Президент Радіо Свобода виступив на підтримку журналістки Крим.Реалії
Президент Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (RFE/RL) Джеймі Флай виступив на підтримку журналістки проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Олени Юрченко, щодо якої в окупованому Криму відкрили справу за статтею про «дискредитацію російської армії».
«Ми підтримуємо Олену Юрченко в момент, коли вона стикається з черговою спробою Кремля змусити замовкнути і залякати тих, хто каже правду владі. Ці безглузді звинувачення не завадять таким журналістам, як Олена, розповідати про жахіття, яке [президент РФ Володимир] Путін розгорнув проти народу України», – йдеться у зверненні Флая.
Напередодні стало відомо, що підконтрольний Росії Керченський міський суд взяв у провадження адміністративну справу щодо Олени Юрченко за статтею «публічна дискредитація дій військ РФ». Відповідна справа надійшла до суду 18 липня. Розглядатиме її суддя Олена Богданович. Дата проведення засідання – невідома.
Олена Юрченко – українська журналістка з Керчі, після окупації Криму в 2014 році з міркувань безпеки після отримання погроз залишила півострів. З 2014 року працює журналістом, редактором Крим.Реалії. Є автором статей на політичні та економічні теми, а також публікацій про воєнне вторгнення Росії в Україну.
Подробиць, у чому саме звинувачують Юрченко, наразі немає. На сайтах підконтрольних Росії судів Криму повний список справ за подібними статтями, які перебувають у суді на розгляді, може не публікуватися відповідно до російського федерального закону «Про забезпечення доступу до інформації про діяльність судів у РФ».
У статті 20.3.3 КоАП РФ йдеться про «публічні дії, спрямовані на дискредитацію» армії Росії та використання російських військових сил за кордоном. Журналістці загрожує штраф від 30 до 50 тисяч рублів. За аналогічні дії, вчинені повторно протягом року, передбачено кримінальну відповідальність.
У лютому Роскомнагляд заблокував сайт Крим.Реалії на території Росії й окупованого Криму.
У Національній спілці журналістів України засудили переслідування Олени Юрченко.
Російські війська «Градами» і «Ураганами» обстріляли два райони Дніпропетровщини – ОВА
Російські військові у ніч на 4 серпня обстріляли Нікопольський і Криворізький райони Дніпропетровської області, на Криворіжжі поранена жінка, повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
За його словами, загарбники застосували «Гради» і «Урагани».
«Російські війська двічі обстріляли Нікополь. На житлові квартали прилетіли 60 снарядів з «Градів». Попередньо, люди не постраждали. Один будинок знищено, майже 50 – пошкоджено, зачепило й зо три десятки господарських споруд. На двох приватних подвір’ях сталися займання. Полум’я рятувальники приборкали. Обстрілом понівечені будівлі й техніка трьох місцевих підприємств, а ще понад 100 сонячних панелей», – написав Резніченко у телеграмі.
За його словами, в Нікополі перебито дві лінії електропередач, без світла залишилися більш ніж три тисячі містян. На місці працюють аварійні бригади електриків.
«У Криворізькому районі ворог накрив «Ураганами» Карпівську та Широківську громади. У Широкому є руйнування житла. Поранена 44-річна жінка. Їй надали допомогу – лікується удома.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи школи, лікарні, дитячі садки, магазини, військові об’єкти.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію».
В ООН станом на 31 липня підтвердили 5327 випадків загибелі і 7257 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
У Генштабі повідомили про спроби військ РФ просунутися на кількох напрямках
Російські війська намагалися просунутися на п’яти напрямках: Харківському, Слов’янському, Краматорському, Бахмутському, Авдіївському, повідомив вранці 4 серпня Генеральний штаб Збройних сил України.
За повідомленням, на більшості напрямків наступ українські військові відбили, на частині – бойові дії тривають.
Зокрема, бої продовжуються на Харківському напрямку поблизу Байрака – Гусарівки, на Бахмутському напрямку – Новолуганське – Кодема, на Новопавлівському і Запорізькому напрямках – Олександрівка – Мар’їнка.
«В акваторії Чорного й Азовського морів в готовності до застосування високоточної зброї перебувають два носії крилатих ракет морського базування», – йдеться у зведенні.
Російські війська обстріляли два райони у Миколаєві – мер
Російські військові вранці 4 серпня обстріляли два райони Миколаєва, попередньо, є інформація про пошкодження житлових будинків і пожежу, повідомив у телеграмі мер Олександр Сєнкевич.
«Близько четвертої ранку у Миколаєві прогриміли потужні вибухи. Під обстріли потрапили два райони міста. Маємо попередню інформацію про пошкодження житлових будинків та пожежу. Наразі в місті знову лунає повітряна тривога. Прошу всіх залишатися вдома», – заявив міський голова.
Інформації про постраждалих людей він не навів.
Миколаїв щоденно зазнає російських обстрілів. Загарбники застосовують проти міста, зокрема, С-300, РЗСВ та крилаті ракети.
За даними влади, напередодні внаслідок обстрілів в одному з районів міста виникла пожежа, в іншому – зруйновано супермаркет та пошкоджено багатоповерхові будинки, аптеку, магазини, дорожнє полотно. Також було влучання на територію кінно-спортивної школи.
«Росія зосереджена на війні» – Кулеба про заяви щодо готовності Москви до мирних переговорів
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що заяви з боку російської сторони про готовність до мирних переговорів з Україною є «димовою завісою».
Росія і далі «зосереджена на війні», написав міністр у твітері пізно ввечері 3 серпня.
«Немає нічого більш цинічного, ніж те, що поплічники Путіна говорять, що Росія готова до мирних переговорів. Цю «готовність» ми чуємо і бачимо щодня: артилерійські удари, ракетний терор проти мирного населення, масові звірства. Росія залишається зосередженою на війні, все інше – лише димова завіса», – заявив Кулеба.
Раніше в інтерв’ю німецькому телеканалу N-tv ексканцлер Німеччини Герхард Шредер, відомий своїми зв’язками з Кремлем, заявив, що минулого тижня, перебуваючи з «відпусткою» у Москві, мав зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, в перебігу якої довідався, що «Кремль хоче досягти переговорного рішення» щодо війни в Україні. Він також сказав про можливість «розширення зернової угоди» до припинення вогню.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк відреагував на заяву ексканцлера Німеччини, заявивши, що «однією рукою Росія підвищує градус терору новими варварськими злочинами, іншою – запрошує до капітуляції».
«Шредер – знаний глашатай імперії й голос при ru-царському дворі. Якщо Москва хоче діалогу, – м’яч на її полі. Спочатку припинення вогню й відведення військ, потім – конструктив», – написав Подоляк у твітері.
Президент України Володимир Зеленський назвав огидною ситуацію, коли колишні лідери держав працюють на Росію.
За словами Зеленського, нині Росія активує «різних емісарів із тезами про те, що держава-терорист нібито хоче переговорів».
На початку липня в Офісі президента казали, що українська переговорна група підтримує контакти безпосередньо з російською стороною винятково на рівні гуманітарних підгруп. На тлі агресії, яку РФ продовжує щодо України, ставити умови за столом переговорів має офіційний Київ, наполягають в ОПУ.
Перші прямі переговори української і російської делегацій щодо припинення вогню та відведення військ з території України відбулися 28 лютого. Після того було ще декілька раундів, востаннє – на початку квітня.
18 червня голова делегації України на переговорах із Росією, народний депутат і голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що Україна зможе відновити мирні переговори з Росією, коли зміцнить свої позиції, і коли російські війська повернуться до позицій, на яких вони були до 24 лютого.
Естонія розробила план допомоги інвестиціями в інфраструктуру та освіту Житомирщини – Рейнсалу
Естонія розробила план допомоги Житомирській області інвестиціями в інфраструктуру та освітні установи, повідомив міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
«Ми розробили план допомоги області інвестиціями в інфраструктуру, освітні установи. Ми намагатимемося скласти певне спільне бачення на найближче майбутнє, але ми готові виділяти інвестиції, ми готові долучати інші країни до приєднання до наших заходів. Перший крок уже був зроблений – ми будуватимемо новий дитячий садок. Я думаю, що це символічний проєкт, що ми не здаємося, війна триває, але ми не здаємося», – сказав Рейнсалу у середу на пресконференції з головою МЗС України Дмитром Кулебою.
За його словами, Естонія залучатиме національні ресурси, звертатиметься до неурядових організацій, державних, приватних організацій для того, щоб забезпечити співпрацю та позитивну реалізацію проєктів.
«Ми також залучатимемо наших партнерів і друзів долучитися до різних проєктів, оскільки певні проєкти з реконструкції треба закінчити до зими», – додав міністр.
Як повідомив перед тим президент України Володимир Зеленський, під час візиту Рейнсалу до України у прикордонному місті Овруч на Житомирщині була закладена капсула з нагоди початку будівництва першого дитячого садочка в межах Fast Recovery plan.
Це перший із 15 об’єктів загальної інфраструктури, які Житомирська обласна військова адміністрація передала на розгляд уряду Естонії для допомоги у відбудові області.
«Хочу подякувати вам за те, що ви поклали початок цьому процесу. Для нас це – перша ластівка. Ми вдячні, що робота почалася саме з вашої держави. Дякую уряду Естонії та естонцям», – сказав Зеленський.
Президент зазначив, що Естонія була однією з перших держав, які підтримали Україну в питанні надання зброї.
Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу також під час візиту в Україну заявив, що його країна продовжить надавати Україні військову допомогу і підтримувати її шлях до членства в ЄС та НАТО.
Зеленський після заяв Шредера – «огидно», коли колишні лідери держав працюють на Росію
Президент України Володимир Зеленський назвав огидною ситуацію, коли колишні лідери держав працюють на Росію. Такі слова президента озвучені на тлі заяв ексканцлера Німеччини Герхарда Шредера, який мав розмову з російським президентом Володимиром Путіним, і передав публічно його тези про буцімто бажання дипломатичного врегулювання війни з Україною.
За словами Зеленського, нині Росія активує «різних емісарів із тезами про те, що держава-терорист нібито хоче переговорів».
«Якби Росія справді реально хотіла закінчення війни, вона б не стягувала зараз резерви на український південь і не плодила б на українській території масові могили убитих невинних людей. Ну, і взагалі це просто огидно, коли колишні лідери вагомих держав із європейськими цінностями працюють на Росію, яка воює проти цих цінностей. Тому потрібно боротися, потрібно бити терористів на нашій землі, потрібно поширювати інформацію про українські інтереси й здобувати для України успіхи, здобувати перемоги. Кожному й кожній на своєму рівні – і українцям, і партнерам. Терор можна зупинити лише спільною незламною силою», – сказав Зеленський.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк 3 серпня у твітері також написав: «Однією рукою Росія підвищує градус терору новими варварськими злочинами, іншою – запрошує до капітуляції. Шредер – знаний глашатай імперії й голос при ru-царському дворі. Якщо Москва хоче діалогу, – м’яч на її полі. Спочатку припинення вогню й відведення військ, потім – конструктив».
Раніше в інтерв’ю німецькому телеканалу N-tv ексканцлер Німеччини Герхард Шредер, відомий своїми зв’язками з Кремлем, повідомив, що минулого тижня, перебуваючи з «відпусткою» у Москві, мав зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, в перебігу якої довідався, що «Кремль хоче досягти переговорного рішення» щодо війни в Україні. Він також сказав про можливість «розширення зернової угоди» до припинення вогню.
В Італії заарештували майно «архітектора Путіна»
Фінансова поліція Італії заарештувала майно архітектора Ланфранко Чирілло на 141 мільйонів євро. Чирілло звинувачується в несплаті податків, відмиванні грошей та інших фінансових махінаціях. Він відомий також як «архітектор Путіна», який спроєктував резиденцію у Геленджику. Чирілло багато років працював у Росії, будував палаци та вілли для більш ніж 40 російських олігархів.
У повідомленні італійської фінансової поліції йдеться, що архітектор не сплачував податки з 2013 по 2019 рік. Імені архітектора поліція не називає, проте італійська преса пише, що йдеться саме про Чирілло, який побудував не лише резиденцію під Геленджиком, а й елітну нерухомість на популярних світових курортах для 44 російських олігархів, а також російських компаній «Новатек», «Лукойл» і «Газпром».
Як повідомляє газета La Reppublica, у списку заарештованого майна – квартири та будинки Чирілло, його банківські рахунки, коштовності, колекція творів мистецтва з картинами Пабло Пікассо, Василя Кандинського, Поля Сезанна, Джорджо де Кіріко та Лучо Фонтану, а також особистий вертоліт, зареєстрований у Росії, і виявлені у Чирілло значні суми готівки.
Про те, що італійська фінансова поліція розслідує можливі злочини Ланфранко Чірілло, стало відомо у березні. Йшлося про несплату податків на суму близько 50 млн євро.
Ланфранко Чирілло почав співпрацювати з російськими замовниками ще у 1990-х роках. У Москві він відкрив архітектурне бюро Masterskaja.
Наприкінці січня 2021 року Фонд боротьби з корупцією, створений Олексієм Навальним, опублікував розслідування «Палац для Путіна». У фільмі йдеться, що президент Росії під Геленджиком має резиденцію площею 68 гектарів, яка була побудована в 2010 році. Її вартість становить понад мільярд доларів, на території є підземний льодовий палац, аквадискотека, концертний зал, церква, 80-метровий міст «для підходу до чайного будиночка» та тунель для спуску з палацу до моря. За даними команди Навального, будівництво палацу спонсорувалося за рахунок офшору, куди «жертвували» гроші наближені до Путіна бізнесмени.
Пізніше власником об’єкта назвав себе бізнесмен, давній знайомий Путіна Аркадій Ротенберг, заявивши, що буцімто будує готель.
«Нелюдські умови» – керівник ВЦА Авдіївки розповів про ситуацію у місті
В Авдіївці Донецької області залишається близько 2,5 тисяч цивільних – це 10% від населення, яке було у місті до повномасштабого вторгнення Росії, розповів в ефірі Радіо Свобода начальник Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш.
«Люди живуть у жахливих, нелюдських умовах. Немає води, газу. Електрика відсутня близько трьох місяців. Воду намагаємося підвозити, але дуже складно це робити. За добу місто обстрілюють близько 20 разів», – сказав Віталій Барабаш.
Він додав, що російська армія застосовує весь спектр артилерії та авіацію.
«Декілька днів поспіль ворог не припиняє спроб наступу на місто. Все під прикриттям артилерії, авіації. Майже щодня двічі на день б’є авіація. Працюють з усіх систем артилерії, які тільки є в наявності. Використовують «Сонцепьоки» (важка вогнеметна система – ред.), ракети «Іскандер». Застосовують дистанційне мінування», – розповів Віталій Барабаш.
Керівник Авдіївської ВЦА сподівається, що українським військам вдасться втримати місто.
Раніше президент України Володимир Зеленський, говорячи про важкі бої в районі Пісків та Авдіївки, заявив, що там відбувається пекло.
«Газпром» назвав неможливою передачу турбіни Siemens для «Північного потоку» через санкції
Російський газовий монополіст «Газпром» назвав неможливою передачу відремонтованої турбіни Siemens на компресорну станцію «Портова» газопроводу «Північний потік-1».
«Санкційні режими Канади, ЄС, Великобританії та невідповідність існуючої ситуації чинним контрактним зобов’язанням з боку Siemens роблять постачання двигуна 073 на КС «Портова» неможливим», – йдеться в повідомленні компанії.
Турбіну Siemens вже доставлено до Німеччини після ремонту в Канаді, влада якої погодилася повернути двигун на прохання Німеччини. Перш ніж з’явилася заява «Газпрому», турбіну на заводі Siemens Energy в німецькому місті Мюльхайм-ан-дер-Рур оглянув канцлер Німеччини Олаф Шольц.
«Відремонтована турбіна на місці і готова до роботи будь-якої миті, – сказав Шольц. – Тож технічних причин для скорочення постачання газу немає».
У червні «Газпром» скоротив потужність трубопроводу «Північний потік» до 40% від звичайного рівня, пославшись на те, що з Канади не повернули турбіну. Проте 10 липня уряд Канади вирішив повернути до Німеччини російську турбіну, попри санкції.
З 10 до 21 липня «Північний потік» було зупинено на планове технічне обслуговування, проте потім постачання газу відновилося, але на рівні до технічного обслуговування (40% пропускної спроможності).
У Європі припускають, що дії «Газпрому» є спробою чинити тиск через санкції, введені проти Росії.
26 липня міністри енергетики ЄС домовилися про зниження споживання газу на 15% із серпня 2022 року до березня 2023 року. Мета нового плану – знизити ризики, які можуть виникнути внаслідок повного припинення постачання газу з Росії.
27 липня «Газпром» анонсував, що добовий обсяг прокачування газу «Північним потоком» складе 33 млн кубометрів, що становить 20% від планової потужності. У компанії заявили, що причиною скорочення постачання стало виведення з експлуатації ще одного газотурбінного двигуна на компресорній станції «Портова».
У Запоріжжі зібралися на підтримку українських військовополонених-оборонців «Азовсталі» (фото)
У Запоріжжі рідні та близькі українських військовополонених – учасників оборони «Азовсталі» – вийшли в центр міста на акцію на їх підтримку. Як передає кореспондент Радіо Свобода, учасники заходу звернулися «до міжнародної спільноти сприяти негайному поверненню всього маріупольського військового гарнізону на підконтрольну Україні територію, або проведення процедури екстракції в третю країну». Учасники акції принесли плакати з відповідними закликами.
Також на площі, де відбулася акція, організатори встановили інсталяцію, яка відтворює кадри, зафільмовані ЗМІ, у місці тримання українських військовополонених в Оленівці після подій 29 червня.
«29 червня всі родини захисників «Азовсталі» прокинулися, і їх день став ще чорнішим. 29-го просто нахабно вбили наших рідних, ми досі не знаємо, хто вижив, а хто загинув. Ми не могли стояти осторонь, зібралися ініціативними групами по містах України, аби закликати людей не забувати про наших рідних, пам’ятати про них і їх героїчний подвиг. Ми звертаємося до міжнародних організацій, міжнародних наших партнерів, які були гарантами безпеки не тільки наших рідних, а й взагалі усіх військовополонених. Тобто це не три місяці тому придумали Женевську конвенцію», – каже організаторка акції у Запоріжжі, кохана бійця полку «Азов» Ярина.
Учасиники акції також заявили, що виступають із «засудженням бездіяльності організацій, а саме Міжнародного комітету Червоного Хреста та Організації Об’єднаних Націй, які є гарантами безпеки наших військовополонених, що призвела до загибелі українських захисників».
«Мені особисто і батькам мого коханого не дзвонив Червоний Хрест, і ми не знаємо, що з ним. За інформацією, яка у мене є від Інформаційного центру, Координаційного бюро, він знаходиться в Оленівці», – ділиться організаторка акції Ярина.
З аналогічною ситуацією зіткнулися й рідні інших українських військовополенених.
«Ми – близькі не знаємо нічого, нас ніхто не інформує. Дуже боляче не знати, чи жива твоя рідна людина. Ми просимо світ просто відреагувати і допомогти. У мене контакт з моїм хлопцем був перед самим виходом. Він не сказав мені про вихід. Сказав, що з ним все добре, що він живий, що кохає мене, щоб ми чекали його. Більше контактів не було жодного разу. По конвенціям є норма, що можна дзвонити двічі на тиждень, але мені ніхто жодного разу не дзвонив. Червоний Хрест теж зі мною не зв’язувався. Ніякі українські структури теж не інформували. Ми чекаємо. Проінформувала лише частина, що вийшов з «Азовсталі». Знаю лише дату, і що в Оленівці», – каже кохана іншого «азовця» на ім’я Марія.
Раніше, 31 липня, аналогічна акція з закликами до ООН і Міжнародного комітету Червоного Хреста з вимогою відвідати колонію в Оленівці Донецької області, щоб дізнатись ситуацію з українськими військовополоненими, відбулася у Львові.
Тим часом Міжнародний комітет Червоного Хреста досі не отримав дозволу на доступ до колонії в окупованій Оленівці. Попри те, що 31 липня Москва заявила про офіційне запрошення експертів ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста для розслідування удару по колонії в Оленівці. Залучення представників міжнародних організацій вимагала українська влада.
У ніч на 29 липня один із бараків виправної колонії у селищі Оленівка на Донеччині був зруйнований. Загинули щонайменше 50 українських військовополонених, яких там утримували. Підтримувані РФ бойовики і Міноборони Росії заявили, що причиною руйнування став нібито обстріл з боку українських сил. Генштаб Збройних сил України наголосив, що українські військові не здійснювали артилерійського чи ракетного обстрілу Оленівки і звинуватив російських військових.
Сирійське судно LAODICEA з, ймовірно, українським зерном може покинути ліванський порт Тріполі. Як повідомили проєктові Радіо Свобода Крим.Реалії в посольстві України у Лівані, ввечері 3 серпня місцевий суд анулював колишні судові рішення, що забороняли LAODICEA покидати порт і проводити вивантаження зерна.
Посол України в Лівані Ігор Осташ зазначив, що це рішення стало несподіваним для українських дипломатів і свідчить про те, що сирійське судно вимушене «рятуватися втечею» після того, як українське посольство в Лівані звернуло увагу світової громадськості на факти вивезення зерна з окупованих територій півдня України.
«Ми практично зловили їх за руку, але, на жаль, рішення суду сьогодні надвечір нас дуже здивувало. Це рішення про анулювання всіх попередніх рішень і дозвіл корабля відійти до Сирії. Це означає, що вони просто тікають. Ганебно тікають із Лівану», – сказав Ігор Осташ.
В українському посольстві наголосили, що докази, зібрані українськими дипломатами у короткий термін, свідчать про те, що Росія через кримські порти вивозить зерно з окупованих українських територій. Після оприлюднення цих фактів іншим подібним суднам з українським зерном практично неможливо приховувати свої маршрути та вантажі, наголосив Ігор Осташ.
«Нам вдалося показати всьому світові, що це справді крадене зерно, і, очевидно, це стане попередженням для всіх, хто ще захоче повторити цей шлях», – наголосив український посол.
29 липня в ліванському порту Тріполі було затримане судно LAODICEA під сирійським прапором з вантажем, ймовірно, українського зерна, яке раніше журналісти проєкту Крим.Реалії помітили у морпорті Феодосії.
Посольство України в Лівані домоглося судової заборони для судна LAODICEA покидати порт Тріполі та вивантажувати борошно і ячмінь, які, за даними українських дипломатів, перевозили цим суховантажем.
Судно LAODICEA фігурує у кримінальному провадженні за ст. 332-1 КК України («Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України...»).
Дані проперебування судна LAODICEA в порту Тріполі підтверджує сайт Marine Traffic, що показує історію маршрутів та місцеперебування суден у реальному часі. Повідомляється, що суховантажне судно прибуло до Тріполі з турецького порту Ізмір.
Українська влада звинувачує Росію в розкраданні на окупованих територіях щонайменше 400 тисяч тонн зерна. Частину, за даними журналістських розслідувань, потім доставляють до анексованого Криму, а звідти кораблями вивозять до Туреччини, Єгипту та Сирії, часто на кораблях, які ходять не під російськими прапорами.
Незаконне вивезення Росією українського зерна через окупований Крим до третіх країн розслідує українська прокуратура. Російська влада публічно підтверджувала, що вивозять українське зерно з окупованих територій до анексованого Криму. Російський глава Криму Сергій Аксьонов визнавав, що Росія продає українське зерно.
Російська компанія «Новые проекты», через діяльність якої народного депутата Віктора Медведчука в Україні судять за державну зраду, не розпочала буріння і видобуток із анексованої української газоносної ділянки «Глибока». Це сталося через заборону командування Чорноморського флоту Російської Федерації. Заборона з’явилась у серпні 2021-го року, але відомо про це стало тільки зараз – із матеріалів судової справи від 20 липня 2022-го року, яка розглядалася в Арбітражному суді Москви, повідомляють журналісти проєкту «Схеми» (проєкт Радіо Свобода).
ООО «Новые проекты» звернулася із позовом до компанії АО «СКИК», яка мала виконати роботи із будівництва свердловини на ділянці «Глибока», із вимогою повернути аванс у розмірі 36,7 мільйона рублів.
Договір між цими компаніями був підписаний 1 липня 2021 року. 27 липня АО «Скик» отримав авансовий платіж від ООО «Новые проекты» у розмірі 36,5 мільйона рублів, однак роботи з буріння не розпочалися.
Відповідно до матеріалів справи, цьому завадив лист від 18 серпня 2021 року від командувача Чорноморського флоту РФ адмірала Ігоря Осіпова № 46/324 про «відмову Командування Чорноморського флоту РФ у погодженні проведення бурових робіт із будівництва свердловини, у строки, передбачених проектом, з посиланням на випадки заходу іноземних військових кораблів, що почастішали, та іншими провокаційними діями іноземних держав в районі Кримського півострова, а також збільшеною інтенсивністю заходів бойової підготовки флоту».
Українська прокуратура офіційно інкримінує Вікторові Медведчуку дії щодо цього захопленого кримського родовища. Факти про це були вперше оприлюднені в журналістському розслідуванні «Схем» у жовтні 2018 року.
Тоді журналісти встановили, що в анексованому Росією Криму підводну ділянку «Глибока» нафтогазового родовища у Чорному морі віддали приватній компанії «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука.
На Бахмутському напрямку і поблизу Мар’їнки спроби штурму військ РФ відбито – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що на Бахмутському напрямку російські війська вели штурмові дії в районі Берестового та в напрямках Володимирівка – Яковлівка, Покровське – Бахмут, Володимирівка – Соледар, Відродження – Кодема, Відродження – Зайцеве, Семигір’я – Кодема та Доломітне – Семигір’я.
«Всі ворожі спроби штурму українські воїни відбили, завдали окупантами втрат та відкинули назад...Ворог намагався вести наступ в напрямках Новоселівка Друга – Красногорівка, Спартак – Авдіївка, Василівка – Красногорівка, Мінеральне – Авдіївка та на напрямку Донецьк – Піски, успіху не мав, відійшов», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що всі намагання армії РФ просунутися в напрямках Мар’їнки та Білогірки «наші захисники звели нанівець», вказує Генштаб.
На Південнобузькому напрямку Генштаб ЗСУ повідомив про наступальний бій військ РВ в напрямку Білогірки – російські військові успіху не мали, відійшли.
«Окупанти деморалізовані тотальним спротивом українського народу. Російському командуванню все важче поповнювати підрозділи, що зазнають втрат у розв’язаній ним безглуздій війні. Російська пропаганда продовжує брехати, вигадуючи неіснуючі перемоги та покриваючи злочини своєї армії та найманців», – наголошує Генштаб.
Триває сто шістдесят перша доба війни РФ проти України.
Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Росії. В офіційному повідомленні швейцарської влади йдеться, що нові заходи стосуються заборони на купівлю, імпорт і транспортування золота та золотих виробів із Росії. Послуги, пов’язані із цими товарами, також заборонені.
Санкції також включають заморожування активів «Сбербанку, якому тепер буде заборонено надавати кошти, економічні ресурси та технічні послуги.
Уряд Швейцарії дзеркально відбив і винятки, зроблені раніше ЄС: з-під санкцій виводяться операції державних компаній, пов’язаних із поставками на світовий ринок продовольства та добрив і транспортуванням нафти до третіх країн. Таке рішення ЄС було пов’язане із гарантуванням продовольчої та енергетичної безпеки.
Крім того, санкції введено проти 54 російських громадян та дев’яти компаній. Список осіб та організацій, проти яких Швейцарія запровадила санкції у зв’язку з війною в Україні, повністю збігається зі списком ЄС, йдеться у пресрелізі.
До списку санкцій ЄС раніше потрапили перший заступник прем’єр-міністра Росії Андрій Білоусов, депутат Держдуми від Чечні Адам Делімханов, мер Москви Сергій Собянін, актори Володимир Машков і Сергій Безруков, байк-клуб «Нічні вовки» та його лідер Олександр Залдостанов («Хірург»), губернатор Кемеровської області Сергій Цивілєв, уповноважена з прав дитини при президентові Марія Львова-Бєлова, рух «Юнармія» та інші.
Раніше заборону на імпорт золота з Росії запровадили Канада, Великобританія, Японія та США.
Наступ Росії на Піски, санкції США проти Кабаєвої, Кремль хоче переговорів
- ЗСУ ведуть важкі бої в районі Пісків і Авдіївки, заявив президент України Володимир Зеленський.
Протистояння там він назвав «пеклом» і каже про перевагу Росії в артилерії і живій силі. Зеленський таким чином підтвердив інформацію, яка надходить з фронту про потребу ЗСУ в більшій кількості важкого озброєння для ефективного опору російському наступу.
- США запровадили нові санкції проти російських компаній і осіб пов’язаних з Кремлем, серед них – і колишня російська гімнастка Аліна Кабаєва.
У Мінфіні США зазначають, що «Кабаєва має близькі відносини з Путіним і нині є головою «Національної медіагрупи». Під санкції також потрапили українці, які співпрацюють з Росією, – «керівник» російської окупаційної «адміністрації» Херсонської області Володимир Сальдо, його «заступник» Кирило Стремоусов та голова окупаційної «адміністрації» Маріуполя Костянтин Іващенко.
- Ексканцлер Німеччини Герхард Шредер заявив, що російський президент Володимир Путін відкритий до дипломатичного врегулювання війни в Україні.
Шредер побував у Москві і привіз звідти побажання російського президента щодо України. Шредер висловив сподівання, що зернову угоду можна буде розширити до угоди про припинення вогню.
«Спочатку припинення вогню й відведення військ, потім – конструктив», – відреагував на заяву Шредера радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.
Детальніше про це і не тільки говоримо в етері програми «Свобода LIVE» о 18:00 на Радіо Свобода.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк відреагував на заяву ексканцлера Німеччини Герхарда Шредера про те, що російський президент Володимир Путін відкритий до дипломатичного врегулювання війни з Україною.
«Однією рукою Росія підвищує градус терору новими варварськими злочинами, іншою – запрошує до капітуляції. Шредер – знаний глашатай імперії й голос при ru-царському дворі. Якщо Москва хоче діалогу, – м’яч на її полі. Спочатку припинення вогню й відведення військ, потім – конструктив», – написав Подоляк у твітері.
Раніше в інтерв’ю німецькому телеканалу N-tv ексканцлер Німеччини Герхард Шредер, відомий своїми зв’язками з Кремлем, повідомив, що минулого тижня, перебуваючи з «відпусткою» у Москві, мав зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, в перебігу якої довідався, що «Кремль хоче досягти переговорного рішення» щодо війни в Україні. Він також сказав про можливість «розширення зернової угоди» до припинення вогню.
На початку липня в Офісі президента казали, що українська переговорна група підтримує контакти безпосередньо з російською стороною винятково на рівні гуманітарних підгруп. На тлі агресії, яку РФ продовжує щодо України, ставити умови за столом переговорів має офіційний Київ, наполягають в ОПУ.
Перші прямі переговори української і російської делегацій щодо припинення вогню та відведення військ з території України відбулися 28 лютого. Після того було ще декілька раундів, востаннє – на початку квітня.
18 червня голова делегації України на переговорах із Росією, народний депутат і голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що Україна зможе відновити мирні переговори з Росією, коли зміцнить свої позиції, і коли російські війська повернуться до позицій, на яких вони були до 24 лютого.
Влада України хоче залучити порт Миколаєва до угоди з експорту зерна
Заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков зазначив, що порт Миколаєва є важливим транспортним хабом, до повномасштабної війни він забезпечував експорт близько 25% аграрної продукції. Про це він сказав в коментарі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
«Це дуже важливий транспортний агрохаб, без роботи якого теж буде достатньо складно забезпечити ритмічне відвантаження агропродукції. Тому, реагуючи на цей попит аграрнику, ми розглядаємо можливість ініціювати перед ООН та Туреччиною додання Миколаєва до цієї ініціативи. На наш погляд, це можливо не менш ніж через місяць після того, як вже буде системно працювати коридор з портів Одеського регіону та безумовно це напряму залежить від військової обстановки в регіоні», – сказав Васьков.
Він нагадав, що з 24 лютого 2022 року в Україні 80% експортних та імпортних потужностей для перевезення морським шляхом не працюють через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
22 липня, представники України та Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням Росії на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
Перше судно з українським продовольством 1 серпня вийшло з Одеського порту. Йдеться про судно RAZONI, яке під прапором Сьєрра-Леоне попрямувало до порту Тріполі у Лівані. Воно рухатиметься коридором, безпеку якого підтверджено гарантами – ООН та Туреччиною. На борту судна перебуває 26 тис тон української кукурудзи. В уряді кажуть, що в портах «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» чекають на свою чергу ще 16 суден. Це ті судна, які були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Майже 700 підприємств змінили свою локацію через війну – Мінекономіки
У Міністерстві економіки повідомили, що від старту програми релокації 692 компанії переїхали на нове місце, з них 484 почали працювати.
«Найбільша частка компаній (24,6%) переїжджає із регіонів активних бойових дій до Львівської області. Також бізнес переміщується до Закарпатської (16,1%), Чернівецької (11,4%), Тернопільської (7,6%), Дніпропетровської (7,4%) та Івано-Франківської (7,3%) областей. Серед релокованих підприємств, які вже відновили свою діяльність, найбільшу частку складають компанії оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (39% від загальної кількості), переробної промисловості (33%), інформації та телекомунікацій (6%), професійної, наукової та технічної діяльності (5%)», – йдеться в повідомленні.
За даними Мінекономіки, загалом українські підприємці подали 1769 заявок на переміщення виробничих потужностей через платформу цифрової взаємодії.
До участі у програмі релокації можуть долучитися будь-які компанії, що перебувають у зонах активних бойових дій. Програма релокації в Україні була започаткована через російське вторгнення для захисту промислових потужностей підприємств всіх форм власності.
В Україні на складах зберігається до 20 млн тонн врожаю зернових – міністерство
До 20 мільйонів тонн зернових минулорічного врожаю ще зберігаються на складах в Україні, повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
За його словами, минулорічні запаси треба експортувати, аби звільнити сховища для врожаю зернових цього року.
«18-20 млн тонн минулого врожаю ще зберігається на складах. Новий врожай вже місяць, як зберігається. За нашими підрахунками, треба забезпечити всіма шляхами експорт десь 6 млн тонн на місяць для того, щоб аграрії мали можливість вивільняти свої складські потужності, отримувати кошти за продукцію, яку вони виготовляють і планувати наступний врожай», – пояснив Васьков.
Посадовець зазначив, що без відкриття глибоководних портів, «неможливо забезпечити експорт продукції, яка є зараз в Україні.
«А враховуючи роль України на світовому ринку агропродукції, це напряму впливає на баланс продовольчої безпеки у світі. Тобто, без відкриття українських глибоководних портів, забезпечити світову продовольчу безпеку неможливо», – додав він.
22 липня, представники України та Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням Росії на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
Перше судно з українським продовольством 1 серпня вийшло з Одеського порту. Йдеться про судно RAZONI, яке під прапором Сьєрра-Леоне попрямувало до порту Тріполі у Лівані. Воно рухатиметься коридором, безпеку якого підтверджено гарантами – ООН та Туреччиною. На борту судна перебуває 26 тис тон української кукурудзи. В уряді кажуть, що в портах «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» чекають на свою чергу ще 16 суден. Це ті судна, які були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.