Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Для Києва результатом переговорів буде новий безпековий каркас – Подоляк

Радник голови Офісу президента і член української делегації на переговорах із Росією Михайло Подоляк розповів на брифінгу 30 березня про переговорні позиції України.

«Ми прийшли до прагматики, це ключове. Тому що можна багато фантазувати, але ми все ж таки розуміємо, в якому статусі є Україна сьогодні. Ми розуміємо, що вона веде свою битву вже 34 дні сам на сам із потужною армією РФ. Фантазії фантазіями, а прагматично треба мати дійсно таких союзників, які будуть поруч стояти, коли нам потрібна допомога», – заявив він.

Подоляк зазначив, що Україна на переговорах пропонує «конкретний договір про безпекові гарантії, який буде юридично зафіксований», за участі країн-гарантів:

«Якщо ми підпишемо багатосторонній міжнародний договір про гарантії безпеки, то Україна нарешті матиме не тільки свою армію, яка дуже потужно сьогодні воює, а ще й додатковий безпековий контур за рахунок країн-союзників, які стоятимуть поруч, а всі країни – яким ми пропонуємо бути гарантами, мають потужні армії, в тому числі з ядерним компонентом».

Мер Ірпеня розповів про кількість загиблих у місті цивільних і військових

У місті Ірпінь Київської області під час окупації російськими військовими та звільнення цього населеного пункту загинули до 300 цивільних і до 50 українських військових, серед яких 16 представляли місцеві сили територіальної оборони. Ще до 100 українських військових, серед яких 29 тероборонівців, зазнали поранень. Такі попередні дані 30 березня на брифінгу повідомив мер Ірпеня Олександр Маркушин, передає його слова видання «Українська правда».

«Люди, які їм (російським військовим – ред.) не подобалися – їх просто розстрілювали. Я розкажу, може комусь не сподобається, але це правда. Танками вони наших українців, які були вбиті, роздавлювали, просто закатували в асфальт. На це було страшно дивитися», – сказав міський голова (ці слова підтверджуються доступними у мережі відеокадрами – ред.).

Водночас Маркушин визнає, що число жертв може бути не остаточним – коли були бої, людей ховали просто у дворах і парках.

28 березня міський голова повідомив про звільнення Ірпеня від російських військ, але наголосив, що жителям повертатися ще не можна: «Місто ще обстрілюється ворогом, у місті багато розтяжок, мін і нерозірваних снарядів. Я дуже прошу вас – залишайтеся там, де ви є зараз. Щойно можна буде повертатися у наше рідне місто, я одразу ж вам повідомлю».

Від початку війни понад 130 тисяч осіб зареєструвались як вимушено переміщені – Мінсоцполітики

Від початку широкомасштабної війни Росії проти України понад 130 тисяч людей зареєструвались як вимушено переміщені особи. Про це повідомляє міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Окрім того, за її інформацією, майже 1,6 мільйона людей перебувають у базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

«Прошу кожного, хто був змушений покинути свою домівку, піти та зареєструватись у громаді, де ви зараз проживаєте... Це дасть можливість зрозуміти «соціальний портрет» переміщених осіб в кожному конкретному регіоні, правильно оцінювати їх потреби та планувати допомогу», – зазначила міністерка соціальної політики.

Речник Путіна визнав, що Москва не отримає рублі за газ 31 березня

Речник російського лідера Володимира Путіна Дмитро Пєсков 30 березня визнав, що Росія 31 березня не отримає оплату рублями за поставлений у Європу газ.

«Оплата та поставки – це розтягнутий у часі процес. Це ж не означає, що все, що завтра буде поставлено, завтра надвечір має бути оплачено (у рублях). Ні, там більш розтягнутий у часі процес технологічно», – вказав Пєсков (цитата за російською агенцією ТАСС).

30 березня влада Німеччини попередила про ймовірне припинення постачання природного газу з Росії.

23 березня президент Росії Володимир Путін доручив перевести у рублі платежі за газ для «недружніх країн». За його словами, «недружні країни»-покупці газу за тиждень мають визначити «порядок операцій із придбання рублів на внутрішньому ринку РФ».

Російський Центробанк, уряд і «Газпром», на який припадає 40% європейського імпорту газу, мають представити президенту Володимиру Путіну свої пропозиції щодо розрахунків за газ у рублях до 31 березня.

Країни «Групи семи» 28 березня відхилили вимогу президента Росії Володимира Путіна платити за газ рублями.

Чиновників із Росії та Білорусі не пустять до Бухенвальда – через смерть у Харкові Бориса Романченка

Адміністрація меморіального фонду «Бухенвальд» ухвалила рішення не запрошувати чиновників із Росії та Білорусі на меморіальні заходи, присвячені 77-річчю звільнення німецьких концтаборів Бухенвальд та Дора-Міттельбау. Натомість музейний комплекс прийме делегації громадянського суспільства Росії та Білорусі.

У заяві директора фонду Єнса-Крістіана Вагнера йдеться, що це рішення повʼязане з нещодавньою загибеллю у Харкові колишнього вʼязня Бухенвальда 96-річного Бориса Романченка. Воно було узгоджене з іншими колишніми вʼязнями концтаборів із кількох країн.

«Нам нелегко далося це рішення. Те, що офіційні представники влади Росії та Білорусі не візьмуть участі в урочистостях, не означає, що ми не вшановуємо жертв концтаборів із цих країн. Саме навпаки: вони відіграють центральну роль. Проте після насильницької смерті Бориса Романченка було б нестерпно уявити, що в річницю звільнення таборів Бухенвальд та Дора-Міттельбау буде запрошено офіційних представників російського та білоруського урядів, відповідальних за його смерть. Сотні інших людей, які вижили в концтаборах, перебувають зараз під загрозою через агресивну війну Росії в Україні, з деякими з них ми підтримуємо контакт», – наголосив Єнс-Крістіан Вагнер

Генеральний консул РФ у Лейпцигу Андрій Дронов заявив, що вже поінформований про незапрошення російської сторони до Бухенвальда. Він також підтвердив, що замість дипломатів на церемонії виступатимуть представники громадянського суспільства – українського та російського. «Ми не знаємо, що це за представники, але я приблизно уявляю, що там буде сказано», - сказав консул.ї

Борис Романченко, колишній вʼязень Бухенвальда та ще кількох німецьких концтаборів, загинув 18 березня у власній квартирі у Харкові після того, як у будівлю влучив снаряд. Романченко жив на Північній Салтівці — районі, який з перших днів війни зазнає обстрілів з боку російських військових. У Кремлі піддали сумніву дані, що Романченко загинув через російські обстріли, і припустили, що колишній в'язень Бухенвальда міг померти «під перехресним вогнем націоналістичних батальйонів».

Українці можуть допомогти з конфіскацією майна причетних до російської агресії – інструкція НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції закликає українців долучатися до конфіскації майна у людей, причетних до агресії Росії проти України.

«Якщо ви маєте інформацію про майно згаданих осіб за кордоном, повідомте про це на порталі https://reportsassets.nazk.gov.ua/. Наприклад, про квартири у Великобританії, маєтки у США, Канаді та будь-яких інших країнах, золоті злитки у Швейцарії, яхти, зашвартовані у країнах ЄС», – пояснюють у НАЗК.

Інформацію потрібно надавати про невідомі широкому загалу активи. Вона може бути українською, англійською та російською мовами.

Окрім того, додають у НАЗК, за неї можна отримати значну фінансову нагороду.

«За певних умов у багатьох країнах, таких як Україна, США та Великобританія, для викривачів передбачена матеріальна винагорода – 10% від вартості активів. Та найголовніше, що ваше повідомлення – внесок у закінчення війни в Україні», – наголосив голова НАЗК Олександр Новіков.

Раніше у коментарі Радіо Свобода він зазначав, що Офіс генпрокурора та Нацагентство з питань запобігання корупції шукають за кордоном активи наближених до Кремля громадян РФ.

Після масштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого держави-члени ЄС та інші країни ухвалили кілька пакетів санкцій.

Арахамія каже, що зберіг «договір про капітуляцію» України, який на переговори принесла російська сторона

Російська делегація принесла на перші переговори з Україною документ про «капітуляцію», якої очікувала від Києва, заявив голова української делегації та фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в інтерв’ю «РБК-Україна».

«Початкові позиції я спеціально зберіг, вони передали нам ці ультиматуми і договір про капітуляцію – він у мене зберігся для музею історії нашої перемоги. Цей екземпляр у мене лежить і чекає свого часу», – сказав він.

За словами Арахамії, переговорна позиція «безпосередньо корелює» з ситуацією на фронті.

«У нас і у росіян були початкові запитні позиції. Повірте мені, що представники країн-гарантів, коли бачать з чого ми починали і де знаходимося через три тижні переговорів, то вони дуже оптимістичні. Кажуть, що виконана велика робота, ми круті. І це заслуга не стільки нас, як переговірників, за нас цю роботу роблять Збройні Сили», – розповів представник Києва на перемовинах.

Арахамія підтвердив, що на переговорах йдеться передусім про повернення військ на позиції станом на 23 лютого – до того, як це станеться, українська сторона жодних договорів не підписуватиме.

Українська та російська делегації провели черговий раунд переговорів у Стамбулі 29 березня. Російська делегація повідомила про зменшення спроб просунутися на київському та чернігівському напрямках, натомість Україна начебто готова розглянути варіант нейтралітету. Після цього, втім, російські війська протягом ночі обстрілювали Чернігівщину.

«Ґвалтують неповнолітніх та їдять собак»: СБУ перехопила нові розмови солдатів РФ

Військові Росії, що воюють в Україні, «ґвалтують неповнолітніх та їдять собак», стверджує 30 березня Служба безпеки України. Цей висновок вона робить на підставі перехоплених розмов солдатів російської армії.

«Тут танкісти три взяли дівчинку зґвалтували, 16-річну дівчинку», – говорить у одному із таких дзвінків військовий РФ.

У іншій розмові ще один російський солдат повідомляє своєму спірозмовнику, що військові РФ зʼїли вівчарку породи алабай, бо «мʼяса хотілося», «сухпайки уже набридли», а курей та гусей «уже всіх похр*нарили».

СБУ не вперше публікує перехоплені розмови російських солдат. Зокрема, раніше в одному із таких записів військовий армії РФ стверджував, що у них почалися великі проблеми із забезпеченням.

23 березня Офіс генерального прокурора повідомив про першу підозру російського військового в зґвалтуванні.

«Це блеф»: Зеркаль про вимогу Росії платити за газ рублями

Росія блефує, вимагаючи від деяких країн платити за газ рублями і при цьому погрожуючи перекрити постачання, вважає радниця міністра енергетики України Лана Зеркаль. За її словами, Росія може на деякий час перервати постачання газу, але далі їй доведеться його просто спалювати.

«Це все блеф, тому що вони можуть перервати постачання на якийсь певний час, наповнити свої сховища, але сховища теж мають певний обсяг. Росія зацікавлена постачати газ. Єдина альтернатива – спалювати його. Якщо вони готові палити 140 мільярдів кубів газу, які вони постачають до Європи, то чому не спалити одразу центральний банк?» – сказала Лана Зеркаль у коментарі Радіо Свобода 30 березня.

Вона додала, що нині в Європі не хочуть укладати нові контракти з «Газпромом», а шукають альтернативу. «Зрозуміло, що Росія може зробити будь-що всупереч контрактам, усі шукають альтернативні джерела постачання газу, щоб улітку заповнити сховища не так, як вони були заповнені торік. Усі розуміють, що ситуацію передбачити неможливо», – зазначила Зеркаль.

30 березня влада Німеччини попередила про ймовірне припинення постачання природного газу з Росії.

23 березня президент Росії Володимир Путін доручив перевести у рублі платежі за газ для «недружніх країн». За його словами, «недружні країни»-покупці газу за тиждень мають визначити «порядок операцій із придбання рублів на внутрішньому ринку РФ».

Російський Центробанк, уряд і «Газпром», на який припадає 40% європейського імпорту газу, мають представити президенту Володимиру Путіну свої пропозиції щодо розрахунків за газ у рублях до 31 березня.

Країни «Групи семи» 28 березня відхилили вимогу президента Росії Володимира Путіна платити за газ рублями.

«Діти швидко відновлюються за умови підтримки з боку дорослих»: як проходить дитячий ПТСР

У великій війні Росії проти України вже загинули 144 дитини. І це дані без Маріуполя, оскільки їх просто не можна встановити. Поранені понад 220, повідомляє Офіс генерального прокурора України. Радіо Свобода розповідало не одну шокуючу історію, коли діти ставали свідками загибелі своїх батьків. А російська сторона вивозить дітей на свою територію та використовує у пропаганді, знімаючи для новин підконтрольних каналів. Так, вони показали хлопчика, у якого загинула мати, а голова Донецької ОДА Павло Кириленко закликав повернути на батьківщину дівчинку, у котрої в Маріуполі був убитий батько: окупанти вивезли її в Росію попри те, що в Україні її готовий забрати дідусь.

Українські діти страждають від бойових дій не лише після 24 лютого, а ще з 2014 року. За даними Дитячого фонду UNICEF, ще до повномасштабної атаки на близько 1,6 мільйона дітей в Україні вплинула війна на Донбасі: це переміщені діти, жителі окупованих територій та ті, хто залишився поблизу лінії розмежування. Діти тилових міст, які зараз не зазнають сильних обстрілів, також живуть в напрузі: їх вчать швидко бігти в укриття.

Психотерапевт вищої категорії та травматерапевт Олексій Гелюх, психологиня програми «Мобільні психологи» благодійного фонду «Голоси дітей» Наталія Урса та дитячий психотерапевт, кандидатка психологічних наук й експерт Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА Оксана Залеська розповіли Радіо Донбас.Реалії, як війна впливає на дитячу психіку, і що можна зробити, аби діти не набули посттравматичний стресовий розлад (далі – ПТСР) внаслідок цих подій.

«Росія втратила в Україні понад 10 тисяч військових». Інтерв’ю заступниці держсекретаря США Вікторії Нуланд

Росія змінила тактику війни лише через запеклий опір українців, вважає заступниця держсекретаря Сполучених Штатів Америки Вікторія Нуланд. В інтерв'ю телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», вона розповіла, що, за оцінками Вашингтона, під час масштабної війни з Україною загинули понад 10 тисяч російських військових. Вікторія Нуланд додала, що обговорювати скасування санкцій проти Росії можна лише після справжнього мирного договору з гарантіями безпеки для України.

Міністр енергетики на зустрічі з головою МАГАТЕ: «після 24 лютого є лише дві позиції»

Міністр енергетики України Герман Галущенко зустрівся з керівником Міжнародного агентства атомної енергетики Рафаелем Маріано Ґроссі, повідомляє пресслужба Міненерго 30 березня.

За повідомленням, Галущенко закликав очільника МАГАТЕ «зайняти одну з позицій».

«Після 24 лютого є лише дві позиції: одна правильна, інша — викривлена. Третього не дано. Особливо це стосується ядерної безпеки. Правильна позиція — це гарантії, безпека і охорона. Це те, за що відповідає Україна. І інша позиція, викривлена позиція, — це обстріл ядерних об’єктів, це захоплення Чорнобильської та Запорізької АЕС», – йдеться в заяві міністра.

Він назвав першою умовою для забезпечення ядерної безпеки повне виведення російських військ із захоплених атомних електростанцій. Також Київ наполягає на виведенні загарбників із міст-супутників АЕС.

«Позиція Міненерго щодо забезпечення безпеки українських атомних об’єктів залишається незмінною. Вона полягає також у обмеженні доступу російських співробітників до файлів України, а також щодо блокування участі представників російської федерації в інспекційній діяльності МАГАТЕ, місіях і службах МАГАТЕ», – заявляє відомство.

Міненерго також «розраховує на підтримку МАГАТЕ» у висвітленні потенційної небезпеки від захоплення та обстрілів Росією ядерних об’єктів в Україні.

Також міністерство вказує на порушення Росією таких принципів ядерної енергетики, як безпека, охорона та гарантії.

Директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі приїхав до України 29 березня. Метою приїзду він назвав переговори з українськими урядовцями щодо запланованої технічної допомоги МАГАТЕ, аби забезпечити безпеку ядерних потужностей країни та запобігти ризику нещасного випадку, який може поставити під загрозу людей і довкілля.

Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Зокрема, ЧАЕС загарбники захопили в перший день вторгнення, 24 лютого.

Суд передав ЗСУ понад 1,3 мільйона застави в кримінальній справі – прокуратура Одещини

Понад 1,3 мільйона гривень застави у кримінальному провадженні передали на потреби Збройних сил України, повідомляє прокуратура Одеської області.

Таке рішення ухвалив суд за клопотанням місцевих прокурорів. За твердженням прокуратури, троє підозрюваних порушили зобов’язання, покладені на них раніше судом.

«Сплачені кошти на загальну суму понад 1,3 мільйона гривень будуть перераховані на спеціальний рахунок Збройних Сил України. Підозрюваних оголошено у розшук та отримано в суді дозвіл на їх затримання», – йдеться в повідомленні.

За даними прокуратури, йдеться про підозрюваних учасників злочинної групи, щодо яких триває розслідування через викрадення понад 450 тисяч доларів з автомобіля на одній із заправних станцій на дорозі «Одеса-Миколаїв». Справу розслідують за статтею про крадіжку в особливо великих розмірах.

Національний банк України відкрив спеціальний мультивалютний рахунок для збору коштів на потреби армії 24 лютого. Переказати кошти за допомогою картки можна за посиланням або через банківський рахунок за реквізитами. Також кошти для української армії збирають неурядові волонтерські фонди.

У Росії радника губернатора звільнили за слова «Зеленський крутий» і лінк на інтервʼю

У Росії втратив свою посаду радник губернатора Самарської області з IT-проєктів Денис Кортунов, який підтримав президента України в соцмережах. Про це 30 березня повідомило місцеве видання CityTraffic.

«Сьогоднішня ситуація показала низку людей, відомих та професійних, з іншого боку. Наразі Дениса Кортунова позбавлено статусу громадського радника глави регіону», – цитує видання пресслужбу обласного уряду.

Кортунов обіймав посаду радника губернатора на громадських засадах із 2017 року.

Раніше він опублікував у соцмережах пост «Зеленський крутий» із посиланням на відеоверсію інтервʼю президента України російським журналістам. Пізніше піст був вилучений.

На це звернув увагу депутат російської Держдуми Олександр Хінштейн, який вимагав звільнення Кортунова.

Півторагодинне інтервʼю у Зеленського 27 березня взяли головний редактор закритого в Росії телеканалу «Дождь» Тихон Дзядко, головний редактор визнаного в Росії іноагентом видання «Медуза» Іван Колпаков, журналіст та автор книжок Михайло Зигар та спеціальний кореспондент видання «Коммерсант» Володимир Соловйов. Дзядко говорив, що автором частини запитань був головний редактор дозволеного в Росії видання «Новая газета» Дмитро Муратов, але самого нобелівського лауреата серед учасників дискусії не було.

Ще до виходу матеріалу «Роскомнагляд» заборонив російським ЗМІ публікувати інтервʼю із Зеленським та погрожував журналістам перевірками. Генпрокуратура заявила, що «буде дана принципова правова оцінка змісту опублікованих висловлювань та факту їх розміщення».

РФ накопичує війська в районі ЧАЕС – Генштаб ЗСУ

Росія продовжує накопичувати свої війська в районі Чорнобильської АЕС, об’єкту «Укриття» і в зоні відчуження загалом, повідомили 30 березня в Генштабі Збройних сил України.

«Так, зафіксовано рух змішаних колон ворожої техніки з населеного пункту Іванків в напрямку Чорнобильської АЕС», – йдеться в повідомленні.

Водночас у збройних силах Білорусі тривають заходи оперативної та бойової підготовки, повідомили у Генштабі.

Там додали, що на Поліському напрямку відзначається переміщення військ РФ вздовж державного кордону України з Білоруссю.

Раніше сьогодні віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що Росія має негайно вивести свої війська з Чорнобильської зони, а Рада безпеки ООН повинна негайно вжити заходів для демілітаризації Зони відчуження навколо ЧАЕС через «загрозу самодетонації боєприпасів, величезний склад яких Росія облаштувала біля ЧАЕС».

29 березня війська Росії обстріляли Луганщину 35 разів – поліція

Упродовж 29 березня російські війська 35 разів обстріляли населені пункти Луганщини. Про це повідомляє 30 березня Національна поліція України.

Зокрема, армія Росії завдала ударів по містах Сіверськодонецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Кремінна, Попасна, Золоте та селищу Синецький.

«Ворог обстрілює мирне населення з різних видів озброєння, включаючи й авіаудари. Є загиблі та поранені серед місцевих жителів», – зазначають у поліції.

За інформацією голови Луганської обласної військової адміністрації Сергія Гайдая, внаслідок обстрілів 29 березня постраждали продовольчий на непродовольчий магазини, багатоповерхівки, гаражі.

«Зміна погоди та обстріли призвели до щоденних масових пожеж на відкритих територіях, горять гектари сухої трави. ДСНС вкрай важко працювати під ворожими кулями», – додає Гайдай.

За його словами, основні зусилля російська армія наразі зосереджує на взятті під контроль населених пунктів Попасна та Рубіжне.

Кремль відмовляється обговорювати з Україною статус Криму – Пєсков

Кремль вважає окупований Крим частиною Росії і не обговорюватиме його статус із Україною, заявив речник російського президента Дмитро Пєсков, якого цитують російські медіа.

Таким чином у Кремлі прокоментували пропозицію української сторони на переговорах у Стамбулі.

За словами Пєскова, російська конституція забороняє «обговорювати долю територій Російської Федерації».

Українська делегація 29 березня на переговорах з Росією в Стамбулі запропонувала Росії договір, який передбачатиме переговори між Києвом і Москвою щодо анексованого Криму протягом наступних 15 років.

Зокрема, за цим договором сторони зобов’язалися б на час перемовин «використовувати військові чи збройні сили для вирішення питання Криму».

Компанія Samsung прибрала букву Z із назв своїх смартфонів у країнах Балтії

Південнокорейська компанія Samsung прибрала з назв своїх смартфонів у деяких країнах Європи маркування Z, яке стало символом підтримки російського вторгнення в Україну.

Зміни поки що відбулися лише на офіційних сайтах компанії в Латвії, Литві та Естонії. На це звернули увагу профільні видання про електроніку. Офіційних заяв керівництва Samsung щодо ребрендингу не було.

З 2020 року цією літерою маркувалися серії складаних телефонів Samsung – Galaxy Z Fold 3 та Galaxy Z Flip 3.

На початку березня Samsung зупинила постачання своїх продуктів до Росії.

Раніше цього тижня влада Німеччини заявила, що заборонить демонстрацію літери Z як символу підтримки російського вторгнення в Україну. Представник міністерства внутрішніх справ ФРН зазначив, що дії Росії є злочином, і люди, які це виправдовують, також можуть бути притягнуті до відповідальності.

Від використання цієї літери у своєму логотипі тимчасово відмовилася швейцарська страхова компанія Zurich Insurance.

Голова МАГАТЕ відвідав Южно-Українську АЕС

Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який напередодні прибув в Україну, 30 березня відвідав Южно-Українську АЕС у Миколаївській області.

«Я перебуваю на Южно-Українській АЕС, щоб зустрітися з офіційними особами уряду України і персоналом та розпочати технічну допомогу МАГАТЕ для гарантування безпеки ядерних об’єктів країни. Життєво важливо бути на місці, щоб надавати ефективну підтримку Україні в ці надзвичайно важкі часи», – написав Гроссі у твітері 30 березня.

Голова МАГАТЕ «особисто подякував» персоналу Южно-Української АЕС за «стійкість і витримку». За його словами, присутність МАГАТЕ безпосередньо на місці допоможе запобігти небезпеці ядерної аварії, яка може мати серйозні наслідки для здоров’я населення і довкілля в Україні і за її межами.

У Дніпрі камʼяних баб і памʼятник Яворницькому одягли в «бронежилети» з мішків

У Дніпрі історики, студенти та громадські активісти обклали мішками з піском камʼяних баб та памʼятник на могилі Дмитра Яворницького, які розташовані поряд з історичним музеєм. Про це Радіо Свобода повідомила заступниця директора Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького Валерія Лавренко.

Спершу волонтери з громадської організації «Ноосфера», студенти історичного факультету університету та музейники вдягли баб у захисні «бронежилети», а 28 березня розпочали захищати і могилу вченого, розповіла вона. Виготовлені конструкції складаються з мішків з піском та дерева. Такі конструкції робили ще в 1941 році, наприклад, у Харкові, для захисту об’єктів від уламків та куль.

«Нас питали, чому баб не зарили в землю. Відповідаю: їхня вага іноді понад тонну. Виймати їх треба лише за допомогою маніпулятора. Маніпулятори зараз зайняті. Внизу баби вкопані рівно ж настільки, як і вгорі. Дістаючи, ми їх наражаємо на ризик», – розповіла науковиця.

На вулиці біля історичного музею розміщена колекція камʼяної пластики, датованої від 3-го тисячоліття до н.е. до 13-го століття н.е. Окрім того, біля музею – могила одного з фундаторів закладу, академіка Дмитра Яворницького.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG