Україна отримає від Канади додаткових 450 мільйонів канадських доларів кредиту – Мінфін
Україна отримає додатковий кредит від Канади, повідомляє Міністерство фінансів 29 липня.
За повідомленням, Кабінет міністрів вніс зміни до Основних умов здійснення державних зовнішніх запозичень у 2022 році «шляхом залучення кредиту від Її Величності Королеви від імені Канади».
«Проєкт постанови розроблено Мінфіном для можливості збільшення суми пільгового кредиту на 0,45 мільярда канадських доларів (еквівалент 0,351 мільярда доларів США) у межах кредитного договору між Україною та Канадою, в результаті чого сума кредиту становитиме 1,45 мільярда канадських доларів (еквівалент 1,131 мільярда доларів США)», – йдеться в повідомленні.
Кошти планується спрямувати до державного бюджету на пріоритетні видатки, в тому числі – на першочергові соціальні й гуманітарні платежі.
Мінфін нагадує, що Канада 17 червня надала Україні 1 мільярд канадських доларів. Це була перша позика через механізм адміністративного рахунку Міжнародного Валютного Фонду. Кредит наданий на 10 років, процентна ставка – 1,69% річних.
Блінкен застеріг Лаврова від спроб Росії анексувати окуповані території України
Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров поспілкувалися по телефону, щоб обговорити можливий обмін полоненими, який може включати участь американської баскетбольної зірки Брітні Ґрайнер і російського торговця зброєю Віктора Бута.
Блінкен описав дзвінок 29 липня як «відверту та пряму розмову», зосереджену переважно на затриманих американцях. Крім Ґрайнер, за його словами, Сполучені Штати наполягають на звільненні колишнього морського піхотинця США Пола Вілана.
«Я закликав міністра закордонних справ Лаврова рухатися вперед із цією пропозицією. Я не можу дати вам оцінку щодо того, чи стало це більш чи менш ймовірним», – сказав державний секретар.
МЗС Росії заявило, що під час розмови Лавров і Блінкен обгово
Блінкен також сказав, що в розмові з Лавровим наполягав на важливості дотримання Росією угоди про експорт українського зерна через Чорне море, і попередив його про наслідки, якщо Кремль продовжить плани щодо анексії частин східної та південної України.
За його словами, він сказав представнику Москви, що світ «ніколи не визнає» жодної анексії української території, натомість така спроба «призведе до значних додаткових витрат для Росії».
У заяві російського МЗС йдеться, що Лавров повторив наміри Росії продовжувати агресію, доки вона не досягне своїх цілей в Україні. За його словами, Лавров також знову скаржився на постачання західними країнами зброї та військової допомоги Києву.
Лавров також звинуватив США в недотриманні домовленостей щодо постачання зерна з України.
У заяві російського відомства не згадувалися повідомлення в медіа про те, що Росія нібито вимагала звільнити колишнього полковника Федеральної служби безпеки, який був засуджений за вбивство в Німеччині.
Американський канал CNN повідомив 29 липня, що росіяни передали США прохання про звільнення Вадима Красікова на початку цього місяця через неофіційний канал зв’язку.
Красіков, він же Вадим Соколов, був засуджений до довічного ув'язнення 15 грудня торік за вбивство громадянина Грузії чеченського походження в берлінському парку в серпні 2019 року. Прокуратура Німеччини стверджувала, що нападник був офіцером спецслужби ФСБ Росії.
Ґрайнер, зірка Національної жіночої баскетбольної асоціації, затримана за звинуваченням у контрабанді наркотиків. Якщо її визнають винною, їй загрожує до 10 років позбавлення волі. У 2020 році Вілана, керівника відділу корпоративної безпеки, засудили до 16 років ув’язнення за звинуваченнями у шпигунстві. Він заперечує звинувачення.
Червоний Хрест намагатиметься «отримати доступ» до колонії в Оленівці – речник
Міжнародний хрест Червоного Хреста намагатиметься потрапити до окупованої Оленівки, де утримувалися українські полонені, повідомив журналістам фахівець зі зв’язків з громадськістю та медіа МКЧХ Олександр Власенко 29 липня.
«Ми звичайно знаємо про цю ситуацію і попросили якомога швидше доступ до цього місця для того, щоб переконатися та побачити на власні очі, що відбулося і чи хтось з тих людей, що там перебувають, потребує нашої допомоги», – заявив він.
Власенко додав, що, якщо представники Червоного хреста потраплять до колонії, організація не повідомлятиме про це до їхнього повернення з міркувань безпеки.
Раніше 29 липня Служба безпеки України, Збройні сили, Головне управління розвідки Міністерства оборони та Уповноважений Верховної Ради з прав людини закликали ООН та Червоний Хрест відреагувати на дані про обстріл колонії в Оленівці.
Раніше в Офісі генпрокурора повідомили про початок розслідування подій в Оленівці за фактом порушення законів і звичаїв війни.
У Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
Місія ООН «вражена» відео з катуванням українського військового
Моніторингова місія ООН з прав людини (HRMMU) прокоментувала відео з катуванням і подальшим вбивством українського військовополоненого 29 липня.
Місія вказала на те, що катування та розстріли військовополонених та осіб, що втратили статус комбатантів, є воєнним злочином.
«HRMMU вражена останніми відео, які, очевидно, демонструють побиття, кастрацію та розстріл захопленого солдата Збройних сил України чоловіком, який схожий на військового російських збройних сил або пов’язаних із ними збройних угруповань. На одному з відео, як видається, закатованому солдату стріляють у голову і тягнуть його тіло до канави. Якщо ці дії підтвердяться, вони дорівнюватимуть воєнному злочину», – заявляє пресслужба місії ООН.
Водночас організація стверджує, що це лише останній із низки випадків позасудових страт полонених. Вона вказує на відео, на якому нібито українські солдати стріляють в носи російським полоненим, а також на ще одне, яке ймовірно показує вбивство пораненого російського військового.
«Всі сторони мають утриматися від катувань, вбивств та погроз розправи захопленим комбатантам. Вони мають швидко та ефективно розслідувати всі звинувачення в катуваннях і протиправних вбивствах. Ті, хто коїть воєнні злочини, повинні бути піддані розслідуванню та постати перед компетентним судом», – йдеться в заяві HRMMU.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив 29 липня, що звернувся до Офісу генпрокурора щодо оприлюдненого російськими каналами відео, де, ймовірно, російський військовий катує українського військовослужбовця.
28 липня у мережі з’явилося поширене російськими каналами відео, де, ймовірно, російський військовий завдає каліцтва, схоже, полоненому українському військовослужбовцю. Незалежного підтвердження інформації про те, що на відео знято саме український військовополонений та російський військовий, немає.
П’ятеро загиблих та тринадцять поранених: наслідки обстрілу Миколаєва
П’ятеро людей загинули, ще 13 отримали поранення внаслідок ворожого обстрілу в Корабельному районі Миколаєва.
Близько пів на десяту ранку пролунала низка потужних вибухів поблизу зупинки громадського транспорту, це були касетні боєприпаси «Смерч», випущені росіянами з тимчасово окупованих територій. Щонайменше три «прильоти» прийшлися у велелюдному місці, де мирні жителі очікували на маршрутки або просто йшли повз. Одна з ракет розірвалася біля місцевої автостоянки, а її рештки застрягли в асфальті.
СБУ, військові та омбудсмен закликають ООН і Червоний Хрест відреагувати на вибухи в Оленівці
Низка українських відомств прокоментували вибухи в Оленівці, закликавши міжнародні організації відреагувати.
Заяву, яку оприлюднила Служба безпеки України, підписали також Збройні сили, Головне управління розвідки Міністерства оборони та Уповноважений Верхрвної Ради з прав людини.
Вони вказали на те, що, за заявами російської сторони, внаслідок вибуху в колонії в окупованій Оленівці не постраждали працівники закладу, російські військові чи бойовики незаконного збройного угруповання. Натомість Росія заявляє про понад 50 загиблих українських військових та невизначену кількість поранених.
«Вчинений вибух є цинічним терористичним актом Російської Федерації, військовою провокацією та класичною false flag operation, метою якого є приховування воєнних злочинів, дискредитація Збройних Сил України, зрив постачання західної зброї та підвищення соціальної напруги в українському суспільстві», – заявили відомства.
СБУ вказує на те, що Збройні сили обстрілюють винятково російські військові об’єкти і не здійснювали ракетних та артилерійських обстрілів селища Оленівка.
Крім того, посадовці та командування вказали на те, що евакуація військових з «Азовсталі» у травні відбувалася за посередництва ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«Ключовою умовою обраного формату були зобов’язання російської сторони перед міжнародними організаціями щодо збереження життя та здоров'я українських захисників. Дана гарантія була цинічно порушена», – констатують автори заяви.
СБУ, ЗСУ, ГУР і омбудсмен Дмитро Лубінець розцінили вибухи в колонії як організоване вбивство українських військових. Вони вказують, зокрема, на те, що полонених перевели в нове приміщення незадовго до вибуху, а також на характер ушкоджень та руху вибухової хвилі.
«Все це не залишає сумніву: вибух в Оленівці був російським терористичним актом та грубим порушенням міжнародних домовленостей», – підсумовують вони.
Посадовці закликали ООН і Червоний Хрест, які виступали гарантами життя та здоров’я українських військовополонених, «негайно відреагувати на терористичний акт, здійснений Російською Федерацією».
«Негайно направити представників Організації Об’єднаних Націй, Міжнародного комітету Червоного Хреста, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та представників Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених на територію колонії в селище Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області з метою інспекційної місії», – додають у заяві.
Раніше в Офісі генпрокурора повідомили про початок розслідування подій в Оленівці за фактом порушення законів і звичаїв війни.
У Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
Швейцарський банк заблокував особистий рахунок представника Росії при відділенні ООН у Женеві
Один зі швейцарських банків заблокував особистий рахунок постійного представника Росії при відділенні ООН й інших міжнародних організацій у Женеві Геннадія Гатилова, повідомило російське державне агентство «РИА Новости» із посиланням на постійне представництво.
Про який банк йдеться, не уточнюється. Однак у представництві зазначили, що рахунок використовувався, зокрема, для покриття медичних витрат і був заблокований «у зв’язку з офіційним статусом керівника дипмісії».
«Ситуація погіршується також штучними перешкодами в повсякденному житті нашої дипмісії. Низка банків, компаній зі страхування і технічного обслуговування автомашин, з якими у нас були давні партнерські відносини, вирішили відмовитися від контрактів з нами, при цьому прямо кажучи про причину – тому що ми з Росії», – заявили у представництві.
Раніше представниця Росії в ООН Ірина Тяжлова заявила, що Швейцарія не видає візи російським дипломатам, які мають намір взяти участь у роботі органів ООН.
До початку липня Швейцарія заблокувала російські активи на 6,7 мільярда швейцарських франків (6,8 мільярда доларів) і заморозила 15 об’єктів російської нерухомості.
Швейцарія приєдналася до санкцій Євросоюзу, запроваджених у зв’язку з повномасштабним російським вторгненням до України. Президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс тоді заявив, що Швейцарія не перестає бути центром європейської дипломатії, але має показати, які цінності вона підтримує і які політичні кордони вважає за необхідне провести.
Люди йшли за гуманітарною роздачею хліба від ООН – мер Миколаєва про загиблих від обстрілу РФ
Поблизу місця обстрілу Миколаєва армією РФ не було жодних військових об’єктів, а були пункти видачі хліба за програмою ООН, куди йшли місцеві жителі, що загинули від удару, повідомив Радіо Свобода в ефірі програми Свобода Live міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич.
Він також підтвердив факт загибелі п’яти цивільних жителів і поранення 13 внаслідок обстрілу, що стався вранці 29 липня.
«З військових об’єктів в скверику стояв на п’єдесталі «МТ-ЛБ» (багатоцільовий тягач легкий броньований – ред.), здається, часів афганської війни – тобто це пам’ятник. Це єдиний військовий об’єкт у цьому районі. Там неподалік – виключно житлові райони і приватний сектор, магазини. І там розташовані пункти видачі хліба за програмою ООН, куди, власне, і прямували люди старшого віку для того, щоб отримати цей хліб. А росіяни обстріляли просто місцевих жителів, вбивши їх», – розповів міський голова Миколаєва в ефірі Свобода Live.
Раніше Сєнкевич повідомив, що Миколаїв був обстріляний касетними снарядами.
Напередодні ввечері Миколаїв також зазнав обстрілу військ РФ. Повідомлялося про влучання у подвір’я приватних житлових будинків. Також було пошкоджено пункт видачі гуманітарної допомоги. Попередньо, троє людей були поранені.
Нацбанк заборонив небанківським установам повідомляти курс валют на табло
Національний банк заборонив пунктами обміну валют, які не є банками, публікувати інформацію про курс валют на табло. Про це регулятор повідомив 29 липня.
Рішення пояснили наміром мінімізувати спекуляції на валютному ринку в умовах війни. Як зазначає Нацбанк, у травні він послабив деякі обмеження щодо роботи банків у сфері торгівлі валютою, аби знизити спекулятивний тиск у готівковому сегменті. Окрім позитивного ефекту, це спричинило також «негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті».
«Небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування «банкоматного туризму». Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами», – вважають у НБУ.
Відтак регулятор вирішив посилити вимоги щодо небанківських установ у сфері торгівлі готівкою. Інформація про встановленя курси купівлі та продажу валют повинна надаватися тільки в одному вигляді – у копії наказу про встановлення таких курсів.
«Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами», – стверджує Нацбанк.
Крім того, регулятор поновив обов’язок для таких установ надавати інформацію до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах. Також у цих установах повинне здійснюватися відеоспостереження.
Також НБУ хоче посилити контроль за використанням касових апаратів при купівлі та продажу валют – для цього інформація пр використанні реєстраторів розрахункових операцій буде передаватися до центробанку.
«Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць», – пояснює Нацбанк.
Національний банк України з 21 липня скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% до 36,5.
У травні Національний банк України скасував обмеження на ринку валют – зокрема обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи зможуть продавати іноземну готівку і за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні при розрахунках гривневими картками за кордоном.
Зеленський представив нового командувача ССО
Президент України Володимир Зеленський представив особовому складу бригадного генерала Віктора Хоренка – нового командувача Сил спеціальних операцій Збройних сил України.
«Впевнений, що під його керівництвом буде багато здобутків і багато перемог. І ми наближатимемо перемогу щодня», – цитує слова голови держави пресслужба командування ССО на своїй сторінці у фейсбуці.
Володимир Зеленський 25 липня звільнив Григорія Галагана з посади командувача Сил спеціальних операцій Збройних сил України та призначив на цю посаду Віктора Хоренка. Відповідні укази опубліковані на сайті президента.
Пізніше президент уточнив, що Галагана переводять на інший напрямок «і з метою оновлення Служби безпеки України» призначають першим заступником керівника Центру спеціальних операцій «А» СБУ.
Російський патрульний корабель з обгорілим бортом зайшов до Севастополя – відео
29 липня у Севастопольську бухту в окупованому Криму зайшов російський патрульний корабель з обгорілим у районі корми бортом, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Захід корабля спостерігали десятки туристів і місцевих жителів, які перебували на Приморському бульварі, люди фотографували корабель на мобільні телефони й аматорські фотоапарати.
На кормі корабля був невідомий модуль зеленого кольору, що здалеку нагадує армійську пускову установку. Бортовий номер корабля зафарбований.
Корабель пройшов траверзу Михайлівського равеліну (фортеці-батареї) і пішов далі вглиб бухти у бік Інкермана.
У складі Чорноморського флоту Росії є чотири патрульні кораблі проєкту 22160: «Василий Быков» (бортовой номер 368), «Дмитрий Рогачев» (375), «Павел Державин» (363) і «Сергей Котов» (383).
Кожен із цих патрульних кораблів озброєний модульним ракетним комплексом «Калібр-К» із ракетами Х-35 або ракетами сімейства «Калібр». На кожному кораблі розміщується авіаційна група – один вертоліт Ка-27ПС або Ка-29, або Ка-52К і два-чотири БПЛА в палубному ангарі.
У період з 24 до 28 лютого 2022 року головний корабель серії «Василий Быков» брав участь у захопленні українського острова Зміїний.
У Криму приховують втрати Росії у війні?
У Криму починають розуміти, що «загроза перенесення війни на територію Кримського півострова – для них стає реальністю», заявили у військовій розвідці України. У відомстві аналізують соціальні настрої у Криму.
Інформацію про втрати елітної 810 бригади російських морських піхотинців у Криму влада Росії всіляко замовчує і приховує. Офіційних цифр не озвучують. Про те, що загиблих більше, ніж повідомляють, у Криму знають, вважає український військовий експерт Владислав Селезньов. Бо працює так зване «солдатське радіо», яке розповідає про реальні втрати російської армії в Україні.
За підрахунками військової розвідки України лише у боях під Маріуполем 810 бригада втратила близько 300 людей. За даними ГУР Міноборони України, близько 200 морпіхів бригади відмовилися повертатися на війну. За прогнозами військової розвідки України, до кінця літа РФ сформує 16 нових добровольчих батальйонів – близько 4 тисяч осіб у кожному регіоні.
«HIMARS б'ють. За стандартами НАТО все йде. Недооцінювати супротивника ніколи не можна. Тільки «на ура» сьогодні не візьмеш» – так російський військовий із 126 бригади описує ЗСУ та війну, в якій він бере участь. Інтерв'ю з ним опубліковано у державній газеті «Кримські вісті»
Російське повномасштабне військове вторгнення продовжується з 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів за ключовими об'єктами військової та цивільної інфраструктури. Українські міста армія РФ обстрілює використовуючи артилерію, реактивні системи залпового вогню та балістичні ракети. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території і називає це «спеціальною операцією», яка має на меті «демілітаризацію та денацифікацію».
Десять суден із зерном готові вирушити з портів «Одеса» і «Чорноморськ»
Морські порти «Одеса» і «Чорноморськ» уже завантажили зерно на 17 суден, з яких десять готові до відправлення, повідомило 29 липня Міністерство інфраструктури України.
«Вперше з 24 лютого у морських портах України відновлено роботу. Судна, які були завантажені зерном ще взимку, готові до виходу як тільки наші партнери, ООН та Туреччина погодять «зелений коридор» в напрямку Босфору», – йдеться в повідомленні міністерства у телеграмі.
За повідомленням, 29 липня делегація Міністерства інфраструктури разом із президентом України Володимиром Зеленським, послами G7, Туреччини та представниками ООН проінспектували процес завантаження перших суден у рамках підписаної в Стамбулі «зернової» ініціативи.
Експорт зерна розпочнеться з відправлення кількох кораблів, які були завантажені, але не змогли залишити порт через початок повномасштабного вторгнення Росії, додали в Мінінфраструктури.
Раніше сьогодні президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до експорту зерна з Одеського порту й чекає на сигнали від партнерів – представників Організації Об’єднаних Націй і Туреччини – щодо початку транспортування.
Як повідомив президент, експорт може розпочатися найближчими днями.
22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.
Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
Десять суден із зерном готові вирушити з портів «Одеса» і «Чорноморськ»
Морські порти «Одеса» і «Чорноморськ» уже завантажили зерно на 17 суден, з яких десять готові до відправлення, повідомило 29 липня Міністерство інфраструктури України.
«Вперше з 24 лютого у морських портах України відновлено роботу. Судна, які були завантажені зерном ще взимку, готові до виходу як тільки наші партнери, ООН та Туреччина погодять «зелений коридор» в напрямку Босфору», – йдеться в повідомленні міністерства у телеграмі.
За повідомленням, 29 липня делегація Міністерства інфраструктури разом із президентом України Володимиром Зеленським, послами G7, Туреччини та представниками ООН проінспектували процес завантаження перших суден у рамках підписаної в Стамбулі «зернової» ініціативи.
Експорт зерна розпочнеться з відправлення кількох кораблів, які були завантажені, але не змогли залишити порт через початок повномасштабного вторгнення Росії, додали в Мінінфраструктури.
Раніше сьогодні президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до експорту зерна з Одеського порту й чекає на сигнали від партнерів – представників Організації Об’єднаних Націй і Туреччини – щодо початку транспортування.
Як повідомив президент, експорт може розпочатися найближчими днями.
22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.
Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
«Судно затримали»: до Лівану з Криму прибув сирійський суховантаж з українським зерном
У ліванському порту Тріполі помітили судно LAODICEA під сирійським прапором із вантажем українського зерна, яке раніше проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії зафіксував у морському порту Феодосії в окупованому Росією українському Криму. На прихід судна у Тріполі відреагували в посольстві України в Лівані: журналісти Крим.Реалії отримали ексклюзивні коментарі від українського дипломатичного відомства. Що тепер буде із судном та вантажем, читайте у матеріалі Крим.Реалії.
У Генштабі ЗСУ повідомили про відбиті штурми військ РФ на Бахмутському й Авдіївському напрямках
Українські військові відбили штурмові дії, які проводили російські військові на Бахмутському і Авдіївському напрямках, повідомив у вечірньому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Бахмутському напрямку… окупанти знову намагалися штурмувати в районах Соледара, Вершини і Семигір’я. І знову безуспішно – зазнали втрат та відійшли. На Авдіївському напрямку ворог здійснив обстріли в районах населених пунктів Павлівка, Авдіївка, Веселе, Вугледар, Водяне, Велика Новосілка, Піски, Новокалинове, Красногорівка, Шевченко та інших. Всі наступальні та штурмові дії окупантів в районах Авдіївки, Кам’янки, Красногорівки та Пісків наші воїни рішуче придушили», – йдеться в повідомленні.
Крім того, за даними Генштабу, на Слов’янському напрямку в районі Щурівки українські військові виявили і знешкодили розвідувальну групу загарбників.
В українському командуванні також повідомили, що ознак створення наступальних угруповань збройних сил Росії і Білорусі не виявлено.
Раніше сьогодні британська розвідка заявила, що Росія у повномасштабному вторгненні в Україну активно залучає сили «ПВК Вагнера», але це не допоможе їй істотно змінити хід війни.
ГУР: вибухи в Оленівці здійснила «ПВК Вагнера» за командою Пригожина
Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило, що вибухи на території колонії в окупованій Оленівці на Донеччині, де утримували українських військовополонених, здійснили найманці зі складу ПВК «Вагнера» (Ліга) «за особистою командою номінального власника вказаного ПВК – Євгена Пригожина».
«Вибухи в Оленівці, що призвели до загибелі українських захисників – свідома провокація і беззаперечний акт тероризму з боку збройних сил окупанта. За наявною інформацією, він здійснений руками найманців зі складу ПВК «Вагнера» (Ліга) за особистою командою номінального власника вказаного ПВК – Євгена Пригожина. Організація та здійснення теракту не були узгоджені з керівництвом міністерства оборони РФ», – заявили у розвідці.
За повідомленням, вибухи сталися 28 липня на території промзони в новозбудованому приміщенні, яке мало бути спеціально обладнане для утримання полонених, виведених з «Азовсталі». Обладнання будівлі закінчилося два дні тому, після чого в неї перевели частину утримуваних українських військових, кажуть у розвідці. Внаслідок вибуху було зруйновано приміщення, де перебували полонені українці. За повідомленням російських джерел, близько 40 українців вбито, кількість поранених – уточнюється, повідомили у Головному управлінні розвідки.
«Головна мета теракту – приховування фактів тотального розкрадання коштів, виділених на утримання українських військовополонених. Відомо, що 1 серпня на «об’єкт» мала прибути комісія з Москви для перевірки витрат виділених коштів і умов утримання полонених. Оскільки реальний стан будівлі й умови утримання в ній полонених не відповідали вимогам російського керівництва, «проблему» було вирішено шляхом знищення приміщення, разом з розміщеними в ньому українцями», – додали у ГУР.
Ще однією метою вибухів там назвали «збільшення соціальної напруги в Україні».
«Зважаючи на великий суспільний інтерес до долі героїв «Азовсталі», на думку авторів сценарію здійсненого теракту, смерть захисників має призвести до зростання соціальної напруги в Україні», – заявили в ГУР.
Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов закликав всі міжнародні інституції «висловити жорстку позицію» щодо подій в Оленівці «з метою з’ясування реальних обставин теракту і недопущення повторення подібного в майбутньому».
За його словами, Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, який є одним з гарантів безпеки та належного утримання українських військовополонених, має дати належну оцінку подіям і докласти зусиль для з’ясування реальних обставин і причин того, що сталося.
«Україна вимагає негайного допуску представників України на місце подій для вивчення ситуації та контролю умов утримання полонених українських оборонців. Також наголошую на необхідності проведення детального моніторингу умов утримання українських полонених та гарантування збереження їхнього життя та здоров’я», – заявив Кирило Буданов.
Раніше в Офісі генпрокурора повідомили про початок розслідування подій в Оленівці за фактом порушення законів і звичаїв війни.
У Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
У Лівані затримали судно, яке перевозило зерно з Криму – посол
У ліванському порту Тріполі затримали судно LAODICEA під сирійським прапором із вантажем, ймовірно, українського зерна, яке раніше проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії зафіксував у морському порті Феодосії, повідомив у коментарі Крим.Реалії посол України в Лівані Ігор Осташ.
Дипломат розповів, що українське посольство оперативно відреагувало на появу судна із зерном у порту Тріполі, і тепер домагається експертизи цього зерна.
«Щодо підтвердження того, що це зерно українське: звичайно, для того, щоб це підтвердити, необхідно провести експертизу, а для цього потрібно, відповідно, щоб було судове рішення, і щоб судно було заарештоване. Ми вже маємо таке судове рішення, і ми зараз почнемо, скажімо так, судовий процес. І елементом цього, звісно, буде дослідження, експертиза. Ми хочемо взяти зразки цього зерна на експертизу, щоб встановити, чи справді це є зерно українського походження. Іншого шляху на сьогоднішній день немає», – повідомив Ігор Осташ.
Посол України в Лівані підкреслив, що судно не може вивантажити зерно і перебуває в порту Тріполі.
«Зараз судно затримане, воно не розвантажується. Також є відповідна реакція посольства США в Лівані, тому що це судно перебуває під санкціями Сполучених Штатів і підпадає під їхній так званий «Закон Цезаря». Тому судно поки що не рухається, залишається в порту, і для нас це дуже важливо, щоб ми мали до нього доступ», – розповів український посол.
Дані про перебування судна LAODICEA у порту Тріполі підтверджує сайт Marine Traffic, що показує історію маршрутів і місце перебування суден у реальному часі. Повідомляється, що суховантажне судно прибуло до Тріполі з турецького порту Ізмір.
15 липня Прокуратура Автономної Республіки Крим та Севастополя повідомила про підозру двом капітанам російських суден, помічених у вивезенні українського зерна з портів Севастополя.
Раніше Крим.Реалії неодноразово повідомляли, як біля зернового терміналу в Севастополі стоять на завантаженні судна.
Українська влада звинувачує Росію в розкраданні на окупованих територіях щонайменше 400 тисяч тонн зерна. Частину, за даними журналістських розслідувань, потім доставляють до окупованого Криму, а звідти кораблями вивозять до Туреччини, Єгипту та Сирії, часто на кораблях, які ходять не під російськими прапорами.
Незаконне вивезення Росією українського зерна через окупований Крим до третіх країн розслідує українська прокуратура. Російські представники публічно підтверджували, що РФ вивозить українське зерно з окупованих територій до окупованого Криму. Призначений Кремлем голова Криму Сергій Аксьонов визнавав, що Росія продає українське зерно.
СБУ оприлюднила перехоплення розмови бойовиків про обстріл колонії в Оленівці
Служба безпеки України заявляє, що перехопила низку телефонних розмов, які, за даними спецслужби, підтверджують, що «обстріл» Оленівської колонії на окупованій частині Донеччини вчинили російські війська.
За повідомленням, одну з таких розмов, у яких бойовики угруповання «ДНР» обговорюють те, що сталося в Оленівці, і оприлюднює СБУ.
«Судячи із розмов бойовиків, росіяни могли влаштувати трагедію за рахунок вибухівки, яку вони розмістили у приміщенні колонії. Зокрема, жоден із очевидців не чув, як до виправної установи підлітає якась ракета. Не було характерного свисту, а вибухи відбувалися самі по собі. Перехоплені розмови підтверджують, що рашисти розмістили свої установки «Град» неподалік виправної установи і почали стріляти з них по території, підконтрольній Україні. Втім жодних обстрілів у відповідь не спостерігалося – це підтверджують самі бойовики «ДНР», – йдеться в повідомленні.
«Більше того, судячи з наявних у мережі відео, в окремих приміщеннях колонії повністю вціліли вікна. Це свідчить про те, що епіцентр вибуху був всередині знищеної будівлі, а її стіни «погасили» вибухові хвилі і «вберегли» сусідні приміщення. Також попередній аналіз відео свідчить, що такі сліди від вибуху на стінах найбільш імовірно могли залишилися саме через «внутрішнє джерело» вибуху», – додали в СБУ.
У Службі безпеки наголосили, що загалом є «безліч доказів» того, що Збройні сили України не завдавали ракетних і артилерійських ударів по району населеного пункту Оленівка, а заяви російської пропаганди про нібито обстріли з боку ЗСУ «є відвертою брехнею та провокацією».
Виконувач обов’язків голови СБУ Василь Малюк заявив, що Росії не вдасться зняти з себе відповідальність.
«Які б нісенітниці не вигадував ворог, аби виправдати себе, всім очевидно – саме РФ винна у свідомому вбивстві українських полонених. Це підтверджують і перші наявні докази. Я певен, що згодом доказова база буде тільки доповнюватись. Слідчі СБУ вже почали розслідування цього злочину в рамках відповідного кримінального провадження», – сказав Малюк.
Раніше в Офісі генпрокурора повідомили про початок розслідування подій в Оленівці за фактом порушення законів і звичаїв війни.
У Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
Оленівка: хто відповість за вбивство українських військовополонених?
- Російські військові вдарили по колонії в окупованій Оленівці Донецької області, щоб приховати катування та вбивства полонених українських військових. Про це Генштаб ЗСУ повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
А підконтрольні Кремлю ЗМІ повідомили, що колонію, де перебували українські військовополонені в Оленівці, «обстріляли українські ж війська з HIMARS». За останньою інформацією прокремлівських медіа, від наслідків обстрілу нібито загинули 53 українських військовополонених, ще 130 – поранені. Зокрема, серед загиблих нібито є полонені «азовці».
- 28 липня у мережі з’явилося поширене російськими каналами відео, де, ймовірно, російський військовий завдає каліцтва, схоже, полоненому українському військовослужбовцю. Незалежного підтвердження інформації про те, що на відео – саме український військовополонений та російський військовий, немає.
Чи можливо притягнути до відповідальності підозрюваного і чи можливо запобігти катуванням у майбутньому?
Про це і не тільки говоримо в програмі «Свобода LIVE» о 18:00 на @Радіо Свобода.