Викрадення на півдні України. Кого переслідує Росія?
З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року з’явилися і повідомлення про зникнення й викрадення російськими військовими силами українських активістів у містах і селах, які опинилися під їхнім контролем. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» зібрав дані про тих, хто зник за цей час та кого окупанти відпустили після полону в регіонах півдня України, зокрема на Херсонщині, у Бердянську та Мелітополі.
Делегації України і Росії почали переговори в Стамбулі
Українська і російська делегації розпочали переговори віч-на-віч у Стамбулі, Туреччина. Це перший подібний контакт між двома сторонами за понад два тижні.
Переговори проходять у стамбульському палаці Долмабахче і будуть закритими для преси.
Попередні зустрічі щодо припинення війни, як особисті, так і в режимі відеоконференції, не дали прогресу.
Перед зустріччю президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган звернувся до делегацій і заявив, що прогрес у переговорах прокладе шлях до зустрічі між президентом України Володимиром Зеленським і президентом Росії Володимиром Путіним.
За словами Ердогана, настав час, щоб переговори дали конкретні результати. Він закликав до негайного припинення вогню, заявивши, що «припинення цієї трагедії» залежить від обох сторін.
Ердоган погодився прийняти ці переговори під час розмови з Путіним 27 березня. У телевізійному зверненні після засідання Кабінету міністрів 28 березня турецький лідер заявив, що окремі телефонні розмови, які він проводив із Зеленським і Путіним, просуваються в «позитивному напрямку». Деталей він не наводив.
Зеленський зазначив, що пріоритетами України на переговорах будуть «суверенітет і територіальна цілісність». «Очевидна й наша мета – мир і якнайшвидше відновлення нормального життя в нашій рідній державі», – сказав голова держави 27 березня.
Як заявив в ефірі українських телеканалів голова МЗС України Дмитро Кулеба, мінімальне завдання Києва – «вирішення гуманітарних проблем». «Програма максимум – припинення вогню». «Ми не торгуємо людьми, землями і суверенітетом. Наша позиція – залізобетонна», – сказав Кулеба.
Як написало Financial Times із посиланням на чотири джерела, знайомі з переговорами, Росія під час переговорів більше не вимагає «денацифікації» України і готова погодитися зі вступом країни до Євросоюзу, якщо Україна матиме нейтральний статус.
Київ і Москва обговорюють варіанти врегулювання, які включають відмову України від вступу до НАТО в обмін на гарантії безпеки і можливість вступу до Євросоюзу, пише видання. У проєкті угоди відсутні три початкові вимоги Росії: «демілітаризація», «денацифікація» і захист російської мови в Україні, повідомили джерела видання на умовах анонімності.
Україна і її західні союзники, як і раніше, скептично ставляться до намірів російського президента Володимира Путіна – вони побоюються, що він може використати переговори як «димову завісу» для поповнення своїх військових сил і планування нового наступу.
Голова російської делегації Володимир Мединський, говорячи про перебіг переговорів, зазначав, що «з другорядних питань позиції зближуються, проте з головних політичних питань ми фактично тупцюємо на місці». Зокрема, за його словами, з питань статусу Донбасу та Криму позиції сторін залишаються «максимально далекими».
Пєсков про поставки газу в Європу: «немає оплати – немає газу»
Росія не постачатиме газ європейським країнам безоплатно, заявив речник президента Росії Дмитро Пєсков.
Відповідаючи на запитання про те, чи вимкне Росія газ для Європи через відмову країн оплачувати паливо в рублях, як вимагає російський президент, Пєсков відповів: «Немає оплати – немає газу».
«Я не знаю, що станеться, коли вони відкинуть цю можливість. Тож, як тільки ми матимемо остаточне рішення, подивимося, що можна зробити. Але, безумовно, ми не збираємося робити з цього благодійність і безкоштовно відправляти газ до Західної Європи», – сказав речник Володимира Путіна в інтерв'ю американському телеканалу PBS.
23 березня президент Росії Володимир Путін доручив перевести у рублі платежі за газ для «недружніх країн». За його словами, «недружні країни»-покупці газу за тиждень мають визначити «порядок операцій із придбання рублів на внутрішньому ринку РФ».
Російський Центробанк, уряд і «Газпром», на який припадає 40% європейського імпорту газу, мають представити президенту Володимиру Путіну свої пропозиції щодо розрахунків за газ в рублях до 31 березня.
Країни «Групи семи» 28 березня відхилили вимогу президента Росії Володимира Путіна платити за газ в рублях.
Генштаб ЗСУ про втрати Росії у війні: 17 200 осіб, майже 600 танків, 127 літаків
Росія втратила у війні з Україною близько 17 200 своїх військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 29 березня.
Крім того, серед втрат РФ орієнтовно:
- 597 танків
- 1710 бойових броньованих машин
- 303 артилерійські системи
- 96 РСЗВ
- 54 засоби ППО
- 127 літаків
- 129 гелікоптерів
- 1178 одиниць автомобільної техніки
- 7 кораблів /катерів
- 73 цистерни з ПММ
- 71 БПЛА оперативно-тактичного рівня
- 21 одиниця спеціальної техніки
- 4 пускові установки ОТРК/ТРК.
«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – йдеться в повідомленні.
25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1351 російський військовослужбовець загинув, ще 3825 – зазнали поранень.
За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Британська розвідка: Росія все ще становить «значну загрозу» для Києва
Росія все ще становить «значну загрозу» для Києва, зважаючи на її ударний потенціал, повідомило Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки.
При цьому там вказали на те, що українські сили продовжують проводити локалізовані контрнаступи на північний захід від Києва, у тому числі на Ірпінь, Бучу й Гостомель – і що ці атаки «мали певний успіх, росіян було відкинуто з низки позицій».
«Російські війська продовжують наступ на Маріуполь із безперервними інтенсивними обстрілами міста, однак центр міста залишається під контролем України. В інших місцях російські сили утримують блокуючі позиції, намагаючись реорганізувати і перезавантажити свої сили», – додали в Міноборони Британії.
Кількість загиблих через агресію РФ дітей в Україні зросла до 144 – ОГП
Внаслідок збройної агресії Росії станом на ранок 29 березня в Україні загинули 144 дитини, більше ніж 220 – поранені, повідомили в Офісі генерального прокурора.
«Найбільше постраждало дітей у Київській – 68, Харківській – 49, Донецькій – 54, Чернігівській – 38, Миколаївській – 30, Луганській – 28, Запорізькій – 22, Житомирській – 15, Сумській – 15, Херсонській – 25 областях і Києві –16. Також встановлюються дані щодо загиблих та поранених дітей у місті Маріуполі», – йдеться в повідомленні.
В ОГП уточнили, що 28 березня в Луганській області від мінно-вибухових травм загинула 3-річна дитина, а внаслідок обстрілу селища в Запорізькій області були поранені три людини, серед яких – дитина.
«Через бомбардування та обстріли пошкоджено 773 заклади освіти, 75 з них зруйновані повністю. Найбільше пошкоджено у Донецькій, Харківській областях, Києві, Миколаївській, Житомирській, Сумській, Київській та Херсонській областях», – заявили у прокуратурі.
В Офісі генпрокурора додали, що ці цифри не є остаточними, «зважаючи на відсутність можливості огляду місць обстрілів, де країна-агресор веде активні бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях».
У Харкові російські військові «серйозно пошкодили» архітектурну пам’ятку – МКІП
У Харкові російські військові під час ракетного обстрілу житлових масивів «серйозно пошкодили» архітектурну пам’ятку: одну з найстаріших пожежних частин 1887 року забудови, повідомило Міністерство культури й інформаційної політики України.
«Пожежна частина була побудована у 1887 році і має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. В результаті обстрілу будівля станції зазнала серйозних пошкоджень», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому ввечері 28 березня.
У місцевому управлінні ДСНС повідомили, що вжили заходів для запобігання подальшому обваленню конструкцій.
25 березня у Держслужбі з етнополітики і свободи совісті повідомили, що російські війська з часу вторгнення в Україну зруйнували та пошкодили щонайменше 59 споруд духовного значення у щонайменше восьми областях.
Лінія зіткнення вже не на кордоні з Дніпропетровською областю – Вілкул
Голова військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул заявив, що українські військові відкинули російських загарбників від міста на відстань від 40 до 60 кілометрів.
«Головне за сьогодні: ворог уже не просто зупинений на всіх напрямках, а вже й відкинутий назад від дальніх підступів до міста. Сьогодні звільнені ще кілька населених пунктів Херсонської області. І окупанти вже не перебувають на відстані ближче ніж 40 кілометрів від міста, а на деяких напрямках – і 60 кілометрів», – сказав Вілкул у зверненні пізно ввечері 28 березня.
За його словами, це означає, що лінія зіткнення вже не перебуває на кордоні з Дніпропетровською областю, «це вже Херсонська область».
У місті ситуація стабільна, місто «живе і працює», додав Вілкул.
Із завтрашнього дня комендантська година у Кривому Розі і загалом у Дніпропетровській області скорочується: початок не о 20:00, а о 21:00, і діє до 06:00, повідомив голова адміністрації.
Раніше цього місяця влада Кривого Рогу повідомляла про обстріли з боку військ РФ населених пунктів поблизу міста. Зокрема, ввечері 16 березня, війська РФ завдали удару з «Градів» по селу Мар’янському Криворізького району Дніпропетровської області. Влучили по території насосної станції. Пізніше двічі з «Градів» обстрілювали околиці Зеленодольська.
Терор як засіб: навіщо Путіну вщент зруйнований Маріуполь?
«Точка зору» Ігоря Мисловського, дослідника медіа і тероризму в Інституті журналістики КНУ імені Шевченка:
«Сучасний тероризм не можна уявити без символізму.
У 2001 році «Аль-Каїда» влаштувала не хаотичні руйнування будівель у США. Терористи вважали, що вдарили по найболючіших місцях свого суперника: Пентагон був символом американської могутності, а вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру – уособленням західного капіталізму, фінансового успіху та свободи.
Символізм допомагає посилити інформаційні ефекти тероризму, спричиняючи психологічні травми у того, хто за цим спостерігає.
Осама бен Ладен навряд чи зміг би щось протиставити американській армії, але завдяки підлим атакам 11 вересня досягнув максимального результату: досі понад третина американців боїться стати жертвою терактів. Страх лишився навіть після двадцяти років із дня трагедії.
Путін мріє про такі ж здобутки. Посіяти на роки страх і паніку, що стануть чудовим тлом для реалізації імперських амбіцій.
Оскільки його армія значно поступається силам НАТО, він вимушено вдається до тероризму. Вимушено, бо робить це винятково через розуміння своєї слабкості. Чи став би Путін вести підпільні ігри і щось комусь доводити, якби мав достатньо військ та фінансів, щоб розбити НАТО? Ніколи. Путін, для якого значення мають лише сила і вчинки, вже б захопив бажані території.
Тож відновлювати уявну велич своєї імперії диктатору доводиться знайомими кдбістськими методами, залякуючи, шантажуючи і маніпулюючи. Ці методи передбачають інформаційно-психологічні впливи, які, перш за все, націлені на нашу свідомість. А свідомість – це нематеріальний вимір, в якому символізм відіграє важливу роль...»
Медаль для ЗСУ: паралімпійський чемпіон продає свою нагороду, щоб допомогти армії
Семиразовий чемпіон Паралімпійських ігор Євгеній Богодайко з початком повномасштабного нападу Росії на Україну хотів долучитися до лав ЗСУ. Навіть попри вроджені аномалії – відсутність правої руки від ліктя та проблеми з лівою рукою – Євгеній не полишав свого наміру. Коли ж до армії не взяли, до чого він поставився з розумінням, спортсмен вирішив пошукати інші шляхи допомоги ЗСУ. Які? Розповів в інтерв’ю Радіо Свобода.
Генштаб заявив про «успішні контратаки» ЗСУ на окремих напрямках
Генеральний штаб Збройних сил України заявляє, що в 34-у добу війни Росії проти України ЗСУ на всіх напрямках «успішно стримують противника», а на окремих напрямках українські війська здійснюють «успішні контратаки».
«Угрупованням Об’єднаних сил на Донецькому і Луганському напрямках за добу відбито сім ворожих атак. Наші воїни знищили 12 танків, 10 бойових машин піхоти та 3 одиниці автомобільної техніки. Противник зазнав втрат і у живій силі», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому вранці 29 березня.
Президент України Володимир Зеленський під час нічного звернення заявив, що Збройні сили України й інші силові структури «просуваються на Київщині».
«Окупантів відштовхують від Ірпеня. Відштовхують від Києва. Проте все ж зарано говорити про безпеку в цій частині нашої області. Бойові дії тривають», – додав він.
Напередодні мер Ірпеня, що на Київщині, Олександр Маркушин повідомив про звільнення міста від російських військ. Перед цим стало відомо про звільнення Тростянця на Сумщині та інших населених пунктів.
Загрози здоров’ю громадян після удару по нафтобазі на Рівненщині немає – голова ОВА
Загрози для здоров’я громадян через влучання російської ракети в нафтобазу на Рівненщині ввечері 28 березня немає, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Коваль.
«Ворожа ракета влучила в нафтобазу. На місці події працюють 52 рятувальники і 16 одиниць техніки, додатково залучені два пожежні потяги з водою. Хімічний і радіаційний фон – в нормі… Здоров’ю громадян нічого не загрожує», – заявив він у зверненні у ніч на 29 березня.
Де саме стався вчорашній обстріл – Коваль не уточнив.
26 березня вже була обстріляна нафтобаза у Дубні на Рівненщині. Тоді Віталій Коваль повідомив, що нафтобаза зруйнована. Того ж дня влада Львівщини повідомила про знищення нафтобази у Львові. 27 березня зазнала ракетного удару нафтобаза на Волині.
Генеральний штаб ЗСУ вранці 29 березня заявив, що російські військові продовжують «підступно завдавати ракетно-бомбових ударів, намагаючись повністю знищити інфраструктуру і житлові квартали українських міст», концентруючись при цьому на сховищах пального, з метою ускладнення логістичного забезпечення та створення умов гуманітарної кризи.
Scorpions змінили пісню Wind of Change на підтримку України
Німецька рок-група Scorpions змінила слова, присвячені Москві, в одному зі своїх головних хітів Wind of Change («Вітер змін»).
На концерті у Лас-Вегасі вокаліст гурту Клаус Майне замість першого рядка пісні «I follow the Moskva down to Gorky Park» (у перекладі – «Йдучи берегом Москви-ріки до Парку Горького») заспівав «Now listen to my heart, it says Ukrainia» («Тепер послухай моє серце, воно каже Україна»).
Таким чином гурт підтримав українців, які постраждали від озброєного вторгнення російських військ на територію країни.
FT: Росія зняла три початкові вимоги на переговорах з Україною
під час переговорів більше не вимагає «денацифікації» України і готова погодитися зі вступом країни до Євросоюзу, якщо Україна матиме нейтральний статус, пише Financial Times із посиланням на чотири джерела, знайомі з перебігом переговорів.
Київ і Москва обговорюють варіанти врегулювання, які включають відмову України від вступу до НАТО в обмін на гарантії безпеки і можливість вступу до Євросоюзу. У проєкті угоди відсутні три початкові вимоги Росії: «демілітаризація», «денацифікація» і захист російської мови в Україні, повідомили джерела видання на умовах анонімності.
Україна і її західні союзники, як і раніше, скептично ставляться до намірів російського президента Володимира Путіна – вони побоюються, що він може використати переговори як «димову завісу» для поповнення своїх військових сил і планування нового наступу.
Член української переговорної групи Давид Арахамія розповів Financial Times, що сторони близькі до угоди про гарантії безпеки і можливості вступу України до ЄС, проте, на його думку, до перспективи прориву треба ставитись обережно.
У рамках угоди, яку розглядають сторони, Україна має утриматися від розробки ядерної зброї, розміщення на своїй території іноземних військових баз і відмовитися від прагнення вступити до НАТО. Натомість Україна отримає гарантії безпеки, які мають ратифікувати 11 країн: Росія, Китай, США, Велика Британія, Канада, Франція, Німеччина, Італія, Польща, Туреччина й Ізраїль.
Арахамія називає ці гарантії «близькими до 5-ї статті НАТО», згідно з якою всі члени альянсу зобов’язані захищати союзника у разі нападу на нього.
Новий раунд переговорів представників України і Росії у очному форматі мають початися у Стамбулі 29 березня.
Перші раунди переговорів щодо припинення війни РФ проти України проходили в очному форматі на білоруській території. Потім зустрічі проводили через відеозв’язок. Новий раунд – перша особиста зустріч сторін із середини березня.
Байден назвав свої слова про Путіна виявом «морального обурення», а не закликом усунення від влади
Президент США Джо Байден заявив журналістам 28 березня, що не вважає потрібним просити вибачення за слова про те, що президент Росії Володимир Путін «не може залишатися при владі».
Байден сказав, що «не вибачається» за слова, які були виголошені наприкінці його промови у Варшаві 26 березня. За його словами, такий коментар був виявом «морального обурення», а не нової політики.
Саме так, сказав Байден, він зреагував на поведінку, яка «примушує увесь світ говорити: «Боже мій, що робить ця людина?».
Американський президент каже, що своїми словами не «формулював зміну політики», а висловив «обурення тим, що така людина перебуває при владі», особливо, одразу після відвідин українських біженців.
«Ніхто не вірить, що я говорив про повалення Путіна. Останнє, що я хочу робити, це вступати в наземну війну з Росією», – сказав Байден.
Відповідаючи на запитання, чи викличуть його слова негативну відповідь з боку Путіна, Байден відповів: «Мені байдуже, що він думає... Він збирається робити те, що збирається».
Байден зазначив: якщо Путін «продовжить свій курс, він стане ізгоєм у всьому світі і хтозна, ким він стане вдома, з точки зору підтримки».
Кулеба розповів про «програму максимум і мінімум» на переговорах з РФ у Туреччині
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що українська делегація на переговорах із Росією в Туреччині 29 березня окреслила для себе «програму максимум і мінімум» щодо того, про що б хотіла домовитись.
«Програма мінімум на переговорах у Туреччині – вирішення гуманітарних проблем, програма максимум – припинення вогню, досягнення сталих домовленостей щодо цього», – сказав Кулеба в ефірі національного телемарафону.
За його словами, «наразі з жодного принципового пункту переговорів домовленостей як таких – немає, натомість є обмін думками, пропозиціями та ідеями».
«На різних рівнях і у різних форматах тривають контакти партнерів України з російською стороною, які спрямовані на те, щоб спонукати Росію зайняти більш конструктивну позицію», – сказав Кулеба.
Ніякі питання про «референдуми» обговорюватись не будуть, додав міністр.
Вранці 29 лютого у турецькому Стамбулі запланований черговий раунд переговорів української та російської делегацій щодо розв’язаної Кремлем війни.
У ЗСУ повідомили, що за добу військові збили 8 літаків та 3 вертольоти РФ
Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило в ніч на вівторок, що українські військові знищили 17 повітряних цілей військ РФ.
«28 березня Повітряні сили уразили 17 повітряних цілей: вісім літаків, три вертольоти, чотири БпЛА та дві крилаті ракети рашистів. Авіація Повітряних сил продовжує завдавати ракетно-бомбових ударів по бронетехніці та живій силі російських окупантів на різних напрямках», – йдеться в повідомленні.
Для порівняння: 27 березня Повітряні сили знищили 9 повітряних цілей російських загарбників – 4 літаки, 1 вертоліт, 2 БпЛА та 2 крилаті ракети.
Зведені дані про інші види розбитої за добу російської військової техніки, стягнутої на територію України для бойових дій, військові ЗСУ надають переважно вранці.
Україна не може і не буде погоджуватися з пасивною санкційною позицією деяких держав щодо Росії – не повинно бути жодних «підвішених» санкційних пакетів, заявив у нічному відеозверненні президент України Володимир Зеленський.
«Не повинно бути жодних «підвішених» санкційних пакетів – мовляв, якщо російські війська зроблять щось, то тоді буде якась відповідь... Ми вже пройшли цю історію в минулому році, коли ми говорили, що потрібні потужні превентивні санкції проти Росії, щоб не було вторгнення. Превентивний пакет не зробили – повномасштабна війна почалася. Зараз багато натяків і попереджень про те, що нібито посилення санкцій, наприклад, у вигляді ембарго на постачання російської нафти у Європу, буде у разі, якщо Росія застосує хімічну зброю. Просто немає слів. Лише вдумайтеся, до чого це все дійшло. Чекати на хімічну зброю? Ми, живі люди, повинні чекати… А хіба все, що російські військові роблять до цього і вже зробили, не заслуговує на нафтове ембарго? Фосфорні бомби не заслуговують? Обстріляне хімічне виробництво чи обстріляна атомна станція не заслуговують?», – сказав Зеленський.
Він наголосив, що для України важливо, аби «санкційні пакети були дієвими й достатньо серйозними».
«Якщо ж санкційні пакети слабкі або працюють недостатньо, якщо їх можна обходити, то це створює в керівництва Росії небезпечну ілюзію, ніби вони можуть дозволяти собі й надалі те, що роблять зараз», – сказав Зеленський.
Він додав: «Наша мета – щоб санкції працювали так, як це й задумувалось. І щоб не було жодної можливості їх обходити. Це має бути метою й для всього демократичного світу – без жодних винятків».
Президент анонсував на поточний тиждень виступи перед парламентами Данії, Норвегії, Нідерландів, Греції та Австралії.
«Всюди підкреслюватиму, що ніхто не має права використовувати життя українців, щоб урятувати якісь прибутки в Росії чи спільні з Росією», – сказав він.
Зеленський наприкінці відеозвернення повідомив, що підписав указ про нагородження 302 захисників.
Будинок у Києві, куди влучила збита ракета, належить колишньому прем’єру Фокіну
Один з приватних будинків у Дарницькому районі Києва, в який в ніч на 28 березня потрапили уламки російської ракети, збитої силами української ППО, належить колишньому прем’єр-міністру України Вітольду Фокіну. Цю інформацію сам Фокін підтвердив в коментарі Радіо Свобода.
«Так, постраждав мій будинок. Це прикро ще й тому, що я зараз у Молдові в гостях у свого друга. І збирався їхати додому, а виявилося, що немає куди їхати, бо розтрощило вікна, двері. Тому поки що умовно плівкою не покриють, повернутися не можу», – додав Фокін.
«Я переконаний, що ми його відбудуємо. Там не такі великі пошкодження. Тепер ми десь тиждень будемо готувати його, щоб я повернувся додому. Все це не можна порівнювати з тим, що робиться зараз з нашими іншими містами. Маріуполь – це місто моєї мами. І коли я дивлюся на це, то стримати сльози неможливо», – зазначив колишній прем’єр.
Понад 3 тисячі людей вдалося евакуювати 28 березня – ОП
Протягом доби 28 березня вдалося евакуювали 3 231 людину, повідомив заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко.
«Сьогодні вдалося евакуювати маріупольців з Бердянська – 15 автобусів, у яких 881 людина, вже у Запоріжжі. Також на власному транспорті до Запоріжжя прибули 2 350 людей, більшість з яких – маріупольці. Всі – в безпеці», – написав Тимошенко у Telegram.
У Запорізькій обласній військовій адміністрації сьогодні повідомляли про перешкоджання роботі гуманітарних коридорів із боку російських військових. Саме через це гуманітарні вантажі та транспорт для евакуації в Запоріжжі очікував на відправлення до Бердянська, Василівки і Дніпрорудного.
Вже ввечері 28 лютого голова обласної військової адміністрації Олександр Старух все ж підтвердив – колона з людьми, евакуйованими з Бердянська, прибула до Запоріжжя.