Презентації книги «1937» журналіста програми «Схеми» (Радіо Свобода) Максима Савчука про його журналістські розслідування політично-бізнесового шляху проросійського політика Віктора Медведчука відбудуться у трьох обласних центрах на заході України у мережі «Книгарня Є»:
- у Львові – 28 липня у книгарні за адресою проспект Свободи, 7, початок о 18:30.
- в Івано-Франківську – 29 липня на вулиці Незалежності, 31 о 18:00,
- у Тернополі – 30 липня на вулиці Валова, 5-9 о 18:30.
«1937» – це результат трирічного журналістського розслідування, в якій автор розповідає, як розплутував «клубок» бізнес-схем Медведчука, знаходив зачіпки та пояснення збагачення українського політика – нафтовий бізнес у Росії та газовий у Криму, виявляв елітну нерухомість та офшорні компанії проросійського політика-олігарха.
Крім післяреволюційної історії проросійського олігарха Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко та їхнього оточення, у «1937» вплетені реальні історії із життя редакції програми журналістських розслідувань «Схеми» - проєкту Радіо Свобода, якому у липні виповнилось 8 років.
«1937» випускає видавництво Yakaboo Publishing, проєкт реалізовує національна книжкова платформа Yakaboo. Паперова та електронна версії книги доступні для замовлення. Гонорар від продажу автор вирішив передати на потреби Збройних сил України.
Уряд вирішив звернутися до США щодо надання «газового ленд-лізу» – Шмигаль
Кабінет міністрів вирішив звернутися до уряду США з проханням про надання «газового ленд-лізу» для стабільного проходження опалювального сезону. Про це в телеграмі повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
«Підготовка до найскладнішої зими у нашій історії триває, і в цій підготовці ми шукаємо всі можливі інструменти, аби бути готовими до будь-яких сценаріїв», – сказав він у вступній промові на засіданні уряду.
«Безперечно, підтримка союзників сьогодні – це один із двох основних стовпів економічної стабільності України. Другий ключовий елемент – це працююча економіка», – додав прем'єр.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден 9 травня підписав закон про ленд-ліз.
Програма ленд-лізу спрощує відправку військової допомоги Україні та країнам Східної Європи. Але ленд-ліз - це не лише зброя, це можливість отримання матеріалів, устаткування.
Востаннє програма діяла під час Другої світової війни, коли американська військова допомога вирушала супротивникам нацистської Німеччини, насамперед Великій Британії та СРСР.
Затока у вогні, «газовий шантаж» Росії, хто стане новим генпрокурором України
- Російські війська ракетами атакували південь України.
Президент України Володимир Зеленський опублікував відео із наслідками дару по Затоці Одеської області. За його словами, там не було військових баз. У Міноборони Росії цей обстріл поки не коментували.
- Росія знижує постачання газу в Європу.
У ЄС назвали це рішення політично вмотивованим і працюють над тим, як зменшити залежність від Росії. Чим завершиться «газовий шантаж» Путіна та чого чекати Україні?
- Народні депутати готуються призначити нового генерального прокурора України.
Чому Офіс президента зупинився на кандидатурі Андрія Костіна, що про нього відомо і чи вистачить голосів за його призначення?
Більше подробиць дивіться в етері Свобода Live о 18:00 на @Радіо Свобода.
Ракетний удар по Чугуєву: з-під завалів дістали ще одного загиблого – ОВА
У Чугуєві з-під завалів зруйнованого будинку культури дістали тіло 36-річного чоловіка, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
«З-під завалів будинку культури в Чугуєві рятувальники вилучили тіло 36-річного чоловіка. Станом на зараз внаслідок вчорашнього обстрілу окупантів загинули 2 людини», – написав він у телеграмі.
За даними обласної прокуратури, ракетний обстріл Чугуєва стався вночі 25 липня. Внаслідок обстрілу 46-річна жінка отримала поранення. Крім того, через російський ракетний удар зруйновано будинок культури та школа.
За даними ОВА, підвал будинку культури люди використовували як укриття. 25 липня з-під завалів вдалося врятувати 4 людей.
Через ракетний удар по Одещині постраждали дві людини – Гуменюк
Через ракетний удар по Одещині постраждали дві людини, про це повідомляє міська рада Одеси з посиланням на начальницю координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталю Гуменюк.
«Є двоє постраждалих. Їхні ушкодження – неважкі, вони отримали допомогу і відмовилися від госпіталізації», – повідомила Гуменюк.
За її словами, війська РФ атакували прибережну зону Одещину ракетами ХА-22.
«Це той регіон, який не вперше потерпає від ударів. Всі розуміють, який стратегічний об'єкт цікавить ворога. Цього разу було влучання в рекреаційну зону – базу відпочинку, приватні будинки на узбережжі. У прибережні зоні було зруйновано кілька будівель, спалахнула пожежа, яка була швидко ліквідована», – розповіла начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня.
Вранці російські війська завдали ракетного удару по узбережжю на Одещині. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що під обстріл потрапило село Затока на Одещині. Він наголосив, що російські військові, відповідальні за обстріл, будуть покарані.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
В ООН станом на 24 липня підтвердили 5237 випадків загибелі і 7035 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
У Німеччині заявляють про передачу Україні реактивних системи залпового вогню – ЗМІ
Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт заявляє, що Україна отримала від Німеччини три реактивні системи залпового вогню MARS II, повідомляє агенція DPA.
За її словами, Берлін також додатково передав три самохідні гаубиці
«Обіцяні реактивні системи залпового вогню Mars II і ще три самохідні гаубиці 2000 були доставлені. Ми тримаємо свого слова», – сказала Ламбрехт, яку цитує видання Berchtesgadener Anzeiger.
Напередодні стало відомо, що перші три зенітно-ракетні комплекси «Гепард» від Німеччини вже в Україні. Про передачу Україні «Гепардів» німецька сторона заявила в травні.
Перед цим у червні Україна отримала перші гаубиці Panzerhaubitze 2000. Це перше озброєння, яке надав Берлін Україні.
Крім того, 1 червня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що його країна найближчим часом надасть Україні сучасні системи протиповітряної оборони. 16 червня, перебуваючи з візитом в Києві, він повторив намір Берліна надати Україні «установки Iris, які будуть захищати цілі міста від повітряних нальотів». Коли очікувати цих поставок, невідомо.
Британія розширила санкційний список проти Росії
Велика Британія оголосила про нові санкції проти вищого керівництва Росії у відповідь на повномасштабне вторгнення Москви в Україну.
Британське Міністерство закордонних справ повідомило на своєму сайті 26 липня, що санкції, серед яких заборона на поїздки і заморожування активів, запровадили проти 42 нових осіб і організацій, у тому числі кількох губернаторів російських регіонів.
Крім того, до списку потрапили призначені Кремлем в угруповання «ДНР» і «ЛНР» Віталій Хоценко і Владислав Кузнєцов.
Під санкції також потрапили головний редактор російського державного інформаційного агентства Sputnik International Антон Анісімов і британський відеоблогер Грем Філіпс, який співпрацював із російськими державними каналами RT і «Звезда».
Всім їм будуть заморожені британські активи, якщо вони їх мають.
«Ми продовжуватимемо накладати жорсткі санкції на тих, хто намагається легітимізувати незаконне вторгнення Путіна, доки Україна не переможе», – заявила міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс.
З моменту повномасштабного вторгнення Москви в Україну 24 лютого Британія запровадила санкції проти понад 1100 осіб і понад 100 компаній.
Лавринович і Грищенко перебувають за межами України, їх оголосили у розшук – ДБР
Колишніх міністрів часів Віктора Януковича – ексглаву Мінюсту Олександра Лавриновича та ексглаву МЗС Костянтина Грищенка – оголосили у державний та міжнародний розшук. Про це повідомляє пресслужба Держбюро розслідувань.
Працівники бюро також планують звернутись до суду щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою колишньому міністру юстиції та міністру закордонних справ.
Як повідомила в ефірі українського телемарафону радниця із комунікацій ДБР Тетяна Сап'ян, слідству стало відомо, що ексміністр закордонних справ залишив Україну в січні цього року і вилетів до Парижа, ексміністр юстиції залишив Україну в травні.
Оскільки, за оперативною інформацією, фігуранти перебувають за кордоном, планується також звернення до Інтерполу щодо їх затримання.
25 липня колишньому міністру закордонних справ України та колишньому міністру юстиції України повідомлено про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 КК України).
За даними слідства, у квітні 2010 року підозрювані за попередньою змовою групою осіб з колишніми президентом та прем'єром, діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України, в порушення Конституції України, закону про міжнародні договори, без фактичного розгляду проєкту Угоди між Україною та РФ з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України, погодили її без зауважень. Внаслідок таких дій підозрюваних та інших осіб у квітні 2010 року було погоджено, підписано та ратифіковано Угоду, якою на 25 років продовжено строк перебування Чорноморського флоту РФ на території України.
Слідство вважає, що це створило сприятливі умови для подальшого переоснащення та модернізації озброєння Чорноморського флоту РФ, а також його збільшення на території АР Крим та Севастополя, замість виведення з України.
У 2021 році про підозру вже повідомлено Віктору Януковичу та Миколі Азарову за вчинення державної зради, які також оголошені в розшук.
Харківські угоди були підписані 21 квітня 2010 року. Відповідно до цих домовленостей, термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі було продовжено до 2042 року. Низка українських та західних експертів зазначили, що ці події в подальшому сприяли анексії Криму.
Росія оголосила про намір вийти з проєкту МКС після 2024 року
Росія вирішила вийти з проєкту Міжнародної космічної станції до 2024 року, щоб зосередитися на створенні власного проєкту в космосі в період загострення напруженості між Кремлем і Заходом через повномасштабне вторгнення Москви в Україну.
Виступаючи на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним 26 липня, Юрій Борисов, якого Путін на початку цього місяця призначив головою Роскосмосу, заявив, що Москва виконає всі свої зобов’язання щодо МКС перед відходом.
За словами Борисова, Росія має намір формувати власну орбітальну станцію. У квітні 2021 року він анонсував це рішення як віцепрем’єр російського уряду, відповідальний за розвиток космічної сфери.
Зараз Росія не має жодного елемента майбутньої станції.
Морпіх про 76 днів полону: виготовляли домовини для окупантів
Військовослужбовець 36-ї окремої бригади морської піхоти Юрій на псевдо «Гоша», який з побратимами перебував з 26 лютого на Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча, отримав мінно-вибухове поранення. Внаслідок якого втратив ногу. На другий день після поранення, 13 квітня, його знайшли бойовики незаконного збройного угруповання «ДНР», підконтрольному Кремлю. Морпіх провів 76 днів у російському полоні.
Юрій розповів в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода, якими були умови утримання.
У Севастопольській бухті вибудовують парадний стрій кораблів до дня ВМФ Росії – фото
У Севастопольській бухті в окупованому Криму 26 липня почали вибудовувати парадний стрій кораблів напередодні російського свята – дня ВМФ Росії, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Зранку до бочки навпроти виходу з Південної бухти до Севастопольської бухти пришвартували середній розвідувальний корабель проєкту 18280 типу «Юрий Иванов». У складі Чорноморського флоту Росії один такий корабель – «Иван Хурс».
Ближче до полудня два буксири притягли до місця швартування в кільватерному строю малий ракетний корабель проєкту 21631 Буян-М. У Чорноморському флоті РФ є чотири такі МРК: «Вышний Волочек» (бортовий номер 609), «Орехово-Зуево» (626), «Ингушетия» (630) і «Грайворон» (600).
Від початку повномасштабного вторгнення армії Росії в Україну бортові номери всіх кораблів зафарбовані для ускладнення ідентифікації однотипних одиниць.
Вхід на Графську пристань закрито, територія навколо обгороджена сигнальною стрічкою, біля входу чергує співробітник російської поліції.
Також на території спортивного клубу Чорноморського флоту Росії, де розташована головна глядацька трибуна, матроси строкової служби та цивільні працівники фарбують стовпи, бордюри і лавки на трибуні.
Святкування дня Військово-морського флоту Росії в окупованому Севастополі 31 липня відбудеться в скороченому варіанті без параду, випливає з програми заходу, що є у розпорядженні російського державного агентства «РИА Новости».
День Військово-Морського флоту Росії відзначають в останню неділю липня. Зазвичай в окупованому Севастополі цього дня відбувалося військово-спортивне свято з проходженням кораблів і підводного човна Севастопольською бухтою, прольотом літаків морської авіації, виступом морських піхотинців, а також спортсменів водних видів спорту.
Країни ЄС домовилися добровільно скоротити споживання газу на тлі зменшення поставок із Росії
Представники країн Європейського союзу 26 липня змогли досягти політичної угоди про добровільне скорочення попиту на природний газ на 15%, повідомила Рада ЄС.
Міністри енергетики схвалили пропозицію всім країнам ЄС добровільно скоротити споживання газу на 15% із серпня по березень.
Ці скорочення можуть стати обов’язковими в разі надзвичайної ситуації.
Міністр економіки Німеччини Роберт Габек заявив, що угода покаже президенту Росії Володимиру Путіну, що Європа залишається єдиною перед лицем останніх скорочень газу Москвою. «Ви нас не розділите», – сказав Габек.
За даними агентства Reuters, яке цитує двох неназваних чиновників ЄС, Угорщина була єдиною країною, яка виступила проти угоди.
У Раді ЄС наголосили, що мета скорочення попиту на газ – заощадити напередодні зими, щоб підготуватися до можливих збоїв у постачанні газу з Росії, яка використовує енергоносії як зброю.
Йозеф Сікела, міністр промисловості й торгівлі Чехії, яка зараз головує в ЄС, заявив, що сьогоднішнє рішення чітко показало, що країни-члени будуть «стійко протистояти» будь-якій спробі Росії розділити ЄС, використовуючи енергоносії як зброю.
Заходи зі скорочення попиту газу минулого тижня запропонувала Європейська комісія.
Напередодні російський «Газпром» оголосив, що з 27 липня зупинить роботу ще однієї турбіни газопроводу «Північний потік-1», скоротивши таким чином обсяг прокачування до 20% від планової потужності.
При цьому, як зазначають експерти, скорочуючи обсяг постачання природного газу газопроводом «Північний потік-1», Росія завдає «катастрофічного удару» по своїй власній економіці. З суто економічної точки зору президент Росії Володимир Путін потребує європейського ринку набагато більше, ніж світ потребує російських енергоресурсів, стверджують Джеффрі Сонненфелд і Стівен Тіан, дослідники з Єльського університету США у статті в журналі Fortune.
Росія: у Чечні військкомати змушують безробітних чоловіків пояснювати відмову від служби
У російському регіоні Чечні співробітники військкоматів змушують чоловіків, які не працюють, заповнювати анкети з поясненням, чому ті відмовляються працювати в силових структурах або служити в армії. Аудіозапис із таким змістом розсилається жителям республіки РФ. Джерело проєкту Радіо Свобода Кавказ. Реалії серед чеченських чиновників підтвердило цю інформацію.
На аудіо жіночий голос говорить чеченською про необхідність «термінового заповнення анкети на чоловіків, які не працюють, віком від 21 до 49 років». Стверджується, що кожен має пояснити свою відмову чи навпаки – заявити про готовність і розписатися у заздалегідь підготовлених бланках. Ті, хто має групу інвалідності, мають надати посвідчення. Для збору інформації було виділено термін до ранку 25 липня.
Наприкінці червня стало відомо про створення чотирьох іменних батальйонів у Чечні. Джерела Кавказ.Реалії в республіці розповіли, що співробітників правоохоронних органів перевели в нові батальйони, оскільки достатньо «добровольців» не знайшлося. Наразі, як стверджують співрозмовники, жителям Чечні «безкоштовно» пропонують влаштуватися у відділи поліції – у регіоні поширена практика платити за отримання роботи у правоохоронних органах.
Голова Чечні Рамзан Кадиров підтвердив, що нові чеченські батальйони були сформовані за рахунок співробітників поліції та Росгвардії – зроблено це нібито заради високого рівня професіоналізму підрозділів, а не через брак кадрів.
Як раніше писали Кавказ.Реалії, зобов’язання Рамзана Кадирова перед президентом Росії Володимиром Путіним передбачають щотижневе відправлення для участі у війні проти Україні не менше ніж 200 осіб із Чечні.
Чеченські правозахисні організації і блогери повідомляють про звернення, що надходять до них від жителів республіки, яких викрадають для відправки як «добровольців» на війну проти України. Одному з таких викрадених, жителю села Серноводське Шамілю Сасламбекову (можливо, Сосламбекову), імовірно, поставили ультиматум: або відправлення в Україну, або в’язниця за сфабрикованою кримінальною справою. Він вважав за краще вирушити на війну, де був убитий.
У травні стало відомо, що серед так званих добровольців, які вирушили на війну в Україну з Чечні, є засуджені за різні злочини, деякі з них ще не мали терміну покарання. За підрахунками телеграм-каналу «Можем объяснить», з 953 «добровольців», які вирушили зі списку, опублікованого українською розвідкою, щонайменше 101 людина має «кримінальне минуле і теперішнє».
Рада ЄС вирішила продовжити санкції проти РФ через агресію в Україні ще на пів року
Рада Європейського союзу 26 липня вирішила продовжити ще на пів року, до 31 січня 2023 року, санкції проти Росії, спрямовані на конкретні галузі економіки, повідомила пресслужба європейської інституції.
«Ці санкції, вперше запроваджені у 2014 році у відповідь на дії Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні, були значно розширені з лютого 2022 року на тлі неспровокованої та невиправданої військової агресії Росії проти України. Наразі вони складаються з широкого спектру галузевих заходів, включаючи обмеження на фінанси, енергетику, технології і товари подвійного використання, промисловість, транспорт і предмети розкоші», – йдеться в повідомленні.
Європейський союз після анексії Криму в 2014 році і початку бойових дій на Донбасі запровадив санкції, пов’язані з порушенням територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України. Відтоді їх постійно продовжували.
Від 24 лютого 2022 року ЄС ухвалив низку «безпрецедентних і жорстких» пакетів санкцій у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, нагадали в Раді ЄС.
Удар РФ по Одещині: рятувальники загасили пожежі, одна людина постраждала
Рятувальники ліквідували пожежі, що виникли внаслідок ранкових ракетних ударів, завданих Росією по одному з сіл в Одеській області, повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій.
«Сьогодні зранку до Служби порятунку надійшло повідомлення про загорання і руйнування приватних будівель прибережних сіл на Одещині, які трапились внаслідок влучання крилатих ракет. Внаслідок подій постраждав чоловік, який після надання медичної допомоги від госпіталізації відмовився. Наразі пожежі ліквідовані», – йдеться в повідомленні.
Президент України Володимир Зеленський раніше повідомив, що під обстріл потрапило село Затока на Одещині. Він наголосив, що російські військові, відповідальні за обстріл, будуть покарані.
Віктор Хоренко – новий командувач Сил Спецоперацій. Що про нього відомо
Чергові кадрові перестановки у силовому блоці. Новим командувачем Сил спеціальних операцій Збройних сил України призначено генерала Віктора Хоренка. Рішенням президента Володимира Зеленського він змінив на посаді генерал-майора Григорія Галагана.
«В’язниця або штраф за російський паспорт». Українців хочуть карати за громадянство РФ?
На закритій міжвідомчій нараді у Кабінеті міністрів України обговорювали запровадження в Україні кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта, повідомила міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Також вона зазначила, що «питання має швидше політичний, аніж юридичний характер».
Чому виникла законодавча ініціатива щодо встановлення кримінальної відповідальності за отримання російських паспортів жителями нині окупованих територій? Як оцінюють таку ідею представники влади з південного регіону? До чого може призвести покарання за отримання громадянства РФ? Ці та інші актуальні питання зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Служба безпеки України заявляє, що Росія розпочала активну фазу підготовки псевдореферендуму з незаконного «приєднання» окупованих територій українського сходу.
«Як свідчить масив інформації, зібраний співробітниками української спецслужби, для проведення так званого «волевиявлення» ворог планує використати проросійську організацію «Донецька республіка». Раніше вона діяла лише на території, підконтрольній терористичній організації «ДНР», але зараз її географію розширяють. Відповідно, ворог планує і зміну назви. Найбільш ймовірний варіант, який оберуть окупанти – «Большая Россия», – повідомили в СБУ 26 липня.
За інформацією спецслужби, у складі цього утворення вже активно діють понад тисяча «активістів», які щодня проводять зустрічі з населенням окупованих територій.
«Серед них – агітатори, блогери і «дружинники», які співпрацюють з окупантами. Фактично, вони вербують людей, закликаючи їх приєднатися до організації. Вони охопили уже понад 200 тисяч місцевого населення. Кремлівські куратори планують задіяти підконтрольні медіа-ресурси, щоб охопити своєю пропагандою про фейкові заходи понад 50 мільйонів глядачів з Росії та сходу України», – йдеться в повідомленні.
Крім того, за даними СБУ, загарбники планують перекинути до регіону понад тисячу російських «експертів» і «добровольців» для «розхитування внутрішньої обстановки» на свою користь.
«Вони мають організовувати незаконні масові зібрання, поширювати агітацію на підтримку псевдореферендуму і облаштовувати «виборчкоми». У подальшому планують підготувати звернення нібито від місцевих жителів до керівництва окупаційної адміністрації щодо «приєднання» Донеччини до РФ. У розпорядженні СБУ уже є декілька таких документів, які вдалося перехопити», – вказують у Службі безпеки.
Крім того, за повідомленням, для поширення сепаратистських ідей загарбники планують створити розгалужену мережу так званих «активістів» у Херсонській, Харківській, Запорізькій і Дніпропетровській областях – «щоб за потреби «розгорнути» масштабну підривну діяльність».
У Службі безпеки заявили, що встановили особи і місце перебування організаторів та виконавців цих злочинів, тривають «комплексні дії» для їх притягнення до відповідальності.
Підконтрольне Кремлю угруповання «ДНР» планує проведення «референдуму» на всій території Донецької області з результатом 70% голосів за приєднання до Росії. Відповідне завдання прописане у «Стратегії підготовки і проведення референдуму про вступ «ДНР» до складу Російської Федерації». Цей документ журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» отримали від своїх джерел в одному з розвідувальних органів України.
Згідно з ним, «голосувати» планують за допомогою так званої «мітки виборця» ‒ це коли на вказівний палець наносять чорнило, яке кілька діб не стирається. Мовляв, це «ефективний спосіб для країн, де документи, що підтверджують особу, не стандартизовані».
Щодо півдня України, згідно з даними «Донбас Реалії», проблема, яку визнає окупаційна влада, «для звернення до президента Росії (про приєднання до РФ ‒ ред.) потрібен орган, який створює видимість широкого народного волевиявлення». Його ще потрібно створити. Наприклад, у Запорізькій області є вже декілька варіантів назви ‒ «народна рада», «народні збори», «народний собор».
Російські сили на окупованих територіях нині призначають свою «псевдовладу», є повідомлення про наміри організувати нам незаконні референдуми про «приєднання до РФ» та видачу російських паспортів жителям цих територій.
У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наразі обговорюють питання про запровадження кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта на окупованій території.
Водночас правозахисники раніше заявили, що документування паспортами РФ є «свідомою політикою країни-агресора і що це злочин», але теза про необхідність притягнення до кримінальної відповідальності людини, яка такий паспорт отримує, «є небезпечною та може бути використана російською пропагандою для додаткового залякування мешканців окупованих територій».
Компанія Tetra Pak оголосила, що йде з Росії
Tetra Pak йде з Росії та передає свій російський підрозділ місцевому керівництву, пишуть російські ЗМІ з посиланням на пресслужбу компанії.
«У результаті сукупного впливу експортних обмежень щодо Російської Федерації, які призвели до порушень у ланцюжках постачання, компанія Tetra Pak більше не може продовжувати підтримку своєї операційної діяльності в Росії», – заявили в Tetra Pak.
Нова компанія продовжить роботу як самостійна організація на своєму підприємстві у Московській області. Цей завод у Лобні, за даними російського РБК, є найбільшим підприємством у Росії та Східній Європі з виробництва упаковки для рідких харчових продуктів.
Наприкінці березня Tetra Pak повідомила російським клієнтам про тимчасове скорочення асортименту харчової упаковки. Компанія планувала тимчасово зупинити виробництво і продаж упаковок для вина і прохолоджувальних напоїв (за винятком соків), збільшивши виробництво упаковки для молока.
У червні Швеція заборонила Tetra Pak експортувати до Росії продукцію, що потрапила під санкції Євросоюзу, запроваджені через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Після початку повномасштабної агресії Москви 24 лютого, кілька міжнаціональних компаній, від гіганта фастфуду McDonalds до виробника меблів IKEA, заявили про вихід із Росії і продаж своїх активів.
За підрахунками американського Єльського Університету, наразі більше ніж тисяча іноземних компаній вийшли з Росії.
ГУР: Росія змінила тактику поповнення особового складу своєї армії
Росія змінила тактику поповнення особового складу своєї армії і намагається набрати найманців із числа громадян країн Центральної Азії, ув’язнених і представників віддалених регіонів, заявило Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
«У РФ активно розгортається кампанія під гаслом «від кожного суб’єкта федерації по батальйону». В її рамках Кремль зобов’язав кожен із 85 російських регіонів, включно з Кримом і Севастополем, сформувати та фінансово простимулювати по одному новому батальйону «добровольців» для участі у війні проти України. Щоправда, не всі регіони готові створювати такі батальйони за рахунок місцевого населення. Зокрема, влада Москви формує так званий «мерівський полк», в який здебільшого набираються люди з інших регіонів і навіть громадян країн Центральної Азії (Таджикистан, Киргизстан, Узбекистан). Для заохочення пропонується висока зарплата і можливість отримати громадянство РФ», – йдеться в повідомленні.
«Загалом РФ змінює тактику поповнення особового складу окупаційного контингенту на території України. Щоб уникнути небажаного оголошення мобілізації, набір військовослужбовців здійснюється через приватні військові компанії, Росгвардію і «ЛДНР», – додали у ГУР.
Крім того, за даними розвідки, фіксуються випадки примусу до підписання «контрактів» щодо місцевого населення на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей. «Отримано повний карт-бланш бланш від влади РФ на відбір бойовиків у колоніях», – додали у ГУР.
Крім того, за повідомленням, у Росії розпочали роботу з колишніми випускниками Челябінського танкового училища в запасі у віці до 50 років. «Їх закликають йти добровольцями до танкового батальйону, який орієнтовно формується в Пермі. Там організовується збірний пункт та прибувають танки Т-72, які терміново знімають з довготривалого зберігання», – йдеться в повідомленні.
Раніше голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур заявив, що російські військові, швидше за все, візьмуть оперативну паузу в найближчі тижні, бо Росії буде дедалі складніше забезпечувати свій особовий склад.
Минулого тижня високопоставлений представник оборонного відомства США заявив, що Росія щодня зазнає сотні втрат у повномасштабній війні в Україні та втратила тисячі лейтенантів і капітанів, а також сотні полковників і «багато» російських генералів.