Доступність посилання

ТОП новини
Боєць ЗСУ Олександр Проскурін і лелека позують для фотографа Радіо Свобода. 2024 рік
Боєць ЗСУ Олександр Проскурін і лелека позують для фотографа Радіо Свобода. 2024 рік

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Смертельне ДТП в Києві: суддю-водія дозволили тестувати примусово – прокуратура

Суд дозволив правоохоронцям примусово тестувати суддю на наркотичні речовини через дорожньо-транспортну пригоду, внаслідок якої загинув військовий Національної гвардії – про це заявила Київська міська прокуратура.

За повідомленням, суд задовольнив клопотання прокуратури та дозволив примусове відібрання біологічних зразків у судді, йдеться в повідомленні.

Прокуратура нагадала, що суддя відмовився від тестування на вміст алкоголю та наркотиків, хоча мав «візуальні клінічні ознаки сп’яніння». Відтак заступник керівника столичної прокуратури звернувся до суду щодо примусового відбору біологічного матеріалу.

Раніше Державне бюро розслідувань повідомило, що вночі проти 26 травня в Києві голова одного з райсудів області збив військового Нацгвардії, який загинув на місці.

Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко згодом повідомив, що загиблий – 23-річний Вадим Бондаренко, який проходив строкову службу в Національній гвардії.

У Дніпрі оголосили день жалоби за загиблими внаслідок ракетного удару

У Дніпрі субота, 27 травня, оголошена днем жалоби за загиблими внаслідок ракетного удару російської армії, повідомив міський голова Борис Філатов.

За його словами, кількість жертв обстрілу й досі підраховують – «станом на 14:00 маємо, на жаль, вже двох загиблих».

За даними прокуратури, ракета влучила в будівлю медзакладу та ветеринарної клініки. Були пошкоджені приватні та багатоквартирні будинки, автівки. Повідомлялося про двох загиблих.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина 2 статті 438 Кримінального кодексу України).

Вранці 26 травня армія РФ вдарила ракетою по Дніпру. Вибух пролунав за кілька хвилин до оголошення тривоги.

Станом на вечір 26 травня місцева влада каже про 30 постраждалих внаслідок ранкової ракетної атаки російської армії, серед них двоє дітей.

Витрати коштів на відновлення України зроблять прозорими – Шмигаль

Уряд зобов’язав розпорядників та Міністерство інфраструктури регулярно публікувати звіти про надходження та витрати Фонду відновлення зруйнованого майна – про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 26 травня.

За його словами, рішення для вдосконалення використання коштів із Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури ухвалив Кабінет міністрів у п’ятницю.

Уряд вніс зміни до Порядку використання коштів, зібраних у межах ініціативи United24. Зокрема, це дозволить передавати ресурси іншому головному розпоряднику бюджетних коштів, повідомив прем’єр.

«А головне – зобов’язуємо розпорядників та Мінінфраструктури щомісяця на сайті оприлюднювати звіти про надходження та про витрати», – додав Шмигаль.

У промові на засіданні уряду він заявив, що видатки Фонду відновлення мають бути максимально прозорими, аби «донори з різних куточків світу розуміли, як їхні пожертви допомагають Україні».

В Україні з 10 травня запрацювала програма компенсацій за зруйноване війною житло – «єВідновлення». У перший день роботи програми 3 тисячі українців залишили заявки на відшкодування збитків.

Єврокомісія «усно» прозвітує про прогрес України, Молдови та Грузії на шляху до ЄС наприкінці червня – журналіст

Європейська комісія наприкінці червня представить дані про те, як Україна, Молдова та Грузія просуваються на шляху до вступу в ЄС, повідомив редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк.

«Усне оновлення» про те, як Україна, Молдова та Грузія просуваються на шляху вступу до ЄС, ймовірно, надійде наприкінці червня, я думаю, приблизно 21 червня. Це дасть достатньо часу для того, щоб українська Рада ухвалила ключові законодавчі пакети», – написав він у твіттері.

Європарламент на засіданні 19 квітня ухвалив резолюцію, в якій рекомендував почати переговори з Молдовою про її вступ до Євросоюзу до кінця 2023 року. Київ також наполягає, що переговори про вступ до Євросоюзу мають розпочатися до кінця 2023 року. Однак поки що такого рішення немає.

Заявку на вступ до Євросоюзу Україна подала майже одразу після початку масштабного російського вторгнення. Її приклад наслідували також Грузія та Молдова.

У червні минулого року Європейська рада ухвалила рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського союзу. Таке ж рішення лідери ЄС ухвалили і щодо Молдови.

Атака військ РФ по Дніпру: знову зросла кількість постраждалих, троє людей не виходять на зв’язок

У Дніпрі кількість постраждалих внаслідок ранкової ракетної атаки російської армії зросла до 30 людей, серед них двоє дітей, йдеться в повідомленні голови обласної військової адміністрації Сергія Лисака.

«З трьома людьми, які могли знаходитися тут, і досі немає зв’язку», – написав Лисак.

Водночас українські поліцейські показали, як в перші хвилини після удару допомагали рятувати поранених у Дніпрі, відповідне відео опублікував заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.

За словами Білошицького, зараз на місці атаки працюють усі служби – «вони рятують, допомагають, евакуюють та розбирають завали. Інформація про жертв та постраждалих уточнюється».

За даними прокуратури, ракета влучила в будівлю медзакладу та ветеринарної клініки. Були пошкоджені приватні та багатоквартирні будинки, автівки. Повідомлялося про двох загиблих.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина 2 статті 438 Кримінального кодексу України).

Вранці 26 травня армія РФ вдарила ракетою по Дніпру. Вибух пролунав за кілька хвилин до оголошення тривоги.

12 з 31 БПЛА російські війська вночі атакували Ізюм – ОГП

Російські війська вночі атакували місто Ізюм на Харківщині 12 безпілотниками, повідомляє пресслужба Офісу генпрокуратури.

За даними слідства, внаслідок атаки пошкоджені будівля ліцею, комерційні підприємства, повністю зруйнована школа. Також зазнали пошкоджень житлові будинки мирних мешканців та приватні автомобілі.

Крім того, вночі російські військові завдали удару по місту Мерефа на Харківщині, пошкоджене підприємство.

У ніч на 26 травня в Україні була оголошена повітряна тривога, яка тривала кілька годин. Російські військові вночі 26 травня випустили по Україні 17 ракет різних типів та 31 ударний безпілотник. За даними Повітряних сил ЗСУ, українські військові знищили 10 ракет і 23 «шахеди». Влучання зафіксовані в Харківській і Дніпропетровській областях.

Прикордонники відбили штурм російської армії «попри хімічну атаку» – ДПСУ

Українські прикордонники відбили штурм російських військових на Авдіївському напрямку, «попри хімічну атаку», йдеться в повідомленні Державної прикордонної служби України.

У відомстві уточнили, що армія РФ за допомогою безпілотників «скинула на бійців ДПСУ боєприпаси з аерозолями дратівливої дії». Після чого за підтримки танків та броньовиків російські військові пішли в атаку, кажуть у пресслужбі.

«Бій тривав близько десяти годин. За цей час наші захисники знищили 30 загарбників, два танки, бойову машину піхоти та бронетранспортер», – повідомили в Держприкордонслужбі.

Російські війська фактично щодня обстрілюють Донеччину. Обласна влада закликає місцевих жителів евакуюватися до безпечніших регіонів.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Нова ціль: куди Росія може піти із штурмами після Бахмуту?

26 травня український Генштаб знову повідомив про бої в межах міста Бахмуту – хоча два дні до цього про них замовчував.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

ЗСУ, судячи з усього, залишаються лише на південно-західній околиці міста – решта його території вже захоплена найманцями з ПВК «Вагнер» та російськими військовими.

Раніше ватажок ПВК «Вагнер» Пригожин повідомляв про нібито повне захоплення Бахмута і про рішення вивести своїх найманців з нього до 1 червня.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що «вагнерівці» справді почали залишати передмістя Бахмуту, проте залишаються у самому місті.

Окрім Бахмуту, бої останніми місяцями точаться ще на кількох напрямках – армія Росії майже щодня штурмує Авдіївку та її передмістя, західну околицю Мар'їнки біля Донецька, Білогорівку Луганської області та тисне у Серебрянському лісництві.

Проєкт DeepState останніми днями повідомляв, що окупанти посилили тиск на Куп'янському напрямку – а саме в районі Масютівки, яка нібито вже захоплена.

Головні питання випуску:

Куди Росія може піти із новими штурмами після Бахмуту?

Навіщо окупанти тиснуть на Масютівку поблизу Куп'янська – і біля Серебрянського лісництва?

І чи залишилися у Кремля взагалі сили йти на позиції ЗСУ?

Підрив територіальної цілісності України і дестабілізація Молдови: посли ЄС погодили санкції щодо 7 людей

Посли ЄС погодилися на санкції щодо семи людей за підрив територіальної цілісності України та за дестабілізацію Молдови, повідомив редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк.

«Посли ЄС сьогодні дали зелене світло санкціям проти 2 осіб з Молдови за підрив територіальної цілісності України та ще 5 осіб за дестабілізацію Молдови – перші списки за цим новим режимом санкцій», – написав він у твіттері.

Напередодні ЗМІ повідомляли, що у Європейському союзі триває робота над санкційним списком, який передбачає обмежувальні заходи ЄС стосовно п’яти громадян Молдови. За даними видання EUobserver, «чорний список» очолять голова партії «Шор» Ілан Шор, його заступниця Марина Таубер і колишній лідер Демократичної партії Молдови, олігарх Володимир Плахотнюк. Також до списку мали увійти ще двоє молдовських громадян.

У квітні Рада ЄС підтримала нову структуру цільових обмежувальних заходів, яка дає можливість застосовувати санкції проти осіб, відповідальних за підтримку або здійснення дій, що підривають або загрожують суверенітету та незалежності Молдови, а також демократії країни, верховенству права, стабільності та безпеці.

Тоді Рада ЄС наголошувала, що зусилля з дестабілізації Молдови значно зросли з початку російського вторгнення в Україну та безпосередньо загрожують стабільності та безпеці зовнішніх кордонів ЄС.

Перед цим у лютому президентка Молдови Майя Санду заявила про російський план дестабілізації країни. За словами Санду, Москва хоче привести до влади у Кишиневі своїх ставлеників. Про наміри російської сторони молдовським структурам повідомили колеги з українських спецслужб, сказала президентка. На думку Санду, цілі Росії – зупинити євроінтеграцію країни та використати Молдову у війні проти України.

Візит Кулеби до Мозамбіку: говорили про відкриття посольства та формулу миру

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час першого в історії двосторонніх відносин візиту до Мозамбіку запросив країну долучитися до втілення формули миру, повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України.

За інформацією відомства, у Мапуту глава української дипломатії був прийнятий президентом Мозамбіку Філіпе Ньюзі та провів переговори із міністеркою закордонних справ та співробітництва Мозамбіку Веронікою Макамо.

«Мій візит до Мозамбіку має три основні завдання. Перше: закласти політичний фундамент для розвитку взаємовигідних відносин наших країн. Друге: обговорити втілення Формули миру Президента Володимира Зеленського. Третє: напрацювати перспективні напрями економічної співпраці», — розповів Кулеба.

Міністр висловив вдячність мозамбікській стороні за надання офіційної згоди на відкриття українського посольства в Мапуту. Він підкреслив, що «відкриття посольства відбувається в ширшому контексті ренесансу українсько-африканських відносин».

Глава МЗС розповів ситуацію на фронті та «зусилля сил оборони України із відбиття ракетних і дронових ударів РФ та звільнення тимчасово окупованих територій України».

«Жодна інша країна світу не прагне миру більше, ніж Україна. Минулого року президент Володимир Зеленський запропонував Формулу миру — план із десяти пунктів, який допоможе встановити справедливий і тривкий мир в Україні та зміцнити глобальну безпеку. Запрошуємо Мозамбік — особливо як країну, яка нині обіймає місце непостійного члена Ради Безпеки ООН у 2023-2024 роках — приєднатися до її втілення. Це стане суттєвим внеском в захист принципів та цілей Статуту ООН», — зазначив міністр.

Глава МЗС України порушив питання забезпечення продовольчої безпеки в Африці, зокрема функціонування Чорноморської зернової ініціативи.

Кулеба також повідомив, що Україна готова включити Мозамбік до переліку країн, які отримують українські зернові в рамках гуманітарної ініціативи президента Зеленського «Grain From Ukraine», аби підтримати продовольчу безпеку Мозамбіку. Водночас він наголосив на неприпустимості «використання Росією продовольства як зброї».

Мозамбікська сторона «висловила солідарність з Україною на тлі розв’язаної Росією війни та підтримала пропозицію Кулеби провести під патронатом міністерств закордонних справ бізнес-форум», зазначають в МЗС України.

25 травня Дмитро Кулеба відвідав Руанду з дипломатичним візитом. Як повідомляє пресслужба відомства, він провів зустріч із міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва країни Вінсентом Бірутою.

Днями Кулеба зустрівся з головами дипломатичних відомств Ефіопії та Марокко в ході свого другого турне Африкою.

Війська РФ скинули 250-кілограмову авіабомбу на Нью-Йорк, поранена людина – Донецька ОВА

Російські війська скинули 250-кілограмову авіабомбу на селище Нью-Йорк на Донеччині, поранена людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«Росіяни скинули бомбу ФАБ-250 на Нью-Йорк – поранено 1 людину. Удар по містечку завдали сьогодні зранку – пошкоджено 3 багатоповерхівки, ясла, амбулаторію, кінозал і спортзал. Це черговий цілеспрямований удар по цивільних, черговий воєнний злочин росіян на Донеччині», – написав він у телеграмі.

Донеччина регулярно зазнає російських атак. Влада закликає місцевих жителів евакуюватися.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

В ООН станом на 14 травня підтвердили загибель 8 836 і поранення 14 985 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.

На прикордонні Сумщини впровадили заходи безпеки в п’ятикілометровій зоні – влада

Відтепер ремонтним бригадам енергетиків та працівникам сільськогосподарських підприємств заборонили самостійно відвідувати прикордоння Сумщини, йдеться розпорядженні голови обласної військової адміністрації Володимира Артюха.

«Виїзд ремонтно-відновлювальних бригад, працівників сільськогосподарських підприємств у 5-кілометрову зону погоджується з військовим командуванням та органами місцевого самоврядування», – зазначено в документі.

Тобто, за інформацією місцевої влади, тепер старшим бригад потрібно «обов’язково узгоджувати з військовим командуванням, правоохоронними органами у районі проведення будь-яких робіт чи евакуацію( втому числі медичну) у разі виникнення надзвичайної ситуації, що загрожує життю персоналу».

У розпорядженні йдеться, що бригади мають бути забезпечені:

  • засобами індивідуального захисту (бронежилети, шоломи);
  • індивідуальними медичними аптечками за рахунок відповідних підприємств, установ та організацій.

Військові мають забезпечити супровід та прикриття працівників бригад під час виконання робіт, зазначають в ОВА.

Прикордоння Сумщини регулярно зазнає російських атак. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр днями висловила думку, що армія РФ збільшила інтенсивність обстрілів прикордоння Чернігівщини та Сумщини, щоби «тримати у напрузі українських військових та не допустити їхнього перекидання на інші напрямки».

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Ракетний удар по Дніпру: поранені 25 людей, під руїнами будівлі шукають ще кількох лікарів

Станом на 14:00 внаслідок ракетного удару по лікарні у Дніпрі поранені 25 людей, з них двоє дітей. Про це на брифінгу повідомив перший заступник голови Дніпропетровської ОВА Володимир Орлов.

Четверо поранених лікуються амбулаторно, решта – в стаціонарі.

За даними Володимира Орлова, також наразі відомо про 12 пошкоджених багатоповерхових будинків. Фахівці нарахували понад 120 вибитих вікон у квартирах та будинках поблизу, але їх може бути більше.

Під руїнами будівлі шукають кількох лікарів, з якими немає зв’язку. Як уточнив міський голова Борис Філатов, ракета влучила в будівлю колишньої поліклініки №1, зараз це філія лікарні швидкої допомоги, де лікували людей з психічними хворобами.

«Це диво, що ракета прилетіла тоді, коли була перезмінка в лікарів», – сказав мер.

За даними прокуратури, ракета влучила в будівлю медзакладу та ветеринарної клініки. Були пошкоджені приватні та багатоквартирні будинки, автівки. Повідомлялося про двох загиблих.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина 2 статті 438 Кримінального кодексу України).

Вранці 26 травня армія РФ вдарила ракетою по Дніпру. Вибух пролунав за кілька хвилин до оголошення тривоги.

У Міноборони підрахували, скільки потрібно F-16 для звільнення України

Станом на сьогоднішній день українські військові потребують близько 48 одиниць винищувачів F-16, йдеться в повідомленні Міністерства оборони України.

«Чотири ескадрильї F16 (48 літаків) – це саме те, що нам потрібно для звільнення нашої країни від агресора», – пише пресслужба.

Після зустрічі президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського 21 травня стало відомо, що Байден обговорив підтримку Сполученими Штатами спільних зусиль із союзниками та партнерами щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами четвертого покоління, такими як F-16.

Ініціативу підтримали представники Євросоюзу, НАТО, Велика Британія заявила, що влітку почне навчати українських пілотів.

У ЗСУ розповіли про цілі російської армії під час нічної масованої атаки

У ніч проти 26 травня під час масованої атаки по Україні російські військові завдали удару по півдню, розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк під час телемарафону.

За її словами, «ворог намагався розсердити увагу протиповітряної оборони і атакував з різних напрямків».

«Цього разу на південному напрямку ворог, навчений ефективною роботою нашої протиповітряної оборони, вишукував знов нові маршрути для баражуючих снарядів (дронів-камікадзе – ред.)», – розповіла вона.

Маршрут атаки дронами, за інформацією Гуменюк, був наступним – «окупанти заводили їх через тимчасово окуповану Херсонську область. І вже над Миколаївською областю два дрони були знищені силами ППО».

Вона також зазначила, що російські війська намагаються вдарити також із використанням балістики і «будуть продовжувати скоріш за все цю тактику». Таким чином «ворог хоче дійсно дізнатися, як працюють сили ППО та їх потужність».

«Саме тому ми цього і добивалися, щоб ні в якому разі не сповіщалося про роботу ППО і не повідомлялося у візуальному контексті про неї», – зазначила спікер.

У ніч на 26 травня в Україні була оголошена повітряна тривога, яка тривала кілька годин. Російські військові вночі 26 травня випустили по Україні 17 ракет різних типів та 31 ударний безпілотник. За даними Повітряних сил ЗСУ, українські військові знищили 10 ракет і 23 «шахеди».

«Вони розраховували, що здамо аеропорт без бою»: спогади бійців, як вибили сили РФ з ДАПу

26 травня 2014-го розпочалась оборона Донецького аеропорту від російських гібридних формувань, що атакували його: ця оборона протривала 242 дні. Однак маловідомим є те, що перша атака на ДАП за лічені години була повністю відбита українськими спецпризначенцями за підтримки штурмової авіації та бойових гелікоптерів. Під час операції зі звільнення нового терміналу 26 травня 2014 року не загинув жоден український військовий. Проросійські загони, які користувалися допомогою місцевого СБУ, не змогли розвинути успіх, зазнавши численних втрат.

Щоб відтворити хід операції, Радіо Свобода поспілкувалось із безпосередніми учасниками тих подій – бійцями 3-го окремого полку спеціального призначення з Кіровограду. Тоді саме вони складали кістяк оборони летовища і брали участь в операції, що стала початком тривалих та кровопролитних боїв за Донецький аеропорт.

Гуменюк щодо ситуації на Херсонщині: «змушуємо ворога углиблюватись у наступні оборонні рубежі»

Збройні сили України «не дають спокою окупантам» на лівобережжі Херсонської області, розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталії Гуменюк в ефірі телемарафону.

«Ми методично змушуємо ворога углиблюватись в їх наступні оборонні рубежі. Росіяни вишикують місця все глибше й глибше, посуваються туди й основні пункти базування намагаються розташовувати якомога глибше та далі від лінії фронту», – зазначила Гуменюк.

За її словами, робота ЗСУ, у тому ж числі за минулу добу, 25 травня, дозволила «зменшити кількість російських ударів по території Херсонської області».

Українським військовим, за інформацією Гуменюк, вдалося знищити три великокаліберні гармати, вісім одиниць бронетанкової техніки РФ, міномет, а також пункт БПЛА.

«Після втрат потужності, ворог намагається відновлювати свої позиції значно глибше, усвідомлюючи, що на тому рубежі де втрачено – залишатись не можна», – пояснила керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня.

Після деокупації восени минулого року Херсон і звільнена частина області практично щоденно зазнають російських обстрілів. Армія РФ все ще перебуває на лівобережжі Херсонщини, звідки завдає ударів по деокупованих територіях півдня України.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Ракетний удар по Дніпру: з-під завалів дістали тіло загиблого чоловіка

Кількість загиблих через російський ракетний удар по Дніпру зросла до двох людей, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

«З-під завалів будівлі ветклініки, яку також понівечив ворог, дістали тіло загиблого чоловіка…Сьогоднішня ракетна атака по Дніпру забрала життя двох людей», – написав він у телеграмі.

Раніше Сергій Лисак повідомив, що загинув 69-річний чоловік, який просто проходив повз, коли російська ракета поцілила по Дніпру.

Вранці 26 травня російські війська завдали ракетного удару по Дніпрі. За даними Офісу генпрокурора, ракета влучила у будівлю медзакладу та ветеринарної клініки. За останніми даними, 23 людини поранені, серед них є двоє дітей.

Також під час нічної атаки російські війська ракетами і дронами атакували Дніпропетровщину. За даними місцевої влади, у Дніпрі у приватному домоволодінні виникла пожежа – пошкоджені два будинки та авто. Також сталася пожежа на двох приватних підприємствах, постраждала людина.

У ніч на 26 травня в Україні була оголошена повітряна тривога, яка тривала кілька годин. Російські військові вночі 26 травня випустили по Україні 17 ракет різних типів та 31 ударний безпілотник. За даними Повітряних сил ЗСУ, українські військові знищили 10 ракет і 23 «шахеди».

Росія звинувачує двох юнаків із Бердянська у «диверсії» – їм загрожує до 20 років увʼязнення

Росія звинувачує двох 16-річних хлопців у «диверсії», їм може загрожувати позбавлення волі терміном до 20 років, повідомила «Медійна ініціатива з прав людини» (МІПЛ).

За даними правозахисників, 24 травня юні жителі окупованого Бердянська Тигран Оганнісян та Микита Ханганов отримали звинувачення від Слідчого комітету РФ у нібито готуванні диверсії на залізниці. Їм інкримінують «порушення» статті 281 Кримінального кодексу РФ, яка передбачає від 10 до 20 років увʼязнення.

Слідчий комітет стверджує, що підлітки вступили в змову щодо підтримки ЗСУ на початку вересня 2022 року. Вони нібито «пошкодили залізничну колію, щоб не дозволити російським збройним силам отримати матеріальне забезпечення».

«Можемо припустити, що найближчим часом дітям загрожує арешт і показове судилище, яке планує влаштувати відряджена до Бердянська російська влада», – пишуть правозахисники.

З вересня 2022 року Оганнісяна та Ханганова переслідували представники російських правоохоронних органів. Потім Тиграна викрали з дому, де він живе з бабусею. Про місце перебування підлітка не було відомо пʼять днів.

«Тиграна жорстоко допитували слідчі органи із застосуванням побоїв та тортур електричним струмом. Слідчі вимагали від хлопця зізнатися у підготовці диверсії на «Мелітопольській залізниці», — пишуть правозахисники.

Після розголосу у медіа Тиграна відпустили. Хлопців зобовʼязали щодня приходити до російських слідчих і брати участь у так званих слідчих діях ­– допитах, слідчих експериментах тощо.

Правозахисники також стверджують, що підліткам призначили місцевих адвокатів, які не здійснюють захист через тиск та залякування на окупованих територіях України.

Варшава відреагувала на фейк РФ про «участь» польських військових у війні в Україні

Влада РФ продовжує створювати фейки, які мають свідчити про нібито «залучення» чи «плани залучення» польських військових підрозділів на боці України в війні, повідомив уповноважений польського уряду з питань безпеки інформаційного простору, речник міністра-координатора з питань спецслужб Польщі Станіслав Жарин.

«Росія продовжує дезінформаційні операції проти Польщі та України. Кремль видає себе за Міністерство оборони України. Підроблений український документ має стати «доказом» участі Польщі у війні та підготовки до анексії Західної України», – написав Жарин, додаючи до допису «документ» нібито Міноборони України за підписом начальника Генштабу ЗСУ Сергія Шаптали.

За словами польського чиновника, «спецпризначенці РФ від імені начальника Генштабу ЗСУ сфабрикували документ, у якому поширюється фейк про нібито спрощення перетину польсько-українського кордону для польських військових, які хочуть підтримувати Україну».

«Документ має передбачити спрощений порядок в’їзду підрозділів міжнародного контингенту, які з’являться або будуть створені в Польщі», – підкреслив речник міністра-координатора з питань спецслужб Польщі.

За його словами, оприлюднений російський фейк має бути для влади РФ «доказом» про нібито безпосередню участь Польщі у війні на боці України, а також «черговим повторенням брехні про нібито підготовку Польщі до анексії Західної України».

За його інформацією, «сфальсифікований документ поширюють інформаційні ресурси, які контролюються спецслужбами Росії». Утім, він не виключив, що «найближчим часом цей фейк може з’явитися також і на іноземних ресурсах».

У лютому міністерство оборони Румунії також заявило, що десятки публікацій у соціальних мережах, у яких стверджується, що Бухарест накопичує війська і військову техніку на кордоні з Молдовою, є частиною «кампанії фейкових новин», розпочатої Кремлем після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому минулого року.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG