У центрі Маріуполя російські військові зносять історичні будівлі – Андрющенко
У тимчасово окупованому Маріуполі війська Росії продовжують зносити будинки, які мають історичне значення, розповів радник мера міста Петро Андрющенко в телеграмі.
За його словами, зокрема, російські окупаційні війська хочуть знищити Будинок з годинником у Маріуполі, в якому знаходилася студія відомого українського художника-монументаліста Віктора Арнаутова.
«Все, абсолютно все, що становить історичну цінність, перетворюють на попіл», – зазначив Андрющенко.
Раніше радник міського голови Петро Андрющенко повідомив, що в Маріуполі окупаційні сили зносять будівлю драматичного театру.
16 березня російський літак скинув авіабомбу на будівлю Маріупольського драматичного театру, попри те, що там на землі було написано російською мовою «ДЕТИ». Тоді у приміщенні театру, яке використовувалось як бомбосховище, ховалася понад тисяча людей. Скільки загинуло людей від авіаудару ‒ достеменно невідомо. Після трагедії у Маріупольській міськраді заявили про понад 300 загиблих. Називають кількість убитих і вдвічі більшу.
Маріуполь був захоплений російськими військами у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч.
Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Серед них – обстріл пологового будинку й удар по Драматичному театру, де ховалися люди. Міноборони Росії називає ці звинувачення «фейками».
Де розгорнуться основні бої Росії з Україною у 2023 році?
2023 рік стане вирішальним у війні Росії проти України. Про це говорять не лише українські військові та політики, в тому числі президент України, а й російське керівництво та західні фахівці.
Тож як розвиватимуться події на фронті надалі і про які підсумки можна говорити після 10 місяців повномасштабної війни? Читайте і дивіться про це за лінком
Зведення Генштабу: армія РФ вела обстріли з РСЗВ та вдарила ракетами по Куп’янську
Протягом поточної доби неділі, 25 грудня, війська РФ завдали ракетного удару по району Куп’янська Харківської області, також вони здійснили понад десять обстрілів із РСЗВ, йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ в фейсбуці.
Також повідомляється, що окупанти задля залякування продовжують хаотичні обстріли мирного населення у звільнених містах та селах вздовж правого берега Дніпра. Так, систематичних мінометних обстрілів зазнає Берислав Херсонської області. Окрім того, на Херсонському напрямку, від обстрілів постраждала цивільна інфраструктура населених пунктів Херсон, Республіканець, Тягинка, Зеленівка, Інженерне, Антонівка, Садове і Велетенське. Є постраждалі серед населення, уточнили в Генштабі.
До того ж, протягом 25 грудня авіація Сил оборони завдала двох ударів по районах зосередження ворога, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили п'ять пунктів управління та район зосередження живої сили противника.
У Києві поступово покращується ситуація зі світлом – директор Yasno
Станом на 25 грудня в столиці поступово покращується ситуація з енергопостачанням, місто не близьке до планових графіків, повідомив директор компанії Yasno Сергій Коваленко в коментарі «24 каналу».
За словами Коваленка, енергетикам у Києві вдалося придумати схеми заживлення трьох районів, які найбільше страждали протягом останнього тижня. Йдеться про Оболонь, Куренівку й Борщагівку. Внаслідок обстрілів дехто з людей залишався без світла протягом кількох діб.
Водночас райони вже заживляють в одному ритмі з усім Києвом, тобто без жодної різниці у графіках між берегами столиці. Як пояснив голова Yasno: «Все місто 25 грудня «дихає» однаково з точки зору світла. Можна сказати, що прийшла рівність».
Коваленко додав, що такого результату вдалось досягти завдяки трьом причинам:
- енергетики придумали схеми заживлення трьох районів столиці;
- цьому сприяла плюсова температура за вікном;
- споживання електроенергії у вихідні традиційно менше, ніж у робочі дні.
Росія 19 грудня здійснила найбільший за кількістю удар дронами по території України. Зокрема, атака була спрямована проти Києва і Київської області. Після цієї атаки ситуацію з електропостачанням у Києві назвали найскладнішою в країні – були райони міста, які отримували світло близько 5 годин на добу. Відновлювальні роботи не припиняються.
У Білорусі на аеродромі в Мачулищах спалахнув носій гіперзвукових ракет МіГ-31К
У неділю, 25 грудня, в Білорусі на аеродромі в Мачулищах спалахнув винищувач МіГ-31К, який є носієм гіперзвукових ракет «Кинжал», повідомляє в телеграмі моніторингова група «Беларускі Гаюн».
За інформацією моніторингової групи, спалах двигуна стався на літаку з реєстраційним номером RF-95194. Наскільки сильно постраждав літак, не повідомляється.
Відомо, що 13 грудня до Мачулищ прилетіли три МіГ-31К ВКС РФ. Це вже друга зміна у Білорусі для цього типу літаків. Раніше три МІГи прилетіли 16 жовтня і пробули в Білорусі 46 днів. Також у Мачулищах базується та проводить спільні польоти літак ДРЛО Іл-76 А-50У «Сергій Атаянц».
«Грудневі» МіГи мають реєстраційні номери RF-92215, RF-92445, RF-95194, вони вже здійснили щонайменше чотири вильоти, уточнили в моніторинговій групі.
Наразі Білорусь не є безпосереднім учасником повномасштабної війни в Україні, але надає матеріально-технічну підтримку російському вторгненню. Зокрема, надає російським військам доступ на територію Білорусі, звідки російські сили здійснюють бойові вильоти для бомбардування українських міст, а також запускають ракети по території України.
Влада України неодноразово заявляла, що поки не бачить загроз як нового вторгнення російських військових із території Білорусі, так і участі у війні білоруської армії.
15 грудня заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов повідомив, що нарощування російської військової присутності на території Білорусі, яке почалося в середині жовтня, триває.
Представник Генштабу наголосив, що Кремль використовує білоруських офіцерів та полігони для відновлення боєздатності наявних, а також підготовки новостворених підрозділів російських Збройних сил.
За словами Громова, також триває переміщення до Білорусі російського озброєння, зокрема, Росія перемістила на аеродром «Мачулищі» три літаки МіГ-31К, які є носіями гіперзвукових ракет «Кинджал», а також літак дальнього радіолокаційного виявлення А50-У.
ОВА: Авдіївка вкотре потрапила під обстріл, постраждала жінка
У неділю, 25 грудня, російські військові кілька разів обстрілювали Авдіївку на Донеччині, йдеться в повідомленні голови місцевої ОВА Павла Кириленка в телеграмі.
За його словами, зранку армія РФ шість разів обстріляла Авдіївку з артилерії та РСЗВ «Град». Для атак російські військові також використовували запальні снаряди.
Кириленко також додав, що через удари окупантів постраждала мирна мешканка міста.
Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко заявляє, що через постійні обстріли фактично «неможливо проживати» у Мар'їнці, Красногорівці, Авдіївці.
Генштаб ЗСУ регулярно повідомляє про обстріли цих населених пунктів Донеччини.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Російська армія хоче розпочати наступ на ще одному напрямку – Генштаб ЗСУ
Армія РФ сподівається розпочати наступ на ще одному напрямку фронту, окрім атак під Бахмутом та Авдіївкою, повідомив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий в ефірі телемарафону.
Він підкреслив, схід України залишається «головним театром воєнних дій, де ворог зосередив найбільше сил». Щодоби РФ застосовує ствольну артилерію, РСЗВ, танковим вогнем намагається вражати українські позиції та використовує авіацію.
«Російські окупанти намагаються просуватись за трьома основними напрямками: Бахмутському, Авдіївському і зараз спробує проводити контрнаступальні дії на Лиманському. Українські військовослужбовці, під постійним шквалом вогню, проявляючи масовий героїзм, не дають ворогові прорвати нашу оборону й завдають йому системних втрат», – розповів Череватий.
За його словами, лише за цю добу лише на Бахмутському напрямку понад 50 окупантів було вбито і близько 80 поранено.
«Так само й на інших напрямках ворогу не дають прорватись і системно його знищують. Цього ранку, за даними Генштабу, знищено 620 окупантів. Фактично щодоби ворог втрачає по батальйону», – зазначив Череватий.
За даними Донецької ОВА, від 24 лютого загинули понад 1200 цивільних жителів Донеччини, поранені – більш ніж 2700. Наразі невідома точна кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Під обстріл військ РФ потрапив Краматорськ – атаковано промзону
Російські війська 25 грудня завдали удару по Краматорську Донецької області, повідомляє у фейсбуці мер Олександр Гончаренко.
«Три ракети вдарили по промисловій зоні міста. За попередньою інформацією, без жертв», – йдеться в повідомленні Гончаренка.
Російські війська регулярно обстрілюють промзону у Краматорську.
Влада регулярно закликає жителів Донеччини евакуюватися з регіону.
«Спалений БТР і тіла українських солдатів». Історії мелітопольців про війну та окупацію
У Мелітополі, який досі перебуває під російською окупацією, раніше проживало близько 150 тисяч жителів. Наразі – близько третини корінного населення. Хтось виїхав на підконтрольну владі України територію, хтось – за кордон. Доля кожного склалась непередбачувано, але у всіх вона радикально відрізняється від колишнього життя.
Історії мелітопольців фіксує у проєкті «Подкаст на відстані. З Мелітополем у серці» спеціаліст управління культури та молоді Мелітопольської міської ради Віктор Майоров.
В інтерв'ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я» він розповів про ідею та натхнення створення зазначеного подкасту. Читайте про це за лінком
Путін назвав причину війни проти України
Президент РФ Володимир Путін заявив, що причиною війни проти України є політика «опонентів Москви», тоді як метою Росії є «об’єднання російського народу». Як передає російська служба Радіо Свобода, в ефірі програми «Москва. Кремль. Путін», російський президент сказав, що «опоненти» хочуть розділення (в оригіналі – «растаскивания») «історичної Росії».
«Поділяй і владарюй. Ось вони завжди намагалися це зробити, намагаються це зробити і зараз. А наша мета в іншому – в об’єднанні російського народу», – сказав президент РФ.
Він висловив переконаність, що Росія діє «у правильному напрямку».
«Ми захищаємо свої національні інтереси, інтереси наших громадян», – зазначив Путін і додав, що 99,9% росіян готові «покласти все» на користь країни.
Москва, за словами Путіна, готова домовлятися «з усіма учасниками про прийнятні розв’язки».
«Але це їхня справа – не ми ж відмовляємося від переговорів, а вони», – сказав він.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової, енергетичної та цивільної інфраструктури.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території. Від самого початку Кремль називає війну «спеціальною операцію». Першочергова заявлена мета – «демілітаризація і денацифікація» України, а також «захист людей від геноциду».
МЗС: Китай поглиблюватиме співпрацю з РФ у 2023 році, а в питанні війни – ні на чиєму боці
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай поглиблюватиме свої зв’язки з Росією наступного року. Як передає агенція Associated Press, Ван Ї, зокрема, сказав, що Китай «поглиблюватиме стратегічну взаємну довіру та взаємовигідну співпрацю» з Росією.
«Що стосується української кризи, ми послідовно дотримуємося основних принципів об’єктивності та неупередженості, не віддаючи перевагу ні тій, ні іншій стороні, і не підливаючи масла у вогонь, тим більше не прагнучи корисливої вигоди від ситуації», – сказав Ван Ї.
Очільник китайського МЗС звинуватив США в погіршенні відносин між двома найбільшими економіками світу.
«Сполучені Штати наполегливо продовжують розглядати Китай як свого головного конкурента і беруть участь у кричущій блокаді, придушенні та провокаціях проти Китаю», – сказав він.
Китайський лідер Сі Цзіньпін у листопаді підтвердив позицію Пекіна про необхідність припинення війни в Україні та мирні переговори. При цьому він не засудив військове вторгнення Росії.
Глави ПЦУ та УГКЦ обговорили реформу церковного календаря – домовились про спільну робочу групу
Голова Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Святослав повідомив про зустріч із митрополитом Київським і всієї України, главою ПЦУ Епіфанієм на тему реформи церковного календаря.
Як йдеться в повідомленні пресслужби УГКЦ, зустріч відбулася напередодні, 24 грудня, на території Михайлівського Золотоверхого монастиря.
«Особливу увагу предстоятелі церков звернули на узгодження позицій щодо реформи церковного календаря, яке щораз то гостріше постає перед Різдвяними та Пасхальними святами. Після обговорення було запропоновано створити спільну робочу групу, яка має всебічно вивчити це питання. Ця робоча група мала б випрацювати конкретні пропозиції для предстоятелів та Синодів обох церков в контексті приготування до відзначення 1700-річчя Першого вселенського собору, що відбувся в Нікеї у 325 році. На цьому соборі було визначено календарні принципи церковного життя», – йдеться в повідомленні.
У вітанні для всіх, хто святкує Різдво Христове 25 грудня, митрополит Епіфаній зазначив, що «світло завжди перемагає темряву».
«Мир внутрішній і мир зовнішній – це найдорожче і найцінніше надбання людей на землі, якого прагнуть усі свідомі люди, діти Божі. Подія Різдва Христового об’єднує людей у всьому світі в цих світлих прагненнях. Нехай зміцнить Господь усіх нас в доброму душевному й тілесному здоров’ї і подасть нам свою благодатну допомогу на добрі справи, задля перемоги над злом», – сказав Епіфаній.
У свою чергу голова УГКЦ заявив, що на тлі дискусій в суспільстві про те, чи личить святкувати Різдво і чи можна радіти у час війни, сказав: «Не тільки можна, але і треба в Україні радіти на Різдво! Лише той народ є непереможний, який вміє стати на коліна перед ніжністю Божої любові, яка сьогодні нам відкривається у новонародженому Божественному дитяті. Бо ця радість походить не від землі, але з неба. Лише той воїн може перемогти ворога, хто вміє стати на коліна перед Богом. Йому подається до рук сила добра і світла, яка проганяє темряву гріха і смерті».
Більшість православних церков світу, як і Римо-католицька церква та більшість протестантських церков, святкують Різдво 25 грудня за сучасним григоріанським календарем чи новоюліанським.
У жовтні 2022 року Православна церква України передбачила можливість проводити богослужіння з нагоди Різдва за григоріанським (новоюліанським) календарем 25 грудня. Таке рішення ПЦУ ухвалила за результатами засідання Синоду.
Папа Римський Франциск опівдні у неділю, 25 грудня, виголосив із площі Святого Петра у Ватикані різдвяне послання Urbi et Orbi, в якому побажав миру українському народові.
«Нехай наш погляд наповниться обличчями братів і сестер українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни. Нехай же Господь учинить нас готовими до конкретних жестів солідарності, щоби допомагати тим, хто страждає, та просвітить уми тих, хто має владу, щоби змусити замовкнути зброю та негайно покласти край цій безумній війні», – зазначив понтифік.
Він сказав, що війна в Україні погіршила ситуацію, «наражаючи цілі народи на небезпеку голоду».
«Якщо хочемо, щоби було Різдво, Різдво Ісуса та миру, дивімося на Вифлеєм і зосередьмо погляд на обличчі дитини, яка народилася для нас! І в цьому малому невинному обличчі розпізнаймо обличчя дітей, які в кожній частині світу прагнуть миру», – звернувся папа.
Більшість православних церков світу, як і Римо-католицька церква та більшість протестантських церков, сьогодні святкують Різдво (за григоріанським чи новоюліанським календарем).
У РФ хочуть підвищити податки для росіян, які виїхали з країни
Держдума РФ розробляє законопроєкт про підвищення податкових ставок для росіян, які виїхали з країни, повідомив голова нижньої палати парламенту В’ячеслав Володін.
За його словами, ті, хто покинув країну, не тільки віддалено працюють у російських компаніях, а й користуються всіма пільгами законодавства.
«Правильно преференції для тих, хто залишив Російську Федерацію, скасувати і ввести для них підвищену ставку оподаткування. Так буде справедливо», – написав Володін у Telegram.
Раніше в грудні стало відомо, що владна у РФ партія «Єдина Росія» працює над законопроєктом, який забороняє росіянам, які виїхали за кордон, працювати віддалено за деякими спеціальностями.
З початком російського вторгнення в Україну і оголошенням мобілізації з РФ виїхали сотні тисяч росіян працездатного віку, зокрема бізнесмени, IT-фахівці, науковці, лікарі та музиканти. Скільки з них залишилося за кордоном – достеменно невідомо. За офіційною статистикою, у першому півріччі міграційний відтік із країни становив близько 96 тисяч осіб.
Ситуація на Харківщині за минулу добу: одна людина загинула і одна постраждала через обстріли РФ
Минулої доби російські війська обстрілювали населені пункти Харківської області, розташовані поблизу кордону і лінії зіткнення, є загиблий і постраждала серед мирного населення, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.
«Внаслідок денних артилерійських обстрілів окупантів у селі Подоли, що в Куп’янському районі, загинув чоловік 72 років. Його дружина 74 років отримала поранення, госпіталізована до лікарні. Стан постраждалої середній», – написав Синєгубов у Telegram.
За його словами, на Куп’янському напрямку обстріли велися з танків, ствольної та реактивної артилерії.
Про обстріли на Куп’янському напрямку повідомляв вранці Генштаб ЗСУ. Також військові зазначали, що сили оборони України напередодні відбили атаку військ РФ у районі населеного пункту Лиман Перший Харківської області.
Харківщина, зокрема і обласний центр, регулярно зазнають атак російських військ.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
У компанії Yasno очікують, що 25 грудня кияни будуть зі світлом більшу частину дня
У компанії Yasno очікують, що впродовж різдвяної неділі 25 грудня світло у помешканнях киян буде більшу частину дня, заявив у фейсбуці гендиректор компанії-постачальника електроенергії Сергій Коваленко.
«Ви сьогодні повинні бути з електроенергією. Можливо, не увесь час, але достатньо у цей божевільний час. Щасливого Різдва», – зауважив Коваленко.
Росія 19 грудня здійснила найбільший за кількістю удар дронами по території України. Зокрема, атака була спрямована проти Києва і Київської області. Після цієї атаки ситуацію з електропостачанням у Києві назвали найскладнішою в країні – були райони міста, які отримували світло близько 5 годин на добу. Відновлювальні роботи не припиняються.
Янушевич: на Херсонщині за добу через атаки військ РФ 16 людей загинули і ще 64 – поранені
У Херсонській області за добу через російські обстріли 16 людей загинули і ще 64 – були поранені, повідомив голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич.
Він зазначив, що із 16 загиблих – троє працівників ДСНС. Вони загинули під час проведення робіт з розмінування територій у Бериславському районі.
«Російські окупанти 71 раз обстріляли територію Херсонщини. Били з артилерії, РСЗВ та мінометів», – повідомив голова ОВА.
При цьому, 41 раз армія РФ атакувала Херсон.
«Масованим вогнем загарбники вкрили середмістя Херсона – загинули мирні люди, зруйновано цивільні будівлі. Також під ворожим вогнем опинилися промислові приміщення, медичні заклади, приватні та багатоквартирні будинки», – долав Янушевич.
Внаслідок обстрілу російським військами із «Градів» по центру Херсона 24 грудня 10 людей загинули і десятки зазнали поранень. Місто після деокупації зазнає постійних обстрілів. Влада просить громадян евакуйовуватися.
Експерти Американського Інституту вивчення війни (ISW) у черговому звіті кажуть, що швидкість просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилася в останні дні, хоча «ще зарано судити про те, чи досяг кульмінації російський наступ з метою захоплення Бахмута».
«Російські блогери визнали, що українським силам у районі Бахмута вдалося трохи сповільнити темпи наступу росіян навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів… Російським силам, ймовірно, буде складно підтримувати темпи своїх наступальних операцій у районі Бахмута, і вони можуть спробувати ініціювати тактичну чи оперативну паузу», – йдеться у звіті.
Повідомлення про тяжкі втрати групи Вагнера в районі Бахмута в останні тижні також, ймовірно, вплинули на нинішні оперативні можливості російських сил у цьому районі, вказують американські аналітики.
«Нестача особового складу та боєприпасів російської армії, ймовірно, не дозволить їй у найближчій перспективі зберегти нинішній високий темп наступальних операцій у районі Бахмута», – наголошують у ISW.
Днями британська розвідка заявила, що за останній тиждень російські сили дещо просунулися на східній околиці міста Бахмут, але є сумнів щодо успішності ведення боїв у межах населених пунктів.
Генштаб ЗСУ регулярно повідомляє, що на Бахмутському напрямку армія РФ нині продовжує вести штурмові дії.
20 грудня президент України Володимир Зеленський відвідав Бахмут, де зустрівся з українськими військовими, які обороняють місто, і вручив їм державні нагороди.
Бахмутський напрямок вважається однією з найбільш гарячих точок фронту.
РФ у війні проти України втратила за добу близько 620 своїх вояків – Генштаб ЗСУ
В Україні за останню добу загинули близько 620 російських військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила в Україні близько 102 050 своїх військових, йдеться в повідомленні.
Крім того, серед російських втрат, за даними Генштабу, такі:
- танки ‒ 3011 (5 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 6010 (+16)
- артилерійські системи – 1991 (+3)
- РСЗВ – 418
- засоби ППО ‒ 212
- літаки – 283
- гелікоптери – 267
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1706
- крилаті ракети ‒ 653
- кораблі /катери – 16
- автомобільна техніка й автоцистерни – 4635 (+8)
- спеціальна техніка ‒ 178
Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.
ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.
Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5937 осіб.
П’ять історій українських хлопчиків, яких убила Росія
Щонайменше 440 дітей загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України. Це дані Офісу генерального прокурора станом на ранок 27 листопада. Втім, вони не остаточні, адже російські війська продовжують атакувати цивільне населення України, а процес ідентифікації загиблих ще триває.
Про історії п’яти українських хлопчиків, які загинули від російської агресії читайте і дивіться за лінком