У британській розвідці припускають, що залізничне сполучення між Херсоном і Кримом вже не працює
Після удару ЗСУ малоймовірно, що залізничне сполучення, що сполучає Херсон з Кримом, все ще функціонує, кажуть у Міністерстві оборони Британії з посиланням на дані своєї розвідки.
«У результаті українського удару по російському поїзду з боєприпасами в Херсонській області, на півдні України, дуже малоймовірно, що залізничне сполучення, що сполучає Херсон з Кримом, залишається в робочому стані», – йдеться у повідомленні.
29 липня радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань повідомив про удар по залізничному вокзалу у селищі Брилівка. За його словами, було знищено один із важливих логістичних вузлів окупанта. Згодом у оперативному командуванні «Південь» підтвердили влучання по ешелону з російською технікою та військами біля залізничної станції Брилівка на Херсонщині.
ЗСУ завдають ударів по живій силі, техніці противника. Також були пошкоджені кілька мостів, зокрема Антонівський міст в Херсоні. Після цього рух мостом закрили.
ЗСУ завдали ударів по кількох пунктах окупантів на Херсонщині – ОК «Південь»
Українські військові завдали ударів по кількох пунктах окупантів на Херсонщині, повідомляє у фейсбуці оперативне командування «Південь».
«Нашою авіацією нанесено три удари по опорних пунктах і один – по скупченню озброєння та техніки в Бериславському та Баштанському районах. Ракетно-артилерійськими підрозділами нанесено вогневий удар по Чорнобаївці, де розташований пункт базування окупаційних військ», – йдеться у повідомленні.
У командуванні додають, що наразі підтверджені втрати ворога складають 20 військових, два танки Т-72, гаубиця «Мста-Б», ще чотири одиниці автомобільної та броньованої техніки. Але остаточні втрати противника дорозвідуються.
ЗСУ завдають ударів по живій силі, техніці противника. Також були пошкоджені кілька мостів, зокрема Антонівський міст в Херсоні. Після цього рух мостом закрили.
Війська РФ вночі обстріляли село на Дніпропетровщині, пошкоджені дитячий садок і церква – ОВА
Російська армія вночі завдавала ударів по Криворізькому району, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
За його даними, противник з артилерії обстрілював дві громади – Зеленодольську та Апостолівську.
«У Зеленодольській поцілили прямо по селу Велика Костромка. Там зачепило дитячий садок та церкву. Пошкоджена лінія електропередач. Село без світла. Працюють аварійні бригади. Люди не постраждали», – написав він у телеграмі.
У Апостолівській громаді без жертв та руйнувань.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи школи, лікарні, дитячі садки, магазини, військові об'єкти.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
В ООН станом на 31 липня підтвердили 5327 випадків загибелі і 7257 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
Спроба висування на Харківщині та кілька наступів на Донеччині – Генштаб ЗСУ про дії військ РФ
Російські війська вели наступ в районі західної околиці Берестового – успіху не мали і відійшли, така ж ситуація на напрямках Володимирівка – Яковлівка та Семигір’я – Кодема, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, на напрямках Володимирівка – Соледар та Покровське – Бахмут бойові дії тривають.
Українські військові завдали вогневого ураження і змусили загарбників відійти на напрямку Відродження – Кодема та Доломітне – Семигір’я.
На Авдіївському напрямку російські військові обстрілювали район Авдіївки – безуспішно намагалися покращити тактичне положення, втратами відійшли.
Південніше Мазанівки Слов'янського району діяла російська розвідгрупа, її виявили та знешкодили.
У Генштабі зауважують, що на Донеччині противник основні зусилля зосереджує на Бахмутському напрямку.
Водночас на Харківському напрямку російські війська здійснили висування в напрямку Кочубеївка – Дементіївка, але отримали відсіч та відійшли.
Російські війська продовжують обстріли райони населених пунктів на Харківському, Слов’янському, Бахмутському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках.
Новий напрям наступу Росії: намагається обійти Авдіївку з флангів
Російські війська захопили територію шахти «Бутівка», мають частковий успіх у Пісках та постійно ведуть штурмові дії в районах Кам’янки та Красногорівки. Поєднує всі ці назви українське місто – Авдіївка. Попри те, що в останні тижні всі зусилля Кремль кинув на Бахмут та навіть припинив через брак сил штурми у районі Сіверська, у цей час агресор атакував на Авдіївському напрямку. Українська армія просто зараз докладає там великих зусиль, щоб утримати лінію оборони.
У Миколаєві через вибухи в одному з районів міста почалась пожежа – мер
У Миколаєві через потужні вибухи у вівторок ввечері в одному з районів міста почалась пожежа, повідомив у Telegram мер Олександр Сєнкевич.
«Після потужних вибухів близько дев’ятої вечора в одному з районів міста почалась пожежа. Також є перебої зі світлом», – розповів він.
Сєнкевич закликав громадян максимально дотримуватись правил безпеки.
Сьогодні близько 4-ї ранку у Миколаєві вже були потужні вибухи у кількох районах міста. За попередніми даними, одна людина зазнала поранень.
Раніше у вівторок повітряне командування «Південь» повідомило, що близько 17:30 у небі над Миколаївщиною було виявлено та знищено чотири російські крилаті ракети типу Х (Х-101, Х-555).
«Пуски крилатих ракет здійснювались із російських стратегічних ракетоносців-бомбардувальників Ту-95МС та Ту-160 із північної частини Каспійського моря», – повідомила пресслужба повітряного командування «Південь».
Загалом українські військові ввечері у вівторок збили сім із восьми російських крилатих ракет, випущених у напрямку центральних, південних та західних областей України.
До Туреччини прибуло перше судно з українським зерном – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що у вівторок до Туреччини прибуло перше судно з українським зерном.
«Сьогодні до Босфору прийшло перше судно з українським зерном, здолавши шлях спеціальним коридором у Чорному морі, який був погоджений для розблокування наших портів. Наша мета зараз – щоб була регулярність: щоб коли один корабель виходить з порту, мають бути вже й інші судна – і ті, що завантажуються, і ті, що на підході до порту. Безперервність і регулярність – це потрібний принцип. Потрібний усім споживачам нашої агропродукції», – сказав Зеленський у нічному відеозверенні.
За його словами, аграрний експорт цього року потрібен, щоб в українських фермерів та агрокомпаній був достатній ресурс для посівної наступного року.
Міністерство оборони Туреччини у твітері написало, що судно Razoni стало на якір у визначеному місці прибуття.
Судно Razoni вранці 1 серпня вирушило з Одеси до ліванського порту Тріполі, перевозячи 26 тисяч тонн кукурудзи.
Спочатку очікувалося, що суховантаж прибуде до Стамбула вранці 2 серпня, але потім час прибуття змістили, бо Razoni спочатку рухався дуже повільно в українських водах через можливі міни, але потім зміг набрати швидкість.
Судно перевірятиме спеціальний спільний координаційний центр, створений минулого тижня, до складу якого входять цивільні та військові офіційні особи з України та Росії, а також делегати з Туреччини та ООН. Згідно з узгодженою процедурою, інспекції проходитимуть не в самому порту Стамбула, а в морі, в гирлі Босфору.
Як розповів агенції Reuters неназваний високопоставлений турецький чиновник, Анкара очікує, що приблизно одне судно із зерном буде залишати українські порти щодня, поки діє угода за посередництва ООН.
22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши зернову угоду. Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
Відновлено транспортне сполучення півночі та півдня Сумської області – «Укравтодор»
Агентство автомобільних доріг «Укравтодор» повідомило про відновлення транспортного сполучення півночі та півдня Сумської області.
«У березні під час активних боїв українських захисників із російськими загарбниками 12-метровий міст через канал біля села Шевченкове на автодорозі Р-60 Кролевець – Конотоп – Ромни – Пирятин був пошкоджений. Щойно ЗСУ звільнили Сумщину та було проведено розмінування, дорожники відразу ж приступили до відновлювальних робіт. Забезпечити проїзд через споруду стало пріоритетним завданням, адже пошкодження мосту розірвало транспортний зв’язок північної та південної частини області. Міст уже відкрито для проїзду усіх видів транспорту. Очікуємо на покращення процесу доставки допомоги та необхідних товарів для жителів Сумщини», – йдеться в повідомленні.
Найближчим часом мають ще завершити роботи з нанесення дорожньої розмітки.
5 липня міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що план відновлення України передбачає ремонт і будівництво 51,2 тисяч кілометрів доріг і 1,4 тисяч мостів.
Від початку повномасштабної агресії РФ транспортна інфраструктура стала однією з цілей ураження військами РФ.
Постраждалих на Львівщині через ракетний удар військ РФ немає – Козицький
Голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив про відсутність жертв чи постраждалих в результаті ракетного удару військ РФ по регіону 2 серпня.
«Під час повітряної тривоги сталися два вибухи на території військового об’єкта у Червоноградському районі. Масштаби руйнувань ще встановлюють. Що відомо на цю годину: ворог запустив 8 крилатих ракет зі східного напрямку. Частину з них збили Сили ППО в інших областях. Дякуємо нашим воїнам за роботу. Постраждалих на Львівщині станом на зараз немає», – написав Козицький у Telegram.
Повітряне командування Збройних сил України ранішеуточнило, що на Львівщині у вівторок через ракетний удар військ РФ було уражено зенітний ракетний комплекс.
Загалом українські військові ввечері у вівторок збили сім із восьми російських крилатих ракет, випущених у напрямку центральних, південних та західних областей України.
Зеленський відповів на петицію про легалізацію одностатевих шлюбів в Україні
Президент України Володимир Зеленський відповів на петицію, що зібрала понад 25 тисяч підписів громадян, із закликом легалізувати одностатеві шлюби в Україні.
У своїй відповіді на електронну петицію, оприлюднену на сайті Офісу президента, Зеленський подякував «за активну громадянську позицію» тим, хто приєднався до петиції.
«У сучасному світі рівень демократичності суспільства вимірюється зокрема через політику держави, спрямовану на забезпечення рівних прав для всіх громадян. Кожен громадянин є невід'ємною частиною громадянського суспільства, на нього поширюються всі права та свободи, закріплені у Конституції України», – сказав Зеленський.
Він уточнив, що відповідно до ст. 21 Конституції України, всі люди вільні та рівні у своїй гідності та правах, а права й свободи людини невідчужувані та непорушні.
Водночас, продовжує президнет, Сімейним кодексом України визначено, що сім’я є первинним та основним осередком суспільства, який складають «особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки».
«За Конституцією України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка (стаття 51). В умовах воєнного чи надзвичайного стану Конституція України не може бути змінена (стаття 157 Конституції України)», – зазначив Зеленський.
Він додав, що уряд вже напрацьовував варіанти рішень щодо легалізації в Україні зареєстрованого громадянського партнерства в рамках роботи щодо утвердження та забезпечення прав і свобод людини.
«Відповідно до статті 116 Конституції України, Кабінет міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Враховуючи зазначене, я звернувся до прем’єр-міністра України із проханням розглянути поставлене в електронній петиції питання та поінформувати про відповідні результати», – підсумував Зеленський.
Одностатеві шлюби легалізовано у США, Канаді, Австралії, багатьох країнах Західної Європи. Першою країною, яка легалізувала такі шлюби, стали Нідерланди понад 20 років тому.
Паспорт громадянина України для кримчан. Нові можливості
«З кінця лютого і до сьогодні розмови в колах мого віку лише про одне», – пише журналістам проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії 20-річний читач із Севастополя. Тема, яка, за його словами, у всіх на слуху – отримання паспорта громадянина України. Про історію севастопольця та про шляхи отримання українського паспорта для жителів Кримського півострова в умовах війни Росії проти України (яку в Росії називають «спецоперацією») – читайте в матеріалі Крим.Реалії.
Війська РФ ракетним ударом уразили ЗРК на Львівщині – Повітряні сили ЗСУ
Українські військові ввечері у вівторок збили сім із восьми ворожих крилатих ракет, випущених у напрямку центральних, південних та західних областей України, повідомляє Повітряне командування Збройних сил України.
«2 серпня близько 17-ї години окупанти завдали ракетного удару з району Каспійського моря. Застосовувались стратегічні бомбардувальники Ту-95 (Ту-160). Загалом по території України було випущено вісім крилатих ракет типу Х-101 (Х-555) у напрямку центральних, південних та західних областей України. Сім із восьми ракет було збито протиповітряною обороною Повітряних сил ЗСУ. Шість ракет ліквідували зенітні ракетні війська і одну збито винищувачем авіації Повітряних сил. На жаль, є одне влучання на Львівщині – уражено зенітний ракетний комплекс. Збитки та постраждалі уточнюються», – йдеться в повідомленні.
Раніше сьогодні також голова Львівської ОВА Максим Козицький казав про вибух на території Червоноградського району Львівської області. Деталі обіцяв згодом.
Мінфін США розширив санкції проти Росії – у список потрапила Аліна Кабаєва
Мінфін США розширив санкції проти Росії та включив до списків Аліну Кабаєву, кількох російських олігархів, а також голів кількох окупованих українських міст, призначених на ці посади владою РФ.
Загалом у списку санкцій опинилися 13 осіб. Серед них:
колишній генеральний директор компанії «Фосагро» Андрій Григорович Гур’єв та його син Андрій Гур’єв;
голова ради директорів Магнітогорського металургійного комбінату Віктор Рашніков (сама компанія також потрапила під санкції);
ексголова міжнародного виробника добрив «Єврохім» та вугільно-енергетичної компанії СУЕК Андрій Мельниченко;
ексголова ради директорів «Трубної металургійної компанії», власник та голова ЗАТ «Група «Сінара» Дмитро Пумп’янський;
призначені Росією голова та заступник голови окупаційної адміністрацій Херсонської області Володимир Сальдо та Кирило Стремоусов, «мер» Маріуполя Костянтина Іващенка, також призначений на цю посаду владою РФ після окупації;
ексголова ради директорів ВАТ «Новоросійський морський торговельний порт» та АТ «Міжнародний аеропорт Шереметьєво» Олександр Пономаренко;
гендиректор у АТ «Перспективні промислові та інфраструктурні технології» Антон Урусов;
президент Всеросійської Федерації Самбо Сергій Єлісєєв;
дружина голови Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирила Дмитрієва Наталія Попова, яка також відома як «ініціатор проєктів» в організації «Іннопрактика», очолюваної дочкою Путіна Катериною Тихоновою.
Під санкції також потрапили інститут «Сколтех» та фонд «Сколково».
Олімпійську чемпіонку з художньої гімнастики Аліну Кабаєву називають коханкою президента Володимира Путіна. Дехто з розслідувачів каже, що вони одружені і мають спільних дітей. З кінця весни Кабаєва, яка також очолює раду директорів «Національної медіа групи», вже перебувала у списках санкцій Євросоюзу, Великобританії та Канади. Газета Wall Street Journal у квітні писала про побоювання серед американських чиновників, що Путін «відреагує агресивно» на санкції проти Кабаєвої.
Помічник заступника секретаря Ради безпеки РФ, колишнього президента Росії Дмитра Медведєва Олег Осипов пояснив зломом сторінки у «Вконтакте» політика скріншоти допису, де той обіцяє «відновити кордони СРСР».
«З тим, хто зламав сторінку, писав та публікував віддалений пост, розбереться адміністрація «Вконтакте» і хто має це зробити», – цитує Осипова російська агенція ТАСС.
Скріншоти із записом у соцмережі «Вконтакте» від імені Медведєва з’явилися у Telegram-каналі блогерки, екскандидатки у президенти РФ Ксенії Собчак увечері 1 серпня. У тексті від імені заступника голови Ради безпеки є обіцянка влаштувати «наступний похід для відновлення кордонів нашої Батьківщини».
Від імені Медведєва у дописі йдеться, що Росія «звільнить Малоросію», після чого поверне «відібрані у нас землі». У тексті сепаратистські регіони Грузії Абхазію та Південну Осетію пропонується возз’єднати з Грузією «у складі єдиної держави з Росією». Висуваються претензії також на територію Казахстану. У тексті посту йдеться, що Грузія ніколи не існувала як країна, а Казахстан названо штучною країною, де буцімто є геноцид росіян.
Скільки допис від імені Медведєва був у публічному доступі, невідомо. В його інших облікових записах у соціальних мережах такого не було.
Офіційний Нур-Султан на цей допис поки що ніяк не відреагував. Лідер провладної партії «Ак жол» Азат Перуашев написав у Telegram про намір фракції звернутися до МЗС Казахстану з офіційним запитом, якщо той не відреагує.
Влада Грузії поки не реагувала на «допис Медведєва». Представник опозиції, голова «Європейської Грузії» Гіга Бокерія каже, що у дописі немає нічого нового.
«Це дух, відповідно до якого діє режим Путіна, через який це загрожує свободі та існуванню державності нашої країни, а також інших сусідів та країн вільного світу. У цьому нічого нового. Перед агресією в Україні було те саме. Їхня пропаганда роками гне цю лінію, що нас не існує», – сказав Бокерія.
Дмитро Медведєв, який позиціонував себе як ліберальний політик, коли був президентом з 2008 по 2012 рік, повністю змінив свій імідж, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, публічно закликавши до боротьби із Заходом і тими, кого він назвав «націоналістами» в Україні. Він також казав, що Росія має прагнути розширити свої кордони.
Генштаб: армія РФ має «частковий успіх» на напрямку Донецьк – Піски
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що на Харківському напрямку війська РФ зазнали невдачі та відступили при спробі покращити тактичне положення в напрямку Тернова – Байрак.
На Слов’янському напрямку відзначено діяльність розвідувальних груп поблизу Довгенького та Долини – групи відійшли.
На Донецькому напрямку армія РФ зосереджує зусилля на веденні наступу в Бахмутській та Авдіївській зонах.
На Краматорському російська армія спробувала наступати у напрямку Новолуганське – Івано-Дар’ївка, але отримала відсіч ЗСУ і відійшла.
На Бахмутському напрямку всі спроби просування армії РФ у напрямках Роти – Вершина, Володимирівка – Яковлівка, Клинове – Зайцеве та Покровське – Бахмут успішно відбито.
«Окупанти з втратами відійшли назад. У напрямку Відродження – Кодема окремі підрозділи ворога мають частковий успіх», – розповіли у Генштабі.
На Авдіївському напрямку російські військові вели штурмові дії у напрямку Мінеральне – Авдіївка – безуспішно, відійшли.
«На напрямку Донецьк – Піски ворог має частковий успіх», – йдеться в повідомленні.
Триває сто шістдесята доба війни РФ проти України.
Присутність ОБСЄ в Україні продовжуватиметься без згоди РФ – Рау
Присутність ОБСЄ в Україні продовжуватиметься без згоди РФ, заявив міністр закордонних справ Польщі, чинний голова ОБСЄ Збігнєв Рау.
«Маю бути абсолютно відвертим із вами, що наша присутність в Україні наразі продовжуватиметься без російської підтримки, без російського консенсусу чи згоди. А це означає, що ми мали змінити юридичні та фінансові механізми провадження нашої діяльності, а це означає, що ми створили і забезпечили нашу присутність тут в Україні, в Києві. Це вже було обговорено, щодо цього вже було ухвалено рішення відповідно до визначених резолюцій від чинного голови та інших членів», – сказав Рау на пресконференції у Києві у вівторок.
Він сказав, що ОБСЄ досягла певної згоди з українським урядом щодо діяльності у Києві.
«Це також означає, що ми можемо організовувати відповідну діяльність за певні позабюджетні ресурси. Це те, щодо чого вже генсек ОБСЄ ухвалив рішення», – додав Рау.
Голова ОБСЄ зазначив: «Ми рішуче налаштовані залишатися на місцях і надавати підтримку Україні на шляху до подолання величезної кількості викликів, а також у допомозі з післявоєнним відновленням. Я переконаний, що ОБСЄ відіграватиме важливу роль у цих проєктах».
Глава МЗС Польщі, чинний голова ОБСЄ Збігнєв Рау прибув сьогодні з візитом в Україну. Прибула також генсекретарка ОБСЄ Гельґа Шмід.
РФ визнала «азовців» терористами: що це означає і як може вплинути на подальший обмін полоненими?
- Верховний суд Росії визнав український полк «Азов» терористичною організацією та заборонив її діяльність у РФ.
Що це означає і як таке рішення може вплинути на подальший обмін полоненими, серед яких і «азовці»?
- Стартувала обов’язкова евакуація цивільних з Донецької області.
Перший потяг прибув сьогодні до Кропивницького.
- «Грузії не існувало, а Казахстан – штучно створена держава, де влаштовують геноцид росіян».
Це у черговому дописі в соцмережі написав заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв. Його помічник спростував авторство експрезидента, додавши, що допис з’явився в акаунті після втручання хакерів. Однак чи варто приготуватися Грузії та Казахстану?
- Чим закінчиться візит спікера Палати представників Ненсі Пелосі до Тайваню та чи почнеться через це війна між США та Китаєм?
Детальніше про це і не тільки говоримо в етері програми «Свобода LIVE» о 18:00 на Радіо Свобода.
Визнання в Росії полку «Азов» «терористичною організацією» є спробою виправдати скоєні воєнні злочини, йдеться в заяві полку у Telegram.
«Після публічної страти військовополонених полку «Азов» у н.п. Оленівка Росія шукає нові приводи та пояснення для своїх воєнних злочинів. Верховний суд Росії визнав полк «Азов» «терористичною організацією». Недоімперія, яка щодня погрожує знищити світ ядерною зброєю, чий президент закликав «мочить в сортирах», підривав будинки з власними громадянами, душив отруйним газом власних і сирійських жінок і дітей, має отримати по зубах раз і назавжди», – йдеться у заяві.
Полк закликає Державний департамент США та уповноважені органи інших держав визнати РФ «державою-терористом».
«Росія багато років своїми щоденними діями доводить цей статус. Щодня її армія та спецслужби скоюють воєнні злочини. Потурання цим злочинам чи мовчання – це співучасть», – йдеться в заяві.
Раніше сьогодні стало відомо, що Верховний суд Росії задовольнив позов генпрокуратури РФ про визнання українського полку «Азов» «терористичною організацією» та заборону її діяльності в РФ.
«Азов» – формування у складі Національної гвардії України, основу якого склала ультраправа група добровольців. Раніше відома як батальйон «Азов», група сповідує радикальну націоналістичну ідеологію, яку правоохоронні органи США пов’язують з неонацистським екстремізмом. Але прихильники бачать в «Азові» патріотичну та ефективну частину оборонних сил країни».
Саме «азовці» до останнього чинили спротив російським військам у приазовському місті Маріуполі, оточеному фактично з перших діб широкомасштабного вторгнення РФ.
20 травня Міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі перейшов під контроль сил РФ. Російське відомство заявило, що всього «в полон здалися» 2439 українських військових, які перебували на території заводу. Згодом кілька десятків були обміняні на російських полонених.
У ніч на 29 липня був зруйнований один із бараків виправної колонії в окупованому російськими силами селищі Оленівка на Донеччині. Загинули щонайменше 50 українських військовополонених, яких там утримували. Серед полонених могли бути і бійці «Азову». Україна досі не отримала офіційних списків загиблих військовополонених в Оленівці.
Як стверджує українська влада, Росія організувала напад на колонію в Оленівці і масове вбивство українських полонених, щоб звинуватити і дискредитувати українські сили, зокрема, щоб зашкодити постачанню ефективної зброї в Україну. Міноборони Росії заявило, що по тюрмі ракетами HIMARS нібито вдарили українські військові.
Днями в офіційному твітері посольства Росії у Великій Британії був опублікований заклик, щоб бійці українського полку «Азов» були не просто страчені, але повішені.
Твіт був опублікований через кілька годин після загибелі в колонії в окупованій Оленівці десятків українських військовополонених, у тому числі бійців «Азова».
До твіту російське посольство прикріпило посилання на відео, опубліковане на його Youtube-каналі, в якому чоловік та жінка, що називають себе жителями Маріуполя, стверджують, що українські військові нібито стріляли по них із території заводу «Азовсталь».
Слова про повішення на відео вимовляє один із учасників сюжету, проте російське посольство у твіті ніяк не позначило, що йдеться про цитату і що воно якось дистанціюється від неї. У коментарях під відео багато користувачів сумніваються, що герої сюжету справді описують реальні події.
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак назвав «дикунами і терористами» представників посольства Росії у Великій Британії.
Нова суддя КСУ Совгиря склала присягу, але посвідчення їй поки не видали
Призначена Верховною Радою суддя Конституційного суду України Ольга Совгиря 2 серпня склала присягу. Водночас, як відзначають журналісти «Схем» (проєкт Радіо Свобода), ця процедура відрізнялась від традиційної: Совгирі поки не видали посвідчення судді КСУ, а мантію та нагрудний знак вручив не особисто головуючий в Конституційному суді, як це практикувалося раніше, а керівник Секретаріату КСУ.
Під час урочистої церемонії складення присяги судді Конституційного суду України Ольга Совгиря зачитала текст присяги, поставила підпис, після чого керівник Секретаріату КСУ Віктор Бесчастний вручив їй мантію та нагрудний знак, а не особисто головуючий в Конституційному суді, як це традиційно відбувалось в Конституційному суді. Совгирі також не видали посвідчення судді КСУ.
«Посвідчення буде пізніше передано, воно ще не виготовлено. Перепрошуємо, але це не наша парафія, це інша інституція виготовляє ці посвідчення», – повідомив головуючий на урочистому засіданні Сергій Головатий.
Журналісти звернули увагу, що попереднього разу під час складання присяги суддею Конституційного суду Віктором Кичуном, саме головуючий вручив йому мантію, нагородний знак та посвідчення.
27 липня Верховна Рада призначила Ольгу Совгирю на посаду судді Конституційного суду. За це рішення проголосували 293 народні депутати. На момент призначення Совгиря перебувала в статусі народної депутатки України. Водночас, відповідно до статті 11 закону України «Про Конституційний суд України» суддею Конституційного Суду, зокрема, не може бути призначена на посаду особа, яка на день призначення: є членом або обіймає посаду в політичній партії, іншій організації, яка має політичні цілі або бере участь у політичній діяльності; є обраною на виборну посаду в органі державної влади чи органі місцевого самоврядування, має представницький мандат; бере участь в організації або фінансуванні політичної агітації чи іншої політичної діяльності.
У день призначення народний депутат від «Голосу» Ярослав Юрчишин запитував про трактування Ольгою Совгирею цієї статті. У відповідь вона відповіла, що заява про припинення повноважень народного депутата України є, «датована вчорашнім днем». І що у випадку обрання вона проситиме парламент «проголосувати невідкладно».
«А взагалі є колізія між Конституцією та Законом про Конституційний Суд. І за правилами вирішення колізій завжди застосовуються норми Конституції України. Так було. Так є. І так, сподіваюсь, завжди буде», – додала Совгиря.
Про те, що Ольга Совгиря повинна спочатку скласти мандат перед її призначенням, коментував у ЗМІ і колишній голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Він підкреслював, що перед голосуванням за її кандидатуру «необхідно провести конкурс – на цьому зокрема наполягають міжнародні партнери», а також вона «має скласти мандат депутата, після чого парламент і ухвалюватиме своє рішення».
З жовтня 2019 року Совгиря була постійним представником Верховної Ради у Конституційному суді. Також вона була заступником голови Комітету, голови підкомітету з питань політичної реформи та конституційного права Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
Раніше«Схеми» повідомляли, що Совгиря у 2010 році як науковиця не рекомендувала КСУ розглядати подання щодо обмеження терміну перебування іноземних військ в Україні. Це був її науковий висновок як доцентки кафедри Київського національного університету імені Т. Шевченка на запит Конституційного суду. Саме на цей висновок тоді, зокрема, спирався КСУ, коли зрештою ухвалив рішення відмовити у відкритті справи по суті (це сталось напередодні голосування за Харківські угоди, які продовжили перебування Чорноморського флоту Росії в Криму).
Мер Києва Віталій Кличко заявив, що місто планує до початку опалювального сезону завершити роботи на першочергових об’єктах, які зазнали найбільших руйнувань внаслідок обстрілів військ РФ.
«Зокрема, ми робимо все, щоб восени до своїх домівок повернулися мешканці пошкоджених багатоповерхівок на вулиці Кошиці, Чорнобильській, Богатирській, Крушельницької, Котельникова (2 житлових будинки), Гаврилишина (2 житлових будинки), Ірпінській, на поспектах Свободи та Лобановського», – сказав Кличко.
За його словами, наразі тривають відновлювальні роботи в 11 житлових будинках та низці об’єктів соціальної інфраструктури.
За даними КМДА, з початку повномасштабного російського вторгнення у столиці пошкоджено понад 640 інфраструктурних об’єктів та житлових будинків. Вони зазнали пошкоджень різного ступеню. Зокрема, постраждали 89 об’єктів ЖКГ, 53 заклади освіти, 15 об’єктів охорони здоров'я, 197 житлових будинків, 12 закладів культури, 5 закладів соціального захисту.
Повідомляється, що на відновлювальні роботи на 360-ти об’єктах з резервного фонду міського бюджету виділено майже 600 мільйонів гривень, іще 200 мільйонів виділив уряд.