Доступність посилання

ТОП новини
Бійці підрозділу ППО 24-ї окремої механізованої бригади відпрацьовують тактику. 14 грудня 2024 року
Бійці підрозділу ППО 24-ї окремої механізованої бригади відпрацьовують тактику. 14 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

У Мінкультури розповіли, як ПЦУ отримала дозвіл на богослужіння в головному соборі Лаври

У Міністерстві культури та інформаційної політики України розповіли подробиці отримання дозволу Православною церквою України (ПЦУ) на проведення богослужіння 7 січня в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Як повідомляє пресслужба міністерства, питання щодо проведення богослужіння в головному соборі київської Лаври обговорювалося 5 січня.

«Під час засідання членом комісії від монастиря О. Кононець було задано питання в.о. генерального директора заповідника Руднику Олександру щодо наявності запитів від ПЦУ та дозволу на проведення богослужінь в Успенському соборі. На що Рудник відповів, що станом на 11:41 05.01.2023. запитів і розпоряджень щодо проведення богослужінь ПЦУ не надходило. Водночас в другій половині дня 5 січня 2023 року надійшло звернення від Управління Київської митрополії ПЦУ про проведення богослужінь в Успенському соборі 7 січня 2023 року», – йдеться у повідомленні.

За даними міністерства, після розгляду звернення заповідник надав дозвіл на проведення богослужінь 7 січня 2023 року в Успенському соборі та уклав відповідну угоду з ПЦУ.

Напередодні у Православній церкві України повідомили, що предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній звершить у свято Різдва Христового за юліанським календарем, 7 січня, богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що 5 січня завершилася передача Успенського собору та Трапезної церкви Києво-Печерської лаври від Української православної церкви (Московського патріархату) в користування держави.

3 грудня СБУ опублікувала перелік з 10 осіб, які потрапили у «церковний список» санкцій РНБО. Серед них, зокрема, клірик УПЦ (МП), ексдепутат Вадим Новинський та намісник Києво-Печерської лаври Павло (Петро Лебідь).

Восени СБУ розпочала проводити обшуки на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів», а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», а звинувачення в колабораційній діяльності на адресу деяких священників називали «недоведеними та безпідставними».

Правозахисники про те, як дітям у Криму нав’язують любов до Росії

В анексованому Росією Криму посилюють мілітаризацію шкіл, організовуючи різноманітні патріотичні уроки та мілітаристські флешмоби. Уся ця воєнщина більше схожа на те, що дітям кримчан «промивають мізки», нав'язують чужий патріотизм і любов до Росії, кажуть українські правозахисники.

Через обстріл пожежної частини Херсона загинув рятувальник – Янушевич

Внаслідок обстрілу пожежної частини Херсона 6 січня загинула одна людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич 6 січня.

«Один рятувальник загинув, ще четверо дістали поранення. Один вогнеборець – у тяжкому стані, троє – середньому. Їх госпіталізували до лікарні, де медики надають їм необхідну допомогу», – заявив він.

Крім того, поруч із пожежною частиною постраждав будинок.

«Не дивлячись на те, що рятувальники самі потрапили під обстріл, вони одразу вирушили ліквідовувати пожежу», – додав Янушевич.

Раніше про другий обстріл пожежної частини в Херсоні за два дні повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

Після відходу з Херсона в листопаді російські війська почали регулярно обстрілювати місто і контрольовану українською владою частину області.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

У Німеччині розповіли, коли і скільки БМП Marder планують надати Україні

Німеччина хоче доставити Україні близько 40 бойових машин піхоти Marder та систему Patriot в найближчі три місяці. Про це повідомляє агенція Reuters з посиланням на речника німецького уряду Штеффена Хебештрайта.

За його словами, в першому кварталі в Україну також планується поставка зенітно-ракетного комплексу Patriot зі складів армії.

Навчання на Marder відбудеться в Німеччині та триватиме близько восьми тижнів, додав речник.

Напередодні стало відомо, що Німеччина та Сполучені Штати нададуть Україні бронетранспортери. Берлін планує надати бойові машини піхоти Marder, розроблені для Бундесверу понад 50 років тому.

Раніше цього тижня США оголосили про можливість надсилання в Україну бронетранспортерів Bradley – це буде одна з перших бойових машин західного виробництва, які отримає Україна. Поки що країни Східної Європи постачали лише радянські зразки.

Україна вже отримала зенітні, транспортні та броньовані евакуаційні машини західних виробників.

Це оголошення оприлюднене після рішення Франції поставити Києву легкі бойові броньовані машини AMX-10 RC.

У листопаді Польща попросила Німеччину передати Україні запропоновані Варшаві системи протиракетної оборони Patriot, розмістивши їх на кордоні з Польщею. Але Берлін відповів, що це рішення потребує обговорення із союзниками по НАТО. Після цього генсекретар альянсу Єнс Столтенберґ не підтвердив, що для того, аби передати це озброєння Україні, потрібна згода всього Альянсу.

Станом на початок січня, за даними ЗСУ, активна лінія фронту – 1500 кілометрів, українські військові продовжують стримувати противника на сухопутній ділянці протяжністю 3786 кілометрів.

У Дніпрі демонтували пам’ятник Михайлові Ломоносову

У Дніпрі демонтували пам’ятник російському вченому Михайлові Ломоносову.

За допомогою спецтехніки комунальники зняли його з постаменту. Тепер його відвезуть і зберігатимуть на території одного з комунальних підприємств.

Монумент Ломоносову в Дніпрі стояв на місці пам’ятника російській цариці Катерині Другій, знесеного 1919 року.

Раніше, 4 січня, у Дніпрі демонтували пам’ятник Юхимові Пушкіну, Герою Радянського Союзу, відомий як танк – знаковий пам’ятник радянської доби. Наприкінці 2022 року в місті вирішили зняти вісім пам’ятників – Пушкіну, Ломоносову, Горькому та ще кільком радянським діячам.

16 листопада 2022 року в Дніпрі проспект Пушкіна перейменували на Лесі Українки. Тоді ж у міськраді ухвалили рішення про заміну пам'ятника на цьому проспекті.

У травні в Дніпрі демонтували пам’ятник комсомольцям, встановлений на Соборній площі міста, а також стелу «Площа Жукова» на проспекті Героїв та ще кілька об’єктів.

Верещук попереджає про можливі російські «теракти в храмах» на окупованих територіях 7 січня

Російські війська можуть вдатися до провокацій у храмах на окупованих територіях під час святкування Різдва за юліанським календарем 7 січня, заявила міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук 6 січня.

Про це вона заявила, звертаючись до жителів окупованих регіонів.

«Є інформація, що на православне Різдво росіяни готують теракти в храмах на тимчасово окупованих територіях. Закликаю громадян бути обережними та за можливості утриматись від відвідання місць з великим скупченням людей. Бережіть себе і своїх близьких», – написала Верещук у своєму Телеграмі.

5 січня президент РФ Володимир Путін доручив російському міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню з нагоди святкування Різдва за юліанським календарем. У міністерстві оборони Росії повідомили, що військам віддано вказівку дотримуватися з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня режиму припинення вогню по всій лінії фронту в Україні.

Представники української влади, а також західні партнери відреагували на цю ініціативу скептично. Президент України Володимир Зеленський висловив думку, що Москва сподівається використати так зване «перемирʼя», щоб краще підготуватися до продовження війни.

Через обстріл у Дворічній постраждав 75-річний чоловік – Синєгубов

Тривають російські обстріли прикордонних районів Харківської області, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 6 січня.

Зокрема, протягом попередньої доби обстрілів із артилерії та мінометів зазнали Куп’янськ, Вовчанськ, Дворічна, Огірцеве й Кислівка. У Куп’янську пошкоджена будівля цивільної промисловості.

«У Дворічній Куп’янського району частково зруйновано ліцей. Там сталася масштабна пожежа, яку гасили протягом 3 годин. За даними обласного Центру екстреної медичної допомоги, у Дворічній поранення отримав чоловік 75 років. Госпіталізований в стані середньої тяжкості», – заявив Синєгубов.

За його даними, напередодні рятувальники ДСНС знешкодили 135 вибухонебезпечних предметів в області.

Харківщина, зокрема і обласний центр, регулярно зазнають атак російських військ.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовані атаки на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Агітаційні листівки Медведчука і російські прапори: СБУ завершила обшуки в кількох єпархіях УПЦ (МП)

Служба безпеки України повідомила про завершення контррозвідувальних заходів на об’єктах Української православної церкви (Московського патріархату) в Херсонській, Кіровоградській, Дніпропетровській і Рівненській областях. Про це відомство повідомило 6 січня.

За повідомленням, на території церков знайшли «бібліотеки з прокремлівською літературою, агітаційні листівки заборонених в Україні політичних партій і російську символіку».

Секретарю Кіровоградської єпархії повідомили про підозру за статтею про порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності та релігійних переконань.

«Крім того, на території церкви Святого праведного Іоанна Кронштадського на Херсонщині виявлено колишні склади з майном окупаційних угруповань РФ. Встановлено, що загарбники облаштували їх за сприяння настоятеля церкви протоієрея Анатолія Корнєва. Він налагодив контакт з керівництвом окупаційної адміністрації і був на прямому зв’язку з представниками ФСБ», – заявляє відомство.

Згаданий священнослужитель, за даними СБУ, втік на лівий берег Дніпра під час звільнення Херсона.

«У результаті обшуків у приміщеннях Свято-Троїцького Межирицького монастиря на Рівненщині виявлено пропагандистські матеріали громадського об’єднання, яке очолює підозрюваний у державній зраді Віктор Медведчук», – йдеться в повідомленні.

Крім того, на Дніпропетровщині співробітники СБУ, за їх твердженням, зупинили автомобіль на виїзді з території місцевої єпархії, в якому знайшли брошур партії «ОПЗЖ» та «інших антиукраїнських матеріалів».

Всі виявлені матеріали передали на експертизу, після якої СБУ планує вжити інші процесуальні дії.

Восени СБУ розпочала проводити обшуки на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів», а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», а звинувачення у колабораційній діяльності на адресу деяких священників є «недоведеними та безпідставними».

Різдво в пеклі війни: волонтер привіз дітям подарунки у Бахмут (фоторепортаж)

Поки тривають важкі бої навколо Бахмуту, волонтери ризикують життям, щоб допомогти цивільним, які все ще залишаються у місті. Поляк, який живе у Києві, привіз у Бахмут подарунки дітям, щоб роздати їх напередодні 7 січня – Різдва за юліанським календарем (так званим «старим стилем»)

Встановлена кількість загиблих через російську агресію дітей зросла до 453 – Офіс генпрокурора

Загальна кількість постраждалих від повномасштабної війни дітей зросла до 1 330, повідомив Офіс генерального прокурора вранці 6 січня.

«За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 453 дитини загинуло та понад 877 отримали поранення різного ступеню тяжкості», – йдеться в повідомленні.

Офіс зазначає, що цифри не остаточні, адже триває робота з встановлення кількості загиблих у місцях бойових дій та на окупованих і звільнених територіях.

«Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 429, Харківській – 268, Київській – 117, Херсонській – 83, Миколаївській – 81, Запорізькій – 81, Чернігівській – 68, Луганській – 65, Дніпропетровській – 40», – заявляє ОГП.

Зокрема, 5 січня в Бериславі на Херсонщині через влучання російського снаряду в житловий будинок загинула сім’я разом з 12-річним сином.

Крім того, за даними Офісу, російські обстріли пошкодили загалом 3 126 закладів освіти, 337 із них повністю зруйновані.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього. В ООН станом на 26 грудня підтвердили загибель 6 884 і поранення 10 947 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Ракетний удар 29 грудня: у Києві померла постраждала жінка – Кличко

Ще одна постраждала внаслідок ракетного удару по Києву померла в лікарні, повідомив міський голова Віталій Кличко.

«Померла ще одна постраждала під час ракетного обстрілу столиці 29 грудня 2022 року. 40-річна жінка перебувала в лікарні в тяжкому стані. Це – третя жертва варварської атаки росіян напередодні Нового року», – заявив Кличко.

Вранці 29 грудня Росія здійснила черговий масований удар по Україні, зокрема і по Києву. За даними Повітряних сил, українські військові збили 58 із 70 запущених Росією ракет.

Тоді міська влада столиці повідомила про трьох постраждалих.

Напередодні в більшості областей України діяли аварійні відключення – «Укренерго»

В Україні продовжує зростати споживання електроенергії через поступове похолодання, повідомляє компанія «Укренерго» 6 січня.

«Для забезпечення балансу в енергосистемі до всіх областей України доведені ліміти споживання, які діють з 8:00 до 23:00. Перевищення лімітів призводить до застосування аварійних обмежень. Зокрема, вчора через перевищення лімітів у більшості областей вводились аварійні відключення», – йдеться в повідомленні.

При цьому вночі генерація електроенергії покриває потреби споживачів.

«Укренерго» прогнозує, що споживання стрімко зросте, адже найближчими днями очікується значне похолодання. Зараз енергосистема не може покрити прогнозовані обсяги через «пошкодження та окупацію ворогом низки електростанцій, які виробляють електроенергію, зокрема, і найпотужнішої – Запорізької АЕС», додає оператор.

Київська міська державна адміністрація також прогнозує похолодання в столиці. Відтак мер Віталій Кличко закликав киян свідомо споживати електроенергії, аби уникнути аварійних відключень.

«Аварійні служби чергують цілодобово та готові оперативно усувати проблеми на міських мережах. Зокрема, готуючись до опалювального сезону, місто збільшило склад аварійної служби «Київтеплоенерго». Керуючі компанії, що обслуговують житловий фонд, також придбали додаткові аварійно-ремонтні авто для роботи взимку», – додав він.

Росія з використанням безпілотників і ракет розпочала масовані удари по українській енергетичній системі в жовтні. За цей час їй вдавалося тимчасово вивести з ладу значну частину системи. В Україні здійснюються як планові, так і екстрені відключення електроенергії.

Російські війська обстріляли другу пожежну частину в Херсоні, є загиблі – Тимошенко

Російські війська обстріляли Херсон, повідомив перший заступник Офісу президента Кирило Тимошенко 6 січня.

«Окупанти обстріляли другу пожежну частину за два дні. Є загиблі та поранені», – заявив він у своєму Телеграмі.

За даними представника ОП, у місті зафіксували щонайменше чотири вибухи. Поруч із обстріляною пожежною частиною горів приватний будинок.

«І потім вони говорять про «припинення вогню». Це за межею розуміння будь-яких цивілізованих процесів. Вбивці, терористи та кровожери. Ось з ким ми воюємо», – прокоментував Тимошенко.

За даними голови Херсонської ОВА Ярослава Янушевича, за попередню добу російські війська обстріляли територію області 58 разів, з них 14 обстрілів були спрямовані на обласний центр.

Напередодні внаслідок обстрілу Берислава на Херсонщині загинула сім’я з трьох людей, в тому числі 12-річний хлопчик.

Після відходу з Херсона в листопаді російські війська почали регулярно обстрілювати місто і контрольовану українською владою частину області.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

США можуть передати Україні зенітні ракети Sea Sparrow – Politico

Сполучені Штати в наступному пакеті військової допомоги можуть вперше передати Україні зенітні ракети RIM-7 Sea Sparrow, пише Politico з посиланням на свої джерела.

За даними видання, Україна отримає ракети наземного базування з радіолокаційним наведенням, призначені для перехоплення літаків чи крилатих ракет. Співрозмовники Politico кажуть, що військовим ЗСУ вдалося переобладнати свої зенітно-ракетні комплекси «Бук» радянського виробництва під пуски Sea Sparrow. Кількість ракет та їх точна модифікація наразі невідомі.

Наземний варіант Sea Sparrow зараз має на озброєнні тільки Тайвань. Військово-морські сили США та близькі союзники використовують корабельну версію.

Також джерела Politico кажуть, що згода Штатів та Німеччини передати Україні бойові машини піхоти відкриває шлях до майбутніх поставок танків Abrams та Leopard.

RIM-7 Sea Sparrow («Морський горобець») – керована корабельна зенітна ракета малої дальності з напівактивною радіолокаційною головкою самонаведення, розроблена на початку 1960-х.

Характеристики Sea Sparrow:

  • Маса – близько 230 кілограм
  • Довжина – 3,64 метра
  • Діаметр – 0,203 м
  • Розмах крил – 1,02 м
  • Максимальна дальність стрільби – 20-30 кілометрів
  • Максимальна висота ураження – 15 240 м
  • Бойова частина – осколково-фугасна WDU-27/B
  • Маса БЛ – 40,5 кілограм

Раніше стало відомо, що Німеччина та Сполучені Штати планують поставити Україні бронетранспортери Marder та Bradley. Оголошення було оприлюднено після рішення Франції поставити Києву легкі танки та багатоцільові бронетранспортери Bastion.

Урядовці Литви та Британії долучилися до критики «різдвяного перемир’я» Путіна

Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас прокоментував заяву Москви про 36-годинне перемир’я з нагоди святкування Різдва за юліанським календарем.

«Путін наказав Шойгу оголосити різдвяне перемир’я, або ж вбивці втомилися і хочуть перепочити день. Вони хочуть різдвяного перемир’я, щоб мати змогу вбивати українців у їхній власній країні з новими силами», – заявив Анушаускас у своєму твітері.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі висловив думку, що пауза в російських атаках «не зробить нічого, аби сприяти перспективам миру».

«Росія повинна назавжди вивести свої війська, відмовитися від незаконного контролю над українською територією та припинити свої варварські атаки проти невинних цивільних», – закликав він.

Президент України Володимир Зеленський напередодні висловив думку, що російський лідер Володимир Путін сподівається використати так зване «перемирʼя», щоб краще підготуватися до продовження війни.

Раніше аналогічну з Зеленським оцінку ідей Путіна дали інші представники його адміністрації, а також президент США Джо Байден.

Раніше 5 січня президент РФ Володимир Путін доручив російському міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню. У міністерстві оборони Росії повідомили, що військам віддано вказівку дотримуватися з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня режиму припинення вогню по всій лінії фронту в Україні.

«Цинічне, театральне лицемірство» – оглядачі й політики про наказ Путіна про «припинення вогню» на Різдво

Західні політики та оглядачі у західних медіа називають «цинічним» наказ президента Росії Володимира Путіна про припинення вогню в Україні на час святкування Різдва за юліанським календарем і кажуть, що для припинення війни потрібне не перемир'я, а повне виведення російських військ з території України.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок каже, що одноденне перемир'я не свідчить про те, що російське керівництво змінило наміри щодо України.

«Так зване припинення вогню не принесе ані свободи, ані безпеки людям, які живуть у щоденному страху під російською окупацією. Тому ми й надалі підтримуватимемо українців – щоб вони знову жили в мирі та самовизначенні», – твітує міністерка.

Вона додає, що якби Путін хотів миру, він би забрав своїх солдатів додому, і війна б закінчилася. «Але, очевидно, він хоче продовжити війну після невеликої перерви», – мовиться у твіті Бербок.

Колишній прем’єр-міністр Бельгії, а нині євродепутат Ґі Вергофштадт вважає, що оголошення перемир’я є лише трюком для того, щоб російське військо отримало передишку.

«Цинічне припинення вогню, щоб уникнути більших катастрофічних втрат у святковий період? Справжнім різдвяним подарунком від Путіна своїм побитим солдатам був би повний відхід з території України!» – твітує бельгійський політик.

Речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік сказав, що ООН вітає припинення насильства на час релігійних святкувань, але воно «не замінить справедливого миру, згідно зі статутом ООН».

«Генеральний секретар завжди вітає можливість дотримання цього священного періоду з припиненням усіх військових дій, але усвідомлює, що це не замінить справедливого миру, відповідно до Статуту ООН і міжнародного права», – твітує слова речника ООН кореспондентка «Голосу Америки» Маргарет Бешер.

Старший кореспондент з міжнародних відносин агентства Bloomberg Марк Чемпіон вважає, що оголошенням перемир'я президент Путін хоче показати, що він «розважливий».

«Принаймні на перший погляд, це сигнал того, що Росія готова говорити про це, що вона є «розважливим актором», що вона не є просто розпалювачем війни», – говорить коментатор в ефірі телеканалу Bloomberg.

Він додає, що в самій Росії війна не є непопулярною, непопулярним є лише спосіб ведення цієї війни, який росіяни вважають некомпетентним. «Тому не зовсім зрозуміло, як одноденне різдвяне припинення вогню допоможе йому в цьому сенсі», – додає коментатор Bloomberg.

Оглядачка американського політичного видання DailyBeast Джулія Девіс каже, що Путін «не вагався» бомбардувати українців під час святкування Різдва та Нового року, але тепер він хоче «в односторонньому порядку оголосити якесь удаване припинення вогню на честь православних свят».

«Цинічне, огидне, театральне лицемірство», – вважає оглядачка, яка спеціалізується на вивченні російської телевізійної пропаганди.

Вона пояснює своїй англомовній аудиторії на Twitter, що не йдеться про те, що православні росіяни та українці відзначають Різдво за іншим календарем, а про те, щоб виставити українців як «варварів», яким росіяни приносять культуру.

«Справа не зовсім у датах чи святах. Основний меседж – типовий шовінізм імперіалістичних російських головорізів: зображуючи українців «варварами», яких вони намагаються завоювати, російські загарбники заявляють, що значення мають лише їхні свята», – твітує Девіс.

Світовий конгрес українців пов’язує оголошення Кремля про припинення вогню з поразками російських військ під Бахмутом на Донеччині.

«Путін наказав запровадити тимчасове припинення вогню на лінії фронту в Україні сьогодні, коли російські окупанти зазнали чергової невдачі в черговій спробі захопити Бахмут, – мовиться у твіті. – Цинічні злочинці близькі до того, що їх розгромлять, та життєво потребують перегрупування, тому що Росія програє».

Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко також вважає, що сили Росії вичерпуються. «Це ознака того, що Путін і його армія слабшають. Він хоче використати будь-яку паузу в знищенні своїх солдатів і техніки», – твітує український чиновник.

«Будь-яке перемир’я чи припинення вогню можливі лише після того, як Росія повністю покине територію України, в тому числі Крим. Переговори можливі лише з питань репарацій і контрибуцій за збитки, завдані Україні, і компенсації за десятки тисяч загиблих», – нагадує Геращенко офіційну позицію України.

5 січня президент США Джо Байден прокоментував заяви президента Росії Володимира Путіна про «припинення вогню» на Різдво, сказавши, що таким способом Путін не шукає миру, а лише намагається «передихнути».

«Я не хочу відповідати на те, що говорить Путін. Цікаво, що він був готовий бомбити лікарні, дитячі садки та церкви… 25 грудня та на Новий рік… Я думаю, що він намагається передихнути (find some oxygen – ред.)», – сказав Байден.

Президент Росії Володимир Путін доручив міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню по всій лінії зіткнення в Україні протягом святкування Різдва за юліанським календарем – з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня. Це перше таке оголошення з боку Москви початку лютневого вторгнення.

У повідомленні, викладеному на сайті Кремля, мовиться, що припинення вогню оголошується на пропозицію очільника РПЦ патріарха Кирила (Гундяєва).

У тексті міститься заклик до «української сторони», щоб вона дозволила вірним відвідати різдвяну службу. Православні росіяни та українці, які користуються юліанським календарем, святкують Різдво 7 січня.

«Закликаємо українську сторону оголосити режим припинення вогню та дати можливість їм відвідати служби у Різдвяний святвечір, а також у День Різдва Христового», – мовиться у тексті повідомлення.

Раніше на сайті Московської патріархії з'явився заклик від імені предстоятеля РПЦ до сторін війни встановити різдвяне перемир'я. Ієрархи РПЦ називають українців та росіян одним народом. Війна в тексті названа «міжусобним конфліктом». Про припинення бойових дій напередодні, 5 січня, у телефонній розмові з Путіним говорив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Втрати російської армії в Україні перевищили 110 тисяч військових – ЗСУ

Російські війська втратили близько 530 людей особового складу за попередню добу, стверджує Генеральний штаб Збройних сил України вранці 6 січня.

Відтак українське командування оцінює втрати армії Росії з початку повномасштабного вторгнення у близько 110 250 військових.

Крім того, за даними Генштабу, російські війська втратили:

  • 3 064 танки (+23 за добу)
  • 6 124 бойові броньовані машини (+16)
  • 2 059 артилерійських систем (+8)
  • 431 реактивних систем залпового вогню (+5)
  • 215 засобів протиповітряної оборони
  • 285 літаків (+1)
  • 272 гелікоптери (+1)
  • 1 844 безпілотники оперативно-тактичного рівня
  • 723 крилаті ракети
  • 16 кораблів
  • 4 797 автомобілів і автоцистерн (+38)
  • 182 одиниці спеціальної техніки

Штаб зазначає, що дані про втрати Росії уточнюються.

Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.

ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.

Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Заява про «різдвяне перемир’я» позиціонує Путіна як «захисника християнства» – ISW

Заява президента Росії Володимира Путіна про 36-годинне припинення вогню з нагоди різдва за юліанським календарем є «інформаційною операцією, спрямованою на те, щоб зашкодити репутації України», вважає американський Інститут дослідження війни (ISW).

Таким чином установа прокоментувала доручення Путіна російському командуванню щодо припинення вогню. Аналітики вказали на те, що ініціативу вже розкритикували як українські, так і західні високопосадовці, які нагадали, що російські війська продовжили обстрілювати Україну на Різдво 25 грудня і на Новий рік.

«Путін може прагнути забезпечити 36-годинну паузу для російських військ, щоб дати їм можливість відпочити, відновити сили та переорієнтуватися для відновлення наступальних операцій на критичних ділянках фронту. Така пауза була б непропорційно вигідна російським військам і почала б позбавляти Україну ініціативи. Путін не може всерйоз очікувати, що Україна виконає умови цього раптово оголошеного припинення вогню, і, можливо, оголосив його, щоб виставити Україну непримиренною і такою, що не хоче вживати необхідних кроків для переговорів», – йдеться в звіті.

Крім того, аналітики припускають, що прив’язка перемир’я до релігійного підґрунтя може мати пропагандистську мету:

«Обґрунтування Путіним припинення вогню релігійними підставами додатково підсилює ще одну подвійну російську інформаційну операцію, яка представляє Україну як гонителя релігійних груп і позиціонує Путіна як справжнього захисника християнської віри. Як раніше зазначав ISW, Кремль використав дискусію про східне православ’я як зброю, щоб звинуватити Київ у пригніченні релігійних свобод в Україні».

Таким чином, припускає ISW, припинення вогню має позиціонувати президента Росії як «захисника християнських цінностей і вірувань». Інститут вказує на те, що російські посадовці вже називали агресію проти України війною про «сатанинських» елементів українського суспільства.

Президент України Володимир Зеленський напередодні висловив думку, що російський лідер Володимир Путін сподівається використати так зване «перемирʼя», щоб краще підготуватися до продовження війни.

Раніше аналогічну з Зеленським оцінку ідей Путіна дали інші представники його адміністрації, а також президент США Джо Байден.

Раніше 5 січня президент РФ Володимир Путін доручив російському міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню. У міністерстві оборони Росії повідомили, що військам віддано вказівку дотримуватися з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня режиму припинення вогню по всій лінії фронту в Україні.

«Усе буде інакшим»: українські біженці у Чехії зустрічають Різдво з думками про дім

Україна має різноманітні традиції, пов’язані з Різдвом та зимовими святами. Але цього року мільйони українців дотримуватимуться цих сезонних звичаїв далеко від Батьківщини та своїх близьких. Радіо Свобода поговорило з двома українськими родинами, які втекли від війни до Чеської Республіки. Про їхні спогади про Різдво та про друзів і родину, яких вони залишили.

Спроби армії Росії покращити положення в напрямку Куп’янська та Авдіївки не мають успіху – Генштаб

Російські війська продовжують наступальні дії на Бахмутському та Лиманському напрямках, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 6 січня.

«(Російська армія – ред.) намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Авдіївському напрямках, успіху не має. За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка, Макіївка і Площанка Луганської області та Спірне, Соледар, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Курдюмівка, Первомайське, Мар’їнка і Побєда на Донеччині», – йдеться в зведенні.

Генштаб наразі не фіксує формування наступальних угруповань Росії на півночі. На інших напрямках, зокрема, на півдні, тривають обстріли цивільної інфраструктури.

«У населеному пункті Каховка Херсонської області російські окупанти намагаються заборонити обіг української гривні, здійснюють рейди торговельними точками та погрожують вилученням не лише готівки, а й товару, у разі виявлення українських грошей», – йдеться в повідомленні штабу.

Крім того, за даними командування, у окупованому Донецьку російські окупанти почали збір інформації про громадян 2006 року народження для постановки на військовий облік. У Старобільську на окупованій частині Луганщини російські війська посилили «адміністративний та контррозвідувальний режими» через удари ЗСУ.

«Окупанти перевіряють мобільні телефони місцевих жителів. Особлива увага приділяється особам, у яких в списках є номери абонентів українських операторів зв’язку», – додає Генштаб.

Він звітує про 15 ударів по районах зосередження російських військ, а також три удари по позиціях їхніх зенітно-ракетних комплексів. Також українські війська збили російський літак Су-25 та гелікоптер Мі-8, йдеться в зведенні.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG