Інформатор у справі «панамського архіву»: Путін для США небезпечніший за Гітлера
Анонімний інформатор, який передав у 2015 році журналістам матеріали так званого «панамського архіву» – одного з найбільших витоків даних про реальних бенефіціарів офшорних кампаній – вперше за 6 років дав інтерв’ю. Крім іншого, він згадав про президента Росії Володимира Путіна, припустивши, що гроші, раніше розміщені його оточенням в офшорних компаніях, зараз використовуються для фінансування війни проти України.
Інтерв’ю, взяте двома журналістами німецького видання Der Spiegel, опубліковане на сайті міжнародного розслідувального проєкту OCCRP, який об’єднує журналістів із різних країн. Десятки журналістів проєкту, співпрацюючи один з одним, у 2016 році опублікували чимало матеріалів на основі даних, що містяться у «панамських паперах». Йдеться про архів компанії Mossack Fonseca, клієнтами якої було безліч бізнесменів, політиків, громадських діячів і знаменитостей із десятків країн, включаючи Росію.
Інформатор, як і раніше, не називає свого справжнього імені, він говорить про себе як про «Джона Доу». Він зазначив, що офшорні компанії продовжують відігравати найважливішу роль для авторитарних режимів. За оцінкою співрозмовника журналістів, президент Росії Володимир Путін «є більшою загрозою для Сполучених Штатів, ніж свого часу був Гітлер», а підставні компанії назвав його «найкращими друзями», через які йде фінансування російської армії. «Це саме те, що вбиває ні в чому не винних людей в Україні», – заявив він. Як саме ці компанії фінансують російську армію, інформатор не уточнив.
Інформатор закликав країни Заходу зосередити зусилля на розкритті офшорних активів оточення Путіна. Він зазначив, що для цього є можливості, але не вистачає політичної волі. За словами інформатора, західні уряди не повинні зосереджувати увагу на символічних активах на кшталт яхт, а перенести її саме на розкриття власників офшорів.
Путін і низка російських високопосадовців неодноразово заявляли, що у них немає активів в офшорах. Практично все російське керівництво зараз перебуває під санкціями Заходу, які передбачають, що їхні активи у тих країнах, які ввели санкції, повинні заморожуватися.
У Генштабі назвали напрямки, де Росія втратила найбільше своїх військових за добу
Росія за добу втратила у повномасштабній війні проти України близько 240 своїх військових, найбільші втрати – на Краматорському, Криворізькому і Бахмутському напрямках, повідомив вранці 23 липня Генеральний штаб Збройних сил України.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ втратила близько 39 240 солдатів, кажуть у Генштабі.
Крім того, за даними українського командування, російська армія зазнала таких втрат:
- 1708 танків (чотири за останню добу)
- 3929 бойових броньованих машин (+9)
- 864 артилерійські системи (+1)
- 253 РСЗВ (+2)
- 113 засобів ППО
- 221 літак
- 188 гелікоптерів
- 714 БПЛА оперативно-тактичного рівня (+1)
- 167 крилатих ракет
- 15 кораблів /катерів
- 2820 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн (+17)
- 72 одиниці спеціальної техніки.
Напередодні високопоставлений представник оборонного відомства США заявив, що Росія щодня зазнає сотні втрат у повномасштабній війні в Україні та втратила тисячі лейтенантів і капітанів, а також сотні полковників і «багато» російських генералів.
Директор ЦРУ Вільям Бернс 20 липня заявив, що, за оцінками Сполучених Штатів, втрати російських сил в Україні після майже п’яти місяців війни досягли близько 15 тисяч убитих і, ймовірно, 45 тисяч поранених, додавши, що українські збройні сили також зазнали значних втрат.
9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.
Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.
Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.
В уряді обговорили запровадження кримінального покарання за отримання російського паспорта – Верещук
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що на закритій міжвідомчій нараді у Кабміні обговорювали питання про запровадження кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта на окупованій території.
«Питання є не стільки юридичним, скільки політичним. З одного боку, паспорт окупанта допомагає простій людині вижити в тимчасовий окупації. З іншого боку, як це пояснити нашим громадянам, які стоять на смерть за нас всіх на передовій? В тому числі за те, щоб на нашій землі ніколи не було російських паспортів. Можна довго та складно дискутувати на тему юридичних тонкощів, прав людини і необхідності виживати в окупації. Але не забуваймо: на червоному російському паспорті багато української крові – військових та цивільних, жінок і дітей», – написала Верещук у фейсбуці ввечері 22 липня.
За її словами, робота над законопроєктом триває, «дискусії ще будуть, але напрям визначено».
Водночас правозахисники раніше заявили, що документування паспортами РФ є «свідомою політикою країни-агресора і що це злочин», але теза про необхідність притягнення до кримінальної відповідальності людини, яка такий паспорт отримує, «є небезпечною та може бути використана російською пропагандою для додаткового залякування мешканців окупованих територій».
Росія випустила 13 ракет по Кропивницькому, є загиблі й поранені – ОВА
Російські військові вранці 23 липня випустили 13 ракет по Кропивницькому, внаслідок чого є загиблі й поранені, а також пошкоджені інфраструктурні об’єкти, повідомив голова Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрій Райкович.
«Сьогоднішній ранок – із ворожими прильотами. 13 ракет (вісім ракет «Калібр» морського базування і п’ять ракет Х-22 з літака ТУ-22М3). Поцілено в інфраструктурні об’єкти за межами обласного центру. Зокрема, у військовий аеродром «Канатове» і в один з об’єктів «Укрзалізниці». Є загиблі і поранені. На місці працюють рятувальні та піротехнічні підрозділи», – написав Райкович у телеграмі.
Точного числа загиблих і постраждалих він не навів.
За словами голови ОВА, наразі без світла в обласному центрі залишається частина одного з мікрорайонів, працюють аварійні бригади обленерго.
Напередодні ввечері у Генштабі ЗСУ повідомили, що Росія в акваторії Чорного моря утримує в готовності два носії високоточної зброї сумарним залпом до 16 крилатих ракет типу «Калібр».
21 липня представник Головного управління розвідки МОУ Вадим Скібіцький повідомив, що Росія використала до 60% своїх запасів «високоточного» озброєння.
За останніми даними президента Володимира Зеленського, Росія застосувала проти України уже понад три тисячі крилатих ракет.
Росія до кінця липня планує сформувати 16 нових батальйонів, а також формує ще один корпус у Нижньогородській області – про це в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький.
«Перше, що стосується цих так званих добровольчих, патріотичних батальйонів. Це новий підхід, який РФ розпочала зовсім недавно. Місяць тому десь порядка 50 суб’єктів РФ отримали наказ на формування таких батальйонів, чисельність різна – 500-600 осіб. Ми чітко знаємо, що на сьогоднішній день вже сформовано 8 батальйонів. Планується сформувати до кінця місяця ще 8 батальйонів, це буде 16 батальйонів. За нашими оцінками – порядка 4 тисяч осіб в кожному регіоні, в тому числі в Криму буде такий батальон. Москва. Санкт-Петербург – усі суб’єкти РФ», – заявив Скібіцький.
За його словами, це все йде через воєнкомати і перебуває під контролем держави. «Озброєння, формування, бойове злагодження, і відповідно, вже застосування на фронті на нашій території», – сказав представник ГУР.
Крім того, за його даними, Росія зараз формує ще один корпус у Нижньогородській області – це від 10 до 15 тисяч осіб.
«Там йде і формування, і бойове злагодження й інші питання, які стосуються створення нового об’єднання. І ми не виключаємо, що воно буде перекинуте на нашу територію. Таким чином вони намагаються впорядкувати для того, щоб оці всі підрозділи, які вони набирають, формують, щоб вони мали потужний наступальний і оборонний потенціал, коли злагоджені батальйони змогли б діяти, як ті батальйони тактичних груп, які були нами розгромлені. А це великі втрати для РФ, це були найбільш відбірні, боєготові, з досвідом підрозділи, які зайшли на нашу територію», – сказав представник ГУР.
У червні командувач угруповання сил і засобів оборони міста Києва Олександр Павлюк в інтерв’ю Укрінформу повідомляв, що у західному військовому окрузі триває формування 3-го армійського корпусу чисельністю до 15,5 тисячі військовослужбовців з пунктом постійної дислокації у Муліно.
Раніше голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур заявив, що російські військові, швидше за все, візьмуть оперативну паузу в найближчі тижні після лише поступового прогресу на полі бою.
Виступаючи на Аспенському безпековому форумі в американському штаті Колорадо, Мур висловив думку, що прогрес, якого російські війська досягли в Україні за останні місяці, відносно невеликий.
«Ми говоримо про невелику кількість миль поступу. Коли вони беруть місто, нічого не залишається. Воно знищується», – сказав він.
Він додав, що MI6 вважає, що Росії буде дедалі складніше забезпечувати свій особовий склад протягом наступних кількох тижнів.
«Дуже цінний для Росії»: хто такий кримчанин Богдан Кротевич з «Азовсталі», який нині у полоні
Богдан Кротевич – кримчанин, який служить Україні у складі полку спецпризначення «Азов». Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну захищав Маріуполь, пройшов випробування «Азовсталлю» і зараз разом з іншими «азовцями» утримується на окупованій частині Донеччини.
Захищати Україну зі зброєю в руках Богдан Кротевич вирішив після російської анексії Криму, через яку постраждала його родина, каже сестра бійця Сандра Кротевич. Наразі вона домагається звільнення брата, з яким тривалий час немає зв’язку.
Історію Богдана Кротевича та його сестри розповідаємо у цьому матеріалі. Читайте за лінком
Російські війська вночі обстріляли два райони Дніпропетровщини – ОВА
Російські військові у ніч на 23 липня обстріляли два райони Дніпропетровської області: Нікопольський і Криворізький, через що пошкоджені електромережі і газовід у двох громадах, повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
«Червоногригорівську громаду накрили з «Градів. Випустили до 20 снарядів. На щастя, минулося без жертв і руйнувань. У селі Ганнівка Широківської громади ворожим обстрілом пошкодило електромережі й газовід. Люди не постраждали. У Зеленодольській громаді ворог знов поцілив по Великій Костромці. Кілька вулиць без світла. Людей не зачепило. В інших районах області на цю хвилину спокійно», – написав голова ОВА у телеграмі вранці 23 липня.
Попередньої ночі армія РФ обстріляла три райони Дніпропетровщини, одна людина загинула, 9 – поранені. Крім того, у Державній службі з надзвичайних ситуацій повідомили про масштабні руйнування: три школи, будинки, склади з зерном.
ЗСУ відбили штурми військ РФ на Краматорському і Бахмутському напрямках – Генштаб
Українські військові відбили штурмові дії російських військ на двох напрямках на Донеччині, повідомив вранці 23 липня Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Краматорському напрямку противник здійснював обстріли з танків, ствольної і реактивної артилерії поблизу Верхньокамʼянського, Стародубівки, Пискунівки, Сіверська, Білогорівки, Григорівки, Спірного та Виїмки. Штурмові дії у напрямку Верхньокам’янського і Сіверська українські захисники успішно відбили», – йдеться в повідомленні.
«На Бахмутському напрямку окупанти обстріляли з артилерії райони Яковлівки, Соледара, Бахмута, Покровського, Бахмутського і Новолуганського. Біля останнього також завдали авіаційних ударів. Ворог знову вів штурмові дії в напрямках Покровського і території Вуглегірської ТЕС і знову зазнав втрат та відійшов», – додали у Генштабі.
За повідомленням, на Авдіївському, Новопавлівському і Запорізькому напрямках зафіксовані обстріли в районах населених пунктів Новобахмутівка, Піски, Вугледар, Опитне, Водяне, Пречистівка, Мала Токмачка, Новояковлівка, Успенівка, Оріхів, Павлівка, Новопіль, Щербаки, Новоандріївка і Малі Щербаки. Крім того, російські війська завдали авіаційних ударів біля Красногорівки і Кам’янки.
На Слобожанському напрямку, кажуть у командуванні, основні зусилля загарбники зосереджують на недопущенні просування українських військ у бік державного кордону України на півночі і північному сході Харківської області.
«На Харківському напрямку ворог активних дій не вів, здійснював вогневе ураження із танків, ствольної і реактивної артилерії в районах населених пунктів Харків, Золочів, Питомник, Борщова, Лісне, Руські й Черкаські Тишки та Мосьпанове. Також активних дій з боку противника не відзначається на Слов’янському напрямку. Ворог обстріляв райони Грушувахи, Долини, Краснопілля, Дібровного, Мазанівки, Протопопівки, Чепіля, Великої Комишувахи, Норцівки, Богородичного, Вірнопілля та Карнаухівки», – йдеться у зведенні.
Раніше голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур заявив, що російські військові, швидше за все, візьмуть оперативну паузу в найближчі тижні після лише поступового прогресу на полі бою.
Виступаючи на Аспенському безпековому форумі в американському штаті Колорадо, Мур висловив думку, що прогрес, якого російські війська досягли в Україні за останні місяці, відносно невеликий.
«Ми говоримо про невелику кількість миль поступу. Коли вони беруть місто, нічого не залишається. Воно знищується», – сказав він.
Він додав, що MI6 вважає, що Росії буде дедалі складніше забезпечувати свій особовий склад протягом наступних кількох тижнів.
У Миколаєві лунали потужні вибухи – мер
Близько 4:30 23 липня у Миколаєві пролунали потужні вибухи, повідомив мер міста Олександр Сєнкевич у своєму телеграмі.
«Усі – переважно в одному районі міста. Збираємо інформацію», – написав Сєнкевич. Попередньо, за його словами, жертв немає.
Олександр Сєнкевич у червні зауважив, що лінія фронту проходить за 20-30 км від Миколаєва – російські війська обстрілюють житлові райони міста, які наближені до Херсонщини.
Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
ЗСУ завдали 4 удари по двох опорних пунктах російських військ на Херсонщині – ОК «Південь»
Україні війська вразили два опорні пункти російських військ на Херсонщині та скупчення російського особового складу та техніки на Миколаївщині – про це повідомило оперативне командування «Південь» за підсумками доби 22 липня.
За зведенням, обстановка на півдні України «стабільно напружена, але контролюється силами оборони».
«Нашою штурмовою авіацією та гелікоптерами нанесено чотири удари по двох ворожих опорних пунктах на Херсонщині і по скупченню ворожої сили та техніки на Миколаївщині», – повідомляють військові.
За даними командування, російські загарбники у Херсоні шукають людей, які могли б працювати на захоплених підприємствах.
«Для цього окупанти навіть «відновили роботу» в захопленому ними Центрі зайнятості. А серед молоді намагаються насаджувати проросійський світогляд через так зване «військово-патріотичне виховання». Одночасно, побоюючись висадки десанту, окупаційні війська мінують узбережжя», – йдеться в зведенні.
Згідно з ним, у Чорному морі, де триває шторм, продовжують чергувати два ракетоносці з 16 ракетами «Калібр», а також два великих десантних кораблі.
Напередодні в ОК «Південь» заявили про «певні здобутки» українських військ на півдні України.
Українські військові також все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів на Херсонщині.
Гурт Imagine Dragons став амбасадором платформи United24
Члени американського рок-гурту Imagine Dragons долучилися до підтримки фандрейзингової платформи United24. Про це 22 липня повідомила пресслужба гурту та президент України Володимир Зеленський за підсумками їхньої розмови.
«Легендарні Imagine Dragons стали амбасадорами платформи United24. Гурт просуватиме напрямок медичної допомоги. І спочатку вони підтримають збір на швидкі, який розпочала перша леді України», – написав Зеленський у своєму Телеграмі.
Він вказав на те, що Imagine Dragons вперше відвідали Україну в 2018 році.
«У 2022-му продовжуєте робити максимум, щоб голос України звучав у всьому світі. Дякую вам за це!» – додав президент.
Члени гурту заявили, що «мали за честь поспілкуватися з президентом Зеленським щодо війни, яка триває в Україні».
«Ми були надзвичайно зворушені. Ми вдячні за можливість бути амбасадорами для United24 та президента Зеленського, аби зосередитися на поширенні інформації та зборі коштів на медичну допомогу прекрасному народу України», – йдеться в заяві.
У наступному дописі гурт закликав прихильників долучитися до збору коштів на карети швидкої допомоги, який ініціювала дружина президена Олена Зеленська.
5 травня президент Володимир Зеленський оголосив про запуск платформи United24, через яку люди з усього світу зможуть зробити фінансові пожертви на підтримку України. В Офісі президента повідомили, що отримана через платформу фінансова допомога розподілятиметься за трьома напрямками: оборона та розмінування; гуманітарна й медична допомога; відбудова України.
Київ розраховує на «активні зусилля ООН» у виконанні угоди про експорт зерна – МЗС
Домовленість щодо розблокування українських портів та експорту зерна стала можливою завдяки посередництву Туреччини та «активній ролі Генерального секретаря ООН» Антоніу Ґутерріша. Про це заявило Міністерство закордонних справ України 22 липня.
«Документ передбачає створення гуманітарного коридору для транспортування української сільськогосподарської продукції з трьох портів: Одеси, Чорноморська та Південного. Безперешкодне пересування суден та інші логістичні модальності забезпечуватиме Спільний координаційний центр зі штаб-квартирою в Стамбулі», – пояснює відомство.
Як зазначає МЗС, рішення «повністю враховує» безпекові інтереси південних регіонів України та української армії: «контроль за всією діяльністю в українських територіальних водах здійснюватиме лише Україна».
«Розраховуємо на подальші активні зусилля ООН задля імплементації домовленості, зокрема забезпечення дотримання Росією своїх зобов’язань в рамках безпечного функціонування зернового коридору», – зазначає міністерство.
Українські і російські офіційні особи 22 липня підписали підтриману ООН угоду, спрямовану на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.
Ґутерріш заявив, що найбільший експортний хаб країни Одеса буде знову відкритий, як і порти в Чорноморську і Южному.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк раніше оприлюднив деталі угоди, заявивши, що не має бути «жодного супроводу транспорту російськими кораблями» і присутності російських представників в українських портах.
США виділили пакет допомоги на 270 мільйонів доларів – він включає ще чотири системи HIMARS
Сполучені Штати виділили ще один пакет військової допомоги Україні на суму 270 мільйонів доларів, який включає ще чотири реактивні системи залпового вогню HIMARS, збільшивши їхню загальну кількість до 20. Про це заявив 22 липня речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Він вказав на те, що Росія «завдала смертоносних ударів по всій країні, вражаючи торговельні центри, житлові будинки, вбиваючи невинних українських мирних жителів».
За словами Кірбі, перед обличчям цих ударів президент США Джо Байден «дав зрозуміти, що ми збираємося продовжувати підтримувати уряд України та її народ стільки, скільки буде потрібно».
Речник Ради національної безпеки додав, що новий пакет допомоги також передбачає надання 500 дронів, які підриваються, вражаючи цілі, і 36 тисяч артилерійських боєприпасів.
Велика частина допомоги, яку перелічив Кірбі, покривається пакетом допомоги Україні на 40 мільярдів доларів, який Конгрес схвалив у травні.
Також, за словами посадовця, уряд США розглядає можливість постачання Україні винищувачів. Йдеться про «попередні вивчення» можливості надання такого озброєння, сказав він, додавши, що Сполучені Штати не можуть це зробити негайно чи навіть у короткостроковій перспективі.
Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після розмови з державним секретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном анонсував «додаткову військову допомогу США та партнерів» для України.
Кримчани за хабарі «вирішують питання» з воєнкомами – розвідка
Попри заяви російського керівництва, строковики брали і можуть і надалі брати участь у бойових діях – про це в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький.
Таким чином він прокоментував затримання військового комісара окупованого Криму Юрія Лимаря на півострові. За словами Скібіцького, ГУР відслідковує питання, пов’язані з призовом строковиків та мобілізаційними заходами.
«Незважаючи на те, що є заяви керівництва РФ, що строковики не беруть участь у бойових діях, ми бачимо, в перші місяці вони були на нашій території. Друге – такі підрозділи розташовуються біля нашого кордону і в будь-який момент вони можуть брати участь в бойових діях», – сказав він.
Це створює «дилему», зокрема, для жителів окупованого Криму, додав представник розвідки:
«Йти в армію чи не йти, посилати туди свою дитину чи не посилати. І отут з’являються такі, відповідно, за хабар воєнкоми. Хабарництво в Росії – це взагалі національна культура, вони вирішують це питання: людину в армію не беруть, вони отримують відповідний гонорар і на цьому справу закривають».
Скібіцький назвав затримання Лимаря сигналом іншим російським військовим комісарам на окупованих територіях, що невиконання планів щодо призову матиме такі ж наслідки.
«По суті, тут більше покарання за те, що не виконані плани. Невиконані плани по прихованій мобілізації в тому числі. Тому що по мобілізації там призиваються вже люди, які проходили військову службу, які мають відповідну військову спеціальність, які мають певний досвід служби, проходження служби в конфліктних регіонах – це теж на сьогоднішній день стає питанням і доволі проблемним питанням», – додав він.
Російські медіа 9 липня повідомили, що підконтрольний Кремлю Сімферопольський гарнізонний військовий суд відправив під домашній арешт на два місяці військового комісара окупованого Криму Юрія Лимаря. Його заарештували за підозрою в тому, що він за гроші давав підлеглим доручення звільняти окремих осіб від призову до армії.
Юрій Лимар очолював військовий комісаріат в окупованому Криму з 2020 року. Раніше він обіймав ту саму посаду в Астраханській області Росії. Лимаря затримали після того, як 7 липня у нього пройшов обшук. За даними «РИА Новости», під час обшуку у дворівневій квартирі Лимаря вилучили кілька мільйонів рублів, дорогі засоби зв’язку та колекцію елітного алкоголю.
Україна має в наявності зерно на 10 мільярдів доларів – Зеленський про угоду щодо експорту
Україна не дозволила Росії закрити для неї доступ до моря та знищити потенціал свого експорту – про це заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні, коментуючи підписання домовленостей щодо експорту зерна.
Він зазначив, що військові запевнили його в «стовідсотковому контролі підходів до наших портів».
За словами Зеленського, угода дозволить експортувати близько 20 мільйонів тонн зерна, зібраного торік.
«Цьогорічний врожай – а він вже збирається – також можна буде реалізувати. Це доходи фермерів, усього аграрного сектору й державного бюджету. Це робочі місця. Це кошти для посівної наступного року. У нас зараз уже в наявності зерна приблизно на 10 мільярдів доларів», – сказав голова держави.
Крім того, додав він, Україна отримала шанс знизити рівень продовольчої кризи, яку спровокувала російська агресія, та не допустити глобального голоду і «політичного хаосу», який він може спричинити в тому числі в країнах-партнерах.
«І третє. Це чергова демонстрація того, що Україна здатна вистояти в цій війні. Важливо, що в територіальних водах України все буде контролюватися саме нашою державою», – підкреслив він.
Зеленський визнав, що з боку Росії можливі провокації та спроби «дискредитувати українські та міжнародні зусилля».
«Але ми довіряємо ООН. Тепер це їхня відповідальність і наших міжнародних партнерів – гарантувати дотримання домовленостей», – заявив президент.
Він також подякував українським військовим за звільнення острова Зміїного, захист Одеси та Миколаєва і поступ на Херсонщині.
Українські і російські офіційні особи підписали підтриману ООН угоду, спрямовану на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.
Ґутерріш заявив, що найбільший експортний хаб країни Одеса буде знову відкритий, як і порти в Чорноморську і Южному.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк раніше оприлюднив деталі угоди, заявивши, що не має бути «жодного супроводу транспорту російськими кораблями» і присутності російських представників в українських портах.
Російські війська обстріляли Слов’янськ, щонайменше троє людей поранені – Кириленко
Російські війська обстріляли Слов’янськ, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко 22 липня.
«Росіяни вкотре обстріляли житлові квартали міста. На даний час відомо про щонайменше трьох поранених людей, шість пошкоджених п’ятиповерхівок та кілька приватних будинків», – написав він у своєму телеграмі.
За попередніми даними голови ОВА, російські військові випустили по місту касетні боєприпаси.
«Російська армія чинить злочини на українській землі, руйнуючи наші міста і селища, вбиваючи мирних людей. За все доведеться відповісти», – прокоментував він.
Внаслідок обстрілу Слов’янська днями загинули двоє людей. За даними Генерального штабу на 19 липня, російські війська готуються до наступу на місто.
Байден дозволив виділити на військову допомогу Україні ще до 175 мільйонів доларів
Президент Сполучених Штатів Джо Байден санкціонував виділення Державним департаментом додаткової допомоги для посилення України. Про це йдеться в його указі, який Білий дім оприлюднив 22 липня.
«Делегую Державному секретарю повноваження… розпорядитися списати до 175 мільйонів доларів на оборонні товари та послуги Міністерства оборони, а також військове навчання та тренування, аби надати допомогу Україні», – йдеться в документі.
Тим же указом Байден уповноважує оприлюднити рішення у федеральному реєстрі США.
Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після розмови з державним секретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном анонсував «додаткову військову допомогу США та партнерів» для України.
Кулеба анонсував «додаткову військову допомогу» для України після розмови з держсекретарем США
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з державним секретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном – про це він повідомив 22 липня.
За його словами, розмова стосувалася посилення України в протистоянні російської агресії та терору.
«Гарні новини: до України прямує додаткова військова допомога США та партнерів. Ми приділили окрему увагу підтримці економіки України», – повідомив Кулеба.
Блінкен, зі свого боку, повідомив, що розмова стосувалася «продовження безпекової допомоги та підтримки України у протистоянні глобальній кризі харчової безпеки, спричиненій війною, яку обрав Кремль».
Раніше надзвичайна і повноважна посол США в Україні Бріджит Брінк повідомила, що Вашингтон разом із іншими країнами стежитиме за виконанням Росією домовленостей щодо розблокування експорту зерна з України.
У США вітають підписання угоди щодо розблокування експорту українського зерна і разом із іншими країнами будуть стежити за виконанням Росією цих домовленостей. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомила надзвичайна і повноважна посол США в Україні Бріджит Брінк.
Українські і російські офіційні особи підписали підтриману ООН угоду, спрямовану на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.
Британія підтримуватиме Україну, хто б не був наступним прем’єром – Джонсон у розмові з Зеленським
Прем’єр-міністр Великої Британії, який залишає посаду, Борис Джонсон сказав президенту України Володимиру Зеленському під час телефонної розмови 22 липня, що підтримка України Великою Британією «не послабиться» незалежно від того, хто стане наступним прем’єр-міністром.
Джонсон підкреслив «постійну рішучість Сполученого Королівства підтримувати український народ і сказав, що ця рішучість не похитнеться» після того, як Консервативна партія обере його заміну.
Сам Зеленський у своєму твітері розповів, що підтримує постійний зв’язок із Джонсоном, назвавши його «великим другом України».
«Поговорили про нарощування обсягів підготовки українських воїнів у Великій Британії та іншу різнобічну військову співпрацю. Одержав запевнення, що підтримка України з боку Великої Британії залишається потужною й безумовною», – повідомив він.
Речниця Даунінг-стріт заявила, що під час останнього дзвінка Зеленський знову подякував Джонсону за його непохитну підтримку України. За її словами, прем’єр-міністр окреслив останні кроки, яких Британія вжила для посилення оборони України, в тому числі навчання тисяч українських військових у Сполученому Королівстві.
Як заявила пресслужба, Сполучене Королівство працює над розширенням зусиль з навчання, в тому числі через залучення міжнародних партнерів.
Джонсон також привітав повідомлення Туреччини про укладену за посередництва ООН угоду щодо вивезення зерна з України через чорноморські порти України. Цей крок поклав край протистоянню, яке загрожувало продовольчій безпеці в усьому світі.
Читайте також: Росія збільшила використання ракет ППО для наземних атак – британська розвідка
«І прем’єр-міністр, і президент Зеленський наголосили на необхідності повного виконання угоди всіма сторонами», – заявляє пресслужба голови уряду.
Джонсон також поговорив із Зеленським про поводження з британськими полоненими, яких утримують підтримувані Росією сили, подякувавши президенту України за зусилля його уряду щодо звільнення затриманих.
Під час останнього виступу Джонсона на щотижневій сесії питань до прем’єр-міністра в Палаті громад 20 липня він сказав, що хотів би дати «декілька порад» своєму наступнику.
«Номер один: тримайтеся разом із американцями; захищайте українців; захищайте свободу та демократію скрізь», – сказав він під схвальні вигуки колег з Консервативної партії.
Борис Джонсон оголосив про свою відставку 7 липня на тлі хвилі скандалів і звільнень міністрів його кабінету. Він сказав, що залишатиметься на своїй посаді, доки партія не обере нового лідера у вересні.
Два кандидати, які претендують на його посаду – ексміністр фінансів Ріші Сунак і міністерка закордонних справ Ліз Трасс – заявили, що продовжуватимуть потужну дипломатичну та військову підтримку Києва.
Джонсон був одним із найактивніших і найгучніших прихильників України на Заході. Він двічі відвідав Київ з початку повномасштабної війни та підтримав виділення мільярдів фунтів британської військової допомоги.
Через ракетний удар по Дніпру пошкоджені об’єкти культурної спадщини – влада
Через ракетний обстріл 15 липня у Дніпрі пошкоджено два об’єкти культурної спадщини, які перебувають на державному обліку, а також частину історичної забудови, що формує історичний ареал, повідомила Радіо Свобода керівниця управління охорони культурної спадщини міськради Дніпра Надія Лиштва.
За її словами, фахівці обстежили пам’ятки, які перебувають у зоні ураження ракетними ударами 15 липня, і виявили вибиті віконні й дверні заповнення, розширення тріщин на фасадах, пошкоджені декоративні елементи й огородження балконів тощо.
«Це історична забудова вгорі вулиці Робочої. Вона відноситься до історичного ареалу, затвердженого Міністерством культури України. Це об’єкти 50-х років ХХ століття, які утворювали призаводське селище, в основному – житлові будинки. Іноді – з магазинами на першому поверсі. Наріжні будинки – по вулиці Робочій, 99 і 178 – це щойно виявлені об’єкти культурної спадщини», – сказала вона.
За інформацією Надії Лиштви, обстеживши будівлі, тепер про пошкодження слід поінформувати орган охорони вищого рівня, тобто обласну державну адміністрацію, а також Мінкульт. Міністерство збирає цю інформацію для майбутнього позову до Російської Федерації за пошкодження і руйнування культурної спадщини. Чи йтиметься про відшкодування збитків, зараз невідомо, каже посадовиця.
15 липня російські війська вдарили двома ракетами по Дніпру. Загинули троє людей, 16 – поранені. Ракети влучили по промисловому підприємству і по вулиці поряд. Спалахнула пожежа, за майже дві доби її загасили.
За даними Міністерства культури й інформаційної політики, станом на 22 липня вУкраїні через повномасштабну агресію Росії зруйновані і пошкоджені 129 об’єктів культурної спадщини, серед них – 22 пам’ятки національного значення, 100 – місцевого значення і сім – щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Також пошкоджено 105 об’єктів цінної історичної забудови.
За даними міністерства, станом на 22 липня 2022 року МКІП зафіксувало вже 434 епізоди воєнних злочинів Росії проти української культурної спадщини, і інформація про них «продовжує надходити».