Російські «ВДВ» деградували, це загрожує «проблемами» в обороні – британська розвідка
Командування РФ перекидає до Бахмуту сили повітряно-десантних військ («ВДВ») на заміну «вагнерівцям», що зробить російську оборону «в цілому менш гнучкою в реагуванні на оперативні виклики», кажуть у британській розвідці.
«ВДВ сильно деградувала в порівнянні зі своїм «елітним» статусом до вторгнення. Проте, російські командири, ймовірно, намагалися зберегти деякі з цих все ще відносно боєздатних підрозділів в якості вільного резерву», – йдеться в повідомленні.
За інформацією розвідки Британії, зараз РФ перекидає на Бахмутський напрямок частини 76-ї і 106-ї дивізій і двох додаткових окремих бригад «ВДВ», які утримувати місто після відходу найманців «Групи Вагнера».
Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям», назвавши хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.
Очільник ПВК «Вагнер» Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.
За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».
Оліас Барко – французький режисер і продюсер, який привіз до України Жана Рено для зйомок стрічки «Холодна кров» у Карпатах в 2019 році, а у 2020-му Жан Клода Ван Дама для зйомок фільму «Останній найманець», на замовлення компанії Netflix.
Також зі своїм партнером Жан Шарлем Леві, до початку війни, Оліас привозив в Україну проєкти для Canal+ та Universal studio. Він же створив зі своїми колегами відео «Париж під бомбами», яке назбирало понад мільйон переглядів у соціальних мережах для того, щоб візуалізувати жахи війни в Україні.
Радіо Свобода зустрілася з Оліасом Барко у Каннах під час кінофестивалю. Читайте і дивіться тут
«Ситуація із правами військовослужбовців значно погіршилася»: Ольга Решетилова про проблеми в армії
Радіо Свобода попросило співзасновницю Медійної ініціативи за права людини, координаторку напрямку «Війна і правосуддя» Ольгу Решетилову прокоментувати випадок, коли військовослужбовець із позивним «Турист» опублікував у мережі відео, на якому горить автівка. Її нібито підпалив комбат за непокору своїх підлеглих.
Справою зацікавилися у ДБР та контррозвідці, а захищати бійця, який поширив відео, взялися відомі громадські правозахисники. По це тут
Генштаб про втрати Росії на війні: ще 560 військових та 10 танків
Росія за добу втратила у війні проти України 560 своїх військових, загальні втрати від початку повномасштабного вторгнення сягнули близько 209 470 осіб, повідомив вранці 3 червня Генеральний штаб Збройних сил України.
У Генштабі також навели дані про втрати російської техніки:
- танки – 3829 (+10 за минулу добу)
- бойові броньовані машини – 7502 (+12)
- артилерійські системи – 3533 (+32)
- РСЗВ – 582 (+7)
- засоби ППО – 342 (+7) од
- літаки – 313
- гелікоптери – 298
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3165 (+28)
- крилаті ракети – 1132 (+15)
- кораблі/катери – 18
- автомобільна техніка та автоцистерни – 6289 (+22)
- спеціальна техніка – 475 (+10)
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Впродовж доби відбулось майже 30 бойових зіткнень – зведення Генштабу
Армія РФ прагне до повної окупації Донецької та Луганської областей, протягом доби відбулось 29 бойових зіткнень, йдеться в повідомленні Генерального штабу ЗСУ вранці 3 червня.
«Минулої доби противник завдав 67 авіаційних та 17 ракетних ударів, здійснив 91 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – кажуть українські військові.
Крім того, у зведенні Генштабу ЗСУ йдеться про те, що за минулу добу авіація сил оборони завдала 15 ударів по районах зосередження особового складу, а також два – по зенітно-ракетних комплексах армії РФ.
«Протягом минулої доби нашими захисниками було знищено 15 крилатих ракет та 17 ударних БпЛА противника типу «Шахед-136». Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили пункт управління, дві склади боєприпасів, дві станції радіоелектронної боротьби, радіолокаційну станцію та реактивну систему залпового вогню противника», – підсумували в ЗСУ.
Влада Бєлгородської області РФ заявила про обстріли в регіоні – двоє загиблих і кілька поранених
Губернатор Бєлгородської області Росії В’ячеслав Гладков повідомив, що у регіоні від осколкових поранень двоє людей загинули і восьмеро зазнали поранень. Як написав він у Telegram, з «Градів» у п’ятницю було обстріляне село Соболівка Валуйського округу – там є двоє загиблих і шестеро поранених, в тому числі – двоє дітей. У селі, каже Гладков, є руйнування.
Також, за словами російського посадовця, у Шебекіно через розрив снаряда поранені двоє молодих чоловіків.
Гладков назвав ситуацію в регіоні небезпечною через часті обстріли останніми днями.
В обстрілах, як і раніше, він звинуватив Збройні сили України. Україна заперечує пряму відповідальність за атаки. Росія ж атакує Україну з прикордонного Бєлгорода вже понад 15 місяців.
Міноборони Росії заявило, що «знищило» в Бєлгородській області понад 120 «терористів» і «диверсантів», які буцімто прибули з України.
Китай готовий розглянути можливість відправлення ще однієї делегації в Європу для переговорів щодо врегулювання війни в Україні, заявив у п’ятницю спеціальний представник Китаю у справах Євразії Лі Хуей.
Як передає агенція Reuters, на пресконференції заявив, що його недавня поїздка в Європу, яка стала першим візитом для сприяння політичному врегулюванню війни, може не призвести до якогось негайного результату.
«Ми відчули, що існує великий розрив між позиціями обох сторін», – сказав він щодо України та Росії.
16-17 травня спеціальний представник Китаю у справах Євразії Лі Хуей відвідав Україну з візитом. Поїздка, за словами Пекіна, була спрямована на обговорення «політичного врегулювання» війни, яку веде Росія проти України.
Згодом Хуей відвідав Польщу, Францію й Німеччину під час багатоденної поїздки. Завершилося його турне поїздкою до Росії.
МЗС України за підсумками зустрічі Дмитра Кулеби з Лі Хуеєм повідомило, що український міністр наголосив на тому, що Україна не сприймає ніяких пропозицій, які б передбачали втрату її територій або заморожування конфлікту.
26 травня видання The Wall Street Journal повідомило, що китайська делегація під час свого європейського турне переконувала країни ЄС визнати анексію Росією окупованих територій чотирьох областей України. За даними джерел видання, Китай закликав Росію та Україну припинити вогонь і зафіксувати кордони станом на сьогодні.
Водночас, за словами одного з дипломатів, який був присутній на переговорах, європейська сторона відповіла, що не зацікавлена в замороженні конфлікту і вважає умовою його врегулювання виведення російських військ із України.
Згодом міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що спеціальний представник уряду Китаю з питань Євразії Лі Хуей не пропонував віддати РФ окуповані території України. «Не треба вестися та емоційно реагувати на кожну публікацію. Ми контролюємо процес», – сказав Кулеба. Він зауважив, що з Китаєм Україна продовжить вести діалог.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц різко відповів протестувальникам у місті Фалькензее (схід Німеччини), неподалік Берліна, які під час виступу на зборах його партії вигукували гасла проти надання зброї Україні.
Як передає агенція DPA, група осіб вигукувала в бік Шольца фрази «Розпалювач війни», «Створи світ без зброї», «Забирайся» на зустрічі соціал-демократів.
Шольц перед ратушею Фалькензее їм відповів: «Дорогі крикуни, Путін є справжнім розпалювачем війни, на якого ви б кричали, якби у вас було хоч трохи здорового глузду».
Німецький лідер дав зрозуміти, що не бачить альтернативи підтримці України не лише в принципі, а й зброєю.
«Так, це потрібно, якщо на країну нападають, то вона повинна захищатися», – сказав Шольц, додавши, що «Путін хоче знищити Україну».
Він сказав, що саме через Путіна загинуло багато громадян України, в тому числі дітей і літніх людей.
«Ця агресивна війна загрожує миру та свободі… Підтримувати Україну було і залишається правильним», – сказав Олаф Шольц.
Він зазначив, що Німеччина поступається тільки США в наданні допомоги Україні, маючи на увазі фінансову, гуманітарну та військову підтримку.
«Ми всі робитимемо це разом, поки це необхідно», – сказав канцлер Німеччини.
За словами посла України в Німеччині Олексія Макеєва, в цілому ця країна з початку 2022 року «допомогла Україні на 17 мільярдів євро і ще 11 закладені на найближчі роки суто на допомогу озброєннями».
З початку окупації Росією Криму щонайменше 18 людей отримали вироки за «участь у кримськотатарському батальйоні». З них четверо – 2023 року, повідомляє правозахисна організація «Крим SOS».
На думку аналітика організації Євгена Ярошенка, російська влада півострова використовує «справу батальйону ім. Номана Челебіджихана» як «універсальну» статтю для переслідування нелояльних кримчан.
«Завдяки звинуваченню у причетності до батальйону можна охопити ширші категорії кримських татар. У випадку з батальйоном набагато менше потрібно доказової бази», – зазначив він.
У Криму зафіксовано десятки випадків переслідування громадян за нібито участь у «кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджихана». Багато затриманих отримали реальні терміни і вже відбувають покарання у російських в’язницях. Останній вирок оголосили 1 червня – кримчанин отримав два роки позбавлення волі.
ФСБ Росії внесла «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана» до списку «терористичних організацій» у 2022 році.
Дискусія про створення «кримськотатарського батальйону» у складі структури правоохоронних органів України триває з 2016 року. У Нацгвардії України, яка входить до системи Міністерства внутрішніх справ України, зазначали, що заяви про створення у їхній структурі «кримськотатарського батальйону» залишаються на рівні заяв, які не закріплені законодавчо. Його керівник Ленур Іслямов закликав привласнити «кримськотатарському батальйону імені Номана Челебіджихана» номер військової частини.
У Києві та низці регіонів оголошено повітряну тривогу
Близько 23-ї години 2 червня у Києві та області прозвучало сповіщення про повітряну тривогу.
Громадян закликають убезпечитись в укриттях.
Існує ймовірність запуску ракет і БПЛА. Інформація від військових з цього приводу не надходила.
Повітряною тривогою, крім столичного регіону, охоплені деякі північні, центральні, а також Запорізька область.
ДОПОВНЕНО О 23:15 оголосили відбій повітряної тривоги у Києві, а також у низці областей.
Минулої ночі армія РФ завдала чергового масованого ракетно-авіаційного удару по території України, зокрема по Києву. Були застосовані ударні БПЛА та крилаті ракети. За даними військових, силами ППО усі були знищені.
Загалом протягом доби російські війська, за даними Генштабу ЗСУ, завдали 62 авіаційних та 15 ракетних ударів.
Повітряний щит України потребує забезпечення усім необхідним на постійній основі – Зеленський
Український повітряний щит має бути забезпечено всім необхідним на постійній основі, заявив у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський.
«Займаємося коаліцією «Петріотів» та коаліцією сучасних винищувачів – щодня активно», – сказав Зеленський.
За його словами, українська ППО буда предметом розмови на Ставці, зокрема її подальший розвиток, постачання та виробництво в Україні необхідних ракет.
Раніше Зеленський заявив, що обговорив створення коаліції Patriot із тими країнами, які входять до «авіаційної коаліції». В Офісі президента України кажуть, що до «коаліції винищувачів» уже входять вісім країн.
Війна проти України стала «стратегічним провалом» Росії – Блінкен
Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив підтримку України з боку Сполучених Штатів та наголосив, що війна Росії проти України стала «стратегічним провалом», який зменшив вплив Москви «на роки вперед». Про це повідомляє CNN.
«Там, де Путін прагнув продемонструвати силу, він виявив слабкість», – сказав Блінкен у столиці Фінляндії Гельсінкі.
Також держсекретар відзначив, що Вашингтон заохочуватиме ініціативи інших країн, спрямовані на припинення війни, якщо вони підтримуватимуть Статут ООН і суверенітет, територіальну цілісність і незалежність України.
Удар по Харківщині: двоє загиблих і кілька поранених, зокрема 3-річна дитина
Російські війська в п’ятницю завдали удару двома керованими авіаційними бомбами по смт Ківшарівка Куп’янського району Харківської області, є жертви та постраждалі серед мирного населення, повідомив голова обласної військової адміністрації (ОВА) Олег Синєгубов.
«Пошкоджено житловий будинок. На жаль, двоє людей загинули - чоловік похилого віку та жінка. Крім того, отримали поранення три жінки та 3-річний хлопчик. Наразі на місці працюють екстрені служби. Інформація уточнюється»,– написав Синєгубов у Telegram.
Синєгубов раніше повідомив, що минулої доби, 1 червня внаслідок ракетного удару по Індустріальному району Харкова поранення зазнали жінка 63 років і 56-річний чоловік. У Вовчанську внаслідок обстрілів постраждали троє людей. А у селі Гракове Чугуївського району на протитанковій міні підірвався трактор – 61-річний тракторист поранений.
Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.
Загибель людей біля укриття у Києві: 4 затриманим оголосили підозру
Деснянська окружна прокуратура Києва повідомила про підозру трьом посадовцям (з РДА та медзакладу) та охоронцю поліклініки, яких затримали в рамках розслідування трагічних наслідків через недопущення громадян до укриття, повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора.
«Першому заступнику Деснянської РДА, директору медзакладу та його заступнику інкриміновано службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України), а охоронцю – залишення в небезпеці, яке призвело до смерті (ч. 3 ст. 135 КК України)», – йдеться в повідомленні.
Пресслужба МВС повідомляє, що поліцейські провели опитування очевидців, постраждалих і персоналу медзакладу. На місці події слідчі вилучили службову документацію, а також знайшли ключі, якими можна було відчинити укриття з обох боків, зайшли до бомбосховища та впевнилися, що вхідні двері справді були зачинені.
У п’ятницю на конкурсі професійної журналістики «Честь професії» оголосили переможців у шести основних і чотирьох спеціальних номінаціях (з повним переліком можна ознайомитися ТУТ ).
Журналісти двох проєктів Радіо Свобода – «Схеми» та «Крим.Реалії» – отримали відзнаку в номінації «Найкраща аналітика» за спільний матеріал «Зібрано базу стратегічних військових об'єктів у Криму». Його текстова версія має назву: «Цілі для ЗСУ: які російські військові об'єкти в Криму можуть бути уражені українською армією?». Над дослідженням працювали журналісти Ігор Токар («Крим.Реалії») та Кирило Овсяний («Схеми»), а також оператори Микита Ісайко та Павло Холодов.
До 30 «Калібрів» і кілька «Іскандерів» на місяць – у ГУР розповіли, скільки ракет виробляє Росія
Скорочення інтенсивності ракетних обстрілів у березні і квітні Росія використовувала для накопичення ударного потенціалу, повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі Радіо Донбас Реалії 2 червня.
«Ми бачили, що після так званої зимової ракетної терористичної кампанії був період кілька місяців, коли обстріли та ракетні удари мали менш інтенсивний характер. Загалом, збирали, складали, і за цей період накопичили. Сьогодні Росія ще здатна виробляти певні види ракетних озброєнь. Це не дозволяє поповнити вже витрачені ракетні запаси від часу повномасштабного вторгнення, проте умовно до 30 «Калібрів» на місяць можуть виробляти. Із «Іскандерами» все складніше, це штучний товар: декілька штук на місяць можуть виробляти», – сказав представник ГУР.
Андрій Юсов також нагадав, що у російських військових є великі запаси боєкомплектів для С-300, і це «велика небезпека для мирного населення прифронтових міст».
«Але ця хвиля атак, яку ми зараз бачимо, вона є скінченною. І, безперечно, це істерична спроба зупинити підготовку українців до продовження звільнення власних територій», – вважає речник.
Російський порт Тамань може припинити перевалку газу через загрозу атак дронів
Експортний термінал у російському порту Тамань у Краснодарському краї припинить перевалку зрідженого вуглеводневого газу на танкери через загрозу атак безпілотниками, повідомляє 2 червня агенція Reuters із посиланням на джерела.
На частку цього порту припадає близько 7,5% всього російського експорту вуглеводневої сировини і близько 20% – казахстанської. Залізничні оператори Росії та Казахстану вже оголосили про плани обмежити перевезення вантажів у напрямку Тамані.
Співрозмовники агенції уточнили, що рішення ухвалене після атак дронів на Афіпський та Ільський нафтопереробні заводи 31 травня. Крім того, джерела нагадують, що зріджений вуглеводневий газ є найбільш вибухонебезпечним.
У порту Бердянська могли бути уражені російські С-300 – голова МВА
Представники української влади тимчасово окупованого Бердянська припускають, що внаслідок ракетного удару ЗСУ по Бердянському морському порту могли бути уражені російські системи С-300. Про це в ефірі програми «Свобода Live» увечері 2 червня заявила очільниця міської військової адміністрації Вікторія Галіцина.
«Що саме пошкоджено, ми не можемо точно сказати, але є непідтверджена інформація, що це були установки протиповітряної оборони, зокрема, С-300», – сказала Галіцина.
Сили РФ здійснили понад 60 авіаударів з початку доби – Генштаб
Російські військові з початку доби завдали 62 авіаційних та 15 ракетних ударів, здійснили близько 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та по населених пунктах, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ ввечері 2 червня.
«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей. Протягом доби окупанти здійснили 15 атак, проте всі вони були відбиті підрозділами сил оборони», – вказано у зведенні.
За даними Генштабу, авіація сил оборони за добу завдала вісім ударів по районах зосередження особового складу, а також два – по зенітно-ракетних комплексах противника, також українські військові знищили 15 крилатих ракет та 17 ударних БпЛА противника типу «Шахед-136».
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили пункт управління, два склади боєприпасів, дві станції радіоелектронної боротьби, радіолокаційну станцію та реактивну систему залпового вогню противника, інформують українські військові.