«Антирекорд за всі роки незалежності». У Кабміні дали прогноз на врожай зернових цього року
Україна очікує на першому етапі 1 млрд доларів від безперешкодного втілення так званої «зернової угоди», яку підписали в Стамбулі за участі ООН, Туреччини та Росії. Про це сказав експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус в інтервʼю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Він також розповів про те, як зараз формується ціна на українське зерно, що ускладнює використання інших шляхів експорту та дав прогноз на цьогорічний врожай зернових в Україні.
Зеленський: сьогоднішня Росія «давно втратила обличчя»
Президент України Володимир Зеленський заявляє, що Росія «давно втратила обличчя» і неможливо зберегти обличчя тому, хто цього не хоче.
«Сьогоднішня Росія давно втратила обличчя. Це сталося не вчора, не позавчора й не минулого тижня. Це просто вкотре підтвердилося. Вкотре світ побачив, що ховається під маскою нібито миротворця, яку Росія намагалася носити довгі роки. Там – інша маска. З прорізом для очей і рота. Маска, яку надягають терористи», – сказав Зеленський під час звернення до студентів і викладачів вишів Австралії.
Він наголошує, що єдина різниця між терористами та Росією – перші беруть на себе відповідальність за скоєне, а Росія не має мужності зробити це й має нахабство звинувачувати у своїх злочинах інших.
«Чимало хто переймався і, можливо, досі переймається стосовно того, що треба діяти делікатно й не злити Росію. Стосовно того, щоб у Росії була змога «зберегти обличчя». Зараз уже має бути очевидно для всіх – усе це не має жодного значення. Неможливо розізлити тих, хто оскаженів. Неможливо зберегти обличчя тому, хто сам цього не хоче», – наголошує президент України.
У травні Володимир Зеленський повідомив, що президент Франції Емманюель Макрон, щоб зберегти обличчя президенту Росії Володимиру Путіну, пропонував Україні частково поступитись своїм суверенітетом.
Макрон регулярно спілкувався з президентом Росії Володимиром Путіним, зокрема станом на початок березня відбулася вже дванадцята розмова Макрона з Путіним з початку 2022 року. Проте ці розмови не мали результату – Путін не бажав говорити про припинення його війни проти України, а Макрон продовжував наголошувати на необхідності переговорного процесу.
Війська РФ все ще зберігають свою техніку в порту окупованого Скадовська – мер
На Херсонщині морський порт тимчасово окупованого Скадовська використовується російськими військовими. Кілька разів по порту завдавали удари Збройні сили України, але значних пошкоджень він не зазнав, стверджує міський голова Скадовська Олександр Яковлєв. Про це він сказав в коментарі для проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я».
«Порт не працює, туди не заходять ніякі судна. На території порту розміщуються військові (російські – ред.), розміщують якусь техніку свою і в порт потрапити зараз неможливо. Всі працівники, які там працювали, на роботу не ходять», – сказав Яковлєв.
«Серйозних пошкоджень структура не зазнала під час обстрілу. Тому що цілили в техніку ворожу, а не в інфраструктуру порту. Тому на території порту все стабільно», – додав він.
Напередодні радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань повідомляв, що Збройні сили України знищили російський склад з боєприпасами і військовою технікою на околиці тимчасово окупованого Скадовська.
Розблокування портів. Туреччина каже про завершення інспекції на першому судні з українським зерном
Представники України, Туреччини, ООН та РФ завершили інспекцію першого судна із українським зерном, що вийшло з одеського порту 1 серпня.
«Спільна інспекційна група завершила свою інспекційну діяльність на борту Razoni. Судно з 27 тис. тонн кукурудзи пройде через Босфор і незабаром вирушить до Лівану», – повідомило Міністерство оборони Туреччини у твіттері.
Судно Razoni вранці 1 серпня вирушило з Одеси до ліванського порту Тріполі, перевозячи 26 тисяч тонн кукурудзи.
Як розповів агенції Reuters неназваний високопоставлений турецький чиновник, Анкара очікує, що приблизно одне судно із зерном буде залишати українські порти щодня, поки діє угода за посередництва ООН.
22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши зернову угоду. Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
Уряд розпорядився провести евакуацію людей з Донеччини до 13 областей
Кабінет міністрів розпорядився провести обов'язкову евакуацію населення з Донецької області до безпечних районів 13 областей.
Йдеться про Вінницьку, Волинську, Житомирську, Закарпатську, Івано-Франківську, Кіровоградську, Львівську, Полтавську, Рівненську, Тернопільську, Хмельницьку, Черкаську та Чернівецьку області.
Згідно з розпорядженням №679 від 2 серпня, уряд доручив головам облдержадміністрацій разом із Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад і територій, Мінінфраструктури, Міністерством з реінтеграції тимчасово окупованих територій, МВС, Нацполіцією, ДСНС, за участі СБУ, «Укрзалізниці» організувати та провести обов'язкову евакуацію.
2 липня почалася обов’язкова евакуація з Донеччини – перший потяг прибув до Кропивницького.
Наприкінці липня віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що перед початком опалювального сезону евакуація населення з неокупованих районів Донецької області буде обов’язковою. Йдеться про евакуацію щонайменше 200-220 тисяч місцевих жителів. Проте у громадян буде можливість відмовитись від евакуації у письмовій формі.
Донеччина щоденно потерпає від російських обстрілів, щоденно гинуть та зазнають поранень цивільні. Влада неодноразово закликала людей евакуюватися до більш безпечних регіонів.
Що означає для України розблокування одеських портів для експорту зерна? Що відомо про стан і роботу портів, які перебувають на окупованій частині півдня? Як Росія вивозить українське зерно з цих територій? Якою є безпека українських портів під час війни? Про це дізнався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Російські окупанти почали перевозити військову техніку біля Херсона окремою переправою
Супутник Planet Labs зафіксував, що російські військові почали використовувати окрему поромну переправу для переміщення техніки через Дніпро неподалік окупованого Херсону. Знімки, що це підтверджують, є у розпорядженні «Схем» (Радіо Свобода). Це вже друга переправа, яку побудували окупанти після точних ударів Збройних сил України по Антонівському автомобільному та залізничному мостах. Як повідомляла раніше британська розвідка, російські війська побудували біля Херсону два понтонні мости і обладнали поромну переправу, щоб компенсувати пошкодження цих мостів.
Поромна переправа для військової техніки вперше з’явилась на супутникових знімках Planet Labs 1 серпня – в районі селища Придніпровське Херсонської області. На момент фіксації супутником на переправі можна побачити 6 одиниць техніки, ще 4 – на березі.
Ця поромна переправа зведена поруч із Антонівським залізничним мостом, рух через який для армії РФ заблокований внаслідок точних ракетних ударів ЗСУ, згідно з повідомленням оперативного командування «Південь».
За оцінкою військового експерта, аналітика Національного інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова, техніка, яку російські військові перевозять у такий спосіб, схожа на тентовані вантажівки. Їх зазвичай використовують для поставок забезпечення: озброєння, боєприпасів, продовольства, тощо.
«Наскільки я розумію, ці пороми не дуже місткі в плані кількості техніки, яку можна за один раз переправити. На супутниковому знімку видно тентовані вантажівки, можливо КАМАЗи, що зазвичай перевозять постачання», – пояснив у коментарі «Схемам» Бєлєсков.
Про іншу понтонну переправу біля другого пошкодженого українськими ракетними ударами Антонівського автомобільного мосту раніше повідомляли провладні російські ЗМІ, підкреслюючи, що таким чином перевозять цивільних.
Супутник також зафіксував роботу цієї переправи.
30 липня оперативне командування «Південь» повідомило, що Збройні сили України завдали удару по залізничному мосту через Дніпро в районі Херсона (який також має назву Антонівський залізничний міст), заблокувавши його використання російськими військами.
«Результати вогневого контролю основних транспортних шляхів на окупованих територіях свідчать, що рух залізничним мостом через річку Дніпро неможливий», – йшлося в повідомленні.
А у ніч на 27 липня ЗСУ завдали точкових ударів по Антонівському автомобільному мосту в окупованому Херсоні, зруйнувавши логістичні й транспортні шляхи російських військ.
Влада показала наслідки ранкового обстрілу Миколаєва (відео)
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич оприлюднив відео наслідків ранкового російського обстрілу міста.
За його словами, є руйнування, але люди не постраждали.
« Зруйновано супермаркет, пошкоджено багатоповерхові будинки, приміщення аптеки й кількох магазинів. Також є два влучання на територію кінно-спортивної школи. Там вилетіли вікна у будівлі. На щастя, ні працівники, ні тварини не постраждали», – написав він у телеграмі.
За попередніми даними, Миколаїв обстрілювали системами С-300.
Миколаїв щоденно зазнає російських обстрілів. Загарбники застосовують проти міста нетипові С-300, РЗСВ та крилаті ракети.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду». Попри численні свідчення, Москва також заперечує свої атаки по цивільним в Україні.
Важливо презентувати українське мистецтво без російського напилення ‒ ідея проєкту «Ми і світ»
Розповісти світові про українську культуру ‒ це теж боротьба, але на культурному фронті, тому у Львові започаткували мистецький проєкт «Ми і світ», зазначають організатори. Головна мета цієї культурної місії, власне, і є промоція українського мистецтва у світі. З сучасною творчістю українських художників познайомляться від Мельбурна до Лондона, від Парижа і до Чикаго.
Ця культурна дипломатія є ще й благодійною акцією.
Служба безпеки України заявляє про затримання помічника чинного народного депутата, який хотів очолити окупаційну адміністрацію у разі окупації Черкащини.
Як повідомила у телеграмі пресслужба відомства, правоохоронці затримали депутата Черкаської міськради, який очолював фракцію «ОПЗЖ» до заборони цієї партії, і водночас працював помічником чинного нардепа.
«Чоловік не лише виправдовував агресію рф проти нашої держави, а й планував очолити окупаційну адміністрацію на Черкащині, якби ворогу вдалося захопити регіон», – йдеться у повідомленні.
За даними спецслужби, затриманий разом з поплічницею проводили інформаційно-підривну діяльність на користь РФ, стверджуючи, що війна в Україні – це «виключно внутрішній громадянський конфлікт».
«Фігуранти вважали недоцільним спротив агресору, чекали на окупацію міста і засуджували діяльність військово-політичного керівництва України. Однак, коли зловмисник зрозумів, що ЗСУ успішно протидіють армії рф і звільняють окуповані території, то спробував втекти за кордон», – додають у відомстві.
СБУ затримала депутата напередодні виїзду в США. Затриманому і його поплічниці повідомили про підозру.
Війська РФ залякують повторним наступом на Харків, ракетні удари можуть посилитись – Синєгубов
Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов попереджає, що російські сили можуть посилити ракетні удари по Харківщині.
«Маємо інформацію, що найближчими днями ворог посилить ракетні удари по місту Харкову та по районах області. Тому прошу мешканців Харківщини не нехтувати сигналами тривоги, без крайньої потреби не знаходитися на вулиці, а під час тривоги перебувати в укриттях», – заявив він у відеозверненні.
Синєгубов також повідомив, що російські сили зараз поширюють повідомлення щодо можливого повторного наступу Харків та область.
«Повірте наші ЗСУ тримають свої позиції, постійно атакують ворога. Ворог намагається прорвати нашу оборону, однак зазнає втрат у живій силі, техніці, відходить на свої позиції. Якщо навіть буде спроба наступу, повірте, ми до цього готові. Ми щодня посилюємо фортифікаційні споруди та наші оборонні можливості. Тому ворога при спробі наступу на Харків зазнає чергового фіаско», – додав голова ОВА.
У Генштабі ЗСУ 3 серпня повідомили, що на Харківському напрямку російські війська здійснили висування в напрямку Кочубеївка – Дементіївка, але отримали відсіч та відійшли.
Про обстріли Харкова та області із боку російських сил повідомляють практично щодня.
Шольц каже, що Росія блокує доставку своєї турбіни
Канцлер Німеччини Олаф Шольц звинуватив Москву в умисній затримці доставки турбіни через відмову надати документи, необхідні для транспортування цього елемента до Росії.
«Немає причин, чому ця доставка не могла відбутися», – сказав Шольц.
Москва лише мала сказати, що «вона хоче отримати турбіну та надати необхідну митну інформацію для транспортування її до Росії», додав німецький лідер.
Російський державний енергетичний гігант «Газпром» з 27 липня скоротив прокачування через трубопровід «Північний потік-1» до Німеччини до 20% потужності. Москва пояснила цей крок тим, що вона не отримала турбіну після того, як її відправили на технічне обслуговування.
І Німеччина, і ЄС заявили, що немає технічного обґрунтування для скорочення поставок газу, і заявили, що дії Росії є політично мотивованими та пов’язані з санкціями ЄС через вторгнення Москви в Україну.
В інтерв’ю Радіо Свобода міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок 26 липня сказала, що виправдання щодо технічного обслуговування турбіни є ще одним прикладом того, як Росія намагається «будь-яким інструментами і трюками» розділити Європу у її ставленні до війни в Україні.
У Генштабі ЗСУ розповіли, на яких напрямках Росія зазнала найбільших втрат
У війні проти України Росія за минулу добу найбільших втрат зазнала на Бахмутському та Донецькому напрямках, повідомив Генеральний штаб українських Збройних сил.
За даними штабу, загалом від початку повномасштабного вторгнення станом на 3 серпня Росія втратила:
- 41 350( + 180 за останню добу) особового складу
- 1774 (+6) танків
- 4022 бойових броньованих машини (+8)
- 939 артилерійських систем (+3)
- 259 РСЗВ
- 118 засобів ППО(+1)
- 223 літаки
- 191 гелікоптер
- 740 БПЛА оперативно-тактичного рівня (+1)
- 180 крилаті ракети (+6)
- 15 кораблів /катерів
- 2922 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн (+8)
- 83 одиниць спеціальної техніки(+1)
За даними США, понад 75 тисяч російських солдатів – приблизно половина сил, відправлених Москвою для повномасштабного вторгнення в Україну в лютому – були вбиті або поранені.
9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.
Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.
Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.
Кулеба підписав подання на призначення Венедіктової послом у Швейцарії
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підписав подання президентові Володимиру Зеленському на призначення колишнього генпрокурора Ірини Венедіктової послом України у Швейцарії. Про це він повідомив у інтерв’ю «Укрінформ».
«Так, я підписав подання на призначення пані Венедіктової послом у Швейцарії», – сказав він.
За його словами, ця ідея з'явилася «в колі декількох людей – сиділи, обговорювали і була знайдена така опція».
Кулеба зауважує, що практика політичних призначень на дипломатичні посади «завжди була, є і буде в усіх країнах».
«Президент постійно придивляється до кандидатів на пріоритетні для нього країни. Ми всі – Андрій Єрмак (керівник Офісу президента – ред.), я, Андрій Сибіга (заступник керівника ОП – ред.) – постійно перебуваємо в пошуку людей. Інша справа, що з десяти варіантів пройде один, тому що процес відбору дуже ретельний. Але це абсолютно нормально, коли ми заводимо в систему людей зовні, але обов’язково з компетенціями, які дозволять їм ефективно виконувати функції посла. Я вважаю, що Венедиктова має ці компетенції. Її робота з міжнародними партнерами в останні місяці якраз показала, що вона може себе проявити на міжнародному треку», – сказав глава МЗС.
Відповідно до законодавства, посли України призначаються на посади та звільняються з посад президентом України за поданням міністра закордонних справ України.
Наразі указ про призначення Венедіктової на посаду посла України в Швейцарії не опублікували на сайті Офісу президента.
Верховна Рада 19 травня підтримала подання президента Володимира Зеленського про звільнення Ірини Венедіктової з посади генерального прокурора України. Перед цим Володимир Зеленський відсторонив Ірину Венедіктову від посади генпрокурора.
Росія за один вечір випустила по Україні крилатих ракет на понад 100 млн доларів – Forbes
Українські війська лише за один вечір – 2 серпня – збили російських ракет на 91 мільйон доларів, повідомляє видання Forbes.
Росія минулої доби ввечері випустила по Україні крилатих ракет на 114 мільйонів доларів.
За розрахунками видання, вартість ракети Х-101 складає 13 млн доларів, «Калібр» – 6,5 млн, «Іскандер» – 3 млн, «Онікс» – 1,25 млн, Х-22 – 1 млн, «Точка-У» – 0,3 млн.
За даними Повітряних сил ЗСУ, 2 серпня Росія випустила вісім крилатих ракет типу Х-101 (Х-555) у напрямку центральних, південних та західних областей України, сім з них вдалося збити.
Станом на 18 липня, за даними президента Володимира Зеленського, від початку повномасштабної війни Росія випустила по Україні понад 3 000 крилатих ракет.
Війська РФ вночі з Бєлгорода запустили ракети по Харкову – Синєгубов
З території Бєлгородської області війська РФ з систем С-300 обстріляли Харків, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.
«Близько 4 ранку російські окупанти завдали два удари по Харкову. Ракети запустили із Бєлгорода, попередньо – із ЗРК С-300. У Холодногірському районі ворожа ракета влучила у землю», – написав він у телеграмі.
За його даними, ще одна російська ракета вдарила по території цивільного промислового об'єкта в Новобаварському районі, пошкоджено будівлю. Попередньо – постраждалих немає.
Крім того, минулої доби російські війська обстрілювали Богодухівський, Чугуївський, Харківський та Ізюмський райони області.
Перевірити ці дані з інших джерел неможливо. Проте влада й раніше повідомляла про обстріли прикордонних регіонів з території Росії.
Про обстріли Харкова та області із боку російських сил повідомляють практично щодня.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду». Попри численні свідчення, Москва також заперечує свої атаки по цивільним в Україні.
В ООН станом на 31 липня підтвердили 5327 випадків загибелі і 7257 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
Українські аграрії розпочали жнива, позаяк у світі чекають на зерно з «житниці» Європи. Цьогоріч робітники на полях працюють у бронежилетах.
У Криму відкрили справу проти журналістки проєкту Радіо Свобода за «дискредитацію військ РФ»
Підконтрольний Росії Керченський міський суд взяв до розгляду адміністративну справу за статтею «публічна дискредитація дій військ РФ» щодо журналістки проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Олени Юрченко.
Як повідомляється на сайті суду, відповідна справа надійшла до суду 18 липня. Розглядатиме справу української журналістки суддя Олена Богданович. Дата проведення засідання невідома.
Олена Юрченко – українська журналістка з Керчі, після окупації Криму в 2014 році та отримання погроз покинула півострів. З 2014 року працює журналістом, редактором Крим.Реалії. Є автором статей на політичні та економічні теми, а також публікацій про воєнне вторгнення Росії в Україну.
Подробиць, у чому саме звинувачують журналістку, наразі немає.
У статті 20.3.3 КоАП РФ йдеться про «публічні дії, спрямовані на дискредитацію» армії Росії та використання російських військових сил за кордоном. Журналістці загрожує штраф від 30 до 50 тисяч рублів. За аналогічні дії, вчинені повторно протягом року, передбачено кримінальну відповідальність.
У лютому Роскомнагляд заблокував сайт Крим.Реалії на території Росії та анексованого Криму.
США запровадили санкції проти кількох осіб, які «незаконно діють на території України у співпраці з Росією», заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен.
«Департамент також вносить до списку чотирьох фізичних та одну юридичну особу, які незаконно діють на території України у співпраці з Росією. Деякі з цих цілей визначено союзниками та партнерами, що ще більше узгоджує наші режими», – йдеться в заяві Блінкена від 2 серпня.
Мінфін США 2 серпня розширив санкції проти Росії та включив до списків Аліну Кабаєву, кількох російських олігархів. Крім того, під санкції потрапили призначені Росією голова та заступник голови окупаційної адміністрацій Херсонської області Володимир Сальдо та Кирило Стремоусов, «мер» Маріуполя Костянтина Іващенка, також призначений на цю посаду владою РФ після окупації.
Війська РФ у Миколаєві поцілили у багатоповерхівки, кінно-спортивну школу – Кім
Миколаїв вранці знову потерпав від російських обстрілів, є руйнування, повідомив в телеграмі голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.
За його даними, внаслідок обстрілів в одному з районів міста виникла пожежа, в іншому – зруйновано супермаркет та пошкоджено багатоповерхові будинки, аптеку, магазини, дорожнє полотно.
Також було влучання на територію кінно-спортивної школи. Детальна інформація уточнюється.
Віталій Кім також повідомив, що після вечірнього обстрілу Миколаєва в одному з районів міста сталася пожежа.
«Окрім цього, внаслідок обстрілів уражено причал, пошкоджено промислове підприємство та житлові будинки. Попередньо відомо, що ворог також обстріляв автогаражний кооператив реактивними системами залпового вогню «Смерч», – додав він.
Миколаїв щоденно зазнає російських обстрілів. Загарбники застосовують проти міста нетипові С-300, РЗСВ та крилаті ракети.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
В ООН станом на 31 липня підтвердили 5327 випадків загибелі і 7257 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.