Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Російські військові знову застосували фосфорні снаряди на Донеччині – голова ОВА

Російські військові знову застосували фосфорні боєприпаси – у Мар’їнці, Красногорівці і Новомихайлівці, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За його словами, до Курахівської міської лікарні доправили 11 поранених цивільних із Мар’їнської громади, серед них чотири дитини.

«Зранку під ворожим обстрілом і Очеретинська громада. Внаслідок чого – двоє поранених», – додав голова ОВА.

«Продовжуємо підвозити питну воду і харчі до прифронтових населених пунктів. Усіх охочих – евакуюємо. Вкотре закликаю всіх, хто опинився на лінії фронту, хто залежний від наявності специфічних ліків та медичного догляду, скористатися можливістю і виїхати. Евакуація – це тимчасово. Найважливіше зараз – зберегти життя», – додав він.

Українська влада і раніше повідомляла, що військові РФ використовують у війні проти України заборонені фосфорні бомби. Повідомляли про такі факти на Донеччині, Луганщині, Київщині.

Сама Росія інформацію про можливе застосування своєю армією фосфорних боєприпасів під час війни в Україні не коментувала.

США раніше висловили свою стурбованість тим, що Росія застосовує в Україні заборонені види зброї.

Найближчий до Путіна з олігархів. Ілля Жегульов – про роль Абрамовича у переговорах України та Росії

На переговорах Росії та України у Стамбулі 29 березня був присутній російський мільярдер Роман Абрамович, зазначали ЗМІ. До цього повідомлялося, що він займається неофіційними переговорами. Напередодні зустрічі у Стамбулі WSJ та Bellingcat повідомили, що у Абрамовича та двох членів української делегації після попереднього раунду переговорів у Польщі з’явилися ознаки хімічного отруєння. Джерело ВВС розповіло, що вже після першої поїздки Абрамовича до Києва, коли він опинився у Польщі, у нього з’явилися перші симптоми – боліла голова, зник зір, облазила шкіра. Абрамович нібито звернувся по допомогу до місцевої клініки. Разом із ним у цій поїздці був народний депутат України Рустем Умеров. Через кілька днів у обох симптоми минули. За словами джерела ВВС, постраждалі так і не дійшли висновку, хто саме міг організувати отруєння. Bellingcat з посиланням на експертів припускав, що учасників зустрічі хотіли залякати, а не завдати реальної шкоди їхньому здоров’ю. Офіс президента України та американська розвідка не підтвердили інформацію про отруєння. Докладніше про роль Романа Абрамовича у переговорному процесі в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», розповів Ілля Жегульов, бізнес-журналіст та автор книги «Хід царем» (російською – «Ход царем») про найближче коло Кремля.

ЄБРР: економіка України відновиться в 2023 році, якщо в найближчі місяці буде перемир’я

Європейський банк реконструкції і розвитку прогнозує, що економіки Росії і України скоротяться відповідно на 10 та 20 відсотків цього року через війну, розпочату Москвою, але вказує при цьому, що Україна може відновитися в 2023 році, якщо найближчим часом буде досягнуте перемир’я.

ЄБРР, базований у Лондоні, є першою міжнародною фінансовою установою, яка оновила свої прогнози з моменту початку війни Росії в Україні минулого місяця.

До неспровокованого вторгнення Росії в Україну 24 лютого ЄБРР прогнозував зростання на 3,5 відсотка для України і на три відсотки для Росії.

Останні прогнози «припускають, що припинення вогню буде досягнуте протягом кількох місяців, незабаром після чого почнеться масштабна реконструкція України», – заявив ЄБРР 31 березня.

За таким сценарієм, ВВП України в наступному році має відновитися на 23 відсотки. Щодо Росії, то серйозні економічні санкції, накладені на неї Заходом, означатимуть, що зростання буде нульовим, додали в ЄБРР.

«Очікується, що в найближчому майбутньому санкції проти Росії залишаться, прирікаючи російську економіку на стагнацію в 2023 році з негативними побічними ефектами для низки сусідніх країн у Східній Європі, на Кавказі і в Центральній Азії», – йдеться в повідомленні ЄБРР.

Економіка близького союзника Росії Білорусі, яка також стикається з санкціями Заходу через свою роль у війні, за прогнозами, цього року скоротиться на 3 відсотки, а наступного року залишиться в стагнації.

ЄБРР був заснований у 1991 році, щоб допомогти країнам колишнього радянського блоку перейти до вільної ринкової економіки. Відтоді він розширив свою сферу дії, включивши до неї країни Близького Сходу і Північної Африки.

Верещук: 31 березня працюватимуть два гуманітарних коридори

Віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що 31 березня для евакуації українців працюватимуть два гуманітарні коридори.

Вона уточнила, що вночі надійшло повідомлення від Міжнародного комітету Червоного Хреста про те, що Росія підтверджує готовність відкрити доступ для гуманітарної колони у Маріуполь із транзитом через Бердянськ.

За маршрутом до Маріуполя вирушають 45 автобусів, 28 – мають зараз отримати дозвіл на проїзд через російський блокпост у місті Василівка, повідомила міністерка. Також , за її словами, 17 автобусів вже виїхали із Запоріжжя.

«Будемо робити все можливе, щоб автобуси сьогодні заїхали в Маріуполь і забрали людей, які ще не змогли вибратись з міста», – наголосила віцепрем’єрка.

За її словами, на сьогодні погоджені такі два гуманітарні коридори:

  • для доставки гуманітарної допомоги і евакуації людей з міста Мелітополь;
  • для проїзду колони людей на власному транспорті з Енергодара до Запоріжжя.

«На зворотному шляху в місто Запоріжжя до гуманітарних колон з Маріуполя і Мелітополя зможуть приєднатися люди на власному транспорті, – сказала Верещук. – Наші військові повністю підтвердили і гарантують режим повного припинення вогню».

Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.​

Союзники України можуть закрити сухопутний кордон із Росією без рішення ЄС – Дещиця

Польща і країни Балтії можуть закрити сухопутний кордон із Росією та її сателітом у війні проти України Білоруссю, не чекаючи рішення Європейського союзу. Про це посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив пізно ввечері 30 березня в ефірі спільного телемарафону українських телеканалів.

«Ми проводимо переговори з міністерством інфраструктури Польщі, з урядом Польщі з метою, щоб усе ж таки повністю було закрито кордон між Польщею і Білоруссю – навіть якщо рішення не буде ухвалене на рівні Європейського союзу», – сказав Дещиця.

За його словами, аналогічні консультації українські дипломати проводять із Литвою, Латвією та Естонією.

«Ми також звернулися до цих країн, щоб одночасно ці країни закрили свої кордони з Білоруссю і Росією. Я думаю, що якщо рішення таке буде прийнято, то не треба буде і чекати рішення Європейського союзу – заблокуємо повністю будь-які поставки до Росії», – вважає посол України в Польщі.

25 березня Міністерство інфраструктури надіслало до Європейської комісії лист із пропозицією повністю заблокувати транспортне сполучення з Росією та Білоруссю. Наразі російські та білоруські фури на польсько-білоруському кордоні блокують українські та польські активісти, це призводить до утворення багатокілометрових черг.

У Росії на тлі тиску влади йде у відпустку частина співробітників інформаційного холдингу РБК

У Росії редакція інформаційного холдингу РБК відправляє у двотижневу відпустку всіх співробітників – за винятком відділу новин. Про це повідомляють видання «Медуза» та «Агентство» з посиланням на джерела в редакції.

Співрозмовники видань розповіли, що відпустка розпочнеться 4 квітня. За словами одного із джерел, співробітникам збережуть зарплату на цей період. Співробітники редакції зазначили, що на РБК тиснуть зверху, ймовірно, через новий закон про «фейки» під час так званої «спецоперації» в Україні. Редакція отримала повідомлення від цензурного відомства «Роскомнагляд» і чекає на друге. Два повідомлення дадуть владі право позбавити ЗМІ ліцензії.

Одне з джерел розповіло, що повідомлення на соціальну тематику викликають «гостру реакцію» влади, імовірно – в адміністрації президента Володимира Путіна. Співробітник вважає, що відпустка триватиме довше, ніж два тижні.

Керівник обʼєднаної редакції РБК Петро Канаєв повідомив «Агентству», що запропонував піти у відпустку частині працівників. Він зазначив, що основний трафік сайту повʼязаний із подіями в Україні, тому журналістам, які опікуються іншими темами, запропонували взяти відпустку. Головний редактор РБК уточнив, що «нікого до примусових або вимушених відпусток не відправляв».

З початку війни проти України в Росії закрилися або тимчасово зупинили роботу кілька великих засобів інформації: телеканал «Дождь», радіостанція «Эхо Москвы», видання «Новая газета». Сайти кількох незалежних ЗМІ заблоковані за рішенням «Роскомнагляду».

4 березня Держдума одноголосно й одразу в трьох читаннях схвалила зміни до Кримінального кодексу РФ. Згідно з поправками, за «поширення фейків про військову операцію, заклики до санкцій та дискредитацію Збройних сил Росії» можуть призначити покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років.

Поправки також стосу Кодексу про адміністративні правопорушення, до якого запровадили статтю «Про публічні заклики, спрямовані на дискредитацію Збройних сил РФ».

Білий дім: радники Путіна вводять його в оману щодо війни в Україні

Президента Росії Володимира Путіна ввели в оману його радники, які були занадто налякані, щоб сказати йому, наскільки погано йде війна в Україні і наскільки шкідливими були санкції Заходу, заявили у Білому домі.

«У нас є інформація, що Путін відчув себе введеним в оману російськими військовими, що призвело до постійної напруженості між Путіним і його військовим керівництвом», – сказала Кейт Бедінґфілд, директорка з комунікацій Білого дому під час брифінгу 30 березня.

«Ми вважаємо, що радники дезінформують Путіна про те, наскільки погано діють російські військові і як російській економіці шкодять санкції, тому що вони занадто налякані, щоб сказати йому правду», – додала речниця.

США оприлюднили цю інформацію зараз, щоб показати, що війна в Україні «була стратегічною помилкою для Росії».

Кремль наразі не коментував ці заяви.

Напередодні західні новинні агенції з посиланням на розвідку США повідомили, що радники Путіна приховують від нього правду щодо «реальних успіхів» російських військ під час бойових дій в Україні.

Представник адміністрації США, який поспілкувався із журналістами на умовах анонімності, зокрема повідомив, що від Путіна приховують інформацію про участь у війні солдатів строкової служби та випадки їх загибелі. Президент Росії раніше неодноразово заявляв, що у так званій «спецоперації» (так влада РФ називає війну проти України) беруть участь лише контрактники, проте Міноборони РФ згодом визнало, що в Україні були і строковики, частина яких потрапила в полон.

Голова британської спецслужби Government Communications Headquarters GCHQ, яка займається радіоелектронною розвідкою, Джеремі Флеммінг також висловив думку, що Путін помилився в оцінці ситуації, ухвалюючи рішення розпочати війну.

Флемінг вважає, що радники Путіна бояться сказати йому правду. Російські солдати під час вторгнення в Україну відмовлялися виконувати накази і навіть помилково збили один зі своїх літаків, сказав голова британської спецслужби, виступаючи в Австралійському національному університеті в Канберрі.

З початку російського вторгнення Путін не часто з’являється на публіці. Перебіг бойових дій в Україні він коментував лише кілька разів, стверджуючи, що «операція йде за планом».

«Схеми» знайшли ще один швейцарський банк, який допомагає громадянам РФ обходити санкції

Швейцарський банк CIM Banque дозволяє громадянам Російської Федерації відкривати мультивалютний рахунок та оформлювати віртуальні та пластикові картки міжнародних платіжних систем Visa/Mastercard. Раніше повідомлялося, що внаслідок санкційних обмежень, картки Visa/Mastercard, випущені російськими банками, не працюватимуть для оплати товарів та послуг за кордоном. Про це йдеться у розслідуванні «Схем» (Радіо Свобода).

Журналісти «Схем» звернулись у банк як потенційні клієнти. Менеджерка банку CIM Banque Катерина письмово підтвердила, що CIM Banque дозволяє громадянам Росії відкривати мультивалютні рахунки та отримувати платіжні картки Visa/Mastercard, щоб робити міжнародні перекази та сплачувати за товари та послуги за кордоном.

Вона також повідомила, що картку Visa/Mastercard можна оформити не лише віртуальну, але фізичну – і «її можна буде поповнювати через інтернет-банкінг або через оператора».

На уточнення, які саме потрібні документи для цього, у банку розповіли, що це – копія закордонного паспорта, довідка з місця проживання та податковий номер. Після цього треба перерахувати перший депозит у сумі 5 тисяч доларів, євро чи швейцарських франків, далі буде «проведена відеоконференція». Розгляд документів, повідомили у CIM Banque, триватиме від 3 до 5 днів.

CIM Banque – це приватний швейцарський банк, заснований Франческо Синьйоріо (Francesco Signorio) у 1990 році зі штаб-квартирою у Женеві. У швейцарському реєстрі Francesco Signorio зазначений, як директор банку, а серед менеджменту є російські прізвища. Банк має свою сторінку також і російською мовою.

У статті російського видання «РБК» за 2015 рік під заголовком «Приїхали послухати Путіна» цитують менеджера цього банку П’єтро Сала, як одного з інвесторів, які вклали гроші в російські активи.

«Ми тримаємо євробонди російських компаній, тому нам важливо знати, що зараз відбувається з економікою Росії», – розповідав тоді він, відвідавши російський форум, організований «ВТБ Капитал».

CIM Banque також є членом Швейцарсько-російської торгової палати.

«Схеми» надіслали запит до цього швейцарського банку з проханням про коментар і чекають на відповідь.

Таким чином, попри зупинення роботи в РФ платіжних систем Visa і Mastercard, громадяни Росії знаходять способи, як користуватися ними, навіть не перебуваючи в Європейському союзі, а саме – відкриваючи рахунки в швейцарському банку, – йдеться у розслідуванні «Схем». Це дозволяє також оплачувати закордонні товари та послуги.

Раніше «Схеми» розповіли про інший швейцарський інтернет-банк Dukascopy Bank, який також допомагав громадянам Російської Федерації обходити обмеження. Після виходу розслідування в установі повідомили, що припинили видачу карток Visa/Mastercard резидентам Росії.

Адвокат Артем Афян, який подавав скаргу до регулятора фінансового ринку Швейцарії (FINMA) щодо діяльності Dukascopy Bank SA, пояснював: «Саме зараз, з огляду на трактування цих санкційних списків, на трактування цих обмежень щодо роботи на території Росії, випливає те, що всі громадяни РФ є джерелом підвищеної небезпеки. Чому, наприклад, громадянам Ірану фактично неможливо відкрити рахунки? Тому що щодо кожного громадянина Ірану діє радше презумпція вини у тому, що він використовується чи може бути використаний в майбутньому для обходу санкцій. У той час, коли в РФ діє дуже суворий автократичний режим, і громадяни не мають нормальних економічних свобод, чи можемо ми гарантувати, що відкритий рахунок громадянином – не буде надалі використаний для певної незаконної діяльності? Я думаю, що ні».

Він додав: «Ми апелюємо до високих стандартів – оскільки сама Швейцарія в принципі відійшла від свого одвічного нейтралітету, то це вимагає від кожного учасника ринку також тримати високо цю планку. Тому ми вважаємо, коли один окремий банк починає дещо «гратися», він дискредитує всіх».

6 березня найбільші платіжні системи світу Visa та Mastercard повідомили про припинення операцій на території Росії. У керівництві Visa пояснили це рішення «неприпустимими подіями», спричиненими військовим вторгненням Росії до України.

Росія втратила у війні проти України близько 17,5 тисяч своїх військових – Генштаб ЗСУ

.Росія у війні проти України втратила близько 17,5 тисяч своїх військових, повідомив Генштаб Збройних сил України вранці 31 березня.

Крім того, за даними Генштабу, Росія втратила:

  • 614 танків
  • 1735 бойових броньованих машин
  • 311 артилерійських систем
  • 96 РСЗВ
  • 54 засоби ППО
  • 135 літаків
  • 131 гелікоптер
  • 1201 одиницю автомобільної техніки
  • 7 кораблів /катерів
  • 75 цистерн із ПММ
  • 83 БПЛА оперативно-тактичного рівня
  • 22 одиниці спеціальної техніки
  • 4 пускові установки ОТРК/ТРК.

«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – додали в Генштабі.

25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.

ОГП: через війну Росії проти України загинули вже 148 дітей

Унаслідок збройної агресії Росії станом на ранок 31 березня в Україні загинули 148 дітей, 232 – поранені, повідомили в Офісі генерального прокурора.

«Найбільше постраждало дітей у Київській (69), Донецькій (57), Харківській (53), Чернігівській (41), Миколаївській (30), Луганській (30), Запорізькій (22), Херсонській (27), столиці (16), Сумській (16), Житомирській (15) областях», – йдеться в повідомленні.

За даними прокуратури, через бомбардування й обстріли в Україні пошкоджено 797 закладів освіти, 76 із них зруйновані повністю.

«Ці цифри не остаточні, оскільки відсутня можливість проведення першочергових слідчих дій, огляду територій обстрілів та руйнувань в місцях проведення активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях», – додали в ОГП.

«Порт, коридор на Крим і шантаж Києва». Для чого Росії потрібен Маріуполь?

Професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету, родом з Маріуполя, Максим Ялі вважає, що блокування Маріуполя і утримування в ньому жителів Росія використовує, в тому числі, для шантажу української влади. Він також зазначив, що для України збереження контролю над Маріуполем Донецької області є важливим для подальшого ведення переговорів з Росією. Більш детально про стратегічне значення Маріуполя для Росії і важливість утримання його українськими військовими читайте в інтерв’ю експерта для проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

Британська розвідка прогнозує «запеклі бої» біля Києва в найближчі дні

Російські війська продовжують утримувати позиції на схід і захід від Києва, незважаючи на відведення обмеженої кількості підрозділів, повідомила вранці 31 березня британська військова розвідка.

«Найближчими днями в околицях міста, ймовірно, розгорнуться запеклі бої», – йдеться в повідомленні.

Також, за даними розвідки, попри заяви Росії про «скорочення військової активності» біля Чернігова, «значні обстріли й ракетні удари» Росії тривають.

За повідомленням, важкі бої тривають у Маріуполі, який є «ключовою ціллю» для російських сил, «однак українські сили продовжують контролювати центр міста».

Після завершення українсько-російської зустрічі в Туреччині 29 березня Москва виступила із заявою про нібито скорочення активності армії РФ біля Києва і Чернігова.​

Єдиний гарант безпеки України – це її армія – Фесенко про переговори з РФ у Стамбулі

Український політолог Володимир Фесенко вважає, що набуття Україною нейтрального статусу може дати можливість вийти зі стану війни, але збереже ризик нового вторгнення Росії. Так він прокоментував проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» переговори української та російської делегацій, які відбулися 29 березня в Стамбулі.

Кількість загиблих через обстріл Миколаївської ОДА зросла до 16 – ДСНС

Число загиблих внаслідок обстрілу російськими військами будівлі Миколаївської ОДА зросло до 16, повідомила вранці 31 березня пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

«Всю ніч тривали роботи з розбору завалів і пошуку людей з-під них на будівлі облдержадміністрації, яка зруйнована внаслідок влучання ворожої ракети. Станом на 07:00 31 березня загинуло 16 людей (рятувальниками деблоковано з-під завалів 15 тіл загиблих, одна людина померла у реанімації)», – йдеться в повідомленні.

Наразі на місці працює 47 рятувальників і дев’ять одиниць техніки.

29 березня близько 08:45 у Миколаєві внаслідок обстрілу і влучання в дев’ятиповерхову будівлю Миколаївської ОДА зруйнувалася центральна її секція з дев’ятого по перший поверхи.

Того ж дня у ДСНС повідомили про 12 загиблих і 33 поранених.

Обстріли РФ на Луганщині: зайнялися школа, житлові будинки, нафтове сховище, є загиблі – ОВА

Внаслідок обстрілів із боку російських військ 30-31 березня в Луганській області горить школа, нафтове сховище, десятки будинків, загинули щонайменше дві людини (остаточну кількість ще встановлюють), двоє дітей перебувають у тяжкому стані, повідомив вранці голова обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

«Школа, нафтове сховище, десятки будинків Сєвєродонецька та Лисичанська охоплені вогнем росіян, постраждалих і загиблих лисичан годинами неможливо було забрати з вулиць. Це наслідки ворожих дій 30 та 31 березня. Без урахування вчорашніх ранкових обстрілів, у Лисичанську від вогню росіян запалали 9 житлових будинків, у Сєвєродонецьку – 5 і школа, у Рубіжному – 1. Низка будинків пошкоджена без займань», – написав Гайдай у своєму телеграм-каналі.

За його словами, російські військові «б’ють зі всіх видів важкого озброєння».

«Якщо раніше в Лисичанську люди почували себе більш-менш безпечно, у порівнянні із ситуацією в інших містах області, то учора, певно, не залишилося жодного мікрорайону, куди би не влучив «руський мир». Кожна із трьох основних частин населеного пункту потерпала від артилерії та «Градів». Рахунок зруйнованих будинків йшов на десятки. Як і постраждалих… Остаточна кількість жертв ще встановлюється. Вже ввечері у Сєвєродонецьку сталося займання школи, а в Лисичанську – нафтового сховища. Для скорішої локалізації вогнища туди направлено посилений наряд рятувальників», – додав Гайдай.

Генштаб ЗСУ: Росія планує направити своїх силовиків, прокурорів і суддів на зайняті в Україні території

Російське керівництво хоче сформувати на зайнятих її військами територіях України окупаційні органи влади і для цього здійснює відбір співробітників силових структур, прокуратур і судів, «які в подальшому будуть направлені на територію України», повідомив Генштаб Збройних сил України.

«Для реалізації сценарію щодо створення на території Херсонської області чергової псевдореспубліки відзначається робота співробітників Федеральної служби безпеки РФ, 652-ї групи інформаційно-психологічних операцій та офіцерів 12-го головного управління Генштабу РФ. Основним напрямком діяльності зазначених підрозділів є проведення так званої «роз’яснювальної роботи» з місцевими органами влади і населенням. Інформаційний супровід здійснюється шляхом демонстрації відеосюжетів з підставними особами», – йдеться в повідомленні.

Водночас на залишених загарбниками територіях Київської області фіксуються «непоодинокі випадки мінування території та будівель місцевих жителів», додали в Генштабі.

«Угруповання Сил оборони продовжує ведення оборонної операції на Східному, Південно-Східному та Північно-Східному напрямках. На всіх напрямках противник успішно стримується Збройними силами України, на окремих – наші війська здійснюють успішні контратаки», – йдеться в повідомленні.

Російські сили продовжують проводити «окупацію влади» на півдні України, в містах, які вони взяли під свій військовий контроль. Це відбувається шляхом викрадень чинних мерів і призначення інших з місцевих колаборантів.

30 березня в Офісі генпрокурора повідомили, що прокуратура передала до суду перший обвинувальний акт за статтею про колабораціонізм.

Верховна Рада ухвалила зміни в законодавстві щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність 3 березня. Як зазначає ОГП, ця стаття дозволяє притягати до відповідальності людей, які «в будь-якій формі співпрацюють з державою-агресором».

В ООН заявили, що невибіркові удари Росії в Україні «можуть бути воєнними злочинами»

Голова відомства ООН із прав людини Мішель Бачелет заявила, що невибіркові удари, які завдає Росія в ході бойових дій в Україні, заборонені міжнародним гуманітарним законодавством і «можуть бути воєнними злочинами».

На засіданні Ради ООН із прав людини в Женеві 30 березня Бачелет повідомила, що її розслідувачі вивчають 24 випадки застосування Росією касетних боєприпасів. Ракетного й артилерійського обстрілу зазнавали лікарні, об’єкти водопостачання й адміністративні будівлі, повідомила вона.

«Масова руйнація цивільних об’єктів і велика кількість жертв серед мирного населення вказують на те, що фундаментальні принципи розрізнення [між цілями атак], пропорційності й обережності не дотримувалися», – наголосила представниця ООН.

Як сказала Бачелет, український народ переживає «кошмар наяву». «Бойові дії повинні зупинитися, без зволікання», – заявила вона і закликала Росію прислухатися до «чіткого заклику Генеральної асамблеї і Ради з прав людини та негайно розпочати виведення військ з української території».

Як пише агентство Reuters, нинішня заява високопоставленої представниці ООН з прав людини є найрізкішим її коментарем щодо війни, розв’язаної Росією.

За підтвердженими даними ООН, жертвами війни в Україні стали вже понад 1000 цивільних осіб. В організації наголосили, що ці дані – неповні і що справжнє число жертв є значно вищим.

У Білому домі поки не мають рішення щодо гарантій безпеки Україні – речниця

У Білому домі наразі не мають конкретного рішення щодо гарантій безпеки Україні, заявила на брифінгу 30 березня директорка з комунікацій Кейт Бедінґфілд.

«Ми перебуваємо в процесі постійних обговорень з Україною тих способів, за допомогою яких ми можемо допомогти їм гарантувати суверенітет і безпеку. Але немає жодних конкретних деталей щодо гарантій безпеки, про які я могла б говорити зараз», – сказала Бедінґфілд.

Вона також зауважила, що президент США Джо Байден не має наміру ухвалювати рішення, які призвели б до прямого конфлікту між Вашингтоном і Москвою.

«Коли президент вирішує, що саме відправити в Україну він враховує два моменти. Перше – це оцінки військових щодо того, що є найефективнішим і буде найкориснішим для українських Збройних сил... А по-друге, як він багато-багато разів казав, що не шукає прямого військового конфлікту США з російськими військовими. Він чітко заявляв, що надання літаків веде до цього – є логістичні складнощі з наданням літаків. І він не збирається ухвалювати рішення, які призведуть до прямого конфлікту між військовими Сполучених Штатів і російськими військовими», – сказала представниця Білого дому.

Водночас, за її словами, «обсяги і масштаби наданої США Україні військової допомоги є безпрецедентними».

Президент США Джо Байден 30 березня поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. Зокрема, він заявив, що США мають намір виділити Україні 500 мільйонів доларів у вигляді прямої допомоги з бюджету.

ЗСУ: за добу збили 4 літаки військових РФ

Збройні сили України 30 березня збили чотири російських літаки, один БпЛА і дві крилаті ракети, повідомило в ніч на 31 березня Командування Повітряних сил ЗСУ.

«Протягом двох крайніх днів, противник дещо змінив тактику ведення бойових дій у небі і зосередив активність на сході країни. Під час авіанальотів на Харківщині від вогню наших зенітних ракетних підрозділів рашисти втратили чотири літаки, попередньо винищувачі-бомбардувальники Су-34, а також один БпЛА. Також є відомості про збиття двох крилатих ракет ворога на різних напрямках», – йдеться в повідомленні.

У Командуванні уточнили, що через «серйозні втрати» напередодні, російська авіація уникає прямого контакту з українськими винищувачами і намагається не заходити у зону дії ППО.

Із 1 квітня в Україні поступово відновлять роботу заклади культури – Ткаченко

Із 1 квітня в Україні поступово відновлять роботу заклади культури та мистецтв – театри, опери та концертні зали, повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Діячі мистецтв готові працювати нон-стоп, аби полегшити страждання людей від пережитих жахіть війни, подарувати позитивні емоції дорослим та дітям, а також відродити надію та віру в краще майбутнє. Культура – це м’яка сила. Вона здатна повернути українців до нормального життя в новій воєнній реальності», – сказав Ткаченко.

За його словами, кожен заклад культури готуватиме свою програму та працюватиме за власним графіком.

«Події у закладах культури та мистецтв відбуватимуться з урахуванням вимог воєнного стану. У випадку повітряної тривоги усі глядачі повинні пройти в укриття, яке розташоване в закладі. Відтак кількість місць обмежена. При вході до закладів може здійснюватися поверхневий огляд щодо виявлення предметів, обіг яких заборонено чи обмежено, або які загрожують життю чи здоров’ю людей», – повідомили у Мінкульті і нагадали також про збереження правил у зв’язку пандемією COVID-19.

Детальну інформацію щодо придбання квитків потрібно дізнаватися на сайтах закладів. Повідомляється, що частина коштів від придбаних квитків йтиме на допомогу армії або на гуманітарну підтримку.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG