У Києві поліція виявила 9 людей, які оприлюднили відео роботи ППО, їх передали СБУ
У Києві поліцейські викрили ще дев’ятьох громадян, які публікували в соцмережах відео роботи ППО, повідомляє пресслужба Нацполіції в Києві.
«Під час обстрілу столиці у соціальних мережах ширилися відео роботи протиповітряної оборони. Жителі міста знімали роботу протиповітряної оборони під час чергової атаки РФ на Київ, а потім виклали відео в соціальних мережах. Правоохоронці встановили всіх фігурантів і передали працівникам СБУ», – йдеться в повідомленні.
За даними поліції, сім жінок та двоє чоловіків віком від 23 до 49 років своїми діями могли розкрити специфіку роботи ППО.
Наразі їх передали співробітникам Служби безпеки України для з’ясування усіх обставин.
Поліція Києва вкотре нагадує про заборону фото та відеофіксації роботи ППО.
Це вже не перший подібний випадок, коли блогери задля отримання переглядів публікують у соцмережах відео роботи ППО, створюючи ризик для виявлення російськими військами позицій української протиповітряної оборони.
Служба безпеки України раніше встановила особи шістьох жителів Києва, які поширювали у соцмережі кадри роботи ППО під час масованої атаки РФ на Київ 16 травня. У відомстві тоді зауважили, що ці відео «підхопили» різні телеграм-канали, зокрема, російська пропаганда.
«До 100 ударів ЗСУ на добу». Чи втримає армія РФ свою оборону в окупації на півдні?
Окуповані Бердянськ, Маріуполь, Мелітополь – що відбувається у містах, які російські військові вважали для себе безпечними? Як реагують на влучання по військових об’єктах РФ жителі цих міст? Наскільки обстріли цих об’єктів можуть вплинути на здатність російської армії оборонятися на окупованих територіях півдня? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Крим: у Стрілецькій бухті Севастополя чути стрілянину
У районі Стрілецької бухти в центральній частині окупованого Севастополя об 11:40 ранку 31 травня було чути безладну стрілянину зі стрілецької зброї, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Стрілянина почалася раптово, з перервами. Характер черг скидався на дії при збиванні об’єктів. На берегах Стрілецької бухти розташовано кілька російських військових частин, які забезпечують берегову охорону. В акваторії бухти – місце стоянки військових кораблів.
Напередодні в акваторії бухти спостерігалася активність російських військових, було чути звуки роботи суднового генератора.
Починаючи з серпня 2022 року, у Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українським безпілотникам» та «роботою ППО».
Підконтрольний Росії голова півострова Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму. У жовтні 2022 року на Кримському (Керченському) мості стався вибух. На острові діє підвищений (жовтий) рівень терористичної небезпеки. Аеропорт Сімферополя закрито.
«Ситуація буде напруженою» – голова «Укренерго» про ймовірні вимкнення світла влітку
Ситуація з електроенергією в Україні буде напруженою влітку з точки зору балансу електроенергії, проте в «Укренерго» будуть використовувати всі способи, щоби не допустити вимкнення електроенергії або «блекаутів». Про це в ефірі Радіо Свобода розповів голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький. Йдеться, зокрема, про імпорт електроенергії, з Європи.
«Якщо її не буде вистачати, ми будемо імпортувати електроенергію з Європи. Ми можемо також включати додаткові генеруючі потужності, наприклад, ті, які використовують природний газ. Влітку, традиційно, такі теплоелектроцентралі використовуються мало, але ми можемо включити додаткову генерацію на газу, якщо буде така потреба. Тому я би не говорив про невідворотні відключення чи «блекаути», – сказав Кудрицький в ефірі програми «Свобода.Ранок».
Вимкнення електроенергії влітку можливі, додає Кудрицький, але не пов’язані з дефіцитом електроенергії. Це можуть бути технічні неполадки у мережі. Зазвичай влітку електросистему готують до осінньо-зимового періоду та проводять планові ремонти, додає він. Проте цього року в енергосистемі – потрійне навантаження.
«Воно пов’язане з тим, що електростанції та підстанції треба відновлювати після обстрілів та посилити захист інших енергетичних об’єктів до зими. Наразі цим займається не тільки «Укренерго», а й інші енергетичні компанії», – зазначає Кудрицький.
За його словами, для того, щоб вимкнень взимку і влітку не було, необхідно відремонтувати якомога більше електростанцій, які є в Україні, підготувати мережі «Укренерго» та обленерго до зими. Для цього необхідно згенерувати певний фінансовий ресурс та здійснити ремонти, додає Кудрицький. А гроші для цього енергетичні компанії заробляють, встановивши тариф на електроенергію. Додаткові гроші для «Укренерго» та обленерго, каже Кудрицький, надають західні партнери, зокрема, кредити, гранти та гуманітарну допомогу.
Напередодні Кабінет міністрів України ухвалив рішення про підняття з червня тарифу на споживання електрики для населення. З 1 червня одна кіловат-година електроенергії в Україні коштуватиме 2 гривні 64 копійки. Досі тариф для населення становив 1,44 грн/кВт-год за умови місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год (з ПДВ), якщо обсяги споживання більші.
«Навряд допоможе»: прикордонники про підрив військами РФ прикордонної дороги на Чернігівщині
Російські війська підірвали дорогу на стику кордонів України, Білорусі та Росії – цю інформацію підтвердила Державна прикордонна служба України 31 травня.
«Рубрика від «Київ за три дні» до «Підриваємо дороги, щоб нас не захопили». Росіяни підірвали дорогу у Чернігівській області на стику кордонів України, Білорусі та Росії… хоча навряд їм це допоможе», – заявила пресслужба ДПСУ.
Представники міжнародної волонтерської спільноти GeoConfirmed підтвердили місце падіння – біля пам’ятника поблизу села Сеньківка Чернігівської області. Однак точно визначити масштаби руйнування дороги з цього відео неможливо.
Щонайменше кілька десятків добровольців, які декларували свою належність до РДК та Легіону «Свобода Росії», 22 травня увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони захопили російський прикордонний пункт і перебували в кількох населених пунктах міського округу. Російська влада понад добу не контролювала частину території округу, в Бєлгородській області був оголошений режим контртерористичної операції.
Міненерго: світло майже 2 мільйонам споживачів повернули, генерації достатньо
Енергетики повернули світло майже двом мільйонам споживачів у 12 областях України, які 30 травня залишилися без світла, повідомило 31 травня Міністерство енергетики України.
За даними відомства, комісія, створена Держенергонаглядом за дорученням міністра енергетики України Германа Галущенка, щодо вивчення причин розсинхронізації енергосистеми й аварійних вимкнень, розпочала свою роботу.
У Міненерго додали, що ситуація з генерацією і споживанням електроенергії – стабільна, а виробленої електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів. «Дефіциту в системі немає. Відключення не плануються», – йдеться в повідомленні.
«Триває ворожий терор прифронтових територій. У Донецькій області через бойові дії знеструмлено 26 населених пунктів, без світла залишилися 12,3 тисячі споживачів. Внаслідок попередніх обстрілів без світла залишається частина споживачів у Запорізькій, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях», – додали в міністерстві.
За повідомленням, ремонтні бригади працюють там, де це дозволяє безпекова ситуація.
Крім того, за даними Міненерго, через негоду знеструмлені 12 населених пунктів у Запорізькій області.
Напередодні в Міністерстві енергетики України повідомили, що в оператора системи передачі електроенергії сталася «надзвичайна ситуація», що призвела до розсинхронізації енергосистеми і як наслідку – аварійних відключень та тимчасового знеструмлення абонентів. Причина цього поки невідома, її має встановити утворена Міненерго комісія.
Україна отримала від США 1,25 мільярда доларів фінансової підтримки – Шмигаль
Україна отримала фінансову допомогу на 1,25 мільярда доларів від Сполучених Штатів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За його словами, кошти надані в рамках проєкту Світового банку PEACE.
«Кошти підуть на підтримку державного бюджету, зокрема соціальні та гуманітарні видатки. Вдячний США та Світовому банку. Цінуємо допомогу партнерів під час боротьби з агресором», – заявив голова уряду.
Проєкт PEACE (Державні видатки на підтримку адміністративної спроможності) Світового банку є найбільшим інструментом для екстреної фінансової підтримки України, повідомили в установі.
За даними Банку, на 2 квітня 2022 року він мобілізував 22 мільярди доларів на підтримку України, з них 18 мільярдів надійшли через механізм PEACE.
Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв 31 травня заявив, що Велика Британія є «одвічним ворогом» Москви і що британські чиновники, які сприяють веденню «неоголошеної війни проти Росії», можуть вважатися законними військовими мішенями.
«Сьогодні Велика Британія виступає союзником України, надаючи їй військову допомогу у вигляді техніки і спеціалістів, тобто де-факто веде неоголошену війну проти Росії. У цьому випадку будь-який з її державних службовців (військових чи цивільних, які сприяють веденню війни) може розглядатися як законна військова ціль», – написав російський чиновник у твіттері.
Заява Медведєва у твіттері з’явилася у відповідь на вчорашні слова міністра закордонних справ Великої Британії Джеймса Клеверлі. Він, коментуючи атаку дронів у Москві, заявив, що законні військові цілі за межами українських кордонів є «частиною самооборони України».
Очільник зовнішньополітичного відомства у Лондоні уточнив, що його коментарі «стосуються більш загальних моментів, а не конкретного випадку».
«Україна має законне право захищатися. Звичайно, вона має законне право робити це в межах своїх кордонів, але вона також має право використовувати силу за межами своїх кордонів, щоб підірвати здатність Росії демонструвати силу в самій Україні… Це не означає, що я маю якусь особливу оцінку нападів на Москву, але в більш широкому плані військові цілі за межами її власного кордону міжнародно визнані як законна частина самооборони нації», – сказав британський міністр.
За повідомленнями російської влади, Москву зранку 30 травня атакували кілька десятків безпілотників, які впали переважно у передмістях і нещодавно приєднаних районах російської столиці. Жителі столиці Росії вказали, що це сталося в районі так званої «Рубльовки» та інших наближених місцевостях, де живе значна частина представників російської влади.
Російське міністерство оборони заявляло, що три безпілотники, які влучили в житлові будинки в Москві, були придушені засобами радіоелектронної боротьби, з цього випливає, що їхні влучання в будинки можуть бути випадковими.
Українська влада про причетність до атаки не заявляла.
Це не перша схожа заява Медведєва. Колишній президент Росії 3 травня заявив, що після ймовірної атаки безпілотників на Кремль Москва має вдатися до «фізичного усунення» президента України Володимира Зеленського. А в березні цього року колишній президент Росії пригрозив ракетним ударом суддям Міжнародного кримінального суду, які видали ордер на арешт чинного президента РФ Володимира Путіна.
Блінкен анонсує нові санкції для протидії застосуванню РФ іранських дронів в Україні
Сполучені Штати запровадять нові санкції проти виробництва іранських дронів, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен. Про це він сказав на зустрічі з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном 30 травня.
За його словами, на зустрічі Ради з торгівлі та технологій учасники планують обговорити регулювання нових технологій, а також ланцюгів постачання.
Блінкен вказав на те, що попередня робота Ради була критично важливою для того, аби «гарантувати, що вторгнення Росії в Україну залишиться стратегічним провалом».
Читайте також: «Консолідуємо партнерів, щоб українська ППО стала максимально ефективною» – Зеленський
«Завтра ми оголосимо про нові заходи, що базуються на експортному контролі технології, знайденої в іранських безпілотниках, які використовуються для ударів по українських цивільних та цивільній інфраструктурі», – заявив державний секретар.
Він додав, що нові санкції також будуть спрямовані проти російської дезінформації та на захист правозахисників в інтернеті.
Росія останніми днями посилила атаки на Україну із застосуванням іранських дронів-камікадзе Shahed. Зокрема, в ніч на 30 травня російські війська атакували Україну іранськими дронами-камікадзе Shahed-136/131. За повідомленням, загалом із півночі та півдня зафіксовано пуски 31 дрона-камікадзе, сили ППО знищили 29 ударних БпЛА. За даними командування, майже всі дрони були збиті на підступах до Києва та в небі над столицею.
«Виручка впала на 30%» – в «Укренерго» пояснили, чому піднімають тарифи на електрику
З початком повномасштабного вторгнення Росії виручка «Укренерго» та обленерго впала приблизно на 30 відсотків, бо в умовах війни енергетичні компанії втратили частину генерації та споживачів. Це і стало причиною підняття тарифу на електрику, заявив в ефірі «Свобода. Ранок» (проєкт Радіо Свобода) голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.
«Ми втратили частину генерації і також частину споживачів. Наприклад, мережеві компанії, такі як «Укренерго» та обленерго, у них виручка впала просто автоматично на 30 відсотків просто через те, що споживання сильно скоротилося. Генеруючі компанії не доотримують коштів через те, що побито багато генерації. Частина генеруючих потужностей в нас розташовані в тимчасовій окупації. Найяскравіший приклад – це Запорізька атомна електростанція. Але не тільки вона. Ще є Каховська гідроелектростанція, ще є теплові електростанції в Донецькій, Запорізькій, Луганській області. Втрачено багато активів і звичайно, набагато важче стало зводити кінці з кінцями», – розповів Кудрицький.
Разом із тим він заявив, що дефіцит у фінансах в енергетичній системі був давно, але з початком повномасштабного вторгнення він суттєво посилився.
«Упродовж досить тривалого періоду енергетика була недофінансована. Це не почалося вчора чи позавчора. Це така системна проблема, яка тривала роками. Зараз в умовах повномасштабного вторгнення, починаючи з лютого 2022 року, дефіцит фінансового ресурсу в системі посилився», – каже голова правління НЕК «Укренерго».
Напередодні Кабінет міністрів України ухвалив рішення про підняття з червня тарифу на споживання електрики для населення. З 1 червня одна кіловат-година електроенергії в Україні коштуватиме 2 гривні 64 копійки. Досі тариф для населення становив 1,44 грн/кВт-год за умови місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год (з ПДВ), якщо обсяги споживання більші.
Війська РФ обстріляли транспортне підприємство на Дніпропетровщині, поранена дитина – Лисак
Російські війська вдарили по Межиріцькій громаді, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак вранці 31 травня.
«Ворог атакував транспортне підприємство. Легке поранення отримав 8-річний хлопчик. Лікуватиметься вдома. Є руйнування. Інформація уточнюється», – повідомив Лисак.
Офіс генерального прокурора повідомив про пошкодження приватного та двоповерхового будинків, транспортного підприємства та гаражів внаслідок обстрілів. Правоохоронці відкрили справу про порушення законів і звичаїв війни.
Напередодні, за даними ОВА, російська армія обстріляла Нікопольський район та скинула снаряди з дрона на Марганецьку громаду. Тоді ніхто не постраждав.
Станом на 30 травня в Україні офіційно відомо про 989 дітей, поранених через російську агресію, і 483 загиблих.
«Війна переходить на територію РФ» – Володимир Огризко
На останню серію масованих ракетних ударів Російської Федерації по українських містах відреагували у Раді Європи. Генеральний секретар Марія Пейчинович-Бурич написала у твітері, що атаки Росії на Україну неприйнятні і мають припинитися.
А от останню атаку дронів на Москву західні політики не коментують і офіційними заявами не реагують. Чи буде «стурбованість» і «занепокоєння» від Заходу стосовно того, що відбувалося у Москві?
Ось що відповів на це в етері програми Радіо Свобода «Свобода Live» Володимир Огризко, міністр закордонних України (2007-2009 рр.).
В ISW прокоментували дані Міноборони РФ про українські втрати
Міністерство оборони Росії намагається приховати власні значні втрати у війні проти України, штучно завищуючи українські втрати, заявили в американському Інституті вивчення війни (ISW).
«30 травня міністр оборони Сергій Шойгу заявив, що за останній місяць російські війська знищили абсурдно велику кількість української зброї, наданої Заходом, у тому числі ракет великої дальності», – зауважують аналітики.
«Шойгу відзначив заявлені успіхи і навчання, зокрема, нагородивши російські формування і похвалившись майбутніми літніми військовими навчаннями. Військовий блогер, афілійований з ПВК «Вагнер», розкритикував Шойгу, натякнувши, що його заяви настільки нереалістичні, що здаються читачам фейковими», – йдеться в повідомленні.
В ISW звернули увагу на дані нідерландської групи Oryx, яка 29 травня повідомила, що змогла підтвердити втрату Росією понад 2000 танків і 2366 БМП від початку повномасштабної війни.
Напередодні міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив про нібито нове «ураження ЗРК Patriot» у Києві. За його словами, це сталося під час ударів по місту «за останні дні». Українська влада про це не повідомляла. Шойгу не сказав, коли і як було вражено ЗРК. Ніяких доказів на підтримку своїх заяв він не навів. Пізніше речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат у коментарі LIGA.net відкинув заяву Шойгу, заявивши, що Patriot – не ушкоджений.
Крім того, Шойгу заявив, що у травні українські війська нібито втратили понад 400 одиниць техніки, і що за цей час нібито були знищені 196 реактивних снарядів системи залпового вогню HIMARS, 16 ракет HARM і 29 крилатих ракет великої дальності Storm Shadow.
Російське Міноборони натомість не наводить даних про втрати своїх сил. Востаннє російське відомство звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
За даними Генштабу Збройних сил України, Росія станом на ранок 31 травня втратила у війні проти України близько 207 910 своїх військових.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
11 цивільних були поранені в Донецькій і Херсонській областях – ОВА
Одна людина загинула в Донецькій області за добу, повідомив очільник обласної військової адміністрації Павло Кириленко 31 травня.
«На Горлівському напрямку 1 людина загинула і 1 поранена у Часовоярській громаді. У Торецьку поранено 1 людину, пошкоджено 9-поверхівку, бібліотеку, 2 медзаклади. У Нью-Йорку пошкоджено будинок та котельню. У Костянтинівці пошкоджено 8 приватних будинків, ще 1 – у Майському», – заявив він.
Ще одна людина була поранена через обстріл Острівського Курахівської громади, двоє – в селі Костянтинівка. Відтак загалом в області за добу було поранено шестеро цивільних.
Також російські війська обстріляли Херсонську область 49 разів, за даними її очільника Олександра Прокудіна.
«Місто Херсон ворог обстріляв 2 рази (5 снарядів). Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області. Через російську агресію 5 людей дістали поранення», – повідомив Прокудін.
Ще один чоловік зазнав поранення через обстріл Вовчанська напередодні, повідомив раніше голова Харківщини Олег Синєгубов.
Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.
ОК «Південь»: у Чорному морі чергують 9 російських кораблів
На бойовому чергуванні в Чорному морі перебувають дев’ять російських кораблів, повідомило оперативне командування «Південь» 31 травня.
«На бойовому чергуванні залишається три ракетоносії, два з яких – підводні. Сумарний залп «Калібрів» готових до застосування – 16», – йдеться в повідомленні.
Напередодні речниця Оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк заявила про ознаки підготовки РФ до «підступної атаки» за допомогою змішаних типів боєприпасів.
«Виявити пуски з підводних ракетоносіїв дещо складніше. Що може свідчити про те, що ворог готує підступну атаку за допомогою змішаних типів боєприпасів – міксування дронової і ракетної атаки…Треба бути готовими до будь-якого розвитку подій», – сказала вона в ефірі національного телемарафону.
Раніше речниця Оперативного командування «Південь» в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода) заявила, що під час двох останніх атак дронами російські військові намагалися обійти зону ураження української системи протиповітряної оборони на півдні України.
У ніч на 30 травня Росія, за даними командування Повітряних сил ЗСУ, запустила по Україні 31 дрон-камікадзе. Сили протиповітряної оборони збили 29 із них. Як повідомили в командуванні Повітряних сил, майже всі безпілотники збили на підступах до Києва або над столицею України. У Київській міській військовій адміністрації зауважують, що це вже 17-а атака по Києву в травні і третя – за добу.
До України наразі повернули 371 вивезену Росією дитину – Зеленський
В Україні запрацював Центр захисту прав дитини для протидії злочинам Росії проти українських дітей, повідомив президент Володимир Зеленський 31 травня.
Він анонсував план Bring Kids Back UA, який, за поясненням Офісу президента, об’єднує зусилля української влади, країн-партнерів та міжнародних організацій для повернення до України вивезених Росією дітей.
«Перший крок зроблено: 371 дитина – вдома, в Україні. Хочеться повернути всіх, і, напевне, головний сенс – у назві програми: Bring Kids Back UA. Я нам відверто бажаю повернути всіх дітей додому, в Україну, і повністю підтримую цю програму», – заявив Зеленський.
За словами уповноваженої з прав дитини Дар’ї Герасимчук, план Bring Kids Back UA складається з кількох блоків:
- повернення депортованих Росією дітей
- розвиток сімейних форм виховання
- реінтеграція повернутих дітей
- порятунок і захист дітей України
- фіксація злочинів та притягнення Росії до відповідальності
- міжпарламентська взаємодія
- комунікація й публічні заходи та розвиток інфраструктури сімейного виховання
На сьогодні, за даними української влади, офіційно відомо про майже 20 тисяч дітей, депортованих Росією з окупованих територій України.
17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової.
За версією суду, Путін та Львова-Бєлова особисто відповідальні за примусову депортацію дітей із окупованих українських територій до Росії. У РФ після ордеру на арешт Путіна і Львової-Бєлової заявили, що повернуть дітей Україні, коли будуть «безпечні умови».
Розвідка Британії: Росія все більше поступається ініціативою у війні
Росія від початку травня все більше поступається ініціативою у війні проти України і реагує на дії Києва замість того, щоб «активно просуватися до власних воєнних цілей», заявляє розвідка Великої Британії.
«Протягом травня 2023 року Росія 20 ночей завдавала односторонніх ударів безпілотними літальними апаратами і крилатими ракетами по глибокому тилу в Україні. Росія не досягла значного успіху у своїх ймовірних цілях із нейтралізації вдосконаленої протиповітряної оборони України і знищення українських сил контратаки. На місцях вона передислокувала сили безпеки, щоб реагувати на напади партизанів на заході Росії», – йдеться в повідомленні.
У розвідці зауважили, що в оперативному плані російські командири, ймовірно, намагаються створити резервні сили і розмістити їх там, де, на їхню думку, відбудеться українська контратака.
«Однак ці зусилля, ймовірно, підриваються невмотивованими силами, які направляють для заповнення прогалин на лінії фронту навколо Бахмута», – додали в британській розвідці.
Цього тижня радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю виданню La Repubblica заявив, що Україна може завершити війну з РФ вже цього року, але для цього необхідна «достатня» кількість зброї.
Росія, за його словами, «ніколи не зміниться», «вона завжди буде агресивною».
В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».
13 травня президент Володимир Зеленський заявив, що незабаром буде здійснено «важливі кроки» в рамках контрнаступу Збройних сил України.
27 травня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний оприлюднив відео з українськими військовими, які просять «благословити рішучий наступ».
Чи будуть нові блекаути та чому за світло доведеться платити більше?
- У Росії знову кажуть про атаку безпілотника. Цього разу в Краснодарському краї на Афіпському нафтопереробному заводі. Телеграм-канали пишуть про вибух і пожежу на підприємстві. А от у США після польотів безпілотників на Москву та область заявили, що не підтримують атаки всередині Росії. В Кремлі ж погрожують «найжорсткішими заходами» у відповідь на дрони над Москвою. Якою буде реакція і чого очікувати?
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:
- Більше відпусток та виплат для військових. Депутати ухвалили законопроєкт, згідно з яким військові можуть брати 40 днів відпустки під час воєнного стану. А також мають право на додаткові виплати від 30 до 100 тисяч гривень. А граничний вік перебування на військовому обліку призовників в Україні тепер зменшили – з 27 до 25-річного віку. Що означають ці зміни? Як реформується військова галузь? Та чи заохотять такі зміни українців служити в ЗСУ?
- Вперше з часу зимових блекаутів в різних містах і селах України зникло світло. Українців попереджають, що вже влітку країна може повернутися до графіків відключення і економії електроенергії. У той же час Кабмін затверджує нові тарифи на електроенергію для населення, які запрацюють вже відзавтра. Чи пов’язані відключення світла з останніми обстрілами? Чи чекати влітку нових блекаутів? Та чому за світло доведеться платити більше?
Майже 208 тисяч військових – Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати Росії у війні
Росія втратила у війні проти України близько 207 910 своїх військових, 470 із них – загинули за останню добу, заявили у Генштабі Збройних сил України вранці 31 травня.
Крім того, у Генштабі навели дані щодо втрат російської техніки:
- танки ‒ 3802
- бойові броньовані машини ‒ 7472 (+3)
- артилерійські системи – 3460 (+15)
- РСЗВ – 575
- засоби ППО ‒ 333 (+1)
- літаки – 313
- гелікоптери – 298
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3124 (+32)
- крилаті ракети ‒ 1107
- кораблі /катери ‒ 18
- автомобільна техніка й автоцистерни – 6230 (+11)
- спеціальна техніка ‒ 454.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Влада Краснодарського краю РФ заявила про пожежу на НПЗ після влучання дрона
У Краснодарському краї Росії в ніч на 31 травня влада заявила про пожежу на місцевому Афіпському нафтопереробному заводі. За словами губернатора Веніаміна Кондратьєва, причиню стало влучання безпілотника.
Він додав, що горіла одна з установок із перегону мазуту, постраждалих не було.
Пізніше Кондратьєв заявив про ліквідацію пожежі.
Водночас губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков заявив, що вночі був обстріляний населений пункт Шебекіно, де, за його словами, поранені четверо жителів.
Хто здійснив обстріл Гладков у своєму телеграмі не пише. Він додав, що з 31 травня з Шебекінського і Грайворонського округів починають вивозити дітей.
Бєлгородська, Брянська та Курська області Росії, що межують з Україною, зазнають регулярних обстрілів. Російська влада звинувачує в них ЗСУ. Українська сторона обстріли не коментує.