Сенатор, суддя, ректор і олігарх: хто з громадян РФ досі має високі державні нагороди від України
Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики попросив Володимира Зеленського позбавити Миколу Баскова, Філіпа Кіркорова, Світлану Лободу та інших артистів , які живуть в Росії, почесних звань «народний» і «заслужений артист» України. Через їхню підтримку агресії РФ. «Схеми» також розшукали в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України документи про чинних російських посадовців, суддів та олігархів, які продовжують володіти високими українськими нагородами попри те, що підтримали повномасштабне вторгнення Росії в Україну або відмовчались.
Голова Верховного суду РФ
В’ячеслав Лебедєв – голова Верховного суду РФ, починаючи з 1991 року. Саме за його керівництва втілювалося перепідпорядкування судів українського Криму до системи російських судів.
Лебєдєв періодично звітує перед Володимиром Путіним. Останній його доклад був за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«У 2021 році правосуддя в РФ здійснювалося головно в гарній якості та у розумні строки», – доповідав Лебедєв Путіну.
Далі читайте тут
Війська РФ завдали ракетного удару по нафтобазі на Рівненщині – голова ОВА
Російські війська завдали ракетного удару по нафтобазі у Рівненській області, заявив у Telegram голова Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.
«Ворог завдав ракетного удару по Рівненській області. Це знову нафтобаза. На місце виїхала ДСНС та хімічна лабораторія», – сказав він.
26 березня вже була обстріляна нафтобаза у Дубні на Рівненщині. Тоді Віталій Коваль повідомив, що нафтобаза зруйнована. Того ж дня влада Львівщини повідомила про знищення нафтобази у Львові. 27 березня зазнала ракетного удару нафтобаза на Волині.
У звільненому Тростянці сильно пошкоджений центр, вокзали вщент зруйновані – голова ОДА
Внаслідок окупації російськими військами у Тростянці, що на Сумщині, сильно пошкоджений центр, а авто- та залізничний вокзали вщент зруйновані. Про це повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький 28 березня.
Окрім того, за його словами, сильно постраждали район лікарні та лісництва, а також повністю знищений багатоквартирний п’ятиповерховий будинок навпроти вокзалу.
«Пекло» у Тростянці: Все, що залишилося від колон військової техніки РФ на Сумщині (відео)
Як повідомляє голова ОВА, важких поранених із Тростянця вивозять, адже у місті не працює лікарня. Для тих, хто лишається, обладнали медичний пункт допомоги.
«Людей, які лишилися без житла після бойових дій, перевозимо до Сум, розселили у гуртожитках. Забезпечили харчуванням, ліками і одягом», – зазначає Живицький.
Російські військові окупували місто Тростянець Сумської області 1 березня 2022 року, але 26 березня українська армія звільнила місто від них.
Азербайджан готовий допомогти Україні пальним для посівної – Зеленський
Азербайджан готовий допомогти Україні пальним для забезпечення проведення посівних робіт. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму твітері 28 березня.
«Провів переговори з Президентом Азербайджану... Подякував за гуманітарну допомогу та готовність забезпечити пальним для посівної», – зазначив він.
Військова агресія РФ. Дефіцит яких продуктів загрожує Україні та Європі?
Окрім того Зеленський додав, що поінформував президента Азербайджану Ільгама Алієва про нові удари по мирному населенню України та обговорив із ним негайну потребу у «зелених коридорах».
Президент України Володимир Зеленський заявив 26 березня, що через війну в Україні багато держав у світі можуть зіткнутися зі зростанням цін на продовольство.
25 березня Міністерство аграрної політики України повідомило про початок сівби в 11 областях. Відомство повідомило про скорочення площі, доступної для посівної основних ярих культур, порівняно з минулим роком.
Журналісти видання Wall Street Journal та розслідувачі групи Bellingcat та The Insider стверджують, що на переговорах української та російської делегацій щодо війни РФ проти України в ніч з 3-го на 4 березня у Білорусі троє учасників мали симптоми отруєння хімічною речовиною.
За даними джерел WSJ, отруєння було організоване Москвою з метою зірвати переговори. Джерела допускають отруєння хімічною або біологічною речовиною або за допомогою електромагнітного випромінювання.
За даними The Insider, метою Кремля був не сам зрив переговорів, а атака на Романа Абрамовича. Два інші учасники постраждали лише тому, що після переговорів ночували з ним в одному помешканні, вказує видання.
The Insider і Bellingcat пишуть, що отруєння відбулося після переговорів – вночі троє членів української делегації, які були в одному помешканні, включно з Романом Абрамовичем і українським депутатом Рустемом Умеровим, відчули симптоми нездужання – печіння очей і шкіри. Повідомляється, що Абрамович на кілька годин втратив зір. Симптоми не проходили до ранку, після чого розпочалося поступове покращення.
Зараз усі троє почуваються нормально. Наступного дня після отруєння вони здали аналізи, які за допомогою Bellingcat були передані фахівцям з хімічної зброї.
Розслідувачі зазначають: отруйну речовину встановити поки не вдалося, проте експерти схиляються до того, що це було отруєння хімічною речовиною. Розглядається також гіпотеза опромінення мікрохвилями.
Журналіст УНІАН перебуває в полоні російських військових – колеги
Кореспондент інформаційної агенції УНІАН Дмитро Хилюк перебуває в полоні російських військових. Про це повідомила його колега, журналістка Наталія Богута, а також організація «Медійна ініціатива за права людини».
«За нашими даними, його забрали окупанти ще на початку березня і зараз утримують у пункті для полонених у місті Димер Київської області», – зазначила Богута.
Журналістка також додала, що медіаспільноста повідомила про факт затримання та місце утримання Хилюка Центр з обміну, СБУ, Офіс президента та генпрокурорку Ірину Венедіктову.
«Медійна ініціатива за права людини» посилається на вже звільнених із полону чоловіків, які стверджують, що бачили Хилюка в будівлі одного з підприємств у Димері.
Станом на 13 березня фонд «Справедливість для журналістів» (JFJ) задокументував щонайменше 35 атак на журналістів в Україні від початку Росією повномасштабної війни.
Станом на 24 березня, російські військові вбили 5 і поранили 7 журналістів за перший місяць повномасштабної війни Росії в Україні.
5 березня під Києвом загинули оператор американського каналу Fox News П’єр Закржевський та українська журналістка Олександра Кувшинова.
За місяць війни російські військові вбили 5 і поранили 7 журналістів – ІМІ
13 березня був убитий американський режисер і журналіст Брент Рено, коли його автомобіль потрапив під обстріл із боку військ РФ на блокпосту в Ірпені під Києвом. 51-річний Рено їхав з американським журналістом Хуаном Арредондо, який був поранений і доставлений до лікарні в Києві. У поліції Києва повідомили, що російські війська відкрили вогонь по машині.
18 березня редакція hromadske повідомила, що їхня журналістка Вікторія Рощина, ймовірно, у полоні російських військових. Згодом її звільнили.
22 березня журналісти повідомили про те, що у зоні бойових дій під Києвом зник фотожурналіст Макс Левін. Наразі його доля невідома.
У Генічеську російські війська викрали «слугу народу» – Херсонська облрада
У Генічеську російські війська викрали місцевого депутата від «Слуги народу» Олексія Коновалова. Про це повідомив заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
«Сьогодні близько 10:00 години Олексій Коновалов разом із дружиною рухалися на авто у напрямку села Генічеська Гірка - Генічеськ. На посту окупантів, що біля зруйнованого мосту, відбулася перевірка документів. Військові Росії мають при собі списки цікавих їм осіб. Олексій Коновалов був в списках, тож його було затримано», – зазначив Соболевський та додав, що дружину не затримували.
На Херсонщині окупаційні сили Росії агітують місцеве населення вступати до «поліції» – ЗСУ
За його даними, Коновалова перевезли до Вищого професійного училища 17 у Генічеську і зв’язку із депутатом немає.
«Зазначу, що Олексій Коновалов є директором комунального підприємства «Комунсервіс» у селі Щасливцеве. На ньому є відповідальність за функціонування нормальної життєдіяльності громади і розв’язання багатьох гуманітарних питань», – додав Юрій Соболевський.
На межі гуманітарної катастрофи – Денісова
Генічеськ, як і Нова Каховка та Снігурівка, наразі повністю під контролем російських окупантів.
1 березня російські війська почали штурм Херсона, обстрілюючи багатоповерхівки, а невдовзі після цього до місцевої ОДА зайшли окупанти, однак голова ОДА (зараз – обласної військової адміністрації) Геннадій Лагута заявив, що адміністрація області не залишила своїх обов’язків.
Коло через всю Європу. Як люди з Донецька зараз потрапляють до Києва
У Київ через країни Балтії та в Одесу через Румунію: попри широкомасштабне російське вторгнення, яке триває, жителі окупованої ще у 2014 році частини Донбасу намагаються потрапити у вільні міста України, чи, навпаки доїхати в ОРДЛО. Радіо Донбас.Реалії розповідає, які божевільні маршрути пропонують перевізники, та скільки зараз коштує потрапити з Донецька у Львів чи Київ.
Ще від березня 2020 року, коли КПВВ на лінії розмежування виявилися заблокованими, люди знаходили шляхи потрапити з Донецька та Луганська на підконтрольну частину України. Переважно, це був «напівлегальний» шлях через захоплену ділянку українсько-російського кордону з виїздом на територію Росії, а потім заїздом назад в Україну у Харківській області. Радіо Донбас.Реалії неодноразово розповідало про ці маршрути, їхню вартість, юридичні перепони та складнощі, пов’язані з цим. Тепер там активна війна, і про шлях з Росії не може бути й мови.
Після 24 лютого 2022 року припинилося сполучення України з Росією (та Білоруссю, яка потенційно могла би стати альтернативним варіантом пересування).
Але навіть у таких обставинах охочі потрапити на підконтрольну частину не зникли та шукають шляхи пересування не тільки з ОРДЛО, подалі від бойових дій, але й у зворотному напрямку.
Далі читайте тут
Евакуйованим із Маріуполя дають статус потерпілих, щоб вони могли отримати компенсацію – Венедіктова
Україна арештовує активи причетних до воєнних злочинів і конфісковуватиме їх для виплати компенсацій жертвам, повідомила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова. Про це вона сказала на брифінгу 28 березня.
За словами Венедіктової, після початку повномасштабної російської агресії було створено міжвідомчу групу за участі представників правоохоронних органів, Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції та Національного агентства з питань запобігання корупції.
Читайте також: У Маріуполі залишається понад 100 тисяч людей – мер
«По воєнним злочинцям ми розшукуємо активи, арештовуємо їх із метою потім конфіскації. Це не підсанкційний список, це йдеться конкретно про кримінальні справи, про кримінальні провадження з метою конфіскації потім цього майна в державу Україна, і паралельно ми будемо рухатися щодо цивільної конфіскації задля компенсації жертвам», – розповіла генеральна прокурорка.
Вона додала, що прокурори працюють на контрольно-пропускних пунктах, де фіксують дані щодо воєнних злочинів.
«Ми опитуємо людей, зараз бачимо безпосередньо тих – за останній тиждень дуже багато було – хто з Маріуполя зміг просуватися. Надаємо їм статус потерпілих, щоб потім вони мали права в кримінальному провадженні і мали можливість отримувати компенсацію за те, що вони постраждали внаслідок війни», – пояснила Венедіктова.
Читайте також: Малюська про можливе визнання МКС воєнних злочинів Росії: «наслідки будуть сумні»
Згодом, відповідаючи на питання журналістів, голова Офісу генпрокурора висловила думку, що дії російської армії у Маріуполі можуть мати ознаки геноциду.
«Це місто, з якого депортували дорослих і дітей. У нас є окремі дві справи, окремо велика про депортацію з України, окрема – про дітей. Більше ніж 2 тисяч дітей депортували тільки з Маріуполя. Це про що взагалі? Це просто воєнний злочин? Це набагато більше, ніж воєнний злочин. Тому я дуже обережно кажу про можливість кваліфікації як геноциду. Як прокурор я дуже обережно про це кажу. Але як думаючий громадянин, я прекрасно розумію, що з нашим народом відбувається», – сказала вона.
За даними міської влади Маріуполя, наданій виданню «Українська правда», в місті, заблокованому російськими військами, загинули щонайменше 5 тисяч людей, але багато хто може перебувати під завалами. У місті бракує води, їжі, немає жодних комунікацій і зв’язку.
Україні треба готуватися, що Кремль запропонує перемир’я без виведення військ – Золкіна
Українська сторона в переговорах має обережно ставитися до питання припинення вогню, оскільки Росія спробує нав’язати Україні перемир’я без виведення з її території військ, вважає аналітикиня фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Марія Золкіна.
В ефірі Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) вона зазначила, що Кремлю потрібне припинення активних бойових дій для того, щоб зафіксуватися на захоплених рубежах та провести псевдореферендуми про включення окупованих територій до складу Росії, тому Україні може бути запропоноване таке перемир’я.
«Якщо Росія зробить вибір на користь так званого референдуму, ми маємо розуміти, що він буде проводитися не в умовах активних бойових дій, а в умовах можливого режиму тиші. Ми домагаємося припинення вогню та виведення російських військ, а російська сторона найближчим часом, на мій погляд, піде на реальні переговори, пропонуючи режим тиші без виведення військ», – зазначила Золкіна.
Для референдумів потрібні дві умови: відсутність активних боїв та ефективний контроль над територіями, який Кремль зараз через активні бойові дії практично ніде не може встановити, вважає вона:
«У Херсонській області вони не можуть встановити жорсткий й окупаційний режим у кожному населеному пункті, в Луганській області так само».
Читайте також: Майже 90% опитаних вважають неприйнятним перемир’я до виведення російських військ із України – «Рейтинг»
«Велика сімка» відхилила вимогу Путіна платити за газ у рублях – міністр економіки Німеччини
Країни «Великої сімки» відхилили вимогу президента Росії Володимира Путіна платити за газ в рублях. Про це 28 березня після конференції з міністрами енергетики країн «Великої сімки» заявив міністр економіки Німеччини Роберт Габек, якого цитують міжнародні медіа.
«Усі міністри G7 погодилися, що це – одностороннє і очевидне порушення наявних контрактів», – заявив він.
Речник Путіна повідомив про виняток із рішення про торгівлю газом за рублі
Зокрема, за даними Reuters, міністри енергетики країн «Великої сімки» «ще раз підкреслили, що укладені договори є дійсними, і компанії повинні їх поважати». Вони також наголосили, що сплата за газ рублями є «неприпустимою» та закликали «зацікавлені компанії не виконувати вимог Путіна».
«Спроба Путіна розділити нас очевидна, але, як ви бачите з цієї великої єдності та рішучості, нас не розділити», – цитує агентство слова Габека.
Путін до 31 березня вимагає звіту про переведення оплати газу на рублі
23 березня президент Росії Володимир Путін доручив перевести у рублі платежі за газ для «недружніх країн». За його словами, «недружні країни»-покупці газу за тиждень мають визначити «порядок операцій із придбання рублів на внутрішньому ринку РФ».
Російський Центробанк, уряд і «Газпром», на який припадає 40% європейського імпорту газу, мають представити президенту Володимиру Путіну свої пропозиції щодо розрахунків за газ в рублях до 31 березня.
Росія не постачатиме газ до Європи безплатно – речник Путіна
На зустрічі лідерів Євросоюзу 25 березня не було оприлюднено спільної позиції щодо вимоги Росії про сплату за газ у рублях. Того ж дня міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер порадив німецьким енергопостачальникам не платити за російський газ у рублях – про це він сказав в інтервʼю телекомпанії Welt.
Італія продовжить платити Росії за енергоносії в євро, заявив минулого тижня головний економічний радник італійського уряду.
«Єдина велика проблема в Європі – це газ, і Росія просить нас платити в рублях, яких у нас немає, і цього немає в контракті», – сказав 28 березня на міжнародній галузевій конференції в Обʼєднаних Арабських Еміратах виконавчий директор італійської енергетичної групи Eni Клаудіо Дескальці.
Євросоюз зможе відмовитися від російського газу протягом двох років – Боррель
Польська PGNiG, яка має контракт із «Газпромом» до кінця року, також заявила, що не може перейти на оплату в рублях.
ЄС має на меті скоротити свою залежність від російського газу на дві третини цього року і припинити імпорт російського викопного палива до 2027 року.
25 березня Сполучені Штати заявили, що працюватимуть над постачанням 15 мільярдів кубометрів скрапленого природного газу до Європейського союзу цього року.
Торік експорт російського газу до ЄС становив близько 155 мільярдів кубометрів.
Місто Ірпінь звільнене від російських військ – мер
Місто Ірпінь звільнене від російських військ. Про це 28 березня повідомив мер Олександр Маркушин.
«Зараз відбувається зачистка. Хочу подякувати військовим Збройних сил України, територіальній обороні, Національній поліції та спецпідрозділам поліції, Головному розвідуправлінню. Коли ми – разом, ми – сила», – зазначив він.
Водночас мер Ірпеня наголосив, що у місто наразі повертатися не можна. За його словами, це небезпечно.
«Ми закріплюємося зараз на нових наших рубежах і далі будемо іти і звільняти Бучу, Гостомель, Ворзель. Ми розуміємо, що на наше місто будуть ще напади, і ми будемо мужньо його боронити», – наголосив Олександр Маркушин.
Раніше мер Києва Віталій Кличко заявляв, що російська армія «з особливою люттю знищує Бучу, Гостомель, Ворзель, Ірпінь: цілеспрямовано вбиває мирних мешканців».
Ірпінь, Київщина: евакуація під обстрілами – фотогалерея
Пізно ввечері 22 березня, за повідомленням міського голови Ірпеня, війська РФ використали у районі Ірпеня заборонені фосфорні боєприпаси.
23 березня Національна поліція України повідомила про відновлення роботи поліції в Ірпені.
25 березня президент України Володимир Зеленський присвоїв Ірпеню почесне звання «Місто – герой України».
Вірменія заперечила надання Москві винищувачів Су-30 для війни проти України
Посольство Вірменії в Україні 28 березня заперечило достовірність публікації турецького видання, яке стверджувало, що Вірменія передала Росії чотири винищувачі Су-30 для участі у війні проти України.
«Поширена Haber Global інформація про передачу Вірменією літаків Cу-30 не відповідає дійсності», – ідеться в повідомленні на сторінці дипломатичного представництва у фейсбуці.
Раніше турецький ресурс Haber Global з посиланням на «дані розвідки» повідомив, що 25 березня з Вірменії до Росії «для використання в Україні» нібито вилетіли разом із вірменськими льотчиками чотири літаки Су-30.
Демонстрація Z як символу російської агресії буде протизаконною – МВС Німеччини
Демонстрація літери Z як символу підтримки війни Росії проти Україні вважатиметься протизаконною в Німеччині. Про це, як повідомляє 28 березня Reuters, оголосила пресслужба МВС країни.
«Агресивна війна Росії проти України є злочинним діянням, і той, хто публічно схвалює цю агресивну війну, також може бути притягнутий до відповідальності», – заявив журналістам офіційний представник МВС Німеччини.
«Літера Z як така, звичайно, не заборонена, але її використання в окремих випадках може бути схваленням агресивної війни Росії», – додав він.
Раніше кілька земель у складі ФРН, зокрема Нижня Саксонія та Баварія, попередили про кримінальне покарання тих, хто використовує Z як символ підтримки російських військових.
Страхова компанія Zurich Insurance зі Швейцарії 27 березня оголосила, що тимчасово перестала використовувати у соцмережах свій логотип у вигляді білої літери Z на синьому тлі, щоб не асоціюватися з російським вторгненням в Україну.
Через «Дію» вже зібрали понад 200 млн гривень для армії – Федоров
Понад 200 мільйонів гривень для Збройних сил України зібрали через мобільний застосунок «Дія». Про це 28 березня повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
«Таку суму зібрали 200 тисяч українців... Дякую кожному. Підтримка військових є надважливою... Впевнений, що можемо зібрати більше», – зазначив він.
Українське телебачення тепер є у «Дії» – Мінцифри
За словами Федорова, усі пожертви, зроблені через «Дію», ідуть до фонду «Повернись живим». Зокрема, завдяки цим коштам він уже придбав і передав для армії: понад 12 тисяч бронедилентів та майже 12 тисяч засобів зв'язку, понад 3,5 тисяч одиниць нічної та денної оптики, а також багато інших важливих для українських військових засобів.
28 лютого у застосунку «Дія» запустили послугу переказу коштів українській армії. Для того, щоб нею скористатись, потрібно натиснути Документи – Допомогти армії. Послуга доступна для користувачів IOS та Android.
Одноразові втрати України від війни склали майже 565 мільярдів доларів – Свириденко
Міністерство економіки підрахувало одноразові втрати України від повномасштабної російської агресії, повідомила віцепрем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко 28 березня.
«564,9 мільярдів доларів. Саме такою є сума єдиноразових втрат, яких зазнала Україна від російського вторгнення», – заявила вона.
За словами Свириденко, є два методи підрахунку втрати: оцінка збитків від безпосередніх руйнувань або від загального впливу бойових дій. Сюди входять наслідки погіршення економічної ситуації в державі, зростання безробіття, блокування торгівлі, зниження споживчого попиту.
Міністерка наводить таку структуру підрахованих руйнувань:
- 119 мільярдів доларів – втрати інфраструктури: зруйновано та пошкоджено майже 8 тисяч кілометрів доріг, десятки залізничних станцій, аеропорти
- 112 мільярдів – втрати ВВП у 2022 році
- 90,5 мільярда – втрати цивільного населення, в тому числі 10 мільйонів квадратних метрів втраченого житла, 200 тисяч автомобілів, продовольче забезпечення для 5 мільйонів осіб
- 80 мільярдів – втрати підприємств та організацій
- 54 мільярдів – втрати прямих інвестицій в українську економіку
- 48 мільярдів – втрати державного бюджету
«Варто зазначити, що кожного дня цифри змінюються і, на жаль, вони зростають. Саме тому Україна, попри всі перешкоди, буде домагатися стягнення з агресора компенсаційних виплат. Як за судовими рішеннями, так і за рахунок передачі нашій державі заморожених на активів РФ», – прокоментувала Свириденко.
Звільнене від російських військових село Лук'янівка (фотогалерея)
24 березня українські сили звільнили село Лук'янівка, що в Баришівському районі на Київщині. За словами заступника голови Кіровоградської облради Дмитра Лінька, який брав участь у операції, у результаті боїв втрати росіян склали близько 40 чоловік. В бою також знешкоджено кілька одиниць бронетехніки РФ. Щонайменше три танки були захоплені українськими бійцями у якості трофеїв. Росіяни відступили, проте продовжують обстрілювати населений пункт, руйнуючи будинки місцевих мешканців.
У Маріуполі залишається понад 100 тисяч людей – мер
У блокованому російськими військами Маріуполі залишається понад 100 тисяч людей – про це повідомила міська рада із посиланням на мера Вадима Бойченка.
Бойченко, як передає пресслужба Маріупольської міської ради, заявив про неохідність повної евакуації з міста.
«Достатньо багато людей перебуває у Маріуполі, точно за 100 тисяч людей. Близько 160 тисяч, за визнанням відомих людей, які мешкають у Маріуполі (в умовах – ред.), в яких неможливо жити, бо немає взагалі нічого: ні світла, ні тепла», – заявив Бойченко.
Маріупольська міська рада також оприлюднила контакти посольств України в сусідніх країнах для тих жителів міста, яких примусово вивезли до Росії. Міська влада закликала вивезених містян повідомити свої дані найближчому посольству України.
За даними міської влади, в місті, заблокованому російськими військами, загинули щонайменше 2,3 тисячі людей, але багато хто може перебувати під завалами. У місті бракує води (ще напочатку березня люди топили сніг, зараз і його немає), їжі, немає жодних комунікацій і зв’язку.
Генштаб ЗСУ: неможливо повністю виключити залучення військ Білорусі до війни РФ в Україні
Генштаб Збройних сил України заявляє, що на даний час неможливо повністю виключити залучення військ Білорусі до війни РФ в Україні.
«На Волинському напрямку відзначається наявність до чотирьох БТГр зі складу збройних сил Республіки Білорусь, що залучаються до посилення та охорони білорусько-українського кордону. Неможливо повністю виключити залучення збройних сил Білорусь до ведення бойових дій на території України», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому 28 березня.
За даними Генштабу, Росія здійснює перегрупування військ і відведення окремих підрозділів на територію Білорусі «для відновлення боєздатності».
«У Гомельській області Білорусі фіксується переміщення пускових установок ОТРК «Искандер-М» у напрямку державного кордону з Україною», – додали в Генштабі.
27 березня Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що Росія продовжує переміщувати свої військові підрозділи на територію Білорусі.
Речник Путіна: Кремль не боїться публікації інтервʼю Зеленського російським журналістам
Речник російського президента Дмитро Пєсков заявив 28 березня, що Кремль не боїться публікації інтервʼю президента України Володимира Зеленського, при цьому цензурне відомство «Роскомнагляд» має перевірити матеріал «на предмет відповідності нашому законодавству».
«Роскомнагляд» оцінюватиме зміст цього інтервʼю щодо відповідності нашому законодавству, власне, (попередження регулятора про необхідність відмовитися від публікації) повʼязане просто, напевно, з необхідністю цієї оцінки», – сказав Пєсков.
За словами представника Кремля, Росія «не боїться» заяв Зеленського, однак «є чинні закони, і дуже важливо не публікувати якусь інформацію, яка б прирівнювалася до порушення цих законів». Сам Пєсков сказав, що поки що не ознайомився зі змістом інтервʼю.
Півторагодинне інтервʼю у Зеленського 27 березня взяли головний редактор закритого в Росії телеканалу «Дождь» Тихон Дзядко, головний редактор визнаного в Росії іноагентом видання «Медуза» Іван Колпаков, журналіст та автор книжок Михайло Зигар та спеціальний кореспондент видання «Коммерсант» Володимир Соловйов. Дзядко говорив, що автором частини запитань був головний редактор дозволеного в Росії видання «Новая газета» Дмитро Муратов, але самого нобелівського лауреата серед учасників дискусії не було.
Ще до виходу матеріалу «Роскомнагляд» заборонив російським ЗМІ публікувати інтервʼю із Зеленським та погрожував журналістам перевірками. Генпрокуратура заявила, що «буде дана принципова правова оцінка змісту опублікованих висловлювань та факту їх розміщення».