Доступність посилання

ТОП новини
Покровський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті. На фото: чоловік їде на велосипеді повз зруйнований міст у Покровську, 19 грудня 2024 року
Покровський напрямок залишається одним із найгарячіших на фронті. На фото: чоловік їде на велосипеді повз зруйнований міст у Покровську, 19 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Системи ППО знищили вночі 6 російських ракет – Повітряні сили

Командування Повітряних сил Збройних сил України повідомило, що минулої ночі сил протиповітряної оборони збили чотири російські крилаті ракети, випущені на захід України.

«Вночі, 5 квітня, пара Су-35 окупантів із території Білорусі нанесла удар крилатими ракетами по території України. Ймовірно, що цілями рашистів мали стати об’єкти цивільної інфраструктури у кількох західних областях. Засобами протиповітряної оборони знищено три крилаті ракети, четверта – була пошкоджена, що не дало їй можливості точно потрапити в ціль. Наведення ракет противником та ведення розвідки щодо результатів удару здійснювалося двома БПЛА оперативно-тактичного рівня, які теж знищені підрозділами зенітних ракетних військ повітряного командування «Захід», – йдеться в повідомленні командування.

Крім того, повідомляється, що вночі на Дніпропетровщині зенітними ракетними підрозділами повітряного командування «Схід» було знищено дві крилаті ракети російських військ.

«Протиповітряна оборона Повітряних сил працює», – повідомило командування.

Раніше повідомлялося, що ракетний запуск РФ здійснила по Волині – обійшлося без «негативних наслідків», запевнила влада регіону.

Україна наразі не має готового переліку країн-гарантів безпеки – Зеленський

Україна поки що не має переліку країн, готових гарантувати безпеку через загрози з боку Росії, сказав президент Володимир Зеленський в інтерв’ю українським журналістам, показаному в рамках всеукраїнського телемарафону.

«Різні країни готові гарантувати різне. Поки що ми не отримали переліку країн, які готові стовідсотково включитися за нас. Нам потрібні серйозні гравці. Нам потрібне коло країн, які готові протягом 24 годин надати будь-яку зброю, нам потрібно, щоб санкції були розроблені заздалегідь, і вони першої ж секунди, коли ми відчули загрозу з боку Російської Федерації, коло цих держав об’єдналося і ввело все одразу. Під колбу загнали цю державу (Росію – ред.), – сказав він.

Президент також розкритикував ідеї «демілітаризації» та «денацифікації», які Росія хотіла б внести до угоди. "

«Фразу «демілітаризація» ми забули ще тоді, коли мені пропонували виїхати з Києва.

«Денацифікація» – звучить образливо, ми можемо використовувати цей термін стосовно вас і, як показала та сама Буча, ми маємо рацію», – сказав Зеленський.

Він додав: «Ми розуміємо, що навіть, якщо ми підпишемо найпотужнішу угоду, через два роки Росія може повернутися».

Можливість переговорів із Росією після трагедії у Бучі Зеленський назвав «викликом».

«Усі ми, і я зокрема, сприйматимемо навіть можливість переговорів як виклик. Виклик внутрішній насамперед, свій, людський. Потім, коли береш себе в руки, а це доводиться робити, я гадаю, що ми не маємо іншого вибору», – сказав він.

Напередодні президент затвердив склад делегації для переговорів із Росією про «гарантії безпеки України».

Під час «Стамбульського раунду» переговорів між Україною і Росією щодо закінчення війни українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5 статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилась помилка Будапештського меморандуму», повідомив член української переговорної групи Давид Арахамія.​

Серед гарантів своєї безпеки Україна, як каже Арахамія, бачить насамперед країни Ради безпеки ООН (зокрема, Британію, Китай, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Італію, Польщу, Ізраїль).

Через збиття над Волинню ракети військ РФ негативних наслідків немає – влада

Голова Волинської обласної військової адміністрації Юрій Погуляйко повідомив, що через збиття над Волинню ракети російських військ «негативних наслідків» немає.

«Вночі під час повітряної тривоги сили протиповітряної оборони знищили ворожу ракету у небі над Волинню. Падіння уламків негативних наслідків не спричинило», – повідомив голова ОВА у Telegram.

Інших деталей наразі немає.

Напередодні Погуляйко розповідав про інцидент на Маневиччині. За попередніми даними, силами ППО була збита повітряна ціль, а уламки впали на будівлю одного з населених пунктів, обійшлося без жертв.

Про війну, зброю, взаємини Зеленського й Орбана. Інтерв’ю з послом України в Угорщині​

Посол України в Угорщині не бачить напруги між українським президентом і угорським прем’єром, якого переобрали на новий термін. Про це Любов Непоп сказала в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода, коментуючи заяву Віктора Орбана, в якій він назвав Володимира Зеленського своїм «опонентом».

Крім того, посол України в Угорщині прокоментувала звинувачення глави угорського МЗС на адресу Києва у нібито спробах втрутитися у парламентські вибори в Угорщині. За словами Петера Сійярто, цей сценарій дипломатка обговорювала з українським міністром закордонних справ телефоном.

Більше і детальніше – читайте в ексклюзивному інтерв’ю посла України в Угорщині Любов Непоп для Радіо Свобода.

Верещук анонсувала на сьогодні 7 гуманітарних коридорів

Віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що сьогодні працюватиме сім гуманітарних коридорів.

Зокрема, дістатися з Маріуполя до Запоріжжя можна буде на власному транспорті.

«Попри обіцянки свого керівництва, окупаційні війська нікому не дають проїхати до блокадного міста. Останній приклад – це блокування делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста у місті Мангуш. Після перемовин вночі їх звільнили і відправили в сторону Запоріжжя», – зазначила Верещук.

З Бердянська до Запоріжжя – також на власному транспорті.

«Також з міста Мангуш до Бердянська прямує 7 автобусів у супроводі Міжнародного комітету Червоного Хреста, які зберуть в місті людей для евакуації до міста Запоріжжя», – розповіла Верещук.

Крім цього, на блокпості у Василівці зараз чекають дозволу на проїзд 15 автобусів для евакуації людей з Бердянська.

«Після проїзду цієї колони автобусів, з міста Запоріжжя планується відправка додаткових автобусів по маршруту до Бердянська», – сказала міністр.

Інший коридор – з міста Токмак до Запоріжжя.

«З міста Запоріжжя до 10:00 планується відправка автобусів для евакуації з гуманітарною допомогою», – зазначила Верещук.

І ще відбудуться гуманітарні коридори: Сєвєродонецьк – Бахмут, Лисичанськ – Бахмут, Попасна – Бахмут, селище Гірське – Бахмут.

За даними влади, напередодні вдалося евакуювати майже 3400 людей.

Генштаб ЗСУ: Росія втратила у війні в Україні близько 18,5 тисяч військових

Росія втратила у війні проти України близько 18,5 тисяч своїх військових, повідомив 5 квітня Генштаб Збройних сил України.

Крім того, серед втрат РФ:

  • 676 танків
  • 1858 бойових броньованих машин
  • 332 артилерійських системи
  • 107 РСЗВ
  • 55 засобів ППО
  • 150 літаків
  • 134 гелікоптери
  • 1322 одиниці автомобільної техніки
  • 7 кораблів /катерів
  • 76 цистерн із ПММ
  • 94 БПЛА оперативно-тактичного рівня
  • 25 одиниць спеціальної техніки
  • 4 пускові установки ОТРК/ТРК.

«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – йдеться в повідомленні.

Росія називає значно менші цифри щодо своїх загиблих і поранених військових, при цьому про втрати військової техніки не повідомляє.

25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.

У вівторок з Донбасу вирушать 4 евакуаційні поїзди – Гайдай

У вівторок, 5 квітня, з Луганської та Донецької областей вирушать чотири евакуаційні поїзди, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

За його даними, на Луганщині поїзд вирушить зі станції в Новозолотарівці о 14:00 – 5501 Новозолотарівка – Лозова;

На Донеччині – зі станції Краматорськ о 13:00 – 274/273 Краматорськ – Львів; о 16:00 – 276/275 Краматорськ – Львів; о 18:00 – 278/277 Краматорськ – Львів.

Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої потреби і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.​

З початку повномасштабної війни РФ проти України загинули 165 дітей – ОГП

З початку повномасштабної війни РФ проти України загинули 165 дітей, 266 дітей зазнали поранень різного ступеня тяжкості, йдеться у повідомленні Офісу генерального прокурора України.

«Більше ніж 431 дитина постраждала в Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними ювенальних прокурорів станом на ранок 5 квітня 2022 року, 165 дітей загинуло та 266 отримали поранення різного ступеня тяжкості», – йдеться в повідомленні.

У відомстві вказують: цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях. Зокрема у місті Маріуполі, на окремих територіях Київської, Чернігівської та Луганської областей.

«Найбільше постраждало дітей у Київській – 77, Донецькій – 78, Харківській – 61, Чернігівській – 49, Миколаївський – 35, Луганській – 31, Запорізькій – 22, Херсонській – 29, столиці – 16, Сумській – 16, Житомирській – 15 областях», – вказали у відомстві.

Зокрема, 4 квітня внаслідок обстрілу збройними силами Росії міста Миколаєва загинула дитина.

«Стало відомо, що під час окупації смт Ворзель Київської області військовослужбовці країни-агресора кинули димову шашку в підвал одного з будинків, де перебували 14-річна дитина та жінка, після чого здійснили обстріл, в результаті якого дитина загинула на місці, а матір – через два дні у тому ж підвалі. Також у м. Буча Київської області внаслідок одного з обстрілів загинули 6 осіб, серед яких 1 дитина», – йдеться у повідомленні.

Крім того, через бомбардування та обстріли було пошкоджено 869 закладів освіти, 83 з них зруйновано повністю..

«Паніка, відчай, бажання померти». Історія виживання в блокадному Маріуполі

Жителька Маріуполя розповіла проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» про те, як два тижні жила в облозі. Вона перебувала з дитиною під ударами російської авіації, без чистої питної води, мобільного зв’язку та інформації про те, що відбувається в Україні. Оскільки наша співрозмовниця досі перебуває на непідконтрольних Києву територіях, задля безпеки ми не називаємо її ім’я. Розповідь жительки Маріуполя публікуємо прямою мовою.

На відбудову кожного зруйнованого мосту на Київщині потрібно 2-3 місяці – «Укравтодор»

В агентстві автомобільних доріг «Укравтодор» повідомили, що на відбудову кожного зруйнованого мосту на Київщині потрібно два-три місяці.

«Найближчими днями почнемо відбудову зруйнованих мостів. За попередніми розрахунками — на кожен міст потрібно 2-3 місяці. Паралельно працюємо над тимчасовими рішеннями для відновлення сполучення трасою Київ – Чоп. План завершити роботи за пару тижнів», – йдеться в повідомленні.

За даними «Укравтодору», за місяць заплановано відновити залізничне сполучення від Святошина до Клавдієвого – «Укрзалізниця» розпочинає процес ремонту станції та колій.

Наразі силами служби автомобільних доріг у Київській області розпочато:

– влаштування переправи на місці зруйнованого мосту та паралельно стартує будівництво мосту на трасі М-06 Київ-Чоп, поблизу с. Стоянка.

– влаштування тимчасової дороги на будівництво нового мосту на маршруті Р-30, під’їзд до Ірпеня.

За попередньою інформацією, військовими РФ зруйновано:

– міст на автомобільній дорозі М-06 Київ-Чоп, Стоянка.

– міст між Бучею та Ірпенем.

– міст через річку Буча, на дорозі Т-10–01.

– міст на дорозі Р-30 – під’їзд до Ірпеня.

– міст на дорозі М-07 Київ – Ковель – Ягодин через р. Ірпінь в Гостомелі.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи дороги, мости, житлові будинки, церкви, школи, лікарні, заправки, аеродроми, військові частини, нафтобази.

Перегрупування сил, основна увага – схід та південь: Генштаб ЗСУ про дії військ РФ

Війська РФ у війні проти України зосереджують зусилля на підготовці наступальної операції на сході з метою повного контролю над територією Донецької і Луганської областей. Також, як передає Генштаб Збройних сил України, російські сили намагаються зміцнити свої позиції на Таврійському та Південнобузькому напрямках.

Згідно з повідомленням, станом на ранок 41-го дня вторгнення:

Війська РФ продовжують блокувати Харків, постійними артилерійськими обстрілами й далі нищать житлові квартали та інфраструктуру міста.

У напрямку на Слов’янськ намагаються відновлювати наступальні дії.

«У напрямку на Барвінкове має частковий успіх, просунувся на 7 км, взяв під контроль населений пункт Бражківка. Також, силами до батальйонної тактичної групи 1-го танкового полку наступав у напрямку на населений пункт Сулигівка, успіху не мав. Для покращення руху військ на напрямку та забезпечення переправи через річку Сіверський Донець проводить роботи з відновлення мосту в місті Ізюм», – йдеться в повідомленні.

На Донецькому і Луганському напрямках основні зусилля війська РФ зосереджують на взятті під контроль Попасної та Рубіжного, встановленні повного контролю над Маріуполем, а також підготовці наступальних дій в районі Золотої Ниви. В районах Борівське, Новолуганське, Солодке, Мар’їнка, Золота Нива тривали артобстріли позицій ЗСУ та цивільної інфраструктури. Поблизу н.п. Новотошківське, Нижнє, Попасна, Калинове, Степне, Рубіжне, Троїцьке, Новобахмутівка, Новоселівка друга загарбники здійснили безуспішні штурмові дії. Завдано масованих артилерійських та авіаційних ударів по Маріуполю.

На Піденнобузькому напрямку війська РФ проводять штурмові дії за підтримки артилерії з метою взяття під контроль Олександрівки, «мають частковий успіх». В районі населених пунктів Любине, Мирне, Копані окупанти обстрілювали з артилерії позиції ЗСУ.

«Російські війська здійснили обстріли Миколаєва забороненими Женевською конвенцією касетними боєприпасами. Під ворожий вогонь потрапили цивільні квартали і медичні заклади, зокрема – дитяча лікарня. Є загиблі і поранені, зокрема і діти», – повідомили у Генштабі.

Майже 90% київських школярів відновили навчання дистанційно – КМДА

268 тисяч київських учнів або майже 90% школярів приєдналися до дистанційного навчання у столичних закладах середньої освіти, повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

«Багато київських школярів перебувають за межами Києва, але вони мають змогу долучатись до онлайн навчання», – розповів Мондриївський.

Він заявив, що воєнний стан впливає на навчання, зокрема повітряні тривоги, які лунають під час занять, але навчальний процес триває.

Освітній процес влаштовано «максимально м’яким» для учнів, каже Мондриївський.

«У першу чергу, діти не мають відчувати тиску, а цього досягаємо через уникнення негативних оцінок та зменшення навантаження у вигляді домашніх завдань. Також необхідно врахувати і те, що на сьогодні не всі викладачі можуть також повноцінно надавати матеріал відповідно до освітнього плану, тому ми закликаємо учнів і батьків звернути увагу на безкоштовні всеукраїнські сервіси, де транслюються уроки з основних дисциплін», – зазначив посадовець.

Він повідомив, що рішення про закінчення навчального року (терміни та умов) буде ухвалене згодом.

Міністерство освіти і науки рекомендувало школам самостійно визначити день завершення освітнього процесу у нинішньому навчальному році.

На Київщині наразі зафіксували 1200 фактів воєнних злочинів військ РФ – МВС

Правоохоронці на сьогодні зафіксували 1200 фактів воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на Київщині, повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський в ефірі телемарафону.

«За весь час війни затримано понад 600 диверсантів. Найбільше воєнних злочинів зафіксовано у Київській області, їх зараз 1200», – сказав він.

За словами Монастирського, у звільнених містах залишилося багато розтяжок, нерозірваних мін та вибухонебезпечних предметів. Лише напередодні працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій знайшли та знешкодили понад 5000 предметів.

Монастирський закликав громадян не поспішати повертатися до міст, оскільки «ця територія ще є досить небезпечною».

2 квітня Міноборони України повідомило про звільнення всієї Київської області від російських військ. Після відступу військ РФ стали відомі численні свідчення про масові факти загибелі мирних жителів. Загалом українська влада заявила, що тіла щонайменше 410 цивільних були знайдені в районі Києва.

Президент України не виключив, що кількість встановлених жертв серед цивільних зростатиме по мірі деокупації захоплених міст і сіл.

Попри те, що українська влада і багато країн Заходу вказали на причетність РФ до воєнних злочинів в Україні, а супутниковими знімками факти вбивств цивільних були підтверджені, у Кремлі заперечили причетність російських військ до таких дій.

Президент про вбивства у захоплених містах: «кількість жертв окупантів може бути ще більшою»

Ймовірно, кількість встановлених жертв серед цивільних зростатиме по мірі деокупації захоплених міст і сіл – про це у нічному зверненні на початку доби 5 квітня заявив президент України Володимир Зеленський.

Вказавши на дані про понад 300 вбитих цивільних у Бучі, президент припустив, що перелік виявиться значно більшим, коли українські служби перевірять все місто.

«І це тільки одне місто. Одна з багатьох українських громад, яку вдалося захопити російським військовим. Вже є інформація про те, що в Бородянці та деяких інших звільнених містах кількість жертв окупантів може бути ще більшою. У багатьох селах звільнених районів Київської, Чернігівської та Сумської областей окупанти робили таке, чого місцеві не бачили навіть під час нацистської окупації 80 років тому», – сказав Зеленський.

Він додав, що українська влада вже працює над встановленням причетних до злочинів проти цивільних російських військових. Цю роботу планується здійснювати спільно з Європейським союзом та міжнародними інституціями.

Про це сьогодні, зокрема, Зеленський говорив із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляйєн. У коментарі до розмови раніше він подякував їй за готовність Євросоюзу надати фінансову та технічну підтримку для спільної розслідувальної групи.

Зеленський також висловив зацікавленість у тому, щоб у Бучі та інших звільнених містах побувало «якнайбільше» журналістів з усього світу, «щоб світ бачив, що зробила Росія».

Глава держави порівняв російську пропаганду, яка заперечує звинувачення щодо воєнних злочинів армії Росії, з риторикою Кремля щодо збиття малазійського «Боїнга» MH17, збитого в 2014 році. Він припустив, що внаслідок розголосу через вбивства цивільних на Київщині Росія може посилити кампанію дезінформації щодо інших окупованих територій.

«Вони зроблять десятки постановочних інтервʼю, перемонтованих записів, будуть спеціально вбивати людей так, щоб це виглядало, ніби їх убив хтось інший. Імовірно, тепер окупанти будуть намагатися сховати сліди своїх злочинів. Вони не зробили цього в Бучі, коли відступали. Але на іншій території це можливо. Я хочу сказати одразу: кожна нормальна людина у світі розуміє, хто приніс війну і масові смерті на українську землю», – наголосив Зеленський.

Він також навів приклад нацистського пропагандиста Юліуса Штрайхера, який очолював тижневик «Штурмовик» за часів Третього рейху і був страчений після Другої світової війни за антисемітську пропаганду й заклики до геноциду.

«У наш час вже не страчують. Але всім скабєєвим, вечірнім мудодзвонам, фронтовим брехунам та їхнім керівникам у Москві варто запамʼятати: фінал вашого життя буде за ґратами. У кращому разі», – застеріг президент.

Зеленський анонсував, що 5 квітня виступатиме в Раді безпеки ООН, а також звертатиметься до парламенту Іспанії. Він також висловив співчуття Литві через вбивство в Маріуполі документаліста Мантаса Кведаравічюса. У 2016 році він зняв фільм про Маріуполь, а 2 квітня загинув у цьому місті, яке продовжують тримати в облозі й бомбардувати російські війська.

Голова держави вказав на підготовку Росії до посилення тиску на Донбасі та біля Харкова. На його думку, це свідчить про те, що вже запроваджених санкцій недостатньо.

Президент України Володимир Зеленський відвідав Бучу під Києвом, де після відходу російських військ виявили сотні тіл загиблих цивільних. Зеленський назвав дії Росії «геноцидом» і закликав Захід застосувати жорсткіші санкції проти Москви.

Держдепартамент США схвалив продаж Болгарії винищувачів F-16 – Пентагон

Державний департамент Сполучених Штатів схвалив потенційний продаж Болгарії до восьми літаків-винищувачів F-16 – про це повідомило Управління воєнного співробітництва при міністерстві оборони США 4 квітня.

«Пропонований продаж покращить спроможність Болгарії протистояти поточним і майбутнім загрозам, дозволяючи військово-повітряним силам Болгарії регулярно розгортати сучасні винищувачі в регіоні Чорного моря», – заявили у відомстві.

Американські посадовці стверджують, що угода вартістю 1,673 мільярда доларів не має прямого стосунку до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Водночас ця заява пролунала на тлі постійних спекуляцій про те, що НАТО може надати Україні радянські літаки МіГ-29 для протидії російській агресії за сприяння Сполучених Штатів. Такий крок означав би, що держава, яка надасть літаки, отримає «заміну» у вигляді американських літаків.

Болгарія є однією з трьох членів НАТО, що мають МіГ-29, якими можуть керувати українські пілоти. Інші – Польща та Словаччина.

Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, відповідаючи на питання про продаж F-16, не підтвердив припущення, що він пов’язаний із ймовірним наданням Болгарією МіГ-29 Україні. Кірбі сказав, що не буде характеризувати продаж як «заміну», але не надав додаткових подробиць.

Прем’єр-міністр Болгарії Кирил Петков минулого місяця заявив, що угоди про поставку МіГ-29 Україні не було. Попри те, що Болгарія розташована неподалік регіону, де тривають бойові дії, Петков заявив, що його країна «наразі не зможе направити військову допомогу Україні».

Він додав, що будь-яку таку допомогу має схвалити болгарський парламент.

Сполучені Штати оголосили під час візиту міністра оборони США Ллойда Остіна до Софії 19 березня, що Вашингтон посилить контингент НАТО в Болгарії ротою бронеавтомобілів Stryker.

Супутникові знімки підтверджують вбивства цивільних у Бучі під час російської окупації – NYT

Супутникові світлини, оприлюднені виданням The New York Times, свідчать про вбивства цивільних під час російської окупації, всупереч заявам Москви. Матеріал із аналізом знімків NYT оприлюднило 4 квітня.

Згідно з ним, команда візуальних розслідувань редакції проаналізувала відео та супутникові світлини і виявила «темні об’єкти, за розміром подібні до людських тіл, які з’явилися на вулиці Яблонській між 9 і 10 березня».

Йдеться про відеозапис, зроблений членом міської ради 2 квітня, на якому зафіксовано мертві тіла, та знімки, надані NYT компанією Maxar Technologies. Згідно з ними, щонайменше 11 тіл перебували на вулиці з 11 березня, після того, як Росія, за її власним твердженням, захопила місто.

«Об’єкти розташовані точно в тих же позиціях, в яких знайшли тіла, коли українські війська відновили контроль над Бучею, свідчать кадри з 2 квітня. Згідно з подальшим аналізом, ці об’єкти залишалися на цих же місцях протягом понад трьох тижнів», – йдеться в матеріалі.

NYT відзначає, що деякі тіла лежали поряд із, ймовірно, кратерами від вибухів, інші – поруч із покинутими машинами та велосипедами. У деяких руки були зв’язані за спинами.

Видання робить висновок, що дані супутників спростовують заяви Москви, яка стверджує, що загиблі цивільні з’явилися в Бучі нібито вже після того, як російські війська відступили з міста.

Міністерство оборони України повідомило, що 2 квітня Київщина була звільнена від російських військ, в тому числі Ірпінь, Буча, Гостомель. Після відступу військ РФ у визволених містах і селах зафіксовані масові вбивства цивільних. За даними генпрокурора Ірини Венедіктової, станом на вечір 3 квітня з території Київщини вивезли 410 тіл убитих мирних жителів.

Натомість Кремль, за словами його речника Дмитра Пєскова, «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних». Росія навіть намагалася скликати засідання Ради безпеки ООН, заявивши про «кричущу провокацію українських радикалів у Бучі». Втім, Рада безпеки ООН відхилила цю ініціативу.

Зеленський затвердив склад делегації для переговорів із Росією про «гарантії безпеки України»

Президент Володимир Зеленський підписав указ про склад делегації, яка працюватиме на переговорах із Росією над проєктом договору про гарантії безпеки для України. Документ з’явився на сайті голови держави 4 квітня.

Він передбачає створення делегації України «для участі у переговорах з Російською Федерацією з підготовки та узгодження проекту договору про гарантії безпеки України».

Вона має такий склад:

  • Давид Арахамія, народний депутат, голова фракції «Слуга народу» – голова делегації
  • Андрій Костін, народний депутат від «Слуги народу»
  • Дмитро Лубінець, народний депутат, група «За майбутнє»
  • Денис Малюська, міністр юстиції
  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента
  • Олексій Резніков, міністр оборони
  • Микола Точицький, заступник міністра закордонних справ
  • Рустем Умеров, народний депутат від «Голосу»
  • Олександр Малиновський, юрист-міжнародник, експерт делегації
  • Олександр Чалий, надзвичайний і повноважний посол України, експерт делегації

Указом Зеленський дозволив голові делегації вносити за погодженням із міністром закордонних справ змінювати склад делегації та залучати до її роботи працівників державних органів, підприємств, та організацій.

Президент також затвердив таємні директиви делегації для участі в переговорах із Росією.

Під час «Стамбульського раунду» переговорів між Україною і Росією щодо закінчення війни українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5 статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилась помилка Будапештського меморандуму», повідомив член української переговорної групи Давид Арахамія.​

Серед гарантів своєї безпеки Україна, як каже Арахамія, бачить насамперед країни Ради безпеки ООН (зокрема, Британію, Китай, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Італію, Польщу, Ізраїль).

Війна Росії проти цивілізованого світу має бути зупинена

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні.

Кожній здравомислячій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною.

Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

Агресія Росії проти суверенної держави України є війною нового типу – гібридною війною.

Доктрина гібридної війни була представлена в січні 2013 року на засіданні Академії військових наук Росії генералом Валерієм Герасимовим (у зв'язку з чим вона також отримала назву Доктрини Герасимова), призначеним всього на кілька місяців до цього начальником Генштабу МО Російської Федерації.

Доповідь називалася: «Про війни майбутнього». У ній самій немає слова «гібридна», а мова йде про так звані «асиметричні дії», про використання як воєнних, так і усіх можливих невоєнних, в першу чергу, інформаційних методів дестабілізації противника. І в цьому випадку Росія залишилася вірною своєму принципу не називати речі своїми іменами.

Читайте далі тут

Президент Німеччини вперше визнав помилкою свою політику щодо Росії – медіа

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вперше заявив, що припускався помилок у своїй політиці щодо Росії, повідомляють міжнародні медіа з посиланням на німецькомовне видання Tagesschau.

У своїй заяві 4 квітня Штайнмаєр визнав невдачу проєкту «створення загальноєвропейського дому за участі Російської Федерації».

«Моя відданість газопроводу «Північний потік-2» була явною помилкою. Ми трималися за мости, в які Росія більше не вірила, про що нас попереджали наші партнери», – цитує його видання.

За словами президента Німеччини, в минулому – міністра закордонних справ, він покладався на те, що Володимир Путін «не піде на повну економічну, політичну та моральну руйнацію своєї країни заради свого імперського безумства».

Читайте також: Зеленський у Бундестазі звинуватив Німеччину у сприянні Росії

«Як і інші, тут я помилився», – констатував він.

Штайнмаєр також заявив, що не вірить у можливість повернення до «довоєнного статусу-кво» за президентства Путіна.

Федеральний президент Німеччини раніше виступав адвокатом енергетичної співпраці з Росією, попри неодноразові застереження Києва щодо посилення залежності від російських енергоносіїв.

Так, торік Штайнмаєр назвав «енергетичні відносини майже останнім мостиком між Росією та Європою, що лишився після суттєвого погіршення взаємин» протягом останніх років. За ці слова його розкритикував посол України в Німеччині Андрій Мельник.

Кличко попросив киян, які виїхали, утриматися від повернення до міста «принаймні ще тиждень»

Міський голова Києва Віталій Кличко попросив жителів столиці, які виїхали через загрозу бойових дій, не поспішати з поверненням до міста. Про це він заявив у своєму телеграмі 4 квітня.

«Розумію, що киянам, які виїхали з міста, хочеться чимшвидше повернутися додому. Однак, прошу утриматися від цього принаймні ще тиждень», – написав Кличко.

Мер столиці також порадив поки що не повертатися до своїх домівок мешканцям передмість Києва.

Читайте також: Пентагон: частина військ РФ все ще націлена на Київ

Він вказав на те, що в кількох районах Київської області зараз діє цілодобова комендантська година. Також у містах навколо столиці залишається багато вибухонебезпечних предметів.

«Не виключаємо ми і вірогідності ракетних обстрілів. Так, наші сили ППО працюють на відмінно. Але все може статися. Тож прошу людей трохи почекати і не повертатися», – підсумував Кличко.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи і лікарні.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG