Доступність посилання

ТОП новини
Холод, дрони та темрява на лінії фронту. Бійці НГУ України десь під Куп'янськом . Грудень 2014 року
Холод, дрони та темрява на лінії фронту. Бійці НГУ України десь під Куп'янськом . Грудень 2014 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Зеленський: підрозділи ЗСУ відкинули сили РФ «на деяких напрямках»

Президент України Володимир Зеленський повідомив про теми, які обговорювалися 12 травня на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача.

«Почули доповідь генерала Сирського (командувача Сухопутних військ Збройних сил України Олександра Сирського – ред.), чиї підрозділи надзусиллями зупинили ворога та навіть відкинули його назад на деяких напрямках», – вказав Зеленський.

Він не уточнив, про які саме напрямки йдеться.

Також учасники засідання аналізували ситуації в Оперативних стратегічних угрупованнях військ «Таврія», «Одеса» та «Північ». «Визначили їхні першочергові потреби й ознайомилися з темпами комплектування технікою та боєприпасами нових бригад», – інформує президент.

КМВА дозволила відновити роботу зачинених вестибюлів на 10 станціях метро в Києві

У Києві «орієнтовно з 14 травня» будуть відчинені закриті раніше вестибюлі на десятьох станціях метро, повідомила Київська міська військова адміністрація.

Це стосується станцій:

  • «Чернігівська»,
  • «Лівобережна»,
  • «Нивки»,
  • «Святошин»,
  • «Героїв Дніпра»,
  • «Оболонь»,
  • «Контрактова площа»,
  • «Васильківська»,
  • «Харківська»,
  • «Позняки».

«Рішення узгоджено з Національної поліцією. Воно ухвалено задля комфортного пересування киян і гостей столиці метрополітеном... Але при цьому ми не забуваємо, що усі безпекові заходи повинні максимально поєднуватися із комфортом цивільного життя киян і гостей міста. Також підземні станції продовжують цілодобово працювати як укриття для людей», – заявив начальник КМВА Сергій Попко, який ухвалив згадане рішення.

На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну поїзди метро в Києві не ходили, підземка працювала як укриття. Згодом поступово станції відкрили, але частину з них – із можливістю входу і виходу через один вестибюль.

Резніков: Міноборони замовить українські танки «Оплот» для ЗСУ

Міністерство оборони замовить українські танки «Оплот» для Збройних сил України, повідомив під час візиту до Харківської області очільник відомства Олексій Резніков.

Як повідомила пресслужба Міноборони, в ході робочого візиту міністр провів тестування танку «Оплот».

«Я переконаний, що в танковій коаліції у перших рядах повинен бути саме український танк, як-от БМ «Оплот». На фронті обов’язково має бути броньований кулак, адже найголовніша цінність – це збереження життя наших захисників і захисниць… Ухвалене рішення, що МОУ замовить в «Укроборонпрому» для українського війська «Оплоти», — сказав міністр.

Деталей, щодо того, про скільки одиниць техніки йдеться, чи термінів поставки танків Резніков не уточнив.

Боррель написав міністрам ЄС про «китайські амбіції» після поразки Росії – FT

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель звернувся до країн Євросоюзу щодо стратегії взаємодії з Китаєм – через зростання впливу Пекіна у світі. Про це йдеться в листі Борреля до міністрів закордонних справ європейських країн, з яким ознайомилася газета Financial Times.

«Китайські амбіції явно спрямовані на побудову нового світового порядку з Китаєм у центрі. Поразка Росії в Україні не зірве траєкторію Китаю. Китай зможе отримати з цього геополітичну перевагу», – пише Боррель.

Він наголошує, що багато країн світу розглядають Китай як противагу Заходу і, зокрема, Європі. Більшість із них неохоче підтримали санкції проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну. Китай скористався можливістю показати себе як «неагресивну державу», яка не починає війни і не тисне на інші країни, щоб ті запровадили санкції «щодо суперників».

Боррель закликає країни Євросоюзу знайти стратегію взаємодії з Китаєм, яка відповідала б зростанню націоналізму Пекіна і посиленню його конкуренції зі США.

Нова політика щодо Китаю розроблятиметься в червні, проте дискусії розпочнуться раніше. Вони будуть зосереджені на зміні нинішньої стратегії, де Китай розглядається як «партнер, конкурент, суперник». Очікується, що нова стратегія надасть більше ваги статусу «суперник», кажуть дипломати, обізнані з перебігом переговорів.

При цьому, згідно з листом Борреля, Євросоюз не має прагнути «блокувати зростання ролі країн, що розвиваються». Також Боррель зазначає, що готовий до «серйозної взаємодії» з Пекіном щодо війни в Україні, попри його риторичну підтримку Росії.

Сенат Польщі ухвалив резолюцію щодо вступу України до НАТО

Сенат Польщі ухвалив резолюцію щодо вступу України до НАТО, повідомило «Польське радіо» 12 травня.

У документі йдеться, що Україна «сьогодні має найсильнішу армію на континенті з надзвичайним бойовим досвідом», тому Києву «потрібна реальна підтримка через тіснішу політичну та військову співпрацю з країнами НАТО».

Польські сенатори вважають, що саміт НАТО у Вільнюсі має стати важливим етапом до повноправного членства України в альянсі, а щодо Києва необхідно застосувати процедури Фінляндії та Швеції.

«Після року жахливої війни ми знаємо, що Україна, яка протистоїть Росії, захищає Європу і є ключовою ланкою, яка захищає континент від агресії зі Сходу», – йдеться в документі.

ВМС: російських носіїв ракет немає на чергуванні в Чорному морі

На бойовому чергуванні в Чорному морі 12 травня перебувають вісім російських кораблів, серед них немає носіїв крилатих ракет «Калібр», повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.

«Станом на сьогодні на 10-ту ранку ситуація така: в Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають вісім ворожих кораблів; в Азовському морі – один ворожий корабель; в Середземному морі – п’ять ворожих кораблів, із них один – носій крилатих ракет «Калібр», загальний залп яких становить чотири ракети», – йдеться в повідомленні.

Напередодні у ВМС повідомляли, що на чергуванні в Чорному морі були вісім російських кораблів, серед яких два – носії крилатих ракет «Калібр», загальний залп – до 16 ракет.

Розвідка Великої Британії 12 травня повідомила, що однією з дилем для російських командувачів є те, як використовувати дорогі крилаті ракети у війні проти України. У розвідці звернули увагу на те, що Росія використала «Калібри» для ударів по Україні в ніч з 8 на 9 травня, і це було лише друге використання цих ракет ВМС Росії від 9 березня цього року. «Росія, ймовірно, тимчасово зупинила використання цієї зброї, оскільки хотіла відновити свої резервні запаси», – йдеться в повідомленні, яке цитує Міноборони Британії.

«У готелях – штаби та казарми». Як військові РФ захоплювали українські курорти на узбережжі Азовського моря

Наскільки постраждали від окупації курортна сфера Приазов'я? Як російські військові захоплювали готелі, бази відпочинку в регіоні та яких збитків зазнали їхні власники? В якому стані може бути курортна галузь Приазов'я після війни та скільки часу знадобиться для її відновлення? Все це з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Російські окупаційні сили перетворили курортні селища Азовського узбережжя на військові бази, заявив 25 квітня в ефірі телемарафону міський голова Мелітополя Іван Федоров. За його словами, на окупованому узбережжі Азовського моря влаштовані місця концентрації російських військових і техніки. Посадовець розповів, що в Кирилівці захоплено приблизно 250 баз відпочинку та готелів, частина з них розграбована, а в частині живуть військові РФ. При цьому російські окупаційні сили анонсують підготовку до курортного сезону.
  • Бердянська міська рада 28 березня повідомила, що російські окупаційні сили планували створити у цьому місті умови для реабілітації російських військових і членів їхніх сімей. Місцем для реалізації свого задуму вони обрали територію та майновий комплекс групи санаторіїв «Курорт Бердянськ». У міській раді зазначили, що в планах окупаційної влади перепрофілювати колишню територію курорту виключно під потреби російської армії.
  • Військовий об’єкт такого масштабу, який здатний прийняти одночасно тисячі осіб, буде ретельно охоронятися, вважає місцева влада. Там також зазначили, що російські окупаційні сили розраховують на недоторканість своїх представників, користуючись географічним розташуванням Бердянська, який поки перебуває у найвіддаленішому тилу війни.
  • Призначений Росією так званий виконувач обов'язків губернатора окупованої частини Запорізької області Євген Балицький 10 березня повідомляв, що у цьому регіоні начебто буде створено туристичний кластер, до якого увійдуть території від Бердянська до Кирилівки. За його словами, на окупованій частині Запоріжжя налічується близько півтори тисячі засобів розміщення. Гостьові будинки, санаторії, дитячі табори здебільшого розташовані у Бердянську, Приморську та Кирилівці. Є можливість одночасно розмістити близько двохсот тисяч осіб, зазначив Балицький.

«Черговий злочин проти релігійної свободи». Українська влада про захоплення храму ПЦУ в Сімферополі

Державна служба України з етнополітики і свободи совісті назвала «черговим злочином проти релігійної свободи» захоплення російськими силовиками храму кафедрального собору Православної церкви України у Сімферополі в окупованому Криму.

«Це чергова акція з придушення свободи совісті, яку здійснює Російська Федерація на загарбаних землях. Список вкраденого окупантами майна, знищених ними храмів, ув’язнених за віру, замордованих мирян, викрадених священнослужителів зростає щодня. Абсурдність звинувачень, які висуваються проти віруючих та жорстокість переслідувань давно перевершила радянські взірці», – йдеться в заяві, оприлюдненій 11 травня.

Напередодні журналіст, головний редактор газети «Кримська світлиця» Андрій Щекун заявив, що у Сімферополі відбувається захоплення кафедрального собору Православної церкви України.

Підконтрольне Росії Міністерство майна та земельних відносин Криму назвало захоплення «визволенням», яке відбувається «на законних підставах».

У лютому 2022 року Верховна Рада України ухвалила рішення про передачу в державну власність майна Кафедрального собору Святих рівноапостольних Князя Володимира та Княгині Ольги у Сімферополі.

У серпні 2020 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) звернувся до російської влади через утиски Православної церкви України в окупованому Криму. При цьому російська влада стверджує, що в Криму немає утисків за релігійною ознакою.

Очільник угруповання «ПВК Вагнера» кличе Шойгу до Бахмута

Очільник угруповання «Приватна військова компанія Вагнера» Євген Пригожин звернувся до міністра оборони Росії Сергія Шойгу з пропозицією прибути до українського міста Бахмут, яке впродовж останніх місяців є місцем найбільш жорстоких боїв.

«Зважаючи на складну оперативну ситуацію, а також на ваш багаторічний досвід ведення бойових дій, прошу вас прибути на територію населеного пункту Бахмут, яка перебуває під контролем воєнізованих підрозділів РФ, і самостійно оцінити ситуацію, що склалася», — пише Пригожин.

Очільник угруповання «Вагнера» апелює до «багаторічного досвіду ведення бойових дій» Сергієм Шойгу, хоча реального досвіду командування військами і військової карʼєри Шойгу не має – він понад два десятиліття очолював російське МНС, а міністром оборони призначений у 2012 році після короткого перебування на посаді губернатора Московської області.

Пригожин також використовує в листі українську назву міста Бахмут, хоча російські засоби інформації та російське оборонне відомство називають Бахмут радянським топонімом «Артемовск».

Російські військові тренуються евакуюватись із Запорізької АЕС – Котін

Російські військові, що перебувають на Запорізькій АЕС в Енергодарі, проводили навчання зі швидкої евакуації на випадок українського контрнаступу, заявив в ефірі Радіо Свобода голова Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» Петро Котін.

«Вони всі готуються до евакуації і навіть проводили там тренування з дуже швидких зборів і з завантаження цього всього майна, яке вони награбували, і виїзду з території станції по першому поклику, по першій команді, коли це буде потрібно», – сказав Котін в ефірі програми «Свобода.Ранок».

ОП не звертався до організаторів «Євробачення» щодо виступу Зеленського – речник

Офіс президента України не звертався до організаторів пісенного конкурсу «Євробачення» щодо виступу Володимира Зеленського, повідомив речник голови держави Сергій Никифоров.

«Інформація The Times не відповідає дійсності. Офіс президента України не звертався до організаторів пісенного конкурсу «Євробачення» з пропозицією онлайн-виступу Володимира Зеленського під час фіналу чи на будь-якому іншому етапі конкурсу», – написав він у фейсбуці 12 травня.

Раніше видання The Times повідомило, що Європейський мовний союз, який є організатором «Євробачення», відмовив президентові України Володимиру Зеленському в можливості звернутися до глядачів у фіналі музичного конкурсу, який відбудеться 13 травня у Ліверпулі.

Організатори заходу, як йдеться в повідомленні, визнали, що звернення Зеленського до 160-мільйонної аудиторії «Євробачення» із закликом підтримати Україну може політизувати конкурс.

Відповідна заява пізніше була опублікована на сайті Європейської мовної спілки.

Китай оголосив час прибуття свого спецпредставника в Україну

Китай оголосив про терміни прибуття в Україні свого спеціального представника, який обговорюватиме «політичне врегулювання» війни, яку веде Росія проти України. Про це 12 травня з посиланням на заяву речника МЗС Китаю повідомляє агенція France-Presse.

«З 15 травня посол Лі Хуей, спеціальний представник уряду Китаю з питань Євразії, відвідає Україну, Польщу, Францію, Німеччину та Росію для спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання української кризи», – заявив речник МЗС Ван Веньбінь.

Наприкінці квітня міністерство закордонних справ Китаю повідомило, що дипломатом, який зі спеціальною місією відвідає Україну, буде Лі Хуей, спеціальний представник уряду Китаю з питань Євразії.

Лі Хуей, якому цього року виповнюється 70 років, є ветераном китайської дипломатії. У 1980-х роках він служив у посольстві Китаю в СРСР, а наприкінці 1990-х був послом у Казахстані. Згодом був заступником міністра закордонних справ Китаю, а з 2009 до 2019 року – послом Китаю в Росії. Він вільно розмовляє російською.

«Бачиш смерть щодня ‒ вигораєш, рятує гумор»: розповідь фронтового медика

Львів’янин Михайло Штибель, його брат і батько на фронт пішли добровільно. Служать на Донбасі як військові медики і і щодня рятують життя оборонців України.

Михайло випрацював власну систему швидшого накладання турнікету пораненим, щоб заощадити цінні секунди для порятунку життя воїна.

Фельдшер, парамедик, сержант 125-ої львівською бригади територіальної оборони 24-річний Михайло Штибель розповів Радіо Свобода про службу, важкі поранення у воїнів, а також про те, чому нині в українській армії не вистачає кваліфікованих медиків.

26 лютого 2022 року Михайло Штибель і його брат прийшли у військкомат.

Тоді Михайло навчався на 6 курсі Львівського медуніверситету, здобував фах лікаря-травматолога. Він завершив навчання дистанційно і отримав диплом уже під час служби.

Тоді ж молодим чоловікам у військкоматі пообіцяли передзвонити, але не дочекавшись дзвінка, вони зголосились у 125-ту бригаду територіальної оборони, яка шукала військовослужбовців і медиків.

У розвідці Британії заявили про «дилему» для Росії щодо використання «Калібрів»

Розвідка Великої Британії заявляє, що однією з дилем для російських командувачів є те, як використовувати дорогі крилаті ракети у війні проти України.

«У ніч з 8 на 9 травня 2023 року кораблі Чорноморського флоту Росії здійснили вісім запусків ударних крилатих ракет SS-N-30a SAGARIS («Калібр» – ред.) по Україні. Від 9 березня 2023 року це було лише друге використання цих ракет ВМС Росії. До березня 2023 року ВМС Росії неодноразово запускали SAGARIS. Росія, ймовірно, тимчасово зупинила використання цієї зброї, оскільки хотіла відновити свої резервні запаси», – йдеться в повідомленні, яке цитує Міноборони Британії.

У розвідці зауважили, що в короткостроковій перспективі Росія, ймовірно, розглядає крилаті ракети для ураження наземних цілей як ключову здатність завдати удару вглиб України, щоб зірвати очікуваний український контрнаступ.

ЗСУ здійснюють «підготовчі операції» перед контрнаступом – CNN

Збройні сили України здійснюють «підготовчу операцію» напередодні планованого контрнаступу, повідомляє CNN із посиланням на два високопоставлені джерела – представника Пентагону і західного чиновника.

Такі операції передбачають завдавання ударів по складах зброї, командних центрах, бронетанкових та артилерійських системах. Вони спрямовані на підготовку поля бою для наступу.

Восени 2022 року, коли Україна вела контрнаступ у південній та північно-східній частинах країни, йому також передували повітряні атаки.

За словами військового представника США, підготовчі операції можуть тривати багато днів до початку основної фази наступу. Також такі операції можуть бути спрямовані на те, щоб збити супротивника з пантелику.

Напередодні президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ для підготовки контрнаступу потрібний додатковий час, зокрема, і для того, щоб отримати обіцяне західними союзниками озброєння.

Російські «воєнкори» оголосили початок контрнаступу ЗСУ. Окупанти йдуть із ЗАЕС?|Свобода.Ранок

ЗСУ не втратили жодної позиції в Бахмуті за цей тиждень – Маляр

Українські військові просунулися на Бахмутському напрямку вперед на два кілометри і жодної позиції у Бахмуті цього тижня не втратили, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Ворог дає неправдиву інформацію про нестачу зброї, чим ймовірно має на меті виправдати реальну ситуацію. А реальна ситуація протягом тижня така, що, попри наявність зброї: ворогу не вдалося реалізувати свої плани; ворог поніс великі втрати живої сили; наші оборонці просунулись на Бахмутському напрямку вперед на 2 км; жодної позиції у Бахмуті цього тижня ми не втратили», – написала вона у телеграмі 12 травня.

Раніше американський Інститут вивчення війни заявив, що небезпека російського оточення значних українських сил у Бахмуті на Донеччині, «можливо, минула».

Дві людини загинули, 20 поранені через обстріли РФ у трьох областях – ОВА

Дві людини загинули, 20 – були поранені в Донецькій, Херсонській і Харківській областях внаслідок обстрілів із боку російських військ минулої доби – свідчать дані обласних військових адміністрацій.

Зокрема, як повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін, минулої доби загарбники здійснили 80 обстрілів, випустивши 339 снарядів із важкої артилерії, «Градів», танків, БПЛА та авіації.

«Місто Херсон ворог обстріляв чотири рази. Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області; будівлі школи, лікарні та територію і споруди двох підприємств критичної інфраструктури у місті Херсоні. Через російську агресію одна людина загинула, ще чотири дістали поранення», – написав він у телеграмі.

«Жести доброї волі» чи запеклі бої? Як Росія може діяти під час наступу ЗСУ

ЗСУ готують наступ – невідомо де і коли, але його широко анонсує військово-політичне керівництво України, ознаки його підготовки бачать аналітики та журналісти.

Чому дії Росії зараз називають стратегічною обороною? Чому правильно називати плани України саме наступом, а не контрнаступом? Чим усе відрізнятиметься від подій осені, коли Сили оборони звільнили майже всю Харківщину та правобережжя Херсонщини? Про це Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з незалежним військовим експертом, генерал-майором ЗСУ, керівником громадської організації «Аналітичний центр вивчення та протидії гібридним загрозам» Сергієм Савченком. Переповідаємо відповіді на головні питання.

Росія перейшла до стратегічної оборони. Такого поняття як стратегічна оборона у військові науці не існує, проте воно використовується. Тут мається на увазі, що угрупування сил РФ на всій відстані лінії зіткнення не веде наступальних дій, а проводить стратегічну оборонну операцію.

Стратегічна оборонна операція передбачає створення великого угрупування сил по кожному з напрямків наступу. Швидше за все, Росія не має можливості наступати, тому і вимушена оборонятися.

В Україні зросло число дітей, постраждалих через агресію Росії – ОГП

В Україні станом на 12 травня до 968 зросла кількість дітей, які були поранені внаслідок обстрілів за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, повідомив Офіс генпрокурора. Число загиблих дітей залишилося незмінним – 480.

«11 травня внаслідок обстрілу смт. Великий Бурлук Харківської області травмовано 16-річну дівчину», – уточнили в прокуратурі.

В Офісі генпрокурора наголосили, що наведені дані не є остаточними, триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на окупованих і звільнених територіях.

Управління верховного комісара ООН із прав людини станом на 8 травня підтвердило загибель 8 791 і поранення 14 815 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В ООН наголошують, що реальне число жертв є значно вищим, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень все ще потребують підтвердження.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG