Через російську агресію на Херсонщині та Донеччині минулої доби поранені 5 людей – влада
Минулої доби внаслідок російської агресії поранені п’ятеро людей на Донеччині та Херсонщині, повідомляє місцева влада.
Як заявив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін, за минулу добу російські війська здійснили 28 обстрілів, атакуючи з мінометів, артилерії, «Градів», БПЛА та авіації.
«Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області; територію та будівлі заводу та комунального підприємства Бериславського району. Через російську агресію 2 людини отримали поранення», – написав він у телеграмі.
Голова Донецької ОВА Павло Кириленко заявив, що 4 червня російські війська поранили 3 жителів Донеччини: у Торецьку, Максимівці та Новомарковому.
Російська влада не координує свої дії та ще не вирішила, як реагувати на рейди російських добровольців у прикордонні з Україною російські регіони, заявляють в американському Інституті вивчення війни (ISW).
«Дисонансні російські відповіді та повідомлення про обмежений рейд у Бєлгородській області дають підстави припускати, що російське керівництво ще не вирішило, як реагувати на ці рейди. Суперечлива інформація з офіційних російських джерел про ситуацію в Бєлгородській області та очевидне особисте рішення Гладкова відповісти РДК і ЛСР свідчить про те, що МО і Гладков не координують свою відповідь на рейди», – йдеться у звіті.
У ISW нагадують, що російські офіційні особи раніше непропорційно відреагували на рейди на російську територію, намагаючись заспокоїти зростаюче занепокоєння Росії щодо війни в Україні, одночасно підтримуючи поточні інформаційні операції, які мають на меті представити війну як екзистенційну для Росії.
«Відповіді Росії зосереджені насамперед на інформаційному впливі, і немає жодних ознак того, що російське керівництво розробило ширшу політику щодо запобігання подальшим обмеженим рейдам у прикордонні області Росії», – додають аналітики Інституту.
Бійці «Російського добровольчого корпусу» та легіону «Свобода Росії» провели черговий рейд у Бєлгородську область 4 червня і, як повідомляється, продовжують діяти біля прикордонного населеного пункту Шебекіно.
Обмежені рейди та обстріли кордону в Бєлгородській області все частіше стають центром критики російського військового керівництва.
Як РФ «звільняла» Донбас: міста Сходу, які стер з лиця землі російський наступ
Будинки, де живе лише дощ і вітер. Садочки, де немає дітей і вихователів. Школи, де не вчать. Лікарні, де ніхто і нікому не допомагає. Вулиці, де немає кому поспішати у справах, бо і самих справ вже немає. Тут обвуглено все, від бетону до дерев, що стоять майже у цілковитій тиші – її переривають лише стрілянина з вибухами та цвірінькання птахів, які дивом не розлетілися. Такі тепер десятки українських міст, сіл та селищ Сходу, які знищив російський наступ.
«Де ви були 8 років, поки Україна бомбила Донбас?» – цей наратив у різних варіаціях російська пропаганда запустила після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Він мав створити хибне уявлення про нібито симетричність та обґрунтованість дій агресора та виправдати їх. Наратив цей міцно вкоренився як у російських державних та прокремлівських медіа, так і в соцмережах.
Нещодавно світ облетіли нові кадри руїн Бахмуту, опублікованого The New York Times. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) показує 5 міст Донбасу – якими вони були вісім років гібридної агресії Росії. І на що їх перетворило російське «звільнення».
На тлі подій у Бєлгородській області РФ на Харківщину намагалася зайти ДРГ – Генштаб ЗСУ
У Генеральному штабі ЗСУ повідомляють про виявлення диверсійно-розвідувальної групи на Харківщині.
«На Сіверському та Слобожанському напрямках минулої доби ворог здійснив невдалу спробу проникнення ДРГ через держкордон України в районі населеного пункту Зелене Харківської області», – йдеться у повідомленні, оприлюдненому вранці 5 червня.
Харківщина межує з Бєлгородською областю Росії.
Уранці 1 червня угруповання «Російський добровольчий корпус» та Легіон «Свобода Росії», які воюють на боці України, оголосили про новий рейд на територію РФ. Згодом міністерство оборони РФ прозвітувало про «зірвану спробу вторгнення» до Бєлгородської області.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що події, які зараз відбуваються в Шебекіно Бєлгородської області, можна розглядати «як майбутнє Росії та кінець епохи «путінської стабільності».
Наприкінці травня кілька десятків бійців, які декларували свою належність до РДК та Легіону «Свобода Росії», повідомляли, що увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони звітували про захоплення російського прикордонного пункту та перебування в кількох населених пунктах міського округу. Під час цих рейдів РДК через кордон у Києві заявляли, що Україна не має до них прямого стосунку, оскільки «Російський добровольчий корпус» не є частиною її Збройних сил і складається з російських громадян.
Останнім часом влада Бєлгородської області РФ повідомляє про часті і посилені обстріли території регіону. Україна заперечує пряму відповідальність за атаки. Росія ж атакує Україну з прикордонної Бєлгородської області вже понад 15 місяців.
У Росії в Бєлгородській області вночі горів енергооб’єкт
У Росії в Бєлгородській області вночі горів один із енергетичних об’єктів, повідомив губернатор регіону В’ячеслав Гладков.
«У Бєлгородському районі горить один із енергетичних об’єктів. Попередньою причиною спалаху став скинутий вибуховий пристрій із безпілотника. Постраждалих немає. Відключення споживачів немає», – написав він у телеграмі.
Невідомо, чи триває досі пожежа. Пожежники не повідомляли ні про цю пожежу, ні про її локалізацію чи припинення.
Останнім часом в Росії почастішали випадки пожеж на НПЗ та нафтосховищах. Російська влада каже, що причина – атака дронів.
Армія РФ безуспішно наступала на трьох напрямках, відбулося 26 боєзіткнень – Генштаб ЗСУ
Російські війська протягом минулої доби вели безуспішні наступальні дії на трьох напрямках, відбулось 29 бойових зіткнень, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
За даним штабу, на Куп’янському противник безуспішно наступав поблизу Новоселівського, на Лиманському – біля Білогорівки, а Бахматському – біля Іванівського.
Війська РФ також завдали 40 авіаційних ударів біля Сергіївки, Васютинського, Торецька, Північного, Авдіївки, Мар’їнки, Новополя, Ольгівського, Берислава та Веселого, додають у Генштабі.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує вести оборонні дії.
В окупованому Криму по телебаченню показали ролик про контрнаступ України
В ефірі кількох кабельних телеканалів в окупованому Росією Криму показали ролик Міноборони України про те, що Україна розпочне контрнаступ без повідомлення про це.
Радник призначеного Росією голови Криму Олег Крючков повідомив, що «зламана трансляція низки кримських кабельних операторів, йде відключення сигналу».
Держприкордонслужба України у Telegram написала: «Кібербавовна у Криму. Декілька кабельних операторів у Криму відключають сигнал через те, що добрі люди хакнули ТБ трансляції».
Раніше Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових є прохання дотримуватись інформаційної тиші і йдеться, що наступ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Армія РФ понад 20 разів обстріляла Сумщину: двоє поранених, пошкоджено церкву і пост рятувальників
Упродовж неділі російські війська 22 рази обстріляли громади Сумської області, внаслідок чого двоє людей зазнали поранень, є руйнування.
Як йдеться в повідомленні Сумської ОВА у Telegram, у регіоні зафіксовано 104 вибухи. Під вогонь потрапили девять громад.
Повідомляється, що двоє цивільних постраждали у Зноб-Новгородській громаді.
Серед поруйнованої інфраструктури – газова труба, лінія електропередач, церква, пожежно-рятувальна частина.
Російські військові регулярно обстрілюють прикордонні місцевості Сумської області відтоді, коли ЗСУ змогли повернути контроль над цими територіями.
Росія у 2024 році знову скоротить видобуток нафти
Російська квота видобутку нафти в рамках домовленостей у форматі ОПЕК+ у 2024 році зменшиться на 650 тисяч барелів на добу. Це випливає з рішень, ухвалених на зустрічі представників країн ОПЕК+ у Відні 4 червня, повідомляє російська служба Радіо Свобода.
За словами російського віцепрем’єра Олександра Новака, Росія водночас не відмовляється від добровільного зобов’язання видобувати на 500 тисяч барелів нафти на день менше, ніж передбачено квотою. На 2023 рік квота Росії становить 10478 тисяч барелів на добу, в 2024-му вона буде знижена до 9828 тисяч (а з урахуванням добровільного скорочення – до 9328 тисяч).
При цьому квота Саудівської Аравії, найбільшої країни ОПЕК, на 2024 рік залишилася незмінною – 10,478 млн барелів. Загалом країни ОПЕК+ домовилися знизити наступного року рівень видобутку нафти приблизно на 1,5 млн барелів на добу, не враховуючи добровільних зобов’язань щодо скорочення, взятих на себе окремими країнами.
Мета скорочень – зупинити падіння цін на нафту на світовому ринку. Саудівська Аравія, щоб досягти зростання цін, на місяць знизить свій рівень видобутку на один мільйон барелів на добу.
На пресконференції після зустрічі ОПЕК+ Новак заявив, що Росія та Саудівська Аравія не мають жодних розбіжностей.
Раніше The Wall Street Journal з посиланням на джерела писала, що Саудівська Аравія незадоволена діями Росії у сфері видобутку нафти, вважаючи, що Москва не дотримується взятих у рамках ОПЕК+ зобов’язань щодо скорочення обсягів видобутку нафти. В Ер-Ріяді, як стверджувало видання, вважають, що Росія продовжує постачати на світовий ринок більше сирої нафти, ніж було погоджено, і це призводить до стагнації нафтових цін, в той час як Саудівська Аравія хотіла б їх підвищення.
ОПЕК+ є неформальною організацією, що об’єднує країни, які входять до міжнародної організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), де провідну роль відіграє Саудівська Аравія, і низка держав, які не є членами ОПЕК, у тому числі й Росію.
Країни Заходу минулого року запровадили обмеження на ввезення російської нафти, а також так звану стелю цін. Москва, поза тим, продовжує активно продавати свою нафту країнам, які не приєдналися до санкцій.
Армія України може перемогти армію РФ вже цього літа – ветеран США, ексрадник головнокомандувача ЗСУ
Ден Райс – ветеран збройних сил США, колишній спеціальний радник головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, випускник академії Вест-Пойнт, зараз ректор Американського університету в Києві. Райс прогнозує, що якщо Україна отримає не лише кращу підготовку, але і смертоноснішу військову техніку, її збройні сили будуть прямувати до «стратегічного успіху на полі бою» на тлі очікування великого українського контрнаступу.
В інтерв’ю Грузинській службі Радіо Свобода Райс також зазначив, що чим швидше Україна переможе Росію, тим менше шансів на так звану теорію «чорного лебедя», включаючи можливу «аварію» на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції. Такої він поділився своїми міркуваннями щодо підтримки Росії з боку Китаю та стосовно потенційного застосування Росією тактичної ядерної зброї. Текст інтерв’ю за лінком
Легіоні «Свобода Росії», який разом із «Російським добровольчим корпусом» воює на боці України, повідомив у Telegram про намір передати полонених з Бєлгородської області РФ у обмінний фонд української сторони.
«Уся єдинороська влада в особі губернатора Гладкова (губернатор Бєлгородської області РФ В’ячеслав Гладков – ред.) злякано відсиділася в затишних кабінетах, залишивши своїх людей у нашому полоні… Полонених ми передаємо в обмінний фонд української сторони», – йдеться в заяві, опублікованій у Telegram-каналі Легіону увечері 4 червня.
Раніше цього дня Легіон «Свобода Росії» і «Російський добровольчий корпус» звернулися до В’ячеслава Гладкова з пропозицією обміняти двох людей, яких нібито було взято в полон, у храмі с. Нова Таволжанка Шебекінського району до 17:00 у неділю. Зустріч пропонували без зброї, а обміняти бранців пропонували «просто на можливість поспілкуватися» з Гладковим. Сам Гладков, у свою чергу, казав, що полонені можуть бути вбиті, і називав свої місце й час зустрічі – з 17:00 до 18:00 на автомобільному пропускному пункті «Шебекіно». Але в жодному з призначених місць зустріч не відбулася.
Натомість губернатор Бєлгородської області повідомив, що провів «звужений оперативний штаб». У Telegram-каналі легіону «Свобода Росії» стверджувалося, що полонені живі і на відео їх вже не двоє, а близько десяти ймовірних полонених. Їхні особи не підтверджені.
Радіо Свобода не може незалежно перевірити твердження, які надходили упродовж дня зі звернень і відео Легіону «Свобода Росії», та «Російського добровольчого корпусу».
Також 4 червня з’явилася інформація про те, що участь в одному з «рейдів» до Бєлгородської області, спільно з «Російським добровольчим корпусом» (РДК) здійснює «Польський добровольчий корпус» (ПДК). Втім, у РДК заявили, що ПДК забезпечує «конвоювання полонених, військову та медичну логістику, але тільки в межах державного кордону України».
«Російський добровольчий корпус» 4 червня розмістив у Telegram відео з підписом: «Знову на рідній землі». У повідомленні йшлося, що «передова штурмова група «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» заходить із боями до передмістя Шебекіна. Згодом губернатор Бєлгородської області заявив, що диверсійно-розвідувальна група зайшла на територію регіону і триває бій у Новій Таволжанці.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що події, які зараз відбуваються в Шебекіно Бєлгородської області, можна розглядати «як майбутнє Росії та кінець епохи «путінської стабільності».
Уранці 1 червня угруповання «Російський добровольчий корпус» та Легіон «Свобода Росії», які воюють на боці України, оголосили про новий рейд на територію РФ. Згодом міністерство оборони РФ прозвітувало про «зірвану спробу вторгнення» до Бєлгородської області.
Раніше кілька десятків бійців, які декларували свою належність до РДК та Легіону «Свобода Росії», повідомляли, що увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони звітували про захоплення російського прикордонного пункту та перебування в кількох населених пунктах міського округу. Під час цих рейдів РДК через кордон у Києві заявляли, що Україна не має до них прямого стосунку, оскільки «Російський добровольчий корпус» не є частиною її Збройних сил і складається з російських громадян.
Останнім часом влада Бєлгородської області РФ повідомляє про часті і посилені обстріли території регіону. Україна заперечує пряму відповідальність за атаки. Росія ж атакує Україну з прикордонної Бєлгородської області вже понад 15 місяців.
Зеленський заявив про необхідність закрити будь-які напрямки обходу Росією міжнародних санкцій
Президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність закрити всі можливості обходу Росією санкцій. У вечірньому відеозверненні він зазначив, що обовʼязковою частиною відповідальності РФ на сьогодні є санкції.
«Сьогодні провів спеціальну нараду щодо санкцій. ГУР, Служба зовнішньої розвідки, уряд, Офіс. Дуже детально проаналізували, як Росія обходить санкції та хто їй допомагає. Різні країни, різні компанії, без яких Росія не змогла б виробляти засоби терору, зокрема ракети. На жаль, державі-терористу вдається використовувати технології світу через мережу постачальників, вдається обходити міжнародні санкційні режими», – сказав Зеленський.
За його словами, Україна «бачить» кожен напрямок обходу наявних санкцій, кожну країну, «чия територія або юрисдикція, чиї громадяни використовуються Росією для продовження терору».
«І ми маємо закрити всі такі напрямки – разом із партнерами, – щоб не було в російських ракетах, у російській зброї продукції вільного світу. Необхідні кроки будуть», – заявив Зеленський.
Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну США та інші країни запровадили заходи експортного контролю, щоб обмежити доступ Росії до технологій та інших ресурсів, які можуть підтримувати її оборонно-промисловий комплекс. Втім експерти і журналісти-розслідувачі кажуть, що Кремль знайшов лазівки, через які отримує необхідні РФ комплектуючі.
З боку США причетним до закупівель передової західної електроніки та обладнання для військово-промислового комплексу Росії загрожує кримінальна відповідальність.
Російські війська вчергове обстріляли Харківщину – є загиблі та поранені
Харківська обласна прокуратура повідомила, що 4 червня російські військові вчергове обстріляли Вовчанськ, внаслідок чого загинули дві мирні мешканки 62 та 74 років. Пошкоджено житлові будинки містян, йдеться в повідомленні прокуратури у Telegram.
«Близько опівдня військовослужбовці ЗС РФ обстріляли село Піщане Куп’янського району. Отримала тілесні ушкодження 58-річна жінка. Також сьогодні приблизно о 14:30 окупанти били і по смт Золочів Богодухівського району. За попередніми даними, обстріл вівся з артилерії. Пошкоджено будинок дитячої та юнацької творчості. Поранення отримали 40-річний чоловік та 37-річна жінка», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що за всіма фактами розпочато досудові розслідування про порушення законів та звичаїв війни.
Вранці влада Харківщини повідомляла, що армія РФ здійснила масований обстріл регіону. Тоді йшлося про руйнування, але не про жертв.
Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.
6 із 8: військові уточнили дані щодо кількості збитих уночі дронів-«шахедів»
За уточненою інформацією Генерального штабу Збройних сил України, сили та засобами повітряних командувань у взаємодії із протиповітряною обороною інших складових Сил оборони минулої ночі знищили 4 із 6 крилатих ракет Х-101/Х-555 та 6 із 8 ударних БПЛА Shahed-136/131.
«Загалом протягом доби ворог завдав 7 ракетних та 25 авіаційних ударів, здійснив близько 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціям наших військ та населеним пунктам. На жаль, є постраждалі серед цивільного населення, пошкоджено приватні житлові будинки, заклади освіти, інша цивільна та адміністративна інфраструктура. Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України і надалі залишається високою», – йдеться в повідомленні Генштабу.
Раніше сьогодні в Повітряних силах повідомляли, що вночі армія РФ запустила по Україні шість ракет та п’ять ударних безпілотників. Дві ракети, які не збили, влучили в оперативний аеродром поблизу Кропивницького.
ЗСУ відбили всі атаки військ РФ протягом доби – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України розповіли про оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 4 червня.
«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на повній окупації Луганської та Донецької областей. Протягом доби окупанти здійснили 23 атаки, проте всі вони були відбиті підрозділами сил оборони», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що українська авіація за добу завдала 10 ударів по районах зосередження особового складу військ РФ.
«Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 2 райони зосередження озброєння та військової техніки, склад боєприпасів, 2 зенітно-ракетних комплекси та 2 станції радіоелектронної боротьби противника», – йдеться в повідомленні.
Підтвердити ці дані з інших джерел немає можливості. Російська сторона про втрати не повідомляє.
Триває чотириста шістдесят шоста доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Диверсійно-розвідувальна група зайшла на територію Бєлгородської області РФ, триває бій у Новій Таволжанці, повідомив губернатор регіону В’ячеслав Гладков.
Раніше «Російський добровольчий корпус», який воює на боці України, запропонував Гладкову зустрітися на території храму в Новій Таволжанці та передати йому двох «полонених російських солдатів».
У своєму відеозверненні Гладков заявив, що бачив звернення «негідників, убивць та фашистів».
«Насправді зайшли, із ДРГ йде бій зараз у Новій Таволжанці. Я сподіваюся, що вони всі будуть знищені», – сказав він.
За словами Гладкова, «єдине, що зупиняє мене від переговорів з ними – це наші пацани, які перебувають в їхніх руках». «Найімовірніше, вони їх убили. Але якщо вони живі, з 17 до 18 – МАПП Шебекіно. Гарантую безпеку», – додав Гладков.
«Російський добровольчий корпус» 4 червня розмістив у Telegramвідео з підписом: «Знову на рідній землі».
Також у цьому повідомленні йшлося, що «передова штурмова група «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» заходить із боями до передмістя Шебекіна». Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці твердження.
Також «Російський добровольчий корпус» звернувся до губернатора Бєлгородської області В’ячеслава Гладкова з пропозицією передати двох «полонених російських солдатів» в обмін на особисту зустріч у стінах храму в Новій Таволжанці.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що події, які зараз відбуваються в Шебекіно Бєлгородської області, можна розглядати «як майбутнє Росії та кінець епохи «путінської стабільності».
Уранці 1 червня угруповання «Російський добровольчий корпус» та Легіон «Свобода Росії», які воюють на боці України, оголосили про новий рейд на територію РФ. Згодом міністерство оборони РФ прозвітувало про «зірвану спробу вторгнення» до Бєлгородської області.
Раніше кілька десятків бійців, які декларували свою належність до РДК та Легіону «Свобода Росії», повідомляли, що увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони звітували про захоплення російського прикордонного пункту та перебування в кількох населених пунктах міського округу. Під час цих рейдів РДК через кордон у Києві заявляли, що Україна не має до них прямого стосунку, оскільки «Російський добровольчий корпус» не є частиною її Збройних сил і складається з російських громадян.
Останнім часом влада Бєлгородської області РФ повідомляє про часті і посилені обстріли території регіону. Україна заперечує пряму відповідальність за атаки. Росія ж атакує Україну з прикордонної Бєлгородської області вже понад 15 місяців.
«Сезон «бавовни» продовжується»: у ЗСУ прокоментували повідомлення про атаку безпілотників по Криму
В оперативному командуванні «Південь» Збройних сил України прокоментували нічну атаку безпілотників по Криму, про яку раніше заявив призначений Кремлем російський голова окупованого півострова Сергій Аксьонов.
«Сезон «бавовни» продовжується. Крим має відчувати, що він – це Україна. І все, що ми «посіяли» – все зберемо», – цитує речницю ОК «Південь» Наталію Гуменюк проєкт Радіо Свобода «Крим.Реалії» з посиланням на телемарафон.
У ніч на 4 червня окупаційна влада Криму заявила, що в Джанкої був збитий безпілотник. Пізніше Аксьонов заявив, що вночі Крим атакували дев’ять безпілотників. За його словами, ніхто не постраждав.
Неподалік Джанкоя є велика російська військова авіабаза.
Починаючи з серпня 2022 року в окупованому Криму майже щодня чути звуки вибухів. Окупаційна влада пояснює це «навчаннями», стріляниною по «українських безпілотниках» та «роботою ППО».
Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки звернуло увагу, що жорстке російське законодавство воєнного часу, яке, до прикладу, забороняє публічну демонстрацію національних кольорів України (синього і жовтого), призвело до невпевненості і параноїдальних настроїв серед чиновників РФ.
У своєму огляді британська сторона вказує, що у РФ вважають, що це може свідчити про приховану підтримку України, а відтак під арешти потрапляють люди, які чи то вдягли одяг з відповідними кольорами, чи тримали в руках прапор Повітряно-космічних сил РФ, який виконаний у синьо-жовтих кольорах.
В огляді наголошують, що критика арештів пролунала з «неочікуваного боку» – від ультранаціоналістичної, провоєнної Ліберально-демократичної партії, чия власна символіка містить жовтий колір на синьому тлі.
«Заборона вказує на невпевненість параноїдального російського чиновництва в тому, що вважається допустимим у все більш тоталітарній системі», – йдеться в повідомленні.
У мережі неодноразово повідомляли, як влада у РФ чи на окупованих нею територіях України забороняє те, що нагадує Україну. Були повідомлення про накази перефарбовувати жовто-сині лавки, стіни чи пересаджувати квіти у клумбах, щоб не було натяку на українську національну символіку.
Росія: Міноборони пропонує ставити чоловіків на облік без явки до військомату
Міністерство оборони Росії пропонує ставити чоловіків на військовий облік без явки до військомату, йдеться у відповідному проєкті російського відомства.
За задумом Міноборони РФ, «процедура може відбуватися без особистої явки росіян, на підставі відомостей, які містяться в державному інформаційному ресурсі та інших державних інформаційних системах». При цьому медогляд, внесення змін даних та інші перевірки хочуть проводити під час явки чоловіків до військкомату.
Повістки росіянам збираються розсилати онлайн через портал державних послуг та вручати особисто. Це також стосується повідомлень про поставлення на облік у військкоматі, кажуть у Міноборони РФ.
21 вересня минулого року президент РФ Володимир Путін оголосив про «часткову мобілізацію» для продовження війни проти України. За офіційними даними, на військову службу призвали понад 300 тисяч росіян, які перебувають у запасі. У регіонах Росії були виявлені численні порушення в ході мобілізації: на війну призивали багатодітних батьків, людей із проблемами зі здоров’ям, без бойового досвіду і старших за гранично допустимий вік.
Наприкінці минулого року після численних скарг голова комітету Держдуми Росії з оборони Андрій Картаполов заявив, що 10 тисяч незаконно мобілізованих повернули додому. Проте офіційної статистики, скільки людей, які не підходять під категорії призову, залишаються на фронті і намагаються оскаржити неправомірність свого статусу, немає. У ЗМІ регулярно з’являються повідомлення від мобілізованих про те, що їх відправляють на передову без належної підготовки і постачання. Кількість мобілізованих, які загинули на території України, згідно з відкритими джерелами, обчислюється сотнями.
11 квітня цього року Держдума Росії ухвалила законопроєкт про електронні повістки у військкомат та єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних.
Влада РФ каже, що електронний реєстр призовників запрацює не раніше, ніж восени, а його мета – систематизувати дані про громадян, які стоять на військовому обліку, та забезпечити їхню актуалізацію «в режимі онлайн». У Кремлі запевнили, що з «ніякою другою хвилею мобілізації у РФ» це не пов’язано.
Подоляк щодо подій в Шебекіно: «кінець епохи «путінської стабільності»
Події, які зараз відбуваються в Шебекіно Бєлгородської області, можна розглядати «як майбутнє Росії та кінець епохи «путінської стабільності» (йдеться про президента РФ Володимира Путіна – ред.), зазначив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
«Росіянам варто придивитися… Хаос, відсутність управління (чиновники-втікачі), тотальний обстріл російською армією житлових кварталів, агресивне масове мародерство, здирство грошей за евакуацію, насильство у всіх проявах, свавілля кримінальних банд, безвладдя», – пише Подоляк.
За словами радника голови Офісу президента, «найголовніше довкола подій в Бєлгородській області, це тотальне інформаційне ігнорування».
«Адже того, «чого не показали по телевізору», не існує – чи не так?» – додав Подоляк.
4 червня у Легіоні «Свобода Росії» та угрупованні «Російський добровольчий корпус» повідомили, що їхні бійці нібито зайшли до передмістя Шебекіно.
Влада Бєлгородської області 1 червня повідомила, що кілька населених пунктів Шебекінського і Грайворонського округів зазнали обстрілів. Зокрема, у місті Шебекіно внаслідок обстрілу з РСЗВ «Град» спалахнув гуртожиток, пошкоджено будівлю міської адміністрації. За даними російських інформагенцій, після обстрілів у Бєлгородській області госпіталізовано 11 людей, четверо з них у тяжкому стані.
Уранці 1 червня угруповання «Російський добровольчий корпус» та Легіон «Свобода Росії», які воюють на боці України, оголосили про новий рейд на територію РФ. Згодом міністерство оборони РФ прозвітувало про «зірвану спробу вторгнення» до Бєлгородської області.
Кілька десятків бійців, які декларували свою належність до РДК та Легіону «Свобода Росії», увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони захопили російський прикордонний пункт і перебували в кількох населених пунктах міського округу. Під час цих рейдів РДК через кордон у Києві заявляли, що Україна не має до них прямого стосунку, оскільки «Російський добровольчий корпус» не є частиною її Збройних сил і складається з російських громадян.