Зеленський повідомив деталі перебування в Одесі
Президент України Володимир Зеленський повідомив про деталі свого перебування в Одесі 31 травня.
«Подякував тут нашим воїнам – за захист регіону та всієї України. Зокрема, відвідав шпиталь, наших поранених захисників. Побажав якнайшвидшого одужання. Мав честь вручити державні нагороди. Подякував нашим лікарям. Провів в Одесі спеціальну й тривалу нараду щодо безпекової та соціальної ситуації в регіоні. Керівництво області, військові, правоохоронці... Область пріоритетна з усіх точок зору. Саме Одещина – одна з основ безпеки всього нашого півдня, а отже, і держави. Дуже важливі результати є на Одещині у Служби безпеки України – у протидії російським диверсантам», – написав президент у своєму телеграм-каналі.
Зеленський також повідомив про засідання Ставки Верховного головнокомандувача, на якому заслухав доповіді уповноважених осіб.
Як повідомлялося раніше, президент України Володимир Зеленський 31 травня відвідав Одещину з робочим візитом.
У Росії можуть дозволити контрактну службу особам із судимістю
У Росії до нижньої палати парламенту, Державної думи, внесений законопроєкт, який допускає військову службу за контрактом для громадян із судимістю. Також документ пропонує дозволити контрактну службу тим, хто за станом здоровʼя визнаний обмежено придатним. У разі ухвалення законопроєкт дозволить вербування увʼязнених за контрактом, зараз воно офіційно заборонене, пише російська служба Радіо Свобода.
Автори ініціативи зазначили, що «в період проведення спеціальної військової операції виявлено значну кількість громадян, які бажають вступити на військову службу за контрактом, з-поміж тих, з ким контракт не може бути укладений».
Законопроєкт пропонує внести поправки до чинних законів «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» та «Про військовий обовʼязок та військову службу», а також до Кримінально-виконавчого кодексу. Якщо раніше увʼязнені не були зобовʼязані перебувати на військовому обліку, тепер такий обовʼязок може виникнути. Завербованих увʼязнених та інших судимих громадян у разі ухвалення поправок звільнятимуть від покарання або гаситимуть їм судимість за заявою військового командування або їхньою особистою заявою.
Крім того, у законопроєкті пропонується в період мобілізації чи воєнних дій залучати до контрактної служби громадян, визнаних обмежено придатними за станом здоровʼя – за винятком захворювань зі списку, який має скласти міністерство оборони.
У жовтні 2022 року Держдума дозволила мобілізацію громадян, раніше судимих за тяжкими кримінальними статтями, включно зі вбивствами, пограбуваннями та торгівлею наркотиками. Заборона на мобілізацію зараз стосується лише засуджених за сексуальні злочини проти неповнолітніх, а також за державну зраду, тероризм та екстремізм.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний провів телефонну розмову з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі.
«Розповів про обстановку на фронті, подальші плани Збройних сил щодо визволення української території, і про можливі дії противника.Приділили увагу питанню постачання озброєння, військової техніки і боєприпасів. Серед пріоритетних потреб – далекобійні снаряди», – повідомив Залужний у Telegram.
За його словами, під час бесіди йшлося про важливість «працювати над посиленням протиповітряної оборони України за рахунок додаткових систем та винищувачів F-16».
«Домовилися підтримувати діалог і надалі», – зазначив Залужний.
Головнокомандувач ЗСУ не вперше каже американському генералу про необхідність постачання далекобійних снарядів.
Сьогодні Сполучені Штати повідомили про новий пакет військової допомоги Україні на суму 300 мільйонів доларів. У новому пакеті є ракети для систем протиракетної оборони Patriot і ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS. Також у пакеті є некеровані авіаційні ракети Zuni, ракети AIM-7 класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням, системи протиповітряної оборони Avenger і переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger.
Це вже 39-й пакет допомоги від США.
Переговори щодо миру в Україні можливі і без Росії – Білий дім
Білий дім підтримує запропонованому саміту для досягнення миру в Україні, навіть якщо Росія не буде залучена до участі в ньому. Про це в адміністрації президента США Джо Байдена заявили 31 травня, повідомляє CNN.
«Ми розмовляємо з українцями вже багато-багато місяців. У президента Зеленського є пропозиція з 10 пунктів щодо того, що він називає справедливим миром, і ми допомагаємо, намагаючись працювати з його командою, щоб допомогти реалізувати це», – сказав координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.
Сполучені Штати підтримують «рухи до миру», але будь-яка пропозиція повинна мати підтримку президента України, щоб бути «надійною та стійкою», додав він.
«Але де і коли, навіть якщо росіян можна буде залучити до столу (переговорів), це має бути рішення президента Зеленського», – сказав Кірбі.
За словами координатор Ради національної безпеки США, Путін «продемонстрував абсолютно нульову схильність» до миру.
Торецьк і Нью-Йорк закидують бомбами. Що планують окупанти?
П’ять разів за останні дев’ять днів травня Росія скидала фугасні авіабомби на місто Торецьк на Донеччині та сусіднє селище міського типу Нью-Йорк. Обидва розташовані на околицях Горлівки, окупованої з 2014-го року. Чим важливі ці міста, і яка мета застосування у цьому обмеженому районі боєприпасів величезної руйнівної сили? У питанні розбиралося Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Наприкінці травня Торецьк і смт. Нью-Йорк, розташоване за 10 км від міста, стали основною мішенню для авіабомб на Донбасі. Наслідки – величезні вирви, руйнування інфраструктури, вбиті та поранені мирні жителі. Про це свідчать зведення від обласної військової адміністрації та поліції:
- 22 травня, Торецьк. «Торецьк зазнав численних артобстрілів та падіння двох керованих авіабомб – пошкоджено будинок, адмінбудівлю та захисну споруду»;
- 23 травня, Торецьк. «Пошкоджено школу, в якій розташовано Пункт незламності, прибудову до храму і багатоповерхівки в радіусі 100 метрів від епіцентру. За попередньою інформацією, ворог застосував авіабомби»;
- 26 травня, Нью-Йорк. «Росіяни скинули бомбу ФАБ-250 на Нью-Йорк – поранено 1 людину.., пошкоджено 3 багатоповерхівки, ясла, амбулаторію, кінозал і спортзал»;
- 29 травня, Торецьк. «2 людини загинули і 8 поранено… росіяни двічі ударили по місту авіацією – фугасними авіаційними бомбами (ФАБ-250). Пошкоджено АЗС та багатоповерхову будівлю»;
- 30 травня, Нью-Йорк. «Фугасну авіабомбу ворог скинув на селище Нью-Йорк, люди не постраждали».
Голова МАГАТЕ «вірить», що Росія та Україна гарантують безпеку ЗАЕС
Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі заявив CNN 31 травня, що, на його думку, Росія та Україна «дотримуються» п’яти принципів організації щодо запобігання ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції.
На засіданні Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку Ґроссі виклав «п’ять конкретних принципів» для гарантування безпеки підприємства. Вони передбачають, що не здійснюється «жодних атак з або проти» ЗАЕС, а також зобов’язання не використовувати його як базу для зберігання важкого озброєння.\
«Вони (Москва і Київ – ред.) не заперечували те, що я сказав, як необхідну річ, і я стежу за цим. Тож я вірю, що вони справді зобов’язуються щодо цього, так», – сказав очільник МАГАТЕ.
Міноборони України замовило у німецької компанії 300 безпілотників Vector
Міністерство оборони України замовило 300 додаткових розвідувальних безпілотників середнього радіусу дії типу Vector у німецької компанії Quantum-Systems, йдеться в повідомленні на сайті компанії.
«Компанія Quantum-Systems GmbH, що займається повітряною розвідкою подвійного призначення і постачає безпілотники з декількома датчиками для збору даних державним установам і комерційним клієнтам, сьогодні оголосила про замовлення 300 додаткових розвідувальних безпілотників середнього радіусу дії типу Vector у рамках військової підтримки Збройних сил України, що фінансується урядом Німеччини», – вказує компанія.
Повідомляється, що Міністерство оборони України розмістило третє замовлення на 300 БПЛА Vector, після двох попередніх замовлень на 105 – у січні 2023 року і 33 БПЛА Vector – у серпні 2022 року.
У компанії кажуть, що їхній БПЛА забезпечує «безперервне виявлення ворожих цілей незалежно від погодних умов».
«Використовуючи передові можливості штучного інтелекту, Vector дає змогу українським військам швидко збирати важливі розвідувальні дані та здобувати стратегічну перевагу», – йдеться в повідомленні.
Компанія Quantum Systems пише на своєму сайті про «тісне партнерство і незмінну підтримку України у постачанні новітніх безпілотників Vector, відповідно до контракту Міністерства оборони України».
Компанія Quantum Systems нещодавно відкрила в Україні центр сервісного навчання, підтримки та логістики. Центр проводить навчання операторів з використання та обслуговування системи Vector.
Білий дім надав Україні новий пакет військової допомоги. У ньому ракети для Patriot, HIMARS та інше
Сполучені Штати надають Україні новий пакет військової допомоги на суму 300 мільйонів доларів, повідомив Білий дім 31 травня.
Як інформує агенція Reuters, у новому пакеті є ракети для систем протиракетної оборони Patriot і ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS.
Також серед допомоги фахівці згадують некеровані авіаційні ракети Zuni, ракети AIM-7 класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням, системи протиповітряної оборони Avenger і переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger.
Це вже 39-й пакет допомоги США. Надання цієї допомоги регулює указ президента Джо Байдена, виданий після повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року.
Війська РФ вдруге за добу атакували Білозерську громаду Херсонщині, є загиблий – ОВА
Російські війська вдруге за добу атакували Білозерську громаду на Херсонщині – загинула людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Через обстріл Дніпровського Білозерської громади травми несумісні з життям отримав 64-річний чоловік. Ворожий снаряд поцілив прямо в його будинок», – написав він у телеграмі.
Раніше повідомлялося, що через російський обстріл 31 травня селища Велетенське Білозерської громади поранений 30-річний чоловік.
Читайте також: Через російський обстріл Херсонщини постраждала 3-річна дитина – ОВА
У Херсонській ОВА раніше повідомили, що російські війська 30 травня 49 разів обстріляли мирні населені пункти Херсонщини. Через російську агресію 5 людей поранені.
Після деокупації восени минулого року Херсон і звільнена частина області практично щоденно зазнають російських обстрілів. Армія РФ все ще перебуває на лівобережжі Херсонщини, звідки завдає ударів по деокупованих територіях півдня України.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Міністерство закордонних справ України відреагувало на вирок фігурантам «другої севастопольської групи Хізбут Тахрір».
«Ці нові сфальсифіковані та нікчемні «вироки» свідчать лише про те, що Росія на тимчасово окупованих територіях вдається до будь-яких злочинів з метою знищення осередків свободи думки, релігії, що не підконтрольні її каральним органам. Насильство та репресії не можуть бути відповіддю на право висловлювати свої переконання та захищати свою ідентичність», – йдеться на сайті відомства.
В українському МЗС закликали міжнародних партнерів засудити репресивні кампанії РФ на окупованих територіях та практику порушень норм міжнародного гуманітарного права та прав людини.
Раніше сьогодні Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону оголосив вироки фігурантам «кримських мусульман» Рустему Мурасову, Джеббару Бекірову, Завуру Абдуллаєву та Рустему Таїрову. Їх звинуватили у «створенні та участі в терористичній організації». Бекірова засудили до 17 років позбавлення волі, решті дали по 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Перші 4 роки вони проведуть у в’язниці.
Раніше в травні Південний окружний військовий суд Росії засудив кримськотатарського активіста, фігуранта «справи кримських мусульман» Ернеса Сейтосманова до 18 років колонії суворого режиму.
Череватий: у Бахмуті російські сили ротацію прикривають щільним вогнем артилерії
Російські сили ротацію в Бахмуті прикривають артилерією, заявив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
«В останні дні не більше двох-трьох зіткнень було, вчора взагалі не було. Сьогодні два за добу. Проте ворог свої ротаційні заходи щільно прикриває вогнем артилерії – 343 рази за цю добу накрив наші позиції різними типами артилерії, один авіаналіт був. Ми також завдаємо ударів», – розповів він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, Росія намагається завести у Бахмут одні з кращих підрозділів, які у них залишилися.
«Посилило це їх (російські сили в Бахмуті - ред.) чи послабило – покажуть найближчі дні», – додав Череватий.
Війська РФ обстріляли Вовчанськ на Харківщині, є постраждалі – ОГП
Російські війська обстріляли Вовчанськ на Харківщині, загинула людина, ще одна поранена, повідомляє Офіс генерального прокурора.
За даними слідства, обстріл вели, за попередніми даними, з реактивних систем залпового вогню – пошкоджені житлові будинки, квартири, торгівельні павільйони, лікарню та приватні підприємства.
В ОГП додають, що також російські війська обстріляли село Подоли Куп’янському району – пошкоджений будинок та гараж. За попередніми даними, обстріл вівся з артилерії.
Зеленський провів виїзне засідання Ставки в Одесі – була «окрема доповідь» командувача ВМС ЗСУ
Президент України Володимир Зеленський провів в Одесі виїзне засідання Ставки верховного головнокомандувача.
«Виїзна ставка в Одесі. Заслухали командувача Москальова щодо оперативної ситуації в зоні його відповідальності. Окрема доповідь Неїжпапи (командувача Військово-морських сил Збройних сил України – ред.): захист прибережної інфраструктури, функціонування зернового коридору та інші важливі питання. Доповіді Генштабу і Міноборони. Звіти командувачів. Нашим силам вдалося стабілізувати ситуацію на Хортиці, повідомив генерал Сирський», – написав він у телеграмі.
Зеленський також повідомив про важливі доповіді керівника ГУР Кирила Буданова і очільника СБУ Василя Малюка – «тут без подробиць».
Як повідомлялося раніше, президент України Володимир Зеленський 31 травня відвідав Одещину з робочим візитом.
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України прокоментували інформацію «Схем» (проєкт Радіо Свобода) про те, що депутат Київради Владислав Трубіцин, який наразі є обвинуваченим у справі про хабарництво і вже двічі не з’являвся на засідання Вищого антикорупційного суду, зміг виїхати за кордон у травні завдяки листу за підписом керівника ГУР Кирила Буданова. У ГУР підтвердили, що відомство надавало Трубіцину такий лист про сприяння щодо виїзду з країни, при цьому стверджують, що зробили це на прохання іншої структури, відмовившись її назвати.
«Такий лист був виданий на прохання іншої структури складової сектору сил безпеки і оборони України в рамках міжвідомчої взаємодії з цією структурою і на їхнє офіційне звернення. Наразі я не можу назвати цю структуру, можливо, ця інформація може бути оприлюднена пізніше», – зазначив представник ГУР Андрій Юсов.
Україна має право завдавати ударів по території РФ, але не зброєю Німеччини – речник уряду
Міжнародне право дозволяє Україні завдавати ударів по території Росії з метою самооборони, заявив офіційний представник уряду ФРН Штеффен Хебештрайт, відповідаючи на запитання кореспондента DW про атаку дронів на Москву.
Проте офіційний Берлін виступає проти того, щоб для таких атак використовувалася німецька зброя, додав Хебештрайт.
Після цього інциденту в Москві США, які є найбільшим постачальником військової допомоги Україні, заявили, що «в цілому не підтримують напади всередині Росії», але зауважують, що Росія почала неспровоковану війну проти України і саме вона може закінчити її в будь-який момент.
Раніше у Держдепартаменті CША заявляли, що «чітко дали зрозуміти українцям», що «не заохочують» удари по цілях всередині Росії, але Київ має право вирішувати, як він хоче проводити військові операції.
Читайте також: ISW: Путін намагався применшити значення атаки дронів на Москву
За повідомленнями російської влади, Москву зранку 30 травня атакували кілька десятків безпілотників, які впали переважно у передмістях і нещодавно приєднаних районах російської столиці. Жителі міста вказали, що це сталося в районі так званої «Рубльовки» та інших наближених місцевостях, де живе значна частина представників російської влади.
Пізніше російський президент Володимир Путін уперше прокоментував удари по Росії майже одразу після того, як вони трапилися, назвавши атаку дронів на Москву відповіддю на «удар» по штабу ГУР у Києві. Зазвичай він реагує на події з затримкою, залишаючи оперативне коментування своєму речнику Дмитру Пєскову.
Протягом доби ЗСУ відбили 16 атак військ РФ – Генштаб
Армія РФ продовжує зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей – протягом доби підрозділи сил оборони відбили 16 атак військ РФ, інформує Генштаб Збройних сил України.
Повідомляється, що на Мар’їнському напрямку ЗСУ відбили усі атаки російських військ в районі міста Мар’їнка, тоді я на Авдіївському напрямку «противник наступальних дій не проводив».
«На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує вести оборонні дії»,– йдеться в повідомленні.
Триває чотириста шістдесят друга доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
У Росії змінюють імена й дати народження депортованих українських дітей – Верещук
Російська влада змінює імена та дати народження незаконно депортованих українських дітей, заявила віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
«У Росії, де в усіх регіонах їх (дітей – ред.) ховають, змінюють ідентичність, змінюють імена, прізвища, дати народження, роблять усе, щоб асимілювати, а фактично – чинять акт геноциду стосовно наших дітей, насильно русифікують, дають так звані паспорти, роблять усе, щоб діти забули про свою рідну землю, забули мову, забули культуру і прийняли, як вони кажуть, нову реальність», – цитує агенція «Інтерфакс-Україна» Ірину Верещук з її виступу на конференції конференції «UA: Війна. Недоспівана колискова».
Верещук наголосила на необхідності масової міжнародної підтримки в питанні повернення українських дітей.
«Нам потрібен тиск на Росію. Ми повинні знайти механізм негайно, тому що кожен день, доки діти залишаються там, це мінус до їхнього майбутнього. Це втрата їхньої ідентичності», – сказала Верещук.
Коментарів російської сторони з цього приводу немає.
На сьогодні, за даними української влади, офіційно відомо про майже 20 тисяч дітей, депортованих Росією з окупованих територій України.
Зеленський поїхав на Одещину – провів нараду з військовими і представив Кіпера
Президент України Володимир Зеленський відвідав Одещину з робочим візитом.
«Робоча поїздка до Одеської області. Провів нараду з військовим командуванням та керівниками правоохоронних органів регіону щодо актуальної ситуації на Одещині», – написав він у телеграмі
Зеленський також представив новопризначеного голову Одеської обласної державної адміністрації Олега Кіпера.
У Бахмуті затишшя немає, війська РФ збільшили кількість артобстрілів – Маляр
У Бахмуті затишшя немає, війська РФ збільшили кількість артилерійських обстрілів, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
За її словами, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».
«Наступальна активність ворога там зупинена. Здається по новинах, що там затишшя. І з нашого боку вже декілька діб не здійснюється просування. Насправді це не можна називати затишшям, бо ворог збільшив кількість артилерійських обстрілів, тобто він лише змінює інструменти. Це цифра, яка співмірна з тією, коли були найгостріші бої в Бахмуті», – розповіла вона в ефірі національного телемарафону.
Маляр зауважила, що російські сили продовжують перегрупування в Бахмуті, а ЗСУ «всіляко заважають їм це робити».
«Наші війська виконують там важливі задачі, які ми не можемо оголошувати. Але це задачі спрмовані на підвищення боєздатності. Те, що зараз здається нібито затишшям, насправді обидві сторони готуються до того, що буде продовжена боротьба», – додала вона.