Громадянину України, колишньому українському телеведучому, а нині російському журналісту повідомили про підозру за фактом державної зради, повідомляє Офіс генпрокуратура.
За даними слідства, підозрюваний до 2014 року працював ведучим на українських телерадіоканалах, потім переїхав до Москви та розпочав роботу на російському державному телеканалі як журналіст.
«Він висвітлює події в Україні у вигідному Кремлі ракурсі, завдаючи шкоду інформаційній безпеці нашої держави. Формує хибне ставлення громадян РФ до частини українського населення та розпалює сепаратистські настрої серед населення окремих регіонів України. У своїх виступах у ЗМІ та публікаціях в месенджерах він підтримує керівництво РФ та початок воєнних дій в Україні. Його виступи переважно підготовлені на замовлення посадових осіб державних органів й установ Росії та російських медійних центрів», – йдеться у повідомленні, опублікованому 5 серпня.
Водночас, за даними Офісу генпрокуратури, на власних сторінках у соцмережах зрадник дискредитує чинну владу України, її представників і рішення, формує негативний імідж України на міжнародній арені.
У прокуратурі не називають прізвища підозрюваного, але вказують, що в інформаційному просторі РФ його представляють політологом, президентом Асоціації «Майбутнє країни» та лідером руху «Російських українців» і віднедавна військовим експертом.
Водночас Київська обласна прокуратура оприлюднила повідомлення про підозру Юрію Коту.
«Переховуються в лісах». Голова Олешків про «велику активність» армії Росії на Херсонщині
У місті Олешки Херсонської області спостерігається активність російської армії, зазначає голова Олешківської ОТГ Євген Рищук. За його даними, особливо багато російських військових – у місцевих лісах.
Про удари ЗСУ по російських силах, про пошкодження Антонівського мосту та намагання російських військових відновити пересування ним, Рищук розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Читайте про це за лінком
Війська РФ вночі завдали ракетного удару по Запоріжжю – ОВА
Російські війська у ніч на 6 серпня завдали ракетного удару по Запоріжжю, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Старух.
«Сьогодні вночі ворог завдав ракетного удару по об’єкту інфраструктури в Шевченківському району м. Запоріжжя. За попередньою інформацією, постраждалих немає. Значних руйнувань також не зафіксовано», – написав він у телеграмі.
Крім того, як повідомляє Старух, вночі російського обстрілу зазнав проммайданчик Степногірська – пошкоджена електропідстанція. Наразі у всіх населених пунктах громади електропостачання відсутнє.
Минулої ночі російські війська обстріляли один з об’єктів інфраструктури у передмісті Запоріжжя – пошкоджено виробниче обладнання.
За даними ОВА, станом на 5 червня майже 60% території Запорізької області окупували російські війська. Місто Запоріжжя залишається під контролем влади України.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію». Москва, попри численні докази, також заперечує свої атаки на цивільних в Україні.
Нікополь вночі армія РФ обстріляла з «Градів», є постраждалі – ОВА
Російські війська вночі з реактивних систем залпового вогню «Град» обстріляли Нікополь, є постраждалі, повідомляє голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
За його словами, армія РФ з реактивних систем залпового вогню «Град» обстріляла Нікопольський район, зі ствольної артилерії – Криворізький, під обстріли потрапили житлові квартали.
«У Нікополі 20 прильотів реактивних снарядів. Троє містян поранені. Один з них – 58-річний чоловік – у лікарні. У місті понівечені 11 п’ятиповерхівок, до 40 приватних будинків, дитячий садок та будинок дитячої творчості. Виведено з ладу газовід, водовід та електромережу. Кілька тисяч людей без світла», – написав він в телеграмі.
Резніченко інформує, що у Криворізькому районі під обстріл потрапила Зеленодольська громада – за попередніми даними, люди не постраждали.
Війська РФ наступають на Бахмут, тривають бойові дії – Генштаб ЗСУ
Російські війська ведуть наступ на Бахмут, тривають бойові дії, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
Крім того, на Бахмутському напрямку загарбники вели наступальні бої у напрямках Яковлівка – Вершина та Кодема – Зайцеве – успіху не мали, відійшли.
Війська РФ із танків, ствольної та реактивної артилерії обстрілював райони населених пунктів Бахмутське, Торецьк, Білогорівка, Краснополівка, Північне та Вершина. Завдав авіаударів поблизу Зайцевого, Соледара, Бахмута та Берестового.
На Авдіївському напрямку противник проводив перегрупування. За даними штабу, також російські війська вели безуспішний наступ в напрямку Лозове – Невельське, обстрілювали із ствольної та реактивної артилерії райони Нью-Йорка, Первомайського, Водяного та Опитного. Завдали авіаційних ударів біля Новоградського, Павлівки та Пречистівки.
За даними Генштабу, на Слов’янському напрямку противник здійснював вогневе ураження із артилерії різних типів неподалік Мазанівки, Краснопілля, Сулигівки, Карнаухівки та Вірнопілла, а на Краматорському напрямку були обстріли біля Спірного та Івано-Дар’ївки.
На Новопавлівському та Запорізькому напрямках зафіксовані російські авіаудари поблизу Мар’їнки, Маліих Щербаків, Новоандріївки, Новосілки та Темирівки, також були обстріли із ствольної, реактивної артилерії та танків поблизу низки населених пунктів.
На Харківському напрямку російські війська завдали авіаційних ударів біля Верхнього Салтова та Леб’яжого, а зі ствольної та реактивної артилерії обстріляли райони Прудянки, Слатиного, Питомника, Петрівки, Коробочкиного, Мосьпанового та Замулівки.
В УЄФА ухвалили рішення щодо поведінки вболівальників «Фенербахче» на матчі з «Динамо»
Дисциплінарний комітет УЄФА ухвалив рішення щодо поведінки вболівальників турецького клубу «Фенербахче» під час матчу з київським «Динамо» 27 липня.
Як йдеться на сайті організації, комітет виніс попередження «Фенербахче» через неналежну поведінку команди та оштрафував клуб на 50 тисяч євро.
У рішенні вказано, що мають бути частково закриті трибуни (щонайменше 5 тисяч місць) під час наступного матчу клубного турніру УЄФА «за жбурляння предметів і вигукування провокаційного повідомлення образливого характеру».
Зазначене часткове закриття стадіону підлягає випробувальному терміну в два роки, починаючи з дати цього рішення, вказано на сайті.
28 липня Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) відкрив дисциплінарне розслідування щодо дій вболівальників турецького клубу «Фенербахче» під час матчу з київським «Динамо», що відбувся днем раніше.
Вболівальники «Фенербахче», зокрема, скандували ім’я президента Росії Володимира Путіна, висловлюючи таким чином своє невдоволення забитим голом. Футбольний клуб «Динамо-Київ» вийшов переможцем із тої зустрічі з турецьким клубом у Стамбулі. Матч другого раунду кваліфікації до Ліги чемпіонів завершився з рахунком 2:1 на користь киян.
Директорка українського офісу Amnesty International повідомила про звільнення
Директорка українського офісу міжнародної правозахисної організації Amnesty International Оксана Покальчук ввечері 5 серпня повідомила про рішення звільнитися з обійманої посади, про що вона написала у фейсбуці.
«Я звільняюсь з Amnesty International в Україні. Це ще одна втрата, яку мені принесла війна. Улюблена робота, 7 років життя, плани на мабутнє, а останні 5 місяців – ще і рятівний круг у вигляді правозахисної роботи на благо рідної країни під час війни. Все розбилося об стіну бюрократії та глухого мовного бар’єру. Справа не в англійській, а в тому, що якщо ти не живеш у країні, в яку вдерлися окупанти та рвуть її на шматки, тобі, напевно, не зрозуміти, що ж тут такого – засудити армію захисників. І немає слів у жодній мові, які здатні це донести до того, хто не відчув цього болю. Навіть ще вчора у мене була наївна надія, що я зможу все виправити. Що ми проведемо хай хоч 200 нарад і все-таки пояснимо, достукаємось, донесемо свою думку. І той текст буде видалено, а замість нього з’явиться інший. Сьогодні я зрозуміла, що цього не станеться», – написала Оксана Покальчук.
Вона додала, що у важливих звітах, які публікуються у час війни, «не може не бути даних про другу сторону війни, про того хто розпочав цю війну».
«Ми, з боку українського офісу, постійно наголошували, що пресреліз, який організація випустила 4 серпня, мав як мінімум дослідити дві сторони та врахувати позицію Міноборони України. Як ми зазначали, представники Amnesty International врешті звернулись до Міноборони з проханням про реакцію, але дали дуже мало часу на відповідь. У результаті цього, самі того не бажаючи, організація створила матеріал, який прозвучав як підтримка російських наративів. Прагнучи захистити цивільних, це дослідження натомість стало інструментом російської пропаганди», – додала Покальчук.
Вона підсумувала, що йде з посади зі сподіванням, що «ми зможемо зрушити міжнародні організації, зробити їх більш людяними, більш гнучкими та здатними ефективно реагувати на кризи не лише в Україні, але і у всьому світі: там, де диктатури та деспотії прагнуть силою захопити вільних людей».
Напередодні міжнародна правозахисна організація Amnesty International у новій доповіді заявила, що українські військові наражають на небезпеку мирне населення, створюючи бази і розміщуючи озброєння в житлових районах, у тому числі в школах і лікарнях, під час оборони від повномасштабного російського вторгнення.
Українська влада, військові, Офіс омбудсмена і громадськість назвали звіт несправедливим, маніпулятивним та таким, що надає більшу перевагу діям країни-агресора.
В українському офісі Amnesty International заявляли, що «звіти» такого характеру є справою окремої команди – Департаменту реагування на кризи.
Новини про цей звіт активно циркулювали у російських ЗМІ.
У Міноборони заявили, що Україна відкрита до розслідувань в питанні дотримання законів і звичаїв війни, але міжнародні організації мають насамперед вимагати зупинити збройну агресію Росії.
Генсекретарка Amnesty International Агнес Каламар після критики на адресу організації заявила, що «українські та російські тролі атакують розслідування», але це «не послабить нашу неупередженість і не змінить фактів».
Зеленський через обстріл ЗАЕС закликає застосувати жорсткі санкції проти всієї атомної галузі РФ
Президент України Воолодимир Зеленський відреагував на повідомлення про два обстріли упродовж дня у зоні захопленої російськими військами Запорізької атомної електростанції. У вечірньому відеозверенні він заявив, що відповіддю світу на такі дії РФ мають стати жорсткі санкції проти всієї російської атомної галузі.
«Сьогодні окупанти створили чергову надзвичайно ризиковану ситуацію для всієї Європи – вони обстріляли Запорізьку АЕС, причому двічі за день. Це найбільша атомна станція на нашому континенті. І будь-які обстріли цього об’єкта – це відвертий і зухвалий злочин, це акт терору. Росія повинна відповідати вже за сам факт створення загрози для АЕС. І це не тільки ще один аргумент на користь визнання Росії державою – спонсором тероризму. Це аргумент і на користь того, щоб застосувати жорсткі санкції проти всієї російської атомної галузі – від «Росатома» до всіх пов’язаних компаній і осіб. Це питання суто безпеки», – сказав Зеленський.
Президент про поведінку Росії додав: «Той, хто створює ядерні загрози для інших народів, сам точно не здатний безпечно використовувати атомні технології».
Сьогодні стало відомо, що Запорізька атомна станція відключила від мережі один із трьох енергоблоків, що працюють, через російські обстріли. За даними «Енергоатома», обстріли мали місце приблизно о 14:30, а потім ще ввечері.
«Три «прильоти» зафіксовані прямо на майданчику станції, біля одного з енергоблоків, де знаходиться ядерний реактор. Рашисти серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію та об‘єднаний допоміжний корпус. Є ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Високою є пожежна небезпека. Наразі постраждалих немає. Перед обстрілами представники Росатома поспіхом покинули станцію. Ймовірно, вони знали, що готується атака. Український персонал ЗАЕС перебуває на місці і виконує усі заходи із забезпечення ядерної й радіаційної безпеки та ліквідовує наслідки пошкоджень», – заявили в «Енергоатомі».
У Центрі протидії дезінформації при РНБО заявили, що Запорізька АЕС відіграє значну роль при контрнаступі українських військ, тому російські війська продовжуватимуть «ядерний шантаж».
На території ЗАЕС базуються російські війська і, як кажуть у центрі, атомний об’єкт використовується армією РФ як прикриття.
3 серпня в інтерв’ю Associated Press директор ядерної агенції ООН МАГАТЕ Рафаель Гроссі попередив, що найбільша в Європі атомна електростанція – Запорізька АЕС – «повністю вийшла з-під контролю». Він звернувся до Росії й України з проханням негайно дозволити експертам відвідати комплекс для стабілізації ситуації й уникнути ядерної аварії.
Від 4 березня Запорізька АЕС захоплена російськими військами. Також під окупацією перебуває і місто-супутник ЗАЕС – Енергодар.
Єврокомісія спростувала заяви РФ про неможливість передачі газової турбіни через санкції
Європейська комісія заявляє, що західні санкції проти Москви не є перешкодою для передачі газової турбіни Siemens із Німеччини до Росії.
Російський державний енергетичний гігант «Газпром» з 27 липня скоротив постачання газу газопроводом «Північний потік-1» до Німеччини до однієї п’ятої потужності, заявивши, що цей крок був необхідний, оскільки він не отримав турбіну після того, як її відправили на технічне обслуговування.
«Газпром» заявив, що санкції унеможливили постачання турбіни Siemens на компресорну станцію «Портова» газопроводу «Північний потік-1».
Але і Німеччина, і ЄС заявляють, що для уповільнення постачання газу немає технічних підстав і що дії Росії політично мотивовані та пов’язані із відповіддю ЄС на вторгнення РФ в Україну.
«У санкціях немає нічого, що забороняло б передачу турбіни Siemens до Росії», – заявив 5 серпня голова пресслужби Єврокомісії Ерік Мамер.
Деякі офіційні особи в ЄС звинуватили Росію у використанні енергоресурсів як зброю, заявивши, що відмовка про технічне обслуговування турбіни стала ще одним прикладом того, як Москва вигадує виправдання у спробі зруйнувати єдність блоку проти Росії через вторгнення в Україну, яке триває вже шостий місяць.
Тим часом Рада Європи схвалила рішення про добровільне зниження споживання газу на 15%, яке діятиме до 31 березня 2023 року.
«Метою скорочення споживання газу є економія напередодні зими, щоб підготуватися до можливих перебоїв у постачанні газу з Росії, яка постійно використовує постачання енергоносіїв як зброю», – йдеться в повідомленні.
Рада ЄС вирішила, що від виконання зобов’язань щодо скорочення споживання газу буде звільнено країни Євросоюзу, які не з’єднані газовими мережами з іншими країнами, а також не мають синхронізованих з європейською електроенергетичною системою електричних мереж і більшою мірою залежать від газу під час виробництва електроенергії.
У разі серйозного ризику нестачі газу ЄС може оголосити «Союзну тривогу».
Із червня Росія значно скоротила постачання газу «Північним потоком-1». «Газпром» обґрунтував це відсутністю турбіни, відправленої на ремонт до Канади.
Siemens Energy неодноразово відкидала звинувачення у тому, що вона не надала відповідних документів для відвантаження турбіни.
Турбіну Siemens доставили до Німеччини після ремонту в Канаді, влада якої погодилася повернути двигун на прохання Німеччини, попри санкції.
Болгарія призупиняє видачу віз росіянам
Болгарія призупиняє на невизначений термін видачу росіянам туристичних віз та віз для власників нерухомості, повідомила 5 серпня Асоціація туроператорів Росії.
Повідомляється, що причиною рішення стала висилка з Росії 14 болгарських дипломатів. У заяві російського МЗС йдеться, що це заходи у відповідь на аналогічне рішення Болгарії щодо співробітників російських закордонних установ.
28 червня Болгарія повідомила про висилку 70 дипломатів та технічних співробітників посольства Росії. Російська влада заявляє, що робота посольства та генконсульств тепер «фактично паралізована».
Видачу віз росіянам також призупинила Латвія. Єдиним винятком може стати необхідність поїздки на похорон близького родича.
Естонія 28 липня оголосила, що припиняє видавати громадянам Росії та Білорусі короткострокові візи та посвідки на проживання для навчання. Влада Естонії також заборонила росіянам і білорусам влаштовуватися на сезонні роботи, якщо у них немає довгострокової національної візи. Раніше це можна було зробити за допомогою туристичної візи від будь-якої країни Шенгенської угоди.
До суду скеровано обвинувальний акт стосовно керівника в’язниці «Ізоляція» – ОГП
До суду скеровано обвинувальний акт стосовно керівника в’язниці «Ізоляція» на тимчасово окупованій території Донецької області, повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора.
«Розслідуванням встановлено, що обвинувачений з жовтня 2014 року по лютий 2018 року організовував обмеження свободи потерпілих. Їх утримували у катівні «Ізоляція». Обвинувачений, а також за його наказом інші учасники не передбаченого законом воєнізованого формування «МДБ ДНР», застосовували до потерпілих фізичне та психічне насильство, катували, імітували розстріл. Вони наносили їм удари палицями по різних частинах тіла, застосовували електричний струм. Утримували потерпілих в нелюдських умовах, без харчування і води, а також можливості для справляння фізіологічних потреб та необхідної медичної допомоги», – йдеться в повідомленні.
ОГП каже про інкримінування очільникові «Ізоляції» статті про торгівлю людьми, участь в терористичній організації та непередбачених законом воєнізованих збройних формуваннях, а також порушення законів та звичаїв війни.
В’язницю «Ізоляція», як вказує ОГП, було створено «для незаконного утримання військовополонених та цивільних осіб, їх тортур, завдання каліцтва з метою отримання показань про начебто вчинення ними злочинів, а також залякування та здійснення на них психологічного тиску».
Письменник, журналіст і колишній бранець угруповання «ДНР» Станіслав Асєєв повідомив 9 листопада 2021 року, що в Києві затримали причетного до воєнних злочинів у «Ізоляції» Дениса Куликовського, відомого як «Палич». Це пізніше підтвердила і СБУ.
18 липня цього року Станіслав Асєєв у фейсбуці написав: «Справу Палича передають до суду, а International Criminal Court має намір розпочати окреме розслідування по Ізоляції. Маленька, але частка справедливості».
Приміщення колишнього заводу «Ізоляція» захопили контрольовані Росією угруповання у 2014 році. Пізніше зі слів полонених і заручників, котрі поверталися за обмінами, стало відомо, що в «Ізоляції» діє в’язниця. Існують десятки свідчень про катування там. В Україні Офіс генпрокурора веде кримінальні справи щодо подій у цьому місці.
В’язнями тюрми «Ізоляція» були, зокрема, вчений Ігор Козловський і журналіст Станіслав Асєєв.
Зустріч Ердогана з Путіним у Сочі завершилася
Сайт Кремля повідомив про завершення переговорів у Сочі між російським президентом Володимиром Путіним та президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.
Як йдеться в повідомленні, сторони обговорили будівництво атомної електростанції «Аккую» та співпрацю в рамках «Турецького потоку»
«За вашої безпосередньої участі та за посередництва Секретаріату ООН вирішене питання, пов’язане з постачанням українського зерна з чорноморських портів. Поставки вже пішли», – цитує звернення Путіна до Ердогана сайт російського президента.
Сайт турецького президента пише також про «тему Сирії» та «солідарність у боротьбі з тероризмом» з боку Туреччини та Росії.
Повідомляється, що Путін і Ердоган домовилися нарощувати торгівлю та активізувати економічну та енергетичну співпрацю.
Російська агенція «Інтерфакс» із посиланням на віцепрем'єра Росії Олександра Новака заявила, що сторони також домовилися перевести частину розрахунків за російський газ у рублі.
Зустріч у Сочі тривала близько чотирьох годин.
Станом на вечір 5 серпня інформації, що сторони обговорювали війну РФ проти України і шляхи врегулювання, в офіційних комюніке немає.
Зустріч на чорноморському російському курорті Сочі стала другою між лідерами Туреччини та Росії менш ніж за місяць.
ЗАЕС відключила один із трьох енергоблоків через обстріл її майданчика військовими РФ – «Енергоатом»
Окупована російськими військовими Запорізька атомна станція (ЗАЕС) відключила від мережі один із трьох енергоблоків, що працюють, через російські обстріли.
«Сьогодні, 5 серпня 2022 року, російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу о 14:30 зафіксовано три «прильоти» біля промислового майданчика ЗАЕС», – повідомила НАЕК «Енергоатом» у Telegram.
Як уточнили в компанії, військові РФ влучили у високовольтну лінію зв’язку (відкритого розподільчого пристрою) автотрансформатора ЗАЕС.
В «Енергоатомі» запевнили, що попри провокації військ РФ, ЗАЕС продовжує працювати та видавати потужність в енергосистему України через лінії, які працюють.
За даними компанії, викидів і скидів радіоактивних речовин не зафіксовано.
Повідомляється, що обстріли були також ввечері 5 серпня.
«5 серпня російські терористи вдруге обстріляли Запорізьку атомну електростанцію з РСЗВ. Три «прильоти» зафіксовані прямо на майданчику станції, біля одного з енергоблоків, де знаходиться ядерний реактор. Рашисти серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію та об‘єднаний допоміжний корпус. Є ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Високою є пожежна небезпека. Наразі постраждалих немає. Перед обстрілами представники Росатома поспіхом покинули станцію. Ймовірно, вони знали, що готується атака. Український персонал ЗАЕС перебуває на місці і виконує усі заходи із забезпечення ядерної й радіаційної безпеки та ліквідовує наслідки пошкоджень», – заявили в «Енергоатомі».
У Центрі протидії дезінформації при РНБО заявили, що Запорізька АЕС відіграє значну роль при контрнаступі українських військ, тому російські війська продовжуватимуть «ядерний шантаж».
На території ЗАЕС базуються російські війська і, як кажуть у центрі, атомний об’єкт використовується армією РФ як прикриття.
3 серпня в інтерв’ю Associated Press директор ядерної агенції ООН МАГАТЕ Рафаель Гроссі попередив, що найбільша в Європі атомна електростанція – Запорізька АЕС – «повністю вийшла з-під контролю». Він звернувся до Росії й України з проханням негайно дозволити експертам відвідати комплекс для стабілізації ситуації й уникнути ядерної аварії.
Від 4 березня Запорізька АЕС захоплена російськими військами. Також під окупацією перебуває і місто-супутник ЗАЕС – Енергодар.
Госпіталізувати військовополонених українських морських піхотинців до Туреччини або іншої нейтральної країни просять їхні родичі. Вони створили відповідну петицію та звернення до президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, розповіла в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода голова громадської організації «Штаб підтримки Морської піхоти України» Яна Скруцька.
«Створила петицію, відповідно до статті 109 Женевської конвенції, яка передбачає, що військовополонені, які перебувають певний час в полоні, можуть бути інтегровані, або госпіталізовані до третьої нейтральної країни світу – для того, щоб в подальшому вони могли там знаходитися. Для чого ця була петиція створена – ситуація в Оленівці, вона нас вибила з колії. Ми не впевнені, що не повториться ця ситуація. В нас немає ніяких гарантій безпеки їхніх життів (військовополонених українців – ред.)», – заявила наречена полоненого українського військовослужбовця.
Відправною точкою для петиції та звернення, за її словами, став не лише вибух в колонії окупованої Оленівки, який в українській розвідці назвали «актом тероризму з боку збройних сил окупанта», а й заява Міжнародного комітету Червоного Хреста про те, що організація не гарантувала безпеку українським військовим, які залишили сховища заводу «Азовсталь» у Маріуполі.
«Міжнародним організаціям перше, що хочеться сказати – прокиньтеся! Досить! Зараз, коли я чую, що вони починають в публічному просторі розповідати, що не брали на себе ніяких зобов’язань – тобто? Є Женевська конвенція щодо військовополонених, там чітко прописано, що Міжнародний комітет Червоного Хреста робить. І ці пункти не виконуються. Перше – зв’язок з рідними. Цього зв’язку немає. В ООН я також не можу додзвонитися. Вчора всі телефони, всіх управлінь, які тільки є, я вже всі обривала телефони – ніхто не відповідає. В половини автовідповідач – виклик іде, і все», – твердить Яна Скруцька.
Вона каже, що звісток від нареченого не отримувала після його виходу із «Азовсталі».
Загалом ГО «Штаб підтримки Морської піхоти України» налічує пів тисячі родин. І їхня кількість, за словами голови, зростає, адже досі є проблема із встановленням місця перебування і долі українських військових із Маріуполя.
Штурм біля Мар’їнки відбито, біля Бахмута, Авдіївки та Пісків війська РФ відійшли – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що наступальними діями війська РФ намагалися захопити вигідні рубежі та покращити тактичне положення в районах Бахмута, Зайцевого та Вершини – «успіху не мали, відійшли».
«Ворог безуспішно намагався просунутися в напрямках населених пунктів Красногорівка, Авдіївка та Піски», – йдеться в повідомленні.
За даними штабу, ЗСУ відбили черговий штурм армії РФ в напрямку Мар’їнки.
Повідомляється, що на Південнобузькому напрямку у військ РФ була спроба наступу в напрямку на Лозове – російські війська отримали відсіч та відійшли.
Триває сто шістдесят третя доба війни РФ проти України.
Три тижні життя в Маріуполі під постійними обстрілами, в оточенні російських військ. Водночас у цей час чоловік Оксани Дубик захищав місто і перебував на заводі «Азовсталь». Сьогодні він у полоні в таборі для військовополонених в Оленівці Донецької області. Чоловік навіть не знає, чи Оксана з батьком вибрались із Маріуполя. А дружина не знає, що з її чоловіком.
24 березня Оксана Дубик із татом приїхали у Львів. Живуть у модульному будиночку. Але, попри пережите, жінка не склала руки і з двома подругами з Маріуполя відкрила квіткову крамницю.
Про її евакуацію, чекання та мрії в публікації за лінком
Канада долучиться до підготовки українських військових у Британії
Збройні сили Канади надішлють до Великобританії 225 військовослужбовців, більшість з яких працюватимуть інструкторами спільно з британськими військовими задля навчання українських Збройних сил, повідомила міністр національної оборони Канади Аніта Ананд 4 серпня.
«Канада дозволила розгортання персоналу Збройних сил Канади для навчання новобранців Збройних сил України, які прагнуть збільшити чисельність своїх сухопутних сил перед обличчям триваючого, неспровокованого, невиправданого та незаконного вторгнення Росії», – повідомляє офіційний сайт уряду Канади.
Згідно з повідомленням, на початку йдеться про розгортання канадських сил терміном у приблизно чотири місяці.
Перша з трьох навчальних груп, що складатиметься приблизно з 90 військовослужбовців, буде в основному набрана з 3-го батальйону канадської легкої піхоти принцеси Патриції, який базується в Едмонтоні (Альберта).
Повідомляється, що перші курси під керівництвом Канади проходитимуть за гнучкою навчальною програмою, зосередженою на індивідуальних навичках, необхідних для бойових дій на передовій, включно з поводженням зі зброєю, наданням першої допомоги на полі бою, польовими вміннями, тактикою патрулювання та законами збройних конфліктів.
«Радий, що Збройні сили Канади приєднаються до все більш активних міжнародних зусиль із підтримки програми підготовки українських військових у Великій Британії. Канадський досвід дасть подальший імпульс цій програмі та сприятиме тому, щоб українські чоловіки та жінки, які прибувають до Сполученого Королівства для підготовки заради захисту своєї країни, мали доступ до широкого спектра знань і навичок як британських сил, так і наших міжнародних партнерів», – прокоментував рішення Канади міністр оборони Великобританії Бен Воллес.
Із лютого Канада виділила або надала Україні військову допомогу на суму 626 мільйонів доларів, включно з артилерійськими гарматами, безпілотниками і броньованими машинами бойової підтримки, а також відповідним навчанням.
Число українців, які асоціюють себе з УПЦ (МП), скоротилося до 4% – опитування
Більше ніж половина українців стала асоціювати себе з Православною церквою України (ПЦУ), йдеться у результатах дослідження «Динаміка релігійної самоідентифікації населення України», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
За даними дослідження, якщо у червні 2020 року з ПЦУ себе асоціювали 34% опитаних, у червні 2021 року – 42%, то у липні 2022 року цей показник досяг 54%.
Водночас, якщо до початку повномасштабного вторгнення РФ збільшення цієї частки відбувалося за рахунок православних без конкретизації церкви, то за останній рік – за рахунок тих, хто асоціював себе з УПЦ (Московського патріархату) – у 2020 році їх було 15%, у 2021 – 18%, у 2022 – лише 4%.
Частка греко-католиків за цей час майже не змінилася (8% – у 2020, 9% – у 2021, 8% – у 2022 році), як і частка римо-католиків, протестантів та інших християнських церков.
У 2022 році у всіх регіонах більше людей ідентифікують себе з православ’ям, а також саме з ПЦУ (від 59% у центрі до 42% на сході країни). З УПЦ (МП) ідентифікують себе 3-6% залежно від регіону (на сході та півдні – 5-6%).
Серед усіх лінгво-етнічних категорій найбільше респондентів ідентифікують себе з ПЦУ. Серед російськомовних етнічних росіян таке переважання найменше, але 36% з них асоціюють себе саме з ПЦУ, а з УПЦ (МП) – 13%, йдеться в дослідженні.
Повідомляється, що серед україномовних українців прихильників ПЦУ та УПЦ (МП) 58% та 3% відповідно.
Найбільше атеїстів серед російськомовних етнічних українців – 17%, вказує КМІС.
Загалом, за даними дослідження, 72% українців назвали себе православними (найменше на заході країни – 59%), 8% греко-католиками (на заході 26%, в інших макрорегіонах близько 1%), 10% – атеїстами.
Опитування проводилося 6-20 липня методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера серед 2 000 респондентів у всіх регіонах, контрольованих до 24 лютого.
Шмигаль заявив про рішення конфіскувати понад 900 об’єктів, які належать Росії
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд затвердив рішення про передачу на користь держави низки російських активів.
За його словами, усе майно, яке планують конфіскувати, розділене на три категорії. Перша категорія – майно, яке належить російській державі. Друга категорія – активи, які належать підсанкційним громадянам та компаніям із Росії. Третя – активи російських банків.
«Сьогодні уряд затвердив указ президента, яким пропонується конфіскація 903 об’єктів, які належать саме російській державі. 79 позицій – це корпоративні права, 824 позиції – майно», – повідомив Шмигаль.
За його словами, конфісковані активи конвертуватимуться в кошти на оборону та відновлення України.
Наступною, переконаний Шмигаль, має стати конфіскація російських активів на Заході для відбудови України.
«Над цим працює і уряд, і Офіс президента з командами найкращих юристів та з командами міжнародних експертів, наших партнерів і союзників», – сказав прем’єр-міністр.
Після повномасштабного російського вторгнення Україна почала впроваджувати законодавство про націоналізацію російських об’єктів на своїй території та примусове вилучення російських активів з метою скерування коштів на користь держави та для відновлення країни, яка потерпає від нищення військами РФ.
Латвія на невизначений термін призупинила видачу віз росіянам
Посольство Латвії у Росії на невизначений термін призупинило прийом заяв на отримання віз для громадян Росії, йдеться на сайті дипмісії.
Згідно з повідомленням, виняток буде лише для тих, хто хоче прибути на похорон близького родича.
На початку квітня Латвія заборонила російським та білоруським громадянам отримувати дозвіл на проживання за інвестиції в економіку країни, а також перестала видавати первинні дозволи на тимчасове проживання до 30 червня 2023 року. Щоправда, у законі зробили низку винятків для отримання первинних посвідок на проживання. Наприклад, первинну посвідку можна отримати, якщо іноземний громадянин є чоловіком (дружиною) громадянина Латвії, а також приїхав для участі в проєкті наукового співробітництва, навчання чи практики.
30 липня голова латвійського МЗС Едгарс Рінкевичс закликав ЄС припинити видачу туристичних віз росіянам. До цього він писав у твітері, що в ЄС уже обговорювали цю ініціативу, проте не дійшли спільної думки. З такою ж пропозицією виступило і МЗС Естонії.