Доступність посилання

ТОП новини
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Росія атакувала Київщину дронами, сили ППО їх збили – Кулеба

Росія випустила дрони Shahed по об’єктах інфраструктури в Київській області на початку доби 30 грудня, повідомив голова обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.

«Росія знову цілилась по наших об’єктах інфраструктури. Сили ППО відбили безпілотники. Попередньо, влучань немає. На місцях збиття працюють екстрені служби», – повідомив він рано вранці.

Зеленський: війська РФ ставлять собі завдання – під Новий рік захопити Донеччину

Ситуація на передовій за добу не зазнала суттєвих змін – Донеччина залишається найбільш гострою лінією фронту, заявив у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський.

«Найбільш гостро – Бахмут, Соледар, уся лінія на Донеччині. Ворог не відмовився від божевільної ідеї захопити Донеччину... Тепер вони ставлять собі завдання – під Новий рік. Я дякую всім нашим хлопцям, які вже котрий місяць доводять окупантам, що це ми будемо ставити й досягати цілей на своїй землі. Дякую всім, хто захищає український Донбас. Усім, хто захищає нашу Харківщину. Усім, хто тримає наш південь. Хто захищає наш кордон», – сказав Зеленський.

За даними Генштабу ЗСУ, війська РФ нині зосереджують зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському та Запорізькому і намагаються покращити тактичне положення на Лиманському та Авдіївському напрямках. На Куп’янському та Новопавлівському напрямках російські війська ведуть активну оборону. На Херсонському напрямку проводять перегрупування військ на інші напрямки, ведуть позиційну оборону.

Добігає кінця триста дев’ята доба російського широкомасштабного вторгнення.

На Одещині через удари РФ без світла залишаються майже пів мільйона споживачів – ДТЕК

На Одещині через ракетний удар військ РФ без світла залишаються 450 тисяч споживачів, повідомили у компанії ДТЕК «Одеські електромережі» у фейсбуці.

«Через чергову атаку РФ 29 грудня в Одесі та Одеському районі без світла лишаються 450 тисяч клієнтів. Енергетики роблять все необхідне, щоб подати напругу в першу чергу на критичну інфраструктуру. Енергетики спільними зусиллями намагаються повернути світло побутовим споживачам», – йдеться у повідомленні.

Сьогодні над Одеською областю сили протиповітряної оборони збили 21 російську ракету, повідомив голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко. За його даними, внаслідок влучань є пошкодження енергетичної інфраструктури.

Через черговий масований удар військ РФ по Україні 29 грудня влада Львівщини та Івано-Франківщини також повідомила про влучання в об’єкти енергоінфраструктури і знеструмлення споживачів. Через обстріли із міркувань безпеки обмежили електропостачання у Києві. У Міненерго за підсумками обстрілів заявили, що найбільш складною склалася ситуація на заході країни, в Одеському та Київському регіонах.

За даними «Укренерго», після масованої ракетної атаки РФ енергосистема України відновлюється в плановому режимі.

У Львівській ОВА повідомили про ситуацію зі світлом в області

На Львівщині енергетики технічно забезпечили можливість постачати електроенергію усім споживачам, але мережі не втримують навантаження, тривають ремонтні роботи, повідомив голова обласної військової адміністрації Максим Козицький.

«Найскладніша ситуація залишається у Львові та навколишніх громадах, а також у частині Яворівського району. Робота не припиняється. Очікуємо, що до кінця цієї доби всі жителі Львівщини отримуватимуть живлення, відповідно до графіків погодинних відключень», – написав він у телеграмі.

Через черговий масований удар військ РФ по Україні 29 грудня влада Львівщини та Івано-Франківщини повідомила про влучання в об’єкти енергоінфраструктури і знеструмлення споживачів. Через обстріли із міркувань безпеки обмежили електропостачання у Києві. У Міненерго за підсумками обстрілів заявили, що найбільш складною склалася ситуація на заході країни, в Одеському та Київському регіонах.

Після сьогоднішньої масованої ракетної атаки військ РФ енергосистема України відновлюється в плановому режимі, повідомив в ефірі телемарафону голова правління компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Після масованої ракетної атаки РФ енергосистема України відновлюється в плановому режимі – «Укренерго»

Після сьогоднішньої масованої ракетної атаки військ РФ енергосистема України відновлюється в плановому режимі, повідомив в ефірі телемарафону голова правління компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.

«Значна частина генеруючих потужностей в системі відновлена, але є значні пошкодження мережі та деяких електростанцій. Вони пов’язані з тим, що це була не одна ракетна атака, а по суті серія атак. Все почалося вночі з серії атаки дронами, потім була масована ракетна атака, і потім ще декілька атак системами С-300 по Харківщині та Миколаївщині. Тобто ворог намагався стріляти сьогодні всім, що має, але глобальної цілі не досяг. Система працює. На жаль, через значні мережеві пошкодження нам складно доставляти електроенергію на Харківщині, Київщині, Одещині, Миколаївщині, Херсонщині, Львівщині», – повідомив Кудрицький.

Ремонтні бригади «Укренерго» працюють над відновленням мереж постійно, зазначив Кудрицький.

Через черговий масований удар військ РФ по Україні 29 грудня влада Львівщини та Івано-Франківщини повідомила про влучання в об’єкти енергоінфраструктури і знеструмлення споживачів. Через обстріли із міркувань безпеки обмежили електропостачання у Києві. У Міненерго за підсумками обстрілів заявили, що найбільш складною склалася ситуація на заході країни, в Одеському та Київському регіонах.

Понад пів сотні ударів завдали війська РФ по прикордонню Сумщини – ОВА

Російські війська завдали 51 удар по прикордонню Сумської області, повідомив голова обласної військової адміністрації Дмитро Живицький у Telegram.

За його даними, російські війська били по Білопільській, Краснопільській та Великописарівській громадах. Стріляли з мінометів, скидали вибухівки з безпілотника і використали для обстрілів гелікоптер, повідомив Живицький. Війська РФ також випустили 4 ракети НУРС.

«У всіх випадках без людських жертв», – зазначив Живицький.

Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

За сьогодні сили ППО збили дві крилаті ракети над Сумщиною.

Світло у Києві має не лише критична інфраструктура, ситуація невдовзі налагодиться – влада

У Києві вистачає потужностей для того, щоб подавати електроенергію не лише критичній інфраструктурі, але й побутовим споживачам, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

«У Києві зараз немає великих проблем, і сподіваємося, ситуація налагодиться вже завтра. Наші енергетики працювали весь минулий тиждень над тим, щоб стабілізувати ситуацію в так званому київському вузлі. Їм це вдалось. Я думаю, що всі це побачили і на Різдво у вихідні, коли фактично по всьому Києву в усіх побутових споживачів була електроенергія. І я думаю, що зараз наші енергетики попрацюють іще декілька годин у такому режимі – і буде нормальне енергопостачання до міста Києва», – цитує Тимошенка сайт ОПУ.

У свою чергу, гендиректор компанії-постачальника електроенергії Yasno Сергій Коваленко у фейсбуці зазначив, що у Києві поточний рівень доступності електроенергії є досить високим.

«Є висока ймовірність, що днями повернемося до дообстрільного рівня», – сказав він.

У четвер пообіді мер Києва Віталій Кличко повідомляв, що після ранкових ракетних обстрілів 40% споживачів столиці залишились без світла через заходи безпеки. За словами мера, завдяки силам ППО, ракети не поцілили в об’єкти критичної інфраструктури. Але уламки пошкодили два приватних будинки. Постраждали четверо людей. Трьох госпіталізували, одному надали допомогу на місці. Госпіталізували, в тому числі, 14-річну дівчинку.

Вранці силі ППО збили всі 16 російських ракет над Києвом.

У Міноборони України відреагували на заяви Білорусі про падіння ракети

Українська сторона готова до проведення в Україні об’єктивного розслідування інциденту, який стався 29 грудня у небі над територією Білорусі внаслідок відбиття масованого ракетного удару Росії, заявило українське Міністерство оборони. Так там відреагували на заяви Мінська про падіння ракети на білоруській території.

«Що стосується тверджень білоруської сторони, українській стороні відомі відчайдушні й наполегливі прагнення Кремля втягнути Білорусь у свою агресивну війну проти України. У цьому зв’язку українська сторона не виключає й свідомої провокації з боку держави-терориста Росії, яка проклала такий маршрут для своїх крилатих ракет, щоб спровокувати їхнє перехоплення у повітряному просторі над територією Білорусі», – наголосили в Міноборони.

«Українська сторона, залишаючи за собою безумовне право на оборону та захист власного неба, є, водночас, готовою до проведення в Україні об’єктивного розслідування інциденту, який стався 29 грудня у небі над територією Білорусі внаслідок відбиття масованого ракетного удару РФ. Україна готова запросити до участі у такому розслідуванні авторитетних експертів з числа держав, які не пов’язані з підтримкою держави-терориста Росії у будь-якій формі», – додали в МОУ.

Там нагадали, що 29 грудня Росія здійснила «черговий злочин – масований ракетний обстріл мирних міст України», запустивши щонайменше 11 дронів і 69 крилатих ракет.

29 грудня білоруська сторона заявила про порушення повітряного простору Білорусі зенітною ракетою С-300, яка, за даними Мінська, була випущена з території України.

Міністерство закордонних справ Білорусі викликало посла України Ігоря Кизима, «якому висловили рішучий протест».

Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів. Українські військові повідомили, що Росія випустила по Україні 69 ракет, 54 з них збили.

Білорусь не є прямим учасником війни в Україні, але вона надала матеріально-технічну підтримку Росії для вторгнення, дозволивши російським військам увійти в Україну через свою територію.

У жовтні Олександр Лукашенко визнав участь Білорусі у війні Росії проти України, але наголосив, що білоруси «нікого не вбивають».

Ракетний удар Росії 29 грудня: у МВС навели дані про загиблих і постраждалих

Внаслідок масованого ракетного удару, завданого російськими військами по Україні 29 грудня, загинули троє людей, повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

«Якщо ми говоримо про сьогоднішні обстріли, то маємо нині трьох людей, які загинули, і шість поранених, у тому числі – дитина», – сказав Монастирський в ефірі телемарафону.

Він не уточнив, де саме постраждали і загинули люди. Раніше представники місцевих органів влади повідомляли про щонайменше трьох постраждалих у Києві, двох постраждалих у Херсоні, двох загиблих і одну поранену людину на Харківщині.

Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів. Українські військові повідомили, що Росія випустила по Україні 69 ракет, 54 з них збили.

Повідомляли про роботу ППО у Києві, Київській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Сумській областях.

49% українців вважають членство в НАТО найкращим гарантуванням безпеки – опитування

49% українців вважають вступ до НАТО найкращим варіантом гарантування безпеки для України, свідчать дані опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA.

«9% респондентів вважають, що надійніше буде укласти угоду про стратегічну оборону з декількома країнами за винятком США. Водночас 7% опитаних вважають, що угоду про стратегічну оборону варто укладати виключно зі США. 17% українців переконані, що найкращим гарантом безпеки для України може стати лише сама Україна, шляхом розвитку власних збройних сил. 9% продовжують підтримувати позаблоковий статус для України з міжнародними безпековими гарантіями», – кажуть соціологи.

В оцінках шансів вступу України до НАТО думки українців розділилися, свідчить опитування.

«Чверть вважає, що Україна зможе стати повноправним членом НАТО одразу після перемоги у війні. Стільки ж опитаних вважає, що, окрім перемоги, Україні ще доведеться реалізувати всі необхідні для вступу реформи. 19% респондентів вірить, що Україну візьмуть до НАТО ще до закінчення війни, а 16% українців взагалі не дуже вірять в те, що Україна коли-небудь увійде до НАТО», – йдеться в повідомленні.

При цьому 93% українців вірять у перемогу України у війні. Сумнівається у перемозі лише 3% опитаних.

«Серед тих, хто вірить у перемогу України, 39% вважає, що ця перемога настане до літа 2023 року. 22% роблять ставку на перемогу через 1-2 роки, а ще 20% вважають, що перемоги можна досягти найближчими місяцями. Абсолютна більшість (54%) українців вбачає перемогу у вигнанні російських військ з усієї території України і відновленні кордонів станом на січень 2014 року. Ще 22% вважають, що на цьому не можна зупинятися і треба домагатися повного знищення російської армії та розпаду РФ зсередини. Поступитися певними частинами окупованих територій в обмін на припинення бойових дій і вважати це перемогою готові 18% опитаних», – йдеться в опитуванні.

30 вересня президент України Володимир Зеленський повідомив, що Київ подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. У НАТО відповіли, що для цього потрібна згода всіх 30 членів Північноатлантичного альянсу.

Опитування проводили з 13 по 21 грудня 2022 року методом face-to-face у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській та Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Генштаб: війська РФ на Херсонщині проводять перегрупування на інші напрямки

Російські військові на Херсонському напрямку проводять перегрупування військ на інші напрямки, підсилюються підрозділами територіальних військ, ведуть позиційну оборону, повідомив у вечірньому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.

Там також повідомили, що загарбники зосереджують зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському і Запорізькому й намагаються покращити тактичне положення на Лиманському й Авдіївському напрямках, а на Куп’янському і Новопавлівському – ведуть «активну оборону».

«Зранку російські окупанти завдали масованого ракетного удару по території України. Противник здійснив пуски крилатих ракет повітряного і морського базування, зенітних керованих ракет до ЗРК С-300 по об’єктах енергетичної й цивільної інфраструктури в східних, центральних, західних і південних регіонах України. За уточненими даними, було застосовано 69 крилатих ракет. Сили оборони України знищили 54 з них», – йдеться в повідомленні.

«Також протягом дня противник завдав 10 ракетних, 23 авіаційних удари та здійснив 14 обстрілів з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах по лінії зіткнення», – додали в Генштабі.

Раніше сьогодні заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов повідомив, що біля Бахмута українські війська щодня стримують до 20 російських атак.

За його словами, «найскладніша ситуація залишається у східній частині країни, де противник намагається вийти на адмінмежу Донецької області».

Посла України викликали до МЗС Білорусі після падіння ракети

Міністерство закордонних справ Білорусі викликало посла України Ігоря Кизима через інцидент із падінням ракети на білоруській території.

«У зв’язку з цим сьогодні до МЗС Білорусі був викликаний посол України Ігор Кизим, якому висловлено рішучий протест. Вимагали від української сторони провести ретельне розслідування всіх обставин пуску зазначеної ракети, притягнути винних до відповідальності та вжити вичерпних заходів для недопущення повторення подібних інцидентів у майбутньому. Які можуть призвести до катастрофічних наслідків для всіх», – зазначив речник білоруського МЗС Анатолій Глаз.

Українська сторона ситуацію наразі не коментувала.

Раніше сьогодні Міністерство оборони Білорусі заявило, що на територію країни впала ракета С-300, випущена з території України.

«Сьогодні близько 10:00 силами військ протиповітряної оборони було вражено повітряну ціль. Її уламки виявлено на сільськогосподарському полі у районі села Горбаха Іванівського району Брестської області. У ході перевірки попередньо встановлено, що уламки належать зенітній ракеті С-300, випущеній з території України», – йдеться у повідомленні.

Брестська область межує з Волинською та Рівненською областями України.

Раніше білоруське держагентство «Белта» заявило, що на територію Білорусі з боку України впала українська ракета С-300. Як зазначається, про те, що сталося, «негайно поінформували» Олександра Лукашенка, і за його дорученням група фахівців встановлює причини падіння.

Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів. Українські військові повідомили, що Росія випустила по Україні 69 ракет, 54 з них збили.

Білорусь не є прямим учасником війни в Україні, але вона надала матеріально-технічну підтримку Росії для вторгнення, дозволивши російським військам увійти в Україну через свою територію.

У жовтні Олександр Лукашенко визнав участь Білорусі у війні Росії проти України, але наголосив, що білоруси «нікого не вбивають».

Представник ГУР про вибухи на російській авіабазі в Енгельсі: такі інциденти триватимуть

Інциденти, схожі до тих, що відбулися на російському аеродромі в Енгельсі, ймовірно, триватимуть і надалі, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

«Ці інциденти є прямим наслідком агресивної війни Росії проти України і свідченням деградації: інфраструктурної, військової, оборонної й управлінської – у так званій Російській Федерації. За все, що відбувається на території держави-агресора, відповідає уряд держави-агресора в особі диктатора Путіна», – сказав Юсов 29 грудня в ефірі телемарафону.

Коментуючи вибухи на аеродромі в Енгельсі, він зауважив, що «вочевидь, це не перший і не останній «прикрий» у лапках випадок».

«У подальшому майбутньому військова інфраструктура Росії буде й надалі деградувати. Це означає, що подібні інциденти, напевно, будуть тривати», – сказав Юсов.

За його словами, остаточну інформацію щодо наслідків вибухів в Енгельсі ще уточнюють. «Точно відомо і про ураження літаків, і про ураження транспортних засобів, і особового складу. І йдеться про більше, ніж трьох загиблих, про що заявили рашисти», – заявив представник ГУР.

29 грудня губернатор Саратовської області Росії Роман Бусаргін повідомив, що біля Енгельса сили ППО знищили «невідомий об’єкт».

Раніше цього тижня у Міністерстві оборони Росії підтвердили повідомлення, які з’явилися вночі проти 26 грудня, щодо вибухів на військовому аеродромі в місті Енгельс, де базуються російські стратегічні бомбардувальники.

Як стверджувало відомство, засоби протиповітряної оборони нібито збили на малій висоті український безпілотник. Внаслідок падіння його уламків троє російських військових загинули, авіатехніка не постраждала, заявили у міністерстві.

Речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат згодом заявив, що вибухи на російському військовому аеродромі в Енгельсі Саратовської області Росії є наслідком російської агресії проти України.

Водночас українська сторона прямо не коментує свою причетність до вибухів у Росії.

Росія: Путін підписав закон про покарання за «осквернення георгіївської стрічки»

Президент Росії Володимир Путін підписав закон про відповідальність за «осквернення» «георгіївської стрічки» як одного із символів військової слави. Відповідний документ опублікований на офіційному інтернет-порталі правової інформації РФ.

За публічне «осквернення георгіївської стрічки» загрожуватиме штраф до п’яти мільйонів рублів або кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти років. У документі наголошується, що будь-яка діяльність із використанням символіки «георгіївської стрічки» з метою, не пов’язаною з історичною пам’яттю, буде припинятися. Однак влада Росії зможе використати стрічки «під час проведення широкого кола заходів».

«Георгіївська стрічка» – відносно недавній у нинішньому значенні символ російських військових. Її активне використання в XXI столітті повʼязане з бажанням нинішньої російської влади витіснити червоний прапор як символ перемоги у Другій світовій війни. Червоний прапор асоціюється з комуністичною партією, яка частиною пересічних росіян сприймається як альтернатива правлінню Путіна.

В Україні з 2014 року ця стрічка сприймається насамперед як символ російської окупації частини українських регіонів.

Використання «георгіївської стрічки» заборонене в Україні, Молдові, Латвії й Литві.

Посол розповів, скільки українських біженців залишається у Туреччині

Після 24 лютого до Туреччини заїхали близько 420 тисяч українців, однак зараз більшість із них або повернулися додому, або виїхали в інші країни, повідомив в інтерв'ю Радіо Свобода посол України в Туреччині Василь Боднар.

«Це насамперед пов’язано з умовами проживання. Оскільки в Туреччині не було такої змоги, як в багатьох європейських країнах, надавати фінансову підтримку... Зараз (залишається – ред.) 48 тисяч з чимось, тобто до 50 тисяч. Плюс ми маємо 35 тисяч громади», – пояснив він.

Щодо росіян, які приїхали до Туреччини після 24 лютого, тікаючи від мобілізації та санкцій, то, за інформацією українського посла, їх «у десятки разів більше».

«За наявними даними, до Туреччини з 24 лютого втекло приблизно 780 тисяч громадян. Більшість з них оселилися на півдні, що спровокувало, звичайно, підняття цін. Втричі піднялися ціни на оренду і купівлю житла... Є також інформація про те, що відкривається російський бізнес, який також намагається працювати як на місці, так і зі спробою допомагати Росії. Ми, звичайно, все це моніторимо. І в координації з турецькою стороною не дозволяємо їм обходити санкції», – розповів посол України у Туреччині.

14 грудня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що через повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну за кордон виїхали майже вісім мільйонів українців, що, за його словами, становить 20% від фактичного населення країни.

За даними ООН, 5 650 272 українських біженці станом на липень проживають по всій Європі. Майже 8,8 мільйона людей виїхали з України, але майже 3,3 мільйона повернулися з моменту російського вторгнення 24 лютого. Більшість біженців – жінки та діти, позаяк українська влада заборонила військовозобов’язаним чоловікам залишати країну.

На думку директорки Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України Елли Лібанової, після закінчення війни до України може повернутися більше ніж третина тих, хто виїхав через бойові дії за кордон, а решта – залишиться у країнах тимчасового прихистку.

Друзі та недруги України у 2023 році: хто вони?

  • Російська армія знову нанесла масований ракетний удар по Україні. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що Росія випустила по Україні 69 ракет. 54 з них були збиті. Всі 16 ракет над Києвом були вражені українською ППО. Російські ракети – більше не загроза?
  • Підтримку України західні лідери вважають одним із найбільших досягнень року. Наприклад, 2022 рік Європейська комісія назвала роком «безпрецедентних подій» і «непохитної єдності та солідарності». Наступного року одним з викликів для української дипломатії буде те, аби остаточно переконати Захід стати на бік України, кажуть фахівці. Хто у 2023-му лишатиметься другом України, хто недругом, а хто гратиме за обидві команди?

Про це та інше говоримо у в програмі «Свобода LIVE». Прямий ефір – о 18:00 на @Радіо Свобода:

78% українців вважають, що держава має втрутитися у діяльність УПЦ (МП), з них більшість за заборону – КМІС

78% українців вважають, що держава тією чи іншою мірою має втрутитися у діяльність Української православної церкви (Московського патріархату), серед них 54% вважають, що ця релігійна установа має бути повністю забороненою в Україні – свідчать результати опитування, проведеного 4–27 грудня Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

За результатами дослідження, ще 24% підтримують підхід, який не передбачає повної заборони, але передбачає встановлення державного контролю та нагляду, лише 12% респондентів вважають, що нічого не варто робити і не слід втручатися у справи УПЦ (МП), а варто розслідувати лише деякі можливі випадки правопорушень.

44% російськомовних опитаних українців виступають за заборону діяльності УПЦ (МП), тоді як україномовні та двомовні – 60 % і 52% відповідно. Водночас кожен п'ятий опитаний російськомовний українець вважає, що не варто втручатися у справи УПЦ (МП), такої ж думки дотримуються по 9% як україномовних, так і двомовних.

Як повідомляють соціологи, у всіх регіонах України більшість населення виступають за проактивну позицію держави в питанні діяльності УПЦ (МП).

Опитування було проведено 4–27 грудня методом телефонних інтерв'ю серед 1 010 респондентів із усіх підконтрольних владі регіонів України. У КМІС зауважують, що за звичайних обставин статистична похибка вибірки не перевищувала 2,4% для показників близьких до 50%, але в умовах війни, крім цієї формальної похибки, додається певне систематичне відхилення, проте воно суттєво на якість результатів не впливає.

Восени СБУ розпочала проводити обшуки на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів», а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», а звинувачення у колабораційній діяльності на адресу деяких священників є «недоведеними та безпідставними».

ВМС: у Чорному морі чергують три російські носії «Калібрів» без ракет

На бойовому чергуванні в Чорному морі 29 грудня перебувають до шести російських кораблів, із яких три – носії крилатих ракет «Калібр», загальний залп «складає нуль ракет», повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.

«В Азовському морі на бойовому чергуванні перебувають два ворожих кораблі; в Середземному морі – дев’ять ворожих кораблів, із них п’ять носіїв крилатих ракет «Калібр» загальний залп – 72 ракети», – йдеться в повідомленні.

Вранці 29 грудня Росія здійснила черговий масований удар по Україні, застосувавши в тому числі ракети «Калібр» зі кораблів у Чорному морі.

Перед ударом оперативне командування «Південь» повідомило, що в Чорному морі чергують два російських ракетоносії з готовими до пуску 20 «Калібрами».

Всього, за попередніми даними, російські війська застосували 29 грудня проти України 69 ракет, 54 – українські сили збили.

Повітряні сили повідомили, чим Росія атакувала Україну 29 грудня

Російські військові 29 грудня атакували Україну дронами-камікадзе, крилатими ракетами з кораблів і стратегічних бомбардувальників, а також зенітними керованими ракетами С-300, повідомило командування Повітряних сил Збройних сил України.

«11 баражуючих боєприпасів «Shahed-131/136» знищено протиповітряною обороною вночі на східному напрямку. Близько 7:00 ворог атакував Україну крилатими ракетами повітряного базування Х-101/Х-555 із стратегічних бомбардувальників Ту-95мс із району Волгодонська Ростовської області та північного району Каспійського моря, а також крилатими ракетами «Калібр» із кораблів у Чорному морі», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними командування, здійснено до шести пусків крилатих ракет Х-22 і Х-32 із дальніх бомбардувальників Ту-22М3, два пуски протирадіолокаційних ракет Х-31П.

«Також окупанти застосували зенітні керовані ракети С-300 по об’єктах інфраструктури прифронтових міст», – повідомили військові.

Всього, за попередніми даними, російські війська застосували 69 ракет, 54 – українські сили збили. Повідомляли про роботу ППО у Києві, Київській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Сумській областях.

Наразі відомо про щонайменше трьох постраждалих у Києві та двох постраждалих у Херсоні через обстріли, одна людина загинула, двоє поранені на Харківщині.

Після масованої ракетної атаки є певні пошкодження об’єктів генерації та електромереж, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

За словами мера Києва Віталія Кличка, після ракетної атаки на столицю України 40% споживачів наразі не мають електроенергії. Перед цим мер Львова Андрій Садовий повідомив, що 90% міста залишилося без світла.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Ракетний удар по Костянтинівці: влада каже про влучання в центр переселенців

У Костянтинівці російські війська завдали ракетного удару по будівлі, де перебували переселенці, за попередньою інформацією, є поранений, повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

«Чотири ракетні удари по Костянтинівці завдали сьогодні росіяни. Дві ракети влучили в інтернат, де зараз розташований центр розміщення переселенців – саме там є поранений. На момент удару там перебували 42 людини», – написав він у телеграмі.

За його даними, ще дві ракети влучили поблизу колишнього кінотеатру та у двір гуртожитку – в будівлях пошкоджені вікна, але ніхто не постраждав.

Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів. Українські військові повідомили, що Росія випустила по Україні 69 ракет, 54 з них збили.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG