Російські війська обстріляли лікарню в Балаклії, потрібна евакуація 70 людей – Харківська ОВА
Російські війська обстріляли будівлю районної лікарні в Балаклії Харківської області, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
«Будівля частково пошкоджена. Пацієнти та персонал потребують негайної евакуації, це близько 70 пацієнтів та медичний персонал. Робимо все, щоб це зробити і врятувати людей. Це черговий воєнний злочин проти мирних жителів Харківщини», – повідомив Синєгубов у Telegram.
Він зазначив, що Балаклія – тимчасово окупована, а міський голова пішов на співпрацю з окупантами.
За даними Генштабу ЗСУ, нині російських військових стягують на Донбас і Харківський напрямок, де вони готуються до нових потужних ударів.
Через ракетні удари РФ по Дніпропетровщині поранена людина, є пошкодження на залізниці – ОВА
Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив, що в результаті російських ракетних ударів по регіону, одна людина постраждала, завдано пошкоджень залізничній мережі.
«Ворожі удари по Павлоградському району. Одна ракета влучила в залізницю. Сильно пошкоджені колії та контактні мережі. Вибухнули вагони. Рух потягів зупинено. Рятувальники приборкують пожежу. Попередньо, загиблих немає. Друга ракета втрапила на відкриту місцевість. Займання. Одна людина поранена», – повідомив Резніченко у Telegram.
У ніч на суботу російські війська завдали ракетних ударів по Дніпру і Кривому Рогу – двоє людей постраждали.
Україна витрачає на місяць бойових дій близько 10 млрд дол – нарада у Зеленського
На місяць бойових дій Україна витрачає приблизно 10 мільярдів доларів, повідомила у пресслужбі Офісу президента із посиланням на дані Міністерства фінансів.
Сьогодні в ОПУ відбулася нарада з участю президента Володимира Зеленського і економічним блоком посадовців.
«На нараді обговорили джерела фінансування видатків, зокрема власні податкові надходження та допомогу міжнародних партнерів України. У цьому ж контексті зачепили перспективи переходу на спрощену систему оподаткування, заплановану на квітень», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що учасники зустрічі також обговорили проведення посівної кампанії, зокрема забезпечення аграріїв пальним. Були розглянуті шляхи диверсифікації імпорту пального та захисту енергетичної інфраструктури України від бомбардувань російською армією.
Попри заяви Росії, що метою її так званої «спецоперації» в Україні не є цивільні об’єкти, війська РФ щоденно обстрілюють цивільні і промислові зони, завдаючи значних руйнувань інфраструктурі. Наразі важко назвати суму завданих Україні через дії агресора збитків, оскільки обстріли не припиняються.
Чернігівщина: наслідки контратаки ЗСУ в Новій Басані
Українські військові продовжують просуватися в бік кордону України подалі від Київської області. Жителі звільнених сіл розповідають про окупацію. Крім того військові розбили російську техніку, яка перебувала в українських селищах. Кореспондет Радіо Свобода Україна побував у щойно звільнених селищах.
(УВАГА: Відео містить сцени, які ви можете вважати неприйнятними)
Команда МКЧХ здійснила нову спробу дістатися Маріуполя
Команда Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) в суботу здійснила нову спробу полегшити евакуацію населення з обложеного російськими військами Маріуполя, вирушивши до міста із Запоріжжя, повідомили сьогодні телеканалові CNN у пресслужбі МКЧХ.
Представник пресслужби додав, що МКЧХ не може надати додаткову інформацію про поточне місце перебування команди.
У п’ятницю ввечері МКЧХ повідомив, що його команда із дев’яти осіб на трьох автомобілях не змогла дістатися міста «після того, як домовленості та умови унеможливили подальший рух».
В організації зазначили, що їхня присутність має засвідчити гуманітарну мету цього планованого переміщення населення, надаючи колоні додатковий захист та нагадуючи всім сторонам про цивільний та гуманітарний характер операції.
У березні Міжнародний комітет Червоного Хреста опинився в Україні під вогнем критики – після оголошення про намір відкрити офіс у російському Ростові-на-Дону для нібито допомоги жителям сходу України.
«Зазначене не тільки сприятиме легітимізації «гуманітарних коридорів» на території Російської Федерації, а й стане своєрідною підтримкою для примусового викрадення громадян України та вивезення їх на територію держави-агресора», – йшлося у зверненні комітету Верховної Ради з прав людини.
Маріуполь перебуває в оточенні з перших днів російського вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого. Попередні зусилля гуманітарних агенцій із отримання доступу до міста були невдалими.
Ті, хто залишився в місті, перебувають фактично у «пастці» – без електроенергії, тепло- та водопостачання, з браком харчів і за постійного ризику бути вбитими під час чергового обстрілу. Багатьох жителів міста поховали просто біля їхніх помешкань чи укриттів, зараз ці дані намагається верифікувати команда ООН із прав людини.
Унаслідок влучання російської ракети в будівлю Миколаївської обласної державної адміністрації і її руйнування загинули 35 людей, 33 – загинули на місці, 2 – в лікарні, повідомили в суботу у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.
Тим часом білоруська служба Радіо Свобода повідомила, що сьогодні з-під завалів витягли Тетяну Деменнікову, яка працювала в економічному департаменті Миколаївської ОДА та очолювала Миколаївське обласне національно-культурне товариство білорусів «Голос Батьківщини». Її тіло опізнали родичі.
Роботи з розбору завалів будівлі Миколаївської ОДА тривають, повідомили рятувальники.
29 березня вранці під час обстрілу Миколаєва російськими військами один зі снарядів влучив у дев’ятиповерхову адмінбудівлю обладміністрації. Сталося руйнування центральної секції будівлі з 9-го до 1-го поверху.
Прапор України знову підняли на проммайданчику Чорнобильської АЕС
На Чорнобильській атомній електростанції після понад місяця окупації 2 квітня підняли прапор України. Про це в Telegram-каналі повідомила міська рада Славутича, звідки на ЧАЕС прибувають змінні бригади.
«Сьогодні, 2 квітня 2022, об 11:00 на проммайданчику Чорнобильської АЕС знову замайорів прапор України та пролунав гімн України», – вказано в повідомленні.
У церемонії підняття прапора взяв участь оперативний персонал станції, який упродовж окупації забезпечував і продовжує гарантувати ядерну та радіаційну безпеку обʼєктів державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електростанція».
Російські військові, які захопили Чорнобильську АЕС та інші об‘єкти у зоні відчуження, 31 березня залишили ЧАЕС і двома колонами вирушили в бік українського кордону з Білоруссю.
Прапор України знову підняли на проммайданчику Чорнобильської АЕС
На Чорнобильській атомній електростанції після понад місяця окупації 2 квітня підняли прапор України. Про це в Telegram-каналі повідомила міська рада Славутича, звідки на ЧАЕС прибувають змінні бригади.
«Сьогодні, 2 квітня 2022, об 11:00 на проммайданчику Чорнобильської АЕС знову замайорів прапор України та пролунав гімн України», – вказано в повідомленні.
У церемонії підняття прапора взяв участь оперативний персонал станції, який упродовж окупації забезпечував і продовжує гарантувати ядерну та радіаційну безпеку обʼєктів державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електростанція».
Російські військові, які захопили Чорнобильську АЕС та інші об‘єкти у зоні відчуження, 31 березня залишили ЧАЕС і двома колонами вирушили в бік українського кордону з Білоруссю.
Росія погрожує припиненням роботи Міжнародної космічної станції через санкції Заходу
Керівник російської космічної агенції «Роскосмос» Дмитро Рогозін погрожує країнам Заходу розірвати нормальні відносини у роботі на Міжнародній космічній станції (МКС) та над іншими спільними космічними проєктами, якщо з Росії не знімуть санкції за вторгнення в Україну. Про це він написав у серії твітів, оприлюдненій 2 квітня.
Рогозін заявив, що мета санкцій Заходу – «вбити російську економіку і ввести наш народ у відчай і голод, поставити нашу країну на коліна». Він додав, що «у них це не вийде, але наміри зрозумілі».
«Тому я вважаю, що відновлення нормальних відносин між партнерами на Міжнародній космічній станції (МКС) та іншими проєктами можливе лише за повного та беззастережного зняття незаконних санкцій», – написав Рогозін.
Він додав, що пропозиції «Роскосмосу» щодо припинення співпраці на МКС із космічними агенціями США, Канади, Євросоюзу та Японії найближчим часом будуть донесені до російської влади.
Європейське космічне агентство заявило в березні, що тимчасово зупиняє співпрацю з «Роскосмосом» щодо місії марсохода ExoMars для пошуку ознак життя на поверхні Марса. Також британська супутникова компанія OneWeb заявила, що уклала контракт зі SpaceX Ілона Маска на відправку своїх супутників на орбіту. Це сталося після того, як 4 березня було скасовано запуск 36 супутників з російського космодрому Байконур у Казахстані через вимоги, висунуті Москвою.
Від листопада 2000 року МКС функціонує як орбітальна лабораторія на висоті 227 морських миль (420 кілометрів) над Землею, а також як домівка для змінних екіпажів астронавтів і космонавтів.
Українсько-польський кордон: Історії українських біженців
За п’ять тижнів війни, за даними ООН, Україну покинули чотири мільйони біженців. Разом із сім’ями, наодинці, з тваринами. Радіо Свобода задокументувало обличчя людей, які тікають від війни одразу після перетину українсько-польського кордону на пункті пропуску «Шегині-Медика».
CIT: ракета, яка розірвалася під Бєлгородом, прилетіла з Росії
Ракета, яка вибухнула у пʼятницю, 1 квітня, біля села Нікольське поблизу російського обласного центру Бєлгорода, прилетіла з території Росії. Про це повідомляє група Conflict Intelligence Team (CIT).
Розслідувачі стверджують, що їм вдалося визначити точне місце влучання ракети і за напрямком зйомки визначити, що снаряд прилетів зі сходу або з північного сходу, тобто з території Росії. Крім того, у CIT вважають, що це була крилата ракета, яких немає на озброєнні української армії.
Розслідувачі мають сумнів, що ймовірний запуск із російської території був свідомою провокацією. Найімовірніша помилка наведення чи сходження боєприпасу з траєкторії, пише група в телеграмі.
Крім того, 1 квітня також стало відомо про пожежу на нафтобазі компанії «Роснєфть» у Білгороді. Місцева влада повідомила, що по нафтобазі було завдано удару з двох вертольотів, які проникли на територію міста з українського боку і летіли на низькій висоті.
В Україні наголошують, що відповідальною за події на території Росії є сама Росія. «Тому, друзі, я не буду ані підтверджувати цю інформацію, ані спростовувати», – сказав, коментуючи події в Бєлгороді, речник Міністерства оборони Олександр Мотузяник. Президент України Володимир Зеленський в інтервʼю американському телеканалу Fox News прямо відповісти на запитання щодо можливого удару по російській нафтобазі відмовився.
Бєлгородська область межує з Україною. У березні з регіону надходили повідомлення про вибухи, зокрема в районі села Красний Октябрь. Причиною було названо пожежу на складі боєприпасів. У селах Журавлівка та Нехотіївка поблизу кордону з Україною, був запроваджений режим надзвичайної ситуації. За твердженням влади, в одному із цих населених пунктів нібито розірвався український снаряд.
Від Путіна відхрещуються ті, хто йому симпатизував
Французький актор Жерар Депардьє, відомий своїми симпатіями до російського президента Володимира Путіна, засудив вторгнення в Україну, яке він назвав «божевіллям», «шаленим і неприпустимим ексцесом» Путіна. Така реакція артиста, який ще недавно заплющував очі на дії російського президента, стала явною несподіванкою для Кремля.
Статтю на цю тему політичного оглядача Віталія Портникова читайте за лінком
«Змушують вчити російською». На півдні України військові РФ полюють на освітян
Що відомо про тиск російських окупантів на працівників освіти на захопленій території півдня України? Як реагують на пропозиції співпраці з росіянами вчителі і директори шкіл в Мелітополі, Бердянську та Енергодарі? Як можуть продовжувати навчання школярі тимчасово окупованих територій півдня? Читайте про це за лінком
США готують передання Україні танків радянського зразка – The New York Times
США стануть посередниками під час передання танків радянського виробництва з країн Євросоюзу Україні, пише The New York Times із посиланням на представника Білого дому. Співрозмовник газети повідомив, що Вашингтон вирішив виконати таку роль після запиту президента України Володимира Зеленського.
За даними джерел, постачання танків, якими вміють керувати українські військові, розпочнуться найближчим часом. Скільки одиниць техніки буде передано і з яких країн, не уточнюється. Озброєння дозволить українським військовим завдавати ударів по російських обʼєктах на Донбасі, зазначає The New York Times.
Це перший випадок від початку російського збройного вторгнення на територію України, коли Вашингтон бере участь у переданні танків Києву.
За даними Міністерства оборони США, після початку бойових дій на території України Вашингтон виділив Києву військову допомогу на суму понад півтора мільярда доларів. Загалом за час правління президента Сполучених Штатів Джо Байдена Україна отримала на оборону понад два мільярди доларів.
Про намір надати Україні «більш смертоносну допомогу» також заявив премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. За даними джерел The Times, Україні потрібні системи ураження великого радіусу дії, щоби витіснити російські війська на сході країни. Операторам цього складного обладнання потрібний час на навчання.
Поліцейські знайшли тіло фотожурналіста Макса Левіна, який 13 березня під час виконання професійних обовʼязків перестав виходити на звʼязок. Про це повідомили видання hromadske, «Лівий берег», в яких він працював раніше, та кілька інших ЗМІ.
Поліція знайшла Левіна 1 квітня після тривалих пошуків у районі села Гута Межигірська на Київщині.
Журналістові було 40 років. За свою карʼєру він був у штаті або на фрілансі в складі багатьох видань і агентств.
Макс Левін працював у гарячих точках – під час Революції гідності та на Донбасі з 2014 року. В Іловайському котлі він зміг урятуватися з групою колег, із оточення виходив разом із українськими добровольцями.
Макс Левін став шостим журналістом, убитим під час виконання професійних обовʼязків від початку масштабного вторгнення Росії, яке розпочалося 24 лютого.
В Енергодарі війська РФ стріляли по учасниках мітингу, поранені четверо людей
У місті Енергодар Запорізької області російські військові стріляли і кидали світлошумові гранати в учасників проукраїнського мітингу, які зібралися в центрі міста. Про це повідомили 2 квітня в Запорізькій обласній військовій адміністрації.
За даними української влади, енергодарці заспівали гімн, після чого окупанти застосували проти них зброю. За даними офіційного телеграм-каналу «Енергоатому», поранені щонайменше четверо людей.
«Місцеві медики роблять все від них залежне у скрутних умовах майже повної відсутності ліків і матеріалів і намагаються врятувати їм життя та здоров’я», – ідеться в повідомленні.
3 березня війська РФ увійшли до Енергодара. Відтоді місто перебуває в окупації, мерія продовжила роботу з життєзабезпечення городян.
У Зеленського вважають, що Росія не піде з окупованих територій півдня і сходу України
Росія «спробує наглухо окопатися» на окупованих територіях на сході та півдні України, вважає радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк. Про це чиновник адміністрації Володимира Зеленського написав 2 квітня в твітері.
«Афганізації» й тривалого, виснажливого для Росії конфлікту, як хтось очікує, не буде. РФ піде з усіх територій, крім півдня та сходу, спробує там наглухо окопатися, поставити ППО, різко знизити втрати й диктувати умови. Без важкої зброї не обійтися, якщо хочемо винести росіян подалі», – твердить Михайло Подоляк.
Твіт радника голови Офісу президента критикує значна частина користувачів соціальної мережі, які залишають свої коментарі. «Михайле, готувати громадську думку до «здачі» Півдня і Сходу не треба. А звучить це саме так», – ідеться в одному з таких коментарів.
Станом на ранок 2 квітня на територіях, про які пише високопосадовець, російські війська контролюють значну частину Херсонської області включно з обласним центром, велику частину Запорізької області, всі населені пункти Приазовʼя (за винятком оточеного Маріуполя), більшу частину Луганської області (без кількох міст і селищ, зокрема, Сіверськодонецька, який із 2014 року фактично виконує функції обласного центру), значну частину Донецької області.
Число втрат серед російських військових наближається до 18 тисяч – Генштаб ЗСУ
Від початку повномасштабного вторгнення в Україну російська армія втратила 17 800 солдатів, повідомляє станом на 2 квітня Генеральний штаб Збройних сил України.
За цими даними, загарбники також втратили:
«танків ‒ 631 од,
бойових броньованих машин ‒ 1776 од,
артилерійських систем – 317 од,
ракетних систем залпового вогню – 100 од,
засоби протиповітряної оборони – 54 од,
літаків – 143 од,
гелікоптерів – 134 од,
автомобільної техніки – 1236 од,
кораблів /катерів – 7 од,
цистерн з ПММ – 76,
БПЛА оперативно-тактичного рівня – 87,
спеціальної техніки – 24,
пускових установок оперативно-тактичних ракетних комплексів/тактичних ракетних комплексів – 4».
«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – йдеться в повідомленні.
Раніше, наприкінці березня, в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» (створеному Радіо Свобода за участі «Голосу Америки») заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що, за оцінками Вашингтона, в ході війни, початої РФ в Україні загинули понад 10 тисяч російських військових.
Нуланд назвала російські втрати «неймовірними», зазначивши, що, незважаючи на це, «Росія поки що не до кінця зрозуміла, наскільки міцна українська армія». Вона не сказала про конкретні джерела своєї оцінки.
Джерела в американській розвідці називали схожі цифри. У Міноборони Росії – інші дані. Востаннє воно повідомляло про втрати 25 березня, і тоді підтвердило загибель 1351 військовослужбовця. Оцінка втрат РФ із боку Генштабу України – понад 17 тисяч російських військових.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Верещук: 2 квітня погоджені сім гуманітарних коридорів
Віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що 2 квітня для евакуації українців працюватимуть сім гуманітарних коридорів – у Донецькій, Луганській та Запорізькій областях.
«У Донецькій області запланований виїзд людей із Маріуполя на приватному транспорті за маршрутом Маріуполь – Мангуш – Бердянськ – Токмак – Василівка – Камʼянське – Запоріжжя.
У Запорізькій області запланований рух на автобусах та приватних автомобілях із Бердянська за маршрутом Бердянськ – Токмак – Василівка – Камʼянське – Запоріжжя.
У Луганській області погоджено низку гуманітарних коридорів:
– за маршрутом Рубіжне – Сєвєродонецьк – Лисичанськ – Бахмут;
– за маршрутом Нижнє – Гірське – Лисичанськ – Бахмут;
– за маршрутом Сєвєродонецьк – Лисичанськ – Бахмут;
– за маршрутом Попасна – Бахмут;
– за маршрутом Лисича
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої потреби і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Хакери Anonymous викрали матеріали РПЦ та заводу, який ремонтує російську військову техніку
Хакери з групи Anonymous, які підтримують Україну, повідомили, що у них є документація Липецького механічного заводу, який ремонтує російську військову техніку, а також благодійного фонду Російської православної церкви.
Заводське листування хакери виклали у відкритий доступ. Матеріали РПЦ надаються журналістам та дослідникам, йдеться у твітері групи.
У перший день російського вторгнення на територію України 24 лютого хакери з Anonymous попередили, що здійснюватимуть кібератаки на сайти російських державних установ та засобів інформації. Атакам зазнали сайти Кремля, Державної думи, Міноборони, інформаційного агентства ТАСС, видань «Коммерсант» та «Известия».