Доступність посилання

ТОП новини
Дронар батальйону «Карпатська січ»
Дронар батальйону «Карпатська січ»

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Понад 10 людей постраждали внаслідок обстрілу Миколаєва, є загиблі – влада

Понад 10 людей постраждали внаслідок обстрілу Миколаєва в одному місці, є загиблі, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.

«Вже понад 10 («300») лише в одному місці після обстрілу вдень, є «200», бригади ще працюють», – повідомив він у Telegram.

Раніше сьогодні Кім попередив, що на території Миколаєва з 23:00 5 серпня до 5:00 8 серпня запроваджують комендантську годину, бо «місто буде на відпрацюванні».

Він закликав поставитися з розумінням до відповідних заходів, запланувати об’їзд міста.

Три міжнародні автобуси, рейси яких заплановані, з міста виїдуть у супроводі поліції, сказав голова ОВА.

20 липня Віталій Кім анонсував, що найближчим часом Миколаїв «закриють» на день чи два. Він повідомляв про надходження листів щодо ймовірних колаборантів та зрадників, інформацію в яких перевіряють.

«Хід війни змінюється на користь України». Далі наступ на Херсон чи Донецьк?

Хід війни з Росією змінився на користь України, і українські війська мають «вікно можливостей», щоб почати наступ на півдні, вважає один з провідних фахівців у галузі стратегічних досліджень Великої Британії.

У своїй статті Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень в Королівському коледжі Лондона, каже, що причина в тому, що росіяни мають проблеми з надходженням сучасної зброї та заміною особового складу, який швидко вибуває.

Читайте про це за лінком

Ексзаступника голови ГУР підозрюють у державній зраді

В Офісі генпрокурора з посиланням на Львівську облпрокарутару заявили, що генерал-майору, колишньому заступнику голови Головного управління розвідки Міністерства оборони України повідомлено про підозру у державній зраді.

«За даними слідства, підозрюваний з 2014 року був завербований та діяв в інтересах спецслужб РФ. Збирав та передавав таємну та цілком таємну інформацію щодо актуальної військово-політичної ситуації в Україні, а також форм та методів, які використовуються ЗСУ та правоохоронними органами у протидії російській агресії. За вказівкою спецслужб країни-агресора, він надсилав їм інформацію з органів Міністерства оборони, Головного управління розвідки, Національної академії Сухопутних військ ім. П. Сагайдачного, авіаційних та військово-промислових державних підприємств щодо діяльності останніх, а також агентурних зв’язків спецслужб України на тимчасово окупованій території», – розповіли в ОГП.

Повідомляється, що у лютому 2022 року під час проведення обшуку за місцем роботи підозрюваного «він намагався застрелити співробітників СБУ, які прибули для проведення слідчих дій».

«Тоді йому було повідомлено про підозру за фактом посягання на життя працівника правоохоронного органу та незаконного зберігання зброї. Наразі підозрюваному обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою без визначення розміру застави», – йдеться в повідомленні.

Імені підозрюваного і періоду силовики не вказують.

СБУ додає, що затриманий був заступником голови ГУР МОУ з 2008 до 2010 року. Потім працював на різних посадах державної служби цього відомства, а також у лавах керівного складу Державного космічного агентства України.

Росія висилає 14 співробітників посольства Болгарії в Москві

Міністерство закордонних справ Росії 5 серпня оголосило 14 співробітників посольства Болгарії в Москві персонами нон ґрата. У заяві відомства йдеться про те, що це заходи у відповідь на аналогічне рішення Болгарії щодо 70 російських дипломатів.

«Хотіли б наголосити, що відповідальність за наслідки цих контрпродуктивних кроків цілком і повністю лежить на уряді Болгарії на чолі з паном Петковим», – заявило російське МЗС.

28 червня Болгарія повідомила про вислання 70 дипломатів і технічних співробітників посольства Росії. Російська влада заявляє, що робота посольства і генконсульств тепер «фактично паралізована». Софія відкинула заклик Росії переглянути рішення.

Раніше – у березні – Болгарія оголосила персонами нон ґрата десятьох російських дипломатів: вони здійснювали в країні діяльність, несумісну з їхнім статусом, заявили в болгарському МЗС. До цього Софія оголосила про висилку двох російських дипломатів, які, за версією болгарської сторони, займалися в країні розвідкою.

Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Болгарії Кирил Петков заявив, що в країні залишаться 43 російські дипломати, і назвав це достатньою кількістю. У ЄС також відкинули російські претензії.

Європейські країни вислали сотні російських дипломатичних співробітників після того, як Москва розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого. Росія відповіла взаємністю, відправивши додому дипломатів з багатьох країн ЄС.

Путін прийме Ердогана в Сочі. Це буде їхня друга зустріч від початку масштабного вторгнення РФ в Україну

Президент Росії Володимир Путін 5 серпня має зустрітися зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом на чорноморському курорті Сочі, це буде друга зустріч між двома лідерами менш ніж за місяць.

Очікується, що темами, які домінуватимуть на переговорах, стануть припинення війни Росії в Україні й перспектива турецького наступу в Сирії. Раніше Ердоган домігся дипломатичного успіху в допомозі організувати угоду за посередництва ООН щодо відновлення поставок українського зерна через Чорне море.

Турецький лідер намагався використати свої теплі відносини як з Україною, так і з Росією, щоб зіграти свою роль у припиненні повномасштабної війни, розпочатої Кремлем.

Заплановане військове вторгнення Анкари для нападу на курдське ополчення на півночі Сирії також буде одним з головних у порядку денному, повідомила турецька державна телекомпанія TRT.

Москва, яка підтримує президента Башара Асада в громадянській війні в Сирії, нещодавно радила відмовитися від такого наступу.

Анкара вважає підтримуване США ополчення сирійських курдів «Загони народної оборони» (YPG) терористичним угрупованням і підозрює, що воно пов’язане з місцевими повстанцями.

Турецький наступ на півночі Сирії був призупинений від 2019 року після двох угод про припинення вогню, укладених за посередництва Вашингтона і Росії.

За даними Кремля, на порядку денному також стоїть питання про можливий продаж бойових безпілотників із країни-члена НАТО Туреччини до Росії.

Путін нещодавно запропонував співпрацю з Росією турецькому виробникові безпілотників Baykar, про це заявляв Ердоган минулого місяця, якого цитувала місцева телекомпанія CNN Türk.

Українська армія використовує безпілотники Baykar Bayraktar TB2 проти російських військ від початку повномасштабного вторгнення в лютому.

Раніше гендиректор Baykar Халук Байрактар заявив в інтерв’ю CNN, що компанія не збирається продавати дрони Росії.

Посол Британії відреагувала на звіт Amnesty International, який критикує українських військових

Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс відреагувала на звіт міжнародної правозахисної організації Amnesty International, в якому українських військових звинуватили наражанні на небезпеку мирного населення через розташування баз у житлових районах.

«Єдине, що загрожує українським цивільним жителям, це російські ракети, зброя і мародерство російських військ. Крапка. Якби Росія припинила вторгнення в Україну, небезпеки не було б», – написала Сіммонс у твітері 5 серпня.

Звіт Amnesty International від 4 серпня про те, як українські військові нібито наражають на небезпеку мирних жителів, коли розташовуються поблизу цивільних об’єктів, викликав хвилю обурення не лише серед українських військових, але й серед правозахисників.

«Перебування в обороні не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права», – заявили у міжнародній організації.

Amnesty, ба більше центральний офіс у Лондоні, не має достатньо досвіду для оцінки обставин, і таким чином не враховує контекст війни, що триває, стверджують українські правозахисники.

У Севастопольську бухту знову зайшов російський військовий корабель із обпаленим бортом – фото

Близько 09:15 5 серпня у Севастопольську бухту в окупованому Криму зайшов патрульний корабель проєкту 22160 типу «Василий Быков» Чорноморського флоту Росії, повідомляють кореспонденти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.

Правий борт корабля у районі корми обгорів. На кормі розміщено армійську пускову установку зеленого кольору.

О 09:30 корабель за допомогою буксирів пришвартувався біля Куриної пристані.

У складі Чорноморського флоту Росії є чотири патрульні кораблі проєкту 22160: «Василий Быков» (бортовий номер 368), «Дмитрий Рогачев» (375), «Павел Державин» (363) і «Сергей Котов» (383).

Від початку повномасштабного воєнного вторгнення армії Росії в Україну бортові номери всіх кораблів зафарбовані для ускладнення ідентифікації однотипних одиниць.

4 серпня військово-морський експерт HI Sutton із проєкту OSINT повідомив у твітері, оприлюднивши відповідні фото, що російський військовий корабель поблизу окупованого Севастополя раптом почав випускати димову завісу, після чого був оповитий клубами чорного диму.

Експерт припустив, що маскування російського корабля за допомогою димових приманок не допомогло йому врятуватися від влучання української ракети і саме тому його огорнули клуби чорного диму. Однак остаточної ясності щодо цього немає.

За даними експерта, на фото знято патрульний корабель проєкту 22160 типу «Василий Быков».

29 липня кореспондент Крим.Реалії також зафіксував патрульний корабель з обгорілим бортом і пусковою установкою на кормі, що заходив у Севастопольську бухту.

Кожен із патрульних кораблів проєкту 22160 може бути озброєний модульним ракетним комплексом «Калібр-К» із ракетами Х-35 або ракетами сімейства «Калібр». Однак, за даними розвідки, пускові установки крилатих ракет на ці кораблі не встановлені.

Крім того, на кожному патрульному кораблі розміщується авіаційна група – один вертоліт Ка-27ПС або Ка-29, або Ка-52К і два-чотири БПЛА в палубному ангарі.

За даними ВМС України, російські військові тримають на бойовому чергуванні в Чорному морі чотири носії крилатих ракет «Калібр», загальним залпом у 24 ракети.

МЗС у День пам’яті жертв Великого терору: Росія успадкувала найгірші сталінські традиції і загрожує світу

Міністерство закордонних справ України заявило, що російська влада нині продовжує політику радянського режиму, вийшовши «на новий рівень цинізму та жорсткості». МЗС оприлюднило заяву 5 серпня, коли в Україні вшановують пам’ять жертв Великого терору 1937–1938 років.

«Окупанти ведуть війну проти кожного українця, незалежно від віку, статі, мови спілкування чи роду діяльності. Ворожі війська з важкої артилерії та ракетними ударами розстрілюють та нищать всю націю. Оленівка, Вінниця, Кременчук, Краматорськ, Буча, Ірпінь, Бородянка, Харків, Чернігів, Миколаїв, Маріуполь – назви цих українських міст і містечок тепер відомі всьому світу саме через криваві злочини російської влади. Але найбільше потерпають тимчасово окуповані території України, які загарбники перетворили на місця несвободи і масового терору», – наголосили у міністерстві.

Водночас, йдеться в заяві, як Великий терор тридцятих років 20-го століття «не зламав українського народу, його духу і мужності», так не здасться Україна і зараз.

«Настав час рішуче визнати, що Російська Федерація, що успадкувала найгірші сталінські традиції, стала державою-терористом, що становить небезпеку для всього світу. Сьогодні українські захисники борються за те, щоб раз і назавжди здолати агресора й унеможливити подальші спроби РФ знищити український народ, нашу державність і вдаватися до шантажу всього людства. Світ демонструє безпрецедентну підтримку України, разом ми рухаємося до спільної цілі, якою обов’язково стане перемога», – заявили у МЗС.

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи вищого керівництва й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

Великий терор тривав 15 місяців і був офіційно припинений за постановою того ж Політбюро ЦК ВКП(б) 17 листопада 1938 року, хоча репресії в менших масштабах тривали й надалі.

За два роки партійна верхівка арештувала 1,5 мільйона людей, 680 тисяч із них були вбиті.

На території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 тисяч 918 людей, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць і таборів.

«Треба добивати». Чи зможуть окупанти відремонтувати Антонівський міст біля Херсону після ударів ЗСУ?

Чи зможе Росія відновити Антонівський міст біля Херсону? Чи залежить від цього подальший розвиток військових подій на південному напрямку? Чому віцепрем'єр Росії Марат Хуснуллін знову відвідав окуповані регіони Херсонської і Запорізької областей?

Читайте про це за лінком

Влада Грузії: запровадження віз для росіян «призведе до дестабілізації і війни»

Голова парламентського комітету з юридичних справ від владної партії Грузії «Грузинська мрія» Анрі Оханашвілі заявив, що вимога опозиції – зокрема партії Міхеїла Саакашвілі «Єдиний національний рух» – обмежити в’їзд до країни для росіян, відновивши візовий режим з Росією, «призведе до дестабілізації й війни».

Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, лідери «Грузинської мрії», зокрема голова партії Іраклій Кобахідзе, і раніше неодноразово давали зрозуміти, що опозиція, на їхню думку, саме цього й домагається – втягування Грузії у війну з РФ.

Питання щодо запровадження візового режиму з Росією грузинська влада зараз не розглядає.

З березня цього року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і запровадження санкцій проти РФ до Грузії приїхали понад 300 тисяч росіян. Причому більшість із них переїхали до Тбілісі, Батумі та інших міст на тривалий час, купуючи або орендуючи квартири.

Необхідність отримувати грузинську візу для громадян РФ скасував тодішній президент Саакашвілі у 2011 році, пославшись на користь розвитку туризму.

Росія запровадила візовий режим із Грузією у 2000 році указом президента Володимира Путіна. Односторонній візовий режим для грузинських громадян діє досі.

Кім: на вихідних Миколаїв буде закритий

На території Миколаєва з 23:00 5 серпня до 5:00 8 серпня запроваджують комендантську годину, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.

«На вихідних місто буде закрите, всі перебувають вдома, закупіть воду, їжу. Ми працюватимемо і по колаборантах у тому числі. Місто буде на відпрацюванні», – сказав Кім у відеозверненні в телеграмі 5 серпня.

Він закликав поставитися з розумінням до відповідних заходів, запланувати об’їзд міста.

Три міжнародні автобуси, рейси яких заплановані, з міста виїдуть у супроводі поліції, сказав голова ОВА.

20 липня Віталій Кім анонсував, що найближчим часом Миколаїв «закриють» на день чи два.

Він повідомляв про надходження листів щодо ймовірних колаборантів та зрадників, інформацію в яких перевіряють.

Миколаїв та область регулярно потерпають через обстріли російських військ. Раніше у кількох українських містах оголошували подовжену комендантську годину, яка могла тривати кілька днів.

ДБР повідомило про підозру колишньому українському боцману, який служить на ракетному фрегаті РФ

Державне бюро розслідувань повідомило про підозру в державній зраді моряку, який у 2014 році перейшов на бік Росії і нині воює проти України на фрегаті «Адмірал Ессен», повідомила пресслужба ДБР.

«Працівники ДБР повідомили про підозру у державній зраді колишньому старшому боцману великого розвідувального корабля «Славутич». У 2014 році, після захоплення окупантами у Севастополі військової частини фігуранта, моряк добровільно перейшов на бік ворога і присягнув на вірність агресору. Наразі зрадник служить на ракетному фрегаті «Адмірал Ессен» у складі 30-ої дивізії надводних кораблів Чорноморського флоту збройних сил РФ», – йдеться в повідомленні.

Йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років.

У ДБР раніше повідомили про підозру в держзраді капітану російського крейсера «Адмірал Макаров», командирові ракетного катера «Вышний Волочёк», командиру корвета «Тернопіль» і колишньому командирові штурманської бойової частини корвета «Тернопіль». За даними слідства, офіцери також зрадили Україну в 2014 році.

Вечірній обстріл Харкова війська РФ здійснили з РСЗВ «Торнадо-С» – прокуратура

Прокуратура Харківської області повідомляє про відкриття кримінального провадження за фактом масованого обстрілу житлового масиву в Шевченківському районі Харкова, скоєного російськими військами ввечері 4 серпня. Провадження відкрили за фактом порушення законів і звичаїв війни.

«За даними слідства, 4 серпня близько 21:55 російські військові, попередньо, з РСЗВ «Торнадо-С» обстріляли житловий масив у Шевченківському районі Харкова. У цей час на вулиці перебували люди, які йшли додому. Поранення зазнали двоє чоловіків і дві жінки. Пошкоджено низку багатоквартирних житлових будинків й автівок. Наразі тривають слідчі дії, дані уточнюються», – йдеться в повідомленні.

Напередодні голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомляв про трьох поранених.

Прокуратура також повідомила про російський обстріл Чугуєва на Харківщині в ніч на 5 серпня. За попередніми даними, загарбники випустили чотири ракети типу С-300 з території Бєлгородської області Росії.

У прокуратурі повідомили, що внаслідок ворожого вогню повністю зруйновано два житлових будинки, пошкоджено господарчі споруди і гаражі. Про постраждалих не повідомляють.

Про обстріли Харкова та області із боку російських сил повідомляють практично щодня.

3 серпня голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов попередив, що російські сили можуть посилити ракетні удари по Харківщині. Синєгубов також повідомив, що російські сили поширюють повідомлення щодо можливого повторного наступу Харків та область.

Лавров: Москва готова до переговорів зі США про обмін ув’язненими

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 5 серпня заявив, що Москва готова обговорювати з Вашингтоном обмін ув’язненими.

Заява Лаврова з’явилася на наступний день після того, як російський суд визнав американську баскетболістку Брітні Ґрайнер винною в контрабанді наркотиків і засудив її до дев’яти років ув’язнення. Це рішення викликало осуд у спортсменів у всьому світі, а президент США Джо Байден назвав його «неприйнятним».

«Ми готові обговорювати цю тему, але в рамках того каналу, про який домовилися президенти Путін і Байден», – сказав Лавров на пресконференції на полях засідання АСЕАН у Камбоджі 5 серпня.

Росія і США обговорюють можливий обмін Ґрайнер та іншого засудженого в Росії американця Пола Вілана на росіян, які перебувають в ув’язненні у США. Вашингтон пропонує для обміну засудженого до 25 років ув’язнення за спробу продати зброю колумбійським повстанцям росіянина Віктора Бута.

ВМС: Росія тримає 4 носії ракет «Калібр» у Чорному морі і 5 – у Середземному

Російські військові тримають на бойовому чергуванні у Чорному морі чотири носії крилатих ракет «Калібр», загальним залпом у 24 ракети, в Середземному морі – п’ять носіїв, повідомила 5 серпня пресслужба Військово-морських сил Збройних сил України.

Крім того, за повідомленням, в Азовському морі загарбники продовжують контролювати морські комунікації, утримуючи на бойовому чергуванні до трьох кораблів і катерів.

«За добу в інтересах РФ прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили: до Азовського моря – 37 суден, з них шість суден рухалося з протоки Босфор; до Чорного моря – 34 судна, з них сім суден продовжили рух у напрямку протоки Босфор», – йдеться в повідомленні.

У ВМС наголошують, що Росія продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 року (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS), на цивільних суднах в акваторії Азовського моря.

Станом на 18 липня, за даними президента Володимира Зеленського, від початку повномасштабної війни Росія випустила по Україні понад три тисячі крилатих ракет.

ОГП: в Україні через масштабну агресію Росії загинули 359 дітей, 700 поранені

В Україні станом на ранок 5 серпня внаслідок повномасштабної збройної агресії Росії загинули 359 дітей і щонайменше 700 зазнали поранень різного ступеню тяжкості, повідомив Офіс генерального прокурора. Напередодні повідомляли про 358 загиблих і 693 поранених дітей.

У прокуратурі наголосили, що ці цифри – не остаточні, «оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях».

Найбільше постраждало дітей, за даними ОГП, у Донецькій області – 371, Харківській – 195, Київській – 116, Чернігівській – 68, Луганській – 61, Миколаївській – 57, Херсонській – 54, Запорізькій – 40.

«4 серпня внаслідок обстрілу ворогом зупинок громадського транспорту в центрі Торецька Донецької області поранення зазнали троє дітей віком від 8 до 15 років. Стало відомо про загибель 14-річного хлопчика внаслідок обстрілів Маріуполя Донецької області на початку збройної агресії. Також в ході фіксації злочинів, вчинених окупантами на території Донецької області, стало відомо про поранення внаслідок обстрілів ще чотирьох дітей», – уточнили у прокуратурі.

За даними ОГП, через бомбардування й обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2211 закладів освіти, з них 230 – зруйновано повністю.

В ООН станом на 31 липня підтвердили 5327 випадків загибелі і 7257 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.

Найбільше – на Донецькому напрямку. Генштаб ЗСУ назвав втрати Росії за добу

Росія за останню добу втратила близько 150 своїх військових у повномасштабній війні проти України, повідомив вранці 5 серпня Генеральний штаб Збройних сил України.

«Найбільших втрат противник зазнав на Донецькому напрямку», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, загалом від початку масштабного вторгнення Росія втратила:

  • близько 41 650 особового складу
  • 1792 танків
  • 4032 бойових броньованих машин
  • 950 артилерійських систем
  • 260 РСЗВ
  • 123 засоби ППО
  • 223 літаки
  • 191 гелікоптер
  • 742 БПЛА оперативно-тактичного рівня
  • 182 крилаті ракети
  • 15 кораблів /катерів
  • 2964 одиниці автомобільної техніки та автоцистерн
  • 83 одиниці спеціальної техніки.

За даними США, понад 75 тисяч російських солдатів – приблизно половина сил, відправлених Москвою для повномасштабного вторгнення в Україну в лютому – були вбиті або поранені.

9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових убитими.

Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.

Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.

Наміри Росії щодо Запорізької АЕС залишаються незрозумілими – британська розвідка

Після п’яти місяців окупації наміри Росії щодо Запорізької АЕС залишаються незрозумілими, але її дії, ймовірно, підірвали безпеку нормальної роботи АЕС, заявляє британська розвідка.

«Російські війська, ймовірно, діють у районах, прилеглих до електростанції, і використовували артилерійські підрозділи, що базуються в цих районах, щоб обстрілювати територію України на західному березі річки Дніпро», – йдеться у звіті, який 5 серпня опублікувало Міністерство оборони Великої Британії.

«Російські війська, ймовірно, використовували ширшу територію об’єкта, зокрема сусіднє місто Енергодар, щоб дати відпочити своїм силам, використовуючи захищений статус атомної електростанції, щоб зменшити ризик для свого обладнання і персоналу від нічних українських атак», – додали у розвідці.

3 серпня в інтерв’ю Associated Press директор ядерної агенції ООН МАГАТЕ Рафаель Гроссі попередив, що найбільша в Європі атомна електростанція – Запорізька АЕС – «повністю вийшла з-під контролю». Він звернувся до Росії й України з проханням негайно дозволити експертам відвідати комплекс для стабілізації ситуації й уникнути ядерної аварії.

За словами Гроссі, ситуація на ЗАЕС, яку захопили російські війська, з кожним днем стає все більш небезпечною.

Останнім часом російські окупаційні сили інтенсивно обстрілювали Нікополь з «Градів» з боку Енергодара. Як повідомив в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» президент компанії «Енергоатом» Петро Котін, російські війська обстрілюють Нікополь «із навколишньої території АЕС та з міста Енергодар».

Від 4 березня Запорізька АЕС захоплена російськими військами. Також під окупацією перебуває і місто-супутник ЗАЕС – Енергодар.

Перший караван суден з українським зерном вийшов із портів Великої Одеси – міністр

Перший караван із трьох суден з українським зерном вранці 5 серпня вийшов із портів Великої Одеси, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

«На борту трьох балкерів NAVI STAR, ROJEN та POLARNET – 57 тисяч тонн української кукурудзи, яка направляється до Туреччини, Великої Британії та Ірландії. Сьогоднішнім караваном поновлено судноплавство з порту «Чорноморськ». Розраховуємо, що безпекові гарантії наших партнерів з ООН і Туреччини будуть працювати і надалі, а експорт продовольства з наших портів стане стабільним і прогнозованим для всіх учасників ринку», – написав Кубраков у фейсбуці 5 серпня.

За його словами, Україна планує забезпечити здатність портів обробляти понад 100 суден на місяць.

«Хоча «зерновий коридор» уже запрацював на вихід, нашою ціллю є повноцінна робота портів в обидва напрямки. Ми отримуємо заявки судновласників, які готові заходити в наші порти під завантаження і перший захід очікується вже завтра. Наша ціль – три і більше мільйонів тонн експорту агропродукції щомісяця з портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний», – заявив міністр.

Такі кроки, за його словами, потрібні не тільки українській економіці, але й світу.

«Чим швидше ми зуміємо вивезти 20 млн тонн минулорічного врожаю і розпочати експорт нового, тим швидше покращиться продовольча ситуація у світі», – додав він.

22 липня, представники України та Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням Росії на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».

Перше судно з українським продовольством 1 серпня вийшло з Одеського порту. Йдеться про судно RAZONI, яке під прапором Сьєрра-Леоне попрямувало до порту Тріполі у Лівані. Воно рухалося коридором, безпеку якого підтверджено гарантами – ООН та Туреччиною. В уряді заявляли, що в портах «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» чекають на свою чергу ще 16 суден. Це ті судна, які були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Обстріл передмістя Запоріжжя: пошкоджене виробниче обладнання – влада

Внаслідок російського обстрілу передмістя Запоріжжя у ніч на 5 серпня було пошкоджене виробниче обладнання, люди не постраждали, повідомив секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв.

«Сьогодні вночі під час повітряної тривоги окупанти здійснили обстріл одного з об’єктів інфраструктури у передмісті Запоріжжя. У результаті ворожої атаки було пошкоджено виробниче обладнання. На щастя, постраждалих немає», – написав він у телеграмі.

Раніше голова обласної військової адміністрації Олександр Старух повідомив, що російські війська у ніч на 5 серпня запустили ракети в напрямку Запоріжжя, вони впали поруч із містом.

«Ворог і надалі не дає спокою Запорізькому краю. Зафіксовано прихід кількох ракет поруч з обласним центром. За попередньою інформацією, жертв немає», – написав голова ОВА у телеграмі.

За даними ОВА, станом на 5 червня майже 60% території Запорізької області окупували російські війська. При цьому місто Запоріжжя залишається під контролем влади України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG