Лукашук пояснив, чому жителі Кривого Рогу чули звуки вибухів
Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук пояснив, чому жителі Кривого Рогу могли чути звуки вибухів.
«Хочу звернути увагу на те, що ввечері з‘явилася інформація про вибухи, які люди чули у Кривому Розі. Повідомляю, що, за інформацією військових, це був обстріл територій Миколаївської області на межі з Дніпропетровщиною. Саме його і чули криворіжці», – написав він у телеграмі.
Раніше у соцмережах повідомлялося, що в Кривому Розі чутно вибухи.
Водночас, за даними Миколи Лукашука, російські війська сьогодні двічі атакували територію Зеленодольської громади. Внаслідок одного з обстрілів на полі сталася пожежа – знищено майже 5 га пшениці.
Росія намагається залякати українців – посол США в ОБСЄ
Росія намагається залякати українців. Про це під час брифінгу 15 липня зазначив посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер.
«Мені дуже чітко зрозуміло, що Росія знущається над українським народом. Наш звіт показує, що обсяг і частота невибіркових атак на цивільних мешканців та цивільні об'єкти є достовірним доказом того, що бойові дії велися з порушенням міжнародного гуманітарного права. Це – військові злочини. І, я думаю, що тут є елемент спроби залякати населення України», – сказав Карпентер.
14 липня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні був презентований 115-сторінковий звіт щодо війни Росії проти України, який охоплює період з 1 квітня до 25 червня. Він демонструє «дві нові та надзвичайно тривожні тенденції»:
- повідомлення про «створення та використання так званих центрів фільтрації збройними силами Росії».
- повідомлення, що Росія намагається обходити свої міжнародні зобов’язання, передаючи утримуваних осіб так званим «ДНР» і «ЛНР» та дозволяючи їм «брати участь у проблематичних практиках, включаючи застосування смертної кари».
Загалом дослідження, проведене з 1 квітня до 25 червня, виявило, що серйозні порушення міжнародного гуманітарного права відбуваються системно та з «чіткими закономірностями», і «пов’язано здебільшого з російськими збройними силами».
«Останнє слово буде за українськими військовими» – Одеська ОВА про розмінування портів
Останнє слово у питанні можливого розмінування портів буде за українськими військовими. Про це у коментарі Радіо Свобода сказав речник Одеської ОВА Сергій Братчук.
«Що стосується розмінування наших портів, я впевнений, що тут останнє слово за нашими військовими. Ми розуміємо, що зниження безпековості регіону, зниження безпековості нашої оборони не те, що не стоїть на порядку денному, а взагалі не може обговорюватися. Тому, я впевнений, що без військових тут не обійдеться, все-таки вирішальне слово буде за ними. Це прекрасно всі розуміємо», – зазначив він.
Братчук також висловив впевненість, що розблокування експорту українського зерна «не буде за рахунок безпеки України».
Російська, українська та турецька військові делегації зустрілися з чиновниками ООН у Стамбулі у середу 13 липня для переговорів щодо відновлення експорту українського зерна на тлі загострення глобальної продовольчої кризи.
Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар заявив, що учасники чотиристоронніх переговорів домовилися про створення координаційного центру з експорту українського зерна морським шляхом.
За словами генсека ООН Антоніу Гутерреша, під час чотиристоронньої зустрічі у Стамбулі сторони досягли «критичного» прогресу щодо експорту зерна з України морським шляхом.
Перед цим міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що експорт зерна з українських портів не відновиться без гарантій безпеки для судновласників, вантажовласників та України як незалежної держави.
Путін скликає Радбез: чого хоче досягти Кремль, тероризуючи ракетними обстрілами українські міста?
- Ракетами по університетах
Сьогодні вранці серія вибухів знову прогриміла у Миколаєві. Російські сили влучили у два найбільші університети міста. Йдеться про Миколаївський національний університет імені Сухомлинського та Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова. За словами очільника області Віталія Кіма, у місті пролунало близько 10 вибухів. Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив про двох поранених.
Чого Росія намагається досягти, атакуючи цивільні об’єкти українських міст?
Про це і не тільки – в програмі Свобода LIVE на @Радіо Свобода:
«Оркестру потрібні музиканти»: прихована мобілізація для підсилення російських військ в Україні
За майже п'ять місяців війни в Україні Росія зазнала значних втрат у особовому складі. Російські чиновники зараз проявляють креативність у спробах поповнити військові лави – без фактичного оголошення війни та національної мобілізації в самій Росії.
Листівку, яка з’явилася на початку цього місяця на стінах під’їздів багатоквартирних будинків у підмосковному Одинцово – важко не помітити. Її наклеїли над оголошенням про те, коли в будинку відключать гарячу воду на технічне обслуговування.
Потрібні: чоловіки від 20 до 55 років для військової служби на контракті; початкова зарплата 200 тисяч рублів ($3400) на місяць. Звертайтеся в Одинцовський військовий центр.
У випусках новин державного телебачення вказані номери телефонів, за якими волонтери можуть отримати інформацію щодо участі в «спецоперації» в Україні. Сайти хедхантерів рясніють вакансіями «контрактників».
Згідно з повідомленнями, російські офіційні особи хочуть створити «добровольчі батальйони» в кожному з понад 80 регіонів країни, сформувавши до 34 000 нових військових для військових зусиль, ідеться в даних одного з аналітичних центрів.
Майже через п’ять місяців після початку найбільшої війни в Європі з часів Другої світової війни російська армія має проблему: не вистачає людей, занадто багато вбитих і поранених.
Голова ОВА розповів, чи існує загроза вторгнення на Сумщину
На кордоні вздовж Сумської області не спостерігається достатньої кількості російських військ для проведення вторгнення. Про це в коментарі Радіо Свобода розповів голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.
«На даний момент такої явної загрози немає, немає накопичення ударних угруповань вздовж кордону. Є у них поодинокі, бродячі підрозділи, які пересуваються вздовж кордону і обстрілюють нашу територію. Періодично прибуває техніка до кордону Сумської області. Вони вивантажуються в прикордонних територіях Росії і далі слідують в бік Харківської, Луганської областей. Останнім часом все менше спостерігається таких подій», – розповів Дмитро Живицький.
За його словами, російські війська продовжують обстрілювати Сумщину, використовуючи міномети, РСЗВ та інше озброєння.
«Практично все прикордоння, починаючи від межі з Чернігівською областю і закінчуючи межею з Харківською областю. На 10-15 кілометрів в глиб України Сумщина обстрілюється, практично щоденно є руйнування житлових будинків, соціальної інфраструктури», – зазначив Дмитро Живицький.
Війська РФ з «Ураганів» обстріляли ринок та житловий квартал у Бахмуті – поліція
Російські війська завдали з реактивних систем залпового вогню «Ураган» обстріляли центр Бахмута, є постраждалі, повідомляє у телеграмі пресслужба Національної поліції.
За попередніми даними, війська РФ випустили одну ракету по центральному ринку, ще дві – по житловому кварталу.
У поліції повідомляють, що внаслідок обстрілу зруйновано приміщення на ринку та магазини, від ударної хвилі пошкоджені вікна прилеглого п’ятиповерхового будинку.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
Міністр оборони Олексій Резніков переконаний, що Захід врешті-решт надать Україні сучасні літаки і танки. Про це він заявив в інтерв'ю українській службі BBC.
«Є дві речі, за які я ще борюся: це – сучасні танки й літаки. Поки що ми не пробили цей момент. Але я переконаний, нам і це вдасться. Для мене сьогодні відповідь «Це – неможливо» означає, що це можливо, тільки в майбутньому», – пояснив міністр.
При цьому Олексій Резніков зауважив, що, на його думку, має йтися не лише про літаки типу F-16.
Незадовго ракетного обстрілу двох університетів у Миколаєві, проросійські Telegram-канали розповсюджували інформацію, що там – «бази з боєприпасами та військовими», але це – неправда. Про це у коментарі Радіо Свобода заявив мер міста Олександр Сєнкевич.
«Насправді нічого цього там не було. І доказом цьому є відсутність детонації після ракетної атаки. По-друге, наші миколаївці (які не слухають та не чують нас) повикладали відео прямо із місця подій, де видно, що там рятувальники не витягують ані тіл у військовій формі, ані взагалі нікого там не витягують. Тобто це були порожні будівлі. Поруч з ними немає ані танків, ані будь-якої іншої військової техніки. Тобто росіяни навмисно знищують інфраструктуру», – пояснив мер Миколаєва.
За його словами, місцева влада сьогодні вранці нарахувала 16 ракет, що були випущені по місту.
HIMARS вже знищили понад 30 логістичних обʼєктів військ РФ – речник Міноборони
Речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник заявив, що системи залпового вогню HIMARS вже знищили понад 30 логістичних обʼєктів російських військ.
«Власне, що зараз активно робиться (знищується логістика противника – ред.). Славнозвісні Himars, які сьогодні прекрасно працюють на передовій. За останні тижні знищені більше 30 логістичних воєнних об'єктів противника, через що, наприклад, зараз наступальний потенціал російських окупаційних військ значно знижено», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Речник Міноборони зауважує, що на даний момент українське військо все ще потребує далекобійної артилерії, яка дозволяє знищувати логістику противника.
Українські військові все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів, зокрема, на Херсонщині.
14 липня у Генштабі ЗСУ заявили, що завдяки потужній роботі Збройних сил російські війська змушені переносити свої склади з боєприпасами та пальним. У Генштабі припускають, що тепер війська РФ перенесуть свої склади в об’єкти цивільної інфраструктури.
Удари по тилах РФ почалися невдовзі після повідомлення про те, що в Україну прибули передані США системи залпового вогню HIMARS, які можуть вражати цілі на відстані близько 70–80 кілометрів.
Німеччина передала кілька десятків пікапів для ЗСУ – посольство
Німеччина передала Україні 80 пікапів для потреб Збройних сил України, повідомляє пресслужба посольства ФРН в Україні.
«За останні три тижні Німеччина передала Україні 80 пікапів для Збройних сил України», – йдеться в повідомленні.
Чи були раніше подібні поставки, в посольстві не інформують.
У червні Україна отримала перші гаубиці Panzerhaubitze 2000, які Німеччина пообіцяла ще у квітні. Це перше озброєння, яке надав Берлін Україні.
1 червня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що його країна найближчим часом надасть Україні сучасні системи протиповітряної оборони. 16 червня, перебуваючи з візитом в Києві, він повторив про намір Берліна надати Україні «установки Iris, які будуть захищати цілі міста від повітряних нальотів». Коли очікувати цих поставок, невідомо.
Українська влада неодноразово заявляла, що українські міста потребують захисту від російських ракет.
Війська РФ знову завдали авіаудару по Краматорську – мер
Російські війська завдали чергового авіаракетного удару по Краматорську, повідомив мер міста Олександр Гончаренко.
«Черговий авіаракетний удар по Краматорську. Попередньо – без жертв», – написав він у фейсбуці.
За його словами, на місці вже працюють спеціалісти вибухотехнічних служб та рятувальники.
«Поширюють фейки та маніпуляції». У СБУ назвали 100 телеграм-каналів, які координує Кремль
У Службі безпеки України заявляють, що Росія намагається посіяти «зраду» та розхитати українське суспільство – на це працює низка нібито незалежних телеграм-каналів, роботу яких насправді координує Кремль. Про це йдеться у спільній заяві СБУ, РНБО, МВС, Міноборони, Мінкультури та інших українських відомств.
«Причетність таких каналів до російських спецслужб встановила раніше і СБУ в рамках відповідних кримінальних проваджень. Так, мова йде про Легитимный, Сплетница, Картель, Резидент, Наблюдатель, MediaPost, Женщина с косой та інші телеграм-канали, список яких час від часу доповнюється», – йдеться у заяві спецслужби.
СБУ закликає українців не користуватися цими каналами і в жодному разі не довіряти їм, оскільки «такі майданчики поширюють фейки та маніпуляції і є частиною інформаційної війни проти України».
Перевірити це твердження з інших джерел неможливо.
У полоні на окупованій території Донеччини помер громадянин Великобританії – ЗМІ
У полоні на окупованій території Донеччини помер громадянин Великої Британії Пол Урі. Як повідомила українська служба ВВС, про смерть чоловіка його родину сповістило МЗС Великої Британії.
ВВС повідомляє, що Полу Урі було 45 років і він був волонтером, який співпрацював із громадською організацією Presidium Network, та допомагав українцям під час війни. Родина Урі повідомила журналістам, що він хворів на цукровий діабет І типу.
Повідомляється, що Пола Урі затримали на одному з блокпостів на півдні України 25 квітня, коли він намагався в’їхати на підконтрольну росіянам територію.
Сьогодні сайти угуруповання «ДНР» повідомили із посиланням на так звану «омбудсменку» Дар’ю Морозову, що смерть Пола Урі настала ще 10 липня. Вона називає чоловіка «британським найманцем» і стверджує, що причиною смерті стали хронічні хвороби.
9 червня так званий «Верховний суд» незаконного збройного угруповання «ДНР» засудив трьох іноземців, які воювали в складі Збройних сил України, до смертної кари.Йдеться про двох британців – Шона Піннера та Ейдена Есліна – та громадянина Марокко Саадуна Брагіма. Всі вони підписали контракти із ЗСУ до початку повномасштабного вторгнення.
Читайте також: Британія і США засудили «смертний вирок» бойовиків полоненим іноземцям із ЗСУ
Низка європейських країн, включаючи Велику Британію, висловили протест через цей «вирок», зажадавши його скасування. Ватажки угруповання «ДНР» та представниця МЗС РФ Марія Захарова, заявили, що не бачать причин для перегляду рішення чи умов для обміну.
1 липня влада незаконного збройного угруповання «ДНР» звинуватила в найманстві ще двох громадян Великої Британії.
За інформацією російських інформагентств, Ділана Хілі та Ендрю Хілла звинувачують в «найманстві та участі у бойових діях у складі українських збройних формувань». Вони потрапили в полон на заводі «Азовсталь» в Маріуполі та в Миколаївській області, зараз їх утримують в СІЗО.
На початку війни Україна створила «Іноземний легіон» для громадян інших країн, які хочуть допомогти захистити країну від російського вторгнення.
Закінчення війни до кінця 2022-го є «абсолютно можливим» – Резніков
Закінчення війни до кінця цього року є «абсолютно можливим». Про це в інтерв'ю українській службі BBC заявив міністр оборони Олексій Резніков.
«Це реально, якщо наші партнери будуть продовжувати нам допомагати, вже абсолютно не сумніваючись, що вони допомагають переможцю... Зараз важливо, щоб ми синхронізували наші плани на контрнаступ з їхньою допомогою не тільки зброєю, а й продовженням ще більш серйозних санкцій (проти Росії). Це серйозний загальносвітовий проєкт», – пояснив міністр.
Раніше Олексій Резніков називав три варіанти закінчення війни та наголошував, що «капітуляційних домовленостей не буде».
У МЗС України відреагували на заяви Орбана, що Європа «вистрілила собі в легені» санкціями проти РФ
В Україні не погоджуються із твердженням про неефективність міжнародних санкцій проти РФ, заявив Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ у коментарі Радіо Свобода, коментуючи заяви прем’єр-міністр Угорщини Віктора Орбана, що Європа «вистрілила собі в легені» санкціями проти РФ.
«Нагадаю, що вони (санкції – ред.) були запроваджені у відповідь на розпочату Росією повномасштабну війну проти нашої держави, яка вже забрала десятки тисяч життів українців, залишила в руїнах сотні тисяч об’єктів критичної інфраструктури та змусила мільйони людей залишити свої домівки. Санкції допомагають притягнути державу-агресора до відповідальності за її злочини, а також послабити її здатність до подальшого ведення війни. Вбивають європейську економіку не санкції, а гібридна війна Росії. В Кремлі створили газову кризу в Європі, аби підірвати добробут в європейських країнах. Прем’єр-міністр Угорщини має закликати не до відміни санкцій проти Росії в той час, коли російська армія холоднокровно вбиває українських дітей в Вінниці, Харкові, Миколаєві та інших містах, а навпаки до нарощування ефективних кроків зі стримування російської агресивної політики», – заявив Олег Ніколенко.
Він додав: «Важливо дивитися правді в очі: за початок і продовження війни несе відповідальність виключно Росія. І лише примусивши її до миру завдяки спільним зусиллям та єдності можна ґарантувати, що і Україна, і Угорщина, і Європа загалом повернуться до нормального життя».
«У цьому контексті ми закликаємо партнерів до якнайшвидшого ухвалення сьомого пакету санкцій ЄС проти Росії, усунення лазівок для обходу санкційного режиму, а також подальшого нарощування об’ємів постачання важкого озброєння для української армії», – наголосив представник МЗС.
Поліція ідентифікувала 19 із 23 загиблих внаслідок ракетних ударів по Вінниці
Очільник Національної поліції України Ігор Клименко повідомив, що наразі ідентифікувано тіла 19-ти із 23 загиблих внаслідок учорашніх російських ракетних ударів по Вінниці.
«Серед жертв росії троє дітей: 4-річна дівчинка та двоє хлопчиків 7 та 8 років. Один із хлопчиків у момент атаки проходив обстеження у медичному центрі. Він загинув разом із мамою. Інший чекав дядька в припаркованому авто та потрапив у вогняну пастку. Родича цього хлопчика відкинуло вибуховою хвилею, нині він госпіталізований. В лікарні у тяжкому стані також перебуває і мати 4-річної загиблої дівчинки. 14 родичів безвісти зниклих осіб здали свої біологічні зразки», повідомив Клименко у фейсбуці.
За його словами, за медичною допомогою звернулися 183 потерпілих, 82 з них госпіталізували, серед поранених - 4 дитини.
За даними поліції, безвісти зниклими вважаються 8 людей.
У районі Бучі на Київщині можливі вибухи – влада попередила про антитерористичні навчання
У Бучанському районі Київської області у п’ятницю проходять антитерористичні навчання. Як повідомила пресслужба Бучанської міської ради, можливі звуки вибухів і пострілів.
«15 липня на території Бучанського району проводяться антитерористичні навчання, будуть чутні постріли та вибухи. Зберігайте спокій! Це наші тренуються, щоб знищувати ворога», – йдеться в повідомленні.
2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після відступу військових РФ у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки убивств цивільних жителів: людей виявляли посеред вулиць, у братських могилах, підвалах і колодязях.
Україна і Захід вимагають притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини через події на Київщині.
Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.
Коригували обстріли по Миколаївщині: СБУ заявляє про затримання «російських агентів»
Служба безпеки України заявляє про затримання «російських агентів», які коригували нещодавні ракетні обстріли по Миколаївщині і виявились місцевими мешканцями.
За інформацією спецслужби, вони передавали армії РФ дані про розміщення підрозділів ЗСУ та розташування інфраструктурних об’єктів у Миколаєві та Баштанці.
«У ході обшуку, проведеного за місцями проживання зловмисників, виявлено та вилучено комп’ютерну техніку та мобільні телефони з доказами протиправної діяльності», – зазначають у СБУ.
Затриманим оголошені підозри. У разі доведення їх вини, чоловікам загрожує від восьми до дванадцяти років позбавлення волі.
4 липня СБУ так само на Миколаївщині затримала трьох «глибоко законспірованих російських агентів», які збирали розвіддані щодо діяльності ЗСУ у причорноморських районах.