ЛЬВІВ – Від початку повномасштабної війни Росії проти України Ізраїль прийняв десятки українських військовослужбовців і цивільних осіб на протезування і проходження реабілітації. Оскільки ізраїльські реабілітологи мають великий досвід, тому сьогодні передають його українським колегам. У Львові пройшов перший українсько-ізраїльський реабілітаційний саміт.
37-річний військовослужбовець з Одеси Олег Вожик протягом двох місяців проходив реабілітацію в одній з ізраїльських клінік. Він на війні у липні 2022 року втратив ногу. Культю йому поставили львівські фахівці.
«Я прийшов у військкомат добровільно, тому що розумів, що маю щось зробити і мушу піти воювати. Бо якщо я не піду, прийдуть до мене. Служив у 72-й механізованій бригаді імені Чорних Запорожців. Отримав поранення у Бахмуті. Ми зайняли позицію перед наступом російських солдат. Але групу вистежила ворожа ДРГ і нас атакували з дронів. Було два 300-х. Я сам турнікетом стиснув ногу. Обстріл тривав без зупину протягом 2 годин.
Я вже зібрався вмирати, але раптом стихли обстріли. У цей момент командир їхав з водієм, вони взяли в полон російського військового і мене побачили й забрали. Одразу знову обстріли. Але мене вже евакуювали з того місця. Ногу повністю відрізали у польовому госпіталі у Бахмуті.
Мене перевезли у Дніпро, потім Київ, там запропонували вписати прізвище на реабілітацію в Ізраїль. Але час пройшов і я потрапив у Львів на протезування Мені поставили культю і я поїхав в Ізраїль. У мене коротка ампутація. Тяжко було ставити протез, тому я їхав в Ізраїль, щоб придумали мені якийсь легкий протез. У них інші технології і вони мені так зробили, що зручно одягати і швидко. Тримається добре, на поясі.
Мені сподобалось те в Ізраїлі, що там від першої хвилини індивідуально ставляться до кожного, кожен має свого реабілітолога. З нами на тренуванні була собака. Працювали з психологом, мали відпочинкові мандрівки», – розповідає свою історію український військовослужбовець.
На сьогодні Олег Вожик користується двома протезами – встановленими в Ізраїлі та Україні.
«Важные истории»: Росія могла вивезти з України 2,5 тисяч дітей-сиріт
Близько двох з половиною тисяч дітей-сиріт або тих, які які залишилися без піклування батьків, могли вивезти до Росії з початку широкомасштабного вторгнення в Україну. Про це йдеться у розслідуванні видання «Важные истории». Видання вивчило базу даних дітей-сиріт, через яку російська влада шукає опікунів або прийомних батьків. У ній в 2022 році з’явилося значно більше дітей, ніж у минулі роки, повідомляє Сибір.Реалії.
Видання порахувало, що в 2022 році в 21 регіоні Росії, у тому числі в північному Ямало-Ненецькому автономному окрузі, зросла кількість дітей, яких поставили на облік в базу даних сиріт.
Усього таких дітей минулого року стало на 2450 більше, ніж у середньому за попередні шість років. За даними «Важливих історій», найбільше кількість сиріт зросла в Ростовській області, яка межує з Україною, а також у Москві та Нижньогородській області.
Видання «Важные истории» наголошує, що однозначно стверджувати, що всі 2450 дітей було депортовано з України, не можна. У базі, як правило, не йдеться про те, що ту чи іншу дитину було вивезено з України. Проте видання перевірило дані про деяких дітей, внесених до бази, і з’ясувало, що вони справді жили в окупованих Росією районах України. Деякі з них жили в дитбудинках і до війни, у деяких батьки загинули під час вторгнення.
– Кілька ваших книжок розповідають про екзистенційний досвід воєн: «У війни не жіноче обличчя» – про досвід Другої світової війни, «Цинкові хлопчики» – про досвід афганської війни СРСР. Чи схожа нинішня війні Росії проти України на ті війни, які ви вивчали? Чи ця війна чимось унікальна?
– Спільним для всіх війн є те, що треба вмирати.
Дивлюся один блог, а там щодня нові фото вбитих українських хлопців. Одразу згадуються фотографії загиблих, які мені показали жінки, які пройшли Другу світову війну. Це відчуття зникнення людини, воно об’єднує всі війни.
Нам здається, що ця війна відрізняється, мабуть, своєю віроломністю. Цього ніхто не очікував, нас виховували в радянському ідеалізмі, що Друга світова війна – це остання велика війна. Мої героїні з «У війни не жіноче обличчя» розповідали, що 9 травня 1945 року під салютом на честь перемоги розстріляли всі патрони. Їм здавалося, що більше такої війни не буде. Але не минуло й ста років...
Особливістю цієї війни є наявність штучного інтелекту, дронів. Людина прагне вбити іншого, але не померти самому.
Герої та героїні моїх книг про Другу світову війну говорили, що всі вони готові померти. Тепер людина не хоче помирати.
Дрони над Москвою раніше неможливо було уявити. Нові технології дивують у цій війні, а інші речі – ні.
Але жорстокість російської армії. Це щось незрозуміле.
Я стільки почула розповідей білорусів, українців, росіян про Другу світову війну. Я знаю про багато жахів, які тоді були, але теперішню жорстокість росіян не можна пояснити.
Правоохоронці заочно повідомили про підозру співробітнику ФСБ Росії 30-річному Павлу Каширському за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України), якого раніше ідентифікували «Схеми» у розслідуванні «Секретна флешка окупантів»: вербувальники, командири, куратори з ФСБ».
Слідчі СБУ у Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури довели причетність цього співробітника ФСБ до воєнних злочинів на території на той момент окупованого регіону.
Міський голова Києва Віталій Кличко обіцяє винести пропозицію щодо перейменування однієї з вулиць у Києві на честь Дмитра Коцюбайла на електронне рейтингове голосування Київради. Так Кличко відповів на петицію від української акторки Ади Роговцевої.
Авторка петиції запропонувала вулицю Німанську, що розташована в Печерському районі Києва, перейменувати на честь загиблого військового Дмитра Коцюбайла.
«Вулиця Німанська в Печерському районі міста Києва названа на честь річки Німан, що протікає Калінінградською областю Росії. Російські топоніми не мають бути вшановані в міському просторі столиці України. Київ повинен шанувати Героїв, які віддали життя за Незалежність України», – йдеться у петиції.
Герой України Дмитро «Да Вінчі» Коцюбайло був добровольцем «Правого сектору», брав участь у бойових діях з 2014 року. У березні 2016-го став командиром 1-ї окремої штурмової роти «Вовки Да Вінчі», згодом переформатованої в батальйон. Про його загибель під Бахмутом стало відомо 7 березня.
Голова Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіцина у коментарі проєкту Радіо Свобода «Новинам Приазов’я» розповіла, що протягом останнього тижня в місті було дуже гучно через роботу ЗСУ по російських окупантах. За її словами, також є втрати особового складу серед російських військовослужбовців.
«За останні три дні ЗСУ зробили дуже багато росіян «двохсотими», ще більше «трьохсотими», були стовідсоткові влучання у місця розташування особового складу окупантів. Також знищили установки С-300 склади БК та паливно-мастильних матеріалів. Окупанти на сьогодні дуже панікують, глушать зв’язок, щоб приховати переміщення своєї техніки, але безрезультатно», – зазначила очільниця МВА.
Галіцина розповіла, що багато поранених російських військових перебувають у лікарнях Бердянська.
«Є передислокація особового складу. Вони вчора і сьогодні (28, 29 травня – ред.) покидають бази відпочинку, дитячі табори та переміщуються у приватний сектор – на дачі Бердянська та Бердянського району», – каже посадовиця.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Місто Бердянськ та Бердянський район російські війська окупували наприкінці лютого 2022 року.
Війська РФ посилили обстріли на Куп’янському напрямку, атакують цивільних – Синєгубов
Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявляє, що російські війська посилили обстріли на Куп’янському напрямку, атакуючи цивільну інфраструктуру.
«Почастішали обстріли на Куп’янському напрямку – там проходить лінія фронту. Однак ворог зосереджений не на позиціях військових, а на цивільній інфраструктури, цивільних населених пунктах. Вчора завдав кілька ракетних ударів по Ківшарівці – 9 людей поранені. Сьогодні також фіксуємо удари по цьому населеному пункту. Це виключно цивільні об’єкти», – розповів він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, сьогодні російські війська обстріляли північний і північно-східний напрямок – під обстріл потрапили вже 15 населених пунктів.
Кабмін врегулював питання відстрочки чи звільнення від призову на строкову службу
Кабінет міністрів вніс зміни в положення про призов громадян на строкову службу та прийняття призовників на контрактну службу – про це пресслужба уряду повідомила 31 травня. Кабінет міністрів підтримав відповідну постанову Міністерства оборони.
Постанова дозволить привести Положення про підготовку і проведення призову на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом у відповідність до законодавства, пояснює пресслужба уряду.
Відтак зміни передбачають:
- визначити підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу призовнику, який має дітей до 18 років і виховує їх самостійно
- вилучити підстави для надання відстрочки від призову призовникам, які мають дитину або дружину з інвалідністю
- звільняти від призову на строкову військову службу призовників, які виховують дитину з інвалідністю або тяжкими захворюваннями, мають дружину з числа людей з інвалідністю або доглядають за людьми з інвалідністю чи потребою в догляді
Постанову ухвалили на виконання вимог законодавства, зокрема, про звільнення від військової служби людей, які доглядають за особами з інвалідністю.
Верховна Рада напередодні зменшила граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку.
2 травня Верховна Рада продовжила термін дії воєнного стану і загальної мобілізації в Україні у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії ще на 90 днів: з 20 травня до 18 серпня.
Максим має значний досвід роботи у громадському секторі. Був керівником осередку Пласту в Полтавській області, працював із організаціями «Будуємо Україну разом» та «Українська академія лідерства». Однак у день повномасштабного вторгнення Максим жив і працював у Польщі. Все ж вирішив повернутися і почати захищати країну.
У перші хвилини, коли Максим Михайлик дізнався про повномасштабне вторгнення, думав, що допомагатиме Україні з Польщі. Пішов у центр Вроцлава, думав, що буде мітинг. Однак там відбулася пресконференція міського голови і в кінці лунав гімн України.
«Навколо мене українців не було. Проспівав гімн, до мене підійшли журналісти, запитали, як буду діяти. Я відповів, що до цього моменту планував звідси допомагати, але тепер є сумніви», – розповідає військовий.
СБУ: чотирьом блогеркам загрожує до 8 років ув’язнення за публікацію даних про роботу ППО
Служба безпеки України повідомила про підозру чотирьом жінкам, які опублікували фото російського удару по Києву 16 травня – про це відомство заявило 31 травня.
За повідомленням, одна з підозрюваних виклала відео в соціальних мережах, а також надіслала його адміністратору «одного із популярних Телеграм-каналів», після чого його з’явилося на проросійських каналах.
«Інша – 36-річна киянка – опублікувала відео з роботою ППО та результати ураження ворожих цілей у власному Інстаграм-акаунті. Третя фігурантка також поділилася своєю відеозйомкою у соцмережах», – йдеться в повідомленні.
Ще одна жінка, за даними Служби, розіслала відео збиття ракет знайомим у месенджерах.
Читайте також: Подоляк розкритикував «мерів і блогерів» за публікацію фото повітряних атак
Фігуранткам повідомили про підозру в несанкціонованому поширенні інформації про переміщення або розташування Збройних сил України. Їм загрожує до восьми років ув’язнення в разі обвинувального вироку.
Крім того, тривають слідчі дії щодо двох людей, які також публікували фото й відео щодо повітряної атаки 16 травня.
СБУ 17 травня повідомила, що викрила шістьох блогерів і заблокувала онлайн-камери, які «засвітили» роботу протиповітряної оборони під час масованого російського удару по Києву 16 травня.
Правоохоронці та представники влади неодноразово закликали не публікувати фото та відео роботи протиповітряної оборони та збитих ракет і дронів під час повітряних атак. За словами речника Повітряних сил Юрія Ігната, фото уламків можуть дозволити російським військам визначити, яким видом озброєння користувалися ЗСУ для збиття, а також можуть використовуватися російською пропагандою.
Унаслідок чергового російського обстрілу Херсонщини постраждала ще одна людина – влада
Через російський обстріл селища Велетенське на Херсонщині поранений 30-річний чоловік, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.
За даними влади, у чоловіка поранення голови.
У Херсонській ОВА раніше повідомили, що російські війська минулої доби 49 разів обстріляли мирні населені пункти Херсонщини. Через російську агресію 5 людей поранені.
Після деокупації восени минулого року Херсон і звільнена частина області практично щоденно зазнають російських обстрілів. Армія РФ все ще перебуває на лівобережжі Херсонщини, звідки завдає ударів по деокупованих територіях півдня України.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Російська влада Севастополя пояснила стрілянину в бухті «навчальними стрільбами в тирі»
Підконтрольний Росії очільник окупованого Севастополя Михайло Развожаєв знову пояснив звуки стрілянини у місті навчаннями російських військових.
«Гучні звуки – це в тирі Нахімовського училища йдуть навчальні стрільби. У місті все спокійно», – написав Развожаєв у своєму телеграм-каналі.
Українське військове командування дані про стрілянину в Севастополі не коментувало.
Раніше кореспондент проекту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомляв, що в районі Стрілецької бухти в центральній частині Севастополя близько 11:40 ранку почалася безладна стрілянина зі стрілецької зброї.
Починаючи з серпня 2022 року, у Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українським безпілотникам» та «роботою ППО». Підконтрольний Росії голова півострова Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму.
Після Залужного і Сирського у Росії оголосили в розшук двох ексміністрів оборони України
Міністерство внутрішніх справ Росії оголосило в розшук колишніх міністрів оборони України Степана Полторака і Валерія Гелетея, а також ексглаву Генштабу України Віктора Муженка, повідомляє російське державне інформаційне агентство ТАСС.
Їх звинувачують в проведенні «геноциду на Донбасі».
Росія намагається захопити весь Донбас, який включає Луганську та Донецьку області на сході України.
Днями МВС Росії оголосило в розшук головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного та командувача Сухопутними військами ЗСУ Олександра Сирського.
У Міноборони внесення Залужного і Сирського в базу розшуку у РФ назвали одним із прийомів інформаційної війни. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у Telegram зауважила, що у 2014-2015 Москва також відкривала кримінальні провадження проти командувачів ЗСУ і комбригів.
«Цей прийом покликаний вирішити дві задачі: нівелювати статус України як жертви міжнародного злочину агресії та формально урівняти їхні злочинні дії з нашими оборонними; психологічний тиск та деморалізація наших військових. Втім, «місія нездійсненна», – зазначила Маляр.
Актор Міша Коллінз долучився до напрямку розмінування платформи United24
Американський актор Міша Коллінз зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, повідомив він і Офіс президента 31 травня.
За повідомленням ОП, Коллінз став амбасадором платформи для збору коштів United24 у напрямку гуманітарного розмінування.
У своєму твітері актор закликав підписників пожертвувати кошти на розмінування українських територій.
За повідомленням ОП, участь Коллінза допоможе придбати машини для розмінування.
«На сьогодні в нас понад 200 тисяч квадратних кілометрів замінованих територій. І ми відчуваємо великий дефіцит обладнання, щоб упоратися з такою великою територією», – йдеться в коментарі Зеленського.
На зустрічі також був товариш Коллінза, британський журналіст і фотограф Джайлс Дьюлі, який втратив обидві ноги і руку, підірвавшись на міні в Афганістані 2011 року. Він очолює фонд Legacy of War, який теж підтримує розмінування в Україні, зазначає ОП.
Коллінз повідомив про приїзд до Києва напередодні.
Міша Коллінз (справжнє ім’я – Дмітрі Тіппенс Крашнік) найбільш відомий роллю Кастіеля в серіалі «Надприроднє». За даними платформи United24, він має частково українське коріння по батьковій лінії.
Напрямок гуманітарного розмінування з’явився на платформі United24 у травні, його очолив філософ Френсіс Фукуяма.
Воєнні дії переходять на територію Росії, яка розпочала широкомасштабну агресію проти України, пишуть західні оглядачі. Серія нещодавніх нападів на російську територію, і особливо ті, які здійснили безпілотники в елітних районах Москви, стала «прямим нагадуванням» про те, що і Росія і російська столиця є «вразливими», вважає кореспондент газети New York Times.
Він нагадує, що такі атаки відбувалися епізодично з початку війни, але вони увійшли в нову фазу в грудні, коли безпілотники атакували дві військові авіабази вглибині Росії, а також влучили у нафтовий завод поблизу аеродрому в Курській області Росії. Атаки ставали зухвалішими, коли на початку цього місяця безпілотник завдав удару по Кремлю, коментує NYT, яка посилається на офіційних осіб США, які вважають, що найімовірніше цей напад здійснив «один із спеціальних військових чи розвідувальних підрозділів Києва».
Офіційні особи США все ще збирають інформацію про останній удар, повідомляють у Державному департаменті та Раді національної безпеки США. І, як нагадує NYT, офіційні особи заявили, що Сполучені Штати загалом не підтримують удари всередині Росії, але зазначили, що повітряний напад Росії на українську столицю Київ у вівторок був 17-м цього місяця.
В ОГП повідомили про підозру військовому РФ за розстріл родини з дітьми в Бучі
Офіс генерального прокурора повідомив 31 травня, що оголосив підозру військовослужбовцю 76-ої гвардійської десантно-штурмової Чернігівської дивізії повітряно-десантних військ збройних сил Росії, який розстріляв два цивільних автомобілі в Бучі Київської області.
Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством.
За даними слідства, підозрюваний – 24-річний заступник командира бойової машини десанту – навідник-оператор БМД-2 з бортовим номером «111».
В ОГП додали, що ця машина була першою у військовій колоні батальйонної тактичної групи військовослужбовців РФ, яка вранці 5 березня 2022 року розпочала рух у напрямку лісової зони поруч села Здвижівка Бучанського району на Київщині. Маршрут пролягав по вулиці Леха Качинського до міста Буча.
«Керівний склад військ РФ віддав протиправний наказ розстрілу цивільного населення та транспортних засобів, які рухаються назустріч, до моменту зайняття нових бойових позицій. Під час слідування за визначеним маршрутом військова колона зустріла два автомобілі з мирними людьми – дорослими та двома малолітніми дітьми. Родина родом з Донеччини, яка проживала у Бучі, разом з сусідами намагалася виїхати з території Бучанського району, де велися активні бойові дії», – йдеться в повідомленні.
За даними прокуратури, цивільні автомобілі зупинилися, побачивши перед собою російську військову техніку.
«У цей час підозрюваний, порушуючи норми міжнародного права, відкрив вогонь на ураження з 30 мм автоматичної гармати 2А42 по транспортних засобах. Четверо людей зазнали смертельних поранень: мати, двоє малолітніх дітей і сусід. Також завдано тілесних ушкоджень іншим особам, які перебували в авто. Серед них – батько загиблої родини», – йдеться в повідомленні.
У прокуратурі додали, що досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюють слідчі Нацполіції України, і зараз тривають процесуальні дії для притягнення до відповідальності інших співучасників воєнного злочину. В ОГП не повідомляють, де зараз перебуває згаданий російський військовий, а також не наводять його імені.
Офіс генерального прокурора України повідомив раніше, що станом на 19 квітня зареєстрував близько 80 тисяч випадків потенційних воєнних злочинів, скоєних російськими військовими від початку повномасштабного вторгнення.
У Нацполіції повідомили, що її база, куди вносять дані щодо російських військовослужбовців, які перебували на території України і вчиняли тут злочини, містить інформацію про понад 200 тисяч росіян.
2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після відступу військових РФ у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки убивств цивільних жителів.
Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені свідченнями і супутниковими знімками.
Через російський обстріл Херсонщини постраждала 3-річна дитина – ОВА
Через російський обстріл Херсонщини постраждала 3-річна дитина, повідомляє голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Сьогодні в обід російська артилерія гатила по Широкій Балці. Окупанти прицільно вдарили по житловому будинку. Через обстріл поранення отримала 3-річна дитина. Уламками скла дівчинці поранило голову», – написав він у телеграмі.
Її шпиталізували до Херсона, нині лікарі надають дитині необхідну меддопомогу.
За даними Офісу генпрокурора, станом на ранок 31 травня внаслідок російської агресії загинули 483 дитини, ще понад 989 поранені.
Після деокупації восени минулого року Херсон і звільнена частина області практично щоденно зазнають російських обстрілів. Армія РФ все ще перебуває на лівобережжі Херсонщини, звідки завдає ударів по деокупованих територіях півдня України.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Ті, хто можуть, мають надати Україні далекобійну зброю – голова Єврокомісії
Військова підтримка Збройних сил України лишається нагальною потребою, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Про це вона сказала на форумі GLOBSEC 2023 у Братіславі 31 травня.
Відтак фон дер Ляєн назвала невідкладним ухвалення акту про виробництво боєприпасів. Він має заохотити виробництво «критично необхідних» артилерійських снарядів 155 і 152 міліметрів, вважає вона.
«І ті, хто можуть, повинні надати далекобійну артилерію та збройні системи, які можуть допомогти України вирівняти нерівність у радіусі досяжності з військами загарбників на полі бою», – сказала президентка Єврокомісії.
Фон дер Ляєн також закликала продовжувати навчати українських військових. За її словами, до кінця року члени ЄС підготують 30 тисяч військовослужбовців ЗСУ.
Очільниця Єврокомісії також згадала про питання мирних переговорів і припинення вогню, повторивши принцип «нічого про Україну без України».
«Припинення вогню, яке призведе до замороження конфлікту, не принесе сталого миру. Зрештою, припинення вогню мало місце після 2014 року, і ми знаємо, що сталося з цією домовленістю минулого лютого, коли Росія напала», – нагадала фон дер Ляєн.
Відтак вона назвала умовою «справедливого миру» виведення російських військ і озброєння з території України.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден сказав днями, що питання надання Україні далекобійних ракет ATACMS «досі на розгляді».
Також 27 травня стало відомо, що Україна попросила Берлін надати їй ракети класу «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів.
У травні Велика Британія підтвердила надання Україні крилатих ракет «Storm Shadow», що дало країні нові можливості для завдання ударів великої дальності. Це ракета з дальністю дії – близько 250 кілометрів.