НАТО надаватиме Україні зброю «стільки, скільки потрібно» – Столтенберґ
Північноатлантичний альянс продовжить надавати Україні військову допомогу стільки, скільки буде необхідно, наголосив генеральний секретар Єнс Столтенберґ на пресконференції 31 березня.
Про це Столтенберґ заявив, відповідаючи на питання журналістів після звіту про діяльність НАТО у 2021 році.
«Ми повинні продовжувати надавати зброю Україні. Союзники по НАТО будуть продовжувати постачати зброю в Україну стільки, скільки це буде необхідно. Це надзвичайно важливо, тому що Україна бореться на війні за свободу, за демократію, за наші спільні цінності», – сказав він.
За словами очільника Альянсу, Росія продовжує шукати воєнного рішення конфлікту в Україні.
Читайте також: Німеччина готова надати Україні гарантії безпеки – Бербок
«Це добре, що перемовини відбуваються, але наразі ми не бачили реальної зміни головної російської цілі, яка полягає у тому, аби отримати результат конфлікту воєнним шляхом. Вони продовжують шукати воєнного рішення, відтак ми повинні бути готовими продовжувати надавати військову допомогу Україні», – заявив Столтенберґ.
Він також нагадав, що країни НАТО підтримували Збройні сили України протягом останніх років, що передбачало навчання, надання зброї та обладнання.
«Це допомогло зробити українську армію сильнішою та краще тренованою, ніж будь-коли раніше. Але, звісно, передусім саме хоробрість і відданість українських солдат, чоловіків і жінок в уніформі, допомогла їм чинити опір вторгненню російських сил. І саме ця хоробрість і відданість вразили та надихнули весь світ», – додав генеральний секретар.
За першу добу до «Дії» надійшло 20 тисяч заявок про зруйноване бойовими діями майно – Шмигаль
У застосунку «Дія» запрацювала функція повідомлення про збитки від бойових дій, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 31 березня.
За його словами, державні органи підраховують збитки для роботи над планом відновлення України після війни.
«Вчора в Дії вже запрацювала можливість подати інформацію про зруйноване майно. За одну добу отримали вже більше 20 тисяч таких заявок. Усі заявки будуть ретельно опрацьовані, аби після нашої перемоги відбудова була системною», – заявив Шмигаль.
Читайте також: «Збитки зростають щодня». Чи дійшла дніпровська вода до водосховищ Криму?
Голова уряду додав, що Україна продовжує домовлятися про іноземну підтримку. Зокрема, Норвегія виділить додаткові 20 мільйонів євро бюджетної допомоги на додачу до виділених раніше 200 мільйонів євро на гуманітарну допомогу.
«Домовилися про підтримку від Франції на 300 мільйонів євро та про грант від Європейського Союзу на 120 мільйонів євро. Ці кошти підуть напряму в бюджет. Президент Володимир Зеленський також вчора домовився про виділення Україні 500 мільйонів доларів в якості прямої бюджетної допомоги від уряду США», – сказав прем’єр-міністр.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про новий функціонал у застосунку «Дія» для громадян, які втратили житло в результаті повномасштабного російського вторгнення.
Читайте також: «Розстріляна» промисловість півдня України. Втрати та шанси на відновлення
Чисельність зруйнованих або пошкоджених російськими військами житлових будинків в Україні обчислюється тисячами і вказати їх остаточну кількість наразі неможливо, оскільки обстріли не припиняються. Міністерка економіки Юлія Свириденко 28 березня оцінила одноразові втрати від російської агресії у 565 мільярдів доларів.
Попри заяви Росії, що метою її так званої «спецоперації» в Україні не є цивільні об’єкти, війська РФ щоденно обстрілюють цивільні і промислові зони, завдаючи значних руйнувань інфраструктурі.
У Львові відбулася акція солідарності з журналістами на війні
У Львові на площі Ринок 31 березня відкрили виставку «Call the War a War: російські злочини проти медіа в Україні після 24 лютого 2022 року». За словами організаторів, а це «Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу», метою є розповісти про журналістів і журналісток які загинули, опинились у полоні, зазнали переслідувань, були поранені внаслідок повномасштабної війни, яку Росія розвʼязала проти України.
На стендах розміщено фотографії загиблих українських і закордонних журналістів, таких на сьогодні п’ятеро. Дев’ять медійників зазнали поранень, серед них кореспондент Радіо Свобода Мар’ян Кушнір. Двоє журналістів зникли безвісти, щонайменше двоє перебувають у полоні в російських військових, згідно з інформацією Інституту масової інформації станом на 31 березня.
«Ми бачимо той самий злочинний «почерк» Росії, до якого вона вже вісім років вдається на тимчасово окупованих територіях України на сході та в Криму. Ми закликаємо іноземних журналістів не називати нинішню війну «конфліктом» чи «кризою», це повномасштабна війна проти України», ‒ каже керівниця ГО «Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу» Тетяна Терен.
Правозахисні організації фіксують випадки обшуків, викрадень, погроз, катувань журналістів, які розповідають і показують злочини російської армії в Україні.
Виставка триватиме у Львові до 4 квітня.
У Києві створили військову комендатуру під керівництвом генерал-майора Плахтія
У Києві створили військову комендатуру під керівництвом генерал-майора Віктора Плахтія. Про це свідчить відповідний наказ начальника Київської міської військової адміністрації, генерал-майора Миколи Жирнова від 30 березня, опублікований на сайті КМДА.
Комендатура Києва повинна буде забезпечувати «реалізацію правового режиму воєнного стану» на території української столиці.
Від початку російського вторгнення в Києві загинули 222 людини, з них 60 цивільних – КМДА
«У разі реальної загрози життю та безпеці осіб, комендант має право тичасово обмежувати перебування, свободу пересування, в’їзд та виїзд на територію чи з території, де запроваджено комендантську годину та режим світломаскування», – йдеться у положенні про комендатуру міста Києва.
Окрім головного коменданта, до складу комендатури Києва також увійшли:
- його заступник
- радник з юридичних питань
- координатор з питань переміщення військового транспорту
- координатор з питань взаємодії правоохоронних органів
- координатор з питань контролю за здійсненням заходів запровадження комендантської години, встановлення спецрежиму світломаскування та роботи блокпостів
- координатор з питань розквартирування та взаємодії зі службами життєзабезпечення місцевих органів влади
У Генштабі ЗСУ вважають «оманою» буцімто відмову військ РФ від оточення Києва
30 березня у Генштабі Збройних сил України заявили, що заяви про буцімто відмову військ РФ від задуму оточити Київ можуть бути лише оманою.
Президент України Володимир Зеленський 29 березня повідомив, що українські військові не зменшуватимуть своїх оборонних зусиль тільки тому, що російське військове відомство нібито вирішило «скоротити бойові дії на Київському та Чернігівському напрямках».
Британія запровадила санкції проти RT, російських медіаменеджерів та очільника блокади Маріуполя
Влада Великої Британії запровадила санкції проти засновника державної російської телемережі RT, медіахолдингу «Росія сьогодні» та кількох російських медіаменеджерів. Про це британський уряд повідомив 31 березня.
Санкційний перелік розширено на 14 позицій. До нього, крім структур РТ, потрапили:
- генеральний директор холдингу «Газпром-медіа» Олександр Жаров генеральний директор RT Олексій Ніколов
- керівник агентства «Супутник» Антон Анісімов
- генеральний директор Фонду стратегічної культури Володимир Максименко, а також директор, кадровик та менеджери соцмереж того ж фонду
- головна редакторка журналу «Камертон» Світлана Замлєлова
- заступник генерального директора каналу «Росія», телеведучий Сергій Брільов (він має британське громадянство)
«Війна Путіна проти України базується на потоці брехні. Британія вже виступала провідником світу у викритті кремлівської дезінформації, і цей останній пакет санкцій б’є по безсоромних пропагандистах, які просувають Путінські фейкові новини та наративи», – йдеться в коментарі міністерки закордонних справ Британії Ліз Трасс.
Читайте також: Австралія і Японія запровадили нові санкції проти Росії й Білорусі через війну в Україні
Крім того, до списку підсанкційних потрапив генерал-полковник російської армії Михайло Мізінцев. Саме він, за даними української розвідки, керує блокадою Маріуполя, де внаслідок російських обстрілів триває гуманітарна катастрофа. Британський уряд наводить прізвисько Мізінцева – «м’ясник Маріуполя».
В усіх осіб, які вказані в переліку, будуть заморожені британські активи, якщо вони в них є, їм буде заборонений в’їзд до країни. Лондон наразі не уточнює, як це працюватиме щодо Брільова з урахуванням його британського паспорта.
Заступниця держсекретаря США обговорила нові санкції проти Росії з представниками країн Європи
Заступниця державного секретаря Венді Шерман 30 березня провела бесіду з представниками Франції, Німеччини, Італії та Великої Британії. Про це повідомив речник Державного департаменту Нед Прайс.
За його словами, розмова стосувалася, зокрема, запровадження додаткових санкцій проти Росії та Білорусі з метою їхньої міжнародної ізоляції.
У бесіді взяли участь очільники міністерств закордонних справ Франції, Італії, Німеччини та заступник міністра закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Читайте також: «Ми не маємо права дати цій війні ще 36 днів»: Зеленський закликав Нідерланди надати Україні зброю
«Група обговорила подальші заходи щодо притягнення Російської Федерації та Білорусі до відповідальності за цю війну, розпочату за їхнім бажанням, а також необхідність того, щоб усі країни, включаючи Китайську народну республіку, утримувалися від надання матеріальної підтримки Росії», – йдеться у заяві.
Сторони також наголосили на «дедалі гіршій гуманітарній ситуації в Україні» і обговорили наслідки військового конфлікту «для глобальної продовольчої безпеки».
«Сторони домовилися продовжувати скоординовані зусилля з метою ізолювати Росію на світовій арені», – наголошується в заяві.
Шерман також «підтвердила підтримку Сполученими Штатами дипломатичних зусиль України щодо досягнення припинення вогню».
Читайте також: ЄБРР: економіка України відновиться в 2023 році, якщо в найближчі місяці буде перемир’я
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи і лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
Після нападу Росії в Україні ввели воєнний стан і оголосили загальну мобілізацію. Країни Заходу вводять проти Росії потужні економічні санкції та продовжують надавати Україні зброю.
Кількість загиблих через обстріл Миколаївської ОДА зросла до 20 – ДСНС
Число загиблих внаслідок обстрілу військами Росії будівлі Миколаївської ОДА зросло до 20, повідомили вдень 31 березня в Державній службі з надзвичайних ситуацій України.
«Станом на 13:00 31 березня після влучання ворожої ракети в будівлю облдержадміністрації у Миколаєві загинуло 20 людей (рятувальниками з-під завалів вилучено 19 тіл та 1 людина померла у реанімації).
Роботи тривають», – йдеться в повідомленні.
Вранці 31 березня в ДСНС повідомляли про 16 загиблих.
29 березня близько 08:45 у Миколаєві внаслідок обстрілу і влучання в дев’ятиповерхову будівлю Миколаївської ОДА зруйнувалася центральна її секція з дев’ятого по перший поверхи.
Того ж дня у ДСНС повідомили про 12 загиблих і 33 поранених.
«Тебе затримали як злочинця»: українець, що воює за РФ, хотів вивезти матір з Херсонщини – СБУ
Служба безпеки України перехопила та опублікувала розмову українця, який наразі воює проти України в складі російської армії, з матірʼю: він хотів вивезти її з Херсонщини за допомогою військових РФ, але вона відмовилася.
Спочатку мати повідомила сину, що не поїхала, бо «була перелякана до смерті» тим, як її «брали о пів на шосту ранку».
«Так правильно! Це ж спеціально робиться, щоб до тебе потім ніяких претензій не було. Тебе взяли просто затримали як злочинця, – відповів їй на це син і запитав: «Ти ж бачила, що у них така сама форма, як у мене!?»
Згодом жінка сказала йому, що не поїде, бо її чоловік хворий, і вона його самого не залишить.
«Я дуже люблю синів, але в мене тут чоловік лежить... Я його самого тут не залишу. Я до нього потім не зможу сюди приїхати», – пояснила вона.
Перевірити цю інформацію з інших джерел за умов війни редакція Радіо Свобода не може
СБУ не вперше публікує перехоплені розмови російських солдатів. Зокрема, раніше в одному із таких записів військовий армії РФ стверджував, що у них є великі проблеми із забезпеченням.
«Нас тут забули»: СБУ перехопила нову розмову російського військового
Ще один розповідав, що «три танкісти взяли зґвалтували 16-річну дівчинку», а інший – що військові РФ зʼїли вівчарку породи алабай, бо «мʼяса хотілося», «сухпайки уже набридли», а курей та гусей «уже всіх похр*нарили».
23 березня Офіс генерального прокурора повідомив про першу підозру російського військового в зґвалтуванні.
Експрокурорка Криму Поклонська: «Там не всі бандерівці. Їм треба допомагати»
Колишня прокурорка Автономної Республіки Крим Наталія Поклонська, яка в 2014 році зрадила присязі і під час окупації півострова зберегла посаду вже в контрольованому Росією Криму, згадала про своє українське коріння і заявила, що «любить Україну». Про це вона сказала на Youtube-каналі «Скажи Гордєєвій» в майже двогодинному інтервʼю, оприлюдненому 31 березня.
Поклонська визнала, що «те, що відбувається – це катастрофа», але не назвала війною події в Україні, дотримуючись таким чином офіційної позиції Москви. Вона сказала, що як «співробітник «Росспівробітництва» висловила ініціативу зібрати «гуманітарний вантаж».
«Ось так треба чинити. Просто людей підтримувати. Там не бандерівці, там не всі бандерівці, там люди. Їм треба допомагати», – сказала Поклонська, яка нині є заступницею керівника «Росспівробітництва», організації, декларованою метою якої є співпраця зі «співвітчизниками» за межами Росії.
Водночас російська чиновниця фактично закликала президента України Володимира Зеленського до капітуляції перед вимогами Москви.
«Його (Зеленського – ред.) зараз як героя показують у Європі. А, як на мене, так просто (треба) зберегти життя людей, зробити все для цього можливе, аж до капітуляції. Я б обрала життя людей. За будь-яку ціну. Їх треба зберегти. Народ би зрозумів», – стверджує Поклонська.
На початку лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін призначив Наталю Поклонську заступницею голови «Росспівробітництва».
Поклонська була призначена послом у Кабо-Верде у жовтні 2021 року, однак так і не розпочала виконання обовʼязків. У січні Поклонська заявила, що у неї «змінилися особисті обставини» і додала, що готова «на будь-яку посаду, де буде корисна державі».
Наталія Поклонська народилася в Україні. У 2016 році була обрана до Держдуми за списком «Єдиної Росії». Влада України звинувачує її в державній зраді та інших злочинах.
«Ми не маємо права дати цій війні ще 36 днів»: Зеленський закликав Нідерланди надати Україні зброю
Президент Володимир Зеленський виступив із промовою перед парламентом Нідерландів 31 березня.
У зверненні відеозв’язком Зеленський вказав на прийдешню 450-ту річницю початку збройного повстання нідерландських провінцій проти іспанської корони.
«За нормальних обставин у своєму зверненні до вас я говорив би про це так, як ви, я думаю, звикли чути. Як про історію, історичний момент. Як про вашу спадщину. Як про здобутки поколінь людей, які жили 450 років тому. Але сьогодні, коли моя країна бореться проти тиранії, я говоритиму про це виключно як про подію теперішнього часу. Як про те, що має відбутися тут і зараз», – сказав він.
Зеленський перелічив цінності, на яких ґрунтувалися засновники сучасних Нідерландів: свобода, демократія, людська гідність, згуртованість, культурне й релігійне розмаїття.
«Все це зараз знову потрібно захищати. Захищати на сході Європи, захищати в нашій державі, в Україні. Поки що тільки в Україні… Поки що є шанс зупинити тиранію саме на нашій землі й повернути її назад, вигнавши за наш український кордон», – зазначив голова держави.
Він висловив переконання, що російська агресія не зупиниться в Україні і загрожуватиме всій Європі. Водночас, за спостереженнями Зеленського, для багатьох «війна в Україні стає рутиною».
«На жаль, але це правда. Рутиною. Але не для тих, чиє життя під загрозою щохвилини. Хто, як мешканці нашого міста Маріуполя, понад три тижні у повній блокаді. Без усього: без життя, без їжі, води, елементарних медикаментів, без зв’язку. Хто змушений сидіти в підвалах, ховатися будь-де, просто щоб не загинути під обстрілами», – перелічив він.
Президент нагадав про депортацію російськими військами людей із захоплених територій, зокрема, дітей:
«Як їх забирати? Чи не втратять вони зв’язок із рідними? Чи віддасть взагалі Росія цих людей, цих дітей? Для нас це страшні питання. А для декого це вже стає рутиною, на яку не варто навіть звертати уваги».
Зеленський визнав, що увага міжнародної спільноти не фокусується довго на одному й тому ж, і закликав посилювати санкції проти Росії.
«Ми не маємо права дати цій війні ще 36 днів! Ми повинні всі разом змусити Росію шукати мир якнайшвидше!» – закликав він.
Президент нагадав про збиття малайзійського літака рейсу MH17 над Донбасом 2014 року, більшість пасажирів якого складали громадяни Нідерландів, та про те, що міжнародні судові інстанції, в яких Україна обстоює свої претензії до Росії, розташовані в нідерландській Гаазі.
Згадавши про мінування російськими військами полів та підриви аграрної техніки, Зеленський застеріг, що російська агресія наражає на загрозу продовольчої кризи не тільки Україну, а й весь світ.
Він подякував за підтримку, водночас наголосив на важливості закриття портів для російських суден та припинення торгівлі з Росією. За його словами, «Стінгери» і «Панцерфаусти» дають українській армії змогу боротися, але «це не зброя перемоги».
«Нам конче потрібна така зброя, з якою можна зробити безпечним наше небо, з якою можна деблокувати наші міста, де Росія влаштовує штучний голод. Нам потрібна така зброя, яка дасть змогу вигнати окупантів із нашої землі. Літаки, танки, протиповітряні NASAMS і протитанкові Spike, снаряди, ракети тощо. Ви маєте цей перелік. І я сподіваюся, знайдете можливість допомогти нам», – сказав Зеленський.
Голова держави також вказав на вагу голосу Нідерландів у вступі України до Європейського Союзу.
Ракетні удари по Дніпропетровщині: дві людини загинули, 5 – поранені
У Дніпропетровській області російські військові завдали ракетних ударів по військовій частині, внаслідок чого двоє людей загинули, п’ятеро поранені, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
«Кілька годин тому ракетні удари по військовій частині. Знищено адмінбудівлю і склад із пальним… Тривають рятувальні роботи та боротьба з пожежею», – йдеться в повідомленні.
Поранених доправили до лікарні. Інших подробиць Резніченко не навів.
Солдати з сепаратистської Південної Осетії відмовилися від участі у війні проти України – розвідка
Солдати з сепаратистської Південної Осетії відмовилися брати участь у війні Росії проти України. Про це 31 березня повідомляє Управління стратегічних комунікацій ЗСУ з посиланням на дані української розвідки.
«Декілька днів тому майже весь особовий склад однієї із батальйонних тактичних груп (дві мотострілецькі роти та мінометна батарея), які були сформовані зі складу 4-ї військової бази ЗС РФ (в/ч 66431, місто Цхінвалі, Південна Осетія) та були задіяні на Донецькому напрямку, відмовився від участі у військовій агресії проти України», – йдеться у повідомленні.
За інформацією української розвідки, навіть бесіда з заступником командувача 58-ї армії з військово-політичної роботи не вплинула на рішення цих солдатів.
Щодо солдатів, які масово відповідають відмовою на наказ долучитися до війни Росії проти України, керівництво Росії, за даними української розвідки, застосовує дисциплінарні стягнення, а не кримінальні переслідування, як зазвичай.
«Причиною є острах щодо можливого розголосу реальних настроїв у військах та бунтів у військових частинах», – пояснюють українські розвідники.
23 березня Генштаб ЗСУ повідомив, що, за їхньою інформацією, від участі в агресії проти України відмовляються білоруські військові.
Командування Десантно-штурмових військ Збройних сил України повідомило про звільнення від російської окупації населених пунктів Затишшя, Малинівка, Веселе, Зелений Гай і Червоне Запорізької області.
«Є реальна ситуація на полі бою, коли українські військові борються за кожен клаптик нашої священної землі, за кожну нашу людину… Разом з іншими підрозділами Сил оборони Запорізького краю ви, воїни-десантники, вже звільнили такі населенні пункти, як Затишшя, Малинівку, Веселе, Зелений Гай та Червоне», – йдеться в повідомленні командування, оприлюдненому 31 березня.
Коли саме були звільнені населені пункти – не уточнюється.
Вранці у Генштабі ЗСУ повідомляли, що станом на 36-й день війни Росії проти України угруповання Сил оборони продовжує ведення оборонної операції на Східному, Південно-Східному та Північно-Східному напрямках, успішно стримуючи противника на всіх напрямках, а на окремих – здійснюючи «успішні контратаки».
Росія продовжує обстріли Харкова й Чернігова, зберігається загроза атак на об’єкти ОПК – Генштаб
Російські війська продовжують артилерійські обстріли Харкова та Чернігова – про це йдеться в зведенні Генерального штабу Збройних сил України 31 березня.
Зокрема, під Черніговом російські війська «закріплюються на зайнятих рубежах та проводять перегрупування», використовують безпілотні літальні апарати для коригування вогню.
На Броварському напрямку російські військові продовжують відведення підрозділів – за припущенням штабу, у прикордонні райони з Росією.
«Зберігається загроза застосування противником ракетного озброєння по об’єктах оборонно-промислового комплексу та логістичній інфраструктурі нашої держави. Триває переміщення на територію України додаткових підрозділів збройних сил Російської Федерації для ведення бойових дій. Водночас, окремі військові частини ворога вже вичерпали можливості з формування резервів», – зазначають у штабі.
При цьому, додає командування, основні зусилля загарбників зосереджені на утриманні зайнятих рубежів та підготовці до відновлення наступу на окремих напрямках та встановленні повного контролю над територією Донецької і Луганської областей.
Також фіксують формування російських угруповань для наступу в Східній операційній зоні, а також перекидання частини військ та техніки з Білорусі до Росії залізницею.
На Поліссі російські війська зосередилися на виведенні підрозділів – як припускає Генштаб, для перекидання на інші напрямки. Йдеться, зокрема, про підрозділи 35-ї, 36-ї армії та 76-ї десантно-штурмової дивізії повітряно-десантних військ з Поліського операційного району.
«Для забезпечення відходу військ окупанти ведуть артилерійський вогонь по позиціях підрозділів Збройних Сил України та здійснюють дистанційне мінування місцевості забороненими міжнародними конвенціями засобами. У зв’язку з критичною ситуацією, виведення підрозділів 35-ї загальновійськової армії організовує особисто командувач армії генерал-лейтенант Олександр Санчик», – повідомляє штаб.
За його даними, 1 мотострілецький батальйон 36 окремої мотострілецької бригади (із Борзі, Забайкалля) 29-ї загальновійськової армії втратив понад 60% свого особового складу.
На Донбасі російські війська активізували авіаційні удари в районі Лисичанська, Рубіжного, Попасної, Кремінної. Штаб відзначає посилення угруповань на Донецькому напрямку, в тому числі прибуття залізничних ешелонів з озброєнням і технікою на залізничну станцію Ровеньки, а також продовження штурму Маріуполя.
Єврокомісія підтвердила перевірки газових компаній у Німеччині
Європейська комісія підтвердила, що 29 березня провела неоголошені перевірки в приміщеннях кількох компаній у Німеччині, які займаються постачанням, транспортуванням і зберіганням природного газу.
«Комісія занепокоєна тим, що ці компанії могли порушувати правила конкуренції ЄС, які забороняють зловживання домінантним становищем (стаття 102 Договору про функціонування Європейського союзу). Посадових осіб комісії супроводжували їхні колеги з Німецького національного антимонопольного органу», – йдеться у заяві ЄК, оприлюдненій 31 березня.
У комісії уточнили, що перевірки є «попереднім етапом розслідування можливих антиконкурентних дій».
Напередодні видання Bloomberg повідомило, що в офісах російської компанії «Газпром» у Німеччині пройшли обшуки. За повідомленням, їх провели представники антимонопольного відомства ЄС у справі щодо скорочення постачання газу до Євросоюзу з метою підвищення цін на газ на європейському ринку.
Представники «Газпрому» відмовилися від коментарів. Раніше Єврокомісія заявляла, що перевірить, чи порушив «Газпром» антимонопольні правила ЄС. Якщо це буде підтверджено, компанії загрожує штраф у розмірі до 10 відсотків від її обороту. Це розслідування розпочате ще до російського вторгнення в Україну.
Обшуки пройшли на тлі висування Росією вимог до країн ЄС платити за постачання газу в рублях. 30 березня про це говорили під час телефонної розмови канцлер Німеччини Олаф Шольц і російський президент Володимир Путін. Як заявив представник німецького уряду, Путін повідомив канцлеру, що з 1 квітня поставки газу мають оплачуватись у рублях, але при цьому «для європейських партнерів за договорами нічого не зміниться».
Представник канцлера описав схему, запропоновану Путіним, так: «платежі, як і раніше, будуть відправлятися в євро і, як завжди, переводитися до «Газпромбанку», на який санкції не поширюються. Потім банк конвертує гроші в рублі». Він зазначив, що Шольц під час розмови з Путіним попросив викласти цю пропозицію письмово. У повідомленні Кремля про розмову вказано, що обговорення теми буде продовжене, подробиці там не наводили.
31 березня спливає термін, до якого уряд, Центробанк РФ і «Газпром» повинні подати Путіну свої міркування щодо схеми оплати за газ у рублях.
Країни ЄС раніше неодноразово заявляли, що не мають наміру платити в рублях, зазначаючи, що вимога про це порушує контракти. Путін заявляв, що після заморожування резервів Центробанку Росії на Заході – через російське вторгнення в Україну – до долара і євро немає довіри.
Більшість країн ЄС виступають проти негайної відмови від російського газу, оскільки така відмова може серйозно вдарити по економіці. Представник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що у разі відмови платити за газ у рублях Росія не «постачатиме газ безкоштовно».
Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв у телеграмі пов’язав обшуки в «Газпромі» і російську вимогу, назвавши дії ЄС «найкращим способом залишити Європу без газу».
Росія: Путін підписав указ про весняний призов до армії
Президент Росії Володимир Путін 31 березня підписав указ про весняний призов до збройних сил. Документ опублікований на офіційному інтернет-порталі правової інформації Росії.
У період з 1 до 15 квітня до військ повинні бути призвані 134,5 тисячі осіб. Це приблизно стільки ж, скільки навесні 2021 року, коли в указі президента йшлося про призов 134 650 осіб.
Одночасно в указі Путіна йдеться про звільнення військовослужбовців, термін строкової служби яких закінчився.
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу раніше обіцяв, що солдатів-строковиків, яких наберуть до армії під час весняного призову, не відправлятимуть у «гарячі точки».
При цьому від початку війни з Україною надходять повідомлення про те, що в ній беруть участь солдати строкової служби. Про це розповідали їхні родичі. Міністерство оборони Росії спочатку спростовувало цю інформацію, але потім визнало «кілька фактів присутності військовослужбовців строкової служби» у військових частинах, що воюють в Україні.
«Буде друга фаза війни. Кремль готується». Що думають на півдні України про переговори з РФ
Якими є результати переговорів української та російської делегацій у Стамбулі? Як ставляться до переговорів політики та експерти з півдня України? Які ризики має представлений формат гарантій безпеки для України? Ці запитання обговорювали в програмі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Росію треба примусити до миру і відповідальності – Зеленський у зверненні до парламенту Австралії
Президент України Володимир Зеленський заявив, що потрібні «нові потужні санкції», щоб посилити тиск на Росію і змусити її припинити війну в Україні.
«Після 36 днів повномасштабної війни Росії проти України можна впевнено сказати, що у світу немає іншого шляху гарантувати глобальну безпеку, ніж примусити Росію до тиші, примусити до миру. А також і до відповідальності – це важливо – за все, що зроблено нею проти глобальної безпеки. Держава, яка не цурається ядерного шантажу, повинна одразу отримувати такі санкції, які продемонструють, що шантаж має руйнівні наслідки для шантажиста», – наголосив Зеленський 31 березня у відеовиступі перед парламентом Австралії.
За його словами, також потрібно зупиняти будь-які намагання Росії обходити санкції.
«Але передусім треба озброювати тих, хто реально бореться за свободу. Щоб зло програло і щоб Росія шукала мир, Україні потрібно мати все необхідне на полі бою. Наприклад, у вас є чудові бронемашини Bushmaster, які можуть суттєво допомогти Україні. Як і інші зразки техніки та зброї, які здатні посилити наші позиції. Якщо буде у вас можливість – Україна буде вам вдячна. Зараз в Україні вони зроблять точно більше для нашої спільної свободи, для нашої спільної безпеки, ніж припадаючи пилом на вашій землі», – додав президент.
Зеленський також запросив Австралію приєднатися до проєкту відновлення України.
«Запрошую вашу прекрасну державу придивитися до наших південних регіонів, до нашого узбережжя Чорного й Азовського морів. Відновлення наших портів, розвиток таких міст, як, наприклад, Херсон, який сьогодні виборює свою свободу, відновлення морської галузі України може бути для вас особливим внеском у стабільність після цієї страшної війни», – наголосив він.
Депутатка Ради Стефанишина втратила чоловіка – «загинув, намагаючись врятувати людей»
Депутатка Верховної Ради України Ольга Стефанишина 31 березня повідомила про загибель свого чоловіка Богдана.
«Мій коханий чоловік, Богдан, загинув від російського снаряда 30 березня під Черніговом, намагаючись врятувати людей. Я буду з нашими дітьми, не на звʼязку. Мені дуже боляче», – написала вона у фейсбуці.
До Верховної Ради 9-го скликання 38-річна Ольга Стефанишина була обрана від партії «Голос». До обрання вона працювала в Міністерстві охорони здоровʼя України, була заступницею Уляни Супрун, перед тим працювала виконавчою директоркою громадської організації «Пацієнти України».
Німеччина готова надати Україні гарантії безпеки – Бербок
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок повідомила, що Німеччина готова надати Україні гарантії безпеки після завершення воєнних дій.
«Якщо потрібні гарантії, то Німеччина теж буде там (серед країн-гарантів – ред.) і дасть гарантії… Ми на 100% солідарні з Україною», – сказала Бербок ввечері 30 березня в ефірі телеканалу ARD.
За її словами, Україна бореться не тільки за власну свободу, але також за свободу Європи.
Однак, як наголосила міністерка, переговори між Україною і Росією зараз далекі від прориву, і коли Росія говорить про гарантії, то має на увазі зовсім інше, ніж українська сторона.
«Російський президент уявляє собі, що він може мати право вето щодо безпекових інтересів України. Але про це не може бути і мови. Україна є вільною країною і має і буде залишатися такою в майбутньому», – заявила Бербок.
Під час «Стамбульського раунду» переговорів між Україною і Росією щодо закінчення війни українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5 статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилась помилка Будапештського меморандуму», повідомив член української переговорної групи Давид Арахамія.
За словами Арахамії, країни-гаранти безпеки України, які підпишуть цей договір, у разі необхідності повинні будуть протягом трьох діб провести консультації та надати для України допомогу (за винятком окупованих територій ОРДЛО та анексованого Криму, на які ці гарантії безпеки «тимчасово не поширюватимуться»).
Серед гарантів своєї безпеки Україна, як каже Арахамія, бачить насамперед країни Ради безпеки ООН (зокрема, Британію, Китай, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Італію, Польщу, Ізраїль).
Низка країн із цього переліку, як зазначає він, виявили «реальну зацікавленість» і уже дали попередню згоду на приєднання до договору.
«Російська Федерація також входить до Радбезу ООН, але ми окремо про це будемо говорити», – наголосив Арахамія.
У Білому домі 30 березня заявили, що наразі не мають конкретного рішення щодо гарантій безпеки Україні.
Віцепрем’єр британського уряду Домінік Рааб заявив, що Лондон виключає взяття на себе зобов’язань, які мають члени НАТО в рамках Альянсу.