Міністерство оборони Росії заявило, що ракетний удар 14 липня по Вінниці був завданий тому, що у місцевій будівлі гарнізонного Будинку офіцерів ЗСУ буцімто була нарада українських військових з іноземцями.
Як заявив на брифінгу представник Міноборони РФ, у момент ракетного удару в будівлі були присутні «командування українських повітряних сил та іноземні постачальники озброєнь».
«Вони обговорювали передачу ЗСУ чергової партії літаків, засобів ураження, а також організації ремонту українського авіаційного парку. Внаслідок удару учасників наради знищено», – цитує телеканал «Звезда» заяву Міноборони РФ.
Внаслідок ракетного обстрілу Вінниці 14 липня, за останніми даними, загинули 23 людини, у тому числі троє дітей, ще не всі тіла ідентифіковані. Понад 70 людей в лікарні.
Старший радник постійного представництва Росії при ООН Євген Варганов першим з представників російської влади прокоментував удар по Вінниці. І він також сказав, що ракетний удар завдали по Будинку офіцерів, оскільки в ньому нібито «готувалися Збройні сили України».
Постраждав найбільше Будинок побуту, медичний центр поряд, а ще церква УПЦ (МП) та ще чимало будівель довкола. А Будинок офіцерів, як повідомляють місцеві ЗМІ, використовується як культурний центр, а не військовий об’єкт. 14 липня там із концертом мала виступити українська співачка Roxolana (справжнє ім’я – Роксолана Сирота). Вона повідомила, що під час обстрілу Вінниці загинув один із учасників її команди, ще один тяжко поранений.
Після удару по Вінниці президент Володимир Зеленський закликав партнерів України якнайшвидше визнати Росію «державою-терористом» та затвердити нові санкції проти РФ.
Обстріли військ РФ по Дніпропетровщині: зруйнована школа, знайдені сліди фосфорних боєприпасів
Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив про «напружену ніч тривог і обстрілів» в регіоні з боку російських військ.
«Російська орда атакувала одразу три райони області. Цілили по наших містах та селах з різної зброї. У Нікопольському районі через обстріл зайнялося пальне. Вогнеборці приборкували полум’я кілька годин. На місці обстрілу знайшли уламки від «Градів» та фосфорних боєприпасів. У Криворізькому районі ворог знову обстріляв зі ствольної артилерії паркову зону Зеленодольська. У Синельниківському районі «приліт». Ракета влучила у школу. Там серйозні руйнування. Рятувальники розбирають завали. Інформація про загиблих та постраждалих уточнюється», – написав Резніченко у Telegram.
В обласному управлінні ДСНС додали, що у полі Синельниківського району рятувальники знайшли воронку діаметром 5,5 м, глибиною 5 м.
«Ворог систематично цілить по містах та селах регіону з різної зброї. Удари наносить ракетами, ствольною артилерією та РСЗВ. На місці ударів залишаються уламки снарядів, які можуть бути небезпечними для життя людей. Особливо це стосується касетних елементів, які можуть непомітно лежати на дахах будинків, подвір’ях, у полях. Ні в якому разі їх не можна чіпати. Вони можуть здетонувати у будь-який момент», – попереджають рятувальники.
В окупованій Кадіївці на складах боєприпасів російських сил пролунали вибухи
Жителі окупованої Кадіївки (раніше Стаханов) Луганської області підтвердили Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода), що на складах зброї російських сил цієї ночі пролунали вибухи.
Очевидці розповіли журналістам проєкту, що вибухи пролунали близько 3-ї години ночі, після чого почалася детонація боєприпасів.
«Вибухає досі. Сильне задимлення, складно дихати. Постраждав приватний сектор. За 8 років такого ще не було ніколи», – повідомив очевидець з Кадіївки на правах анонімності.
Жителі Кадіївки у Telegram поширюють відео, з яких можна зробити висновок (автентичність відео редакція не має змоги перевірити – ред.), що вибухи продовжувались вранці 15 липня.
Українське командування наразі не повідомляло про ураження складів у Кадіївці.
Законопроєкт Палати представників Конгресу США про оборонний бюджет на 2023 рік передбачає виділення одного мільярда доларів в рамках Ініціативи сприяння безпеці України, повідомила у фейсбуці посол України в США Оксана Маркарова.
«Відповідно до законопроєкту, в рамках Ініціативи стосовно забезпечення безпеки України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI) буде виділено 1 мільярд доларів США. (Збільшено на 700 млн). Для вступу в силу закон має бути ухвалено Сенатом та підписано президентом США. Очікується, що Сенат зможе його узгодити найближчим часом», – написала Маркарова.
Вона розповіла, що законопроєкт також:
- передбачає боротьбу з залежністю від російської енергетики, яка вимагає від усіх основних операційних баз у зоні відповідальності Європейського командування США (U.S. European Command Area) ухвалення планів щодо зменшення залежності від російської енергетики, та ставить перед Міністерством оборони США завдання припинити використання російських енергоносіїв в повному обсязі;
- вимагає від Генерального інспектора (Inspector General) здійснення нагляду за використанням допомоги Україні, а також вимагає звітувати перед Конгресом кожні 6 місяців;
- щоквартальних брифінгів щодо зусиль із поповнення та відновлення запасів тактичних ракет, наданих Україні США, союзниками та партнерами;
- звіту про російські звірства в Україні, операції, пов’язані з російськими «фільтраційними таборами», і загрози, спричинені глобальною кризою продовольчої безпеки;
- звіту про зусилля РФ у розширенні своєї присутності та шкідливого впливу в Латинській Америці та Карибському басейні;
- звіту про розгортання Групи Вагнера в Африці та пов’язану з цим дестабілізацію «крихких» держав, напади на цивільне населення та інші злочини, а також зв’язки з російською державою.
День жалоби у Вінниці: тіла 2 дітей та 11 дорослих досі не ідентифіковані, ДСНС продовжує роботи
У Вінниці 15 липня – день жалоби за жертвами обстрілу, який російська армія влаштувала напередодні у центрі міста.
«День жалоби. День страшного болю і скорботи. 23 людини загинули, 3 дітей, серед яких 4-річна «сонячна» Ліза. Тіла двох дітей досі не ідентифіковані... Як і 11 дорослих. Мама Лізи жива. Вона прооперована, стан важкий. У лікарнях – 73 постраждалих. 18 – у розшуку зниклих безвісти. Співчуття рідним і близьким загиблих», – написав у Telegram Сергій Борзов, голова Вінницької ОВА.
Вінницька міська рада повідомила, що у день жалоби у Вінниці та області усі розважально-концертні заходи скасовані. Також припинені трансляції комедійних фільмів, гумористичних, розважальних, музичних передач.
«В усіх закладах міста не повинна лунати весела музика. Сьогодні приспущені державні прапори України на будинках і спорудах органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій», – йдеться в повідомленні.
Депутату Ковальову обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою – ДБР
Позафракційному народному депутату Олексію Ковальову обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повідомило у Telegram Державне бюро розслідувань.
«За клопотанням ДБР народному депутату України Олексію Ковальову обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без альтернативи внесення застави. Депутата оголошено в розшук», – йдеться у повідомленні.
У ДБР нагадали, що генеральний прокурор на підставі зібраних бюро доказів повідомила йому про підозру 6 липня 2022 року.
ДБР у квітні 2022 року відкрило кримінальне провадження щодо депутата, який після повномасштабного вторгнення РФ перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області.
У ході розслідування встановлено, що на початку липня цього року Олексій Ковальов обійняв посаду заступника голови у незаконно створеному окупаційною адміністрацією держави-агресора «уряді Херсонської області».
«Також народний депутат 8 червня 2022 року на своїй сторінці у соціальній мережі розмістив публікацію про нібито інтеграцію до країни-агресора частини України з метою здійснення впливу на громадськість та маніпуляції свідомістю», – йдеться в повідомленні.
Канада розширила санкції проти Росії за вторгнення в Україну
Влада Канади ввела нові санкції проти російських нафтогазової та хімічної галузей, розширивши введені раніше обмеження через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Нові санкції застосовуватимуться до наземного та трубопровідного транспорту, виробництва металів, транспортних засобів, комп’ютерів, електронного, електричного та машинного обладнання, йдеться на сайті МЗС Канади.
Зокрема, громадянам Канади та компаніям забороняється надавати російській стороні послуги, пов’язані з виробництвом металевих виробів, комп’ютерної техніки, транспорту та іншого обладнання. Канадські компанії мають 60 днів для завершення нинішніх контрактів.
Через раніше введені Канадою санкції виникли труднощі в обслуговуванні газопроводу «Північний потік». У «Газпромі» пояснили різке скорочення поставок газу до Європи в червні рішенням канадської влади не повертати до Росії газові турбіни німецької фірми Siemens, які перебували в Канаді. Пізніше після прохань з боку Берліна Оттава вирішила повернути турбіну.
Київ закликав Оттаву не повертати турбіни, звинувачуючи Росію у «шантажі» Німеччини.
Посольство США в Україні закликало американців покинути країну
Посольство США в Україні закликало американських громадян, які проживають в країні, негайно покинути її, йдеться у заяві 14 липня.
Тих, хто не дослухається рекомендацій, просять уникати масових скупчень людей і громадських заходів, оскільки «вони можуть стати військовими цілями для Росії». Це перша така заява посольства США за останні три місяці.
З початку повномасштабного вторгнення російської армії на територію України посольство США в Києві, як і десятки посольств інших країн, призупиняли свою роботу з міркувань безпеки. Більшість співробітників дипмісій виїхали на захід країни, або за її межі.
Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 38 тисяч вояків – Генштаб ЗСУ
Генеральний штаб Збройних сил України оновив дані про втрати російської армії в ході повномасштабної агресії. За його даними, загальні втрати сягнули приблизно 38 000 військових. За добу, 14 липня, загинули близько 130 російських військових.
Загалом, за даними Генштабу, від початку вторгнення 24 лютого Росія втратила також:
- 1672 танки (5 за останню добу)
- 3866 бойових броньованих машин (+14)
- 842 артилерійських систем (+2)
- 247 РСЗВ
- 109 засобів ППО
- 220 літаків (+1)
- 188 гелікоптерів
- 681 БПЛА
- 155 крилатих ракет
- 15 кораблів /катерів
- 2731 одиниць автомобільної техніки та автоцистерн (+11)
- 67 одиниць спеціальної техніки.
«Найбільших втрат противник зазнав на Краматорському напрямку», – йдеться в повідомленні.
9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.
Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.
Через розв’язану РФ війну в Україні загинули 352 дитини – ОГП
Через обстріли російських військ з початку повномасштабного вторгнення в Україні загинули 352 дитини, повідомляє Офіс генпрокурора. Станом на ранок 15 липня понад тисяча дітей постраждали.
«За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 352 дитини загинуло та понад 657 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях», – йдеться у повідомленні.
За даними ОГП, найбільше постраждало дітей у Донецькій – 352, Харківській – 191, Київській – 116, Чернігівській – 68, Луганській – 61, Миколаївській – 53, Херсонській – 52, Запорізькій областях – 31.
Повідомляється, що 14 липня внаслідок ракетного обстрілу Вінниці загинули 4-річна дівчинка та двоє хлопчиків. Ще четверо дітей зазнали поранень.
Харків і область вночі зазнали ракетного обстрілу військ РФ – ДСНС
У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомили, що минулої ночі російські війська обстріляли з ракет Харківщину і обласний центр.
«Близько 03:00 у Чугуївському районі сталась пожежа внаслідок ворожих обстрілів на території приватного домоволодіння. Горів житловий будинок на площі 200 кв.м. Пожежу було ліквідовано підрозділами ДСНС о 04:55. Жертв та постраждалих немає. Також цієї ночі Харків зазнав ракетного обстрілу. Дві ракети влучили поблизу будівлі навчального закладу у Холодногірському районі міста. В результаті вибуху пошкоджений фасад будівлі, вибиті вікна, зруйновані трамвайні колії навпроти навчального корпусу. Ще одна ракета влучила на подвір'ї неподалік школи у Індустріальному районі, внаслідок чого частково постраждала будівля навчального закладу. Пожеж у цих випадках не було. Підрозділи ДСНС залучались для перевірки. Жертв та постраждали немає», – розповіли у ДСНС.
Минулої доби поліцейські зафіксували понад 60 фактів руйнування різних об’єктів унаслідок обстрілів Харкова та області російськими військами, повідомило обласне управління поліції.
Зеленський закликав якнайшвидше визнати РФ «державою-терористом»
Президент України Володимир Зеленський закликав партнерів України якнайшвидше визнати Росію «державою-терористом» та затвердити нові санкції для РФ. Про це він сказав у відеозверненні напередодні ввечері.
«Цей день (14 липня) вкотре довів, що Росія має бути офіційно визнана державою-терористом. Жодна інша держава світу не становить такої терористичної загрози, як Росія. Жодна інша держава світу не дозволяє собі щоденно знищувати крилатими ракетами й реактивною артилерією мирні міста і звичайне людське життя», – наголосив Зеленський.
Він зазначив, що внаслідок лише одного ракетного удару по Вінниці загинули 23 людини, з який троє дітей віком до 10 років. І це не остаточна кількість, оскільки триває розбір завалів на місці влучань ракет.
Зеленський звернув увагу, що Росія здійснила цей ракетний удар якраз у той час, коли в Нідерландах, у Гаазі, відбувалася конференція щодо російських воєнних злочинів.
«Чи пригадуєте ви хоча б якусь іншу терористичну організацію, яка дозволяла б собі таку зухвалість? Убивати саме тоді, коли її попередні злочини є предметом міжнародного обговорення. Росія показала цим своє ставлення і до міжнародного права, і до Європи, і до всього цивілізованого світу. Після цього ні в кого не може бути жодного сумніву, що якнайшвидше потрібен Спеціальний трибунал щодо російської агресії проти України», – сказав Зеленський.
ЗСУ розповіли про відбиття спроб штурму військ РФ на Бахмутському напрямку
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що на Харківському напрямку армія РФ намагається утримати зайняті райони та не допустити просування військ ЗСУ у бік державного кордону.
На Слов’янському напрямку – намагається вести наступальні дії у напрямку Слов’янська.
На Донецькому напрямку війська РФ ведуть розвідку, намагаються просунутись у напрямку Соледара та Бахмута.
На Краматорському напрямку – перегрупування з метою відновлення наступу у напрямку Сіверська.
На Бахмутському напрямку армія РФ здійснила спроби штурму в районі Кодеми та Білогорівки, а також сіл Спірне та Вершина. «Окупанти отримали жорсткий опір, зазнали значних втрат та безславно відійшли», кажуть військові.
«Спробу ворожого наступу поблизу Водяного наші захисники швидко придушили влучним вогнем. Противник завдав ракетно-авіаційного удару по цивільній інфраструктурі в районі Вугледара», – йдеться в повідомленні.
Розпочалася сто сорок друга доба війни РФ проти України.
«Варварська поведінка Росії має припинитися негайно»: ЄС засудив «звірство у Вінниці»
Європейський Союз «у найсуворіший можливий спосіб» засуджує російські удари по цивільних об’єктах в Україні. Про це йдеться в заяві Верховного представника ЄС із зовнішніх справ Жозепа Борреля та єврокомісара з кризового менеджменту Януша Ленарчича, оприлюдненій зовнішньополітичною службою блоку 14 липня.
Таким чином посадовці ЄС прокоментували ракетний удар по Вінниці.
«Це звірство у Вінниці є останнім у довгій низці брутальних атак, спрямованих на цивільних та цивільну інфраструктуру», – заявили вони.
Заява вказує на те, що внаслідок дій російських військ в Україні вже загинули тисячі мирних жителів.
«Ця варварська поведінка Росії, яка повністю зневажає міжнародне гуманітарне право, повинна зупинитися негайно», – закликають євродипломати.
Пресслужба ЄС зазначає, що воєнні злочини російських військ «не можуть лишитися безкарними»:
«Всі відповідальні за ці звірства будуть покарані за свої дії у відповідності до міжнародного права. ЄС підтримує всі зусилля, спрямовані на забезпечення відповідальності за порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права».
Міністр екології назвав суму збитків довкіллю внаслідок російської агресії – вона не остаточна
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів обраховує всі збитки, яких російські війська завдають українському довкіллю в ході повномасштабної агресії – про це голова міністерства Руслан Стрілець повідомив у коментарі Радіо Свобода.
«На сьогоднішній день ми обраховуємо всі збитки, які рашисти завдали нашому довкіллю. Загальна сума збитків вже перевищила 202 мільярди гривень, і це абсолютно не всі кейси, які ми повинні обрахувати, використовуючи наші нові методики», – сказав він.
Стрілець додав, що його відомство готове допомогти інвесторам, охочим вкластися у відновлення України.
«(Готові – ред.) вже сьогодні почати готувати документи, проєктну документацію, отримувати відповідні дозвільні документи, щоб після завершення війни або, якщо, скажімо так, активна фаза війни трошки вщухне, то вже почати реалізацію якихось конкретних будівельних проєктів», – сказав міністр.
Станом на травень 2022 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зафіксувало 231 екологічний злочин, наймовірніше скоєний Росією.
Із прифронтового Харкова до модного Турина. Історія виживання таланту й бізнесу в умовах війни
ТУРИН – Попри жахіття війни українські дизайнери і модельєри шукають і знаходять шляхи відновлення своєї справи. Одним з прикладів може бути історія 55-річної дизайнерки Ольги Лимар, креативної директорки харківської фірми з виробництва жіночого одягу ORIGA.
Цього тижня в Італії підприємство разом з іншими п’ятьма українськими брендами стало учасником Torino Fashion Week – Міжнародного тижня моди в Турині, що проходить з 2016 року. Такий несподіваний для колективу італійський перформанс дає надію на повернення до роботи, новий розвиток бізнесу і часткову релокацію виробництва, говорить для Радіо Свобода пані Лимар.
Історію про те, як Ольга Лимар виграла путівку на конкурс і під обстрілами шили колекцію для показу в Турині – читайте тут
Жадан отримав нагороду Ганни Арендт за «політичне мислення»
Німецький фонд Генріха Бьолля присудив українському письменнику і музиканту Сергію Жадану нагороду імені Ганни Арендт за «політичне мислення». Про це організація повідомила 14 липня.
За повідомленням, Жадан, окрім літературної діяльності, є «великим громадянином у розумінні Арендт, що дбає про суспільство, в якому живе і працює».
«Погляди, які Сергій Жадан дає своїм читачам на українське суспільство та те, як він розповідає про виживання у війні (з 2014 року), є унікальними в новітній європейській суспільній літературі», – коментують у фонді.
Читайте також: Ліна Костенко отримала від Франції орден Почесного легіону – Кличко
Жадан подякував журі за цю нагороду.
«Можу лише вкотре повторити, що нині всі нагороди, отримані українським мистецтвом у світі, є передусім нагородами нашим читачам, слухачам та глядачам, себто мільйонам українців, котрі своєю боротьбою, своїм опором, своєю щоденною працею стверджують у світі Україну. Велика честь бути причетним до цього народу й до цієї культури», – прокоментував він.
Церемонія вручення відбудеться в грудні 2022 року в Бремені.
У червні стало відомо, що український письменник Сергій Жадан отримає цьогорічну Премію миру німецьких книгарів.
Окупанти залишили будівлю Херсонської ОДА – Хлань
Серед окупантів та колаборантів Херсонщини панує паніка – про це у ефірі Радіо Свобода заявив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.
«Два «уряди» («уряд» колаборантів та «уряд» окупантів) евакуювалися з будівлі ОДА, хоча останнім часом вони там розташовувалися, займали всі кабінети та вели бурхливу діяльність. Але останні два дні їх уже немає, вони десь розташувалися у інших місцях. До речі, є повідомлення, що «уряд фсбшників» взагалі переховується зараз в лікарнях, щоб використовувати, як живий щит, хворих людей», – розповів він.
На думку Хланя, це свідчить про те, що плани окупантів на проведення «референдуму» на Херсонщині, провалилися.
Вінниця: 5 постраждалих у критичному стані, у місті та області оголосили жалобу
На 19 годину відомо про 22 загиблих внаслідок ракетного удару по Вінниці, повідомляє міська рада.
«У важкому стані перебувають 34 особи. П’ятеро осіб у критичному стані», – йдеться в повідомленні.
Тривають пошуки ще 42 людей, із ними відсутній зв’язок.
Раніше Вінницька міська рада анонсувала, що 15 липня в місті та області буде днем жалоби.
Читайте також: Після ракетного удару у Вінниці затримали кілька десятків людей – Монастирський
За даними міськради, російські війська вдарили по місту ракетами «Калібр» 3М-14Е, кожна вагою 1770 кілограм. Дві ракети з чотирьох збили сили протиповітряної оборони.
14 липня стало відомо, що російські війська завдали ракетного удару по Вінниці. У центрі міста постраждали кілька будівель, на парковці біля місцевого Будинку побуту, за даними рятувальників, згоріло 25 автомобілів. Удар стався у розпал дня, коли в місті було багато людей.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи ракетний удар по Вінниці, назвав Росію країною-«вбивцею і терористом».
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
ЗСУ знову відбили спробу російських військ захопити Вуглегірську ТЕС – Генштаб
Російські війська намагалися покращити положення в районах Врехньокам’янського і Кам’янки на Донецькому напрямку, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні.
«Наступальними та штурмовими діями окупанти намагалися покращити тактичне положення в районах Верхньокам’янського і Камʼянки та встановити контроль над Вуглегірською ТЕС. Українські воїни влучним вогнем завдали ворогу втрат та змусили відступити», – повідомляє штаб.
Також українські підрозділи відбили штурм біля Курульки, що на Харківщині.
Читайте також: Після ракетного удару у Вінниці затримали кілька десятків людей – Монастирський
Російські кораблі продовжують блокувати північно-західну частину Чорного моря та завдавати ракетних ударів по території України.
«Російські окупанти продовжують зазнавати втрат на території України, що призводить до подальшого зниження морально-психологічного стану. Постійно збільшується кількість ворожого особового складу, який будь-яким чином намагається уникнути бойових дій», – зазначає штаб.
За даними Генерального штабу, завдяки роботі Збройних Сил російські війська змушені переносити свої склади з боєприпасами та пальним.