Доступність посилання

ТОП новини
Президент Зеленський у Покровську нагороджує бійців Сил оборони України. 18 листопада 2024 року
Президент Зеленський у Покровську нагороджує бійців Сил оборони України. 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

ISW: Путін намагався применшити значення атаки дронів на Москву

Президент Росії Володимир Путін намагався применшити значення атаки безпілотників на Москву, «щоб не розкривати обмежені можливості, які він має для помсти Україні», пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Путін заявив, що російські війська завдали удару по штабу української військової розвідки «два-три дні тому» і стверджував, що російські збройні сили продовжують відповідати на «війну» України проти Донбасу, завдаючи ударів по українській військовій інфраструктурі. Путін натякнув, що удар безпілотників по Москві був відповіддю Києва на російські удари, а Міноборони Росії 30 травня заявило, що російські війська завдали «групи ударів високоточною авіаційною зброєю дальньої дії по центрах ухвалення рішень» в Україні», – пишуть автори звіту.

Аналітики наголошують, що Міноборони Росії не заявляло, що нещодавно завдало удару по штабу української військової розвідки, і підтверджень цієї заяви Путіна немає.

«Акцент Путіна на минулих і поточних ракетних ударах є, ймовірно, спробою сигналізувати про те, що Росія вже активно вживає заходів у відповідь і їй не потрібно відповідати на подальші українські провокації. Путін послідовно відповідає на справжні та ймовірні дії України, віддаючи накази про масштабні ракетні й дронові удари, ймовірно, через нездатність російських військ досягти будь-яких вирішальних ефектів на полі бою», – йдеться в повідомленні.

Крім того, як кажуть аналітики, Путін зазначив, що, хоча московські системи протиповітряної оборони «працювали нормально», Росії все ще потрібно «попрацювати» над їх удосконаленням. Це, за даними ISW, «помітна спроба запобігти критиці з боку російських ультранаціоналістів, які критикували неефективні системи протиповітряної оборони Росії в Москві і в прикордонних регіонах Росії».

За повідомленнями російської влади, Москву зранку 30 травня атакували кілька десятків безпілотників, які впали переважно у передмістях і нещодавно приєднаних районах російської столиці. Жителі міста вказали, що це сталося в районі так званої «Рубльовки» та інших наближених місцевостях, де живе значна частина представників російської влади.

Російське Міністерство оборони заявляло, що три безпілотники, які влучили в житлові будинки в Москві, були придушені засобами радіоелектронної боротьби, з цього випливає, що їхні влучання в будинки можуть бути випадковими.

У Кремлі заявили, що загрози для жителів немає, і що Путін не планує виступати зі зверненням до громадян у зв’язку з атакою.

Пізніше Путін уперше прокоментував удари по Росії майже одразу після того, як вони трапилися, назвавши атаку дронів на Москву відповіддю на «удар» по штабу ГУР у Києві. Зазвичай він реагує на події з затримкою, залишаючи оперативне коментування своєму речнику Дмитру Пєскову.

Україна причетність до атаки не підтверджувала. Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк назвав вибухи в Москві «третинною, малоцікавою подією» для українців порівняно з атаками на Київ. Напряму заяви про ймовірну причетність України до нападу дронів він не прокоментував, пожартувавши, що «можливо, не всі дрони готові атакувати Україну і хочуть повернутися до своїх творців».

Водночас речник Повітряних сил Юрій Ігнат також заявив, що не коментуватиме російські заяви про атаки дронів.

Українські військові відбили 22 атаки сил РФ за добу – Генштаб про ситуацію на фронті

Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей, протягом минулої доби українські сили відбили 22 російських атаки, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 31 травня.

«На Куп’янському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії західніше Масютівки Харківської області та у напрямку Новоселівського Луганської області… На Лиманському напрямку противник вів наступальні дії південніше Кузьминого, успіху не мав», – йдеться в повідомленні.

На Бахмутському напрямку, за даними Генштабу, протягом минулої доби загарбники наступальних дій не проводили.

«На Авдіївському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Сєверного, успіху не мав… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі атаки противника в районі міста Мар’їнка, а також – у напрямку населених пунктів Побєда та Новомихайлівка», – йдеться в повідомленні.

За даними військових, на всіх цих напрямках російські сили здійснювали обстріли населених пунктів.

Напередодні заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що російські війська за добу не просунулися на жодному з напрямків, на яких вели наступ.

Маляр зауважила, що на Бахмутському напрямку противник наступальних дій наразі не проводить, але продовжує обстріли та завдає авіаційних ударів, проводить перегрупування своїх сил.

Раніше очільник ПВК «Вагнер» Пригожин заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.

«Один із прийомів інформаційної війни»: слідом за Залужним і Сирським у РФ оголосили у розшук Наєва

Росія оголосила в розшук командувача Об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Як повідомляє пресслужба Командування Обʼєднаних сил у фейсбуці, така інформація зʼявилася на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ РФ 30 травня.

«В той час поки російська пропаганда витрачає шалені гроші на дитячі погрози та залякування, ми переконані, що «ніщо не зупинить ідею, час якої настав», – йдеться в повідомленні командування.

Російська агенція ТАСС з посиланням на базу розшуку МВС РФ написала, що «Наєв Сергій Іванович, розшукується за статтею Кримінального кодексу РФ». Стаття, за якою цей «розшук» ведеться, – не вказана.

Раніше у вівторок з’явилися повідомлення, що в базі російського розшуку опинилися головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний та головнокомандувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.

У Міноборони внесення Залужного і Сирського в базу розшуку у РФ назвали одним із прийомів інформаційної війни. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у Telegram зауважила, що у 2014-2015 Москва також відкривала кримінальні провадження проти командувачів ЗСУ і комбригів.

«Цей прийом покликаний вирішити дві задачі: нівелювати статус України як жертви міжнародного злочину агресії та формально урівняти їхні злочинні дії з нашими оборонними; психологічний тиск та деморалізація наших військових. Втім, «місія нездійсненна», – зазначила Маляр.

«Трохи торкнутися мрії». Історія біженки з Ірпеня, яка знайшла прихисток в Італії

До великого російського вторгнення жителька Ірпеня Людмила Водянчук ніколи не бувала за кордоном і не особливо мріяла потрапити туди. 44-річну жінку з двома синами-підлітками вигнала на чужину війна. 15-й місяць роз’єднана родина живе без батька на затишному пагорбі італійської Умбрії у середньовічному містечку Тоді. Після шоку і розпачу Людмилі вдалося не лише отямитися, а й наблизитися до реалізації давньої мрії. На прикладі малої громади в центральній області Апеннін проєкт Радіо Свобода «Ти як?» розповідає, завдяки кому і як біженці знаходять тимчасовий прихисток від війни в італійській провінції.

Кулеба назвав три кроки, щоб «зробити Вільнюський саміт успішним»

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до очільників зовнішньополітичних відомств країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло. Він означив три кроки, що, на його думку, принесуть успіх майбутнього саміту Альянсу у Вільнюсі.

«Я звернувся до всіх 31 міністра закордонних справ країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло. Три кроки, щоб зробити Вільнюський саміт успішним: 1) Зміцнення інституційних зв’язків і допомоги між Україною і НАТО; 2) Зробити крок до членства України; 3) Забезпечити гарантії безпеки на шляху України в НАТО», – написав Кулеба у твітері.

У липні у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО. Україна очікує отримати більш чітку позицію союзників щодо майбутнього членства в Альянсі.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що приєднання України до НАТО не відбудеться, поки триває війна.

Голова МАГАТЕ на Раді безпеки ООН озвучив 5 принципів для запобігання аварії на ЗАЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі під час виступу на зсіданні Ради безпеки ООН озвучив п’ять принципів, дотримання яких дозволить уникнути ядерної аварії на захопленій військами РФ Запорізькій атомній електростанції.

Як передає агенція Associated Press, Ґроссі попросив Україну та Росію дотримуватися цих принципів, заявивши, що експерти МАГАТЕ моніторитимуть їх дотримання, а сам він публічно повідомлятиме про будь-які порушення:

– Не здійснювати атаки з або проти станції, особливо проти реакторів і сховищ відпрацьованого ядерного палива;

– Не зберігати важке озброєння або військовослужбовців, які можуть бути використані для нападу;

– Забезпечити безперебійне зовнішнє електропостачання підприємства;

– Захистити «всі структури, системи та компоненти», важливі для роботи станції, від атак або диверсій;

– Не вживати жодних дій, щоб підірвати ці принципи.

Ґроссі попросив 15 членів Ради безпеки підтримати ці п’ять принципів, підкресливши, що вони «нікому не шкодять і будуть корисні усім».

Раніше голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив, що працює над компромісним планом безпеки для ЗАЕС, і застеріг від посилення військової активності навколо неї.

Російські війська захопили Запорізьку АЕС у березні 2022 року, невдовзі після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Київ виступає проти будь-яких пропозицій, які легітимізують контроль ЗАЕС Росією.

Майже 2 млн споживачів залишилися без світла через розсинхронізацію енергосистеми – Міненерго

У Міністерстві енергетики України повідомили, що сьогодні вдень у оператора системи передачі електроенергії сталася «надзвичайна ситуація», що призвела до розсинхронізації енергосистеми і як наслідку – аварійних відключень та тимчасового знеструмлення абонентів.

«Загалом без світла одночасно залишилися майже два мільйони абонентів у 12 областях – Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Києві та на Київщині, а також у Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій та Черкаській областях. Це найбільша кількість одночасно знеструмлених споживачів починаючи з лютого, коли завдяки зусиллям енергетиків, зокрема атомників, вдалося додати генерації в систему та скасувати графіки відключень електроенергії», – повідомили у Міненерго.

Сьогодні, наголошують у відомстві, масованих обстрілів та влучань в енергетичну інфраструктуру не було – генерація повністю покриває потреби споживачів і відключення абонентів не планувалися.

«Окремо варто зазначити, що через цю аварійну ситуацію відбулися тимчасові відключення електроенергії і в сусідній Молдові. Аби встановити причини масових відключень та не допустити їх повторення, міністр енергетики України Герман Галущенко доручив Державній інспекції енергетичного нагляду негайно створити комісію для оперативного вивчення цієї ситуації. Про результати роботи комісії буде повідомлено додатково» – повідомили в міністерстві.

Раніше Міненерго повідомляло,що через нічну атаку дронів на Київщині об’єкти енергетичної інфраструктури не постраждали. Але згодом з’явилися повідомлення про аварійні відключення у 15 будинках в Києві.

В Україні до 9 років за ґратами засудили завербованого до угруповання «Вагнера» казахстанця

Суд в Україні засудив до девʼяти років позбавлення волі 23-річного громадянина Казахстану Шингиса Сейпієва у справі про найманство (частина 4 статті 447 КК), пише видання «Ґрати» з посиланням на реєстр судових рішень.

Згідно з матеріалами справи, у жовтні 2022 року Сейпієва завербували до угруповання «ПВК Вагнера» для участі у війні проти України. 18 листопада його доставили літаком із Тюмені до Ростовської області, де він підписав контракт. Йому пообіцяли 200 тисяч рублів на місяць (це близько 92 тисяч гривень), гроші Сейпієв мав отримати після закінчення терміну контракту.

До початку грудня Сейпієв проходив підготовку, а потім його підрозділ доставили до Кремінної Луганської області. 24 грудня його направили до села Яковлівка Бахмутського району Донецької області, де він провоював тиждень, 30 грудня його взяли в полон.

За версією Служби безпеки України, яка вела слідство, Сейпієва було завербовано у Тюменській виправній колонії №2. Він відбував 10-річний термін за зґвалтування. В умовах контракту, підписаного з російським угрупованням, була не лише грошова винагорода, а й зняття судимості, йдеться у повідомленні.

З літа 2022 року вербуванням увʼязнених у колоніях займалося угруповання «Вагнера», яке в Росії називають «приватною військовою компанією». Її засновник Євген Пригожин особисто приїжджав до колонії та агітував увʼязнених їхати воювати в Україну. На війну відправляли засуджених за тяжкі та особливо тяжкі насильницькі злочини: вбивства, пограбування, зґвалтування. За службу за контрактом увʼязненим обіцяли помилування та зняття судимості. Однак у лютому 2023 року Пригожин заявив про припинення вербування увʼязнених.

На початку січня Пригожин повідомив про першу групу помилуваних. Журналісти видання «Агентство» та російської служби Бі-Бі-Сі ідентифікували серед них злодіїв-рецидивістів, наркоторговців та вбивць. Один із них, ветеринар Дмитро Каравайчик, у липні 2019 року був засуджений до 17 років колонії суворого режиму «за створення злочинного угруповання з виробництва та збуту амфетаміну». Ще один увʼязнений – неодноразово засуджений, зокрема й за вбивство, Анатолій Сальмін.

У травні очільник угруповання заявив про загибель 20 тисяч найманців в Україні, половина з них, за його словами, завербовані вʼязні.

«Консолідуємо партнерів, щоб українська ППО стала максимально ефективною» – Зеленський

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що триває процес консолідації партнерів навколо забезпечення України системами протиповітряної оборони для відбиття російських атак.

«Продовжуємо консолідацію партнерів для того, щоб українська ППО стала максимально ефективною. Російський терор має програвати щодня й щоночі, у кожному нашому регіоні, у небі кожного українського міста й села. Коли будь-який напад російських терористів буде завершуватися провалом для терористів, їхні поразки стануть джерелом нашої безпеки – довгострокової», – сказав Зеленський.

Він повідомив, що мав сьогодні розмову з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, зокрема про ППО.

«Зараз, саме в Україні, на нашій землі, у нашому небі вирішується, чи збережуть свобода й цивілізованість – глобальне лідерство у цьому столітті. Вирішується нами, разом з Америкою, разом із Європою, разом з усіма нашими союзниками й партнерами. Дякую всім у світі, хто допомагає», – зазначив Зеленський.

Минулої ночі війська РФ завдали чергового масованого авіаційного удару по території України, зокрема, по Києву, застосувавши ударні БПЛА Shahed-136/131. За даними військових, 29 із 31 дронів були знищені силами ППО.

Страх, неспокій і виснаження: настрої росіян із прикордоння з Україною

У Бєлгородській області в Росії стрес відчувається вже кілька місяців. Люди розчаровані тим, що решта країни не розуміє їхню ситуацію, не розумію, що вони живуть у неспокої і страхові. Але у лютому-березні 2022 року все було по-іншому.

Спочатку, як тільки Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, в російському Бєлгороді чи не кожен наклеювали на автівки та будинки букви «Z» або «V» – символи російської армії, розповідає жителька Бєлгорода Світлана, яка попросила змінити її ім’я.

«Зараз ці символи здебільшого залишаються на військовій техніці. На машинах – сліди відірваних наклейок чи скотчу», продовжує Світлана. «У моєму оточенні всі були з самого початку проти війни і вважали, що вона не повинна була розпочатися»

Далеко від зон бойових дій і полів смерті на сході і півдні України, життя у віддалених від фронту російських містах, таких як Москва і Санкт-Петербург, на 16-му місяці після вторгнення продовжується більш-менш без серйозних змін і незручностей.

Війна там – це пропаганда на телебаченні, банери та білборди, що прославляють російських солдатів, а також офіційні промови, що демонізують українську владу та її західну підтримку.

А от Бєлгород – розташований всього за 60 кілометрів від кордону, вздовж головної автомагістралі, що веде до українського Харкова, другого за величиною міста України – швидко опинився в епіцентрі війни.

Литва повідомила про рішення придбати у Польщі зенітні комплекси

Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що його країна уклала угоду про закупівлю польських зенітних комплексів Grom на суму понад 20 мільйонів євро.

«Сьогодні я зустрічаюся з віцепрем’єр-міністром Польщі (він же міністр оборони – ред.) Маріушем Блащаком у Варшаві. Литва уклала угоду з Польщею про закупівлю зенітної зброї Grom на суму понад 20 млн євро», – написав Анушаускас у твіттері.

Вони все ще вірять в Україну: як по 7 років виживають у полоні Росії

З початку повномасштабного вторгнення з російського полону вже вдалося повернути понад 2200 українців. Але у в'язницях на окупованих територіях залишаються близько двох сотень українців, які потрапили в полон чи (у випадку з цивільними) стали заручниками ще до 2022 року. Угруповання «ЛДНР» постійно погіршують їм умови утримання: якщо раніше можна було поговорити з рідними по телефону 15 хвилин двічі на тиждень, передавати посилки з їжею та медикаментами хоч щодня – то після повномасштабного вторгнення передачі обмежили 20-ма кілограмами раз на три місяці. Дзвонити більше не можна. Такі оголошення навесні 2023-го розмістили у всіх слідчих ізоляторах окупованої частини Донецької області. Родичі вважають, що таким чином Росія намагається показати заручникам, що на них вдома вже нібито ніхто не чекає, що Україна про них забула. Чому Росія не віддає цих людей так довго, і як увесь цей час живуть їхні рідні? Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) запитало по це дружину, дочку та бабусю заручників: трьох із понад двохсот.

Тетяна Матюшенко: намагається звільнити чоловіка 6 років

Підприємця Валерія Матюшенка з Кальміуського (Комсомольська до декомунізації), який не приховував своїх проукраїнських поглядів, схопили посеред міста в липні 2017 року. 10 місяців тримали в тюрмі «Ізоляція», де він пройшов через катування. Його незаконно засудили до 10 років ув’язнення за «шпигунство».


Валерій зараз перебуває у Макіївській виправній колонії №32, яка розташована недалеко від лінії фронту. Туди були попадання – одна людина загинула, троє були поранені, інші отримали осколкові поранення.

Зараз до Макіївки поїхала моя мама. Вона важкохвора. Але комусь треба їхати, бо необхідно передати продукти чоловікові. Крім того, провести бодай якесь обстеження. Хоча б взяти загальний аналіз крові, я вже не кажу про УЗД. У Валери – підозра на онкологію. Його стан погіршується: останнім часом він задихається, у нього – осиплий голос. Загалом необхідний постійний контроль. А там потрібної допомоги не надається. Ми самостійно намагаємося хоча б якось своїх родичів в полоні підтримувати, щоб вони вижили.

За дестабілізацію у Молдові: ЄС ввів санкції проти молдовського бізнесмена Ілана Шора та сина ексгенпрокурора РФ

Євросоюз запровадив санкції проти п’ятьох осіб за дестабілізацію ситуації в Молдові. Як йдеться в офіційному журналі ЄС, під санкції потрапили лідер проросійської партії «Шор» Ілан Шор, його заступниця Марина Таубер, лідер партії «Будуємо Європу вдома» Георгій Кавкалюк, молдовський олігарх Володимир Плахотнюк, а також російський бізнесмен, син колишнього генпрокурора РФ Ігор Чайка.

«Союз залишається непохитним у своїй підтримці Республіки Молдова та її стійкості, безпеки, стабільності, економіки та енергопостачання в умовах дестабілізуючої діяльності зовнішніх факторів», – йдеться в документі.

Ілан Шор – лідер проросійської партії «Шор», відомий також як чоловік російської співачки Жасмін. 2017 року в Молдові його засудили до семи з половиною років позбавлення волі у справі про крадіжку мільярда доларів із трьох молдавських банків. Шор утік до Ізраїлю. 2020 року Ізраїль відхилив запит на його екстрадицію. У жовтні 2022 року санкції проти нього запровадили США. У квітні 2023 року Апеляційна палата Кишинева засудила Шора до 15 років позбавлення волі.

Марина Таубер є заступницею голови партії «Шор». Вона перебуває під слідством у справі про незаконне фінансування партії організованою злочинною групою та фальсифікацію фінансового звіту партії за перше півріччя 2022 року. Таубер провину не визнає. На початку травня цього року її затримали в аеропорту Кишинева через порушення умов запобіжного заходу. Таубер заявила, що збиралася летіти на «медогляд» до Тель-Авіва через Стамбул. За її словами, це була запланована подорож, а про судове засідання вона не знала.

Ігор Чайка разом із колишнім президентом Молдови Ігорем Додоном заснував «Молдавсько-російський діловий союз». Центр «Досьє» та «RISE Молдова» з’ясували, що в 2021-2022 роках організація отримала понад 20 млн рублів від Ігоря Чайки. Мінфін США вважає, що мета союзу – впливати на молдовських парламентаріїв. Влада Молдови заборонила Ігорю Чайці в’їжджати в країну.

Блінкен закликав Ердогана «завершити приєднання Швеції» до НАТО

Держсекретар США Ентоні Блінкен 30 травня закликав переобраного на новий термін лідера Туреччини Реджепа Ердогана відмовитися від заперечень щодо членства Швеції в НАТО. Про це повідомляє агенція France-Presse.

«Настав час завершити приєднання Швеції. Ми закликаємо як Туреччину, так і Угорщину, яка також ще не ратифікувала (угоду про приєднання Швеції до альянсу – ред.), ратифікувати приєднання якомога швидше», – сказав Блінкен на пресконференції з прем’єр-міністром Ульфом Крістерссоном у місті Лулео на півночі Швеції.

Ракети для Patriot, HIMARS та інше – ЗМІ розкрили деталі нового пакету допомоги США

Сполучені Штати 31 травня оголосять про надання Україні нового пакету військової допомоги на суму 300 мільйонів доларів. У ньому, серед іншого, будуть ракети для систем протиракетної оборони Patriot і ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS, повідомляє «Голос Америки» з посиланням на джерела.

Також серед допомоги фахівці згадують некеровані авіаційні ракети Zuni, ракети AIM-7 класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням, системи протиповітряної оборони Avenger і переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger.

Це буде вже 39-й пакет допомоги США. Надання цієї допомоги регулює указ президента Джо Байдена, виданий після повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року.

Наступного тижня Байден і Сунак обговорять у Вашингтоні підтримку України

Президент США Джо Байден і прем’єр Великобританії Ріші Сунак проведуть 8 червня у Вашингтоні переговори, темою яких, серед іншого, буде підтримка Украни.

«Лідери розглянуть низку глобальних питань, у тому числі їхню непохитну підтримку України, коли вона захищається від жорстокої агресивної війни Росії, а також подальші дії щодо зміцнення енергетичної безпеки та вирішення кліматичної кризи», – йдеться у пресрелізі Білого дому.

Повідомляється, що президент США і прем’єр-міністр ВБританії також обговорять зусилля щодо подальшого зміцнення економічних відносин, оскільки країни «протистоять спільним викликам у сфері економіки та національної безпеки».

США і Британія від початку повномасштабного вторгнення РФ надають Україні фінансову та оборонну підтримку, головним чином у вигляді озброєння для ЗСУ.

Федоров повідомив про «потужні вибухи» в окупованому Мелітополі

Міський голова окупованого Мелітополя Іван Федоров повідомив про «потужні вибухи» в місті.

«Потужні вибухи у Мелітополі, які чуло все місто. Мешканці фіксують чорний дим на західному виїзді з Мелітополя – в районі захопленого окупантами заводу «Автокольорлит», який ворог перетворив на військову базу. Окупанти відразу ж відзвітували про «влучне ППО», проте дим підіймається від землі до неба», – написав він у телеграмі.

Губернатор Гладков заявив про жертви в пункті тимчасового розміщення в Бєлгородській області

У пункті тимчасового розміщення в Бєлгородській області Росії внаслідок обстрілу є загиблі і поранені, повідомив увечері 30 травня в телеграм-каналі губернатор регіону Вʼячеслав Гладков.

За його словами, в центрі розміщувалися переселенці з сільських населених пунктів Шебекинського району. В обстрілі російський чиновник звинуватив українських військових, не навівши доказів.

За повідомленнями місцевих телеграм-каналів, загинув один чоловік, ще двоє людей зазнали поранень.

У Бєлгородській області Росії зростає число транскордонних обстрілів в обох напрямках. Обстріли Харкова і області з території сусіднього російського регіону розпочалися одразу після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.

Гуменюк заявила про ознаки підготовки РФ до чергової «підступної атаки»

Речниця Оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк заявила про ознаки підготовки РФ до «підступної атаки» за допомогою змішаних типів боєприпасів.

«Ознаки загрози існують. Ворог продовжує наполегливе маневрування корабельним угрупованням. Він постійно переміщує і ракетоносії. Тому що вдень їх було нарощено до чотирьох – два надводних, два підводних. Зараз один надводний відведено в пункт базування. Сумарний залп ракет зараз може сягати 16 одиниць. Виявити пуски з підводних ракетоносіїв дещо складніше. Що може свідчити про те, що ворог готує підступну атаку за допомогою змішаних типів боєприпасів – міксування дронової і ракетної атаки…Треба бути готовими до будь-якого розвитку подій», – сказала вона в ефірі національного телемарафону.

За її словами, радикально нового у міксуванні засобів ураження РФ немає.

« Вони використовують хвилі, різні типи озброєння саме для виявлення систем ППО. Перша хвиля, яка виявляє звідки працюють системи, працює для другої хвилі, яка потім може вражати по засобах ППО. Також різниця у видах озброєння передбачає застосування і протидії різного плану – можуть працювати і мобільні вогневі групи, і зенітні установки, і засоби партнерської допомоги», – додала Гуменюк.

Вона вкотре закликає не висвітлювати роботу ППО під час атак.

Раніше речниця Оперативного командування «Південь» в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода) заявила, що під час двох останніх атак дронами російські військові намагалися обійти зону ураження української системи протиповітряної оборони на півдні України.

У ніч на 30 травня Росія, за даними командування Повітряних сил ЗСУ, запустила по Україні 31 дрон-камікадзе. Сили протиповітряної оборони збили 29 із них. Як повідомили в командуванні Повітряних сил, майже всі безпілотники збили на підступах до Києва або над столицею України. У Київській міській військовій адміністрації зауважують, що це вже 17-а атака по Києву в травні і третя – за добу.

«Україна має законне право захищатися» – реакція Лондона на атаку дронів у Москві

Законні військові цілі за межами українських кордонів є «частиною самооборони України», сказав 30 травня міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі на прохання прокоментувати атаку дронів у Москві. Очільник зовнішньополітичного відомства у Лондоні уточнив, що його коментарі «стосуються більш загальних моментів, а не конкретного випадку».

«Україна має законне право захищатися. Звичайно, вона має законне право робити це в межах своїх кордонів, але вона також має право використовувати силу за межами своїх кордонів, щоб підірвати здатність Росії демонструвати силу в самій Україні… Це не означає, що я маю якусь особливу оцінку нападів на Москву, але в більш широкому плані військові цілі за межами її власного кордону міжнародно визнані як законна частина самооборони нації», – сказав британський міністр.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG