Доступність посилання

ТОП новини
Український артилерист 24-ї ОМСБр веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці 2s5 по російських позиціях біля Часового Яру
Український артилерист 24-ї ОМСБр веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці 2s5 по російських позиціях біля Часового Яру

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

ГУР просить жителів окупованого Енергодара та околиць повідомляти координати розташування військ РФ

Головне управління розвідки Міноборони України просить жителів окупованого армією РФ Енергодара та прилеглих територій повідомляти розташування пунктів дислокації та адреси проживання російських військ, бажано з координатами.

У повідомленні ГУР просять вказувати також місця проживання керівного складу військ РФ, маршрути пересування військової техніки, дані місцевих колаборантів та осіб, які «співчувають» окупантам та інших прибічників окупаційної влади».

«Особливу увагу просимо звернути на працівників «Росатому», інших присланих з РФ службовців та фахівців. Повідомляйте їхні посади, ПІБ, адреси місць роботи та проживання, а також номери та марки транспортних засобів, якими вони пересуваються, та маршрути пересування. Разом виженемо окупантів з рідної землі! Слава Україні! Контактний номер: +380963101126», – йдеться в повідомленні.

Із 4 березня Запорізька АЕС захоплена російськими військами. Також під окупацією перебуває і місто-супутник ЗАЕС – Енергодар.

У Донецьку планують «референдум» з результатом 70% за приєднання до Росії

Підконтрольне Кремлю угруповання «ДНР» планує проведення «референдуму» на всій території Донецької області з результатом 70% голосів за приєднання до РФ. Відповідне завдання прописане у «Стратегії підготовки і проведення референдуму про вступ «ДНР» до складу Російської Федерації».

Цей документ журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» отримали від своїх джерел в одному з розвідувальних органів України. Згідно з ним, «голосувати» планують за допомогою так званої «мітки виборця» ‒ це коли на вказівний палець наносять чорнило, яке кілька діб не стирається. Мовляв, це «ефективний спосіб для країн, де документи, що підтверджують особу, не стандартизовані».

Зараз на окупованих територіях формують списки виборців, у тому числі через центри видачі гуманітарної допомоги, та створюють виборчі комісії. Зокрема заплановане використання так званих «вуличних виборчих комісій», розміщених у наметах.

У цій «Стратегії» розписані декілька етапів так званої pr-кампанії, однак дати псевдореферендуму немає. За інформацією джерела один із варіантів, який розглядає Росія ‒ 11 вересня.

Щодо півдня України, згідно з даними «Донбас Реалії», проблема, яку визнає окупаційна влада, «для звернення до президента Росії (про приєднання до РФ ‒ ред.) потрібен орган, який створює видимість широкого народного волевиявлення». Його ще потрібно створити. Наприклад, у Запорізькій області є вже декілька варіантів назви ‒ «народна рада», «народні збори», «народний собор».

Російські сили на окупованих територіях нині призначають свою «псевдовладу», є повідомлення про наміри організувати нам незаконні референдуми про «приєднання до РФ» та видачу російських паспортів жителям цих територій.

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наразі обговорюють питання про запровадження кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта на окупованій території.

Водночас правозахисники раніше заявили, що документування паспортами РФ є «свідомою політикою країни-агресора і що це злочин», але теза про необхідність притягнення до кримінальної відповідальності людини, яка такий паспорт отримує, «є небезпечною та може бути використана російською пропагандою для додаткового залякування мешканців окупованих територій».

Монети серії «Збройні сили України» стануть обіговими – НБУ

Національний банк України вирішив використовувати пам’ятні монети спеціальних випусків серії «Збройні сили України» номіналом 10 грн під час готівкових розрахунків як обігові монети.

Як повідомила пресслужба регулятора, таке рішення Нацбанк ухвалив, зважаючи на численні побажання громадян.

«Обігові пам’ятні монети із зображенням військової символіки та воїнів Збройних сил України щодня нагадуватимуть мільйонам українців про українських захисників, які зараз на полі бою відстоюють право України на свободу», – йдеться у повідомленні.

Усі пам’ятні монети спеціальних випусків передаватимуться банкам та СІТ-компаніям, реалізація монет як нумізматичної продукції банками-дистриб’юторами не здійснюватиметься.

Серію пам’ятних монет спеціального випуску НБУ започаткував у 2018 році. Вона налічує 14 пам’ятних монет, першою з яких стала монета, присвячена захисникам Донецького аеропорту. Кожна з монет передбачала мільйонний тираж виготовлення. Нині НБУ має близько 5,5 млн штук таких монет.

НБУ наголошує: пам’ятні монети, як і усі інші, будуть обов’язковими до приймання без обмежень для всіх видів платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади та для грошових переказів.

Росія розглядає чотири варіанти будівництва на «Азовсталі»

Кремль запланував відновлення Маріуполя у три етапи ‒ до кінця 2022 року, з 2023 по 2025 і до 2040. Про це свідчить «Концепція майстер-плану розвитку міста», яку створили у міністерстві будівництва і житлово-комунального господарства РФ. Цей документ журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» отримали від джерел в одному з розвідувальних органів України.

Згідно з ним, завдання на першому етапі ‒ відновити життєвонеобхідну інфраструктуру, а також «особливу увагу приділено зоні розміщення кладовища», для якого рекомендовано використати територію аеропорту. До 2025 року заплановано будівництво житла, відновлення і розвиток інженерної та транспортної інфраструктури.

До 2040 року в російському уряді хочуть забезпечити «бюджетну ефективність та економічну самодостатність територій міста». Також декларується будівництво залізничної дороги Волноваха-Маріуполь і формування «міжнародного транспортного коридору», тобто автомагістралі через Маріуполь на Крим і Одесу.

Щодо заводу «Азовсталь», в «Концепції» розписано чотири варіанти ‒ відновлення виробництва, створення якогось суспільно-ділового майданчика і два сценарії будівництва парку ‒ з робочими місцями за рахунок аграріїв на околиці міста або за рахунок туристичної сфери. Найдорожчим, вважають у російському уряді, саме відновлення виробництва ‒ воно може коштувати майже 300 мільйонів рублів, інші варіанти значно дешевші.

Окупаційна влада звітує про 150 тисяч людей, які залишаються у Маріуполі. Законно обране керівництво міста оцінює зараз кількість жителів від 100 до 130 тисяч осіб. Також радник міського голови Петро Андрющенко у коментарі «Донбас Реалії» розповів, що будь-яке відновлення міста наразі відбувається лише «на рівні гучних заяв» і навіть не йдеться про відновлення інфраструктури, яка необхідна для того, щоб у Маріуполі розпочався опалювальний сезон.

Армія РФ у війні проти України скоротилася ще на майже 200 військових – Генштаб

Генеральний штаб Збройних сил України оновив дані про втрати російської армії в ході повномасштабної агресії. За його даними, загальні втрати сягнули приблизно 39 700 військових. За добу, 23 липня, загинули близько 180 російських військових.

Загалом, за даними Генштабу, від початку вторгнення 24 лютого Росія втратила також:

  • 1730 танків
  • 3950 бойових бронемашин
  • 876 артилерійських систем
  • 257 РСЗВ
  • 116 засобів ППО
  • 222 літак
  • 188 гелікоптерів
  • 719 БПЛА
  • 174 крилаті ракети
  • 15 кораблів /катерів
  • 2832 одиниці автомобільної техніки та автоцистерн
  • 73 одиниці спеціальної техніки.

«Найбільших втрат противник зазнав на Краматорському напрямку», – йдеться в повідомленні.

9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.

Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.

Ювенальні прокурори повідомили про зростання числа поранених через війну дітей

В Україні зросла кількість поранених дітей внаслідок російського повномасштабного вторгнення, повідомляє Офіс генерального прокурора з посиланням на ювенальних прокурорів.

«Більше ніж 1044 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 25 липня 2022 року офіційне число дітей-жертв за добу не змінилося – 358. Зросла кількість поранених – понад 686», – йдеться у повідомленні.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 362.

Повідомляється, що 25 липня внаслідок обстрілу військами РФ Миколаївського району Миколаївської області зазнала поранень 8-річна дівчинка. Також стало відомо, що 18 липня внаслідок артобстрілу Гірника Донецької області травмовано 17-річного хлопця.

У відомстві кажуть: ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

Ідентичність: як зрозуміти, що я – українець?

Майже 40% українців у 2020 році ще шукали свою ідентичність, свідчить опитування Інституту соціології НАН України 2020 році. Більшість ідентифікували себе, в першу чергу, як громадян Україні (61,7%), але чимало – як жителів якогось села, міста, області (27,4%), а ще невелика частина бачила себе громадянами колишнього СРСР (3,4%). Словосполученням «національна ідентичність» часто оперують, але що це таке? Чи сформувалась вона в українців? Та чи варто так боятися за ту ідентичність для побудови щасливого суспільства й успішної держави?

Посол Брінк розповіла, як США реагуватимуть на спроби Росії анексувати новоокуповані території України

Надзвичайна і повноважна посол США в Україні Бріджит Брінк в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода заявила, що США уважно стежать за спробами Росії анексувати окуповані в ході повномасштабного вторгнення українські території.

«Це те, на що ми вважаємо, необхідно давати відповідь. Це обурливо, що Росія намагається анексувати територію України. Але це не несподівано. Ми бачили, як це було у Криму в 2014 році. І здається, вони використовують ту ж методичку. Ми бачимо, що в Херсоні та інших частинах України, які зараз окуповані Росією, намагаються видавати паспорти, вимагати російську мову в школах та адміністраціях, встановлювати проксі-лідерів у цих адміністраціях. Це обурливо, і не відповідає міжнародному праву. Тож наша позиція полягає в тому, щоб водночас привертати увагу до цього і переконатися в тому, що наші партнери і союзники про це знають, а потім вжити кроків, якщо Росія все ж вирішить це зробити», – сказала Бріджит Брінк.

За її словами, США продовжать накладати санкції проти проксі-посадовців і вживати інших заходів, які в майбутньому не дозволять коли-небудь визнати подібну анексію.

«Ми привертаємо увагу до цих дій ще до того, як вони стаються. Тому що вони вже відбувалися у минулому. І ми бачимо, до чого йде. Тож коли ми обговорюємо це публічно, ми сподіваємось залучити наших союзників і партнерів до підняття ціни, і кажемо Росії, яку ціну вона заплатить, якщо вони продовжать йти шляхом спроб анексувати території України», – зазначила посол США.

Російські сили на окупованих територіях нині призначають свою «псевдовладу», є повідомлення про наміри організувати нам незаконні референдуми про «приєднання до РФ» та видачу російських паспортів жителям цих територій.

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наразі обговорюють питання про запровадження кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта на окупованій території.

Водночас правозахисники раніше заявили, що документування паспортами РФ є «свідомою політикою країни-агресора і що це злочин», але теза про необхідність притягнення до кримінальної відповідальності людини, яка такий паспорт отримує, «є небезпечною та може бути використана російською пропагандою для додаткового залякування мешканців окупованих територій».

ЗСУ мають звільнити Енергодар до зими, щоб Україна не купувала електроенергію в ЄС – експерт

До чого може призвести мілітаризація Росією Запорізької АЕС? У який спосіб РФ планує постачати електроенергію із захопленої ЗАЕС до окупованого Криму чи російських регіонів? Ці та інші питання обговорювали в проєкті Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

Війна давно стала відкритою. Чому Росія досі грає у «республіки»?

У Москві відкрили так зване «посольство ДНР», де збираються домагатися розширення списку країн, які визнали збройне формування «окремою країною». Навіщо ще й це, якщо Кремль уже не веде гібридної війни, а воює на території України відкрито?

«Купили у росіян пальне, яке ті зливають зі своєї техніки»: історія порятунку з окупованого Ізюма

Він самотужки вирвався з окупованого міста: перед початком повномасштабного вторгнення Росії Ілля Пунтусов вирішив разом з дівчиною поїхати до батьків в Ізюм на Харківщині. Це виявилося пасткою.

Весь березень місто перебувало під потужними ударами авіації: його просто частково знищили. Потім російські військові захопили частину міста, де перебував Ілля з батьками. Звідти окупанти обстрілювали центр Ізюма, де перебувала його дівчина.

Сім’я виїхала на початку травня. Вони не мали пального – купили у російських військових, які зливали його з техніки та продавали за ціною нижчою, ніж була тоді в Україні. У Києві Ілля розповів Радіо Донбас.Реалії історію свого порятунку.

Генштаб ЗСУ розповів про напрямки штурму та відступу армії РФ на Донбасі

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.

Військові розповіли, що на Краматорському напрямку штурмові дії в напрямках Берестове – Івано-Дар’ївка та Верхньокам’янка – Івано-Дар’ївка українські військові відбили та змусили військових РФ «відкотитися назад».

«Противник веде наступ неподалік Спірного, бойові дії тривають», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що відзначено польоти російських БпЛА в районі Краматорська.

«Окупанти завдали авіаударів біля Соледара, Покровського та території Вуглегірської ТЕС. Штурм у напрямку Вершина – Луганське завершився для них провалом та відходом назад. Ворог веде наступ в напрямку Миронівське – Луганське, бойові дії тривають», – йдеться в повідомленні.

Розпочалася сто п’ятдесят друга доба війни РФ проти України.

Із Покровська до Львова запланований один евакуаційний потяг – «Укрзалізниця»

Із Покровська Донецької області через Дніпро до Львова на 25 липня запланований евакуаційний потяг, повідомляє «Укрзалізниця».

Згідно з повідомленням, поїзд має відправитися о 16:30. Маршрут слідування поїзда №234/233 Покровськ – Дніпро – Львів.

Українська влада щодня повідомляє про обстріли російськими військами населених пунктів Донеччини і Луганщини та закликає евакуйовуватися, зробити це з вже окупованих армією РФ регіонів на підконтрольну Україні територію дуже складно, в більшості випадків – неможливо.

Канада підтвердила загибель свого громадянина на Донбасі

Канада підтвердила, що нещодавно в Україні загинув її громадянин.

Підтвердження з'явилося після повідомлень ЗМІ про те, що канадець та два громадянина США загинули під час бойових дій на Донбасі.

«Міністерству міжнародних справ Канади відомо про смерть канадця в Україні. Представники консульства підтримують зв'язок із сім'єю та надають консульську допомогу», – заявив 24 липня речник МЗС Канади.

Прессекретар сказав, що подальші подробиці не будуть розголошуватися з міркувань конфіденційності.

Смерть двох громадян США 23 липня підтвердив Державний департамент США, проте відмовився надати подробиці.

За повідомленнями ЗМІ, у боях за місто Сіверськ загинули чотири військовослужбовці Інтернаціонального легіону Територіальної оборони ЗСУ – два американці, канадець та швед.

Десантники з «Ігли» збили російський штурмовик – Генштаб ЗСУ

Українські десантники з переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла» збили російський штурмовик Су-25. Про це у фейсбуці повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

«Сьогодні підрозділ протиповітряної оборони 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади ДШВ ЗС України з ПЗРК «Ігла» збив російський штурмовик Су-25 «Грач», – йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу, станом на 24 липня Росія у війні проти України втратила 221 літак.

9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.

Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.

Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.

В АМПУ розповіли, як будуть організовувати рух суден до трьох портів на Одещині

В Адміністрації морських портів України заявляють про підготовку до відновлення роботи українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний». Про це повідомляє пресслужба адміністрації в фейсбуці.

В АМПУ зауважують, що прибуття та відправлення суден до цих портів буде здійснюватися шляхом формування каравану, який буде супроводжувати провідне судно.

22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.

Наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр». Українська сторона повідомляла, що дві ракети були збиті силами протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти інфраструктури порту. Повідомлялося про пожежу на насосній станції порту.

У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.

Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.

Командування «Південь» показало знищену російську батарею ЗРК С-300

В оперативному командуванні «Південь» опублікували відео знищеної російської батареї ЗРК С-300 на окупованій Херсонщині.

«Нашими ракетно-артилерійськими підрозділами в ході виконання вогневих завдань знищено батарею ЗРК С-300 в районі Зеленотропинського», – нагадали в командуванні.

Перевірити достовірність опублікованого відео наразі неможливо.

Раніше сьогодні в ОК «Південь» повідомили, що у відповідь на обстріл Миколаєва українські військові знищили російську батарею ЗРК С-300 біля Зеленотропинського на Херсонщині.

«Не цього разу». Українці не зламаються зсередини – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський наголошує, що українці ніколи не віддадуть своєї незалежності і не зламаються зсередини, як це траплялось раніше. Про це він заявив у своєму вечірньому зверненні.

«День Української Державності буде утверджувати зв’язок українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу… Лише ті, хто абсолютно не знає правди історії й абсолютно не відчуває її сенсу, могли ухвалити рішення атакувати нас. Після всього, що пройшов наш народ, після всього, чого ми навчилися за століття. Українці ніколи не віддадуть своєї незалежності. І не зламаються зсередини, як це бувало не раз. Не цього разу!» – сказав він.

За його словами, берегти єдність зараз, працювати разом на перемогу – це найважливіше національне завдання, яке всі ми обов’язково виконаємо.

«А отже, зможемо зробити те, що не вдавалося зробити раніше попереднім поколінням. Це стосується й нашого захисту в цій війні за незалежність, і нашого руху в об’єднану Європу, до повноправного членства у ЄС, і нашої здатності стати однією з найбільш сучасних держав світу», – переконаний президент.

Зеленський зауважив, що завтра починається важливий символічний тиждень – коли Україна вперше відзначитиме День Державності і робитиме це «в час такої жорстокої війни».

День Української Державності був встановлений указом президента в День Незалежності – 24 серпня – минулого року з метою утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення, яке корінням сягає часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Володимира Великого.

День Української Державності щорічно відзначають 28 липня – у День Хрещення Київської Руси-України. Цього року це відбудеться вперше.

ЗСУ завдали ударів по трьох опорних пунктах військ РФ – Повітряні сили

Українська авіація завдала ударів по трьох опорних пунктах російських військ, заявив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

«Ударна авіація сьогодні завдала ракетно-бомбових ударів по трьох опорних пунктах, знищено скупчення техніки та живу силу противника», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Юрій Ігнат додав, що ППО 24 липня спрацювала на «відмінно», оскільки всі чотири російські ракети «Калібр», які летіли з акваторії Чорного моря у бік Хмельницької області, були збиті.

24 липня над територією Хмельницької області сили ППО збили три російські ракети, ще одну ракету збили сили протиповітряної оборони повітряного командування «Південь».

Після удару по порту Одеси у Росії заявляють про готовність до переговорів з Києвом «щодо ширшого кола питань»

Москва готова до переговорів із Києвом «щодо ширшого кола питань», заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.

«Що стосується зв'язку цієї домовленості (угоди щодо розблокування експорту зерна – ред.) з іншими аспектами ситуації в Україні, (...) у нас немає жодних упереджень щодо того, щоб відновити переговори стосовно ширшого кола питань, але справа залежить не від нас», – сказав Лавров, якого цитує російська інформаційна агенція «Интерфакс».

Росія 23 липня атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр». Українська сторона повідомляла, що дві ракети були збиті силами протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти інфраструктури порту. Повідомлялося про пожежу на насосній станції порту.

Це сталося на наступний день після того, як представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.

У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.

Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG