Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявляє, що Росія повинна негайно розкрити місце перебування та звільнити всіх незаконно затриманих чи вивезених українців у ході війни проти України.
«Українські цивільні особи, затримані російськими військами, не тільки втрачають свободу, але й стикаються із загрозами своєму здоров’ю та життю через те, що їх утримують без правового чи громадського контролю». Російська влада повинна негайно розкрити місце перебування та звільнити всіх українських цивільних осіб, які перебувають під вартою, утримуваних на раніше або зараз окупованих територіях», – заявила заступниця директора Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Тетяна Локшина.
У HRW кажуть, що російські сили в Україні насильно затримують мирних жителів та незаконно переправляють їх до Росії. Організація задокументувала затримання російськими військами дев’яти мирних жителів під час окупації Київської області та їх вивезення до слідчих ізоляторів у Курській та Брянській областях Росії.
Усіх дев’ятьох чоловіків, чиї родини або друзів опитала Human Rights Watch, були захоплені російськими силами з 26 лютого по 18 березня на Київщині: п’ятеро – в Бучанському районі, двоє – в Гостомелі та по одному – з Димер та села Дорогинка.
Детальніше ці задокументовані HRW історії про насильницьке вивезення українців російськими військами можна почитати ТУТ.
Правозахисники кажуть, що родичі та друзі захоплених людей розповіли, що ті є цивільними особами, а тому не можуть вважатися військовополоненими.
Повідомляється, що російська влада не надає інформації і доступу родичів до цих людей, і такі дії підпадають під класифікацію одразу кількох видів воєнних злочинів – незаконне взяття під варту, захоплення в заручники, незаконне переміщення чи депортацію, насильницьке зникнення тощо.
Двоє адвокатів, які намагалися відвідати слідчі ізолятори у Курську та Новозибково у Брянській області РФ, розповіли HRW, що їм відмовили у доступі, визнанні факту затримання чи розкритті місця перебування затриманих.
Війська РФ ризикують втратити наступальний імпульс на Донбасі – британська розвідка
За останні три дні російські війська на Донбасі не досягли суттєвого просування та загалом ризикують втратити наступальний імпульс, повідомило у твітері Міністерство оборони Великобританії з посиланням на дані своєї розвідки.
У зведенні йдеться, що російські війська продовжують завдавати артилерійських ударів по широкому фронту і подекуди вдаються до пробних наступальних маневрів невеликими групами чисельністю рівня рот і взводів.
«Однак за останні 72 години вони не досягли значного територіального просування і ризикують втратити імпульс, який мали після взяття Лисичанська», – йдеться в повідомленні.
У відомстві кажуть, що застаріла техніка, зброя і радянська тактика, яку застосовують російські війська, не дозволяють їм швидко відновити чи набрати темп, якщо не переважати масою, чого Росія наразі не може застосувати.
Також зауважується, що попри останні переговори щодо експорту зерна та нещодавню успішну домовленість про обмін полоненими, перспективи ширших переговорів щодо завершення війни виглядають малоймовірними.
Битва за Донбасс: главное 14 июля (обновляется)
Россия снова изменила цели спецоперации в Украине: 30 июня Владимир Путин заявил, что это захват Донбасса, и якобы «ничего не изменилось» – но после поражения под Киевом Россия сформулировала цель как установление полного контроля над Донбассом и югом Украины для обеспечения сухопутного коридора в аннексированный Крым, получения выхода в Приднестровье и влияния на жизненно важные объекты украинской экономики.
Сейчас основные силы атакующих сил России сосредоточены в Луганской и Донецкой областях. По оценкам военных аналитиков, Кремль перешел от параллельного выполнения задач к последовательному, и если ему удастся продвинуться на Донбассе, он возьмется за другие области. Именно поэтому исход битвы за Донбасс так важен. Здесь Радио Донбасс.Реалии обновляет информацию о том, в каком состоянии сейчас города востока, и как армия Украины отбивает атаки там.
Министр Алексей Резников в июне назвал такой список оружия, которое уже освоила и использует армия Украины: артсистемы калибра 155 мм М777, FH-70, САУ М109, CAESAR и PzH 2000; РСЗО M142 HIMARS, САУ «Краб»; бронемашины М113, FV-10 Mastiff, Husky и Wolfhound. Сейчас идет обучение военных на РСЗО M270 и MARS II,САУ Гепард 1A2, минных тральщиках класса Sundown; БТР VAB, БМП M80-A.
80 років тому українці теж переживали окупацію і евакуацію. Як це було?
80 років тому Україна була повністю окупована і розчленована нацистами. Для більшості українців 1942 рік пройшов під знаком окупації. Але не для всіх. Можна сказати ще про таке явище, як життя в евакуації. Адже невдовзі після початку німецько-радянської війни з території УРСР значна частина промисловості і певна частина населення були евакуйовані у віддалені райони СРСР. Тому життя в евакуації – це теж частина української історії.
Якою була ця евакуація? Більше про це «Історична Свобода» говорила з економіко-географом Іваном Савчуком.
Російські війська завдали понад 10 ракетних ударів по Миколаєву – Гуменюк
Російські війська вранці здійснили десять ракетних ударів по Миколаєву – влучили в готель «Миколаїв», два навчальні заклади та тролейбусне депо, повідомила начальниця об’єднаного координаційного центру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк під час телемарафону.
«На світанку обстріляний Миколаїв. Це понад 10 ракетних ударів модифікованими снарядами від зенітно-ракетної системи С-300, які мають велику розривну дію. Поцілили в готель «Миколаїв» – це центр міста, два навчальних заклади та тролейбусне депо», – повідомиала вона.
Гуменюк зазначила, що можливі жертви, але поки що інформація уточнюється.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
На Донеччині минулої доби через обстріли російських військ 3 людей загинули, 5 поранені – Кириленко
На Донеччині минулої доби через обстріли російських військ троє мирних жителів загинули і п’ятеро зазнали поранень, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко у Telegram.
«За 13 липня росіяни вбили 3 мирних жителів Донеччини: 2 у Часовому Яру і 1 у Миколаївці. Ще 5 людей отримали поранення. Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі», – повідомив Кириленко.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Раніше Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки заявило, що увага російських військ «майже напевно» перейде на захоплення Донецької області після того, як вони змогли закріпитися на Луганщині.
Із Покровська до Львова 14 липня вирушить евакуаційний потяг – «Укрзалізниця»
Із Покровська Донецької області через Дніпро до Львова 14 липня вирушить евакуаційний потяг, повідомляє «Укрзалізниця».
Згідно з повідомленням, поїзд має відправитися о 16:30. Маршрут слідування поїзда №234/233 Покровськ – Дніпро – Львів.
Українська влада щодня повідомляє про обстріли російськими військами населених пунктів Донеччини і Луганщини та закликає евакуйовуватися, зробити це з вже окупованих армією РФ регіонів на підконтрольну Україні територію дуже складно, в більшості випадків – неможливо.
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про поточну ситуацію на фронті.
Військові розповіли, що на Слов’янському напрямку військові армії РФ намагалися вести штурмові дії в напрямку Курульки, успіху не мали – відійшли.
На Краматорському напрямку ведуть наступ у напрямку Верхньокам’янського, бойові дії тривають.
На Бахмутському напрямку українські військові відбили штурмові дії в напрямку Кодеми та Вершини.
Війська РФ здійснили наступ у напрямку населеного пункту Кам’янка, мають «частковий успіх».
«Фіксуються випадки незадовільного продовольчого забезпечення окупаційних військ. За наявною інформацією, залишається низьким рівень укомплектування командирами взводів у підрозділах 2-ї загальновійськової армії Центрального військового округу. Причина – значні втрати та відмова від участі у бойових діях на території України», – повідомили у Генштабі ЗСУ.
Розпочалася сто сорок перша доба повномасштабної війни РФ проти України.
Єрмак розповів про результати зустрічі щодо експорту зерна
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак розповів, що за результатами зустрічі у Стамбулі сторони домовились сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН.
«Він буде розташований в Стамбулі. Його завданням буде здійснення загального моніторингу та координації безпечної навігації у Чорному морі», – написав він у телеграмі.
Єрмак наголосив, що безпека України в Чорному морі є пріоритетом в питанні відновлення експорту української агропродукції.
«Саме тому Україна запропонувала сформувати базовий алгоритм функціонування навігації в Чорному морі. Це дозволить забезпечити експорт українського зерна та гарантуватиме продовольчу безпеку мільйонам людей по всьому світу», – наголосив він.
Ембарго на російський газ у новому пакеті санкцій Євросоюзу не буде – премʼєр Чехії
Заборона на імпорт російського газу не увійде до сьомого пакету санкцій Євросоюзу, заявив агенції Reuters премʼєр-міністр Чехії Петро Фіала.
За його словами, проблематично вводити обмеження на імпорт енергоносіїв, оскільки «необхідно дотримуватись правила, згідно з яким санкції мають надавати більший вплив на Росію, ніж на країни, які запроваджують санкції». Він наголосив що низка країн ЄС дуже залежить від російського газу.
Як розповів Фіала, у новий пакет санкцій увійде заборона на імпорт золота з Росії. Також планується розширити персональні санкції та список продукції подвійного призначення, експорт якої до Росії заборонено.
Прем'єр-міністр зазначив, що сьомий пакет санкцій буде представлено найближчим часом.
ЗСУ поцілили у російський склад боєприпасів в Новій Каховці – Хлань
Українські військові поцілили у російський склад боєприпасів в Новій Каховці на Херсонщині, заявив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.
«Херсонщина. Нова Каховка, район Сокіл…Якщо без жартів, то знову детонують склади боєкомплектів і снарядів рашистів в Новій Каховці) За попередньою інформацією, ще одне влучання у російський склад боєприпасів, що на Соколі», – написав він на своїй сторінці в фейсбук.
Також про вибухи в Новій Каховці повідомляли місцеві телеграм-канали. Українські військові наразі цю інформацію не коментують.
Водночас російські медіа повідомляють, що українські війська завдали удару по Новій Каховці. За даними росЗМІ, нібито рештки двох ракет впали біля заводу «Сокіл».
Українські військові також все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів на Херсонщині.
За даними російської служби «Бі-бі-сі», українські військові з кінця червня до 10 липня завдали 14 точних ударів по складах боєприпасів та інших об'єктах російських військ, які перебувають в їхньому тилу на окупованих територіях України. Склади та інші уражені об'єкти розташовані на відстані від 5 до 75 кілометрів від лінії фронту – у Херсонській, Запорізькій, Харківській, Донецькій та Луганській областях.
Удари по тилах почалися невдовзі після повідомлення про те, що в Україну прибули передані США системи залпового вогню HIMARS, які можуть вражати цілі на відстані близько 70–80 кілометрів.
Українські урядовці завітали з візитом до Праги, де відбулася зустріч міністрів Європейського Союзу. Головна тема – наслідки воєнного вторгнення Росії в Україні. А також – способи притягнути до відповідальності ключових осіб, які ухвалюють рішення в Російській Федерації. Радіо Свобода поспілкувалося з Денисом Малюською, міністром юстиції України, який прибув до Чехії у складі делегації.
Український посадовець розповів:
- про плани створення міжнародного трибуналу, який дозволить покарати відповідальних за воєнні злочини на території України:
- дав власну кваліфікацію з точки зору кримінального права діям Володимира Путіна;
- розповів про показові страти в тюрмах на окупованих територіях і звільнення поплічників з угруповань «ЛДНР».
- як помилувані колишні українські ув’язнені захищають Україну на фронті,
- а також озвучив свої прогнози щодо можливої амністії в Україні.
Зеленський завтра звернеться до учасників форуму в Гаазі
Президент України Володимир Зеленський планує завтра звернутись до учасників форуму в Гаазі, який присвячений притягненню до відповідальності російських військ.
«Готуюся звернутись до учасників форуму в Гаазі в Нідерландах, який відбудеться завтра і присвячений притягненню до відповідальності російських воєнних злочинців. Світові демократії готові зробити все необхідне, щоб кожен російський терорист відповідав за зло проти українців. І ми маємо скоординувати зусилля таким чином, щоб усі винні отримали справедливі вироки. Трибунал буде», – сказав він у своєму відеозверненні.
Гутерріш заявив про «великий крок вперед» у переговорах щодо експорту українського зерна
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив про «великий крок вперед» у переговорах щодо експорту українського зерна.
«Промінь надії у світі, затьмареному кризами. Сьогодні в Стамбулі ми побачили великий крок вперед для забезпечення експорту українського продовольства через Чорне море. Я вітаю відданість усіх тих, хто працює над досягненням угоди для нашої загальної людяності», – написав він у твіттері.
Військові делегації з України та Росії провели переговори в Стамбулі 13 липня щодо експорту українського зерна. Участь у зустрічі також взяли турецькі військові чиновники та представники ООН. Переговори тривали приблизно півтори години.
Гайдай: російські війська на Луганщині – виснажені, наступ не готують
Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявляє, що російські війська на Луганщині – виснажені, поки що вони не готують наступ.
«Cитуація більш-менш стабільна. Це передумовлено насамперед тим, що величезні втрати мала армія РФ, поки вони штурмували від Рубіжного до Лисичанська. Вони втратили величезну кількість особового складу і техніки. Після роботи нашої артилерії, вражаючи склади глибоко в тилу росіян, не бачимо, що концентрується величезна кількість техніки для того, щоб піти в наступ, до прикладу, сьогодні. Обстріли продовжуються, боєкомплекти у них є, але менше, ніж було. Ворожі ДРГ намагаються знайти слабкі місця в обороні Луганщини, на щастя, безуспішно», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Офіс генпрокурора повідомляє про 14 поранених через удар по Запоріжжю
Внаслідок ракетного удару по Запоріжжю отримали поранення 14 людей, повідомляє Офіс генерального прокурора.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни.
«Ракети влучили в одне із промислових підприємств. За попередніми даними 14 людей отримали поранення», – йдеться в повідомленні.
Досудове розслідування у провадженні здійснює управління Служби безпеки України в Запорізькій області.
Читайте також: Ракетний удар по Часовому Яру: кількість загиблих зросла до 48 людей – ДСНС
13 липня російські ракети влучили в одне з підприємств у Запоріжжі. За даними влади, внаслідок удару у цеху підприємства виникла пожежа.
24 червня російські війська з реактивних систем залпового вогню обстріляли селище Балабине, яке розташоване на відстані близько семи кілометрів до Запоріжжя.
За даними ОВА, станом на 5 червня майже 60% території Запорізької області тимчасово окупували російські війська, на частині тривають бої.
Завершився перший раунд переговорів щодо експорту зерна з України – міноборони Туреччини
Військові делегації з Росії та України провели переговори в Стамбулі 13 липня щодо експорту українського зерна. Участь у зустрічі також взяли турецькі військові чиновники та представники ООН. Про це повідомило Міністерство оборони Туреччини.
За заявою, переговори завершилися приблизно через півтори години після їх початку, однак відомство не навело подробиць.
Українська сторона також наразі не коментувала зустріч.
Читайте також: Переговори щодо експорту зерна повинні проходити під егідою ООН – МЗС України
Представник російського Міноборони, якого цитує «Інтерфакс», повідомив, що під час зустрічі Москва представила пакет пропозицій щодо «швидкого практичного вирішення цього питання», повідомляє Інтерфакс.
Напередодні міністр оборони Туреччини Хулусі Акар анонсував зустріч військових делегацій Росії, України та Туреччини з представниками ООН 13 липня, щоб обговорити безпечний експорт українського зерна, заблокований російським повномасштабним вторгненням до України.
Ракетний удар по Часовому Яру: кількість загиблих зросла до 48 людей – ДСНС
Кількість загиблих внаслідок ракетного удару російських військ по багатоповерхівці у місті Часів Яр Донецької області зросла до 48 людей, повідомило у фейсбуці управління ДСНС у Донецькій області.
«Станом на 19:00 особовим складом Головного управління виявлено та вилучено з-під завалів тіла 48 загиблих, з них одна дитина (хлопчик близько 9 років), врятовано з-під завалів 9 людей, проведено розчищення та розбір близько 500 тонн зруйнованих елементів будинку», – йдеться у повідомленні.
Роботи з розбору завалів тривають.
Читайте також: Росія випустила по Україні вже майже 3 тисячі ракет – Зеленський
Російські війська ввечері 9 липня атакували ракетами з «Ураганів» житловий будинок у місті Часів Яр. За даними Донецької ОВА, у будинку повністю знищено два під’їзди – під завалами опинилися десятки людей. Дев’ятьох із них врятували.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Реакцію українських, а також провідних світових установ культури на повномасштабну війну Росії проти України низка впливових ЗМІ та науковців одразу назвала «cancelled Russian culture» – тобто трендом «відмови від російської культури», який проявляється у бойкотуванні російських митців, відмові від споживання російський культурного продукту: від музики до кіно. Це була перша реакція на війну західної аудиторії? Чи це явище все ж має шанс перерости в переосмислення імперського характеру російської культури?
У перші дні широкомасштабної війни Росії проти України відомі представники української культури та організації звернулися із закликом до світових культурних кіл запровадити «культурні санкції» проти Росії, призупинити співпрацю з митцями та установами культури, які прямо чи опосередковано пов'язані із російською владою, підтримують Путіна та кремлівську верхівку.
Після 24 лютого 2022 року в багатьох європейських театрах попросили російських артистів та представників менеджменту, які мали контракти, висловити своє ставлення до розв’язаної Кремлем війни. І багато хто, попри загрозу розриву контракту, не засудив розв'язану війну і відкрито підтримав Росію.
Українські війська відбили російський штурм на Донеччині – Генштаб
Українські війська відбили штурм російських військ на кількох напрямках, повідомляє Генеральний штаб Збройних Сил України увечері 13 липня.
За зведенням, ЗСУ знову відбили штурм у напрямку Дементіївки на Харківщині. Російські війська наразі поповнюють запаси і намагаються доукомплектувати підрозділи, які зазнали втрат.
«Всі спроби ворожих штурмових дій в напрямках Веселої Долини, Яковлівки та Вершини (Донецька область – ред.) наші воїни влучним вогнем звели нанівець. Окупанти, з втратами, відійшли. Розвідку боєм в районі Покровського ворог теж бездарно провалив», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: Росія хоче втягнути Білорусь у війну проти України, щоб «утилізувати» її армію – Подоляк
Також, як заявляє командування, українські війська змогли відбити штурмові дії в біля Іванівки та Долини на Слов’янському напрямку.
На Волині та Поліссі ситуація суттєво не змінювалася.
Російські війська продовжують обстрілювати українські населені пункти на різних напрямках. У Чорному та Азовському морях у готовності до завдання ракетних ударів перебувають чотири російських носії зброї.
«Подекуди втрати противника перевищують показники комплектування, що значно впливає на загальний морально-психологічний стан та стає передумовою відмови особового складу у подальшій участі у бойових діях проти України. Доходить до того, що російське командування застосовує до підлеглих фізичне насилля», – йдеться в зведенні.