У Криму затримали представника Кадирова на окупованих територіях України – соцмережі
У Сімферополі був затриманий чеченський силовик Хасан Ібрагімов, якого називають представником голови російського регіону Чечні Рамзана Кадирова на окупованих Росією територіях у Херсонській та Запорізькій областях України, повідомив російський телеграм-канал «Baza».
Разом з Ібрагімовим затримали ще чотирьох силовиків із Чечні – їм закидають побиття чоловіка, який заступився за дівчину в ресторані «Монро».
«Четверо лейтенантів і один заступник командира загону СОБР «Ахмат» (якийсь час тому його призначили представником Кадирова в Херсонській та Запорізькій областях) приїхали до Сімферополя, щоб купити чорний «Ленд Крузер». Увечері вони вирішили відпочити у клубі «Монро». Під час відпочинку один із поліцейських дозволив собі грубо розпустити руки – він схопив за сідниці незнайому відвідувачку. Це побачив її хлопець і, звісно, пішов розбиратися», – йдеться у публікації.
Соціолог спрогнозувала, що буде з єдністю українців і рейтингом Зеленського після закінчення війни
Рейтинг президента України Володимира Зеленського може «серйозно зменшитися» після завершення війни, спрогнозувала в інтерв'ю Радіо Свобода директорка Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.
«По-перше, пригадують все, що було не так. Сьогодні всі зціпили зуби, не на часі чубитися (ми маємо подолати ворога, відновити нормальне життя в Україні), а потім вже будемо пред’являти претензії. Це нормальна позиція абсолютно. І політичні партії про все це згадають. Нікуди ми не дінемося від цього. Але нічого страшного немає», – пояснила вона.
Наразі ж, за словами Елли Лібанової, в Україні за всю історію соціологічних спостережень спостерігається «єдиний випадок, коли так довго більшість населення України вважає, що країна рухається в правильному напрямку».
Водночас таку єдність, навряд чи вдасться зберегти після завершення війни, додала вона.
«Це – неможливо. Не треба очікувати від людей того, чого вони не можуть забезпечити. Безумовно, поділ почнеться. І претензії будуть. Але я думаю, що поділ не перейде в розкол», – спрогнозувала вона.
У Києві та 5 областях вводять аварійні відключення світла через перевищення лімітів – «Укренерго»
Компанія «Укренерго» 26 грудня анонсувала аварійні відключення електроенергії в кількох областях.
За даними оператора, станом на понеділок дефіцит потужності в енергосистемі лишається суттєвим.
«Також наявні обмеження у системі передачі електроенергії внаслідок значних пошкоджень магістральних мереж масованими атаками росіян. У зв’язку з цим до всіх областей доведені ліміти споживання. Наразі через перевищення лімітів споживання введені аварійні відключення у Дніпропетровській, Запорізькій, Харківській, Львівській, Київській областях та у Києві», – йдеться в заяві.
Компанія зазначає, що но пошкоджених російськими атаками об’єктах генерації та електрогенерації тривають ремонтні роботи. Відновлення низки ключових об’єктів вимагає «значного часу» через складність пошкоджень.
Напередодні директор компанії Yasno Сергій Коваленко повідомив, що в Києві поступово покращується ситуація з енергопостачанням, хоча місто не близьке до планових графіків.
Росія з використанням безпілотників і ракет розпочала масовані удари по українській енергетичній системі два місяці тому, 10 жовтня. За цей час їй вдалося вивести з ладу значну частину системи, в Україні здійснюються як планові, так і екстрені відключення електроенергії.
Очільник ГУР: «Крим буде повернуто комбінованим шляхом»
Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов заявив, що Україна повертатиме Крим «комбінованим шляхом».
«Крим буде повернуто комбінованим шляхом: і силою, і дипломатією. Але без сили нічого не буде. Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках», – сказав Буданов в інтерв’ю виданню «Ліга», оприлюдненому 26 грудня.
Він запевнив, що Україна поверне назад всі втрачені території.
НБУ: в Україні створили спільну банківську мережу на випадок блекауту
В Україні створена спільна банківська мережа Power Banking, яка працюватиме навіть в умовах блекауту, повідомив 26 грудня Національний банк.
«Банки повинні бути частиною проєкту української влади із забезпечення незламності та безперервності функціонування критично важливих сервісів в умовах енергетичного терору, а саме безперервності надання банківських послуг», – йдеться в повідомленні.
В НБУ повідомили, що відділення спільної мережі забезпечені альтернативними джерелами енергії і резервними каналами зв’язку, мають посилену інкасацію готівки і додатковий персонал.
Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявляє, що в Росії залишилося ракет «на два-три» масовані удари.
«Тієї кількості ракет, яка залишилась – якщо взяти суто математично їхні розрахунки, – вистачить із їхньою інтенсивністю в залпі в середньому 70-75 ракет на два-три рази. І в принципі вони закінчаться взагалі. Цей проміжок часу обумовлений виключно однією проблемою: швидкоплинне скорочення ракетного арсеналу РФ. Їхня промисловість не здатна покрити ту кількість, яку вони витрачають. Попри всі їхні намагання – це нереально», – заявив Буданов в інтерв’ю виданню «Ліга».
Керівник ГУР також прокоментував співпрацю Росії з Іраном, заявивши, що Тегеран досі не передавав Москві ракети, на відміну від дронів Shahed-136 і Shahed-131.
«Вони намагаються придбати в них боєприпаси й хочуть, щоб іранці продали балістичні ракети. Проте жодної ракети Іран так і не передав», – сказав Буданов.
За його словами, ніякого озброєння Росії не передав і Китай. «І не передасть, наскільки ми розуміємо», – додав він.
Очільник ГУР зауважив, що Росія також стикається з нестачею боєприпасів.
«Російська армія стикається з майже ідентичними проблемами, з якими стикаємося і ми. Тільки ми з березня, а вони – приблизно з початку осені. Як у нас проблема зі снарядами до артилерії, яку ми вирішуємо завдяки партнерам, – так і в них це почалося. Як у нас почалися проблеми з осколково-фугасними снарядами до танків – так само в них. Те саме стосується ракет до РСЗВ», – сказав Буданов.
Абдурахманов, якого російські військові вивезли з Херсонщини до Криму, розповів про катування
Житель Херсонської області Руслан Абдурахманов, засуджений судом Росії до п’яти років колонії суворого режиму за участь у «батальйоні імені Номана Челебіджихана», розповів про тортури з боку російських силовиків. Його листа опублікувала «Кримська правозахисна група» 25 грудня, передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.
Згідно з текстом, чоловіка викрали не 22 травня, як повідомлялося раніше, а 18 квітня. За словами 31-річного Абдурахманова, цього дня до нього до будинку в селі Азовське Херсонської області увірвалися озброєні люди у балаклавах, із нашивками незаконного збройного угруповання «ДНР» та російськими прапорами.
«На очах у двох дітей та дружини вони вдарили мене, я впав і мене почали забивати ногами. Їх було близько семи людей. Потім мені на голову натягли чорний мішок для сміття, обмотали голову скотчем, вивели і поклали в машину. Спочатку привезли до ПТУ №17 у Генічеську», – написав він.
Російські збройні сили зосередилися на облаштуванні оборонних позицій на деяких ділянках фронту – про це заявляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на власну розвідку.
«З жовтня російські війська здебільшого зосередилися на будівництві оборонних позицій на багатьох ділянках лінії фронту в Україні. Це включає встановлення додаткових полів протитанкових і протипіхотних мін, що майже напевно виходить за рамки вказівко російської доктрини», – констатує відомство.
При цьому розвідка вказує на те, що мінні поля є ефективною перепоною для тренованих військ, тільки якщо їх моніторять і тримають під вогневим контролем.
«Найбільшим викликом для російських військ, ймовірно, буде дефіцит засобів спостереження та тренованого особового складу, аби ефективно моніторити великі площі нових мінних полів», – йдеться в зведенні.
Вранці 23 грудня Генштаб ЗСУ повідомив, що в окупованому Криму російські війська розпочали інженерне облаштування оборонних позицій уздовж автодороги Красноперекопськ-Джанкой.
Російські збройні сили втратили 550 військових – штаб ЗСУ
Російські війська втратили близько 550 людей особового складу за добу, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 26 грудня.
Українське командування оцінює загальні втрати Росії з 24 лютого у близько 102 600 військових.
Крім того, Генштаб наводить дані про втрати російської техніки:
- 3 016 танків (+5 за останню добу)
- 6 017 бойових броньованих машин (+7)
- 1 996 артилерійських систем (+5)
- 418 реактивних систем залпового вогню
- 212 засобів протиповітряної оборони
- 283 літаки
- 267 гелікоптерів
- 1 707 безпілотників оперативно-тактичного рівня (+1)
- 653 крилаті ракети
- 16 кораблів
- 4 647 автомобілів і автоцистерн (+12)
- 178 одиниць спеціальної техніки
«Найбільших втрат противник зазнав на Куп’янському, Авдіївському та Бахмутському напрямках. Дані уточнюються», – зазначає штаб.
Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.
Читайте також: Росія: через нові вибухи на аеродромі в Енгельсі загинули троє людей – Міноборони
ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.
Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих.
Через обстріл Вовчанська отримала поранення 72-річна жінка – Синєгубов
Російські війська обстріляли вісім населених пунктів Харківської області напередодні, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов вранці 26 грудня.
Зокрема, під мінометні та артилерійські обстріли потрапили Стрілеча, Стариця, Землянки, Устинівка, Вільхуватка, Чугунівка, Новомлинськ та Кам’янка.
Крім того, тривають «інтенсивні обстріли» Куп’янського району.
«У Куп’янському районі в селищі міського типу Дворічна через ворожі обстріли було пошкоджено будинок, а також сталася пожежа на території господарчих споруд на площі 250 квадратних метрів. Обійшлося без постраждалих. За даними Обласного центру екстреної медичної допомоги, у Вовчанську госпіталізована 72-річна жінка, яка напередодні отримала осколкове поранення», – заявив Синєгубов.
ЗСУ відбили російські атаки біля 16 населених пунктів на Донбасі
Російські війська протягом доби завдали одного авіаційного та п’ятьох ракетних ударів по Україні, а також здійснили понад 40 обстрілів із реактивних систем залпового вогню – про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 26 грудня.
«Підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Новоселівське, Стельмахівка, Площанка, Невське і Червонопопівка Луганської області та Веселе, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Підгороднє, Бахмут, Курдюмівка, Майорськ, Водяне, Красногорівка і Мар’їнка на Донеччині», – йдеться в зведенні.
За даними командування, на північних напрямках обстановка суттєво не змінювалася: «ворог зберігає військову присутність вздовж державного кордону, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено».
Читайте також: «Питання часу»: Кулеба запевнив, що Україна отримає всю необхідну зброю від партнерів
«Противник продовжує зазнавати втрат. Так, у місті Старобільськ Луганської області, у обладнаний окупантами військовий шпиталь, за останній час доставлено близько 50 важкопоранених військовослужбовців ворога. У місті Горлівка Донецької області, через нестачу донорської крові, всіх працівників медичних установ зобов’язали здавати кров відповідно до складеного графіку», – додає штаб.
Командування також звітує про п’ять авіаударів Сил оборони по районах зосередження російського особового складу та озброєння, а також про ракетне ураження дев’ятьох пунктів управління, двох районів зосередження живої сили та двох інших «важливих об’єктів» російської армії.
Україна 26 грудня планує порушити питання щодо перебування Росії в Радбезі ООН – МЗС
У понеділок, 26 грудня, Україна має намір порушити питання про подальше перебування Росії в Раді безпеки ООН, зазначив голова МЗС Дмитро Кулеба під час телемарафону.
«Завтра ми офіційно виступимо з такою позицією... У нас питання дуже просте: а чи має право Росія залишатися постійним членом Ради безпеки ООН і бути в Організації Об’єднаних Націй взагалі? У нас є переконлива та аргументована відповідь – ні, не має», – наголосив міністр.
Він також зазначив, що питання того, що буде з Росією після її поразки в розв’язаній нею війні, перестає бути табу для світової дипломатії.
«Ці питання поки не обговорюють на пресконференціях і в публічних заявах лідерів держав і урядів, але рівнем нижче люди вже ставлять питання – якою має стати Росія, щоб вона не становила загрози миру і безпеці», – додав Кулеба.
На виступі на засіданні Радбезу ООН 23 листопада президент України Володимир Зеленський виступив за позбавлення права вето Росії у Радбезі ООН, вказавши, що одне крісло в Раді безпеки ООН «досі окуповане».
Американське видання Foreign Policy повідомило, що американські законодавці – члени Гельсінської комісії Конгресу США, внесли до Конгресу резолюцію із закликом до адміністрації Джо Байдена ініціювати процес виключення Росії із Ради безпеки ООН.
У тексті резолюції, який цитує видання, йдеться про те, що «кричущі порушення» Росією Статуту ООН, серед них спроба незаконної анексії частини території України, злочини проти цивільного населення в Україні, ядерні загрози та інші дії, ставлять під сумнів право Росії на постійне членство у Раді безпеки.
У Статуті ООН не передбачено можливості позбавлення країни постійного членства у Раді безпеки ООН. Для виключення країни з ООН потрібна згода двох третин членів Генеральної асамблеї ООН та одностайне схвалення цього рішення Радою безпеки.
У той час, як подібні резолюції Конгресу не є обов’язковими для виконання, ця акція, пише Foreign Policy, відображає настрої в Конгресі та Білому домі, де обговорюється питання щодо обмеження впливу Росії в ООН.
Ідея, підтримувана Гельсінською комісією, полягає у спробі оскаржити статус Росії як законного спадкоємця Радянського Союзу в ООН.
Україна, будучи, поряд із Росією та Білоруссю, однією з держав-засновниць ООН, може заявити про своє право на місце в Раді безпеки ООН як єдина з цих трьох держав-спадкоємців СРСР, яка не порушила Статут ООН, і надати своєму представнику повноваження як члена Ради безпеки.
У такому разі для схвалення цих повноважень теоретично потрібна лише згода 9 членів Ради безпеки ООН. Виконання такого плану, зазначає Foreign Policy, залишається предметом суперечок фахівців. Його здійснення пов’язане з труднощами через 30-річний прецедент, коли право Росії на постійне членство не ставилося під сумнів.
ОВА: на Різдво російські військові обстріляли прикордоння Сумщини, пошкоджені будинки
На Різдво російські військові атакували прикордонні території Сумської області – під удар потрапили дві громади, йдеться в заяві голови Сумської ОВА Дмитра Живицького в телеграмі.
За словами місцевого чиновника, російські окупанти після першої години ночі із мінометів обстріляли Середино-Будську громаду. Армія РФ завдала по громаді чотири удари, в результаті чого було пошкоджено шість приватних осель місцевих мешканців та електромережі.
Російські війська також обстріляли Зноб-Новгородську громаду Сумської області. В результаті чого на прикордонні розірвалась одна міна російських військових, уточнив Живицький.
Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Із українських портів вже вивезли понад 15 млн тонн агропродукції – влада Туреччини
Із українських портів «зерновим коридором» протягом кількох останніх днів було вивезено понад 15 млн тонн агропродукції, пише турецьке новинне агентство Анадолу.
За інформацією журналістів, цю цифру озвучив міністр транспорту та інфраструктури Туреччини Аділь Караїсмаїлоглу. Він нагадав, що з 1 серпня до 25 грудня цьогоріч із портів України вийшли 585 суховантажів. Загалом «зерновим коридором» транспортовано 15,8 млн тонн 13 різновидів агропродукції. Водночас до турецьких портів прибуло 171 суховантажне судно.
«У Туреччину поставили 15% усієї вивезеної по «зерновому коридору» продукції. До країн Африки відправили 12%, Азії – 29%, країн Європи – 44%», – зазначив міністр.
«Зернова ініціатива» з транспортування української агропродукції морем продовжена ще на 120 днів, повідомила пресслужба Міністерства інфраструктури України 17 листопада.
2 листопада Міністерство оборони Росії повідомило про відновлення участі Москви в угоді про експорт зерна Чорноморським коридором після того, як за кілька днів до того Росія заявила про припинення участі в угоді.
У МЗС України у відповідь заявили, що Україна не брала на себе жодних нових зобов’язань, які виходять за межі вже наявних у зерновій угоді.
Курт Волкер: допомога Україні в перемозі над Росією – найдешевший спосіб захистити усю Європу
Візит президента України Володимира Зеленського до США був доброю нагодою для того, щоб подякувати американцям за допомогу, надану цього року в боротьбі проти російської агресії, кажуть американські експерти із закордонної політики.
Деякі оглядачі вважають, що те, що робила американська влада – адміністрація і Конгрес, який виділяв часом навіть більші суми на цю підтримку, ніж просила адміністрація, було правильним і потрібним.
Але, на думку низки аналітиків, питання внутрішньої політики можуть ускладнити виділення допомоги Україні у 2023 році. Тому вони радять Білому дому постійно пояснювати, для чого Америці підтримувати Україну. Читайте про це за лінком
Зеленський попередив українців: РФ спробує «зробити останні дні року для нас темними і складними»
Армія РФ спробує зробити останні дні року, що минає темними та складними для українців, попередив президент Володимир Зеленський у відеозверненні в неділю ввечері, 25 грудня.
«Залишилося кілька днів цього року. Маємо бути свідомі того, що наш ворог спробує зробити цей час для нас темним і складним. Будь ласка, цими днями дослухайтеся до повітряних тривог. Ще раз пошукайте і запам’ятайте, де розташований найближчий Пункт Незламності», – зазначив Зеленський.
Він також закликав розповісти рідним та близьким, як знайти Пункт Незламності, якщо це знадобиться.
«Подбайте, будь ласка, і про себе. І будьте готові допомагати іншим. Коли українці разом і коли українці вдячні одне одному, нас не здолати. Хай завжди так і буде!», – наголосив глава держави.
У ніч на 19 грудня російські війська атакували Україну дронами-камікадзе іранського виробництва Shahed-136/131. Загалом, за даними Повітряних сил ЗСУ, було виявлено близько 35 баражуючих боєприпасів, 30 із них збили. Зокрема, атака була спрямована проти Києва і Київської області.
Вранці 16 грудня Росія завдала чергового масованого удару, атакувавши Україну, за даними Повітряних сил, 76 ракетами, 60 із яких збили.
«Питання часу»: Кулеба запевнив, що Україна отримає всю необхідну зброю від партнерів
Україна отримає всю необхідну зброю від західних партнерів, оскільки це лише питання часу, зазначив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в ефірі телемарафону.
«Моє враження таке. Якщо підсумувати всі закулісні розмови, не тільки у Вашингтоні, а й в інших країнах, то висновок такий: вся необхідна зброя буде, це лише питання часу», – наголосив міністр.
Кулеба також підкреслив, що існує низка психологічних, політичних та логістичних причин, чому партнери не можуть поставити Україні всю необхідну зброю одразу.
«Але з цими всіма причинами треба працювати, і ми працюватимемо. Це не тільки питання небажання. Постачання будь-якої зброї - це дуже складна технічна та логістична операція, ми займаємося разом з колегами з інших відомств усіма цими деталями», – звернув увагу голова МЗС.
За словами міністра, він вважає, що жодних табу у партнерів України щодо постачання зброї немає. І передача Patriot є найкращим доказом цього.
Раніше телекомпанія CNN з посиланням на неназваних представників влади США повідомила, що Вашингтон завершує узгодження планів постачання Україні систем Patriot. За інформацією телекомпанії, про них може бути оголошено вже цього тижня.
Речник президента Росії Дмитро Пєсков 14 грудня зазначив, що комплекси Patriot стануть законною ціллю Збройних сил Росії в разі їхнього постачання Києву.
Новорічна ніч-2023: комендантську годину не скасовуватимуть, порушників затримуватимуть – поліція
У новорічну ніч в Україні не скасовуватимуть комендантську годину, а ті громадяни, які вийдуть на вулицю вночі, ризикують опинитися у відділку поліції, попередила речниця голови Національної поліції Мар'яна Рева в ефірі телемарафону.
«Люди повинні розуміти, що незалежно від того, який день у нас - святковий чи несвятковий – є певні вимоги комендантської години. Поліцейські перевірятимуть осіб, перевірятимуть їхні документи, доставлятимуть до підрозділів поліції для встановлення особи чи перевірки цієї особи», – зазначила Рева.
19 грудня в Києві на Софіївській площі відкрили головну ялинку країни – «Ялинку незламності».
На початку листопада на сайті Київської міськради зареєстрували петицію з пропозицією відмовитися від встановлення новорічної ялинки на Софійській площі Києва. Авторка петиції вважає недоречним встановлювати ялинку в умовах війни, а зекономлені кошти вона пропонує витратити на ЗСУ або на допомогу переселенцям.
Але після консультацій з силами оборони влада Києва все ж таки вирішила встановити новорічну ялинку. Як повідомляв Віталій Кличко, цьогорічна ялинка буде штучною, 12 метрів у висоту, прикрашена енергозберігаючими гірляндами, які світитимуться від генератора. Оздоблена ялинка буде прикрасами минулих років.
«Церква захоплюється вашою мужністю»: Патріарх Варфоломій привітав українців з Різдвом
Вселенський патріарх Варфоломій привітав українців зі святом Різдва Христового в неділю, 25 грудня. Він зазначив, що Велика Церква Христова захоплюється хоробрістю і доблестю українського народу.
«Сьогодні наша свята церква святкує Різдво у плоті Передвічного Сина і слова Божого. Це одне із найбільших свят нашої християнської віри, яке ми святкуємо з духовною свободою і радістю, незалежно від трагічних зовнішніх обставин. На жаль, цього року добра звістка про Різдво лунає поряд із гомоном війни та брязканням зброї на вашій Батьківщині, яка переживає жахливі наслідки провокаційного і несправедливого вторгнення», – зазначив він.
Патріарх додав, що ця війна, «спровокована агресією РФ у лютому цього року, є найгіршою європейською геополітичною та гуманітарною кризою з моменту Другої світової війни, що «негативно впливає на довкілля і суспільство у всьому світі».
Варфоломій зауважив, що спотворення Євангелія в політичних цілях, намагання знайти богословське виправдання війни є не лише карикатурою на Євангеліє, а й «хулою на Бога милосердя». Він додав, що церква продовжує захоплюватися хоробрістю, доблестю і відданістю українців, думає про всіх, хто святкує Різдво в цю холодну пору, без електрики і опалення.
24 грудня глави Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-катлицької церкви (УГКЦ) обговорили реформу церковного календаря – домовились про спільну робочу групу.
У жовтні 2022 року Православна церква України передбачила можливість проводити богослужіння з нагоди Різдва за григоріанським (новоюліанським) календарем 25 грудня. Таке рішення ПЦУ ухвалила за результатами засідання Синоду.
Куп’янський район на Харківщині потрапив під обстріл армії РФ, поранено жінку – влада
Війська РФ в суботу, 25 грудня, вдарили по Куп’янському району Харківської області, повідомив голова РВА Андрій Канашевич, пише Суспільне.
«Точної інформації зараз немає, але попередньо мені повідомили про одну поранену жінку у Дворичанській громаді. Уточнюємо інформацію», – зазначив Канашевич.
Протягом поточної доби неділі, 25 грудня, війська РФ завдали ракетного удару по району Куп’янська Харківської області, також вони здійснили понад десять обстрілів із РСЗВ, йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ в фейсбуці.
Харківщина, зокрема і обласний центр, регулярно зазнають атак російських військ.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.