Російських військових, які відмовилися воювати, тримають «на підвалі» на Луганщині – родичі
Близько 20 російських військових, які відмовилися працювати в Україні, тримають в ув’язненні на Луганщині під охороною бійців приватної військової компанії «Вагнер». Про це повідомляє телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки» з посиланням на матерів двох військовослужбовців.
За їхніми словами, «відмовники» сидять у підвалі, їм погрожують слідчим ізолятором та судом. Телеканал називає ім’я одного з військовослужбовців – це рядовий інженерно-саперної роти військової частини №09332 Артем Горшенін.
Як випливає з розповіді матері Горшеніна, спочатку солдатів цієї військової частини привезли на територію України обманом. В останні кілька днів вона не може вийти на зв’язок із сином і не знає, що з ним.
Днями стало відомо, що близько 300 військовослужбовців із дислокованої в Буйнакську (Дагестан) 136-ї мотострілецької бригади через місяць після початку війни в Україні відмовилися продовжувати в ній участь і самовільно залишили місця розташування військ.
Також днями повідомлялося про численні рапорти про розірвання контракту, подані військовослужбовцями з Бурятії. Як стверджується, після погроз і тиску частина з них відмовилася від наміру піти з армії.
З початку вторгнення російських військ в Україну незалежні медіа регулярно повідомляють про відмови представників різних силових структур Росії їхати воювати чи продовжувати брати участь у війні. Міністерство оборони Росії, як правило, не коментує такі повідомлення, це ж стосується й останнього повідомлення «Настоящего времени».
США наразі передали Україні 12 HIMARS, загалом планують передати більше 20 – генерал Міллі
Загалом Сполучені Штати вже передали Україні 12 реактивних систем залпового вогню HIMARS. Про це заявив голова об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі після зустрічі Контактної групи з питань оборони України 20 липня.
«Наразі ми транспортували до України 12 HIMARS. Це частина з понад 20-ти, обіцяних Сполученими Штатами та нашими союзниками», – сказав він.
За словами Міллі, 200 українських військових вже пройшли навчання на цих реактивних системах, і США планують навчити «ще багатьох».
Раніше 20 липня міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив передачу Україні ще чотирьох реактивних систем залпового вогню HIMARS.
Українські військові все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів, зокрема, на Херсонщині.
14 липня у Генштабі ЗСУ заявили, що завдяки потужній роботі Збройних сил російські війська змушені переносити свої склади з боєприпасами та пальним. У Генштабі припускають, що тепер війська РФ перенесуть свої склади в об’єкти цивільної інфраструктури.
Удари по тилах РФ почалися невдовзі після повідомлення про те, що в Україну прибули передані США системи залпового вогню HIMARS, які можуть вражати цілі на відстані близько 70–80 кілометрів.
Європейські експерти вимагають від Німеччини пришвидшити постачання зброї Україні
Майже сотня міжнародних експертів країн Східної Європи виступили з відкритим листом до уряду Німеччини, вимагаючи максимально прискорити і розширити постачання Україні сучасного важкого озброєння. Текст оприлюднило видання Focus Online.
Сподівання на те, що Європа зможе сприяти досягненню світу в Україні шляхом дипломатичних переговорів, автори письма вважають невиправданим.
Відкритий лист під назвою «Тяжке озброєння – зараз!» підписали 96 політологів, істориків і політиків. Він став відповіддю на звернення німецьких інтелектуалів, яке вийшло у червні в газеті Zeit під заголовком «Зупинити озброєння – зараз!»: у ньому вчені, публіцисти та діячі культури закликали німецький уряд не озброювати Україну, а домагатися мирного процесу дипломатичним шляхом.
Автори нинішнього листа у відповідь критикують авторів попереднього за слабке розуміння політичних прагнень Москви, адже ніхто з них не є фахівцем зі Східної Європи.
Автори листа вважають, що Росія не готова до мирних переговорів, а її військова агресія щодо України є лише одним із проявів прагнення Володимира Путіна встановити гегемонію Росії у всьому східноєвропейському регіоні.
Вони згадують більш ранні претензії РФ на домінування в Молдові, Грузії, на Північному Кавказі, а також свідоцтва про ймовірні порушення російською владою та їх ставлениками прав людини в регіонах України, що контролюються Росією. Як наголошується в листі, єдиний спосіб зупинити російську агресію – протистояти їй, і Європа має допомогти в цьому Україні.
Ініціатор нового звернення, експерт Стокгольмського центру вивчення Східної Європи Андреас Умланд, у коментарі для Redaktionsnetzwerk Deutschland погодився, що переговори та припинення вогню рано чи пізно будуть необхідні, але зараз Україні потрібна саме важка зброя – якнайшвидше і якнайбільше. Він наголосив, що озброєння знадобиться їй і для безпеки у майбутньому, оскільки Україна ще довго не буде інтегрована у військові союзи.
Україна отримала перші гаубиці Panzerhaubitze 2000 від Німеччини у червні – через чотири місяці після початку повномасштабного російського вторгнення.
Не просто коментарі: як Росія воює в YouTube (дослідження)
Понад три з половиною тисячі YouTube акаунтів, зареєстрованих 24-25 лютого, майже тисяча супер продуктивних користувачів: про це йдеться у звіті IT-компанії Trementum, що вивчала російську пропаганду у коментарях під англомовними відео на YouTube. Фахівці проаналізували поведінку тисяч юзерів у перші кілька тижнів повномасштабної війни та виявили, що активність там була скоординована – зазвичай такі дії називають атакою ботів.
В інтерв’ю Радіо Донбас.Реалії аналітики Trementum Катерина Кононова (ScD, R&D Director at Trementum Analytics) і Тетяна Гайдучик (Data Scientist at Trementum Analytics) розповіли про те, як змінились «цифрові» плани російської пропаганди, чому масовані коментарі можуть працювати проти України, і чому YouTube не квапиться блокувати вірогідно фейкові акаунти.
ЄС пропонує добровільне 15-відсоткове скорочення споживання газу
Європейська комісія запропонувала запровадити добровільне 15-відсоткове скорочення цільового споживання газу для країн Європейського Союзу у разі припинення поставок російського палива до Європи.
«Ми повинні підготуватися до можливого повного припинення поставок російського газу», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн журналістам у Брюсселі 20 липня.
Вона додала, що такий сценарій можливий.
«Росія шантажує нас. Росія використовує енергетику як зброю. І тому в будь-якому випадку, будь то часткове, серйозне відключення російського газу або повне припинення російського постачання, Європа повинна бути готова», – додала фон дер Ляєн.
Згідно з пропозицією, 15-відсоткове скорочення триватиме з 1 серпня до 31 березня наступного року і розраховуватиметься на основі середнього споживання кожної країни за той самий період протягом 2016-2021 років.
Комісія може зробити обмеження обов’язковим, якщо вирішить, що в ЄС існує значний ризик серйозного дефіциту газу.
Для того, щоб пропозиція була прийнята, потрібна згода кваліфікованої більшості 15 членів із 27, або ж країн ЄС, які представляють щонайменше 65 відсотків населення блоку.
Дипломати ЄС мають обговорити пропозицію 22 липня з метою затвердження на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС 26 липня.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) попередив про владу, яку може мати президент Росії Володимир Путін, застосовуючи як зброю експорт енергоресурсів та придушуючи економіку країн блоку.
«Часткове припинення поставок газу вже впливає на зростання Європи, а повне припинення може бути значно серйознішим», — попередив МВФ у своєму блозі.
В установі додали, що валовий внутрішній продукт таких країн-членів, як Угорщина, Словаччина та Чехія, може скоротитися на до 6 відсотків.
З 11 липня Росія зупинила прокачування природного газу до Німеччини газопроводом «Північний потік». Про це було оголошено заздалегідь – оператор газопроводу, компанія Nord Stream AG, стверджує, що йдеться про планову профілактику, яка триватиме до 21 липня.
Однак у Німеччині та інших країнах ЄС побоюються, що на тлі протистояння, пов’язаного з війною в Україні, подача газу може й не відновитись – що призвело б до гострої енергетичної кризи в Європі.
Перша леді Олена Зеленська попросила США надати більше зброї Україні, яку можна використати для запобігання ударам російської авіації, які «вбивають дітей у візочках», і яка може захистити українців від російських «терористичних атак». «Ми хочемо, щоб кожен батько та кожна мати могли сказати своїм дітям, щоб вони лягали спати спокійно. Більше ударів із повітря не буде», – сказала Олена Зеленська.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що очікує на «значні результати» від зустрічей своєї дружини у Вашингтоні. Він сказав, що її звернення до членів Конгресу буде важливим.
Окрім зустрічі з президентом США Джо Байденом та першою леді Джилл Байден у Білому домі, Олена Зеленська також відвідала Державний департамент та зустрілася з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
У Росії вирішили маркувати «Вікіпедію» як «порушника» законів через статті про війну
Російський регулятор «Роскомнагляд» повідомив, що застосує «примусові заходи» щодо американського фонду Wikimedia Foundation, який керує онлайн-енциклопедією «Вікіпедія» через буцімто порушення законів у зв’язку зі статтями про війну.
Як йдеться на сайті російського відомства, «Роскомнагляд» зобов’яже пошукові системи повідомляти користувачів про те, що «Вікіпедія» порушує російське законодавство, – до «усунення порушень».
«На інтернет-ресурсі Wikipedia (належить Wikimedia Foundation, Inc.) залишається невидаленою низка матеріалів, визнаних забороненими, у тому числі фейків про хід спеціальної військової операції на території України», – йдеться в повідомленні.
У відомстві також зазначили, що некомерційну організацію Wikimedia Foundation вже притягали в Росії до адміністративної відповідальності за невидалення «протиправної інформації».
Раніше російський суд призначив організації два штрафи на 5 мільйонів рублів за відмову видалити з онлайн-енциклопедії статті про війну в Україні.
Посли ЄС узгодили сьомий пакет санкцій проти Росії
Євросоюз у середу затвердив черговий, сьомий пакет санкцій щодо Росії через її вторгнення в Україну. Санкційний список буде опубліковано 21 липня. Про це повідомив постійний представник Литви при ЄС Арнольдас Пранцкявичюс та редактор Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода з питань Європи Рікард Юзвяк у твітері.
Згідно з повідомленнями, обмеження стосуватимуться заборони експорту золота та ювелірних виробів із нього з Росії та блокування європейських активів «Сбербанку».
Санкції також передбачають нові заходи експортного контролю та обмеження проти понад 50 юридичних та фізичних осіб. Як повідомлялося раніше, до списку, зокрема, потраплять актори Сергій Безруков та Володимир Машков, мер Москви Сергій Собянін. Повний список обмежень та осіб, проти яких вони запроваджуються, буде опубліковано в Офіційному журналі ЄС.
Майже все російське золото видобувається у Сибіру. Найбільше – у Красноярському краї, Магаданській області та в Якутії. Загалом на Росію припадає 9% світового видобутку золота. Торік РФ експортувала майже все видобуте золото за кордон (302 тонни із 346). Переважно золото вивозили до Великобританії, яка разом із США, Канадою та Японією заборонила ввезення дорогоцінного металу наприкінці червня.
З лютого в Росії засекретили дані про експорт золота, але, за даними Асоціації надрокористувачів Магаданської області, експорт практично припинився в березні-квітні цього року.
Попередній шостий пакет передбачав заборону на ввезення нафти з Росії морським шляхом з 5 грудня 2022 року. Очікується, що європейський імпорт нафти з Росії скоротиться приблизно на 90%. США заборонили імпорт нафти, газу та вугілля з Росії на початку березня 2022 року.
При цьому жоден пакет санкцій ЄС не передбачає ембарго на газ.
Перша леді Олена Зеленська у зверненні до членів Конгресу США попросила більше зброї для України
Перша леді Олена Зеленська попросила США надати більше зброї Україні, яку можна використати для запобігання ударам російської авіації, які «вбивають дітей у візочках», і яка може захистити українців від російських «терористичних атак».
Олена Зеленська, яка перебуває з візитом у Вашингтоні, у виступі перед Конгресом США 20 липня в Капітолії заявила, що Україна вдячна за військову допомогу, яку США надали дотепер, але нині Україна особливо потребує систем протиповітряної оборони.
«Ми хочемо, щоб кожен батько та кожна мати могли сказати своїм дітям, щоб вони лягали спати спокійно. Більше ударів із повітря не буде», – сказала Олена Зеленська.
Тезою про «дітей, убитих у візочках» вона звернула увагу американських законодавців на російський ракетний удар по Вінниці минулого тижня, де жертвами також стали діти.
Олена Зеленська згадала у своїй промові і про літніх людей, які пережили Другу світову війну та Голокост тільки для того, щоб бути вбитими авіаударами РФ у 2022 році.
«На жаль, війна не закінчена», – зазначила перша леді України, і сказала, що просить про зброю від імені вбитих та поранених українців та від імені тих, хто вижив.
Олена Зеленська, яка відвідала Білий дім 19 липня, сказала, що нинішня реальність така, що вона та інші матері в Україні запитують, чи повернуться їхні діти до школи восени, а вчителі задаються питанням, чи мають вони готуватися до навчання чи перебування у бомбосховищах.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що очікує на «значні результати» від зустрічей своєї дружини у Вашингтоні. Він сказав, що її звернення до членів Конгресу буде важливим.
Окрім зустрічі з президентом США Джо Байденом та першою леді Джилл Байден у Білому домі, Олена Зеленська також відвідала Державний департамент та зустрілася з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що заява російського міністра Сергія Лаврова про бажання Росії захопити більше українських територій свідчить про те, що Росія хоче крові, а не переговорів.
«Зізнання міністра закордонних справ РФ у мріях захопити більше української землі доводять: Росія відкидає дипломатію і зосереджена на війні та терорі. Росіяни хочуть крові, а не переговорів. Закликаю всіх партнерів посилити санкції проти РФ та прискорити постачання зброї Україні», – написав Кулеба у твітері.
Крім того, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у твітері написав: «Вочевидь у МДІМВ погано викладали не лише географію, а й міжнародне право. Інакше голова МЗС РФ міг би знати, що війна – це війна, окупація – це окупація, а знищення нації – геноцид. А от географії С. Лаврова навчать Збройні сили України й далекобійна артилерія. Трохи терпіння».
20 липня в інтерв’ю агентствам «РИА Новости» і RT міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв’ю «РИА Новости» заявив, що цілі Москви в Україні тепер виходять за межі Донбасу: «Зараз географія інша. Це далеко не лише «ДНР» та «ЛНР», це ще й Херсонська область, Запорізька область та низка інших територій». Лавров додав, що «якщо Захід надасть Києву зброю далекого радіусу дії, то географічні цілі «спецоперації» в Україні ще більше розширяться».
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
Війська РФ ведуть штурмові дії на підступах до Вуглегірської ТЕС, бої тривають – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що на Слов’янському напрямку українські військові успішно відбили штурмові дії військ РФ в районі Богородичного.
На Краматорському напрямку штурмові дії в районах Григорівки та Спірного закінчились для армії РФ втратами та відступом.
На Бахмутському напрямку російські військові ведуть штурмові дії у районі Берестового та на підступах до Вуглегірської ТЕС, бойові дії тривають.
«Чергову розвідку боєм в районі Новоселівка Другої окупанти знову провалили, зазнали втрат та відійшли. Така ж участь у ворожих підрозділів, що наступали у напрямку Микільського та Новомихайлівки», – розповіли у Генштабі.
У ЗСУ підсумовують: «Українські захисники завдають ворогу втрат на всіх напрямках де тривають активні бойові дії».
Триває сто сорок сьома доба війни РФ проти України.
Київ отримав відстрочку платежів з обслуговування боргу для України – Мінфін
Міжнародні партнери України у G7 і члени Паризького клубу кредиторів оголосили про відстрочення платежів з обслуговування боргу для України, повідомила у середу пресслужба Міністерства фінансів.
«20 липня група кредиторів України з країн G7 та членів Паризького клубу кредиторів («Група кредиторів») оголосила про свій намір відстрочити виплату основної суми боргу та відсотків до кінця 2023 року з можливістю продовження відстрочки на рік – до 2024 року. Група кредиторів визнала взірцевий досвід України щодо обслуговування боргу станом на сьогодні. Група кредиторів також висловила свою підтримку щодо оголошених сьогодні запитів на отримання згоди як щодо єврооблігацій України, що перебувають в обігу, так і ВВП-варантів, а також наполегливо закликала власників єврооблігацій і варрантів погодитися на запити України», – йдеться в повідомленні.
Міністр фінансів Сергій Марченко подякував міжнародним партнерам.
«Це суттєва підтримка для державних фінансів України у визначний для держави історичний період. Разом із відстроченням платежів з обслуговування боргу по єврооблігаціям і варантам (відповідний запит на згоду надіслано їх власникам), оголошене зменшення боргового навантаження офіційного сектору дозволить Україні спрямувати дефіцитні валютні ресурси на найнагальніші потреби, включаючи військові, соціальні та гуманітарні», – сказав Марченко.
До групи кредиторів України входять Канада, Франція, Німеччина, Японія, Велика Британія та США. До групи спостерігачів – Австралія, Австрія, Бельгія, Бразилія, Данія, Фінляндія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Корея, Нідерланди, Норвегія, Південна Африка, Іспанія, Швеція та Швейцарія.
Раніше уряд опублікував постанови №805 та №806, яким доручив Міністерству фінансів домовитися з кредиторами України про відтермінування виплат за єврооблігаціями та ВВП-варантами.
На Донбасі не зупиняться? Лавров оголосив нові «цілі» РФ, а США нададуть ще 4 HIMARS
- Географічні цілі «спеціальної воєнної операції» (так Росія називає своє вторгнення) в Україні змінилися – і тепер РФ намагатиметься захопити не лише Донецьку і Луганську області, але й інші терени.
Про це в інтерв’ю російським виданням сказав міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. Він додав, що «цілі» РФ можуть змінюватися, якщо Захід надаватиме Україні далекобійне озброєння.
- Тим часом США анонсували поставки ще чотирьох ракетних установок HIMARS.
Про це повідомив міністр оборони США Ллойд Остін після завершення зустрічі у форматі «Рамштайн».
- Що стоїть за погрозами Лаврова? І як змінять хід війни додаткові HIMARS?
Про це і не тільки говоримо в програмі Свобода LIVE на @Радіо Свобода.
Обстріли з «ядерної фортеці». Як Росія намагається зірвати контрнаступ ЗСУ на півдні?
Дві людини загинули, ще дев’ятеро поранені внаслідок обстрілу Нікополя Дніпропетровської області з реактивних систем залпового вогню «Град», що стався проти ночі 20 липня. Серед постраждалих – четверо дітей, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко. Останніми днями російська армія інтенсивно обстрілює Нікополь з окупованих Енергодару та Запорізької АЕС, що розташовані через річку Дніпро.
Чому російська армія обстрілює Нікополь на Дніпропетровщині? Якою є гуманітарна ситуація у місті? Що відбувається на захопленій російськими військами Запорізькій атомній електростанції? Ці та інші питання обговорювали в проєкті Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Під закон про олігархів можуть підпадати близько 86 осіб – секретар РНБО
Секретар РНБО України Олексій Данілов провів у середу нараду щодо стану виконання закону про олігархів, повідомляє пресслужба відомства.
«Секретар РНБО України зазначив, що нині під перевірку на відповідність критеріям, визначеним законом, можуть підпадати близько 86 осіб», – йдеться в повідомленні.
У пресслужбі РНБО кажуть, що за результатами наради низку «протокольних доручень» про виконання закону отримали уряд, Антимонопольний комітет, СБУ та НБУ.
Раніше сьогодні народний депутат Олексій Гончаренко у Telegram написав, що за рішенням РНБО можуть бути оголошені підозри у «державній зраді» Євгену Мураєву та Вадиму Рабіновичу. Втім жодного офіційного підтвердження, в тому числі від керівництва РНБО, наразі немає.
29 червня РНБО затвердила положення про реєстр олігархів, порядок його формування та ведення. 30 червня президент Володимир Зеленський ввів його у дію.
Франція передала Україні мобільну лабораторію ДНК
Франція передала Україні у якості гуманітарної допомоги мобільну лабораторію ДНК, йдеться в повідомленні у Telegram-каналі Офісу генпрокурора.
«Французькі експерти були в числі перших, хто прибув в Україну для допомоги у документуванні воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на території нашої держави. Ми вдячні французьким колегам за надану підтримку», – сказав заступник генпрокурора Максим Якубовський.
В ОГП розповіли, що лабораторія ДНК призначена для оперативного вирішення питань з виявлення та ідентифікації жертв війни на деокупованих територіях.
Повідомляється, що французька сторона провела навчання для десяти українських експертів щодо використання матеріалів та обладнання цієї мобільної лабораторії ДНК.
Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.
У Пентагоні підтвердили передачу Україні ще 4 HIMARS
Міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив передачу Україні ще чотирьох реактивних систем залпового вогню HIMARS. Про це він сказав у рамках чергової зустрічі Контактної групи з оборони України (в режимі онлайн – ред.), передає Reuters.
«Ми продовжуватимемо шукати інноваційні шляхи для надання довгострокової підтримки хоробрим чоловікам і жінкам українських Збройних сил, і ми будемо підбирати нашу допомогу так, щоб Україна мала технології, боєприпаси та вогневу міць для самооборони», – сказав голова Пентагону.
8 липня високопоставлений чиновник зі сфери оборони США вже повідомляв про плани відправки в Україну в рамках нового пакету озброєнь на 400 мільйонів доларів чотирьох високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS із боєприпасами. Чиновник на умовах анонімності сказав, що додаткові HIMARS дозволять збільшити загальну кількість цих систем, вже надісланих в Україну.
Координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки США Джон Кірбі днем раніше казав, що цього тижня адміністрація Джо Байдена оголосить про передачу зброї та обладнання для України – це буде 16-й пакет допомоги.
«Пакет включатиме більше HIMARS, які українці використовують дуже ефективно, щоб змінити ситуацію на полі бою», – сказав він.
У МЗС заявили, що очікують від Пекіна впливу на Москву, аби змусити її припинити війну проти України
У Міністерстві закордонних справ заявили, що очікують від Пекіна використання свого впливу на Москву, аби змусити її припинити війну проти України.
«Важливо дивитися правді в очі: міжнародна спільнота була змушена запровадити санкції проти РФ, аби позбавити її можливостей подальшого ведення війни та притягнути до відповідальності за скоєні злочини. Розраховуємо, що Китай як відповідальний член міжнародної спільноти, який послідовно обстоює принципи миру та поваги до міжнародного права, не буде політизувати питання агресії Росії проти України. Очікуємо, що натомість Пекін використає свій вплив на Москву, аби змусити її припинити війну та повернутися до поваги Статуту ООН та міжнародного права, основоположними принципами якого є незастосування сили та повага до суверенітету і територіальної цілісності іноземних держав», – заявив у коментарі Радіо Свобода речник МЗС України Олег Ніколенко.
В українському МЗС наголосили, що «відповідальність за збройну агресію проти України несе лише Російська Федерація, яка в 2014 році окупувала Крим і частину Донбасу, а в лютому 2022 року розпочала нічим не спровоковану масштабну війну».
Відповідна заява з’явилася після того, як посольство Китаю в США 19 липня оприлюднило заяву зовнішньополітичного відомства про те, що США буцімто винні у «кризі в Україні» і «повинні глибоко задуматися про свої помилкові дії, тиск та роздмухування вогню в українському питанні».
Олена Зеленська виступить у Конгресі США
Триває візит української першої леді до Вашингтону. Законодавці США збираються заслухати в середу першу леді України Олену Зеленську під час її виступу на Капітолійському пагорбі. Президент України Володимир Зеленський перед виступом заявив, що Олена Зеленська виступатиме від імені всіх українських матерів і жінок.
«І я справді вірю, що це почують ті, від кого залежить прийняття рішень у США», – сказав президент.
Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі закликала всіх членів Палати представників і Сенату прийти на виступ, сказавши, що це буде «важлива та своєчасна можливість почути безпосередньо першу леді Зеленську, дізнатися більше про жахливі втрати російського вторгнення та висловити нашу вдячність народу України за його боротьбу за демократію».
У вівторок, 19 липня, Олена Зеленська зустрілась із першою леді США Джилл Байден, на запрошення якої прихала до США. Президент США Джо Байден також привітав Зеленську.
«Українська перша леді Олена Зеленська втілює таку саму стійкість і витривалість, як і її країна, – написав Байден у вівторок у твітері. – Для Джилл та мене було честю вітати її в Білому домі сьогодні».
Це вже друга зуcтріч Зеленської та Байден. Раніше цього року Байден та Зеленська зустрічались в Ужгороді. Під час турне у травні Байден відвідала Румунію, Словаччину та Україну.
У вівторок Байден сказала, що під час поїздки Олена Зеленська познайомила її з великою кількістю біженців та попросила допомогти у питаннях психічного здоров’я постраждалого населення.
«Я повернулася і поговорила зі своєю командою, і, я думаю, що ви отримали мій лист про те, що ми робимо, щоб допомогти з психічним здоров’ям матерям і дітям, які, ви знаєте, постраждали від такої трагедії та звірств. І тому я працювала над цим. Команда працювала над цим», – цитують першу леді присутні на зустрічі у вівторок журналісти.
Білий дім каже, що перша леді України відвідує Вашингтон, «щоб висвітлити людську ціну агресії Росії проти України». Серед основних тем обговорення – подальша підтримка США уряду України та її народу, який захищає свою демократію, зокрема, аби «впоратися зі значними людськими наслідками російської війни, які відчуватимуться протягом багатьох років».
«Вона відвідала Україну в травні, щоб особисто побачити й поспілкуватися з тими, хто через війну втратив дім, близьких. Тепер моя черга говорити у США про українські потреби в нашому спротиві та боротьбі з агресором», – написала перша леді України на свої сторінці у Facebook.
Під час візиту Олена Зеленська зустрілася із державним секретарем Ентоні Блінкеним, адміністраторкою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Самантою Пауер, представниками української діаспори та постраждалими від ракетного обстрілу в Краматорську українцями, які перебувають на лікуванні у США.
23 липня Олена Зеленська планує провести другий форум перших леді та джентельменів, пише посольство України в ЄС. Одна із секцій саміту відбудеться в Брюсселі і буде присвячена фізичному та психологічному відновленню українців, йдеться в повідомленні.
СБУ повідомила про понад 800 кримінальних проваджень щодо колабораціонізму
Служба безпеки України СБУ розслідує понад 800 кримінальних проваджень за фактами вчинення колабораційної діяльності, повідомив речник СБУ Артем Дехтяренко.
«З початку повномасштабної агресії РФ СБУ розслідує більше 800 кримінальних проваджень за фактами вчинення колабораційної діяльності. Серед підозрюваних – високопосадовці державних установ, які перебувають на тимчасово окупованих територіях півдня та сходу України», – повідомив Дехтяренко.
Зокрема, за його словами, повідомлено про підозру заступнику директора Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури Херсонської облдержадміністрації, який допоміг РФ перекинути бронетехніку з Криму до Херсонщини. За це російські сили призначили його керівником так званого «державного унітарного підприємства Херсонська залізниця».
«Крім того, у Луганській області спецслужба викрила чотирьох колишніх представників «Партії регіонів», які добровільно погодились увійти до керівного складу окупаційної адміністрації так званого «Старобільського району ЛНР», – додав Дехтяренко.
Здійснення колабораційної діяльності (ч. 1 ст. 111-1 КК України) дозволяє притягувати до відповідальності осіб, які у будь-якій формі співпрацюють з державою-агресором. Санкція за вчинення такого злочину передбачає покарання до 12 років позбавлення волі.