У Генеральному штабі Збройних сил України підбили підсумки тридцять п’ятої доби протистояння російському воєнному вторгненню.
На Волинському напрямку. В районах населених пунктів Пінськ, Лунінець у Білорусі зафіксовані підрозділи повітряно-десантних військ ЗС РФ, які, ймовірно, були виведені з території України.
На Поліському напрямку триває планове перегрупування підрозділів Східного воєнного округу.
На Сіверському напрямку – без активних дій. Очікується посилення вогневого впливу по українських підрозділах для переміщення військ РФ з подальшим завданням блокувати Чернігів.
На Слобожанському напрямку триває блокування Харкова і артобстріли. Здійснюється переміщення російських артпідрозділів в районі міста Ізюм.
На Донецькому напрямку війська РФ зосереджуються на взятті під контроль Попасної, Рубіжного та захопленні Маріуполя.
«Ворог намагався проводити штурмові дії в районах населених пунктів Попасна, Рубіжне, Новобахмутівка, Мар’їнка, Золота Нива. Успіху не мав. В Маріуполі окупанти продовжують вести штурмові дії. Очікуються спроби провести наступ у напрямках Краматорська і Покровська, а також зосередження зусиль у напрямку Світлодарська», – повідомляє Генштаб.
На Південнобузькому напрямку російські військові намагаються відновити боєздатність а поповнити запаси.
«Підрозділами Сил оборони відновлено контроль над населеними пунктами Орлове, Заградівка, Кочубєєвка. З метою відновлення раніше втраченого положення противник намагається вести наступальні дії у напрямку Олександрівки», – вказують українські військові.
Генштаб ЗСУ наголошує: зберігається загроза застосування ракет по об’єктах оборонно-промислового комплексу та логістичної інфраструктури. В акваторії Чорного моря перебувають кораблі, оснащені крилатими ракетами морського базування «Калибр».
Повідомляється, що з початку вторгнення в Україну командування ЗС РФ втратило фактично через поранення або звільнення кількох військових керівників:
Сергія Кіселя, генерал-лейтенанта, командувача 1-ї танкової армії – знятий з посади;
Владислава Єршова, генерал-лейтенанта, командувача 6-ї загальновійськової армії – знятий з посади та заарештований;
Сергія Ниркова, генерал-майора, начальника штабу, заступника командувача 35-ї загальновійськової армії – тяжко поранений;
Андрія Серицького, генерал-майора, начальника штабу, заступника командувача 36-ї загальновійськової армії – тяжко поранений;
Андрія Суховецького, генерал-лейтенанта, заступника командувача 41-ї загальновійськової армії –– загинув;
Якова Рязанцева, генерал-лейтенанта, командувача 49-ї загальновійськової армії – загинув;
Михайла Зуська, генерал-лейтенанта, командувача 58-ї загальновійськової армії – знятий з посади та заарештований.
Українська делегація на переговорах із РФ не робить нічого без консультацій з військовими – Арахамія
Українська делегація на переговорах із Росією не ухвалює жодних попередніх рішень без консультацій із військовослужбовцями Збройних сил України, заявив голова української делегації Давид Арахамія.
«Ми нічого не робимо без консультацій наших військових, бо наразі військові – №1, наша опора. І якщо їм щось не подобається, ми просто це викреслюємо. Ми все обговорюємо з військовими, потім – із дипломатами, а потім уже щось озвучуємо», – сказав Арахамія під час телемарафону.
Він запевнив, що переговорний процес із Росією не заважає українським військовим у боротьбі проти агресора.
«Ми з самого початку домовилися, що ми йдемо паралельно, щоб ми як перемовники ніяким чином не впливали на Збройні сили. Але навпаки це працює, коли Збройні сили дають якісь великі результати, ми це використовуємо. Якщо, не дай Боже, погані результати – ми просто кажемо: «Є армія, вона воює, а у нас з вами перемовини», – сказав Арахамія.
Пізніше у Telegram він додав, що переговори з російською делегацією в режимі онлайн відновляться 1 квітня.
«На переговорах у Туреччині ми також оголосили, що наразі настала потреба зустрічі лідерів двох держав. Російська делегація відповіла, що для початку потрібно мати більш узгоджений проєкт договору. За тиждень ми напрацюємо те, що залежить від учасників переговорного процесу. І будемо сподіватися, що далі будуть зустрічатися президенти країн. Водночас ми наполягаємо, щоб така зустріч відбулася не на території Росії чи Білорусі», – написав Арахамія.
ООН: через війну з України виїхало понад 4 мільйони біженців, половина з них – діти
Чотири мільйони людей залишили Україну у пошуках безпеки внаслідок широкомасштабного вторгнення Росії. Про це заявив Верховний комісар ООН з питань біженців, прибувши до Львова 30 березня.
«Біженці з України зараз складають 4 мільйони, через 5 тижнів від початку російської атаки. Я щойно прибув в Україну. У Львові ми обговоримо із представниками влади, ООН та іншими партнерами шляхи, як збільшити нашу підтримку людей, які постраждали, і були переміщені через цю беззмістовну війну», – заявив Філіппо Гранді, Верховний комісар ООН з питань біженців.
Агентство ООН у справах біженців наводить такі дані:
- 4 мільйони осіб – це близько 10% всього населення України
- Принаймні 6,5 мільйона людей змушені були покинули свої домівки і переїхали в інші області України.
- Ще мільйони не можуть виїхати із зон небезпеки «через підвищені ризики, руйнування мостів і доріг, через брак ресурсів чи інформації».
- «Ми зіткнулися з реаліями масштабної гуманітарної кризи, яка зростає з кожною секундою», – повідомило 30 березня Агентство ООН у справах біженців.
-
За даними ЮНІСЕФ, Польща прийняла близько 1,1 мільйона українських дітей-біженців, ще сотні тисяч дітей прибули в Румунію, Молдову, Угорщину, Словаччину та Чехію.
В Офісі Верховного комісара ООН з питань біженців офіційно задокументували вбивства понад 100 дітей за час війни в Україні, ще 134 дитини були поранені. При цьому агенція повідомляє, що справжня цифра дитячих жертв може бути значно вищою.
«Не буде зброї, санкцій, обмежень для бізнесу РФ – шукайте іншу роботу»: Зеленський до послів кількох країн
Президент Володимир Зеленський повідомив у нічному відеозверненні про ухвалені щодо кількох послів і представників України в іноземних державах рішення у зв’язку з їхньою незадовільною роботою на дипломатичному фронті в умовах війни РФ проти України.
«Є ті, хто працює разом з усіма на оборону держави. На те, щоб Україна могла вибороти своє майбутнє. Ми цінуємо роботу кожної такої людини. А є ті, хто даремно витрачає час і працює тільки на те, щоб залишатись при посаді. Сьогодні я підписав перший указ про відкликання такої людини, такого посла України – з Марокко. Також повернуто посла з Грузії. Попри всю повагу: не буде зброї, не буде санкцій, не буде обмежень для російського бізнесу – шукайте, будь ласка, іншу роботу. Чекаю конкретних результатів найближчими днями від роботи наших представників у Латинській Америці, на Близькому Сході, у Південно-Східній Азії та країнах Африки. Таких же результатів днями чекаю від військових аташе», – сказав Зеленський.
Він назвав дипломатичний фронт одним із ключових.
«Всі там мають працювати максимально ефективно на перемогу й на допомогу армії», – додав президент.
Президент України Володимир Зеленський ще 1 березня повідомляв, що Україна ухвалила рішення негайно відкликати посла з Грузії. Грузинська влада назвала цей крок незрозумілим і відкинула звинувачення Києва в браку підтримки на тлі агресії Росії.
Війська РФ продовжують блокувати евакуацію цивільних із кількох міст на Запоріжжі
У Запорізькій області російські військові третій день поспіль перешкоджають проведенню гуманітарних та евакуаційних коридорів, передає кореспондент Радіо Свобода у регіоні з посиланням на місцеву владу.
Зокрема, відомо про перешкоджання евакуації жителів Енергодару та Дніпрорудного.
«У нас невтішні новини щодо евакуаційної колони з Енергодара, яка вирушила сьогодні на Запоріжжя по оголошеному зеленому коридору. Ситуація, на жаль, повністю аналогічна вчорашній. Успішно проїхавши Дніпрорудний, потім колона легкових автомобілів так і не змогла пройти Василівку. Далі людей не пропустили. Після довгих годин перемовин, сподівань та очікування колона все ж таки повертається назад. Мирним громадянам, серед яких багато дітей, знову не дали змоги дістатися до Запоріжжя», – повідомив мер Енергодара Дмитро Орлов.
Також невдалою через перешкоджання військ РФ була спроба доправити гуманітарний вантаж з Запоріжжя у Мелітополь. Туди зранку 30 березня вирушила колона транспорту, яка, за даними мера Мелітополя Івана Федорова, на зворотньому шляху мала евакуювати мелітопольців до Запоріжжя. Про те, що їй не вдалося дістатися місця призначання, заявив голова Мелітопольської районної державної адміністрації Ігор Судаков.
«Гуманітарний конвой наразі зупинено. Його тримають окупанти на блокпостах в районі Василівки. Ми, разом з Офісом президента, ЗОВА, місцевою владою намагаємося зробити все можливе, аби необхідні медикаменти та речі потрапили до наших мешканців», – зазначив Ігор Судаков.
Читайте також: В Україні на 30 березня заплановані три гуманітарні коридори – Верещук
Про перешкоджання російськими військовими евакуації з напрямку Бердянська, Мелітополя та Енергодара повідомлялося 28 та 29 березня.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Військові РФ не змогли захопити Ізюм, поряд точаться бої – мерія
Повного контролю над Ізюмом Харківської області російські війська не мають, але вони обійшли місто і зараз бої точаться на південь від міста, повідомив у коментарі Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) заступник мера міста Володимир Мацокін.
За його словами, війська агресора змогли форсувати Сіверський Донець, тому бої йдуть зараз в районі населених пунктів Кам’янка та Суха Кам’янка.
«Там ідуть запеклі бої. Задіяні міномети, артилерія, літаки та вертольоти. Це пекло, але українські сили оборони ефективно дають відсіч», – сказав Мацокін.
Ці ж точки – Кам’янка та Суха Кам’янка – як місця боїв називає Генштаб у зведенні за 29 березня.
Войска России обошли Изюм и прорываются в Донецкую область (рос.)
Направление, бои на котором могут существенно повлиять на ситуацию в зоне ООС - это район Изюма Харьковской области. Бои за город начались примерно 3 недели назад и продолжаются до сих пор. За это время город был сильно разрушен: уже в середине марта областная власть называла его почти непригодным для жизни. Кто сейчас контролирует Изюм, и почему он так важен?
Взятие Изюма открывает дорогу на Славянск Донецкой области, а также дает возможность с севера зайти в тыл группе украинских войск в зоне ООС. А при условии прорыва с юга навстречу наступающим с севера войскам, это может привести к окружению украинских подразделений на Донбассе.
Бои идут уже ниже Изюма
Информация о ситуации в самом Изюме достаточно противоречивая. По словам заместителя городского головы Владимира Мацокина, полного контроля над городом у российских войск нет. Однако сам город они уже обошли и продвинулись дальше. В частности, несколько дней назад нашли возможность форсировать реку Северский Донец, и в последние дни активные боевые действия идут ниже Изюма – в районе населенных пунктов Каменка, Сухая Каменка.
«Там идут ожесточенные бои. Задействуются минометы, артиллерия, самолеты и вертолеты. Это ад! Но украинские силы обороны эффективно дают отпор», – говорит Радио Донбасс Реалии Владимир Мацокин.
Это подтверждается и ночными сводками Генштаба ВСУ. В них также идет речь о Каменке и Сухой Каменке.
Далі читайте тут
Дві ракети РФ влучили у нафтобазу у Дніпрі, жертв немає – влада
Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук повідомив у фейсбуці, що ввечері середи російські війська завдали ракетного удару по нафтобазі у Дніпрі.
«Ввечері ворог наніс удар з повітря в обласному центрі. Дві ракети влучили в нафтобазу, повну палива. Об’єкт знищено. Уламками іншої ракети пошкоджено ще два бензовози. Постраждалих або загиблих немає», – повідомив він.
За словами Лукашука, війська РФ здійснили провокацію з боку Херсонської області – обстріляли територію Апостолівської громади.
«На щастя, постраждалих немає. Ушкоджених об’єктів також», – додав посадовець.
«Вони гадали, що зможуть швидко в'їхати в серце України»: погляд Заходу на тактику Росії
Журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» поговорили із Дж. Д. Вільямсом — старшим дослідником оборонної політики Rand Corporation, який спеціалізується на питаннях національної безпеки, розвідки та військових питаннях. Його робота включає в себе, зокрема, дослідження нових концепцій десантної та морської війни, російської та китайської військової стратегії та ін. Він прийшов до RAND з Національної ради з питань розвідки (National Intelligence Council), де він служив офіцером з військових питань, готуючи оцінки розвідки щодо іноземних військових сил і стратегій, поточних конфліктів, систем озброєння та майбутніх війн.
Далі читайте тут
Друг Кадирова поранений, Росія депортує маріупольців, ракетний удар по Хмельниччині | Свобода Live
«Нищення в Україні брутальніші, ніж у Сирії» ‒ волонтер з порятунку дітей у гарячих точках світу
На сьогодні з небезпечних регіонів України максимально евакуювали дітей. Про це повідомив Радіо Свобода керівник Директорату розвитку соціальних послуг і захисту прав дітей Міністерства соціальної політики Руслан Колбаса.
Понад тисяча дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки проживають у Львівській області. Радіо Свобода побувало у кількох місцях, де знайшли тимчасовий прихисток ці дітлахи.
Для 9-річного Ярослава нова домівка у Львівській області ‒ вже третя за його життя. Сюди його перевезли з молодшим братом. Діти ‒ вихованці будинку з Очакова Миколаївської області. Коли почалась війна, вихователі привезли дітлахів у мистецький ліцей в Первомайському районі.
Далі читайте тут
Низкою коротких, різко нарізаних кадрів почався випуск російського ток-шоу «Своя правда» з Романом Бабаяном.
Цей сюжет про нібито громадян українського портового міста Маріуполь з’явився на телеканалі НТВ 26 березня. Нагадаємо, що Маріуполь із першого дня війни, 24 лютого, зазнає руйнувань через бомби, ракети та снаряди, які на місто спрямовує російська армія.
Одна жінка стверджувала, що українські військові вбивали дітей на ігрових майданчиках «заради забави». Інший герой сюжету, грюкнувши кулаком по столу, вилаявся «ці фашисти, ці виродки… ці наркомани».
За якийсь час в студії з'явилась перша гостя й головна редакторка державного мовника RT (Russia Today), Маргарита Симоньян. Ледь стримуючи сльози, вона висловлювала сміховинні й подекуди обурливі твердження.
Далі читайте тут
Словаччина вимагає від Росії забрати з країни 35 своїх дипломатів
Влада Словаччини вимагає від Росії скоротити персонал посольства в Братиславі на 35 осіб. Як повідомила пресслужба МЗС Словаччини, причиною висилки є «продовження діяльності співробітників російського посольства, що суперечить Віденській конвенції про дипломатичні відносини, інтересам Словацької Республіки та зусиллям з розвитку партнерських відносин з Російською Федерацією».
Коли саме російські дипломати мають покинути Словаччину і скільки їх залишиться чи ні в країні, не повідомляється.
Коментарів російської сторони наразі немає.
15 березня словацькі ЗМІ опублікували відео, на якому один із військових аташе російського посольства Сергій Соломасов передає 1000 євро блогеру Богушу Гарбару: перед цим дипломат просить ділитися з ним конфіденційною інформацією, отриманою від високопоставлених словацьких військових та політиків.
Після історії з Соломасовим Росія та Словаччина обмінялися взаємною висилкою трьох дипломатів.
США нададуть Україні 500 мільйонів доларів бюджетної допомоги – розмова Байдена й Зеленського
Президенти України та Сполучених Штатів Володимир Зеленський і Джо Байден провели телефонну розмову 30 березня. За її підсумками Білий дім повідомив про готовність надати Україні пряму бюджетну допомогу.
За повідомленням пресслужби Байдена, сторони обговорили, зокрема, підтримку Вашингтона, в тому числі військову.
Читайте також: «Росія втратила в Україні понад 10 тисяч військових». Інтерв’ю заступниці держсекретаря США Вікторії Нуланд
«На додачу президент Байден повідомив президенту Зеленському, що Сполучені Штати мають намір надати українському уряду 500 мільйонів прямої бюджетної допомоги. Він також перелічив додаткові санкції та гуманітарну допомогу, анонсовані за пройдешній тиждень. Президент Зеленський поінформував президента Байдена про поточний статус переговорів України з Росією», – йдеться в заяві Білого дому.
Зеленський повідомив, що розмова з Байденом тривала годину.
«Поділився оцінкою ситуації на полі бою та за столом перемовин. Говорили про конкретну оборонну підтримку, новий пакет посилених санкцій, макрофінансову та гуманітарну допомогу», – прокоментував він.
Президент США Джо Байден заявив 24 березня, що Вашингтон виділить понад 1 мільярд доларів гуманітарної допомоги для українців, які постраждали від війни, а також готовий прийняти 100 тисяч біженців із України.
У Генеральному штабі Збройних сил України заявили, що «самопроголошене керівництво» Білорусі продовжує заперечувати участь у війні проти України, вільно надаючи для збройних сил РФ території, аеродроми, транспортні та медичні мережі.
«При цьому, згідно з міжнародно-правовими актами, агресором можна вважати «країну яка надає свій повітряний простір, свою територію для ударів по третій країні». Республіка Білорусь також надає російським окупантам можливість користуватися мережею медичних закладів на своїй території. Так, протягом останніх днів до населеного пункту Наровля Гомельської області відзначають прибуття з території України великої кількості російських військових різного ступеню поранень», – заявляє Генштаб.
Раніше Генштаб ЗСУ заявляв, що наразі неможливо повністю виключити фактичне залучення військ Білорусі до війни РФ в Україні, оскільки Росія здійснює перегрупування військ і відведення окремих підрозділів на територію Білорусі, і робить це «для відновлення боєздатності».
Президент України Володимир Зеленський 30 березня дистанційно виступив зі зверненням до норвезького парламенту.
У своїй промові президент вказав на те, що Норвегія та Україна не мають спільних кордонів, натомість мають «спільного сусіда, який заперечує всі наші з вами спільні цінності».
«Я вдячний Норвегії (яка не є членом Євросоюзу – ред.) за приєднання до санкцій ЄС. Але прошу вас зробити ще дещо. Важливо, щоб європейські компанії не допомагали цій воєнній машині, яка вбила вже тисячі наших людей, зруйнувала десятки міст повністю. Жодної крони, прошу вас, жодного євро податків на допомогу російській агресії!» – закликав Зеленський.
Як приклад він навів норвезьку технологічну компанію Motus Tech, висловивши думку про неприпустимість надання корабельного обладнання Росії на тлі мінування нею Чорного моря.
«Міни, встановлені російськими силами, дрейфують морем. І це – небезпека для будь-кого, для будь-яких суден і портів будь-якої країни в Чорноморському регіоні. Одну з цих мін нещодавно вдалося вчасно знешкодити в Босфорі. Іншу – поблизу кордону Болгарії. Ще одну – біля узбережжя Румунії. Не хочеться навіть уявляти, що буде, якщо частину з цих мін не вдасться вчасно знешкодити. Хто тоді постраждає?» – спитав він.
Зеленський також наголосив на необхідності заборонити російським суднам користуватися європейськими портами:
«Норвегія має нарешті реалізувати заборону для російських суден користуватися портами на континенті. Поки Росія блокує наші порти, вона не має права користуватись усіма портами вільного світу. Хочу підкреслити: це не питання про гроші, ні! Це питання про свободу й безпеку мореплавства у світі».
Подоляк пояснив, для чого потрібна зустріч Зеленського і Путіна
Антикризовий радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі Радіо Свобода пояснив, для чого потрібна зустріч президента України Володимира Зеленського та президента Росії Володимира Путіна.
«Для того, щоб ми вже якось виходили на якісь рішення конкретні, щоб зупинити війну, то треба вже переходити у формат двосторонніх президентських переговорів», – заявив він.
За словами Подоляка, «усе, що потрібно було підготувати в рамках переговорного процесу, підготовлене» і зараз має пройти апробацію з російського боку.
«Ми, відповідно, можемо готуватися до зустрічі президентів. Але конкретної дати, безумовно, нема, бо це – логістичний процес», – пояснив він
20 березня президент України Володимир Зеленський вкотре заявив, що готовий до переговорів із Путіним. Він попередив, що якщо ці переговори зазнають невдачі, це означатиме «третю світову війну».
Маріуполь: супутникові знімки показують наслідки нищення міста російською армією
Супутникові знімки Maxar Technologies від 29 березня фіксують значні руйнування житлових кварталів Маріуполя, а також довгі черги за їжею, у яких стоять люди, яким вдалося вижити під час постійних бомбардувань та обстрілів.
На знімках від Maxar Technologies видно руїни багатоповерхівок, а також Маріупольського драмтеатру, внаслідок авіаудару по якому, за словами місцевої влади, загинули сотні людей.
Російські війська вже четвертий тиждень тримають Маріуполь в облозі, одночасно бомбардуючи місто з повітря та обстрілюючи ракетами.
У місті гуманітарна катастрофа: немає води, їжі, медикаментів, зв'язку, тепло та електропостачання. Зруйновано 90% будівель. Загиблих ховають у братських могилах.
Досі, попри домовленості, немає безпечного коридору для вивезення цивільних, для підвезення їжі та ліків. Російська армія піддає обстрілам усі можливі шляхи виїзду з міста. Однак, за даними української влади, тисячі жителів Маріуполя, зокрема і діти без батьків, були, із порушенням міжнародного права, вивезені на територію Росії.
Наразі, за даними ОВА, на евакуацію із Маріуполя ще чекають чекає понад 160 тисяч людей.
Фотосвідчення дивіться тут
У МЗС відповіли на слова Лаврова про «остаточне рішення» питань Криму й Донбасу
Міністр закордонних справ Росії «помилково розуміє» переговорний процес, вважають в українському МЗС. Про це повідомив речник міністерства Олег Ніколенко.
«Сергій Лавров демонструє помилкове розуміння переговорного процесу. Питання Криму та Донбасу будуть остаточно вирішені після відновлення над ними суверенітету України. На переговорах в Стамбулі українська делегація якраз передала на розгляд Москви пропозиції щодо шляхів досягнення цієї мети», – зазначив прессекретар МЗС.
Читайте також: Для Києва результатом переговорів буде новий безпековий каркас – Подоляк
Раніше 30 березня Лавров заявив про те, що українська делегація на переговорах нібито підтвердила позаблоковий статус України та розуміння того, що «питання Криму й Донбасу остаточно вирішені».
При цьому представники української влади неодноразово заявляли, що не допускають на переговорах компромісів щодо суверенітету та територіальної цілісності України.
Під час «Стамбульського раунду» переговорів 29 березня українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5 статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилась помилка Будапештського меморандуму», заявив голова делегації Давид Арахамія.
Моніторинг забруднення в зоні ЧАЕС не працює, останні показники: перевищення норми в 7 разів – ДАЗВ
Система моніторингу рівня радіаційного забруднення АСКРО в зоні відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції не працює, повідомив голова Державного агентства з управління зоною відчуження Євген Крамаренко. Про це він розповів 30 березня в ефірі телемарафону.
Він сказав, що до відключення система моніторингу транслювала інформацію про радіаційний стан онлайн.
«Станом на 25 число – це останній день, коли вона діяла – було виявлено перевищення більше ніж у сім разів. На даний час вона не працює і нам невідомо, що відбувається на території зони відчуження в плані забруднення», – заявив Крамаренко.
За даними голови ДАЗВ, станція наразі живиться, проте живлення отримує з території Білорусі, на території Чорнобиля та інших територіях зони відчуження відсутнє енергопостачання.