Білорусь відкликала посла із Великої Британії
Білорусь відкликала свого посла у Великій Британії. Як повідомило білоруське державне агентства новин «Белта» із посиланням на речника білоруського Міністерства закордонних справ Анатолія Глаза, рішення про це було ухвалене «у зв’язку з цілою низкою недружніх кроків Великої Британії, системно націлених на завдання максимальної шкоди білоруським громадянам та юридичним особам».
Офіційний Мінськ представлятиме в Лондоні тимчасово повірений у справах.
За словами представника МЗС, Британія запровадила безпрецедентні санкції та інші обмежувальні заходи проти білоруських громадян і підприємств. «Втішно, що, незважаючи на все, що відбувається, білоруси зберігають добрі відносини і добрі міжлюдські контакти з британцями, які лише заохочуватимуться офіційним Мінськом, у тому числі через спрощення свободи пересування», – сказав Глаз, не пояснивши, що має на увазі.
Британська сторона поки що не коментувала рішення офіційного Мінська. Британський посол Жаклін Перкінс продовжує працювати в Білорусі, незважаючи на різке погіршення відносин між країнами спочатку після придушення масових протестів проти влади Олександра Лукашенка, якого Лондон не вважає легітимним президентом, а потім через сприяння, яке Білорусь надала Росії у її повномасштабному вторгненні на територію України.
ОГП почав розслідування через обстріл Оленівки
Офіс генерального прокурора повідомив про початок досудового розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни через обстріл російськими силами виправного закладу в Оленівці на окупованій частині Донеччині, внаслідок чого, за повідомленнями, загинули українські військовополонені.
«За даними слідства, 29 липня 2022 року держава-окупант завдала удар по території виправної колонії № 120 у тимчасово окупованому селі Оленівка Волноваського району Донецької області. Внаслідок цього загинуло близько 40 осіб та 130 – поранені. Встановлено, що у цій колонії окупантами організовано місце несвободи, де протиправно утримують цивільних осіб та військовополонених Збройних сил України. Триває досудове розслідування», – йдеться в повідомленні.
Раніше в Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
«Російські окупанти переслідували, таким чином, свої злочинні цілі – звинуватити Україну у скоєнні «воєнних злочинів», а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації і командування ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області. Наслідки обстрілу уточнюються», – повідомили у Генштабі.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
Німеччина надасть Україні 16 танків-мостоукладачів – Міноборони
Німеччина надасть Україні 16 танків-мостоукладачів Biber, повідомило Міністерство оборони Німеччини.
«Для подальшої підтримки сухопутних військ України міністр Крістіне Ламбрехт ухвалила рішення доставити партію з 16 броньованих мостоукладачів Biber. Їх можна використовувати для подолання водних чи інших перешкод у бою», – йдеться у повідомленні міністерства у твітері.
Цього тижня також стало відомо, що уряд Німеччини схвалив продаж Україні 100 самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000. За даними видання Der Spiegel, сума угоди становить 1,7 млрд євро.
Як повідомили в компанії Krauss-Maffei Wegmann, виробництво озброєння має розпочатися негайно, проте поки що невідомо, коли перші гаубиці надійдуть до України. Очікується, що виробництво всіх гаубиць триватиме кілька років.
Раніше стало відомо про те, що Німеччина передала Україні три реактивні системи залпового вогню MARS-II і ще три самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000. Німеччина також готує до відправки в Україну системи протиповітряної оборони IRIS-T.
У червні Україна отримала перші гаубиці Panzerhaubitze 2000. Це перше озброєння, яке надав Берлін Україні.
ОПУ: удар в Оленівці є «цинічним і продуманим» нападом «під чужим прапором»
Обстріл Росією тюрми в Оленівці на окупованій частині Донеччини, де перебували українські військовополонені, є операцією «під чужим прапором», метою якої є зрив домовленостей щодо їх обміну, спроба приховати свідчення про масштаби російських воєнних злочинів і дискредитація Збройних сил України, заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
«Безумовно, російські війська завдали по колонії ретельно спланованого удару. В Оленівці немає оперативних військових цілей для української армії. Мало того, наші Збройні сили мають усі інструменти для точної ідентифікації об’єктів, які належить знищити: складів снарядів, оперативно-тактичних штатів, паливних баз. Масштабність та швидкість інформаційної кампанії російських пропагандистів свідчать про те, що це була саме спланована, організована акція. Ми знаємо, що частину полонених захисників перевели в барак, у який було влучання, за декілька днів до злочину. Класична, цинічна, продумана false flag operation», – написав він у телеграмі.
Подоляк закликав до «негайної твердої реакції» ООН та інших міжнародних організацій. За його словами, Росію треба виключити з будь-яких міжнародних інститутів.
«Точність Збройних сил України доведено численними пожежами на російських складах, логістичних пунктах, командних центрах та мостах Херсонщини. Коли Україна щось знищує, це автоматично підтверджують різні інструменти фіксації. Російські істеричні заяви на випередження, що удару завдано по полонених українських захисниках, – це аби створити резонанс в Україні й налаштувати населення різних країн проти наших Збройних сил. Мотив зрозумілий. Справжні особи загиблих буде встановлювати українська розвідка і спецслужби», – додав Подоляк.
За його словами, розслідування дій Росії проводитиме Офіс генерального прокурора та міжнародні слідчі групи. «Очевидно, що, відчуваючи наближення тактичних поразок, Росія буде вдаватися до нових людожерських провокацій, щоб промоутувати їх на глобальні ринки», – наголосив радник голови ОП.
Раніше в Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
«Російські окупанти переслідували, таким чином, свої злочинні цілі – звинуватити Україну у скоєнні «воєнних злочинів», а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації і командування ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області. Наслідки обстрілу уточнюються», – повідомили у Генштабі.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
ГУР: Росія хоче до середини серпня сформувати ще одне ударне угруповання
Росія формує поблизу України ще одне ударне угруповання, повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
За повідомленням, Москві не вдалося реалізувати свої плани прихованої мобілізації і створення 16 добровольчих батальйонів, стрілецькі підрозділи мали бути розгорнуті майже в кожному регіоні РФ.
«За підтвердженими даними, на середину липня було сформовано вісім батальйонів. Це не достатньо для РФ. Ці батальйони формувалися абияк. До їх складу набирали будь-кого. Тому для ведення бойових дій Росія ухвалила рішення формувати третій окремий армійський корпус. Зараз він проходить формування в західному військовому окрузі для того, щоб його уже як об’єднання застосовувати проти України. Вони заявили про свої плани – до середини серпня цей корпус сформувати», – заявив в ефірі телеканалу «Київ» представник ГУР Вадим Скібіцький.
За словами Скібіцького, які цитує пресслужба ГУР, бойові підрозділи армії Росії є «катастрофічно неукомплектованими» офіцерськими кадрами.
Вищий командний ешелон російської армії не виконав тих завдань, які перед ним ставили в лютому і березні щодо окупації України, та був зміщений, додав предстваник ГУР. Також, за його даними, відчутно неукомплектована середня командна ланка окупаційних підрозділів.
Раніше в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії представник Головного управління розвідки Міністерства оборони повідомляв, що Росія до кінця липня планує сформувати 16 нових батальйонів, а також формує ще один корпус у Нижньогородській області чисельністю від 10 до 15 тисяч осіб.
Голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур заявляв, що російські військові, швидше за все, візьмуть оперативну паузу в найближчі тижні після лише поступового прогресу на полі бою.
Він додав, що MI6 вважає, що Росії буде дедалі складніше забезпечувати свій особовий склад протягом наступних кількох тижнів.
Кулеба після обстрілу Оленівки закликав визнати Росію державою-терористом
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликає всіх партнерів України засудити обстріл колонії в окупованій Оленівці на Донеччині з боку російських військ і визнати Росію державою-терористом.
«Росіяни вчинили ще один жахливий воєнний злочин, обстрілявши виправну установу в окупованій Оленівці, де вони тримали українських військовополонених. Закликаю всіх партнерів жорстко засудити це брутальне порушення міжнародного гуманітарного права і визнати РФ державою-терористом», – написав Кулеба у твітері 29 липня.
Раніше в Генштабі ЗСУ заявили, що російські сили здійснили «прицільний і умисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці Донецької області і при цьому вирішили перекласти провину на українських військових.
«Російські окупанти переслідували, таким чином, свої злочинні цілі – звинуватити Україну у скоєнні «воєнних злочинів», а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації і командування ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області. Наслідки обстрілу уточнюються», – повідомили у Генштабі.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
«Захід не розуміє, що робити з Росією після Путіна». Інтерв’ю з Едвардом Лукасом
Едвард Лукас є експертом з політичного та економічного життя Росії і, зокрема, багато висвітлював тему російських «брудних грошей» у Британії. Тему, яка заграла новими барвами у Лондоні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Радіо Свобода поспілкувалося з Едвардом Лукасом про те, чому Захід не хоче вводити проти режиму Путіна так звані «вбивчі санкції», чи є проросійською британська газета The Independent та чому у Британії небезпечно публічно висловлювати свої думки про Романа Абрамовича?
У Чернігові тепер є проспект Левка Лук’яненка. Замість вулиці радянського маршала
За перейменування вулиці з радянського маршала на Героя України 28 липня, в День Української Державності, проголосували майже всі депутати Чернігівської міської ради на позачерговій сесії. Рішення є символічним та важливим, вважають історики. Левко Лук’яненко –дисидент, один із співзасновників Української Гельсінської групи, народний депутат Верховної Ради чотирьох скликань, автор Акту проголошення Незалежності України.
Британська розвідка заявляє, що Росія у повномасштабному вторгненні в Україну активно залучає сили «ПВК Вагнера», але це не допоможе їй істотно змінити хід війни.
«Від березня російська «Приватна військова компанія Вагнера» діяла на сході України у координації з російськими військовими. Ймовірно, «Вагнеру» було призначено відповідальність за певні сектори лінії фронту, подібно до звичайних армійських підрозділів. Це суттєва зміна порівняно з попередньою роботою групи з 2015 року, коли вона зазвичай виконувала місії, відмінні від відкритої широкомасштабної регулярної російської військової діяльності», – йдеться в повідомленні, яке 29 липня цитує Міністерство оборони Великої Британії.
За повідомленням, цей новий рівень інтеграції ПВК «ще більше підриває давню політику російської влади щодо заперечення зв’язків між приватними військовими компаніями і російською державою».
«Роль «ПВК Вагнера», ймовірно, змінилася через те, що російському Міністерству оборони не вистачає бойової піхоти, однак навряд чи сил «Вагнера» буде достатньо, щоб істотно змінити траєкторію війни», – наголосили у розвідці.
Українська влада стверджує, що Росія втратила близько 40 ,5 тисяч солдатів і офіцерів після початку широкомасштабного вторгнення в Україну 24 лютого. Міністерство оборони РФ востаннє оприлюднило дані про втрати наприкінці березня, заявивши, що загинув 1351 член особового складу.
Британська військова розвідка заявила 18 липня, що для зміцнення своїх виснажених сил Росія використовує приватного військового підрядника – групу «Вагнера».
Міністерство оборони Великої Британії заявило, що компанія «Вагнера» знижує свої стандарти найму і приймає до лав засуджених і осіб, які раніше були в чорному списку, що потенційно може вплинути на ефективність російської армії.
Омбудсмен звернувся до ОГП через відео з катуванням українського військового
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що звернувся до Офісу генпрокурора щодо оприлюдненого російськими каналами відео, де, ймовірно, російський військовий катує українського військовослужбовця.
Крім того, як заявив Лубінець у коментарі «Українській правді», також готуються повідомлення до ООН, Європейського комітету з питань запобігання катуванням і Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«Я звернувся до Офісу генерального прокурора задля перевірки факту і фіксації воєнного злочину, порушення норм Женевської конвенції. Також сьогодні ми готуємо повідомлення до Комітету проти катувань ООН для організації термінового візиту до Російської Федерації та тимчасово окупованих територій України, а також до Європейського комітету із питань запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT)», – заявив омбудсмен.
Омбудсмен пообіцяв докласти максимум зусиль для допомоги розслідуванню, а також протидії подібним злочинам у майбутньому.
«Ми повинні зупинити злочини Росії. Катування не можуть бути застосовані і їм ніколи немає виправдань. Цивілізований світ – одностайний у цьому. Катування є воєнним злочином і його виконавці повинні нести відповідальність, як і військові командири, з дозволу або за командою яких такий воєнний злочин відбувся», – написав Лубінець на своїй сторінці у фейсбуці.
За даними УП, Офіс генпрокурора найближчим часом зареєструє щодо цього випадку провадження за статтею «порушення законів і звичаїв війни».
Ольга Решетилова, координаторка «Медійної ініціативи за права людини», у фейсбуці зазначила, що «росіяни почали розігрувати карту з військовополоненими і заручниками».
«Спочатку були смертні вироки, вчора поширили відео зі знущаннями над військовополоненим з відрізанням геніталій. Сьогодні вночі вони вчинили провокацію з обстрілом тюрми в Оленівці Донецької області, переповненої нашими військовополоненими і заручниками. Зазвичай Росія качає тему полонених перед важливими подіями на фронті або переговорами. Згадайте ті всі паради, наприклад. Таким чином вона підвищує ставки, знаючи, що для українського суспільства це питання надзвичайно чутливе. Я не знаю, що тут вдіяти і як протистояти. Просто сил, витримки і мудрості усім нам», – зазначила вона.
28 липня у мережі з’явилося поширене російськими каналами відео, де, ймовірно, російський військовий завдає каліцтва, схоже, полоненому українському військовослужбовцю. Незалежного підтвердження інформації про те, що на відео знято саме український військовополонений та російський військовий, немає.
Тупицького заочно взяли під варту – «Схеми»
Подільський районий суд Києва задовольнив клопотання прокурора Офісу генерального прокурора й ухвалив рішення про заочне взяття під варту ексголови Конституційного суду Олександра Тупицького, відомляють «Схеми» (Радіо Свобода).
Раніше журналісти розповіли про те, що Тупицький після початку повномасштабного вторгнення військ Росії в Україну в лютому цього року разом із родиною переїхав на захід України, а згодом виїхав до Відня (Австрія).
В Україні Тупицького обвинувачують у вчиненні низки кримінальних правопорушень проти правосуддя – зокрема, у завідомо неправдивих показаннях, поєднаних зі штучним створенням доказів захисту, підкупі свідка з метою відмови від дачі показань.
Своє рішення Подільський районий суд Києва ухвалив 29 липня. Офіс генпрокурора має намір розпочати процес екстрадиції.
«Схеми» звернулися до Олександра Тупицького з проханням про коментар.
Він повідомив, що його адвокати на засіданні заявили відвід судді – через те, що, на думку Тупицького, на неї «відбувається вплив».
«Також підставою відводу було те, що суддя ухвалила рішення про оголошення мене в розшук, де в ухвалі вбачаються ознаки службового підроблення вказаного документа, і я звернувся з заявою про реєстрацію злочину у відношенні судді за ст. 366 КК України. До цього часу рішення про реєстрацію не ухвалено органами ДБР», – зазначив він.
І додав: «Достовірно знаючи про місце мого перебування, де я перебуваю тимчасово і не переховуюся, суддя не тільки не викликає мене в судові засідання, але й не повідомляє взагалі про рух справи. А найголовніше, що суддя взагалі проігнорувала порядок розгляду відводу та на свій розсуд, зовсім не мотивуючи, вирішила не передавати його на розподіл, як вимагає КПК України. Звісно буде апеляційне оскарження».
15 травня у попереднього голови КСУ Олександра Тупицького завершився термін повноважень на посаді судді Конституційного суду. 27 травня його оголосили в міжнародний розшук. Згодом він вперше прокоментував це «Схемам», заявивши, що рішення суду про його розшук є «незаконним», а сама справа проти нього – це «зведення рахунків».
До цього «Схеми» опублікували запис розмови за участю Олександра Тупицького, який свідчив, що він як районний суддя Донецька у період 2006-2010 років за допомогою впливу і знайомств у суддівському корпусі брав участь у подіях, які призвели до заволодіння майном заводу у місті Зугрес (Донецька область) та, схоже, отримав свою частку у цьому підприємстві через довірену особу. Після цього, вже працюючи заступником голови КСУ, за даними журналістів, Тупицький намагався відмовити свідка від свідчень правоохоронцям про ці події та заявляв, що хотів би отримати фінансову винагороду за владнання давнього корпоративного конфлікту.
Зеленський на Одещині заявив, що Україна готова до експорту зерна і чекає сигналу від партнерів
Україна готова до експорту зерна з Одеського порту й чекає на сигнали від партнерів – представників Організації Об’єднаних Націй і Туреччини – щодо початку транспортування, заявив, перебуваючи на Одещині, президент Володимир Зеленський.
«Ми готові до експорту українського зерна. Чекаємо сигналів від наших партнерів щодо початку транспортування. Для нас важливо залишатися гарантом світової харчової безпеки. Поки хтось, блокуючи Чорне море, забирає життя в інших держав, ми даємо їм змогу вижити», – написав Зеленський у телеграмі 29 липня.
Пізніше в пресслужбі президента повідомили, що під час робочої поїздки до Одеської області Володимир Зеленський ознайомився із завантаженням українського збіжжя на судно-зерновоз для подальшого експорту, що відбулося в Морському торговельному порту «Чорноморськ».
«Перший корабель завантажується з початку війни. Це турецьке судно. Це свідчить про те, що порт почав працювати», – сказав голова держави.
За словами президента, експорт збіжжя почнеться з відправлення кількох кораблів, які були завантажені, але не змогли вирушити в рейс через початок повномасштабного вторгнення Росії.
Як повідомив президент, експорт може розпочатися найближчими днями.
Разом із Зеленським у порту побували представники дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні, зокрема посли США, Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, заступник голови представництва ЄС і координаторка системи ООН, повідомили у пресслужбі.
Посол США Бріджит Брінк зауважила, що мільйони людей по всьому світу чекають на те, коли з українських портів прийде зерно.
«Тиждень тому Росія підписала угоду з ООН і Туреччиною про дозвіл на експорт цього зерна. 24 години по тому Росія вдарила бомбами саме по цьому порту. Ми зібрались сьогодні тут, щоб підтримати Україну та її зусилля, усі її зусилля, про які ви щойно чули, зробити все можливе, аби доставити це зерно людям, які його потребують – голодним людям у всьому світі, а також щоб звернути увагу на те, що дуже важливо, щоб Росія виконала свої зобов’язання і дозволила вивезти це зерно», – цитує слова посла американське диппредставництво.
22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.
Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
В ОГП повідомили про арешт активів білоруського підприємства на 4 млрд грн
Офіс генпрокурора повідомив, що в управління АРМА (Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів) передано активи підприємства-резидента Білорусі на суму близько 4 мільярда гривень.
«За даними слідства, на території України функціонує білоруське підприємство, яке надає послуги у сфері добування нафти та природного газу. У своїй діяльності воно використовує обладнання Республіканського унітарного підприємства «Бєлоруснафта». В рамках слідства правоохоронці досліджують діяльність цього підприємства в частині можливого сприяння РФ під час підготовки та проведення агресивної війни проти України. За клопотанням прокуратури судом арештовано корпоративні права підприємства – майже 1 млрд гривень статутного капіталу, а також нерухоме та рухоме майно орієнтованою вартістю 3 млрд грн», – йдеться в повідомленні.
За даними ОГП, відкрито кримінальне провадження за статтею фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України та зловживання повноваженнями юридичною особою.
Правоохоронці від початку повномасштабного російського вторгнення періодично повідомляють про арешт майна Росії і Білорусі на території України.
Російські військові здійснили «прицільний і навмисний» артилерійський обстріл виправної установи в Оленівці на окупованій частині Донецької області, де утримували зокрема і українських полонених, заявив Генеральний штаб Збройних сил України.
«Російські окупанти переслідували, таким чином, свої злочинні цілі – звинуватити Україну у скоєнні «воєнних злочинів», а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації і командування ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області. Наслідки обстрілу уточнюються», – повідомили у Генштабі.
«За інформацією командувача Ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ ЗС України, по району населеного пункту Оленівка Збройні сили України ракетних і артилерійських ударів не завдавали. Ракетні війська і артилерія ЗС України, завдяки отриманій від країн-партнерів високоточній зброї, завдають винятково точних ударів тільки по військових російських об’єктах», – наголосили в українському командуванні.
Там також додали, що ЗСУ в повному обсязі неухильно дотримуються принципів і виконують норми міжнародного гуманітарного права, ніколи не вели і не ведуть обстріл цивільної інфраструктури, «тим більше місць, де, ймовірно, утримують військовополонених побратимів».
У Генштабі зауважили, що Росія продовжує «свої пропагандистські методи ведення інформаційної війни» з метою звинувачення Збройних сил України в обстрілах цивільної інфраструктури і населення, приховуючи цим «власні підступні дії».
«Відтак, такі заяви про нібито обстріли цивільної інфраструктури та населення з боку Збройних сил України є відвертою брехнею та провокацією, відповідальність за яку несе Росія – країна-агресор, окупант і спонсор тероризму», – наголосили у Генштабі.
Бойовики угруповання «ДНР», підтримуваного Росією, на своїх ресурсах стверджують, що в результаті обстрілу колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 українських військовополонених, 130 людей зазнали поранень. Бойовики в обстрілі звинуватили ЗСУ.
В Оленівці розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року.
Ольга Решетилова, координаторка «Медійної ініціативи за права людини», у фейсбуці зазначила, що «росіяни почали розігрувати карту з військовополоненими і заручниками».
«Спочатку були смертні вироки, вчора поширили відео зі знущаннями над військовополоненим з відрізанням геніталій. Сьогодні вночі вони вчинили провокацію з обстрілом тюрми в Оленівці Донецької області, переповненої нашими військовополоненими і заручниками. Зазвичай Росія качає тему полонених перед важливими подіями на фронті або переговорами. Згадайте ті всі паради, наприклад. Таким чином вона підвищує ставки, знаючи, що для українського суспільства це питання надзвичайно чутливе. Я не знаю, що тут вдіяти і як протистояти. Просто сил, витримки і мудрості усім нам», – зазначила вона.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що російські військові, підозрювані у катуваннях українських полонених, будуть ідентифіковані і покарані.
«Роздягали повністю і навприсядки робили обшук». Історія українського бійця про російський полон
42 дні в російському полоні перебував український військовослужбовець, морпіх Сергій (псевдо «Козак»). Він був у таборі для військовополонених, що розташований в окупованому селищі Оленівка Донецької області.
Сьогодні військовослужбовець, який під час поранення втратив руку, проходить реабілітацію у Львівській області. Про умови перебування в російському полоні ‒ в ексклюзивній розмові з Радіо Свобода.
Суд замінив довічне ув’язнення для російського військового Шишимаріна на 15 років за ґратами
Апеляційний суд міста Києві змінив вирок російському військовому Вадиму Шишимаріну та замінив довічне ув’язнення на 15 років позбавлення волі.
«Пом’якшити призначений Шишимаріну Вадиму Євгеновичу вирок до 15 років позбавлення волі», – йдеться в тексті судового рішення, яке може бути оскаржене в суді касаційної інстанції протягом трьох місяців.
23 травня Солом’янський районний суд Києва засудив до довічного позбавлення волі 21-річного російського військовослужбовця Вадима Шишимаріна, визнавши його винним у вбивстві мирного жителя Сумської області, 62-річного мешканця села Чупахівка Олександра Шеліпова.
Цей вирок став першим щодо воєнних злочинів російських військових під час повномасштабного вторгнення до України. Шишимарін визнав свою провину і заявив, що стріляти в мирного жителя йому наказали.
Інфляція в єврозоні сягнула нового рекорду на тлі підвищення цін через війну в Україні
Рівень інфляції в єврозоні досяг 8,9 відсотка в липні, що є новим рекордом, на тлі неспровокованого вторгнення Росії в Україну і продовження підвищення у цьому зв’язку ціни на енергоносії та продукти харчування.
Статистичне агентство Європейського союзу Eurostat 29 липня повідомило, що річний рівень інфляції в 19 країнах, які використовують євро, зріс з 8,6 відсотка в попередньому місяці до нинішніх 8,9.
Основною причиною зростання курсу стали ціни на енергоносії, які зросли за рік на 39,7 відсотка, і ціни на продукти харчування, які зросли за рік на 9,8%.
Глобальний інфляційний тиск і так був високим через пандемію COVID-19. Війна РФ проти України лише загострила напруженість попиту та пропозиції, підірвала настрої споживачів і поставила під загрозу глобальне економічне зростання. Це спричинило хвилю інфляції по всьому світу.
Російського співака Кіркорова не пустили у Молдову – ЗМІ
Прикордонна поліція Молдови відмовила у в’їзді до країни російському співаку Філіппу Кіркорову. Як повідомляє російська агенція «Інтерфакс», Кіркоров, який прилетів до Кишинева ввечері 28 липня, провів ніч у VIP-залі аеропорту, але перетнути кордон так і не зміг.
Молдовські прикордонники вважають, що не було дотримано «умов для перетину кордону». У чому саме полягало недотримання, прикордонна служба не уточнила.
Повідомляється, що Кіркоров прилетів у Молдову, щоб свідчити у справі щодо молдавської депутатки від опозиційної партії «Шор» Марини Таубер, яку звинувачують у незаконному фінансуванні партії та порушенні фінансової звітності.
Зокрема, звинувачення стверджує, що Таубер готувала концерт 19 червня на центральній площі Кишинева, в якому мав взяти участь і Кіркоров, та виплатила йому 200 тисяч доларів гонорару. Також на концерті мав виступити російський репер Моргенштерн, який отримав гонорар у 60 тисяч доларів. Концерт не відбувся через заборону поліції, але на думку Генпрокуратури Молдови, гонорари співаки не повернули. Замість концерту 19 червня у Кишиневі відбулася акція протесту проти підвищення цін та бездіяльності уряду, яка зібрала близько 40 тисяч людей.
Марину Таубер позбавили депутатського імунітету, зараз вона перебуває під арештом у СІЗО. Її адвокати вважають, що Кіркорова не пустили до Молдови, бо буцімто влада побоюється його «правдивих свідчень».
Раніше цього тижня Філіп Кіркоров виступив із концертами в анексованому Росією Криму, відвідав госпіталь з російськими військовими, які вторглися на територію материкової України.
«Перелом у військових діях на Херсонщині вже настав». Чи звільнять ЗСУ південь за 6 тижнів?
«Контрнаступ України на Херсонщині набирає обертів», заявила британська розвідка 28 липня у своєму щоденному звіті. ЗСУ продовжують завдавати ударів по мостах і складах армії РФ в окупованій частині регіону. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» поцікавився у військових експертів та представників української влади, чи просуваються Збройні сили України на південному напрямку? Наскільки обстріл Антонівського мосту впливає на ситуацію на фронті? Чи можуть українські військові звільнити окуповану частину півдня за 3-6 тижнів?
Внаслідок ранкового обстрілу російськими військами Миколаєва загинуло щонайменше п’ятеро людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.
За його словами, удар припав поряд із зупинкою громадського транспорту.
«Наразі відомо про сімох поранених і вже п’ятьох загиблих», – повідомив Кім.
Раніше сьогодні міський голова миколаєва Олександр Сєнкевич казав про обстріл міста касетними снарядами.
Напередодні ввечері Миколаїв також зазнав обстрілу військ РФ. Повідомлялося про влучання у подвір’я приватних житлових будинків. Також було пошкоджено пункт видачі гуманітарної допомоги. Попередньо, троє людей були поранені.
Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.