Доступність посилання

ТОП новини
Покровський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті. На фото: чоловік їде на велосипеді повз зруйнований міст у Покровську, 19 грудня 2024 року
Покровський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті. На фото: чоловік їде на велосипеді повз зруйнований міст у Покровську, 19 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Президент Євроради назвав «фальшивим і лицемірним» намір Кремля щодо «припинення вогню»

Президент Європейської Ради Шарль Мішель прокоментував заяви Росії щодо 36-годинного припинення вогню 6 січня.

Мішель вказав на те, що Кремль є агресором у повномасштабній війні проти України, а єдиним «серйозним способом» відновлення миру є виведення російських військ.

«Оголошення про одностороннє припинення вогню є таким же фальшивим і лицемірним, як і незаконні і гротескні анексії та супутні референдуми», – заявив президент Європейської ради.

Президент України Володимир Зеленський напередодні висловив думку, що російський лідер Володимир Путін сподівається використати так зване «перемирʼя», щоб краще підготуватися до продовження війни.

Раніше аналогічну з Зеленським оцінку ідей Путіна дали інші представники його адміністрації, а також президент США Джо Байден.

Раніше 5 січня президент РФ Володимир Путін доручив російському міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню. У міністерстві оборони Росії повідомили, що військам віддано вказівку дотримуватися з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня режиму припинення вогню по всій лінії фронту в Україні.

Російське «припинення вогню» не має сприйматися серйозно – Кулеба

Одностороннє припинення вогню, запропоноване Росією на Різдво за юліанським календарем, не має сприйматися всерйоз, вважає міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«Президент Зеленський запропонував чітку Формулу миру з десяти кроків. Росія ігнорує її, натомість обстрілявши Херсон напередодні Різдва, завдавши масованих ракетних ударів та ударів із безпілотників на Новий рік. Їхнє нинішнє «одностороннє припинення вогню» не може і не повинно сприйматися серйозно», – вважає очільник зовнішньополітичного відомства.

Аналогічну позицію раніше висловили президент України Володимир Зеленський та інші члени його команди.

«Цинічною» пропозицію Путіна про припинення вогню назвали і в адміністрації президента США Джо Байдена.

Натомість генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш привітав пропозицію Росії про запровадження режиму припинення вогню у різдвяні свята за юліанським календарем по всій лінії фронту в Україні.

Вранці 5 січня патріарх Російської православної церкви Кирила закликав встановити «різдвяне перемир’я». Офіс президента України назвав цю заяву «цинічною пасткою й елементом пропаганди».

Згодом міністр оборони Росії Сергій Шойгу віддав вказівку щодо запровадження режиму припинення вогню у війні проти України з 12:00 6 січня на 36 годин. Як повідомили у російському військовому відомстві, перемир’я діятиме з 12.00 6 січня до 24.00 7 січня. Але Київ вважає, що таким чином Москва хоче знизити інтенсивність боїв на певний час, аби згодом мати можливість для наступу.

Ще 14 грудня Кремль заявляв, що припинення вогню на майбутніх свят – Нового року та Різдва – не стоїть на порядку денному Москви.

Патріарх Кирило у своїх проповідях та виступах після повномасштабного російського вторгнення в Україну неодноразово говорив про те, що «Росія ніколи ні на кого не нападала», і звинувачував у розпалюванні конфлікту країни Заходу та антицерковні сили. Він також говорив, що російські військові в Україні захищають свою країну.

«Ніхто не знає, де він»: батьки нацгвардійця шукають сина після виходу з «Азовсталі»

Останню звістку від сина Світлана і Микола Мосиняни отримали 17 травня, перед виходом українських військових із «Азовсталі». Їхній Павло – нацгвардієць, оборонець Маріуполя, був серед них. Тоді зв’язок із сином обірвався. Де він перебуває нині – більше 7 місяців намагаються з’ясувати батьки. Про свої намагання знайти сина батьки Павла Мосиняна розповіли в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода.

А також про:

  • Про перебування сина на «Азовсталі»​ та як йому вдалося зв'язуватися з рідними.
  • Про вихід із заводу, відео з голосом сина та спроби відшукати Павла у полоні.
  • Про життя родини у селі під Маріуполем та виїзд із окупації.

Зеленський: Кремль використовує перепочинок, щоб продовжити війну

Президент України Володимир Зеленський вважає, що російський лідер Володимир Путін сподівається використати так зване «перемирʼя», щоб краще підготуватися до продовження війни.

«Зараз вони хочуть використати Різдво як прикриття, щоб хоч ненадовго зупинити просування наших хлопців на Донбасі і підігнати ближче до наших позицій техніку, боєприпаси і мобілізованих. Що це дасть? Тільки чергове збільшення рахунку втрат. Усі у світі знають, як Кремль використовує перепочинок на війні, щоб продовжити війну з новою силою», – сказав Зеленський у відеозверненні.

Глава держави також повідомив, що обговорив із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом динаміку ситуації в регіоні.

Путіну потрібна пауза – Байден про російський заклик до перемирʼя в Україні

Президент США Джо Байден заявив 5 січня, що наказ лідера РФ Володимира Путіна про дводенне припинення вогню в Україні на Різдво за юліанським календарем є лише спробою знайти паузу для російських військових зусиль.

«Він був готовий бомбити лікарні, дитячі садки та церкви» і 25 грудня (на Різдво за григоріанським календарем), і на Новий рік, сказав Байден, додавши: «Я думаю, що він намагається знайти кисень».

Речник Держдепартаменту Нед Прайс назвав припинення вогню Путіним «цинічним», сказавши: «Ми мало віримо в наміри, що стоять за цією заявою». Він висловив стурбованість тим, що Росія використає перерву, щоб «перегрупуватися, відпочити і, зрештою, повторно атакувати», і відзначив, що Путін може прагнути «обдурити світ», створюючи враження, що він хоче миру. «Це не виглядає як зміна в ході війни», – додав речник. «Якби Росія справді серйозно ставилася до миру, до припинення цієї війни, вона б вивела свої сили з суверенної території України», – наголосив Прайс.

Німеччина та США постачатимуть Україні бронетехніку та Patriot – речник уряду

Німеччина та Сполучені Штати нададуть Україні бронетранспортери, оголосили канцлер Олаф Шольц і президент Джо Байден у спільній заяві після телефонної розмови.

Як інформує агенція DPA, Німеччина також надасть Україні зенітну батарею Patriot для протиповітряної оборони. Рішення ухвалене після того, як Вашингтон у грудні пообіцяв Києву таку систему. Також ідеться про бойові машини піхоти Marder, розроблені для Бундесверу понад 50 років тому. Берлін не уточнив, скільки таких транспортних засобів буде поставлено і коли.

Ці повідомлення у твітері підтвердив речник німецького уряду Штеффен Гебештрайт.

В ООН вирішили розформувати місію зі встановлення фактів в Оленівці

Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш вирішив розформувати місію зі встановлення фактів обстрілу СІЗО в Оленівці (на підконтрольній Росії території Донецької області) через неможливість доставити експертів до місця події. Про це заявив 5 січня речник очільника ООН Стефан Дюжаррік.

«Генеральний секретар ухвалив рішення розформувати місію щодо встановлення фактів щодо інцидентів 29 липня 2022 року в Оленівці через відсутність умов для направлення місії на місце події», – сказав він.

За словами Дюжарріка, причина розформування місії щодо встановлення фактів полягає в тому, що вона не отримала необхідних гарантій безпеки та доступу.

«У нас була політична угода, але для такої складної та делікатної і, прямо сказати, небезпечної місії в зоні бойових дій нам необхідні чіткі гарантії безпеки та доступу від обох сторін. Ми не відчули, що отримали їх і не відчули, що була можливість отримання таких гарантій у майбутньому», – сказав він.

Дюжаррік не став відповідати на запитання, яка саме зі сторін не надала необхідних гарантій.

Представник при цьому додав, що місія може бути відновлена в майбутньому, але за відсутності прогресу зараз слід дозволити людям, що увійшли до її складу, повернутися до звичайної роботи. «Щойно ми відчуємо, що є необхідні гарантії безпеки і ми можемо туди вирушити, місія буде відновлена», – зазначив він.

У Генштабі ЗСУ заявляють про підготовку Росії до чергової хвилі мобілізації

«Військово-політичне керівництво російської федерації вживає заходів для недопущення масового виїзду чоловіків призовного віку за кордон перед черговою хвилею мобілізації, яка очікується у січні поточного року. Не виключається повна заборона перетину державного кордону чоловікам призовного віку», – йдеться у вечірньому зведенні штабу.

За даними Генштабу, російські війська основні зусилля зосереджують на спробах повного захоплення Донецької області в межах адміністративного кордону – ведуть наступальні дії на Бахмутському та Лиманському напрямках. Також противник безуспішно намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Авдіївському напрямках, а на Новопавлівському, Запорізькому та Херсонському – обороняється, додають у штабі.

Чим загрожує Україні фрегат РФ із гіперзвуковими ракетами «Циркон»? Відповідаємо

Президент Росії Володимир Путін відправив фрегат ВМС РФ «Адмірал Горшков» у «далекий похід». Судно, як заявив його командир, завантажено кількома видами озброєння. Серед нього і «Циркон» – розрекламована агресором гіперзвукова ракета, яку нібито не здатне перехопити жодне ППО та ПРО, з категорії «аналогів немає».

Ця новина спричинила занепокоєння, цілком зрозуміле. Тим більше, не минулось без загрозливих натяків. Чи становить небезпеку для України фрегат із заявленими «Цирконами» – розібралося Радіо Донбас.Реалії.

«Адмірал Горшков» і «Циркон»: що сталося

У середу, 4 січня, Путін відправив у «дальній похід» фрегат ВМС РФ «Адмірал Горшков». З цього приводу у Сєвєроморську на Кольському півострові (там розташована база Сєвєрного флоту ВМФ РФ – ред.) була організована урочиста церемонія. Керував нею – онлайн – президент Росії.

Командир корабля Ігор Крохмаль заявив, що на корабель завантажили (без уточнення кількості):

  • ракети «Циркон»;
  • ракети «Калібр»;
  • засоби ППО;
  • засоби торпедного озброєння;
  • артилерія.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу запевнив, нібито «Циркони» є недосяжними для будь-яких систем ППО та ПРО. Він анонсував, що фрегат вирушить до Атлантичного та Індійського океанів, а також зайде у Середземне море.

За словами Шойгу, однією з задач екіпажу буде – після навчань та тренувань – відпрацювати «застосування гіперзвукової зброї та крилатих ракет великої дальності в різних умовах обстановки». А основні зусилля під час походу «Адмірал Горшков» зосередить на «протидії загрозам Росії, на спільному з дружніми країнами підтримці регіонального миру та стабільності».

Що відомо про «Циркон»

Гіперзвукова ракета «Циркон» заявлена Росією як новітнє озброєння, якому «аналогів немає». Перший пуск, за офіційною інформацією, було зроблено у жовтні 2020 року, а випробувальних пусків – загалом менше десятка.

Ось що заявляє про ракету агресор:

  • гіперзвукова протикорабельна крилата ракета, призначена для ураження кораблів та наземних об’єктів;
  • має повітряно-ракетний двигун і здатна маневрувати;
  • вага бойової частини – 300-400 кг;
  • дальність польоту – до 1000 км;
  • розвиває швидкість до 9 Маха (близько 2,7 км/с) (власне, тому її і називають гіперзвуковою);
  • «Циркон» не здатні перехопити будь-які системи ППО та ПРО.

«Скоро повернеться»: ЗСУ зруйнували міф про «надійний захист Криму»

Російська влада Криму та Севастополя стверджує, що туристичний потік на півострів упав на третину, але зберіг динаміку в 2022 році; урожайність підвищилася завдяки доступу до води на материковій Україні та зросла економіка, а нерухомість впала в ціні лише тимчасово. Вони всіх закликають пишатися участю у спеціальній військовій операції (так у Росії називають відкриту збройну агресію в Україні – КР) та об’єднуватися навколо ідеї протистояння Заходу для захисту «цивілізації «русского мира». Захоплені частини території Херсонської та Запорізької областей кримська влада вважає «Таврійською губернією» за аналогією з царською імперією.

Ціни зростають, мобілізація триває, як і відтік населення, яке прагне виїхати за кордон. Про жертв війни, проблеми в дотриманні прав людини, рівень життя, статистичні його показники не говорять і не пишуть – такі вимоги військової цензури та запровадженого президентом Росії рівня «підвищеного реагування», згадка про який відсутня в законодавстві.

Крим.Реалії поговорили з кримчанами та експертами про найбільш значущі події в Криму і Севастополі, що відбулися протягом воєнного року, і зібрали прогнозні думки про перспективи розвитку ситуації на півострові наступного року.

Повністю читайте тут

«Брехня та лицемірство» – секретар РНБО про «перемир’я» від Росії

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов відреагував на заяву Росії про оголошення «різдвяного перемир’я» – це «брехня та лицемірство».

«Який стосунок до християнського свята Різдва має зграя дрібних кремлівських чортів-іблісів? Хто повірить мерзоті, яка вбиває дітей, обстрілює пологові будинки, катує полонених? Режим припинення вогню? Брехня та лицемірство. Ми вас гризти будемо в співучій тиші української ночі», – написав він у твіттері.

ЗСУ збили літак Су-25 та гелікоптер Мі-8 противника – Генштаб

Українські військові збили російський літак Су-25 та гелікоптер Мі-8, повідомляє у вечірньому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

Крім того, за даними штабу, українська авіація протягом доби завдала 15 ударів по районах зосередження противника, а також три удари по позиціях його зенітних ракетних комплексів.

«Підрозділи ж ракетних військ і артилерії Сил оборони України здійснили вогневе ураження району зосередження живої сили та військової техніки окупантів», – йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила 284 літаки та 271 гелікоптер. Москва даних про втрати своєї техніки не розкриває.

Путін наказав не стріляти. Епіфаній кличе на Різдво у Лавру, чим відповість Павло? | Свобода Live

Богослужіння ПЦУ в Лаврі може прискорити процес об’єднання церков – релігієзнавці

Сьомого січня на Різдво за юліанським календарем предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епіфаній проведе службу в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Це стало можливим після того як держава повернула у свою власність два ключові храми Києво-Печерської лаври – Свято-Успенський собор і Трапезну церкву. Наразі невідомо, чи будуть ці храми дані в тривалу оренду ПЦУ. А між тим релігієзнавці кажуть, що Різдвяна служба митрополити Епіфанія має історичне значення і «кладе кінець монополії» Московського патріархату на лавру. З іншого боку, і війна підштовхує об’єднавчі тенденції в українському православ’ї.

Успенський Собор і Трапезна церква є ключовими храмами так званої Верхньої лаври. А сама Києво-Печерська лавра є однією з найбільших християнських святинь України.

З 2016 року цими двома храмами володіла на правах оренди Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП). А оренда цілої лаври була надана УПЦ (МП) за уряду регіонала Миколи Азарова до Революції гідності.

Повністю читайте тут

«Не розрізняють добро і зло»: деградація російського суспільства як ресурс війни

Чи здатне російське суспільство зрозуміти, що на Росію ніхто не нападав, а саме Кремлівський режим розпочав широкомасштабну війну проти суверенної України? Чи можуть росіяни зрозуміти, що президент Росії і уся владна верхівка їм каже неправду? Чи розуміють росіяни, що таке воєнні злочини й чи здатні вони їх засуджувати? «Голос Америки» зібрав думки аналітиків щодо того, яким є російське суспільство і як воно ставиться до війни.

Рік, що минув, показав, що Росія не така сильна, як здавалася, а Україна – не така слабка, кажуть експерти, чиї статті публікує вашингтонський Центр аналізу європейської політики (CEPA). Тому вони прогнозують у новому році «більше українських перемог і російських поразок». Але додають, що рік буде складний великою мірою і через те, що на Заході досі не готові до російської поразки і не уявляють собі як будувати відносини з Росією, що програла війну.

Ще одна ілюзія, яку розвіяла широкомасштабна агресія Росії проти України, це уявлення, що це «війна Путіна, а не російського народу». Тепер аналітики зробили висновок, що продовженню війни сприяє саме російське суспільство, бо воно деградувало настільки, що «не бачить різниці між добром і злом».

Повністю читайте тут

В ОП заяву Росії про «різдвяне перемир’я» назвали «пропагандистською постановкою»

Антикризовий радник голови Офісу президента Михайло Подоляк називає заяву Росії про «різдвяне перемир’я» «пропагандистською постановкою».

За його словами, заява Росії про «різдвяне перемир’я» розрахована на внутрішнього споживача, країни Заходу та нейтральні країни.

«Це така собі пропагандистська постановка. Ви пам’ятаєте, що Гундяєв вийшов з пропозицією на Різдво зупинити «міжусобну війну». Після цього була заява Путіна, а потім Шойгу дає наказ припинити вогонь. Трошки дивно, бо на Різдво 24 грудня, на новорічну ніч всі бачили, що було. І взагалі 10 місяців ми (російські війська - ред.) зайшли на територію України, активно вбиваємо людей, нищимо цивільну інфраструктуру, в тому числі релігійні об’єкти, а тут ми хочемо зупинити вогонь, тому що буде Різдво і про це попросив Гундяєв», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Подоляк каже, що таким чином Росія хоче знизити інтенсивність боїв на певний час.

«Їм не вдалося отримати переговорний процес, у рамках якого вони хотіли отримати оперативно-тактичну паузу на два-три місяці, то вони таким чином хочуть отримати припинення вогню і знизити інтенсивність боїв для того, щоб провести додаткову мобілізацію, провести тренування, перегрупування і почати трохи пізніше – десь наприкінці лютого – нові етапи наступу на Україну. Це очевидний план», – додав він.

Це також спосіб тиску на країни Заходу, вважає Подоляк.

Читайте також: Данілов: є ознаки того, що Росія готує загострення в лютому

Після заклику патріарха Російської православної церкви Кирила встановити «різдвяне перемир’я» Офіс президента України назвав цю заяву «цинічною пасткою й елементом пропаганди».

Згодом міністр оборони Росії Сергій Шойгу віддав вказівку щодо запровадження режиму припинення вогню у війні проти України з 12:00 6 січня на 36 годину.
Як повідомили у російському військовому відомстві, перемир’я діятиме з 12.00 6 січня до 24.00 7 січня.

В Офісі президента розповіли деталі розмови Зеленського і Ердогана

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі своїм турецьким колегою Реджепом Тайїпом Ердоганом.

Як повідомляє пресслужба президента України, у ході розмови Зеленський розповів про ризики ескалації на фронті та заявив про необхідність подальшого посилення української армії. Лідери обговорили деталі безпекової співпраці двох країн.

Зеленський і Ердоган також обговорили питання обміну військовополоненими за турецького посередництва та питання ядерної безпеки, зокрема ситуації на ЗАЕС.

«Глава Української держави також відзначив готовність Туреччини взяти участь у реалізації формули миру, яка містить десять кроків. Лідери виступили за подальше функціонування й розширення «зернового коридору», – йдеться у повідомленні.

Раніше 5 січня ЗМІ повідомили, що президент Туреччини закликав Кремль до перемир’я у повномасштабній війні проти України.

«Ердоган сказав, що заклики до миру та переговорів повинні підкріплюватися одностороннім припиненням вогню та візією чесного рішення», – йдеться в заяві пресслужби Ердогана, яку цитує агентство Reuters.

Після розмови президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана та російського президента Володимира Путіна у Кремлі заявили про готовність до «серйозного діалогу», але за «врахування нових територіальних реалій».

Путін доручив Шойгу встановити «різдвяне перемир’я»

Президент Росії Володимир Путін доручив очільнику російського Міністерства оборони Сергію Шойгу ввести з 12.00 6 січня до 24.00 7 січня режим «припинення вогню по всій лінії бойового зіткнення сторін в Україні».

Як повідомили в Кремлі, Путін закликав українську сторону «оголосити режим припинення вогню та дати можливість православним відвідати служби у Різдвяний святвечір, а також у День Різдва Христового».

Київ наразі не коментував цієї заяви Путіна. Але після заклику патріарха Російської православної церкви Кирила встановити «різдвяне перемир’я» Офіс президента України назвав цю заяву «цинічною пасткою й елементом пропаганди».

Співпраця Росії та Ірану може загрожувати не лише Україні, а й США – Білий дім

Співпраця Росії та Ірану може загрожувати не лише Україні, а й національній безпеці США. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі, повідомляє «Голос Америки».

«Ми продовжуємо спостерігати поглиблення відносин у сфері оборони між Іраном і Росією. І це хвилює нас не лише через війну в Україні, а з огляду на те, що це може означати для наших інтересів національної безпеки на Близькому Сході та інтересів наших партнерів там», – сказав Кірбі.

Він зауважив, що уряд США з нетерпінням чекає співпраці з новим ізраїльським урядом, включно для протистояння викликам, створеним Іраном

«Ми впевнені, що зможемо продовжувати працювати над досягненням цих спільних цілей», – додав Кірбі.

Читайте також: Росія, ймовірно, намагатиметься посилити співпрацю з Іраном для отримання більше високоточної зброї – ISW

Співпраця Росії й Ірану активізувалася після російського повномасштабного вторгнення в Україну. У цій війні, як заявили Україна та західні країни, Росія використовує дрони-камікадзе іранського виробництва, які були застосовані, зокрема, під час масованих ударів по українських містах восени.

Спочатку в Ірані та Росії неодноразово заперечували інформацію про постачання дронів. Проте у листопаді міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян заявив, що Іран надавав Росії дрони-камікадзе, але це нібито відбулося за кілька місяців до масштабного вторгнення в Україну.

Білорусь планує провести спільні з Росією авіаційні навчання

Міністерство оборони Білорусі заявляє про намір провести спільні з Росією авіаційні навчання.

«З метою підвищення рівня бойової підготовки авіаційних підрозділів збройних сил Республіки Білорусь та Російської Федерації, що входять до складу авіаційного компоненту регіонального угруповання військ (сил) (РГВ(С), планується проведення спільного льотно-тактичного навчання», – йдеться у повідомленні, опублікованому в телеграмі.

У міністерстві додають, що на територію Білорусі продовжать прибувати особовий склад, озброєння, військова та спеціальна техніка збройних сил РФ.

Напередодні секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що є ознаки того, що Росія готує загострення в лютому. У грудні в інтервʼю виданню The Economist головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що російські війська можуть знову спробувати атакувати Київ.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG