Генштаб ЗСУ офіційно підтвердив ураження противника в Макіївці і повідомив попередні втрати
Генеральний штаб Збройних сил України офіційно підтвердив ураження російських військових в окупованій Макіївці на Донеччині.
За попередніми даними, в Макіївці знищено та пошкоджено до 10 одиниць російської військової техніки.
«31 грудня, в районі зосередження у населеному пункті Макіївка Донецької області, було знищено та пошкоджено до 10 одиниць ворожої військової техніки різних типів, втрати особового складу окупантів уточнюються», – повідомляє у фейсбуці український Генштаб.
Раніше російські канали заявили про удар по Макіївці 31 грудня, повідомляючи про «сотні загиблих». Російський військовий блогер Борис Рожин, який висвітлює війну, повідомив у телеграмі, що станом на вечір 1 січня «завали ще розбирають». Після резонансу Міноборони РФ підтвердило удар у Макіївці, назвавши значно меншу кількість загиблих – 63 військових.
Також Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України 1 січня повідомило про кілька сотень загиблих російських військових в Макіївці. За даними управління, російських військових і мобілізованих завезли до будівлі Політехнічного училища №19, у результаті «необережного поводження з нагрівальними приладами, нехтуванням заходів безпеки, курінням у невстановленому місці», загинули 400 людей.
Зеленський утворив Олешківську військову адміністрацію
Президент України Володимир Зеленський утворив Олешківську міську військову адміністрацію Херсонської області.
Відповідний указ президент підписав сьогодні. Начальником Олешківської міської військової адміністрації призначено Тетяну Гасаненко.
Після деокупації правобережжя Херсонщини та міста Херсон з'являлися повідомлення про те, що ЗСУ відвоювали Олешки. Проте офіційно це не підтверджували.
На початку грудня у Генштабі ЗСУ заявили, що в Олешках стало менше російських військ і їхньої техніки.
На сьогодні офіційних повідомлень про деокупацію Олешок немає.
Залужний розповів, скільки території України ЗСУ відвоювали у 2022 році
У 2022 році українські військові звільнили 40% окупованих після 24 лютого територій та 28% від всіх окупованих територій, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
За його словами, на сьогодні українські військові продовжують стримувати противника на сухопутній ділянці протяжністю 3786 кілометрів, активна лінія фронту – 1500 кілометрів.
Читайте також: «Нам вистачить сил здолати ворога» – Залужний
Головнокомандувач ЗСУ також поінформував, що у 2022 році понад 20 тисяч українських військових пройшли підготовку на території 17 європейських країн.
«Підготовка особового складу та загальновійськових підрозділів ЗСУ проводиться на території 17 європейських країн. Загалом завдяки державам-партнерам підготовлено протягом 2022 року понад 20 тисяч військовослужбовців», – повідомив він у фейсбуці.
Столтенберг: НАТО має збільшити виробництво зброї у 2023 році
НАТО має збільшити своє виробництво зброї, оскільки війна в Україні затягується, а потреба Києва в техніці зростає, заявив генеральний секретар Єнс Столтенберґ в інтерв’ю, яке транслювалося 1 січня, повідомляє агенція DPA.
«Наприклад, для артилерії нам потрібна величезна кількість боєприпасів, нам потрібні запчастини», – сказав він Бі-Бі-Сі. – «Нам потрібно нарощувати виробництво і саме це роблять союзники»
За його словами, технічне обслуговування систем озброєнь, які вже поставлені в Україну, таке ж важливе, як і постачання додаткової зброї.
Столтенберґ додав, що НАТО також має бути готове підтримати Україну у довгостроковій перспектив.
Читайте також: Москва не має бажання припиняти війну найближчим часом – Столтенберґ
У листопаді 2022 року CNN із посиланням на кілька джерел повідомляло, що США – один із головних союзників України – відчули скорочення запасів деяких озброєнь та боєприпасів, які вони пообіцяли надати Києву як військову допомогу.
Чоловікові, який намагався вкрасти графіті Бенксі на Київщині, повідомили про підозру – ОГП
Чоловікові, який намагався вкрасти графіті британського художника Бенксі на Київщині, повідомили про підозру за фактом закінченого замаху на таємне викрадення чужого майна в особливо великому розмірі в умовах воєнного стану. Про це інформує пресслужба Офісу генпрокурора.
За даними слідства, житель Києва вирішив демонтувати зі стіни напівзруйнованого російськими окупантами будинку в Гостомелі графіті «Жінка в протигазі» відомого вуличного художника Бенксі, усвідомлюючи цінність роботи, він планував продати графіті, а отриманими коштами розпорядитися на власний розсуд.
«Для цього він залучив не обізнаних із його намірами чоловіків, яких запевнив у тому, що має всі відповідні дозволи на проведення демонтажу муралу. Після того, як частину стіни було зрізано разом із зображенням, підозрюваний обмотав її стрейч-плівкою з метою захисту від пошкоджень, але не встиг завантажити в автомобіль, оскільки був викритий співробітниками військової адміністрації», – повідомили в ОГП.
У листопаді стало відомо, що роботи Бенксі з’явилася на зруйнованому російськими військами будинку в Бородянці, у Гостомелі (Київщина) та Києві. Згодом повідомлялося про спробу викрадення однієї з робіт.
На деокупованій Харківщині виявили 25 катівень – поліція
На деокупованій Харківщині українські правоохоронці виявили 25 катівень, повідомив начальник головного управління Нацполіції в Харківській області Володимир Тимошко.
«Харківські слідчі задокументували діяльність 25 катівень на звільнених територіях. Катування електрострумом, зламані пальці, нелюдські умови утримання – ось що приніс «руський мир» в наші мирні села і міста. Загалом з 7 вересня на деокупованих територіях Харківської області – виявлено 920 тіл громадян, у тому числі 25 дітей. Попередньо ідентифікували 656 загиблих», – написав він у фейсбуці.
За його даними, від початку повномасштабного вторгнення російські обстріли Харківщини не припиняються, через це загинуло 1699 цивільних, у тому числі 74 дитини.
«Армія російських варварів, вбивць і ґвалтівників робила все, щоб знищити наші міста. З 24 лютого обстріли Харківської області з боку російської федерації не припинялися ні на день.Загалом станом на 1 січня 2023 року в Харківській області: загинуло 1699 цивільних осіб, у тому числі 74 дитини, поранено 2596 цивільних», – повідомив він.
Володимир Тимошко також додав, що через російські обстріли на Харківщині зруйновано і пошкоджено 9617 будинків, 1428 з них – у Харкові.
Після резонансу Міноборони Росії підтвердило удар у Макіївці
Міноборони Росії підтвердило удар ЗСУ по місцю розташуванню російських військових у Макіївці на окупованій Донеччині.
Водночас у російському відомстві назвали менші втрати, ніж повідомлялося раніше.
За даними представника Міноборони РФ Ігоря Конашенкова, удар завдано нібито з систем HIMARS.
Раніше російські пропагандистські канали заявили про удар по Макіївці. Зокрема, російський провоєнний канал «Царьград» повідомив, що в місцевих чатах кількість загиблих оцінюють «сотнями людей». Проросійський канал «Оперативные сводки» повідомив про 500 загиблих. Російський військовий блогер Борис Рожин, який висвітлює війну, повідомив у телеграмі, що станом на вечір 1 січня «завали ще розбирають».
Також Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України 1 січня повідомило про кілька сотень загиблих російських військових в Макіївці. За даними управління, російських військових і мобілізованих завезли до будівлі Політехнічного училища №19, у результаті «необережного поводження з нагрівальними приладами», нехтуванням заходів безпеки, курінням у невстановленому місці», загинули 400 людей.
СБУ повідомила про підозру голові Центробанку Росії
Служба безпеки України повідомила про підозру голові Центробанку Росії Ельвірі Набіулліній, яка запроваджує «рубльову зону» у тимчасово захоплених районах півдня і сходу України. Про це інформує пресслужба відомства.
«Для цього дала вказівку щодо відкриття «філій» підконтрольного кремлю «Промсвязьбанку» на базі захоплених відділень українських фінустанов. Крім того, очільниця російського центробанку сприяла місцевим окупаційним адміністраціям рф у блокуванні обігу гривні. Щоб реалізувати це, ворог заборонив на захоплених територіях проведення електронних операцій і готівкових розрахунків у гривні, а також унеможливив інкасацію української валюти», – йдеться у повідомленні.
За даними слідства, отримані таким чином «рубльові» надходження до бюджету Росії були спрямовані на фінансування потреб воєнно-промислового комплексу та окупаційних угруповань.
На підставі доказів СБУ голові Центробанку Росії повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 110 (умисні дії, вчинені представником влади, за попередньою змовою групи осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України та порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків) Кримінального кодексу України.
Вирішується питання щодо оголошення Набіулліної у міжнародний розшук, додають у СБУ.
Ельвіра Набіулліна наразі повідомлення про підозру не коментувала.
Щодо голови Центробанку Росії низка країн, зокрема Британія та Канада, застосувала санкції в тому числі через її роль у «поширенні рубля на українські території».
Розвідка слідкує за переміщеннями носіїв ядерної зброї Росії – Скібіцький
Воєнна розвідка України постійно слідкує за переміщенням тактичної і стратегічної зброї Росії, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький. Про це він розповів в ефірі національного телемарафону, передає пресслужба відомства 2 січня.
«По-перше, ми знаємо усі місця зберігання. По-друге, ми знаємо кількість і розміщення носіїв ядерної зброї саме тактичного рівня. Ми постійно відслідковуємо всі переміщення всіх носіїв», – сказав він.
Крім того, ГУР слідкує за заходами, яке може здійснювати 12-те Головне управління Міноборони Росії – саме це відомство відповідає за підготовку і доставку ядерних зарядів до зброї, пояснив Скібіцький.
«Тобто ми знаємо всі процедурні питання. Через це ГУР МО України постійно тримає на контролі саме ядерну складову збройних сил Росії», – додав представник розвідки.
Американський Інститут вивчення війни в грудні заявив, що ядерна риторика Москви нікуди не ділася, а Кремль продовжує озвучувати наратив, що ядерний потенціал є «головним гарантом російського суверенітету та територіальної цілісності». Водночас наразі немає свідчень про «підвищену готовність Росії застосувати ядерну зброю», повідомляє ISW.
Маасікас: немає ознак того, що ЄС послабить підтримку українських біженців
Посол ЄС в Україні Матті Маасікас не бачить ознак того, що Євросоюз послабить підтримку українських біженців. Про це він заявив в інтерв'ю українській агенції «Інтерфакс».
«У перспективі я не бачу жодних ознак того, що наші країни-члени послаблять свою підтримку тих, хто рятується від повномасштабного вторгнення Росії», – сказав він.
«Європейський Союз надав і донині надає притулок мільйонам громадян України, які рятуються від російських ракет, куль та окупації. Вони отримали вкрай необхідний прихисток згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист. Українські біженці отримали негайний доступ до права на працю, освіту та медичне обслуговування. Директива буде діяти щонайменше до березня 2024 року», – додав Маасікас.
В лютому минулого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, атакувавши з півночі, сходу та півдня. Через це мільйони українців були змушені покинути свої домівки. За даними ООН, понад 5 мільйонів українських біженців станом на липень досі залишаються за межами України, в Європі.
За рік Зеленський спілкувався з лідерами 9 країн Африки вперше в історії дипвідносин – МЗС
Україна протягом 2022 року розширювала свої зв’язки з країнами Африканського континенту, повідомляє Міністерство закордонних справ 2 січня.
У цьому контексті відомство анонсувало розширення дипломатичних зв’язків із країнами регіону:
«На часі розширення нашої дипломатичної присутності на континенті до рівня, який дозволить безперебійно та ефективно взаємодіяти з африканськими столицями. У цьому зв’язку заплановано, зокрема, відкриття низки нових посольств».
За даними МЗС, з лютого 2022 року президент Володимир Зеленський провів 18 розмов із лідерами африканських країн, з них дев’ять – вперше в історії двосторонніх відносин. Це стосується Гани, Гвінеї-Бісау, Демократичної республіки Конґо, Замбії, Кот-д’Івуару, Малаві, Мозамбіку, Нігеру й Ботсвани.
Крім того, голова МЗС Дмитро Кулеба провів 35 телефонних розмов і зустрічей із колегами з африканських дипломатичних відомств.
«У жовтні 2022 року відбулося перше в історії української дипломатії африканське турне міністра закордонних справ України, що охопило Сенегал, Кот-д’Івуар, Гану та Кенію. Спеціальний представник України з країн Близького Сходу та Африки Максим Субх, призначений в липні 2022 року, додатково відвідав п’ять африканських країн. В ході турне досягнуті важливі домовленості, передусім у сфері економіки та освіти», – звітує міністерство.
Відомство вказує, зокрема, на те, що жодна держава Африки не проголосувала проти резолюції Генеральної асамблеї ООН «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» від 12 жовтня 2022 року.
У 2023-му, за повідомленням МЗС, Україна планує збільшити обсяги експорту товарів і послуг, а також «здійснення спільних українсько-африканських проєктів у сферах торговельно-економічного, інвестиційного, науково-технічного співробітництва та виробничої кооперації».
Голова МЗС Дмитро Кулеба у жовтні 2022 року почав перше в історії України дипломатичне турне Африкою, хоча мусив перервати його і повернутися до Києва після масованих російських обстрілів столиці та інших регіонів України 10 жовтня.
На Львівщині затримали російського агента – СБУ
Служба безпеки України заявила про затримання російського агента на Львівщині.
Як повідомляють у відомості, ним виявився житель Донеччини, який після початку повномасштабного вторгнення передавав інформацію представнику терористичної організації.
«З початку війни він збирав розвіддані про місця перебування та переміщення підрозділів Сил оборони України на Лиманському напрямку. А згодом зрадник перебрався на Львівщину, де продовжив розвідувально-підривну діяльність. Під виглядом внутрішньо переміщеної особи він оселився поблизу одного з енергетичних об’єктів. Чоловік продовжив збір інформації для ворожої спецслужби», – йдеться у повідомленні
У СБУ зазначають, що викрили чоловіка на «спробах прихованого збору і передачі відомостей через «зв’язкового» у лавах терористичного угруповання «ДНР».
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили йому підозру. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
Росія: у селищі Брянської області немає світла через удар безпілотника – губернатор
Безпілотник атакував Климовський район Брянської області рано вранці 2 січня, заявив губернатор Олександр Богомаз.
Він стверджує, що удару завдав «український БПЛА», ніхто не постраждав.
«Внаслідок завданого удару пошкоджений об’єкт енергопостачання, в селищі відсутня електроенергія», – написав Богомаз, не уточнивши, про яке саме селище йдеться.
Дещо згодом губернатор додав, що займання на об’єкті локалізували, соціальні об’єкти населеного пункту підключили до резервної лінії.
Також раніше 2 січня влада Воронезької області заявила про збиття безпілотника над обласним центром.
У грудні 2022 року в місті Клинці й селищі Климово Брянської області сталися вибухи.
Українська влада зазвичай не коментує повідомлення про вибухи на території Росії.
Влада пояснила, чому жителі Черкащини чули вибухи
Голова Черкаської ОВА Ігор Табурець пояснив, що звуки вибухів, які було чутно під час повітряної тривоги, – звуки знищення боєприпасів.
«Ситуація на Черкащині стабільна. Звуки, що були чутні на початку повітряної тривоги, – планове знищення ворожих боєприпасів. Усе під контролем», – написав він у телеграмі.
Після оголошення повітряної тривоги у соцмережах повідомляють про звуки вибухів в області.
Вдень 2 січня близько 12:00 у низці регіонів була оголошена повітряна тривога.
Російські війська обстріляли ринок у Бериславі, поранені 5 людей – голова Херсонської ОВА
Російська армія обстріляла центр Берислава на Херсонщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич 2 січня.
«Сьогодні зранку росіяни атакували центр Берислава – обстріляли міський ринок. Імовірно, вогонь вівся з танку зі сторони тимчасово окупованої Каховки. На цю хвилину відомо про п’ятьох поранених», – написав Янушевич у своїх соцмережах.
Він додав, що троє людей перебувають у важкому стані. Їх планують евакуювати до Херсона для надання медичної допомоги.
Після відходу з Херсона в листопаді російські війська почали регулярно обстрілювати місто і контрольовану українською владою частину області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Росія: влада Воронезької області заявила про збиття безпілотника
Російські сили протиповітряної оборони нібито збили розвідувальний безпілотний літальний апарат над Воронежем – про це повідомляють російські медіа з посиланням на владу Воронезької області.
За даними російських ЗМІ, на початку доби 2 січня вибух пролунав над обласним центром, у північно-західному районі міста.
У цьому районі розташований військовий аеродром Балтимор.
За твердженням обласної влади, внаслідок атаки дрона ніхто не постраждав, руйнувань також не було.
Українська влада зазвичай не коментує повідомлення про вибухи на території Росії.
УПЦ (не) Московського патріархату: чи може держава заборонити церкву?
Російський паспорт у документах керівництва єпархії, посвідка «героя РФ за захоплення Криму»; методички, як поводитися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну – це лише частина з того, що, за звітами СБУ, було знайдено контррозвідкою у храмах та монастирях Української православної церкви (МП). Окрім того, низка українських медіа написали про «секс-скандал», пов'язаний із тамтешніми служителями. Міністерство культури та інформаційної політики України не хоче продовжувати їй оренду кількох храмів Києво-Печерської лаври. У владі вимагають від УПЦ (Московського патріархату) вказати у назві приналежність до держави-агресора. РНБО запровадила проти 17 її представників санкції. А президент Володимир Зеленський хоче з’ясувати: є в УПЦ зв’язки із Москвою чи ні?
А якщо є, то чи можливо зупинити її діяльність? Радіо Свобода дізнавалося і про це, і чи траплялися випадки зупинення діяльності церков у ХХІ столітті у «православних державах»?
Також Радіо Свобода з'ясовувало:
- Чому в Україні взагалі почав існувати Московський патріархат?
- Невже патріарх РПЦ Кирило колись хотів автокефалії, тобто незалежності, для Києва?
- Кого із церковників Кремль взяв у «зашморг і на ціпок»?
- Які єпископи справді були «класичними агентами», як заявляв очільник СБУ?
- Та що робити із «колаборантами в рясах»?
«Укренерго» про наслідки нічних атак Росії: є пошкодження, але ситуація контрольована
Російські війська вночі проти 2 січня атакували дронами енергетичну інфраструктуру України, повідомила компанія «Укренерго».
«На жаль, є пошкодження. Водночас станом на 11:00 2 січня ситуація в енергосистемі повністю контрольована», – заявляє оператор.
За даними компанії, наразі магістральні мережі зазнали 11 ракетних та 14 безпілотник атак з боку Росії. До регіональних обленерго передали ліміти споживання електроенергії на вечірній період.
«Внаслідок нічної атаки ускладнилась ситуація з електропостачанням у Києві, у зв’язку з чим застосовуються аварійні відключення. Відновлювальні роботи вже тривають», – йдеться в повідомленні.
Триває відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури.
Російські війська знову атакували Україну іранськими безпілотниками Shahed-131/136 вночі проти 2 січня, повідомило командування Повітряних сил.
Мер Києва Віталій Кличко раніше повідомив про аварійні відключення в столиці через удари по енергетичній інфраструктурі.
Удари по Київщині пошкодили приватні будинки та об’єкт критичної інфраструктури – Кулеба
Атаки російських дронів по Київській області пошкодили житло та критичну інфраструктуру, повідомив голова обласної військової адміністрації Олексій Кулеба вранці 2 січня.
«Внаслідок ударів в регіоні пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури та приватні будинки. Попередньо постраждалих немає», – заявив він.
Згодом Кулеба уточнив, що пошкоджень зазнали приватні будинки у двох районах.
«На ранок маємо 11 пошкоджених приватних будинків у Фастівському та Обухівському районах. Там вже працюють відповідні комісії та фіксують руйнування, щоб якнайшвидше розпочати ремонтні роботи», – додав голова області.
Російські війська знову атакували Україну іранськими безпілотниками Shahed-131/136 вночі проти 2 січня, повідомило командування Повітряних сил.
Мер Києва Віталій Кличко з посиланням на дані сил протиповітряної оборони заявив, що вночі на столицю були випущені 40 дронів. З них 15 знищили над сусідніми областями, три збили на Київщині, а 22 – над Києвом.
Контроль ЗСУ над трасою P66 може підірвати російську оборону Кремінної – розвідка Британії
Розвідка Великої Британії прокоментувала бої в районі міста Кремінна Луганської області. Зокрема, звіт, який цитує Міністерство оборони країни, стосується контролю над автошляхом регіонального значення Р66, який проходить через територію Луганщини.
«Р66 є ключовим маршрутом постачання північної ділянки російського фронту на Донбасі з Бєлгородської області Росії», – йдеться в зведенні.
При цьому Збройні сили України перешкоджають використанню траси російськими військовими з жовтня.
«Але, якби Україна змогла закріпитися на автошляху, це, ймовірно, ще більше підірвало б оборону Кремінної Росією», – вважають у британському відомстві.
Протягом останнього тижня деякі експерти заявляли про нібито прорив Збройних сил України біля Кремінної. Проте голова Луганської ОВА Сергій Гайдай заперечує це, хоча повідомив про певне просування українських військових біля цього населеного пункту.
31 грудня голова Луганської області Сергій Гайдай вказав на стратегічну важливість деокупації Кремінної, в тому числі для звільнення інших великих міст Луганщини – Сєвєродонецька та Лисичанська.