Кремль вже планує «вибори губернаторів» на окупованих територіях: для чого?
Російські ЗМІ, спираючись на свої джерела у Кремлі, повідомляють, що окупанти на анексованих територіях України збирається провести вибори до «місцевих влад» – російських. Їх збираються провести попри воєнний стан, що російська влада ввела на цих територіях, і, власне, активні бої на фронті. Радіо Донбас.Реалії міркує, для чого Кремлю вибори на землях, де щодня можливий контрнаступ ЗСУ?
Шмигаль: вимкнень світла на свята не буде, якщо не буде обстрілів
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляє, що за відсутності нових обстрілів із боку Росії новорічні свята відбудуться без аварійних вимкнень електроенергії.
«Ми розуміємо, що Росія готується продовжити атаки на українську енергосистему. Тож перебуваємо в щоденній готовності до нових масованих обстрілів. Це може статися будь-коли: сьогодні, завтра чи навіть напередодні Нового року. Хочу підкреслити: у разі відсутності обстрілів новорічні свята пройдуть без аварійних відключень», – сказав Шмигаль на засіданні уряду 27 грудня, повідомила пресслужба Кабміну.
Він додав, що уряд ухвалив рішення про спрощення будівництва повітряних ліній електропередач і підстанцій, «щоб швидше відновити енергосистему».
«На час воєнного стану знімаємо вимогу проведення оцінки впливу на довкілля щодо таких об’єктів. Цей крок виправданий в екстремальних умовах повномасштабної війни, яку Росія веде проти України», – додав голова уряду.
Шмигаль також повідомив, що 27 грудня після аварійно-відновлювальних робіт вдалося повернути в мережу два блоки теплових електростанцій.
Напередодні схожий прогноз щодо вимкнень на новорічні свята робив міністр енергетики Герман Галущенко.
Компанія «Укренерго» 27 грудня повідомила, що дефіцит потужності в енергосистемі дещо скоротився завдяки збільшенню генерації електроенергії, але «наявної потужності в системі все одно недостатньо, щоб задовольнити всі потреби споживачів в країні, тому що в енергосистемі водночас збільшився і рівень споживання».
Росія з жовтня регулярно завдає масованих ракетних ударів по енергетичних обʼєктах в Україні, після одного з таких ударів 23 листопада значна частина країни на деякий час залишилася без енергопостачання. Досі в більшості областей тривають планові й екстрені відключення електрики.
Війна Росії проти України: в ООН підтвердили загибель 6884 цивільних
Управління верховного комісара ООН із прав людини підтвердило 6 884 випадки загибелі і 10 947 випадків поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Такими є дані організації від 24 лютого до півночі 26 грудня.
З 1 до 26 грудня УВКПЛ ООН зафіксувало 165 випадків загибелі і 516 – поранення цивільних в Україні.
В організації наголошують, що реальне число загиблих є значно вищим, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень все ще потребують підтвердження.
«Це стосується, наприклад, населених пунктів Маріуполь (Донецька область), Ізюм (Харківська область), Лисичанськ, Попасна і Сєвєродонецьк (Луганська область), де, за повідомленнями, мали місце численні випадки загибелі чи поранення цивільних осіб», – йдеться в повідомленні.
В УВКПЛ ООН вказують на те, що більшість зафіксованих втрат спричинені застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії і реактивних систем залпового вогню, а також ракетними і авіаударами.
ОП: на засіданні Ставки йшлося про Бахмут, Кремінну і план дій сил оборони на 2023 рік
На засіданні Ставки верховного головнокомандувача, проведеному 27 грудня, йшлося про план дій українських військових на наступний рік, а також про ситуацію в Кремінній і Бахмуті. Про це повідомляє Офіс президента України.
«Президент України Володимир Зеленський у вівторок провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача. Учасники заслухали доповіді головнокомандувача Збройних сил України і командувачів військ оперативних напрямків про ситуацію на фронті, обговорили реалізацію попередніх рішень Ставки щодо окремих ділянок, зокрема поблизу населених пунктів Бахмут і Кремінна. На засіданні розглянули питання забезпечення сил оборони необхідною зброєю і обладнанням. Окремо зупинилися на актуалізації плану дій сил оборони на наступний рік», – йдеться в повідомленні.
Подробиці обговорень не наводять.
Напередодні у вечірньому зверенні, говорячи про ситуацію на фронті, президент Володимир Зеленський назвав Бахмут і Кремінну напрямками, які потребують зараз максимуму сил і концентрації.
Минулого тижня речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий повідомив, що російські війська не мають «переломного успіху» у Бахмуті, але «локальні рухи» є.
Днями британська розвідка заявила, що за останній тиждень російські сили дещо просунулися на східній околиці міста Бахмут, але є сумнів щодо успішності ведення боїв у межах населених пунктів.
Генштаб ЗСУ регулярно повідомляє, що на Бахмутському напрямку армія РФ нині продовжує вести штурмові дії.
20 грудня президент України Володимир Зеленський відвідав Бахмут, де зустрівся з українськими військовими, які обороняють місто, і вручив їм державні нагороди.
Минулого тижня голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявив, що на напрямку Сватове-Кремінна успіх – на боці ЗСУ, але «опір дуже важкий».
Україна повернула тіла 42 захисників – Мінреінтеграції
В Україну повернули тіла 42 загиблих захисників, повідомило 27 грудня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
«Щоденно не припиняється робота щодо обміну. Попри те, що процес перемовин складний і тривалий, намагаємося його пришвидшувати. Розуміємо кожну родину, яка чекає на повернення та вшанування оборонців. Повернемо усіх», – цитує пресслужба міністерства уповноваженого зі зниклих безвісти Олега Котенка.
Загалом уповноваженому зі зниклих безвісти від моменту його призначення вдалося повернути додому тіла 869 захисників, додали в Мінреінтеграції.
У липні влада повідомляла, що понад сім тисяч українських військових вважаються зниклими безвісти. Більшість зі зниклих військових перебувають у полоні.
По всій Україні оголосили повітряну тривогу
По всій території України станом на 14:50 27 грудня оголосили масштабну повітряну тривогу. Про це свідчить карта тривог.
Влада закликає громадян пройти в укриття.
Раніше військово-політичне креівництво України неодноразово попереджало про те, що загроза ракетних ударів Росії по території України не зникла.
Україна поставила питання про законність членства Росії в Раді безпеки ООН і в організації загалом, оскільки Росія не проходила належної процедури вступу після розпаду СРСР. МЗС України поширив відповідну заяву, закликавши позбавити РФ статусу постійного члена Радбезу і взагалі виключити країну-агресора із Організації Об'єднаних націй за тотальне порушення Статуту ООН. Які аргументи має Україна? І які шляхи досягнення цієї мети? Про це телеканалу «Настоящее время» (створеному Радіо Свобода за участю «Голосу Америки») розповів Володимир Єльченко, український дипломат, який до 2014 року він був послом України у Росії, у 2015-2019 роках – постійним представником України в ООН, а до 2021 року – послом України у США.
- Пункт 2 Статті 4 Статуту ООН «чітко визначає єдину легітимну процедуру набуття членства в Організації»
- Застосування збройних сил однією державою проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої держави або будь-яким іншим чином є несумісним із Статутом ООН ( Резолюція Генасамблеї ООН 1974 року)
- Міністр закордонний справ Дмитро Кулеба: Росія грубо порушила Статут ООН:
«Росія – узурпатор місця Радянського Союзу в Радбезі ООН. Сьогодні ми зробили важливий крок… Ми заявили на офіційному рівні свою детальну та аргументовану позицію, чому перебування Росії в Радбезі ООН та в організації загалом – нелегітимне. Ми надали детальні докази того, як 31 рік тому російська делегація, по суті, просто окупувала крісло СРСР в РБ ООН – держави, яка на той момент припинила своє існування – без жодних статутних підстав на це. Зґвалтування Статуту відбулося на основі... простої зміни табличок «СРСР» на «Російська Федерація»
- Україна давно наполягає, що Росія зловживає своїм статусом та перебуванням в ООН, блокуючи надважливі резолюції, направлені на підтримку миру і стабільності у світі, а також використовує Раду Безпеки як платформу для поширення своїх пропагандистських наративів.
Новорічний стіл в окупації: ціни, набір продуктів і причини здорожчання
Попри війну, за кілька днів українці зустрічатимуть новий рік. Усі завчасно намагаються підготуватися – придбати продукти, смаколики та подарунки – і навіть ті, хто вимушений жити в окупації. В яку суму обійдеться новорічний стіл для жителів тимчасово окупованих територій України проєкту Радіо Свобода «Новин Приазов'я» зокрема розповіли жителі захопленого Росією Мелітополя.
МКІП: Національна музакадемія затягує з виключенням імені Чайковського з назви
Колектив київської Національної музичної академії вирішив відкласти питання про виключення імені композитора Петра Чайковського з її назви, таке рішення ухвалили напередодні під час зборів трудового колективу навчального закладу, повідомило Міністерство культури й інформаційної політики 27 грудня.
«Ми розчаровані тим, що трудовий колектив Національної музичної академії України, збори якого відбулися у Києві, вважає, що потрібно ще далі розбиратися, чи варто забирати ім’я Петра Ілліча Чайковського з назви провідного музичного вищого навчального закладу України, чи ще треба деякий час це питання вивчати», – цитує пресслужба МКІП слова міністра Олександра Ткаченка.
У МКІП наголосили, що фактично Національна музакадемія не врахувала рекомендації профільного комітету Верховної Ради, Експертної ради з питань подолання наслідків русифікації і тоталітаризму при Міністерстві культури та інформаційної політики України, а також рекомендації щодо Чайковського, розповсюджені Українським інститутом національної пам’яті.
СБУ заявляє про арешт майна російського олігарха на майже 2 млрд гривень
Служба безпеки України повідомила, що за її матеріалами заарештовано партію залізної руди вартістю майже два мільярди гривень, що належить компанії російського олігарха Алішера Усманова, який входить до найближчого оточення вищого військово-політичного керівництва Кремля.
«У результаті слідчо-оперативних дій спільно з детективами БЕБ встановлено місце розташування підпільних складів РФ, де зберігали понад 160 тисяч тонн української залізної руди. Приховану сировину виявлено на території декількох морських портів України… За оперативною інформацією, приховану сировину представники країни-агресора намагалися нелегально переправити морськими суднами на територію Росії. Після цього корисні копалини планували передати на потреби металургійної галузі та воєнно-промислового комплексу РФ для забезпечення потреб російських окупаційних угруповань», – йдеться в повідомленні.
Лукашенко і Путін провели десяту зустріч за рік. Цього разу в музеї
Олександр Лукашенко у 2022 році вже вдесяте зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним, пише білоруська служба Радіо Свобода. Із цих зустрічей лише одна була в Мінську (19 грудня), остання зустріч відбулася 24 грудня в Зоряному містечку в Росії.
27 грудня стало відомо про переговори Путіна і Лукашенка під картинами в одному із залів Російського музею, в той час, як 26 і 27 грудня в російському Санкт-Петербурзі проходить неформальна зустріч голів країн СНД.
Путін назвав це «спілкуванням у красивих інтер’єрах». Також був організований робочий сніданок у Російському музеї.
За словами Олександра Лукашенка, він напередодні пізно ввечері обговорив з президентом Росії багато питань, і «багато крапок над «і» були розставлені».
Читайте також – ISW: посилення тиску Росії на Білорусь позбавляє Лукашенка можливості маневрувати
«Ми продовжуємо наш мінський діалог, він стосувався переважно економіки», – цитує Лукашенка російський «Інтерфакс».
Як написав Telegram-канал «Пул Первого», близький до пресслужби Лукашенка, лідерам країн СНД на неформальному саміті у Санкт-Петербурзі подарували «клубні персні» з новорічними привітаннями, спеціально підготовлені до зустрічі.
У зустрічі в Петербурзі брали участь, крім Лукашенка і Путіна, лідери Азербайджану, Киргизстану, Таджкистану, Туркменистану, Узбекистану, Казахстану і Вірменії.
Одну з пошкоджених ТЕС знову включили в мережу, але дефіцит зберігається – «Укренерго»
Дефіцит потужності в енергосистемі дещо скоротився завдяки збільшенню генерації електроенергії, повідомляє компанія «Укренерго» 27 грудня.
«Після аварійно-відновлювальних робіт включено в мережу блок на одній з теплових електростанцій, що постраждала під час однієї з останніх російських ракетних атак. Втім, наявної потужності в системі все одно недостатньо, щоб задовольнити всі потреби споживачів в країні. Тому що в енергосистемі водночас збільшився і рівень споживання», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: Близько 9 мільйонів людей в Україні відключені від електропостачання – Зеленський
Споживання зросло через поетапне введення в роботу електромереж, пошкоджених під час ракетних атак, а також відновлення енергетичної інфраструктури на деокупованих територіях, пояснює оператор.
Відтак регіональним обленерго повідомили ліміти споживання, перевищення яких призведе до аварійних відключень.
Росія з жовтня регулярно завдає масованих ракетних ударів по енергетичних обʼєктах в Україні, після одного з таких ударів 23 листопада значна частина країни на деякий час залишилася без енергопостачання. Досі в більшості областей тривають планові відключення електрики.
ППО збили 70 дронів із нової партії, отриманої Росією від Ірану – Повітряні сили
Сили протиповітряної оборони вже збили 70 із 250 нових дронів, які Росія отримала від Ірану, повідомив в ефірі телемарафону речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
«Була оприлюднена цифра, що друга партія – це близько 250, уже до 70 цих БПЛА ударного типу – Shahed-131 і Shahed-136, вони фактично однотипні, відрізняються розмірами, знищено ППО. Можна далі відмінусовувати, рахувати, але, безумовно, росіяни будуть робити все для того, щоб схиляти Іран до подальшої співпраці і надавати більше озброєння», – сказав Ігнат.
17 грудня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі телемарафону повідомив, що Росія вже отримала нову партію іранських дронів-камікадзе Shahed, але вона, за його словами, менша за попередню.
«Вирішальний час»: чи вдасться Україні зупинити агресію Росії у 2023 році?
Скільки ще років Росія може вести війну з Україною? Наскільки зміцнюється військовий потенціал України та чи достатньо його для розгрому російських військ? Як довго країни Заходу готові підтримувати Україну у війні з Росією, з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь у коментарі «Новинам Приазов’я» зазначив, що на сьогодні немає жодних передумов для переговорів з Росією.
«Всі ці вкиди в інформаційний простір про переговори, що тиснуть на Зеленського, що американці хотіли б добитися від нас переговорів з Росією, що європейці хотіли б натиснути – все це інформаційно-психологічні операції. Немає жодних підстав говорити зараз про існування якихось передумов переговорів, оскільки як ви собі уявляєте переговори між Путіним і Зеленським? Переговори можуть бути лише про єдине: коли, яким чином російські війська остаточно покинуть територію України, включно з Кримом звісно, порядок виплат репарацій і покарання воєнних злочинців», – зазначив експерт.
Самусь переконаний, що європейські країни не «втомилися» від війни в Україні.
«Всі розуміють – якщо Україна програє в цій війні, то росіяни будуть сидіти в них на головах. Закінчиться демократія, закінчиться вільна Європа, закінчиться те, за що вони боролися насправді сотнями років. Українці ж не втомлюються боротися. Європейці, американці тим більше не втомлюються», – запевнив експерт.
За його словами, зброя, на яку зараз очікує Україна, дозволить посилити захист цивільної інфраструктури, але для ведення бойових дій її недостатньо.
Російські військові передислокували літаки з «Енгельса» після вибухів там – Ігнат
Російські військові розосередили літаки з аеродрому «Енгельс» у Саратовській області РФ після вибухів там у ніч на 26 грудня, повідомив в ефірі телемарафону речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
«Після вчорашніх відомих подій бачимо, що літаки там розосереджені, саме стратегічна авіація, йдеться про аеродром «Енгельс». Безумовно, там ще залишається певна кількість літаків, але чимало з них вже передислоковано на різні аеродроми, які можуть їх приймати, утримувати, обслуговувати», – сказав Ігнат.
За його словами, після згаданих подій під вечір 26 грудня активність російської авіації було суттєво було зменшено. «Можливо, окупанти не могли отямитися від тієї «бавовни», що відбувалася», – сказав речник.
Від початку вторгнення СБУ викрила понад 1200 проросійських агітаторів
Служба безпеки України відкрила понад 1000 проваджень за фактами державної зради, колабораційної діяльності чи проросійської агітації у кіберпросторі – про це заявив начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ефірі каналу «Ми – Україна», передає пресслужба відомства.
«СБУ виявляє зрадників, ворожих агітаторів і колаборантів, що діють в інтернет-просторі. Сьогодні в нас майже 1200 кримінальних проваджень по них, 600 фігурантам повідомлено про підозри і майже 230 засуджено до різних термінів ув’язнення», – розповів він.
За словами Вітюка, наразі російські інформаційні диверсії «вже не несуть такої загрози, як раніше».
Читайте також: На Буковині затримали чоловіка, який співпрацював із російським пропагандистом Соловйовим – СБУ
Крім того, начальник департаменту звітує про блокування проросійських каналів та акаунтів у соцмережах:
«Цього року вже заблокували 45 масштабних ботоферм потужністю понад 2 мільйони фейкових акаунтів, майже 500 проросійських Youtube-каналів з аудиторією більше ніж 15 млн підписників і близько тисячі інформресурсів, які працювали проти України».
Раніше СБУ повідомила, що з початку року нейтралізувала понад 4,5 тисячі кібератак на Україну.
Днями кіберполіція повідомляла про загальнонаціональну операцію з припинення діяльності ботоферм, які поширювали проросійські наративи.
The Insider: генерала ФСБ, що курував НДІ з розробки отрут, звільнили
Начальника Науково-технічної служби (НТС) ФСБ Росії генерал-полковника Едуарда Черновольцева відправили у відставку, повідомляє The Insider із посиланням на джерела у спецслужбі.
У підпорядкуванні в генерала Черновольцева, як пише видання, були 8-ий Центр ФСБ (захист інформації), Центр спеціальної техніки та Управління спеціального зв’язку ФСБ. Крім того, Черновольцев курував НДІ-2 ФСБ, де, згідно з численними розслідуваннями, розроблялися отрути, і співробітники якого, за даними розслідувачів, брали участь у отруєнні російських опозиціонерів Олексія Навального, Володимира Кара-Мурзи і письменника Дмитра Бикова.
За офіційною версією, Черновольцева відправили на пенсію після досягнення пенсійного віку, хоча співробітнику ФСБ такого рівня зазвичай дають дослужити до 70 років, зазначає видання.
«Больові точки для спільноти російських військових блогерів» – ISW про удари по цілях у тилу РФ
Російські військові блогери, реагуючи на удари по російських військових цілях глибоко в тилу, критикують керівництво Росії і вимагають активніших дій проти України, повідомляє в своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Українські удари по законних військових об’єктах далеко в російському тилу продовжують залишатися больовими точками для спільноти російських військових блогерів», – заявили в ISW, коментуючи вибухи на авіабазі в Енгельсі у Саратовській області Росії в ніч з 25 на 26 грудня.
«Кілька відомих російських військових блогерів використали повідомлення Міноборони Росії про цей інцидент як можливість розкритикувати внутрішні можливості російської протиповітряної оборони і поставити під сумнів те, як російська влада поводиться і реагує на повідомлення про українські удари глибоко в російському тилу. Один військовий блогер, пов’язаний із «ПВК Вагнера», запитав, чому російська протиповітряна оборона лише «чудом» запобігає ударам «саме над аеродромом/військовою частиною», і зазначив, що аеродром «Енгельс» розташований на відстані 500 кілометрів вглиб російської території», – заявили аналітики.
УПЦ (МП) втрачає можливість користуватися двома храмами Києво-Печерської лаври – намісник
Намісник Києво-Печерської лаври Павло (Лебідь) 26 грудня звернувся до президента Володимира Зеленського, заявивши, що Українська православна церква (Московського патріархату) не змогла продовжити оренду для користування двома храмами Києво-Печерської лаври.
«Директор музею сповістив нас, що ми можемо служити востаннє 31 грудня, у переддень Нового року. А вже наступного дня, 1 січня, ми не маємо права переступити поріг Трапезного і Успенського соборів», – сказав він.
Павло додав, що керівництво церкви нібито не отримало «письмового доказу» про розрив договору оренди, хоча мало бути сповіщене про таке рішення за місяць.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) прокоментував повідомлення української розвідки про призначення в Росії новим командувачем Західного військового округу офіцера, пов’язаного з «групою Вагнера».
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, ним став генерал-лейтенант Євген Нікіфоров, «кандидат від групи Суровікіна-Пригожина».
«Нікіфоров має попередній досвід командування підрозділами «групи Вагнера» на Донбасі з 2014 по 2015 рік. Розслідування Bellingcat виявило, що засновник «Вагнера» Дмитро Уткін звітував Нікіфорову, серед інших співробітників російської військової розвідки, коли Нікіфоров був начальником штабу 58-ї загальновійськової армії Росії в 2015 році. Розслідування СБУ встановило, що Нікіфоров наказав Уткіну і його «групі Вагнера» знищити український транспортний літак Іл-76 14 червня 2014 року», – йдеться у повідомленні.