Доступність посилання

ТОП новини
Холод, дрони та темрява на лінії фронту. Бійці НГУ України десь під Куп'янськом . Грудень 2014 року
Холод, дрони та темрява на лінії фронту. Бійці НГУ України десь під Куп'янськом . Грудень 2014 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

В Україні через війну знищені або пошкоджені майже 6,8 тисячі житлових будинків – Чернишов

Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов повідомив, що внаслідок війни, початої Росією, в Україні знищені чи пошкоджені вже майже 6,8 тисячі житлових будинків.

«Сьогодні для відновлення базової інфраструктури та базових речей, якими ми маємо зайнятися відразу після завершення війни, нам потрібні десятки мільярдів доларів на перший період. Розвиткова частина і відбудова міст і агломерацій буде передбачати суми, які ми маємо вимірювати в сотнях мільярдів», – цитує слова Чернишова в ефірі єдиного телемарафону 2 квітня пресслужба Мінрегіону.

Російське військове вторгнення в Україну триває з ранку 24 лютого. Колони бронетехніки російської армії з метою оточити Київ дійшли до міст і населених пунктів столичного регіону, завдавши там значних руйнувань і людських жертв через постійні обстріли. Останніми днями війська РФ змінили тактику, як кажуть у Генштабі ЗСУ, і тепер це може означати ведення наступальних дій на східному і південному напрямках.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».

Зеленський про ініціативу зміни гімну: «мого підпису під такими законопроєктами не буде»

Президент Володимир Зеленський розкритикував ініціативу деяких депутатів Верховної Ради щодо зміни слів державного гімну України і заявив, що навіть у разі ухвалення документу парламентом, він його не підпише.

«Хочу сказати декілька слів і тим політикам, деяким депутатам Верховної Ради України, які абсолютно не розуміють, що відбувається в серцях наших людей. Настільки не розуміють, що аж придумали змінювати національний гімн. У мене питання до цих осіб: а що ви у своєму житті зробили такого, щоб у вас з’явилося моральне право змінювати слова гімну? Ви що – видатні поети? Може, ви відзначилися чимось у боях за Україну? Чи зараз час такий прийшов, що можна гімн міняти, коли тобі захочеться?», – заявив Зеленський під час звернення в ніч на 3 квітня.

Він закликав цих депутатів «заспокоїти емоції» і припинити «виставляти себе дурнями».

«Вважаю, що авторам цих та інших подібних законопроєктів, пропозицій, варто було би взяти зброю в руки і вирушити на поле бою, якщо у вас є ці можливості. Лише там щось зрозумієте. І навіть якщо випадково за щось подібне проголосують, все одно мого підпису під такими законопроєктами не буде. Не витрачайте час», – наголосив президент.

Згідно з даними сайту парламенту, у Верховній Раді зареєстровані два законопроєкти, які передбачають зміну слів українського гімну. Ініціаторкою одного з них є Людмила Буймістер (позафракційна, раніше була у «Слузі народну»), вона подала документ 14 березня.

Альтернативний законопроєкт 28 березня внесли двоє народних депутатів від «Слуги народу» Іван Юнаков і Георгій Мазурашу.

У документі Буймістер пропонує перші два рядки куплету викласти в такій редакції:

«Переможе Україна! І слава, і воля,

Бо нам, браття молодії, усміхнулась доля».

В іншому законопроєкті пропонується встановити, що державним гімном України є національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами такого змісту:

«Процвітає України, її слава й воля!

Вже нам браття українці усміхнулась доля!

Гинуть наші вороженьки, як роса на сонці,

Бо пануємо ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми зміцнили за нашу свободу,

Бо віками ми є браття козацького роду!

Чорне море нам сміється, дід Дніпро радіє

Бо у нашій Україні доленька квітніє!

А завзята праця щира всіх нас об’єднає

Пісня волі в Україні гучніше лунає!

Приспів:

Душу й тіло ми зміцнили за нашу свободу,

Бо віками ми є браття козацького роду!».

У пояснювальній записці до першого документу вказано: «Сьогодні ми бачимо нову Україну! Для всього світу нація українців стала символом героїзму, патріотизму, єднання та перемоги. Настав час нових героїв, нових символів, нових перемог, усвідомлення своєї унікальності та незламності, а відтак час виразу «Ще не вмерла України» пройшов, відтепер тільки – Переможе Україна!».

Автори іншого законопроєкту пояснюють свою ініціативу так: «Виклик, з якими стикнулась Україна, починаючи з 24 лютого 2022 року, є прямим посяганням на її незалежність, суверенітет 1 існування як держави в цілому. Перемога у війні за своє існування та продемонстрована здатність до відстоювання своєї державності та суверенних територій привела до необхідності внесення змін Державного Гімну України, наповнення його новим змістом і характером».

Генштаб: відведення військ РФ на окремих напрямках триває

Генштаб Збройних сил України повідомляє, що російські військові у 39-у добу війни продовжують збройну агресію проти України, при цьому триває «відведення окупаційних військ на окремих напрямках».

Про які саме напрямки йдеться – не уточнюється. У Генштабі заявили, що морально-психологічний стан особового складу російських військ і рівень мотивації «залишається на вкрай низькому рівні».

«Командири різних рівнів 3-ї мотострілецької дивізії 20-ї загальновійськової армії Західного військового округу відмовляються від участі в бойових діях. Крім того, військовослужбовці масово пишуть рапорти на звільнення. Особовий склад 2-х батальйонно-тактичних груп 4-ї військової бази зі складу 58-ї загальновійськової армії Південного військового округу, відмовились брати участь у бойових діях на території України. Сплановано їх повернення до пунктів постійної дислокації», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, «продовжуються систематичні випадки» порушення вимог міжнародного гуманітарного права щодо ведення війни.

«Російські окупанти продовжують розміщувати озброєння та військову техніку у безпосередній близькості до житлової інфраструктури населених пунктів, проводити фільтраційні заходи на тимчасово зайнятих територіях, здійснюють насильство стосовно місцевих жителів, займаються мародерством і пограбуваннями», – йдеться в повідомленні.

На території Донецької і Луганської областей українські військові за минулу добу відбили шість атак військових РФ, додали в Генштабі.

Одесу атакували з повітря, частину ракет збила ППО – міська рада

Російські військові вранці 3 квітня завдали авіаудару по Одесі, частину ракет збила українська система ППО, повідомили у міській раді.

«У деяких районах зафіксована пожежа. Рекомендовано зачинити вікна і не заважати відповідним службам виконувати свою роботу. Нагадуємо: не публікувати фото і відео наслідків. Чекаємо офіційних даних», – йдеться в повідомленні міської ради у фейсбуці.

Тим часом, в оперативному командуванні «Південь» додали, що, за попередніми даними, жертв немає.

«Ворог продовжив свою підлу практику ураження об’єктів критичної інфраструктури», – повідомив речник ОК «Південь».

Останніми днями російські війська завдають ракетних ударів по об’єктах із паливом в Україні – було знищено нафтобази у Львові, на Волині, Рівненщині. Генеральний штаб ЗСУ таке концентрування ударів по сховищах пального пояснив наміром РФ ускладнити логістичне забезпечення та створити умови для гуманітарної кризи.

Голова МЗС Британії: «шокована звірствами» військових РФ у Бучі й інших містах

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс заявила, що «шокована звірствами» російських військових у Бучі й інших містах України.

«Повідомлення про те, що російські війська нападають на безневинних цивільних жителів, викликають огиду. Велика Британія працює з іншими країнами для збору доказів і підтримки розслідування воєнних злочинів Міжнародним кримінальним судом. Винних притягнуть до відповідальності», – написала Трасс у твітері в ніч на 3 квітня.

Напередодні міський голова Бучі Київської області повідомив про сотні загиблих городян після звільнення міста від російських військових.

«У Бучі ми вже поховали 280 людей у братських могилах», – повідомив AFP Анатолій Федорук. За його словами, вулиці міста «завалені трупами».

Тіла розкидані на кількасот метрів, причина смерті поки невідома, повідомляє агентство AFP.

Повідомляється, що усі загиблі – в цивільному одязі, хтось лежав просто на тротуарі, дехто – біля авто чи велосипеда.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк у твітері також розмістив фото, на якому зображені тіла людей і зазначив, що це фото із Бучі.

«Буча, Київська область. На вулицях лежать тіла людей із зв’заними руками, що були застрілені російськими солдатами. Ці люди не були військовими. Вони не мали зброї. Вони не представляли загрози. Скільки ще таких випадків відбувається прямо зараз на окупованих територіях?», – написав Подоляк.

Крім того, фотограф Михайло Палінчак у фейсбуці розмістив світлину, на якій накрите рядном, ймовірно, тіло чи тіла людей. Він вказує, що фото зроблені на Київщині, конкретного населеного пункту він не наводить.

«Мертві цивільні на узбіччі траси за 20 км від Києва, Київська область, Україна, 2 квітня 2022 року. Під ковдрою один чоловік та 2-3 мертвих оголених жінок, усіх, яких разом намагались спалити на узбіччі», – написав фотограф.

Міністерство оборони повідомило, що 2 квітня Київщина була звільнена від російських військ, в тому числі Ірпінь, Буча, Гостомель.

ЗСУ: за добу збили 8 повітряних цілей військ РФ

Два літаки (попередньо винищувачі-бомбардувальники Су-34), вертоліт, БпЛА і чотири крилаті ракети військ Росії уразили 2 квітня Повітряні сили ЗСУ, повідомило Командування Повітряних сил.

«Ударна авіація під прикриттям винищувачів продовжує завдавати ракетно-бомбові удари по скупченню військ, колонах техніки, логістичних центрах і живій силі окупантів», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому в ніч на 3 квітня.

2 квітня Генштаб Збройних сил України заявив, що число втрат серед російських військових наближається до 18 тисяч. Росія називає значно менші цифри, при цьому про втрати військової техніки не повідомляє.

25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.

Зеленський повідомив про посилення оборони на східному напрямку та на Донбасі

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові нині посилюють оборону на східному напрямку та на Донбасі.

«Свідомі того, що ворог має резерви для посилення тиску на сході. У чому ціль російських військ? Вони хочуть захопити і Донбас, і південь України. В чому наша мета? Захистити нас, нашу свободу, нашу землю і наших людей. Робити все для захисту. Наш героїчний Маріуполь продовжує стримувати значну частину ворожих сил. Завдяки цьому опору, завдяки мужності та стійкості інших наших міст Україна отримала безцінний час. Той час, який дає змогу ламати тактику ворога й послаблювати його можливості», – сказав Зеленський у нічному відеозверненні.

Він зазначив, що Україна так і не отримала достатньо сучасних західних протиракетних систем і літаків, щоб стримати наступ військ РФ.

«Кожна російська ракета, яка вдарила по наших містах, і кожна бомба, яку скинули на наших людей, на наших дітей, лише додають чорної фарби до того, як в історії будуть описані всі, від кого залежало рішення. Рішення, чи допомагати Україні із сучасною зброєю», – сказав Зеленський.

Зеленський розкритикував позицію прем’єр-міністра Угорщини щодо України

Президент Володимир Зеленський розкритикував прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана за його позицію і політику щодо України, проти якої Росія розв’язала війну.

«Хочу звернутися до ще однієї людини, яка, здається, не вповні розуміє, що відбувається і що переживається. Не тільки в Україні, а й в усій Європі. До прем’єр-міністра Угорщини, який чи не єдиний у Європі відверто підтримує пана Путіна. Ми ж не просили чогось особливого від офіційного Будапешта. Ми не отримали навіть того, що роблять усі інші – роблять заради миру. Не отримали життєво необхідного транзиту оборонної допомоги, не побачили морального лідерства. Не побачили жодного зусилля, щоб зупинити війну. Чому так? Уся Європа хоче миру. Уся Європа не хоче, щоб поле бою було перенесене з Маріуполя в Будапешт або з Харкова у Краків, або з Чернігова у Вільнюс. Уся Європа намагається зупинити війну, повернути мир. Чому ж тоді офіційний Будапешт протиставляють усій Європі, усім цивілізованим країнам? Заради чого?», – звернувся президент у нічному відеозверненні.

Зеленський запевнив, що український народ підтримує угорський і навпаки.

«Ми завжди будемо жити в добросусідстві. І я впевнений, що наші меншини мають бути тими місточками, які нас іще більше об’єднують. Політики йдуть, а правда залишається. Ось про що я кажу – про правду. І я завжди кажу те, що думаю. Коли я кажу про Угорщину, я маю на увазі Угорщину. І мені не треба маскувати мої думки. Якщо треба сказати про Німеччину, ми кажемо про Німеччину. Якщо треба сказати про якусь іншу країну, я кажу про якусь іншу країну. Якщо це війна, то я називаю її війною, а не «спеціальною операцією». Якщо це загроза всій Європі, то я називаю це загрозою всій Європі. Це називається чесність, якої бракує пану Орбану. Можливо, він загубив її десь у контактах з Москвою», – сказав Зеленський.

Офіційних коментарів з угорського боку наразі не було.

Володимир Зеленський і раніше звертався до влади Угорщини, зокрема у виступі перед Єврорадою 25 березня. Тоді він критикував Орбана за вагання вводити санкції чи ні, пропускати зброю через свою територію чи ні, торгувати з Росією чи ні.

З часу російського вторгнення в Україну офіційний Будапешт фактично дистанціювався від решти Європи у різкому засудженні і санкційному тиску на Росію через її дії. Особисто Вікторові Орбану і його уряду належать тези про неготовність до санкцій, про небажання відчувати на собі їх вплив, про неможливість заміни російського газу, про неприпустимість поставок зброї для України через територію Угорщини тощо.

У неділю, 3 квітня, в Угорщині відбудуться парламентські вибори. Після 12 років безперервного правління чинний прем’єр-міністр Віктор Орбан (партія «Фідес») протистоятиме Петеру Маркі-Зай, кандидату від об’єднаної опозиції. Перемога Орбана, найімовірніше, означатиме продовження дотеперішньої політики Будапешта щодо України.

ДБР ініціювало націоналізацію майже 1400 залізничних вагонів з РФ та Білорусі

Державне бюро розслідувань повідомило про виявлення на території України майна російських та білоруських компаній, націоналізацію котрих ініціює.

«Працівники бюро виявили майже 1400 вагонів, які знаходились на території Полтавської та Дніпропетровської областей. Власники вагонів – фізичні та юридичні особи РФ та Республіки Білорусь. Для вилучення майна окупантів та передачі його на потреби України, теруправління ДБР Полтави звернулося з відповідною ініціативою до керівництва Полтавської та Дніпропетровської військово-цивільних адміністрацій», – йдеться в повідомленні.

У ДБР не уточнили, чи була отримана від ОВА цих областей така згода, або ж коли може бути надано відповідь.

15 березня «Укрзалізниця» повідомила про початок процедури націоналізації російських вагонів, які перебувають в Україні.

10 березня президент України Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Росії. Документ передбачає примусове вилучення майна, власниками якого є Російська Федерація та її резиденти «на користь держави Україна».

На Київщині виявлено тіла старости села Мотижин та її чоловіка – Токар

На Київщині виявлено тіла старости села Мотижин Ольги Сухенко та її чоловіка, повідомив голова Макарова Вадим Токар у Telegram.

«Сумна новина. Знайдено тіла старости села Мотижин Ольги Сухенко та її чоловіка Ігоря Сухенко, які були взяті в полон орками 10 днів тому. До сьогодні їх доля була невідома», – повідомив він.

Інших деталей Токар не надав, в тому числі, щодо сина загиблого подружжя.

26 березня Офіс генпрокурора повідомив, що на Київщині російськими загарбниками було захоплено старосту села Мотижин та її родину. За даними слідства, 23 березня військовослужбовці РФ прийшли додому до старости села Мотижин Макарівської ОТГ, незаконно затримали її, її чоловіка та сина, та вивезли у невідомому напрямку.

За фактом порушення законів та звичаїв

2 квітня Міноборони повідомило про звільнення Київської області від російських військ. Після звільнення починають надходити перші дані про жертви серед цивільного населення на цих територіях.

Мер Бучі на Київщині повідомив про сотні загиблих городян після звільнення міста від військ РФ – ЗМІ

Міський голова Бучі Київської області повідомив про сотні загиблих городян після звільнення міста від російських військових. Про це він сказав у коментарі агенції France-Presse (AFP).

«У Бучі ми вже поховали 280 людей у братських могилах», – повідомив AFP Анатолій Федорук.

За його словами, вулиці міста «завалені трупами».

Тіла розкидані на кількасот метрів, причина смерті поки невідома, повідомляє агентство AFP.

Повідомляється, що усі загиблі – в цивільному одязі, хтось лежав просто на тротуарі, дехто – біля авто чи велосипеда.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк у твітері також розмістив фото, на якому зображені тіла людей і зазначив, що це фото із Бучі.

«Буча, Київська область. На вулицях лежать тіла людей із зв’язаними руками, що були застрілені російськими солдатами. Ці люди не були військовими. Вони не мали зброї. Вони не представляли загрози. Скільки ще таких випадків відбувається прямо зараз на окупованих територіях?», – написав Подоляк.

Крім того, фотограф Михайло Палінчак у фейсбуці розмістив світлину, на якій накрите рядном, ймовірно, тіло чи тіла людей. Він вказує, що фото зроблені на Київщині, конкретного населеного пункту він не наводить.

«Мертві цивільні на узбіччі траси за 20 км від Києва, Київська область, Україна, 2 квітня 2022 року. Під ковдрою один чоловік та 2-3 мертвих оголених жінок, усіх, яких разом намагались спалити на узбіччі», – написав фотограф.

Міністерство оборони повідомило, що сьогодні Київщина була звільнена від російських військ, в тому числі Ірпінь, Буча, Гостомель.

Арахамія: проєкти угод готові для обговорення президентами України і Росії, зустріч може відбутися в Туреччині

Голова делегації України на переговорах з Росією Давид Арахамія заявив про готовність з українського боку до обговорення президентами України і Росії проєктів угод, які цього тижня попередньо обговорили переговорні групи у Стамбулі.

«Російська Федерація за всіма позиціями дала офіційну відповідь, яка полягає в тому, що вони приймають цю позицію, за винятком питання Криму. Кулеба сказав, що офіційного підтвердження немає письмово, але в усному вигляді станом на вчора в режимі відеоконференції почули, що російська сторона не заперечує проти таких позицій і ми далі рухаємося з юридичної точки зору більше», – сказав Арахамія в ефірі телемарафону.

Арахамія сказав, що російська сторона назвала драфти документів «достатньо напрацьованими для того, щоб проводити безпосередньо консультації між двома лідерами країн».

Давид Арахамія зазначив: «У нас завдання підготувати фінальну стадію не самого документа, а тих питань, яких ми торкалися, та готувати майбутню зустріч президентів».

Він також повідомив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган телефонував учора президентам України та РФ і «нібито він підтвердив, що вже найближчим часом вони готові організовувати зустріч».

«Ще не відома ні дата, ні місце, але з високою вірогідністю можна казати, що це буде у Стамбулі чи Анкарі, тобто в Туреччині», – сказав Арахамія.

Ніяких свіжих коментарів про можливу зустріч Зеленського і Путіна з російського боку наразі немає.

Російські ЗМІ 1 квітня повідомили з посиланням на міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, що російська сторона готує свою реакцію на пропозиції України, а подальші контакти «опрацьовуються».

Кременчуцький НПЗ через обстріл військ РФ зазнав руйнувань – голова Полтавської ОВА

Російські військові обстрілами знищили інфраструктуру Кременчуцького нафтопереробного заводу – він не працює, повідомив голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.

«Тепер можу заявити офіційно. Сьогодні окупанти масовано обстріляли Кременчуцький НПЗ і навколишні склади паливно-мастильних матеріалів. На жаль, інфраструктура підприємства знищена. Завод не працює. Наші рятувальники продовжують героїчно гасити пожежу», – повідомив Лунін у Telegram.

За його словами, екологічної катастрофи немає, ДСНС контролює ситуацію.

Водночас лунін зазначив, що наразі відомо про кількох постраждалих людей, які мають опіки, але їхньому життю нічого не загрожує.

«Прошу мешканців Полтавщини не шикуватися в черги за бензином і не створювати штучний дефіцит. В Україні – війна, ситуація надзвичайно складна, але цілком контрольована», – попросив Лунін.

Кременчуцький нафтопереробний завод – найбільше підприємство з виробництва нафтопродуктів в Україні, забезпечує понад третину всього українського ринку палива.

Через обстріл у Миргороді пошкоджено склад із паливом та аеродром, у Шепетівці – промоб’єкт – влада

Унаслідок ракетного обстрілу військ РФ у Миргороді пошкоджено інфраструктуру аеродрому та виникла пожежа на складі паливно-мастильних матеріалів, повідомив голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін у Telegram.

«Подробиці ракетного удару по Миргороду. Сьогодні о 16:50 війська Російської Федерації нанесли ракетний удар по місту Миргород. Силами й засобами ППО Збройних сил України вдалося знищити декілька ворожих крилатих ракет. Однак унаслідок обстрілу пошкоджені злітна смуга, інфраструктура аеродрому та сталося загоряння складу паливно-мастильних матеріалів», – написав він.

За словами Луніна, на уражених об’єктах працюють особовий склад частини та рятувальні служби, які ліквідовують наслідки обстрілу й пожежі, а також представники поліції. Кількість постраждалих встановлюється.

Тим часом у результаті російського ракетного удару по Шепетівці Хмельницької області виникла пожежа на промисловому об’єкті, повідомив голова Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Гамалій у Telegram.

«Сьогодні близько 17:00, під час повітряної тривоги, відбувся ракетний удар по промисловому об'єкту у Шепетівці Хмельницької області. Пожежу ліквідовують працівники ДСНС», – повідомив Гамалій.

Гамалій зазначив, що, за попередньою інформацією, постраждалих немає.

Гуманітарними коридорами 2 квітня вдалося евакуювати понад 4 тисячі людей – Верещук

Упродовж 2 квітня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати 4 217 людей, повідомила віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій України Ірина Верещук у Telegram.

За її даними, з Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 1 263 людини, з них 765 людей з Маріуполя, а також 498 жителів Бердянська, Мелітополя, Пологів, Оріхів та Василівки.

«Евакуаційний конвой з 10 автобусів з міста Бердянськ з майже 300 маріупольцями вже пройшов Василівку. Також продовжується рух колон людей на приватному транспорті», – додала Верещук.

У Луганській області, за її словами, сьогодні вдалося евакуювати 2 650 людей з міст Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ, Кремінна, Попасна та смт Нижнє.

«Також сьогодні з міста Запоріжжя до міста Бердянськ доїхали ще 17 автобусів, які завтра зранку продовжать евакуацію маріупольців із Бердянська, і частина з них буде намагатися доїхати ближче до Маріуполя», – зазначила Верещук.

Усього, на 2 квітня в Україні було погоджено сім гуманітарних коридорів.

У Росії затримали понад 200 учасників антивоєнних акцій

У 17 містах Росії в суботу силовики затримали понад 204 людини на антивоєнних акціях, повідомляє правозахисний портал «ОВД-Инфо».

Згідно з повідомленнями, десятки людей затримані у Москві та Санкт-Петербурзі. У Москві масові затримання пройшли у парку, поруч із Кремлем. У Санкт-Петербурзі затримали кілька десятків людей, серед яких дві художниці, які сиділи та малювали Ісаакіївський собор, а також журналісти.

Російська влада не погоджує акції протесту, поліція затримує людей на підході до місць, де збираються противники війни, іноді в автозаки потрапляють і випадкові перехожі. Затримують, наприклад, за плакати про мир чи написи «Ні війні».

Антивоєнні акції пройшли і в інших містах Росії, зокрема Казані, Кірові. В останньму повідомляється про 10 затриманих.

З початку російського вторгнення в Україну 24 лютого на антивоєнних акціях у Росії було затримано, за підрахунками «ОВД-Инфо», понад 15 тисяч людей. В останні тижні акції більш нечисленні, ніж у перші дні після початку війни.

Вся Київська область звільнена від військ РФ – Міноборони

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Київщина звільнена від російських військ.

«Ірпінь, Буча, Гостомель та вся Київська область – звільнені від загарбника», – повідомила Маляр у фейсбуці.

Крім того, у поліції заявили, що у визволених населених пунктах Київщини комендантська година посилена – з 21:00 2 квітня до 06:00 5 квітня (населені пункти Броварського, Вишгородського та Бучанського районів, що перебували під російською окупацією та звільнені українськими силами оборони).

«У цей час категорично забороняється перебувати на вулицях населених пунктів та в інших громадських місцях, пересуватися транспортом та пішки», – повідомили у поліції.

Литва повністю відмовилася від російського газу

Литва з початку квітня повністю відмовилася від російського газу, повідомило Міністерство енергетики Литовської Республіки.

«Прагнучи отримати повну енергетичну незалежність від російського газу, у відповідь на енергетичний шантаж Росії в Європі та війну в Україні, Литва повністю відмовилася від російського газу: з початку цього місяця литовська газотранспортна система працює без імпорту російського газу», – йдеться у повідомленні.

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс назвав це поворотним моментом в історії енергетичної незалежності Литви.

«Ми перша країна ЄС серед країн-постачальників «Газпрому», яка забезпечила незалежність від поставок російського газу, і це є результатом довгострокової послідовності, енергетичної політики та своєчасних інфраструктурних рішень», – зазначив він.

Оператора литовської газотранспортної системи Amber Grid заявив, що в цих умовах вимога Росії платити за газ в рублях втрачає сенс, оскільки Литва більше не замовляє російський газ і не планує за нього платити. У відповідь російська газопостачальна компанія «Газпром» повідомила Amber Grid, що більше не має наміру імпортувати газ з Росії через литовсько-білоруський канал.

Російські військові-мародери тягнуть награбоване до Білорусі для відправки у РФ – зведення Генштабу ЗСУ

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про перевезення російськими військовослужбовцями награбованих в Україні речей і транспорту до Білорусі з метою подальшої переравки до РФ.

«Триває так звана «евакуація» цивільного автотранспорту, викраденого росіянами в Гостомелі, Ірпіні, Бучі та Іванкові. Крім того, мародери російських окупаційних військ перед перекиданням на інші напрямки намагаються відправити родичам награбоване майно з території Білорусі службою експрес доставки СДЕК», – йдеться в повідомленні.

Генштаб ЗСУ також повідомляє про ситуацію на всіх напрямках фронту:

На Сіверському напрямку – триває переміщення підрозділів військ РФ від державного кордону Україні вглиб Білорусі, значна частина військової техніки пошкоджена та буксирується.

На Слобожанщині – російськими військами заблоковано виїзд з міста Буринь, там велике скупчення військової техніки РФ. Триває блокада Путивля, місто оточене блокпостами, в селищі Юр’єве Сумської області загарбники проводять рейди для перепису населення та пошуку зброї.

На Донецькому напрямку – тривають спроби заволодіти Маріуполем, блокувати Рубіжне, Северодонецьк, Попасну, Троїцьке, Авдіївку, Мар’їнку та Красногорівку. «Окупанти не мають успіху, несуть втрати», вказує Генштаб.

На Південнобузькому напрямку – без суттєвих змін.

На Приморському напрямку – війська РФ проводять «фільтраційні заходи» в тимчасово захоплених населених пунктах.

Українські військові та пересічні громадяни у мережі періодично викладають фото- і відеосвідчення про те, як військові РФ крадуть особисті речі, техніку українців з житлових будинків, подвір’їв, здійснюють крадіжки з магазинів, АЗС, торгових точок у населених пунктах, в які вдираються зі зброєю та військовою технікою. Були також повідомлення, як військові РФ привласнюють українську гуманітарну допомогу. Про факти мародерства серед своїх військових російське командування не повідомляє.

Полтавська ОВА: під обстріл військ РФ потрапив Миргород, попередньо – без жертв

Місто Миргород Полтавської області потрапило під російський ракетний обстріл, за попередніми даними – постраждалих немає, повідомив у Telegram голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.

«Три «прильоти» по інфраструктурі в Миргороді. Наслідки від ворожих ударів з’ясовуються. Попередньо – постраждалих немає», – повідомив Лунін.

Він звернувся до городян з проханням не поширювати фото, зберігати спокій і не ігнорувати сигнали повітряної тривоги.

Повітряна тривога в Полтавській області була оголошена близько 17:00.

Раніше повідомлялося, що у Полтавській області вночі та вранці російські війська здійснили кілька ударів. Дмитро Лунін казав, що метою атаки були інфраструктурні обʼєкти, а в Кременчуці сили РФ влучили і по житлових будинках.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG