«Вийшов хліба купити – і вбило». Чому херсонці залишаються на «Острові» під російським вогнем?
Чому в мікрорайоні Корабел у Херсоні склалася загрозлива для місцевих жителів ситуація? Чи реально там відремонтувати комунальну інфраструктуру? Які є потреби в цьому районі та чому деякі жителі відмовляються евакуюватися, з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
У Білорусі на полігонах наразі перебувають до 11 000 російських військових – Генштаб ЗСУ
У Білорусі на полігонах наразі перебувають до 11 000 російських військових, повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.
«Ворог продовжує підвищувати свій рівень підготовки, проводячи навчання на білоруських полігонах, де наразі налічується до 11 тисяч особового складу та понад 400 одиниць озброєння та військової техніки країни-окупанта», – сказав він на брифінгу.
За його словами, на сьогодні угруповання російських військ, розгорнуте в Білорусі, Брянській та Курській областях РФ, удвічі менше від того, що було задіяно для наступу на Київ у лютому – 22 тисячі проти 45,5 тисяч російських військових.
«Навіть у разі залучення всіх бойових білоруських військових частин зі складу сухопутних військ та сил спеціальних операцій, загальне угруповання військ агресора налічуватиме близько 30 тисяч осіб, що все одно менше того, яке брало участь у повномасштабному вторгненні», – наголосив Громов.
Як стверджує український Генштаб, Мінськ має обмежені можливості з забезпечення боєприпасами наступального угруповання військ зі своєї території.
«Перспективи до війни в Україні безпосередньо залежать від спроможності сил РФ просунутися на Донецькому напрямку, а також від активності дій сил оборони України», – додав Громов.
Раніше цього місяця в інтервʼю виданню The Economist головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що російські війська можуть знову спробувати атакувати Київ.
Згодом американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив про ознаки того, що Росія може готуватися до нового широкомасштабного наступу на Україну в найближчі місяці. При цьому ISW закликав не переоцінювати здатність російських військ до успішного проведення такого наступу.
Білорусь не є прямим учасником війни в Україні, але вона надала матеріально-технічну підтримку Росії для вторгнення, дозволивши російським військам увійти в Україну через свою територію.
У жовтні Олександр Лукашенко визнав участь Білорусі у війні Росії проти України, але наголосив, що білоруси «нікого не вбивають».
Український посол у Туреччині назвав «найбільшу проблему» у роботі «зернових коридорів»
«Найбільшою проблемою» у роботі «зернових коридорів» є затягування інспекцій кораблів з боку російських представників, заявив посол України в Туреччині Василь Боднар. Про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода.
«Кораблі заходять в Мармурове море, очікують інспекції. Інспекція в складі восьми осіб (по дві особи кожного з учасників самого процесу: тобто це турецька сторона, ООН, українські спостерігачі, російські) заходять на корабель, перевіряють його документи. Він заходить у Чорне море, а потім у нашому порту завантажується. На зворотній дорозі він також підлягає перевірці в спеціально відведеному місці при проходженні Босфору. Найбільша проблема, яка зараз є, то це затягування інспекціями з боку російської сторони», – пояснив він.
Українська сторона не вперше звинувачує Росію в гальмуванні роботи «зернових коридорів». Москва це не коментує.
Також, за словами посла, Україна вже зібрала достатньо доказів того, що Росія викрала частину української продукції з окупованих територій Запорізької та Херсонської областей.
«Це було 18 кораблів, які були задіяні в процесі нелегального вивозу зерна з території Криму... Ми довели, що це не російське зерно, це крадене зерно, що кораблі нелегально виходять з закритих портів. А, відповідно до турецького законодавства, всі порти Криму (у тому числі і порти, які окуповані під час цієї агресії) закриті для заходу будь-яких турецьких суден. Тому все, що ходить, це – або російські судна, або сирійські. Звичайно, я думаю, по них будуть окремі рішення про їх арешт чи затримання у тих місяцях, де це можна буде зробити», – наголосив Василь Боднар.
Кремль усі звинувачення у крадіжці українського зерна категорично відкидає.
25 грудня влада Туреччини повідомила, що з українських портів «зерновим коридором» протягом кількох останніх днів було вивезено понад 15 млн тонн агропродукції.
2 листопада Міністерство оборони Росії повідомило про відновлення участі Москви в угоді про експорт зерна Чорноморським коридором після того, як за кілька днів до того Росія заявила про припинення участі в угоді.
У МЗС України у відповідь заявили, що Україна не брала на себе жодних нових зобов’язань, які виходять за межі вже наявних у зерновій угоді.
Від 17 листопада «зернова ініціатива» з транспортування української агропродукції морем продовжена ще на 120 днів.
Перейменування УПЦ (МП) і рішення Конституційного суду України: які можливі наслідки?
Конституційний суд України на своєму засіданні 27 грудня 2022 р., визнав Закон України 2662-VIII (про уточнення назви церков, керівні центри яких в країні-агресорі) таким, що відповідає та не порушує Конституції України.
- Що це змінить на практиці?
- Чи дійсно КСУ «розблокував» закон і тепер УПЦ на чолі з митрополитом Онуфрієм перейменують на РПЦ в Україні?
На Харківщині через російські ракетні атаки загинула людина, є поранені – ОВА
На Харківщині через російські ракетні атаки загинула людина, ще двоє поранені, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.
«В області зафіксовані прильоти ворожих ракет. Всі були націлені на об’єкти нашої критичної інфраструктури. За попередньою інформацією, внаслідок ударів окупантів, на жаль, загинув 50-річний чоловік, ще двоє отримали поранення. Госпіталізовані у середньому стані», – написав він у телеграмі.
Раніше голова ОВА Олег Синєгубов повідомляв, що під час масованої ракетної атаки російські війська завдали удару по Харкову. За попередніми даними, були прильоти 4 ракет, ймовірно С-300, в Немишлянському та Основ'янському районах.
Білорусь заявила про падіння на її територію української ракети. Київ не коментує
Міністерство оборони Білорусі заявило, що на територію країни впала ракета С-300, випущена з території України.
«Сьогодні близько 10:00 силами військ протиповітряної оборони було вражено повітряну ціль. Її уламки виявлено на сільськогосподарському полі у районі села Горбаха Іванівського району Брестської області. У ході перевірки попередньо встановлено, що уламки належать зенітній ракеті С-300, випущеній з території України», – йдеться у повідомленні.
Україна наразі не коментувала падіння ракети на території Білорусі.
Брестська область межує з Волинською та Рівненською областями України.
Раніше білоруське держагентство «Белта» заявило, що на територію Білорусі з боку України впала українська ракета С-300. Як зазначається, про те, що сталося, «негайно поінформували» Олександра Лукашенка, і за його дорученням група фахівців встановлює причини падіння.
Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів. Українські військові повідомили, що Росія випустила по Україні 69 ракет, 54 з них збили.
Посол пояснив, чому Туреччина хоче бути посередником і не долучається до санкцій проти Росії
Для Туреччини роль медіатора у війні Росії проти України важлива з огляду на історичну політику цієї країни та внутрішню економічну ситуацію, вважає посол України в Туреччині Василь Боднар. Про це він заявив в інтерв'ю Радіо Свобода.
«Вся політика вибудовується на принципі, який ще заповідав Ататюрк: «мир вдома – мир у світі». І ця ідея вкорінена в турецьке суспільство. Тому посередницькі зусилля якраз базовані у тому числі на орієнтації на внутрішній електорат. З іншого боку, звичайно, Туреччина не зацікавлена у цій війні, оскільки дуже сильно страждає економіка. Наша оборонна війна вплинула на їхній рівень інфляції, на постачання традиційних продуктів, які йшли (зерно, соняшникова олія, метал). Це і стимулює турецьку сторону бути більш активними в медіаторстві і в пошуці миру», – зазначив дипломат.
Генштаб: за тиждень ЗСУ просунулися в напрямку Кремінної на понад два кілометри
За тиждень українські військові просунулися в напрямку Кремінної на понад два кілометри, повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.
«Наші воїни продовжують наступальні дії в районі Кремінної Луганської області. Протягом тижня захисники України просунулися до 2,5 кілометра в напрямку зазначеного населеного пункту», – сказав він на брифінгу.
За словами представника Генштабу ЗСУ, є інформація про підготовку російськими силами оборонних рубежів біля Луганська.
«Водночас серед офіцерського складу другого армійського корпусу РФ з місцем дислокації в Луганську циркулює інформація про поступову підготовку оборонних рубежів навколо Луганська. При цьому зазначається, що у разі прориву силами оборони оборонних рубежів російських окупаційних військ на рівні Сватове-Кремінна і відповідно перенесення бойових дій ближче до Луганська, значна частина підрозділів – особливо мобілізованих – планує здаватися у полон», – додав він.
Біля Бахмута ЗСУ щоденно стримують до 20 атак противника – Генштаб
Біля Бахмута українські війська щодня стримують до 20 російських атак, повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.
«Найскладніша ситуація залишається у східній частині країни, де противник намагається вийти на адмінмежу Донецької області. З 23 грудня під час операції Сил і оборони сталося 259 бойових зіткнень із противником. Агресор здійснив понад 4 тисячі обстрілів позицій наших військ. Навколо Бахмута захисники України щоденно стримують до 20 атак противника, який під прикриттям вогню артилерії завзято наступає на позиції наших військ», – сказав він на брифінгу.
За його словами, для зосередження артилерійського вогню на Бахмутському напрямку противник зменшив кількість обстрілів позицій українських військ на Херсонському та Запорізькому напрямках.
«Вдавати «нейтральність» означає ставати на бік Росії»: Кулеба про ракетний обстріл України
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прокоментував ранковий обстріл України російськими військами.
Голова МЗС назвав масований ракетний удар «безглуздим варварством», вказавши на те, що він був спрямований на українські міста у переддень Нового року.
Читайте також: Львівська ОВА: після ракетної атаки 282 населені пункти без світла
«Не може бути «нейтралітету» перед обличчям настільки масових воєнних злочинів. Вдавати «нейтральність» означає ставати на бік Росії», – заявив голова МЗС.
Вранці 29 грудня Росія завдала чергового масованого ракетного удару по Україні. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Україну з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів.
Львівська ОВА: після ракетної атаки 282 населені пункти без світла
Голова ОВА Максим Козицький повідомив про влучання ракет в електропідстанцію на Львівщині.
«По Львівській області ворог випустив 6 ракет, з них 4 сили ППО збили. Є два попадання в електропідстанцію», – написав він у телеграмі.
За його даними, без електроенергії 282 населені пункти, з них 76 частково.
Козицький додав, що найважче подати напругу для Львова та прилеглих населених пунктів: Оброшине, Зимна Вода, Дубляни, Брюховичі.
Раніше мер Львова Андрій Садовий повідомив, що 90% міста залишилося без світла.
Нічні удари по Херсону. Армія РФ продовжує руйнувати житлові квартали (фотосвідчення)
Російські окупанти 49 разів обстріляли територію Херсонщини за минулу добу. Російська армія б'є по населених пунктах області з артилерії, РСЗВ, мінометів та танків. За добу Херсон армія РФ атакувала 12 разів. Снаряди влучили у приватні та багатоквартирні будинки, повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація.
Кореспондент проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» повідомив, що сильні вибухи пролунали в Херсоні опівночі. Після цього вулицю вкрило «туманом». В деяких будинках одразу зникло світло. Після обстрілу на одній з вулиць біля багатоповерхівки спостерігалась велика кількість швидких та рятувальників.
Обстріли Херсона, як і інших міст та сіл України, є воєнним злочином Росії.
СБУ повідомила про безпекові заходи в монастирях і храмах УПЦ (МП) на Хмельниччині
Служба безпеки України повідомляє, що проводить безпекові заходи на об’єктах Української православної церкви Московського патріархату на Хмельниччині 29 грудня.
«Співробітники Служби безпеки України проводять контррозвідувальні (безпекові) заходи на семи об’єктах УПЦ (МП) у Хмельницькій області», – заявило регіональне управління СБУ.
Зокрема, заходи відбуваються на таких об’єктах:
- Єпархіальне управління Шепетівської єпархії УПЦ (МП) та Свято-Михайлівський кафедральний собор, Шепетівка)
- Різдво-Богородичний чоловічий монастир, село Городище Шепетівського району
- Жіночий монастир святої праведної Анни, Славута
- Храм Свято-Різдво-Богородичної парафії, Славута
- Храм Святих мученець Віри, Надії, Любові і Софії, Шепетівка
- Собор ікони Божої Матері «Неопалима Купина», Нетішин
- Свято-Воскресенський храм, селище міського типу Віньківці
Заходи відбуваються спільно з Національною поліцією. СБУ пояснює їх системною роботою «з протидії підривній діяльності російських спецслужб у нашій державі».
«Враховуючи збройну агресію РФ, одне із завдань цих заходів – унеможливлення використання релігійних громад як осередку «русского мира» та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів», – йдеться в повідомленні.
СБУ зазначає, що заходи відбуваються за участі представників церкви. Правоохоронці оглядають території та приміщення і перевіряють осіб, які можуть бути «причетні до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України».
СБУ повідомила про підозру меру Полтави – несанкціоновано поширював дані про ЗСУ
Служба безпеки України повідомила про підозру міському голові Полтави Олександру Мамаю через несанкціоноване поширення інформації про розміщення підрозділів ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану. Про це повідомляє пресслужба відомства.
За даними слідства, фігурант поширив дані, які публічно не оприлюднювалися ні Генштабом ЗСУ, ні Міноборони, ні іншими уповноваженими державними органами.
Досудове розслідування проводять слідчі Полтавського управління СБУ за процесуального керівництва обласної прокуратури.
Видання «Полтавщини» з посиланням на свої джерела повідомило, що зранку 29 грудня співробітники СБУ проводять слідчі дії у приміщенні Полтавської міської ради.
За даними місцевих медіа, справа стосується брифінгу міського голови, на якому він озвучив інформацію про формування у місті нової військової частини та її розташування.
Соцмережі повідомляють про вибухи в окупованому Джанкої
Вранці в Джанкої в окупованому Криму лунали вибухи, повідомляє проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії з посиланням на телеграм-канал «Крымский ветер».
За даними каналу, вибухи можуть бути пов’язані з атакою безпілотників на російську військову базу в районі села Майське. Про це повідомляє телеграм-канал «Кримський вітер».
«Як повідомляють наші передплатники, українські безпілотники, ймовірно, атакували російську базу в районі села Майське та станції Азовська під Джанкоєм. Це дубль два – перша атака була 16 серпня, тоді вибухи та пожежа тривали майже добу», – йдеться в повідомленні.
У Росії заявляють про знищення «невідомого об’єкта» біля Енгельса
У Росії біля Енгельса сили ППО знищили «невідомий об’єкт», повідомив губернатор Саратовської області Роман Бусаргін.
«На території Енгельського району спрацювала система ППО. Знищено невідомий об’єкт. На місце направлено оперативні служби. Загрози для безпеки мешканців немає», – написав він у телеграмі.
Раніше телеграм-канал Baza повідомив про роботу ППО над містом Енгельс.
Посол розповів, коли український завод Bayraktar зможе випускати перші безпілотники
Завод із виробництва безпілотників Bayraktar зможе запрацювати в Україні упродовж двох років. Про це в інтерв'ю Радіо Свобода розповів посол України в Туреччині Василь Боднар.
«Думаю, що при нормальних розкладах упродовж двох років він вже буде випускати самі безпілотники», – зазначив дипломат.
Наразі, за його словами, турецькі фахівці «завершують проєктно-кошторисну документацію», необхідну для запуску такого підприємства.
Росія: місцева влада повідомляє про «роботу ППО» в двох областях
Губернатори Бєлгородської та Брянської областей Росії пояснили вибухи в своїх регіонах 29 грудня роботою протиповітряної оборони.
Так, як заявив голова Бєлгородської області В’ячеслав Гладков, над обласним центром працювала система ППО. Ніхто не постраждав.
«Один із фрагментів упав на розв’язку автошляху Комсомольський-Майський. Виникло займання сухої трави, яку вже загасили наші рятувальники», – заявив він.
Читайте також: Попередньо, Росія випустила по Україні 69 ракет, Сили оборони збили 54 – Залужний
Губернатор Брянської області Олександр Богомаз заявив про роботу системи ППО на території Клінцовського району. За його твердженням, були збиті безпілотники.
Від початку повномасштабної війни в Бєлгороді кілька разів відбувалися вибухи. Внаслідок них загинули кілька людей. Місцева влада регулярно звинувачує в обстрілах українську сторону, Київ ці звинувачення не коментує.
ОП: у Херсоні через російські обстріли пошкоджений кардіологічний диспансер, є постраждалі
У Херсоні внаслідок російських обстрілів пошкоджений обласний кардіологічний диспансер, дві людини постраждали, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
«Майже щодня під обстрілами медичні заклади. Днями це був пологовий будинок. Сьогодні внаслідок російських обстрілів міста пошкоджено Обласний кардіологічний диспансер. Постраждало 2 людей – охоронець та працівник котельні», – написав він у телеграмі.
За його даними, в будівлі зруйновано покрівлю, вікна та фасад одного з корпусів.
Дані про наслідки масованої ракетної атаки Росії по Україні 29 грудня
29 грудня Росія з самого ранку розпочала масовану ракетну та дронову атаку по всіх містах України. Українські сили ППО дають відсіч. Радіо Свобода збирає тут інформацію про цей черговий воєнний злочин Російської Федерації.
Повітряну тривогу 29 рудня спочатку оголосили о 5:33 ранку у південних областях України. Оперативне командування «Південь» повідомило, що Росія вивела в Чорне море ракетоносії і має готові до пуску 20 ракет.
До 8-ї години ранку повітряна тривога охопила усю територію України.
Після 10-ї ранку очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що за ракетами російська армія запустила ще й іранські дрони.
Влада повідомила про роботу ППО у Києві, Київській, Миколаївській, Одеській та Сумській областях.
ЗСУ збивали ворожі цілі супротивника усіма можливими засобами.
Дані по всіх регіонах України читайте тут