Доступність посилання

ТОП новини
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Росія збільшила використання ракет ППО для наземних атак – британська розвідка

Росія збільшила використання ракет протиповітряної оборони при наземних атаках через критичну нестачу спеціальних ракет для ударів по наземних цілях, заявила британська розвідка.

«Росія від початку повномасштабного вторгнення майже напевно розгорнула поблизу України стратегічні системи протиповітряної оборони С-300 і С-400, призначені для збивання літаків і ракет на великих відстанях. Ця зброя має відносно невеликі боєголовки, призначені для знищення літаків. Вони можуть становити серйозну загрозу для військ у відкритих і легких будівлях, але навряд чи зможуть пробити міцні конструкції», – йдеться в повідомленні розвідки, яку цитує Міністерство оборони Великої Британії.

За повідомленням, існує «висока ймовірність» того, що ця зброя не влучить у ціль і спричинить жертви серед цивільного населення, «оскільки ракети не оптимізовані для цієї ролі, а екіпажі цих систем будуть мало навчені для таких завдань».

У звіті британської розвідки згадується, що 21 липня голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив, що російські війська застосували сім ракет протиповітряної оборони для ударів по об’єктах інфраструктури, енергетичних об’єктах і складах.

Крім того, у Міноборони Британії додали, що на Донбасі українські війська продовжують відбивати спроби російських сил штурмувати Вуглегірську ТЕС, а російська артилерія зосереджена на районах навколо міст Краматорськ і Сіверськ.

Напередодні голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур заявив, що російські військові, швидше за все, візьмуть оперативну паузу в найближчі тижні після лише поступового прогресу на полі бою.

Виступаючи на Аспенському безпековому форумі в американському штаті Колорадо, Мур висловив думку, що прогрес, якого російські війська досягли в Україні за останні місяці, відносно невеликий.

«Ми говоримо про невелику кількість миль поступу. Коли вони беруть місто, нічого не залишається. Воно знищується», – сказав він.

Він додав, що MI6 вважає, що Росії буде дедалі складніше забезпечувати свій особовий склад протягом наступних кількох тижнів.

Естонія виділила понад 5 млн євро закладам освіти для навчання дітей з України – МОН

Уряд Естонії виділив 5,1 млн євро навчальним закладам для підтримки освіти українських дітей, повідомила пресслужба Міністерства освіти України.

Згідно з повідомленням, лише в Таллінні створено 1000 додаткових місць у закладах загальної середньої і професійно-технічної освіти для продовження навчання тимчасово переміщених з України дітей.

«1 вересня стартує «Школа свободи» для українців та освітня консультативна служба Education Estonia. Оновлену інформацію про освіту в Естонії, а також рекомендації для дітей і молоді з України можна знайти естонською, російською, англійською та українською мовами на сайті Міністерства освіти та досліджень країни», – розповіли у МОН.

Повідомляється, що естонські EdTech надають українським дітям цифрові рішення безкоштовно, а декілька естонських EdTech-компаній презентували цифрові навчальні платформи, ігри та інструменти українською мовою. Деталі за посиланням.

За даними українського Міносвіти, Естонія прийняла у себе понад 13 тисяч українців віком до 19 років. Понад 4,8 тисяч українських дітей і молоді зареєстровані в системі освіти Естонії на всіх освітніх рівнях.

«Я кайфую від того, що роблю. А орки бісяться» – автор хіта «Байрактар» Тарас Боровок

Український кадровий військовий, підполковник ЗСУ Тарас Боровок, відомий як автор пісні про турецький безпілотник «Байрактар», вирушив у тур сходом України. У прифронтових містах та на «нулі» музикант даватиме імпровізовані концерти для бійців.

Цими днями у Сухопутних військах України презентували кліп на його нову пісню, присвячену американській артилерійській ракетній системі HIMARS. Усього за час повномасштабної війни у нього народилося близько трьох десятків пісень, розповів Радіо Свобода Тарас Боровок.

З чого все починалося, чому це так важливо для нього та що музикант і військовий робитиме після війни – він розповів Радіо Свобода.

Ведучий «Россия 1» із санкційного списку Великобританії покидає ефір на російському телебаченні

Російський телеведучий Сергій Брильов повідомив у фесбуці, що більшн не вестиме ефіри програми «Вести в субботу» на телеканалі «Россия 1». Крім того, він покинув посаду заступника директора ВДТРК зі спеціальних інформаційних проєктів.

Брильов сказав, що останній випуск програми «Вести в субботу» з його участю був 26 лютого. А сам він певний час був у відрядженні в Південній Америці, де працював над репортажами і міні-фільмами. У квітні Брильов повернувся до Росії, де, як він каже, переніс хірургічне втручання.

Чи залишається він працювати на російському державному телебаченні, не уточнив.

Сергій Брильов має британське громадянство. У березні Лондон запровадив проти нього персональні санкції, заявивши про причетність телеведучого до російської пропаганди війни проти України.

У 2018 році російський опозиціонер Олексій Навальний опублікував інформацію про те, що Брильов та його дружина мають не лише громадянство Великобританії, а й володіють квартирами в Лондоні вартістю 700 тисяч фунтів. Тоді ж розслідувачі вказували, що Брильов незаконно увійшов до громадських рад при російських МВС та Міноборони. У 2011 році президент Росії своїм указом заборонив особам з іноземним громадянством бути членами таких рад.

Росія додала до списку «недружніх» країн Данію, Грецію, Словенію, Хорватію та Словаччину

Данія, Греція, Словенія, Хорватія та Словаччина потрапили до списку країн, які, за твердженням влади Росії, здійснюють «недружні дії" щодо російських компаній та громадян. Розпорядження щодо внесення вказаних країн до такого списку підписав прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін.

Згідно з документом, Словенія та Хорватія не зможуть наймати співробітників з Росії у свої дипмісії та консульства. Греції дозволили укласти трудові договори із 34 працівниками, Данії – з 20, Словаччини – із 16.

Тепер до списку «недружніх» у Росії входять 48 країн і територій, зокрема держави Євросоюзу, Великобританія, США, Канада та Японія. Початковий перелік було затверджено урядом РФ у березні. Тоді до списку внесли країни, які запровадили або підтримали санкції проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну.

1 квітня «недружні» країни, за дорученням Путіна, зобов’язані вести розрахунки за газ тільки в рублях. Частина європейських компаній на це не погодилася. Зокрема, платити за російський газ у рублях відмовилися Болгарія, Данія, Нідерланди, Польща та Фінляндія. «Газпром» припинив постачання палива до цих країн.

Вперше термін «недружні країни» з’явився у російському законодавстві у квітні 2021 року. За кілька тижнів Росія офіційно визнала такими США і Чехію.

Ватажки угруповань «ДНР» та «ЛНР» заявили про блокування Google на окупованій частині Донбасу

Ватажки угруповань «ДНР» та «ЛНР» заявили про блокування роботи пошукача Google на окупованих територіях Донбасу.

Напередодні на ресурсах бойовиків угруповання «ЛНР» його ватажок Леонід Пасічник заявив, що Google «веде цілеспрямовану пропаганду тероризму та екстремізму», а тому ухвалене рішення про блокування пошуковика.

Вже сьогодні таку ж заяву зробив ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін. Він стверджує, що Google «відкрито, за наказом своїх кураторів з американського уряду, пропагує тероризм та насильство щодо всіх росіян і особливо населення Донбасу».

У травні в ОРДЛО вже заблокували Facebook та Instagram, заявивши, що ці платформи буцімто допускають «заклики до насильства щодо російськомовних користувачів».

Експосадовці СБУ, колишні розвідник та співробітник ФСБ – про те, хто здав український південь Росії

Чому затримали колишнього начальника управління СБУ в Автономній Республіці Крим Олега Кулініча та за яким звинуваченням? Чи могли дії колишнього силовика сприяти захопленню півдня України російськими військами? Чому Росії вдалося швидко окупувати більшість Херсонської та частину Запорізької областей? Ці та інші питання обговорювали в проєкті Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

Армія РФ обстріляла три райони Дніпропетровщини, одна людина загинула, 9 поранені

Армія РФ в ніч на 22 липня обстріляла три райони Дніпропетровщини, одна людина загинула, 9 поранені, є масштабні руйнування: три школи, будинки, склади з зерном. Про це на брифінгу повідомив речник управління ДСНС у Дніпропетровській області Сергій Ковтонюк.

За його словами, через обстріли російської армії з реактивних систем залпового вогню Нікополя на Дніпропетровщині загинула 60-річна жінка. Ще одна людина легко поранена. Пошкоджені 11 приватних будинків, два авто і три господарчі споруди. Зруйнована залізнична колія, є пориви водо- і газогонів.

Через обстріл Апостолового зруйновані три ліцеї. Один із них мав ім’я педагога Олександра Залужного.

«Напевне, рашисти думали, що знищують школу, названу іменем головнокомандувача Валерія Залужного», – сказав Ковтонюк.

Також у місті пошкоджені житлові будинки. Поранені 8 людей: троє з них у лікарні, зокрема двоє – у тяжкому стані.

У Синельниківському районі Дніпропетровщини цієї ночі через ракетний удар загорілися склади, де було 30 тонн зерна. Знеструмлені два села.

Роботи з відновлення комунікацій тривають, рятувальники розбирають завали, повідомив представник ДСНС.

Росія, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

Роботи на місці обстріляної армією РФ школи у Краматорську завершені. З-під завалів витягнули тіла 3 людей

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомили, що вранці у п’ятницю завершили аварійно-рятувальні та пошукові роботи на зруйнованій внаслідок обстрілу військами будівлі школи у Краматорську на Донеччині.

«Проведено розчищення та розбір близько 205 т зруйнованих елементів будівлі, виявлено та вилучено з-під завалів тіла трьох чоловіків», – йдеться у повідомленні.

Російські війська обстріляли Краматорськ вночі проти 21 липня. Крім руйнування школи, за даними влади, було пошкоджено п’ятиповерхівку і 85 приватних будинків.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду». Москва також, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

У Росію депортовано 5100 українських дітей – уповноважена з прав дитини

З початку повномасштабного російського вторгнення до РФ депортовано 5100 українських дітей, повідомила радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук в ефірі телемарафону.

«Це дані Національного інформаційного бюро, яке працює в Україні, і саме цей орган є тим органом, куди звертаються люди, повідомляючи про факти депортації чи переміщення дітей. Так, ми можемо сказати, що зараз отримано заявок щодо таких фактів по депортації і переміщенню 5100 дітей. Ці заявки надходять і продовжують надходити щодня», – сказала Герасимчук.

За її словами, ці списки передаються до Міжнародного Червоного Хреста та інших міжнародних організацій, які «можуть допомогти Україні розшукати цих дітей на території РФ чи на окупованих територіях».

«На жаль, в України немає доступу до території РФ чи до окупованих територій, тому ми звертаємося до міжнародних організацій саме не з проханням повернути дітей до України (у них немає такого мандату), але вони можуть здійснювати пошукові дії і промоніторити стан, умови їхнього перебування і забезпечення їх прав», – зазначила Герасимчук.

Уповноважена з прав дитини зазначила, що на сьогодні є 46 випадків повернення дітей, і серед них є як сироти, так і діти, розлучені з батьками.

Раніше у Росії заперечували насильне вивезення українців. Зокрема, про це заявляв у квітні постійний представник Росії в ООН Василь Небензя під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН. Водночас він визнав вивезення понад 600 тисяч людей до Росії станом на початок квітня.

Продаж військової амуніції з гуманітарної допомоги: підприємцям повідомлено про підозру

Київська міська прокуратура повідомила про підозру двом підприємцям, які організували схему продажу гуманітарної допомоги для військовослужбовців, повідомила у п’ятницю пресслужба прокуратури.

«У квітні 2022 року керівник та засновник мережі підприємств, яке спеціалізується на продажу товарів військового призначення, звернулись до однієї з військових частин Нацгвардії України у місті Києві з проханням надати їх підприємству сертифікат кінцевого споживача з метою ввезення на митну територію України військової амуніції – бронепластин та захисних шоломів для подальшої безоплатної передачі цій військовій частині. Отримавши сертифікат, підприємці ввезли на територію України з Республіки Польща вантаж з 1500 бронепластин та 300 балістичних шоломів. Військова амуніція була оформлена як гуманітарна допомога. Це надало їм можливість уникнути проходження митних формальностей та сплати митних платежів до державного бюджету. У подальшому підозрювані відмовились передавати це майно на потреби захисників України», – розповіли у прокуратурі.

Повідомляється, що ввезені бронепластини та шоломи підприємці виставили на продаж через мережу своїх закладів.

«Правоохоронці провели 8 санкціонованих обшуків за місцями їх проживання, а також у магазинах та складах, належних їм підприємств. У ході слідчих дій вилучено частину нереалізованої військової амуніції, чорнові записи та 120 тис незареєстрованих набоїв до вогнепальної зброї. Ринкова вартість ввезеної військової амуніції становить близько 8 млн грн», – йдеться в повідомленні.

Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.

Біль батьків: діти, життя яких забрала війна (фотосвідчення)

Знімки відображають деякі з незліченних трагедій російського вторгнення в Україну. Матері та батьки оплакують своїх вбитих синів та дочок.

Станом на ранок 21 липня 2022 року, за даними Офісу генпрокурора, внаслідок збройної агресії РФ в Україні загинули 358 дітей.

В ООН станом на 18 липня підтвердили 5110 випадків загибелі цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, з яких 346 – неповнолітні. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.

РФ втратила на війні проти України близько 39 тисяч військових – Генштаб

Генеральний штаб Збройних сил України оновив дані про втрати російської армії в ході повномасштабної агресії. За його даними, загальні втрати сягнули приблизно 39 000 військових. За добу, 21 липня, загинули близько 150 російських військових.

Загалом, за даними Генштабу, від початку вторгнення 24 лютого Росія втратила також:

  • 1704 танки
  • 3920 бойових броньованих машин
  • 863 артилерійських системи
  • 251 РСЗВ
  • 113 засобів ППО
  • 221 літак
  • 188 гелікоптерів
  • 713 БПЛА
  • 167 крилатих ракет
  • 15 кораблів /катерів
  • 2803 одиниці автомобільної техніки та автоцистерн
  • 72 одиниці спеціальної техніки.

«Найбільших втрат противник зазнав на Криворізькому та Бахмутському напрямках», – йдеться в повідомленні.

9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.

Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.

В Україні зросла кількість поранених через війну дітей – ОГП

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україні загинули 358 дітей (дані за добу не змінилися), а от станом на ранок 22 липня зросла кількість поранених – понад 683, повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора.

За даними ОГП, понад 1041 дитина постраждала в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 361.

«Стало відомо ще про двох хлопчиків 13 та 14 років, які отримали поранення внаслідок обстрілу ворогом 20 липня Нікополя Дніпропетровської області», – йдеться в повідомленні.

Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду». Москва також, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

Як 9-річний Сашко два місяці прожив без батьків в окупації та евакуювався до родини

Обстріли, життя в окупації без батьків, дві евакуації – дев’ятирічний Сашко Мероненко все це пережив та зміг самостійно й за допомогою волонтерів дістатися з окупованого російськими військами села Підгірне Запорізької області до батьків у місто Запоріжжя. Кореспондентка телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», поговорила із Сашком та його мамою Кариною Мероненко.

В Естонії засудили далекобійника із Пскова за дрони на допомогу армії РФ у війні проти України – ЗМІ

Чотири місяці ув’язнення дав суд в Естонії Володимиру Шилову – співаку-далекобійнику із Пскова з подвійним громадянством, який купив на донати дрони для російської армії, яка воює проти України.

Як передає видання Delfi, Шилову дали загалом рік в’язниці – чотири місяці він проведе за ґратами, решту вісім – будуть умовними з чотирирічним випробувальним терміном.

Разом із Шиловим вирок винесли двом чоловікам, які йому допомагали: Іллі та Руслану Голембовським, які пожертвували гроші на купівлю дронів. Обох засудили до п’яти місяців ув’язнення умовно з випробувальним терміном на рік та вісім місяців.

Володимира Шилова заарештували 28 травня на кордоні, коли він перевозив до Росії три дрони, які планував відправити російській армії на війну проти України. Гроші на дрони він збирав у «Вконтактє» – там на нього підписані 3300 осіб. Нині вони збирають йому гроші на адвоката.

Шилову загрожувало до п’яти років ув’язнення. Прокуратура Естонії визнала купівлю дронів «участю або підтримкою акту агресії іноземної держави».

Після 24 лютого не лише Україна, а й країни Європи криміналізували підтримку російського вторгнення в Україну. В Естонії передбачена кримінальна відповідальність за участь у війні проти України на боці Росії, а також адміністративна – за публічну демонстрацію російської символіки.

Японія у звіті про загрози безпеці згадала про війну РФ проти України

У Японії опубліковано щорічну доповідь міністерства оборони, так звану «Білу книгу оборони», про загрози національній безпеці країни. Відповідно до тексту документа, такі загрози суттєво зросли, в тому числі, через війну РФ проти України, тиск Китаю на Тайвань і проблеми з ланцюжками постачання.

«Політичне, економічне та військове суперництво між націями очевидне, і виклик, кинутий міжнародному порядку, набув глобальних масштабів», – йдеться у доповіді.

Щодо війни Росії проти України наголошується, що «зміна статусу-кво в односторонньому порядку і силовими методами підриває основи всього міжнародного порядку, в тому числі Азії» та є «порушенням міжнародного права, яке забороняє застосування сили».

У документі зафіксовано факт «надання нелетального обладнання та товарів Україні на запит української сторони у світлі російської агресії».

Використання Росією сили для вирішення міжнародних суперечок може створити небезпечний прецедент, вказує міноборони Японії. Основну стурбованість Японії щодо безпеки викликають Китай, Росія та Північна Корея.

Міністерство оборони Японії щороку оприлюднює доповідь про ситуацію у світі з точки зору безпеки. Так звана «біла книга оборони» публікується напередодні подання бюджетного запиту на потреби оборони країни.

Крим і «судний день»

«Точка зору» Віталія Портникова, журналіста і політичного коментатора, оглядача Радіо Свобода і Крим.Реалії

Колишній президент Росії, заступник голови російської Ради безпеки Дмитро Медведєв погрожує Україні «судним днем» у разі обстрілів території Криму або спроб деокупувати анексований півострів. Втім, визнаємо одразу – до того моменту, коли у Збройних сил України з’являться такі можливості, мабуть, ще далеко. Навіть для забезпечення ударів по російських арсеналах зброї в Криму – не кажучи вже про можливість наступу на території півострова – українським військовим, очевидно, необхідно звільнити окуповану частину півдня України.

Далі – тут

Тривають бої на Краматорському і Бахмутському напрямках – Генштаб

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.

Військові розповіли, що на Донецькому напрямку основні зусилля армії РФ зосереджуються на Краматорському та Бахмутському напрямках.

На Краматорському напрямку російська армія веде штурмові дії в напрямку Верхньокам’янка –Верхньокам’янське, бойові дії тривають.

«Втратами для ворога завершились штурмові дії у напрямках Доломітне – Новолуганське та Стряпівка – Соледар. Дезорганізовані підрозділи окупантів наші воїни відігнали назад. Противник продовжує спроби штурму у напрямку Вуглегірської ТЕС та поблизу Покровського, бойові дії тривають», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що уі спроби штурмових дій військ РФ у напрямках Мала Семейдинуха – Андріївка та Давидів Брід – Білогірка придушено, російськ війська відійшли.

«Українська авіація та ракетно-артилерійські підрозділи продовжують успішне вогневе ураження скупчень живої сили, військової техніки російських окупантів та складів з боєприпасами. Внаслідок втрат особовий склад ворога на багатьох напрямках відмовляється йти в бій та вдається до саботажу», – підсумовує Генштаб.

Розпочалась сто сорок дев’ята доба війни РФ проти України.

Олігархом в Україні може бути визнано й іноземного бізнесмена – Данілов

До реєстру олігархів може потрапити й іноземний бізнесмен, якщо він веде діяльність на території України, заявив в ефірі телемарафону у четвер увечері секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

«Чи може громадянин іншої країни бути зареєстрований у нас як олігарх? Так, може», – сказав Данілов, додавши, «якщо людина діє на території нашої країни, не має значення, громадянином якої країни вона є».

Секретар РНБО зазначив: «Вона може бути олігархом, якщо вона діє на території нашої країни та має три із чотирьох критеріїв, які записав наш законодавець».

Таким чином Данілов відповів на запитання, чи можуть внести в реєстр олігархів Ігоря Коломойського, якого згадано у документі, який напередодні в мережі виклав депутат Сергій Власенко («Батьківщина»). Йдеться про нібито фотокопію «указу президента про втрату громадянства України» деякими особами, в тому числі і Коломойським.

За словами Данілова, укази про громадянство передбачають наявність у них персональних даних.

«Якщо в указах є персональні дані, вони закриті. Ви можете їх не побачити. Чи оприлюднять ці укази, я не можу сказати», – сказав Данілов.

Офіційного підтвердження справжності поширеного у мережі «указу» немає.

29 червня РНБО затвердила положення про реєстр олігархів, порядок його формування та ведення. 30 червня президент Володимир Зеленський ввів його у дію.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG