Доступність посилання

ТОП новини
На фото з Telegram Zelenskiy Official, за повідомленнями, військовий Північної Кореї, якого взяли у полон українські військовослужбовці на території РФ (на Курщині). Світлину було оприлюднено 11 січня 2025 року
На фото з Telegram Zelenskiy Official, за повідомленнями, військовий Північної Кореї, якого взяли у полон українські військовослужбовці на території РФ (на Курщині). Світлину було оприлюднено 11 січня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

У Генштабі ЗСУ повідомили про «частковий успіх» військ РФ біля Вуглегірської ТЕС

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про «частковий успіх» окремих підрозділів російських військ біля Вуглегірської ТЕС.

«Противник завдав авіаударів неподалік Соледара, Покровського, Нью-Йорка та по території Вуглегірської ТЕС. Вів штурмові дії на напрямках Клинове – Покровське та Володимирівка - Покровське, зазнав втрат та відійшов. В районі Вуглегірської ТЕС окремі підрозділи ворога мають частковий успіх», – йдеться у вечірньому зведенні штабу.

Вранці у Генштабі повідомляли, що російські війська завдали авіаударів біля Соледара, Покровського та території Вуглегірської ТЕС.

«Щоб наше багатство працювало на республіку, а не годувало фашистський режим Кремля» – татарський політемігрант

Форум «Вільні народи Росії» відбувся цими вихідними у Празі. На заході зібралися декілька десятків учасників – представників корінних народів РФ, зокрема, чеченців, татар, башкирів, бурятів. Переважно опозиційні лідери й політичні емігранти. Учасники форуму ухвалили декларацію про деколонізацію РФ. У якій анонсували створення незалежних держав уже в 2023 році. Реакції Москви на форум у Празі ще не було.

Радіо Свобода поспілкувалося із учасниками форуму. Зокрема, із представником громадського руху «Вільний Ідель-Урал», що ставить за мету здобуття незалежності республіками Уралу.

ЄІБ «надасть негайно» Україні мільярд євро – президентка Єврокомісії

Європейський інвестиційний банк затвердив фінансування для України у розмірі 1,59 млрд євро, з яких мільярд євро буде надано негайно, повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

«ЄІБ за бюджетної підтримки ЄС схвалив 1,59 млрд євро фінансування для України, з яких 1 млрд буде надано негайно. Це допоможе відбудувати інфраструктуру, відновити надання послуг і підтримати майбутні енергетичні, транспортні та освітні проекти», – написала вона в твіттері.

1 липня Європейська комісія запропонувала новий пакет макрофінансової допомоги для України на суму 1 млрд євро. 12 липня Рада ЄС затвердила цю пропозицію. Це перша частина виняткового пакета макрофінансової допомоги у розмірі до 9 млрд євро, оголошеного Єврокомісією 18 травня та схваленого Європейською радою у рамках саміту 23-24 червня.

В «Енергоатомі» розповіли, чи з території атомної станції війська РФ обстрілюють Нікополь

Російські окупаційні сили вночі обстріляли Нікополь та Марганець, що розташовані на лівому березі Дніпра, з четвертого мікрорайону окупованого Енергодара Запорізької області. Про це в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розповів президент компанії «Енергоатом» Петро Котін.

«Сьогодні вночі вони (російські військові – ред.) загнали свою техніку, ракетні комплекси, безпосередньо на територію Енергодара і з четвертого мікрорайону здійснювали постріли у напрямку Нікополя. Близько 40 залпів було зроблено. Тобто вони вже не приховують свою ракетну техніку», – зазначив він.

Президент «Енергоатому» додав, що безпосередньо з майданчика Запорізької АЕС російські окупаційні сили не стріляють.

«У нас немає підтвердження того, що вони використовували територію атомної станції, але вони роблять це з навколишньої території та з міста Енергодар», – сказав він.

Головне управління розвідки Міноборони України 25 липня закликало енергодарців повідомляти координати місць дислокації російських військових, їхні адреси проживання, маршрути пересування військової техніки, а також дані про місцевих колаборантів.

Останнім часом російські окупаційні сили інтенсивно обстрілюють Нікополь з «Градів» з боку Енергодара. Є загиблі та поранені. Пошкоджені житлові будинки, промислові підприємства та лікарня.

Контрнаступ ЗСУ на Херсонщині, Зеленський звільнив Демченка, деколонізація Росії

  • ЗСУ просуваються в Херсонській області, заявляє президент України Зеленський.

В американському Інституті вивчення війни вважають, що українські сили готуються або вже розпочали контрнаступ на Херсонщині. ЗСУ ракетними системами HIMARS завдали ударів по мостах в Херсонській області, щоб ослабити логістику російських військ. Якого результату українські військові можуть досягнути під час контрнаступу?

  • Зеленський звільнив Руслана Демченка з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

У 2021 році журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» опублікували докази, які свідчать, що Демченко лобіював Харківські угоди, за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму. Демченко також підпадав під люстрацію, але уникнув її і обіймав державну посаду. Чому президент звільнив Руслана Демченка тільки зараз?

  • Ядерне роззброєння Росії та розпад на 34 окремі держави. Форум вільних народів Росії ухвалив декларацію про деколонізацію Росії.

Що це означає і яка роль України?

Більше подробиць дивіться в етері Свобода Live о 18:00 на @Радіо Свобода.

Через обстріл на «Артемсолі» горів склад – ДСНС

На Донеччині у Соледарі на підприємстві «Артемсіль» через обстріл сталася пожежа, її вже ліквідували, повідомляє у фейсбук Державна служба з надзвичайних ситуацій.

«По прибуттю на місце виклику, встановлено, що внаслідок обстрілу території ДП «Артемсіль» горить складська будівля. Пожежу через кілька годин ліквідували», – повідомляють у ДСНС.

За даними служби, загиблих та постраждалих немає.

За даними Генштабу ЗСУ, Соледар регулярно зазнає обстрілів.

«Призначені для боротьби з авіацією та ракетами» снаряди С-300 війська РФ використали для атаки на Чугуїв – ОВА

Російські війська для атаки на Чугуїв використали снаряди зенітно-ракетного комплексу С-300, які «призначені для боротьби з тактичною авіацією та ракетами», повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

За його даними, російські війська випустили по Чугуївщині понад 10 снарядів.

«Росіяни вирішили вдарити ними (снарядами С-300 – ред.) по будинку культури, знищивши його повністю, школі та колишньому будинку офіцерів. Найжахливіше, що під завалами досі перебувають люди, підвал був укриттям, адже район вже кілька тижнів безперестанку обстрілюють окупанти», – написав він у телеграмі.

Олег Синєгубов додав, що пошукові роботи тривають.

За даними обласної прокуратури, ракетний обстріл Чугуєва стався близько 3 ночі 25 липня. Внаслідок обстрілу зруйновано будинок культури, 46-річна жінка отримала поранення. За попередньою інформацією, під завалами залишається ще три людини. Крім того, через російський ракетний удар зруйнована школа в місті.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».

В ООН станом на 12 липня підтвердили 5024 випадки загибелі і 6520 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.

В Офісі президента пояснили, з чим повʼязане звільнення Демченка

Звільнення президентом України першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України Руслана Демченка пов'язане зі станом його здоров'я, повідомив речник президента Сергій Никифоров.

«Війна мобілізувала не лише нашу армію, а й усіх нас, усі державні органи. Ми наразі всі працюємо на межі наших можливостей. Велике фізичне та моральне навантаження. На жаль, стан здоров'я пана Демченка не дає йому змоги нині працювати з таким навантаженням», – сказав Никифоров у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».

25 липня президент України Володимир Зеленський своїм указом звільнив Руслана Демченка з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Руслан Демченко з 2010-го до 2014 року працював заступником міністра закордонних справ. У вересні 2014-го був призначений радником президента Петра Порошенка, у липні 2019-го – радником Володимира Зеленського, а з червня 2020-го – першим заступником секретаря РНБО.

У листопаді 2021 року журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» опублікували докази, які свідчать, що Руслан Демченко у 2010-му лобіював так звані Харківські угоди, за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму і обставини підготовки та ратифікації яких на предмет державної зради зараз перевіряє СБУ. Журналісти відшукали в архіві Верховної Ради стенограму закритого засідання безпекового парламентського комітету за 26 квітня 2010 року, члени якого визначались, чи рекомендувати депутатам ратифікувати Харківські угоди.

Від МЗС на засідання тоді прийшов Руслан Демченко – на той момент заступник міністра закордонних справ. Згідно зі стенограмою, йшлося у розслідуванні, Демченко переконував депутатів підтримати розгляд законопроєкту про ратифікацію угоди у сесійній залі. Одним із аргументів, наведених тоді Демченком, була висока ціна на російський природний газ для України. На тому ж засіданні, відповідно до стенограми, він просував тезу, що Харківські угоди і російський флот в Криму – це стабільність для України.

Раніше у МЗС заявляли, що Демченко «не був причетний до підготовки» угод, а секретар РНБО Данілов стверджував, що якщо він «брав участь, то теж має нести відповідальність».

У 2021 році РНБО доручила СБУ проаналізувати обставини підготовки і ратифікації Харківських угод. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, це рішення Верховної Ради згодом стало однією з причин російської анексії Криму та вплинуло на початок бойових дій на Донбасі у 2014 році.

У СБУ повідомляли, що розпочали досудове розслідування «за фактом вчинення державної зради у період з 2008 по 2010 роки». Кримінальне провадження відкрили «щодо службових осіб органів державної влади». За попередніми даними СБУ, підписання угод призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань і спецслужб РФ, які згодом були причетні до анексії Криму.

«Схеми» також з’ясували, що Демченко підпадав під люстрацію, але його ім’я і прізвище, зникло з сайту Міністерства юстиції, де він був зазначений у списку осіб, яким заборонено обіймати державну посаду. «Схеми» звернулись до керівника ОП із проханням повідомити, чи завершена люстраційна перевірка щодо Демченка і якими були її результати. Голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що вона проведена, і є відповідна довідка, але надати її не можуть, адже «довідці присвоєно гриф обмеження «Для службового користування».

Харківські угоди були підписані 21 квітня 2010 року. Відповідно до цих домовленостей, термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі було продовжено до 2042 року. Низка українських та західних експертів зазначили, що ці події в подальшому сприяли анексії Криму.

У Росії черговий поїзд зійшов з рейок, підозрюють диверсію

У Росії між Калмикією та Дагестаном 12 товарних вагонів зійшли з рейок, головною причиною цією ситуації слідчі розглядають диверсійну атаку. Про це повідомляє проект Радіо Свобода – Кавказ.Реалії з посиланням на джерело у правоохоронних органах Дагестану.

«Попередні дані свідчать про те, що на цій ділянці частково було ослаблене залізничне полотно. У кількох місцях рейки були відсутні зовсім, в інших місцях вони були розхитані», – розповів співрозмовник Кавказ.Реалії.

Джерело редакції в уряді Дагестану заявило, що поки що не ухвалено рішення про те, якої версії дотримуватися. За його словами, поки що «вкрай малоймовірно», що сходження вагонів назвуть терактом. Також не вирішено, називати подію диверсією чи ні.

«Є побоювання про паніку серед населення», – заявило джерело.

12 вагонів вантажного поїзда зійшли з рейок у ніч на 24 липня на перегоні Улан-Холл – Біле Озеро Північно-Кавказької залізниці. Постраждалих не було, що саме перевозили у вагонах – невідомо.

У Росії після початку війни проти України різко зросла кількість аварій на залізниці, писав The Insider. За даними видання, з березня по червень 2022 року в Росії зійшли з рейок 63 товарні поїзди, це у півтора рази більше, ніж за той же період минулого року. Частина аварій сталася біля із військових частин. Відповідальність за сходження вагонів із рейок беруть на себе підпільні групи, які виступають проти російського вторгнення в Україну.

«Ми скоро прийдемо у Крим» – «Чумак» із полку «Київ»

Євпаторієць Олександр Болтян (позивний «Чумак») захищає Україну в складі полку особливого призначення «Київ» Національної поліції України. Наразі він виконує бойові завдання на Донеччині, але готовий і звільняти рідний Крим, розповів Болтян. Як і чому кримчанин опинився на фронті, розповідаємо у матеріалі проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.

У Мінінфраструктури розповіли, як перевірятимуть безпечність коридорів для експорту зерна

Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков розповів, яким чином Україна перевірятиме безпечність коридорів для експорту зерна.

«Наш технічний флот пройде цим шляхом до того, як ним будуть слідувати комерційні судна», – сказав він, відповідаючи на запитання, чи буде проводитися перевірка безпечності коридорів.

За його словами, зараз триває підготовка українських портів до запуску.

«Вважаємо, що протягом найближчої доби ми вже будемо готові працювати над відновленням експорту агропродукції з наших портів. Йдеться про порт «Чорноморськ» – він буде першим. Потім будуть порт «Одеса» та порт «Південний», – заявив Юрій Васьков під час брифінгу.

Заступник міністра повідомив, що вже протягом двох тижнів можна буде здійснювати експорт із усіх терміналів цих трьох портів, а перше відправлення зерна планують здійснити вже цього тижня.

Юрій Васьков також розповів, що зараз формується спільний координаційний центр у Стамбулі.

«Наші представники вже прибули, сьогодні очікується прибуття інших сторін. Ми сподіваємося, що сьогодні-завтра будуть розроблені та погоджені внутрішні технічні документи цього центру. І він з середи буде готовий працювати», – сказав він.

Васьков уточнив, що в координаційному центрі Україну представлятимуть як цивільні, так і військові.

Він наголосив, що рух українськими територіальними водами є відповідальністю України, «жодні іноземні держави чи їхні представники в цьому не братимуть участі».

22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.

Наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр». Українська сторона повідомляла, що дві ракети були збиті силами протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти інфраструктури порту. Повідомлялося про пожежу на насосній станції порту.

У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.

Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.

На Волині збили два БПЛА, є жертви – ОВА

Голова Волинської ОВА Юрій Погуляйко заявив, що українські військові збили два БПЛА, через падіння уламків є жертви.

«25 липня на Волині було чутно вибухи. Це робота протиповітряної оборони. Зокрема військові збили два БПЛА. Уламки одного з них пошкодили приватні будинки. На жаль, внаслідок падіння уламків є жертви. Одна людина загинула, кілька поранених перебувають у лікарні», – написав він у телеграмі.

Усі обставини встановлюються, додав він.

Волинь протягом тривалого часу не зазнавала атак російських військ. Після початку повномасштабного вторгнення Росії регіон атакували у березні. Зокрема 27 березня по Волині з боку Білорусі було завдано ракетного удару, ціллю якого була нафтобаза.

На початку липня у Генштабі припускали, що на Волинському та Поліському напрямках може активізуватися розвідка з метою уточнення позицій та характеру діяльності українських військ у прикордонних з Білоруссю районах.

«Євробачення-2023» проведуть у Британії, але Україна буде долучена до конкурсу – організатори

Європейська мовна спілка (ЄМС) та ВВС підтверджують, що пісенний конкурс «Євробачення-2023» відбудеться у Великій Британії від імені цьогорічного мовника-переможця – української телерадіокомпанії Суспільне Мовлення. Про це йдеться в пресрелізі спілки.

Після рішення, що, на жаль, подію наступного року неможливо буде провести в Україні з міркувань безпеки, ЄМС розглянула низку варіантів з мовником-переможцем. У результаті обговорень ЄМС запросила британський суспільний мовник ВВС бути організатором «Євробачення-2023».

«Ми надзвичайно вдячні, що ВВС погодилася провести пісенний конкурс Євробачення у Великій Британії у 2023 році», – сказав Мартін Остердаль, виконавчий директор пісенного конкурсу Євробачення. – «ВВС вже чотири рази брала на себе зобов’язання проводити конкурс замість інших країн-переможниць. Продовжуючи цю традицію солідарності, ми знаємо, що наступного року конкурс продемонструє креативність і майстерність одного з найдосвідченіших суспільних мовників Європи, водночас гарантуючи, що цьогорічні переможці – Україна – будуть відзначені та представлені протягом усієї події».

Голова правління Суспільного Мовлення Микола Чернотицький додав, що пісенний конкурс «Євробачення-2023» відбудеться не в Україні, але на підтримку України.

Представники Суспільного Мовлення співпрацюватимуть із ВВС, щоб розробити та впровадити українські елементи в шоу наступного року. Україна як країна-переможниця конкурсу «Євробачення-2022» також автоматично потрапить до фіналу майбутнього конкурсу.

17 червня Європейська мовна спілка заявила, що «з огляду на поточні обставини» Україна не зможе прийняти «Євробачення-2023», пісенний конкурс пропонують провести у Великий Британії.

Український гурт Kalush Orchestra у травні переміг на пісенному конкурсі «Євробачення» 2022 року. Піснею-переможницею стала композиція Stefania. Друге місце на конкурсі посіла Велика Британія.

У Мінінфраструктури очікують, що домовленість щодо експорту зерна запрацює вже цього тижня

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявляє, що домовленість щодо експорту зерна має запрацювати вже цього тижня, Україна готується до старту руху суден з портів Одещини.

«Ми очікуємо, що запрацюємо в найближчі дні. В найближчі дні буде створено координаційний центр в Стамбулі. Все, що залежить від нас, ми готуємо, щоб бути готовими до старту цього тижня», – сказав він під час брифінгу.

Він наголосив, що розблокування портів важливо для України, серед іншого, через складну економічну ситуацію.

«Для нас принципово важливо, щоб Україна отримала валютні надходження, а саме відкриття портів дозволить отримати мінімум мільярд доларів на місяць. Також важливо, щоб наші фермери отримали фінансування вже в цьому році, щоб мати можливість зробити посівну кампанію на наступний сезон...Це питання виживання для всієї галузі», – сказав міністр, додавши, що також для міжнародних партнерів розблокування експорту українського зерна є «виключною необхідністю».

22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.

Наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр». Українська сторона повідомляла, що дві ракети були збиті силами протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти інфраструктури порту. Повідомлялося про пожежу на насосній станції порту.

У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.

Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.

ЗСУ завдали ударів по трьох мостах на Херсонщині, це «значно ослабило» логістику окупантів – ОВА

ЗСУ завдали ударів по трьох мостах на Херсонщині, це «значно ослабило» логістику окупантів, заявив тимчасовий виконувач обов'язків голови Херсонської обласної військової адміністрації Дмитро Бутрій.

«Останнім часом ЗСУ завдали удари по трьох мостах – Антонівський, Дар'ївський і Каховський. Це значно ослабило їхні логістичні рухи. У них є спроби ремонту цих мостів, зводити понтонні переправи. Але наші вояки як працюють ефективно, так і будуть. Я думаю, що це їм не допоможе. Це сигнал для російських окупантів – пора тікати з Херсонщини», – сказав він під час брифінгу.

За його словами, через пошкодження рух важкої техніки по цих мостах дуже ускладнений.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що, попри заяви російських окупантів, Україна звільняє свої території на півдні. За його словами, ЗСУ крок за кроком просуваються по Херсонській області.

Російські війська контролюють майже всю територію Херсонської області з обласним центром та близько 60 відсотків території Запорізької області. При цьому місто Запоріжжя залишається під контролем України. Українська влада наголошує, що тимчасово окуповані території будуть обов'язково звільнені.

На Київщині – планові навчання, влада просить громадян мати при собі документи

У Бориспільському районі Київської області з 25 липня розпочинають планові тренування військових, через що посилюється контроль на блокпостах та впроваджуються додаткові заходи безпеки, повідомляє пресслужба Бориспільської районної військової адміністрації.

«Просимо з розумінням поставитися до цих заходів. Звертаємо вашу увагу на необхідність мати із собою документи, що посвідчують особу», – йдеться у повідомленні.

Нещодавно у Бучанському районі Київської області проходили антитерористичні навчання.

2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після відступу військових РФ у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки убивств цивільних жителів: людей виявляли посеред вулиць, у братських могилах, підвалах і колодязях.

Україна і Захід вимагають притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини через події на Київщині.

Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.

Резніков сподівається, що Україні вдасться домовитися про озброєння ЗСУ сучасними танками

Міністр оборони України Олексій Резніков підтвердив отримання Україною від Польщі танків, а також висловив сподівання, що вдасться досягти домовленості про озброєння ЗСУ сучасними танками.

«Це танки з Польщі, але не польського виробництва. Тобто це техніка класу Т – скажемо так, колишнього радянського класу. Вони були на озброєнні польської армії», – пояснив він в ефірі національного телемарафону.

Міністр не назвав кількість отриманих від Польщі танків, тому що «ворог має дізнатися про це на полі бою», а не раніше.

Він також висловив сподівання, що Україна отримає сучасні танки.

«Я сподіваюся, що так. Насамперед ми почнемо з дружніх країн, у яких є танки «Леопард», які готові нам передати. Наш план – це буде кілька десятків танків, на яких ми будемо проводити навчання наших танкових екіпажів. Скоріш за все, в країнах Балтії. Після того, як наші танкові екіпажі будуть готовими, будемо продовжувати чи паралельно вести розмови про озброєння наших ЗСУ танками сучасними», – сказав міністр.

Резніков зауважив, що йдеться не лише про «Леопарди», це також можуть бути американські танки «Абрамс».

Раніше сьогодні керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Польща передала Україні партію танків PT-91 Twardy.

Зеленський звільнив першого заступника секретаря РНБО, про лобіювання Харківських угод котрим повідомляли «Схеми»

Президент України Володимир Зеленський своїм указом звільнив Руслана Демченка з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Відповідний документ оприлюднено на сайті президента у понеділок.

«Звільнити Демченка Руслана Михайловича з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України», – йдеться в документі.

Руслан Демченко з 2010-го до 2014 року працював заступником міністра закордонних справ. У вересні 2014-го був призначений радником президента Петра Порошенка, у липні 2019-го – радником Володимира Зеленського, а з червня 2020-го – першим заступником секретаря РНБО.

У листопаді 2021 року журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» опублікували докази, які свідчать, що Руслан Демченко у 2010-му лобіював так звані Харківські угоди, за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму і обставини підготовки та ратифікації яких на предмет державної зради зараз перевіряє СБУ. Журналісти відшукали в архіві Верховної Ради стенограму закритого засідання безпекового парламентського комітету за 26 квітня 2010 року, члени якого визначались, чи рекомендувати депутатам ратифікувати Харківські угоди.

Від МЗС на засідання тоді прийшов Руслан Демченко – на той момент заступник міністра закордонних справ. Згідно зі стенограмою, йшлося у розслідуванні, Демченко переконував депутатів підтримати розгляд законопроєкту про ратифікацію угоди у сесійній залі. Одним із аргументів, наведених тоді Демченком, була висока ціна на російський природний газ для України. На тому ж засіданні, відповідно до стенограми, він просував тезу, що Харківські угоди і російський флот в Криму – це стабільність для України.

Раніше у МЗС заявляли, що Демченко «не був причетний до підготовки» угод, а секретар РНБО Данілов стверджував, що якщо він «брав участь, то теж має нести відповідальність».

У 2021 році РНБО доручила СБУ проаналізувати обставини підготовки і ратифікації Харківських угод. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, це рішення Верховної Ради згодом стало однією з причин російської анексії Криму та вплинуло на початок бойових дій на Донбасі у 2014 році.

У СБУ повідомляли, що розпочали досудове розслідування «за фактом вчинення державної зради у період з 2008 по 2010 роки». Кримінальне провадження відкрили «щодо службових осіб органів державної влади». За попередніми даними СБУ, підписання угод призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань і спецслужб РФ, які згодом були причетні до анексії Криму.

«Схеми» також з’ясували, що Демченко підпадав під люстрацію, але його ім’я і прізвище, зникло з сайту Міністерства юстиції, де він був зазначений у списку осіб, яким заборонено обіймати державну посаду. «Схеми» звернулись до керівника ОП із проханням повідомити, чи завершена люстраційна перевірка щодо Демченка і якими були її результати. Голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що вона проведена, і є відповідна довідка, але надати її не можуть, адже «довідці присвоєно гриф обмеження «Для службового користування».

Харківські угоди були підписані 21 квітня 2010 року. Відповідно до цих домовленостей, термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі було продовжено до 2042 року. Низка українських та західних експертів зазначили, що ці події в подальшому сприяли анексії Криму.

Україна вже отримала перші три «Гепарди» від Німеччини – Резніков

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що перші три зенітно-ракетні комплекси «Гепард» від Німеччини вже в Україні.

«Можу вже повідомити, що від Німеччини сьогодні офіційно зайшли три перших «Гепарди». Це зенітно-ракетні комплекси, до яких нам передали кілька десятків тисяч набоїв. Три сьогодні заїхали вже в Україну, вони вже в розпорядженні ЗСУ» – розповів він в ефірі національного телемарафону.

Міністр нагадав, що від Німеччини очікується поставка перших 15 «Гепардів».

У червні посол України в Німеччині Андрій Мельник повідомив, що лише два рішення зі всіх оголошених Німеччиною до сьогодні перебувають в стадії реалізації. Зокрема, він повідомив про поставки систем «Гепард»: 15– до кінця липня, а потім ще 15 – до кінця серпня.

У червні Україна отримала перші гаубиці Panzerhaubitze 2000, які Німеччина пообіцяла ще у квітні. Це перше озброєння, яке надав Берлін Україні.

1 червня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що його країна найближчим часом надасть Україні сучасні системи протиповітряної оборони. 16 червня, перебуваючи з візитом в Києві, він повторив про намір Берліна надати Україні «установки Iris, які будуть захищати цілі міста від повітряних нальотів». Коли очікувати цих поставок, невідомо.

Українська влада неодноразово заявляла, що українські міста потребують захисту від російських ракет.

Від атак російських військ постраждали щонайменше 183 культові споруди в 14 областях – Держслужба з етнополітики

Від початку повномасштабної війни від атак російських військ постраждали щонайменше 183 культові споруди у 14 областях, повідомляє Державна служба з етнополітики та свободи совісті.

«З 24 лютого щонайменше 183 релігійні споруди у щонайменше 14 областях України були вщент зруйновані або зазнали руйнувань різного ступеня внаслідок збройного нападу Російської Федерації: церкви, мечеті, синагоги, освітні та адміністративні будівлі релігійних громад України», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що 5 зі 183 пошкоджених унаслідок атаки військ РФ споруд – мусульманські, 5 – іудейські, решта 173 – християнські. Зокрема, 22 належать протестантським громадам, 19 – Православній церкві України (ПЦУ), 3 – Римсько-католицькій церкві (РКЦ) та 2 – Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ). Решта 73% (127 об’єктів) пошкоджених християнських споруд, повністю або частково зруйнованих унаслідок нападу Росії, належать Українській православній церкві (УПЦ МП).

Найбільша кількість зруйнованих релігійних споруд у Донецькій (45) та Луганській (40) областях, а також Київській (34) та Харківській (25) областях.

За даними Міністерства культури й інформаційної політики, станом на 22 липня вУкраїні через повномасштабну агресію Росії зруйновані і пошкоджені 129 об’єктів культурної спадщини, серед них – 22 пам’ятки національного значення, 100 – місцевого значення і сім – щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Також пошкоджено 105 об’єктів цінної історичної забудови.

За даними міністерства, станом на 22 липня МКІП зафіксувало 434 епізоди воєнних злочинів Росії проти української культурної спадщини, і інформація про них «продовжує надходити».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG