Чотири людини загинули, 11 поранені минулої доби в трьох областях через обстріли Росії – ОВА
Чотири людини загинули, ще 11 – зазнали поранень минулої доби внаслідок російських обстрілів у Донецькій, Херсонській і Харківській областях, свідчать дані обласних військових адміністрацій.
Зокрема, на Донеччині, за словами голови ОВА Павла Кириленка, загинули дві людини, п’ятеро були поранені. Російські сили 31 травня, за даними Кириленка, обстріляли Удачне, скинули бомбу ФАБ-250 на Слов’янськ. Через обстріли пошкоджені будинки, лінії електропередач.
«На Горлівському напрямку поранено 1 людину та пошкоджено 3 будинки у Костянтинівці. Ще 1 будинок пошкоджено в Іванопіллі. На Лисичанському напрямку пошкоджено 2 будинки та адмінбудівлю у Сіверську, пошкоджено 3 будинки у Кривій Луці Лиманської громади», – йдеться в повідомленні.
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що протягом усієї доби російські війська масовано обстрілювали Вовчанськ Чугуївського району.
«У місті пошкоджені приватні житлові будинки, підприємства цивільної промисловості, бібліотека, торговельні павільйони ринку. Сталися пожежі. Загинув чоловік 60 років, зазнала поранення та була госпіталізована жінка», – йдеться в повідомленні.
На Херсонщині, за даними голови ОВА Олександра Прокудіна, загинула одна людина, п’ятеро – були поранені, зокрема одна дитина.
«За минулу добу противник здійснив – 61 обстріл, випустивши 309 снарядів із мінометів, артилерії, танків і БПЛА. Місто Херсон ворог обстріляв 11 разів (57 снарядів). Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
США: сенатори і представниця Держдепу обговорили створення спецтрибуналу щодо злочинів РФ в Україні
Члени Конгресу Сполучених Штатів та високопоставлена дипломатка Державного департаменту 31 травня висловили підтримку створенню міжнародного трибуналу окремо від Міжнародного кримінального суду (МКС) для розгляду злочинів агресії, які мали місце під час війни в Україні.
Американські сенатори та головна американська дипломатка з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак обговорили поточні зусилля США зі створення трибуналу на слуханнях у Комітеті з міжнародних відносин Сенату щодо притягнення Росії до відповідальності за злочини агресії.
Сенатори обговорили плани щодо трибуналу, визнавши, що багато деталей ще належить опрацювати. Нинішній план передбачає, що трибунал базуватиметься на українській системі правосуддя, але слухання будуть проводитися за межами України, поки триває війна. Після закінчення війни вони переїдуть на місце всередині країни.
Трибунал розглядатиме злочини агресії, а не злочини проти людяності, які зараз розслідує МКС.
Ван Шаак підкреслила значення, який матиме цей трибунал, а також поточні зусилля МКС, заявивши, що ці зусилля призведуть до «потенційно найбільш значущого судового процесу в історії з часів Нюрнберга». Маються на увазі судові процеси щодо військових злочинів, які відбулися після Другої світової війни і призвела до вироків багатьом нацистським військовим злочинцям.
Ван Шаак також детально описала міжнародні наслідки для трибуналу, сказавши, що він, ймовірно, визнає Білорусь співучасницею Росії в актах агресії. Крім того, окремо щодо злочинів агресії дипломатка сказала, що трибунал може розглядати російську агресію ще з моменту незаконної анексії Криму в 2014 році.
Держдепартамент також сподівається, що створення трибуналу проти агресії дасть міжнародний сигнал про наслідки «подібних кричущих порушень державного суверенітету», сказала Ван Шаак.
Оскільки поточна пропозиція базується на українських судах, комітет погодився, що потрібен значний нагляд і допомога з боку міжнародних партнерів.
Додаткові проблеми існують у поточному судовому розслідуванні воєнних злочинів, оскільки триває війна. Ван Шаак підкреслила, що трибунал, а також схожа робота МКС і Європейської ради, ймовірно, триватимуть десятиліттями, аби забезпечити правосуддя.
«Висновки будуть зроблені» – голова КМВА про розслідування щодо роботи укриття в Деснянському районі
Голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заявив, що поліція проводить розслідування щодо того, чи було відчинене укриття в поліклініці в Деснянському районі міста, де в ніч на 1 червня внаслідок російського удару загинули люди.
«На момент падіння уламків, по доповідях представників ДСНС, частина людей була в укритті. Укриття (в поліклініці – ред.), яким всі користувалися, воно розташоване, якщо заходити через центральний вхід, метрів за десять, воно було відкрите. Чи був відкритий центральний вхід, поліція це розслідує. Коли це буде відомо, тоді будуть висновки. Когось звинувачувати чи виправдовувати зараз немає сенсу», – сказав Попко журналістам на місці події.
Він заявив, що всі висновки будуть зроблені. «Проблема в тому, що при запуску балістичних ракет від моменту виявлення й оголошення повітряної тривоги дуже короткий термін, декілька хвилин проходить до того, як вона чи збита, чи впала», – сказав Попко.
Голова КМВА заявив, що якщо є провина певних посадових осіб у тому, що вхід до укриття був зачинений – «однозначно наслідки для них будуть».
Директор Департаменту муніципальної безпеки Роман Ткачук додав, що в районі є ще укриття, крім згаданого, зокрема, одне з них – у школі.
Він також повідомив, що скарг від жителів щодо укриття в поліклініці «не надходило». При цьому самі жителі кажуть, що неодноразово скаржилися на неналежне функціонування сховища
«Головлікар каже, що сховище працює. Охоронець, 70 років, зараз у лікарні, він відкриває і надає доступ жителям. За попередніми даними, він намагався відкрити і час, коли він відчиняв двері – стався вибух. Надалі слідство вже буде встановлювати деталі, як було все до хвилини», – сказав Ткачук.
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків запущених Росією ракет в Києві вранці 1 червня загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. Пізніше стало відомо, що в Деснянському районі міста загинули 33-річна жінка і 34-річна жінка з 11-річною дочкою.
Радіо Свобода на місці падіння уламків у Деснянському районі поспілкувалося з одним із очевидців. Чоловік на ім’я Ярослав представився чоловіком однієї із загиблих. За його словами, укриття в поліклініці було зачинене
Як розповіли кореспонденту інші місцеві жителі, охоронець пояснював, що не може швидко ходити через хвору ногу. Інших укриттів у цьому районі немає, заявили жителі.
Мер Віталій Кличко заявив, що відповідальність за роботу укриття несе керівник медзакладу і голова району, «який має контролювати роботу укриттів, що є на мапі міста і повинні працювати».
За словами Кличка, рішення щодо дій відповідальних осіб будуть ухвалені сьогодні.
Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 ракет «Іскандер».
.
.
Росія все ще має чим атакувати Україну – Костенко
Росія ще має достатньо і ракет, і дронів-камікадзе, щоб атакувати Україну. Про це в етері «Свобода Ранок» (проєкт Радіо Свобода) сказав Роман Костенко, народний депутат, секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
За словами Костенка, це питання напередодні обговорювали на закритому засіданні Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки за участю представників Міністерства оборони та Головного управління розвідки.
«На жаль, я не можу назвати вам цифри, про які ми говорили. Але, скажемо так, Росія ще має можливості наносити удари по Україні… Не 2-3 рази, дивлячись від кількості. Якщо один раз там запустити все, що є, то це один раз. А якщо в такому темпі, як є, то в принципі ми маємо тримати свою ППО напоготові», – сказав Костенко.
Парламентар також вважає, що Росія посилила обстріли, щоб продовжувати тероризувати українців, а також щоб виявити та виснажити українську систему протиповітряної оборони.
«Перевіряють і намагаються виснажити нашу ППО. Тому що наша ППО зараз дійсно сильна, вони не дають пролітати ні російським ракетам, не дають взагалі можливості літати російським літакам над нашою територією. Тому намагаються виснажувати ППО, щоб в перспективі можна було застосовувати свою авіацію, якої в них багато». – сказав Костенко.
Також він прокоментував інцидент із закритими укриттями під час російської ракетної атаки, через який загинули люди. Він вважає, що відповідальними за це є не тільки органи місцевого самоврядування, а й виконавці, які, на його думку, мають бути покарані.
«Коли прийдуть інші на їх місце, вони будуть розуміти, що цього робити не можна. Тут вже проблема не в системі, а у виконавцях. За півтора року, я думаю, вже всі мають розуміти, що укриття мають бути відкриті і люди мають туди попадати. Якщо цього не зрозуміли і проблема ще вище виконавців, то треба розібратися», – каже Костенко.
На початку доби 1 червня російські сили атакували Київ 10-ма ракетами «Іскандер». Усі збили сили протиповітряної оборони, проте через падіння уламків є троє загиблих. Усі загиблі – у Деснянському районі столиці. Чоловік загиблої жінки повідомив, що вони з дитиною бігли в укриття, проте воно було зачинене. Саме в цей час впали уламки.
Раніше в Головному управлінні розвідки повідомили, що Росія продовжує виробляти ракети, попри міжнародні санкції.
«Забрали дитинство». Як маленькі українці «страждають через агресію РФ»
Які права дітей в Україні порушуються через агресію Росії? Як Росія намагається впливати на дітей, які зростають в окупації? Хто і як допомагає тим дітям, які живуть у зоні бойових дій або на окупованих територіях? Докладніше про це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
ISW прокоментував можливе повернення «кадирівців» на фронт в Україні
Російське командування, ймовірно, наказало голові Чеченської республіки Рамзану Кадирову відрядити чеченські підрозділи для наступальних операцій після виведення вагнерівців з Бахмута. Про це йдеться в звіті Інституту дослідження війни від 31 травня.
ISW посилається на заяву Кадирова про наказ чеченським військам перебрати на себе відповідальність за лінію фронту на Донеччині.
«Кадиров зазначив, що російське військове командування віддало наказ російським підрозділам «Росгвардії» і чеченським силам загону «Ахмат» почати наступальні дії на лінії фронту також у Запорізькій і Херсонській областях. Кадиров заявив, що ці підрозділи вже почали тактичну підготовку до цих наступальних дій, і стверджував, що наступальні дії підрозділів «Ахмат» почалися до того, як українські війська перейшли в контрнаступ. На момент написання звіту ISW не помітило жодних ознак чеченських наступальних операцій на Запоріжжі чи Херсонщині», – заявляє Інститут.
Автори звіту вказують на те, що в разі повернення підконтрольних Кремлю чеченських підрозділів на фронт воно відбудеться через майже рік після припинення їх участі у активних бойових діях. Вони брали участь у боях за Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ навесні та влітку 2022 року.
«Обмежена участь чеченських підрозділів на передовій разом із сильним наголосом Кадирова на мобілізації може свідчити про те, що Кадиров вагається спрямовувати свої сили на важкі наступальні операції в Україні, попри його ультранаціоналістичну риторику», – йдеться в статті.
ISW припускає, що Москва намагається наново задіяти «кадирівців» як основну наступальну силу після відведення найманців «Вагнера» з передової.
Водночас, якщо слова Кадирова про 7 тисяч його військових в Україні відповідають істині, цих сил не вистачить, аби успішно провести кілька важливих наступальних операцій, вважають аналітики.
Крім того, ISW вважає, що Кремль може намагатися розірвати зв’язки Кадирова зі спонсором «Вагнера» Євгеном Пригожиним та наново затвердити підпорядкованість чеченських підрозділів центральній владі.
«Путін міг сприйняти поведінку Кадирова як загрозу своєму контролю, враховуючи, що Кадиров і Пригожин провели успішну спільну інформаційну кампанію на початку жовтня 2022 року, аби сприяти змінам військового командування. Можливо, Путін або російське військове командування наказали Кадирову збільшити присутність своїх підрозділів на полі бою у відповідь на спробу шантажу з боку Кадирова», – припускають автори звіту.
Раніше очільник ПВК «Вагнер» Пригожин заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.
За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».
Укриття в Києві мають бути відчиненими цілодобово – Поворозник
Міська влада Києва ініціює, щоби власники укриттів несли відповідальність у разі, якщо вони зачинені, заявив в ефірі Радіо Свобода перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник.
Наразі, за його словами, такої відповідальності немає.
«Від моменту оголошення тривоги і до падіння уламків проходять лічені хвилини. І нам потрібно шукати варіанти роботи укриттів. У моєму розумінні, вони мають бути відкриті цілодобово, що потребує цих чи інших організаційних рішень. Їх є багато у приватній власності, які мають працювати також як бомбосховище, як укриття в підвальних, напівпідвальних приміщеннях. На сьогоднішній день відповідальності за те, що вони не відкриті, взагалі немає», – сказав Поворозник в ефірі програми «Свобода.Ранок».
За його словами, міська влада Києва вже звернулася до Верховної Ради, щоби зобов’язати власників укриттів залишати їх відчиненими.
Щодо випадку в Деснянському районі Києва, де, ймовірно, люди не могли потрапити в укриття під час повітряної тривоги, і як наслідок потрапили під уламки, Поворозник сказав, що усі міські служби, а також мер Віталій Кличко виїхали на місце події і з’ясовують, чому не було доступу до укриття в поліклініці.
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків запущених Росією ракет в Києві вранці 1 червня загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. Пізніше стало відомо, що в Деснянському районі міста загинули 33-річна жінка і 34-річна жінка з 11-річною дочкою.
Радіо Свобода на місці падіння уламків у Деснянському районі поспілкувалося з одним із очевидців. Чоловік на ім’я Ярослав представився чоловіком однієї із загиблих. За його словами, укриття в поліклініці було зачинене.
Як розповіли кореспонденту інші місцеві, охоронець пояснював, що не може швидко ходити через хвору ногу. Інших укриттів у цьому районі немає.
Мер Віталій Кличко заявив, що відповідальність за роботу укриття несе керівник медзакладу і голова району, «який має контролювати роботу укриттів, що є на мапі міста і повинні працювати».
За словами Кличка, рішення щодо дій відповідальних осіб будуть ухвалені сьогодні.
Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 ракет «Іскандер».
Розвідка Британії: на державному телебаченні РФ пролунав, ймовірно, перший заклик замінити Путіна
Розвідка Великої Британії звернула увагу на те, що на російському державному телебаченні, відомому жорсткою цензурою, днями пролунала пропозиція не обирати наступним президентом Росії Володимира Путіна.
«27 травня 2023 року російський опозиційний політик Борис Надєждін виступив на російському телеканалі НТВ і закликав обрати нового президента у 2024 році, щоб відновити нормальні відносини з Європою. Надєждін був гучним критиком війни з моменту вторгнення, але це, швидше за все, перший заклик до заміни Путіна на російському державному телебаченні з моменту її початку», – йдеться в повідомленні.
У розвідці зауважили, що за останні 15 місяців Росія запровадила обмеження свободи слова, яких не було з радянських часів.
«Однак існує реалістична ймовірність того, що нещодавня жорстка риторика націоналістичних діячів, таких як власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин, надихає опозиціонерів кидати виклик табуйованим темам», – заявили в британській розвідці.
Минулого місяця Пригожин заявив, що Кремль замість заявлених у лютому 2022 року цілей «денацифікації» та «демілітаризації» України досягнув протилежного ефекту.
За його словами, оголошена на початку повномасштабного вторгнення «денацифікація» (це декларувалося як боротьба з «нацистським режимом», яким Кремль вважає владу Володимира Зеленського), зробила з українців націю, «яка відома всім у всьому світі».
Говорячи про «демілітаризацію», Пригожин назвав українську армію однією з найсильніших у світі.
Крім того, в травні американський Інститут вивчення війни (ISW) звернув увагу на те, що засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин скористався Днем перемоги в Росії для можливості висміяти президента Росії Володимира Путіна й поставити під сумнів його судження. В ISW тоді зауважували, що «слабо прихована» критика на адресу Путіна вперше пролунала від Пригожина.
Російська армія втратила понад 208 тисяч військових – ЗСУ
Російські війська втратили близько 460 людей особового складу за добу, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 1 червня.
За оцінками українського командування, втрати армії Росії сягнули 208 370 людей.
Штаб також оновив дані про втрати російської техніки:
- 3 804 танки (2 за добу)
- 7 478 бойових броньованих машин (+6)
- 3 474 артилерійських систем (+14)
- 575 реактивних систем залпового вогню
- 333 засоби протиповітряної оборони
- 313 літаків
- 298 гелікоптерів
- 3 131 безпілотник оперативно-тактичного рівня (+7)
- 1 107 крилатих ракет
- 18 кораблів і катерів
- 6 239 автомобілів і автоцистерн (+9)
- 458 одиниць спеціальної техніки (+4)
Генштаб додає, що дані уточнюються.
Напередодні голова Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіцина повідомила про «дуже багато» вбитих і поранених російських військових за удари по окупованому місту останніми днями.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Київ знову атакували ракетами. Чому зачинені укриття?
- Українську столицю вночі російські сили накрили ракетами. Міська влада повідомила, що є загиблі, серед яких – дитина. Розповідаємо оперативні дані.
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:
- Сполучені Штати Америки оголосили новий пакет військової допомоги для України. До Києва поїдуть ППО та боєприпаси. Розкажемо деталі.
- У Бахмуті – досі гаряче. У знищеному місті російські війська збільшили кількість артилерійських обстрілів, кажуть в українському Міноборони. ЗСУ тим часом заважають перегрупуванню військ РФ. Чи продовжиться боротьба за Бахмут і які шанси в Києва?
- Чи скасують безвізовий режим України з Європейським союзом? У ЄС хочуть запровадити нові підстави для призупинення безвізових режимів з третіми країнами. Що це означає на практиці і до чого готуватись українцям?
- У Міжнародний день захисту дітей говоримо про майбутнє. Чи зможе Україна повернути додому сотні тисяч маленьких українців, що через війну вимушено поїхали за кордон? Що для цього повинна зробити влада? І чи потрібно їх повертати?
Фахівці КМДА з’ясовують, чому в Деснянському районі було зачинене укриття – Кличко
Фахівці департаменту муніципальної безпеки Київської міської державної адміністрації виїхали до поліклініки в Деснянському районі і «на місці з’ясовують, чому не було доступу до укриття в поліклініці». Про це заявив мер Києва Віталій Кличко 1 червня.
«Відповідальність за роботу укриття несе керівник медзакладу і глава районну, який має контролювати роботу укриттів, що є на мапі міста і повинні працювати», – заявив він.
За словами Кличка, рішення щодо дій відповідальних осіб будуть ухвалені сьогодні.
Раніше Радіо Свобода на місці падіння уламків у Деснянському районі поспілкувалося з одним із очевидців. Чоловік на ім’я Ярослав представився чоловіком однієї із загиблих. За його словами, укриття в поліклініці було зачинене.
Як розповіли кореспонденту інші місцеві, охоронець пояснював, що не може швидко ходити через хвору ногу. Інших укриттів у цьому районі більше немає.
У Деснянському районі Києва внаслідок обстрілу РФ загинули троє людей: 33-річна жінка та 34-річна мама з 11-річною дочкою.
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків ракет в Києві вранці 1 червня загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 ракет «Іскандер».
Повітряні сили повідомили деталі останньої атаки на Київ
Російські війська запустили ракети «Іскандер» по Києву та Київській області з Брянської області, повідомили Повітряні сили вранці 1 червня.
«Знову противник підступно атакує балістичними та крилатими ракетами наземного базування з ОТРК «Іскандер». Тож часу на те, щоб сховатися в укриття, не так багато», – йдеться в зведенні.
За даними командування, сили протиповітряної оборони знищили сім балістичних ракет «Іскандер-М» та три крилаті ракети «Іскандер-К».
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків ракет в Києві загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень.
Російська армія намагалася наступати на двох напрямках в районі Бахмута, безуспішно – ЗСУ
Сили оборони України відбили 21 атаку російських військ у Донецькій і Луганській областях протягом доби 31 травня, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил вранці у четвер.
Зокрема, командування заявляє про «безуспішні наступальні дії» російських підрозділів на Куп’янському напрямку: захід від Масютівки, Харківщина, та в напрямках Новоселівського і Стельмахівки Луганської області.
«На Лиманському напрямку противник вів наступальні дії південніше Білогорівки, успіху не мав… На Бахмутському напрямку протягом минулої доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямках Оріхово-Василівки та Білої Гори», – йдеться в зведенні.
Командування не фіксувало наступальних дій російських військ на Авдіївському напрямку. На Мар’їнському ЗСУ «відбили усі атаки противника в районі міста Мар’їнка».
За даними штабу, триває мілітаризація окупованої Запорізької атомної електростанції:
«Так, завод «Нестандартного обладнання і трубопроводів» використовується загарбниками для ремонту військової техніки, а завод «Спеціальних конструкцій» і «Домобудівний комбінат» окупанти перетворили на склад військової техніки, зброї та боєприпасів».
Генштаб звітує про 15 авіаційних ударів по місцях зосередження російських військ та техніки, а також ураження низки цілей ракетними військами й артилерією та збиття п’яти розвідувальних безпілотників.
Війська РФ випустили 10 ракет «Іскандер» по Київщині, всі збили – попередні дані Генштабу
Російські війська завдали ракетної атаки по інфраструктурі Київської області, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 1 червня.
За даними штабу, Росія застосувала ракети оперативно-тактичного ракетного комплексу «Іскандер» по цивільній та критичній інфраструктурі Київської області.
«Попередньо, силами та засобами Повітряних Сил Збройних Сил України 10 з 10 ракет були знищені», – йдеться в повідомленні.
За даними міської влади, троє людей, з них двоє дітей загинули внаслідок ракетної атаки на Київ на початку доби 1 червня.
Атака на Київ: троє загиблих, з них двоє дітей, є поранені
Внаслідок нічної атаки на Київ троє людей загинули, повідомила міська влада.
«У Деснянському районі виявлено трьох загиблих, із них двоє дітей, та чотири постраждалих», – заявив міський голова Віталій Кличко.
За даними Київської міської військвої адміністрації, поранень зазнали 12 людей у Деснянському та Дніпровському районах, дев’ятьох госпіталізували.
Водночас Кличко повідомив про 14 постраждалих, дев’ять із них у лікарні.
У Деснянському районі уламки впали на дитячу поліклініку, вибиті вікна та двері у двох школах і житловому будинку, пошкоджені будівлі дільниці поліції та дитячого садка, повідомляє КМВА.
У Дніпровському районі також зафіксували вибиті вікна і пошкоджені автомобілі. На Дарниці також вибило вікна в будинках, пошкоджено трубопровід гарячого водопостачання.
Київ зазнав чергової нічної повітряної атаки на початку доби 1 червня.
Сили РФ 10 разів за добу обстріляли Сумщину – влада
За 31 травня російські військові здійснили 10 обстрілів громад Сумської області, зафіксовано 42 вибухи, повідомила обласна військова адміністрація.
Обстрілів зазнали Великописарівська, Есманська, Краснопільська, Середино-Будська, Шалигінська та Юнаківська громади.
Зокрема, по Краснопільській громаді сили РФ стріляли із самохідної артилерійської установки (САУ), зафіксовано 12 вибухів. «Унаслідок одного з обстрілів вибито вікна у двоповерховому будинку, пошкоджені складські приміщення фермерського господарства та пʼять цивільних транспортних засобів. У результаті ще одного артобстрілу із САУ (вісім вибухів) пошкоджено водонапірну башту», – вказано в повідомленні.
Російські військові регулярно обстрілюють прикордонні місцевості Сумської області відтоді, коли ЗСУ змогли повернути контроль над цими територіями.
Чехія підтримує вступ України до НАТО – президент Павел
Президент Чеської Республіки Петр Павел висловив підтримку вступу України до НАТО і Європейського союзу. Про це чеський президент заявив під час зустрічі з іншими представниками влади Чехії – прем’єром, головою парламенту, головою Сенату (вища палата парламенту), міністром закордонних справ.
«Ми будемо й надалі підтримувати прагнення України вступити як до НАТО, так і до ЄС», – заявив чеський президент.
Він також зазначив, що Чехія й надалі «підтримуватиме діяльність, яка приведе не тільки до відновлення суверенітету країни, але й також до післявоєнного оновлення України».
Раніше Петр Павел заявляв, що влада Чехії разом із союзниками шукатиме можливості для збільшення постачання боєприпасів в Україну.
28 квітня президент Чехії Петр Павел та президентка Словаччини Зузана Чапутова пперебували в Україні. Це був перший візит Павела до України на посаді президента Чехії.
Благодійний фонд «Голоси дітей» працює з дітьми, постраждалими від війни, починаючи з 2015 року. Сюди входить як і психологічна допомога, так і евакуація з подальшою підтримкою в громадах. Фонд також відстежує ситуацію із примусовим вивезенням Росією українських дітей, які потрапили в окупацію. Напередодні Міжнародного дня захисту дітей проєкт «Ти як?» поспілкувався з головою правління організації – Оленою Розвадовською.
Губернатор Гладков оголосив про план евакуації з прифронтового регіону Росії
Влада Бєлгородської області Росії, на території якої відбуваються транскордонні обстріли, оголосила про плани евакуації жінок і дітей. За повідомленням губернатора регіону Вʼячеслава Гладкова, 31 травня близько 300 дітей уже були евакуйовані до Воронезької області.
Гладков додав, що в четвер до Пензи будуть евакуйовані 200 осіб, у тому числі мами з маленькими дітьми.
У суботу 300 дітей відправлять з Грайворонського району до Ярославля, ще 300 з Шебекінського району – до Калуги.
Гладков також повідомив, що спілкувався з губернаторами Липецької і Томської областей, які погодилися взяти по 200 евакуйованих – ідеться про родини з маленькими дітьми.
У Бєлгородській області Росії зростає число транскордонних обстрілів в обох напрямках. Обстріли Харкова і області з території сусіднього російського регіону розпочалися одразу після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
У травні на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області з території України увійшли люди, які називають себе представниками «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» – російськими громадянами, опозиційно налаштованими до режиму президентап РФ Володимира Путіна.
Система Patriot успішно працює в Києві – CNN
Американська система протиповітряної оборони Patriot успішно використовується в Києві, повідомляє телеканал CNN 31 травня.
Із посиланням на експертів телеканал вказує: відео, зняте раніше цього тижня в Києві, показує залишки американської ракети Patriot у модифікації PAC-3. За цими даними, система Patriot використовувалася в понеділок, 29 травня, коли російські війська випустили 11 крилатих і балістичних ракет по українській столиці.
Експерти зі зброї, з якими зв’язався CNN, підтвердили, що уламки належать до типу ракети, поставленої в Україну для нещодавно наданих батарей Patriot.
Раніше у травні Росія заявила про знищення Patriot у Києві. Представники США заявили, що пускова установка комплексу зазнала незначних пошкоджень, які можуть бути відремонтовані на місці.
Надходження батарей Patriot дозволило Україні перехоплювати балістичні та більш швидкісні крилаті ракети.