Міноборони Росії заявляє про «скорочення активності» біля Києва та Чернігова
Російська армія ухвалила рішення «радикально скоротити військову активність» біля Києва та Чернігова «з метою підвищення взаємної довіри та створення необхідних умов для подальших переговорів». Про це 29 березня заявив заступник міністра оборони Росії Олександр Фомін.
«Виходимо з того, що в Києві будуть ухвалені основні рішення, і мають бути створені умови для подальшої роботи», – сказав він.
Представник російської сторони під час переговорів з Україною Володимир Мединський заявив, що Москва «робить два кроки» для деескалації ситуації.
29 березня Генштаб ЗСУ повідомив, що Росія виводить окремі підрозділи своїх військ із території Київської та Чернігівської областей.
28 березня Генштаб ЗСУ заявив про успішні контратаки під Києвом, в результаті яких, зокрема, було звільнене місто Ірпінь.
Окрім того українське військове керівництво наголосило, що попри заяви Росії, її війська продовжують нарощувати присутність навколо Києва.
Читайте також: Арахамія розповів, які гарантії безпеки потрібні Україні, щоб «не повторити Будапештський меморандум»
29 березня міський голова Чернігова заявив, що постійні обстріли Чернігова російськими військами є «абсолютно свідомим геноцидом українського народу» через те, що армія РФ веде неприцільний вогонь, внаслідок чого масово страждає цивільне населення та цивільна інфраструктура.
Масштабна війна Росії проти України триває з 24 лютого. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». Кремль раніше заявляв, що в ході своєї так званої «операції» не чіпатиме цивільних в Україні, натомість війська РФ обстрілюють житлові будинки, лікарні, дитячі садки, школи і іншу цивільну інфраструктуру.
В українській делегації розповіли про позицію Києва щодо Криму на переговорах із Росією
Українська делегація на переговорах з Росією в Стамбулі пропонує Росії договір, в якому буде зафіксовано позицію Києва та Москви щодо анексованого Криму на наступні 15 років. Про це на брифінгу 29 березня заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.
«Щодо такого питання, як Крим. Це окремий пункт договору, де ми пропонуємо зафіксувати позицію України та Росії – протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя. Окремим пунктом ми пропонуємо російській стороні, що Україна та Росія не будуть протягом цього часу, доки йдуть переговори, використовувати військові чи збройні сили для вирішення питання Криму», – заявив Подоляк.
Він уточнив, що спочатку цей договір винесуть на всеукраїнський референдум. Після цього договір мають ратифікувати країни-гаранти договору та парламент України.
Під час «Стамбульського раунду» переговорів українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5 статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилась помилка Будапештського меморандуму». Про це під час брифінгу за результатами зустрічі повідомив член української переговорної групи Давид Арахамія.
«Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати усі гаранти безпеки, які будуть його ратифікувати, щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, коли він виявився просто папірцем», – наголосив він.
За словами Арахамії, країни-гаранти безпеки України, які підпишуть цей договір, у разі необхідності повинні будуть протягом трьох діб провести консультації та надати для України допомогу (за винятком окупованих територій ОРДЛО та анексованого Криму, на які ці гарантії безпеки «тимчасово не поширюватимуться»).
Росія залучає жителів окупованого Криму до повномасштабної агресії проти України, заявила керівниця Служби забезпечення діяльності «Кримської платформи» у Представництві президента України в Автономній республіці Крим Марія Томак. Про це вона сказала на брифінгу 29 березня.
За словами Томак, українська сторона намагається моніторити інформацію про поховання в Криму та про військовополонених із півострова.
Вона констатувала, що наразі громадяни України, незаконно призвані до російської армії в Криму, «використовуються у цій війні як жива сила, як гарматне м’ясо проти власного народу, проти власної країни».
Читайте також: Рахунок йде на тисячі: Росія приховує своїх загиблих на війні в Україні
«Станом на зараз це щонайменше 18 поховань, які ми відстежили на території Криму, саме кримчан. І щонайменше серед полонених, яких захопило українське військо – це 15 полонених, які походять з Криму, і в переважній більшості своїй є громадянами України. Тобто тими людьми, які жили в Криму до початку окупації», – повідомила правозахисниця.
Вона додала, що залучення громадян України з окупованих територій до бойових дій є воєнним злочином.
«Але, якщо ці люди беруть участь у війні, а тим більше причетні до воєнних злочинів – а ми розуміємо, який зараз масштаб воєнних злочинів – то на них чекає притягнення до відповідальності», – водночас зауважила вона.
Читайте також: «Люди відчувають трупний запах». Чому від кримчан неможливо приховати війну Росії проти України
Томак вказала на те, що протягом останніх трьох років Генеральна асамблея ООН ухвалювала резолюції про мілітаризацію Росією Криму. За її словами, цей процес відбувався як у публічному просторі за рахунок пропаганди, так і в школах, де створювалися підрозділи російської «Юнармії».
«По суті, Крим використовується як повноцінний плацдарм для наступу Російської Федерації на територію України. І це відбувається з 24 лютого. В тому числі перший удар по країні здійснювався з Криму», – заявила представниця «Кримської платформи».
Тимчасова повірена у справах США в Україні висловила сподівання, що росіяни переконають свій уряд «у поганому впливі» його дій на країну і її громадян.
«Росіяни – це не жителі Північної Кореї. Вони – освічені люди. І я сподіваюся, що вони використають свій голос, щоб переконати уряд, що його дії мають поганий вплив на країну. Вони погано впливають не лише на уряд, а й на країну і росіян. Я сподіваюся, що ця думка буде донесена до президента (Путіна – ред.)», – заявила Квін в інтерв’ю Радіо Свобода.
За її словами, люди в Росії підтримують почату нею повномасштабну війну в Україні, бо «не чують ніякої інформації ззовні».
«Я хочу сказати, що, на жаль, люди в Росії не чують ніякої інформації ззовні, тільки ту, яку російська влада і президент Путін дають їм. І ця інформація – повністю недостовірна. Ми всі це розуміємо. На жаль, через те, що росіяни не мають можливості почути реальну інформацію, що дійсно відбувається, є більша підтримка війни, ніж насправді. Але що ми робимо: і Сполучені Штати, і всі вільні країни світу, які мають вільні ЗМІ, включно з Україною, ми намагаємося пояснити росіянам, що президент Путін робить, що це був неспровокований напад, і що зараз в Україні здійснюються злочини», – сказала Квін.
Вона також висловила думку, що запроваджені проти Росії санкції діють і «мають величезний вплив на Росію».
«Курс рубля надзвичайно впав. Президент Байден сказав, щось на кшталт того, що рубль – це вже просто сміття. Російський фондовий ринок відкрився лише частково, тому що вони знають, що, якщо вони відкриються повністю, він просто впаде. Є певні товари, які більше не можна знайти в Росії. Я б сказала, що санкції вже мають серйозні наслідки», – сказала тимчасова повірена.
Вона додала, що деякі з цих санкцій діють не одразу і потребують часу.
«Тому я вважаю, що наслідки й надалі будуть відчутними для Росії. І зрештою, я не бачу, як будь-який лідер може ігнорувати факт того, що його власні люди тепер матимуть рівень життя нижчий, ніж у них був минулого року, чи два роки тому. Люди помітять, що їхній рівень життя серйозно знизився. Люди помітять, що вони не можуть поїхати нікуди, окрім Росії. Тому що жодна країна не захоче їх приймати, вони не можуть отримати візи. Усі російські бізнесмени знатимуть, що вони або перебувають під санкціями, або не можуть вести бізнес за межами Росії через обмеження», – сказала Квін.
Завдяки впливу санкцій, сподівається вона, Путін «вирішить, що розрахунки для цієї війни є несприятливими, і він зможе переосмислити, як діяти далі».
«Якщо злочинці носять рясу»: чи розвалиться Московський патріархат?
Він благословляє війну Росії проти України; заявляє, що Москва зі зброєю пішла на Київ, бо «на Донбасі не хочуть гей-парадів»; а ще підтримує кремлівську пропаганду – патріарх Російської православної церкви Кирило через скандальну поведінку вже почав втрачати паству.
Але за яких умов лоно Російської православної церкви покине й УПЦ (Московського патріархату)? Та коли? А відтак, яке майбутнє чекає на українське православ’я? Чи зможуть УПЦ (МП) та Православна церква України об’єднатися? І що загрожує українським священнослужителям, які підтримують Кремль?
Директор МАГАТЕ приїхав до України через загрозу безпеці ядерним об’єктам
Директор Міжнародного агентства з атомної енергетики при ООН (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі приїхав до України – про це повідомила пресслужба агентства 29 березня.
Ґроссі приїхав, за повідомленням, для переговорів із українськими урядовцями щодо запланованої технічної допомоги МАГАТЕ, аби забезпечити безпеку ядерних потужностей країни та запобігти ризику нещасного випадку, який може поставити під загрозу людей і довкілля.
«Метою візиту генерального директора є забезпечити негайну підтримку безпеки та надійності ядерних потужностей України. Це передбачає відрядження експертів МАГАТЕ до пріоритетних об’єктів та відрядження критично важливої безпекової допомоги, в тому числі обладнання для моніторингу та реагування на надзвичайні ситуації», – заявляє агентство.
За оцінкою директора установи, бойові дії в Україні поставили місцеві атомні електростанції та інші об’єкти з радіоактивними матеріалами під «безпрецедентну загрозу». Він заявив, що про допомогу МАГАТЕ попросила Україна.
«Присутність МАГАТЕ, де це необхідно для забезпечення безпеки й стабільності, має першочергову важливість. Ми готові надати необхідну підтримку зараз», – заявив Ґроссі.
Український регулятор «Енергоатом» та Міністерство енергетики не коментували повідомлення про приїзд Ґроссі.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Зокрема, ЧАЕС загарбники захопили в перший день вторгнення, 24 лютого.
Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».
В уряді також повідомили, що російські військові розграбували і знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в Чорнобилі вартістю шість мільйонів євро.
У боях під Харковом РФ втратила 1500 військових і командира 200-ї бригади – Генштаб ЗСУ
У боях під Харковом 200-а окрема мотострілецька бригада військ Росії втратила дві батальйонно-тактичні групи і командира бригади полковника Дениса Курила, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
«Ворог наростив наявне угруповання введенням окремих підрозділів зі складу 1-ї танкової армії. Саме в боях під Харковом 200-а окрема мотострілецька бригада противника втратила дві батальйонно-тактичні групи і особисто командира бригади полковника Дениса Курила. Втрати однієї 200-ї бригади склали понад 1500 військовослужбовців», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому 29 березня.
Коли саме російські військові зазнали цих втрат – не уточнюють.
При цьому, за даними Генштабу, на Слобожанському напрямку російські військові продовжують застосовувати авіацію та артилерію по населених пунктах Харків і Барвінкове, намагаються захопити місто Ізюм. Тривають бої в районі населених пунктів Кам’янка, Суха Кам’янка, Тихоцьке.
Раніше сьогодні Генштаб ЗСУ повідомив, що втрати військ РФ у війні сягають близько 17 200 осіб.
У Запорізькій ОВА підтвердили викрадення журналістки військами РФ
На території Запорізької області військові РФ викрали місцеву журналістку Ірину Дубченко. У Запорізькій обласній військовій адміністрації заявили, що інформацію про її викрадення напередодні, 28 березня, отримала спеціальна група, яка займається пошуком і звільненням людей, протиправно затриманих російськими військовими. Деталей події у військовій адміністрації не розголошують.
«Вчора надійшла заява щодо викрадення нашої журналістку Ірини Дубченко. Хочу звернутися до рідних і близьких. Відповідне реагування на сьогоднішній момент здійснено. Вказана інформація передана на певні структури і здійснюються певні заходи реагування. Розумію, що дуже багато громадян хочуть почути певні алгоритми, механізми дії, але з метою безпеки наших громадян, нерозголошення персональних даних, ми не можемо розголошувати цю інформацію. Відповідна інформація надається лише близьким і рідним та, відповідно, правоохоронним органам», – повідомила 29 березня Антоніна Шостак, уповноважена при Запорізькій ОВА з питань дотримання норм міжнародного права щодо цивільних, протиправно затриманих окупаційними силами РФ.
28 березня інформацію про викрадення Ірини Дубченко оприлюднив у соцмережах запорізький кореспондент телеканалу «1+1» Яків Носков.
Інформацію про те, що журналістку затримали російські військові 26 березня у коментарях до допису Якова Носкова підтвердила і її сестра Олександра Дубченко.
Це не перший випадок викрадення російськими військовими журналістів на території Запорізької області. Так, вони затримували, а згодом звільнили журналістку hromadske Вікторію Рощину, журналістів одного з мелітопольських медіа-холдингів і його видавця разом із дружиною і дочкою. Також раніше російські військові у Бердянську захопили редакцію тамтешнього медіа-холдингу і упродовж декількох годин утримували в ній журналістів.
Подоляк про «Стамбульський раунд» переговорів: обговорюють гарантії безпеки для України
Переговори в Стамбулі тривають, повідомив 29 березня радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, який входить до української делегації. Про це він розповів, зокрема, на проміжному брифінгу.
«Зараз йдуть інтенсивні консультації з декількох важливих питань, ключове з них – договір про міжнародні гарантії безпеки для України, і тільки з цим договором ми можемо закінчити війну так, як це потрібно Україні. Другий, не менш важливий блок питань – це питання припинення вогню заради того, щоб ми могли вирішити всі гуманітарні проблеми, які вже накопичилися», – доповів Подоляк.
У своєму твітері радник голови ОП повідомив, що переговори стосуються також «ефективних рішень щодо гуманітарних коридорів та гуманітарних конвоїв, дотримання сторонами правил та звичаїв війни».
«Важкі переговори про мир для нашої країни. Стамбульський раунд просто зараз», – прокоментував він.
Генштаб: Росія виводить окремі підрозділи своїх військ із Київської і Чернігівської областей
Росія виводить окремі підрозділи своїх військ із території Київської та Чернігівської областей, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
«Мети наступальної операції противник не досяг. Відзначається виведення окремих підрозділів збройних сил російської федерації з території Київської та Чернігівської областей. При цьому зберігається високою загроза завдання російськими окупантами ударів по об’єктах військової і цивільної інфраструктури», – повідомили у Генштабі станом на 12:00 29 березня.
За повідомленням, у військ РФ «існує проблема посилення і проведення ротації наявного угруповання». «Так, тільки в Тихоокеанському флоті збройних сил Російської Федерації, підрозділи комплектування, за причини відмови особового складу брати участь у так званій «спеціальній операції», не спроможні укомплектувати навіть одну батальйонно-тактичну групу», – йдеться в повідомленні.
На Волинському напрямку, за даними Генштабу, угруповання збройних сил Білорусі «забезпечує прикриття свого державного кордону, проводить демонстраційні дії».
На Поліському напрямку війська РФ обмежуються обстрілами артилерією, перегрупуванням наявних підрозділів і частковим їх виведенням на територію Білорусі, додали в Генштабі.
350 загиблих і до 400 поранених: мер Чернігова розповів про ситуацію в місті
У Чернігові уже загинуло щонайменше 350 осіб і близько 400 є пораненими. Про це в ефірі національного марафону розповів мер міста Владислав Атрошенко. За його словами, більшість із цих людей – цивільні.
«У нас загинуло у місті вже близько 350 людей. Це – не остаточні дані. У нас наразі перепризначено начальника обласного управління охорони здоров’я, сподіваюся, будуть більш детальні цифри. Думаю, що ця цифра вже орієнтовно 400 осіб», – зазначив голова Чернігова.
Окрім того, за його словами, до двох міських лікарень після кожного обстрілу привозять 30-40 поранених і загалом число таких людей наразі становить до 400 осіб.
«Обстріли міста відбуваються з різних сторін, з відстані більше, ніж 5 кілометрів до адмінкордонів самого міста, мінометами 120 калібру. За таких умов не може бути прицільної стрільби. Відповідно, ставиться на меті саме знищення мирного населення. Це – геноцид українського народу. Абсолютно свідомий», – наголошує мер.
Російські війська постійно обстрілюють Чернігів та намагаються його заблокувати.
17 березня внаслідок обстрілу міста загинув громадянин США.
Російська влада окупованого Криму заявляє про намір «націоналізувати» на півострові майно громадян України, які підтримують свою країну під час воєнного вторгнення Росії. Серед об’єктів, яких це може торкнутися, названо квартиру сім'ї президента України Володимира Зеленського в Лівадії.
ДСНС: під завалами будівлі ОДА в Миколаєві виявили 3 загиблих
Станом на 12:00 підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій виявили трьох загиблих під завалами будівлі Миколаївської обласної державної адміністрації, пошкодженої обстрілами російських військ вранці 29 березня, повідомила пресслужба ДСНС.
«Станом на 12:00 підрозділами ДСНС деблоковано трьох загиблих осіб, 22 особи постраждало (з них підрозділами ДСНС врятовано і вивільнено з-під завалів 18 осіб, яких передано медикам)», – йдеться в повідомленні.
Рятувальники продовжують пошуково-рятувальні роботи.
Путін став «глобальним вигнанцем» – тимчасова повірена у справах США
Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін в інтерв’ю Радіо Свобода заявила, що президент Росії Володимир Путін став «глобальним вигнанцем».
Вона сказала про це, відповідаючи на запитання про те, чи буде президент США Джо Байден колись спілкуватися із Путіним на рівних, незалежно від того, як закінчиться війна в Україні.
«Я не можу говорити про майбутні рішення, але я можу сказати, що президент Путін став глобальним вигнанцем. І цього статусу дуже важко позбутися, чесно кажучи. Президент Байден не закликає до зміни режиму. З іншого боку, мені складно сказати, як президент Путін повернеться до дипломатичного статусу, який він мав до того, як він безпідставно напав на Україну», – сказала Квін.
Південь не підкоряється, точаться бої. Які шанси Кремля поділити Україну за «корейським» сценарієм?
Президент Росії Володимир Путін може спробувати нав’язати Україні так званий «корейський» сценарій та зібрати всі окуповані території в єдине квазідержавне утворення. Про це заявив начальник Головного управління розвідки України бригадний генерал Кирило Буданов. Що таке «корейський» сценарій поділу територій? Чи є ймовірність його впровадження в Україні? Як представники влади південного регіону ставляться до «корейського» сценарію? Про це – в новому випуску програми проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
ЗСУ 28 березня збили дві російські ракети, запущені по Львову з Білорусі – Міноборони
Українські військовослужбовці ввечері 28 березня збили дві ракети біля Львова, запущені російськими військами з території Білорусі, повідомило Міністерство оборони України з посиланням на дані повітряного командування «Захід».
«Наприкінці доби 28 березня з території Республіки Білорусь, винищувачем окупантів було випущено дві ракети типу «Х», які рухалися у напрямку міста Львова. Обслугами радіотехнічних військ цілі були вчасно виявлені та знищені зенітними ракетними військами на відстані близько 30 км до обласного центру», – йдеться в повідомленні.
У Міноборони додали, що, крім того, підрозділи ЗРВ знищили два БПЛА оперативно-тактичного рівня.
Ввечері 26 березня голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що російські війська завдали ударів по двох об’єктах Львова – нафтобазі та заводу. Влада Львова також повідомила про п’ятьох постраждали та серйозні пошкодження об’єктів інфраструктури.
Пізніше Козицький повідомив, що нафтобаза у Львові була знищена цим ударом.
У ЗСУ додали, що по Львову було випущено шість ракет.
Військові РФ за ніч тричі обстріляли Дніпропетровщину, одна людина поранена – ДСНС
У ніч з 28 на 29 березня російські війська тричі обстріляли територію Дніпропетровської області: авіаударів зазнало місто Павлоград, Новоомосовський і Нікопольський райони, повідомила речниця управління ДСНС в області Євгенія Дука.
За її словами, у Павлограді дві ракети влучили у віадук. Рух транспорту призупинили, дорогу вже лагодять.
На Новомосковщині ракети поцілили у фермерське господарство, постраждала техніка та будівля. Одна людина поранена.
У Нікопольському районі теж був обстріл ракетами. Ніхто не постраждав.
Російські військові влучили в будівлю Миколаївської ОДА, шукають 11 людей – Кім
Російські військові вранці 29 березня обстріляли Миколаїв і влучили в будівлю обласної держадміністрації, зруйнувавши частину будинку. Як повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім, більшість людей, які були всередині «дивом врятувалися», тривають пошуки 11 людей.
«Врятувалися від 50 до 100 людей. Зараз шукаємо вісім цивільних і трьох військових», – повідомив Кім у телеграмі.
У Державній службі України з надзвичайних ситуацій повідомили, що станом на 09:25 підрозділи ДСНС з-під завалів вивільнили 17 постраждалих осіб і передали медикам.
«29 березня близько 08:45 у Миколаєві внаслідок обстрілу і влучання в дев’ятиповерхову адміністративну будівлю сталося руйнування центральної секції будівлі з 9 по 1 поверхи, без послідуючого горіння»», – повідомили у ДСНС.
За словами Кіма, зокрема, зруйнований його кабінет.
Водночас голова ОВА припустив, що такі дії військ РФ можуть свідчити про те, що загарбники відмовилися від наміру наступати на Миколаїв.
«Чому? Тому що за класикою, якщо ти збираєшся щось захоплювати, тобі потрібен пункт управління областю, куди підведені всі комунікації, мережі, управління, зв’язок. Тому вони вирішили, що Миколаїв вони не візьмуть, тому вирішили всім нам «передати привіт», – сказав Кім у зверненні, оприлюдненому в телеграмі.
На 29 березня погоджено три гуманітарні коридори – Верещук
В Україні на 29 березня погоджено гуманітарні коридори для евакуації населення з Маріуполя в Донецькій області і два маршрути в Запорізькій області – з міст Енергодар і Мелітополь, повідомила віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
За її словами, у Донецькій області запланована евакуація з міста Маріуполя до міста Запоріжжя на власному автотранспорті. Також із Запоріжжя вирушили 34 автобуси для вивезення маріупольців з міста Бердянська. Очікується, що до вечора транспорт дістанеться міста, повідомила Верещук.
«Вчора нам вдалося вивезти з Бердянська 880 маріупольців. Попри відсутність погодження гуманітарного коридору з боку окупантів, ми вирішували питання їхнього проїзду в оперативному режимі. Дякую нашим водіям і працівникам ДСНС за сміливість», – сказала міністерка.
Також запланована евакуація людей у Запорізькій області, зокрема, з міста Мелітополя до міста Запоріжжя. Ірина Верещук зазначила, що автобуси і гуманітарна допомога виїхали зранку із Запоріжжя, час їхнього прибуття залежить від швидкості проходження блокпостів. Після приїзду до міста автобуси збиратимуть людей біля відділення Державної служби з надзвичайних ситуацій (вул. Алексєєва, 12).
Із міста Енергодара погоджено маршрут до Запоріжжя. У супроводі машини ДСНС о 10:00 колона людей виїжджатиме на приватному транспорті. Місце формування колони – навпроти міськради (вулиця Курчатова, 14).
За словами віцепрем’єрки, із Запоріжжя до Енергодара в супроводі ДСНС вирушила колона вантажівок із гуманітарною допомогою.