Російські війська розстріляли авто на Харківщині, загинули двоє дорослих і дитина – ОГП
Офіс генерального прокурора повідомив 27 березня про розслідування обстрілу російськими військовими цивільного автомобіля на Харківщині, через який загинули троє людей.
«За даними слідства, на автодорозі між селом Шевелівка та селом Гусарівка Ізюмського району російські військовослужбовці обстріляли автомобіль, в якому перебувала родина. Загинули двоє дорослих та 3-річна дитина», – йдеться в заяві Офісу.
За повідомленням, розслідування веде обласне управління Служби безпеки України. Воно відкрите за статтею про порушення законів і звичаїв війни.
За даними Офісу генпрокурора України, від часу масштабного вторгнення військ Росії зареєстровано 3 003 воєнних злочинів та злочинків агресії.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
Рахунок йде на тисячі: Росія приховує своїх загиблих на війні в Україні
Ось уже понад місяць Україна відбиває повномасштабний напад Росії. Сценарій швидкої та переможної війни Москва реалізувати не змогла, але там раз у раз повторюють, що все йде за планом. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) вирішили підбити проміжні підсумки війни, яку розв'язала проти України Росія – яких рубежів дійшла російська армія? Які втрати зазнала? І що чекати від агресора тепер?
Читайте про це за лінком
50 цивільних із Ірпеня вийшли на зв’язок, але не змогли виїхати через обстріли – мер
На Ірпінь були спроби наступу російських військ, які українським військовим вдалося відбити, заявив мер міста Олександр Маркушин. Про це він сказав у своєму зверненні в Телеграмі 27 березня.
«На Ірпінь був наступ із трьох сторін, але хлопці наші мужньо відбили. Ми на своїх позиціях, на тих же й залишаємося, на яких були до наступу, більше того – на деяких напрямках йдемо вперед», – повідомив він.
За даними мера, сьогодні з міста вдалося евакуювати три родини.
«Нам дуже потужно допомагають волонтери, всі живі-здорові. Сім’ї з маленькими дітьми. Сьогодні зв’язалися з людьми, які перебувають у (житловому комплексі – ред.) «Грін Ярді», 50 людей вийшло. Але почалися обстріли і люди знову пішли в підвали. Нічого, завтра будемо пробувати їх забрати і кожного будемо вивозити», – додав Маркушин.
23 березня Національна поліція України повідомила про відновлення роботи поліції в Ірпені.
Президент України Володимир Зеленський 25 березня присвоїв почесне звання «Місто – герой України» ще чотирьом містам: Бучі, Ірпеню, Охтирці й Миколаєву.
Малюська про можливе визнання МКС воєнних злочинів Росії: «наслідки будуть сумні»
В разі визнання Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів російських військ причетні до них можуть бути затримані в будь-якій країні, яка визнає юрисдикцію цього суду. Про це в ефірі телемарафону заявив міністр юстиції Денис Малюська 27 березня.
Таким чином він прокоментував можливий результат такого рішення МКС – за його оцінкою, «наслідки будуть сумні».
«Всі особи, які вчинили злочини проти людяності та геноцид, є потенційно особами, щодо яких вже ведеться розслідування, тому що 42 країни вже подали заяви і підтримали таке розслідування МКС. Такі особи, яких суд визнає винними, зрештою отримають покарання у вигляді, наприклад, тривалого позбавлення волі», – сказав він.
За словами Малюськи, умови утримання ув’язнених Міжнародним кримінальним судом кращі, ніж в українських тюрмах, але при цьому й можливості суду в Гаазі «набагато більші», ніж в українського правосуддя.
«Мені складно уявити цивілізовану європейську країну, яка б не затримала і не передала МКС якогось воєнного злочинця, наприклад, політичного чи військового керівника з Росії. Такий вирок буде означати, що дипломатичний паспорт, скоріш за все, росіянам не допоможе, вони будуть ув’язнені на території будь-якої європейської або іншої країни, яка визнає юрисдикцію МКС, передані в Гаагу і отримають ув’язнення. Тобто це такий серйозний ризик, якого росіяни, очевидно, дуже бояться», – вважає Малюська.
Державний секретар США Ентоні Блінкен 23 березня заявив, що російські військові скоїли воєнні злочини під час свого вторгнення в Україну.
Комітет Ради з прав людини закликають МКЧХ не відкривати офіс у Ростові-на-Дону
Комітет Верховної Ради з прав людини прокоментував повідомлення про намір Міжнародного комітету Червоного хреста відкрити офіс у російському Ростові-на-Дону для нібито допомоги жителям сходу України.
За повідомленням, комітет «категорично проти» такого рішення.
«Зазначене не тільки сприятиме легітимізації «гуманітарних коридорів» на території Російської Федерації, а й стане своєрідною підтримкою для примусового викрадення громадян України та вивезення їх на територію держави-агресора», – йдеться в зверненні.
За даними народних депутатів, російські війська силоміць вивезли кілька тисяч жителів блокованого Маріуполя до Росії. Це є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
«За таких обставин МКЧХ має захищати і допомагати постраждалим громадянам України, а не ставати на бік держави-агресора та певним чином сприяти продовженню здійснення цього злочину. Тому наміри Міжнародного товариства Червоного Хреста щодо відкриття офісу Червоного Хреста в Ростові-на-Дону вважаємо неприйнятними», – підсумовують парламентарі.
Відтак комітет закликав керівництво Міжнародного комітету Червоного хреста «змінити своє рішення та не підтримувати примусове вивезення громадян України на територію держави-окупанта».
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих ситуацій Ірина Верещук повідомила 25 березня, що Київ звернувся до президента Міжнародного комітету Червоного Хреста з вимогою отримати від Росії списки усіх силоміць вивезених туди українських громадян і забезпечити для них можливість безпечно повернутися в Україну.
Таким чином вона прокоментувала повідомлення про те, що МКЧХ планує відкрити офіс для допомоги українцям у російському Ростові-на-Дону.
Зеленський дав інтерв’ю російським ЗМІ. В Росії його публікувати забороняють
Президент України Володимир Зеленський дав півторагодинне інтерв’ю російським ЗМІ. Про це повідомили у телеграм-каналі українського лідера.
«Росія має знати правду. Російські журналісти з YouTube-каналу «Зыгарь», телеканалу «Дождь», порталу «Медуза» та видань «Коммерсантъ» і «Новая Газета» отримали відповіді на всі запитання. Чітко й по поличках», – мовиться у повідомленні.
При цьому, як повідомляє «Медуза», Роскомнагляд заявив, що ЗМІ, які брали інтерв’ю у Зеленського, мають відмовитися від його публікації.
Крім того, як повідомляється, стосовно цих ЗМІ почали перевірку «для визначення ступеня відповідальності та ухвалення заходів реагування».
В «Медузі» додали: відомство не уточнювало, на якій підставі журналісти мають відмовитися від публікації матеріалу.
Зазначимо, що «Медуза» та «Дождь» вже заблоковані на території РФ.
Через російську агресію пошкоджені 264 лікарні, 13 із них знищені повністю – Ляшко
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну пошкоджені 264 заклади охорони здоров’я – про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі телемарафону 27 березня.
«З початку війни всього пошкоджено 264 заклади охорони здоров’я. Це як лікарні спеціалізованої медичної допомоги, так і амбулаторії сімейної медицини. 13 лікарень знищені повністю, вони вже відновленню не підлягають. На їхньому місці ми будемо будувати нові, ще гарніші, ще якісніші», – сказав міністр.
За його даними, обстріли пошкодили та вивели з ладу 65 автомобілів екстреної медичної допомоги.
«Шість медиків загинули, 18 мають тяжкі поранення, перебувають у лікарні, відновлюють своє здоров’я», – додав Ляшко.
Крім того, міністр нагадав, що пандемія коронавірусної хвороби, попри зниження уваги до неї, не завершилася. Наразі в лікарнях із COVID-19 перебувають 4 038 пацієнтів, які отримують, в тому числі, кисневу терапію.
Ляшко також розповів, що на час воєнного стану уряд скасував електронні направлення до лікарів. Відтак переселенці можуть звертатися до медиків за місцем перебування, в тому числі до сімейних лікарів.
«В умовах воєнного стану діє система самозвернення, тому спокійно звертайтеся й отримуйте медичну допомогу навіть у того сімейного лікаря, з яким у вас не підписана декларація. Якщо вам відмовляють у наданні медичної допомоги, не хочуть приймати з будь-яких причин, телефонуйте на гарячу лінію: 0-800-60-20-19», – закликав міністр.
Також він повідомив про нараду з міністрами охорони здоров’я країн Євросоюзу минулого тижня.
«Мене запевнили всі міністри про те, що українці отримують медичну допомогу безкоштовно в повному обсязі на території країн ЄС. Якщо є будь-які питання, звертайтеся до нашого посольства в тій країні, де перебуваєте», – порадив він.
За словами голови МОЗ, відомство також опікується організацією лікування хворих дітей і поранених цивільних за кордоном. Наразі 339 людей направлені на лікування в медичних закладах країн Євросоюзу.
У захоплених армією РФ Мелітополі та Бердянську зник український зв’язок – влада
У захоплених російськими військовими містах Запорізької області зник український зв’язок та інтернет. Про це розповіли журналістам у Запорізькій ОВА, повідомляє «Укрінформ».
«Доступ до інтернету та сотового зв’язку в Бердянському та Мелітопольському районах суттєво ускладнено. Окупанти намагаються перемкнути на російських операторів», – заявили в ОВА.
При цьому у військовій адміністрації нагадали, що можна спробувати підключитися до національного роумінгу, який дозволяє перемикатися між мобільними операторами і таким чином шукати той, який все ж працює.
Міська влада Бердянську вранці повідомила, що наразі в місті працюють тільки стаціонарні номери.
В «Укртелекомі» вранці заявляли, що зв’язок у Мелітополі вдалося відновити.
Денісова: російські військові проводять масову депортацію населення окупованих територій
Російські військові масово депортують громадян України з окупованих територій. Про це 27 березня повідомили у фейсбуці уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.
«Міністерство оборони окупанта рапортує, що з Херсонської області вже вивезено 90 тисяч громадян України, Молдови та РФ. Підставами для переміщення рашисти називають «звернення посольств та заявки, подані у військову комендатуру Херсона», – написала Денісова.
Тільки упродовж минулої доби з непідконтрольних Києву територій Донецької та Луганської областей вивезли понад 19,6 тисяч мирних жителів, зокрема 3300 дітей. Повідомила Денісова з посиланням на начальника Національного центру управління обороною РФ генерал-полковника Михайла Мізінцева.
За його словами, з України російськими військовими вже вивезено майже 440 тисяч мирних жителів, з них понад 91 тисяча – діти. Зокрема, з Маріуполя російською армією вивезено понад 98 тисяч осіб.
«Масштаби примусового переміщення співставні лише з депортацією, що проводилася Гітлером у ІІ Світову Війну. Країна-окупант цинічно та грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території. Звертаюся до Міжнародного комітету Червоного Хреста вжити всіх можливих заходів для сприяння у поверненні незаконно вивезених до РФ українців та відкриття безпечних гуманітарних коридорів з регіонів ведення бойових дій. Закликаю міжнародну спільноту ще більше тиснути на державу-окупанта для звільнення всієї території України від рашистської армії», – заявила омбудсмен.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих ситуацій Ірина Верещук раніше повідомила, що українська влада звернулася до Міжнародного комітету Червоного Хреста з вимогою отримати від Росії списки усіх примусово депортованих з Маріуполя громадян України.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Дружина Усика заявила, що їхній будинок у Ворзелі захопили російські військові
Будинок українського боксера Олександра Усика у Ворзелі, що під Києвом захопили російські військові. Про це повідомила дружина боксера Катерина, виклавши в інстаграмі відповідне повідомлення з одного з месенджерів.
Співрозмовник (чи співрозмовниця) Катерини Усик зазначив, що на території також розмістили танки та БТРи.
«Поживіть в моєму будинку. Недовго вам лишилося», – супроводжує викладену сторі коментар самої дружини боксера.
На початку березня Катерина Усик повідомляла, що їхній будинок у Ворзелі обстріляли.
Чемпіон світу з боксу у важкій вазі Олександр Усик майже місяць брав участь у збройному опорі агресії Росії в складі сил територіальної оборони, хоча має право не служити – як батько трьох дітей. Цього тижня він залишив Україну, щоб готуватися до матчу-реваншу з британцем Ентоні Джошуа. Українець переміг Джошуа у вересні 2021 року, а в червні знову зустрінеться з британцем.
Чехія заморозила активи російських олігархів на сотні мільйонів крон
Прага заморозила майно та рахунки російських олігархів, які потрапили під санкції через війну з Україною, на сотні мільйонів крон. Про це заявив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала в ефірі Чеського телебачення.
Фіала зазначив, що заморожені активи – це частина чужого майна. Завдаючи удару по будь-якій компанії, що належить російським бізнесменам з обмежувального списку, держава має забезпечити роботою співробітників, наголосив прем’єр. Він не виключив, що для подальшого виконання санкцій Чехії доведеться внести зміни до законодавства. Про націоналізацію підприємств, що належать російським олігархам, не йдеться.
За дотримання санкцій у Чехії відповідає фінансово-аналітичне бюро. Раніше цього тижня воно оголосило, що займається кількома випадками обходу обмежень. За даними бюро, деякі підприємці намагалися вивести зі своїх рахунків десятки мільйонів крон. Наразі цю справу розслідує поліція. Імена бізнесменів не називаються.
До війни Росії з Україною президент Чехії Мілош Земан був противником санкцій проти Москви. Незабаром після російського вторгнення на територію сусідньої країни Земан висловився за найжорсткіші заходи щодо Кремля. Фіала у розмові з Чеським телебаченням сказав, що радий тому, що керівництво держави у надзвичайній ситуації не мало розбіжностей.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Євросоюз запровадив кілька пакетів санкцій, які торкнулися великих російських компаній, а також російських чиновників, підприємців та банкірів.
Італія зокрема заморозила активи російських олігархів на суму понад 800 мільйонів євро. Центробанк Нідерландів заморозив російські активи на 200 мільйонів євро. Франція заморозила кошти Банку Росії на суму 22 мільярди євро.
У свою чергу, Держдума раніше запропонувала націоналізувати західні компанії, які пішли з російського ринку через військову агресію Росії щодо України. Російський президент Володимир Путін підтримав ідею запровадження зовнішнього управління на таких підприємствах. В уряд і прокуратуру Росії направили список із кількох десятків іноземних компаній, які оголосили про припинення або зупинення роботи в Росії, і тому можуть бути націоналізовані. До переліку, зокрема, увійшли Apple, IBM, IKEA, H&M, McDonald's, Microsoft, Porsche, Shell, Toyota та Volkswagen.
Через мілітаризацію російськими окупаційними військами зони відчуження Чорнобильської АЕС підвищується ризик пошкодження ізоляційних споруд над четвертим енергоблоком станції, де стався вибух у 1986 році. Про це йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ на 18:00.
У штабі попереджають, таке пошкодження призведе до потрапляння в атмосферу значної кількості радіаційного пилу та зараження не лише України, а й інших країн Європи.
«Окупаційні війська РФ ігнорують загрози та застереження та продовжують транспортувати і зберігати значну кількість боєприпасів в безпосередній близькості від атомної станції. Десятки тон реактивних снарядів, снарядів для ствольної артилерії, мінометних боєприпасів щодня транспортуються підрозділами Східного воєнного округу збройних сил Російської Федерації з бази тилового забезпечення, що розгорнута в Наровлянському районі Гомельської області Республіки Білорусь. Транспортний коридор загарбників проходить через місто Прип’ять та в кількох сотнях метрів від ізоляційних споруд атомної станції. Подальше зберігання боєприпасів здійснюється в сусідньому до міста Прип’ять місті Чорнобиль, що також знаходиться на незначній відстані від АЕС. В місті Чорнобиль окупантами розгорнуто тимчасовий пункт управління угрупуванням військ Східного воєнного округу, а також командний пункт 38-ї окремої мотострілецької бригади», – мовиться у повідомленні.
За інформацією Генштабу ЗСУ, російські військові дедалі частіше використовують старі та некондиційні боєприпаси, що підвищує ризик їхньої детонації навіть при завантаженні та транспортуванні.
«Факти такої самодетонації боєприпасів на російських військових складах та арсеналах є добре відомими та відбуваються регулярно», – наголошують у штабі.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Зокрема, ЧАЕС загарбники захопили в перший день вторгнення, 24 лютого.
Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».
В уряді також повідомили, що російські військові розграбували і знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в Чорнобилі вартістю шість мільйонів євро.
Окрім того, за даними Міндовкілля України, внаслідок бойових дій та підпалів військами РФ лісів і перелогів зони відчуження відбувається підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря.
Наступний раунд переговорів між Україною та РФ відбудеться у Туреччині – Арахамія
Наступний раунд переговорів між представниками України та Росії мають відбутися 28-30 березня у Туреччині. Про це у фейсбуці написав член української делегації та голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Він зазначив, що про зустріч домовлено сьогодні на черговому раунді перемовин у режимі відеоконференції.
«Деталі згодом», – додав Арахамія.
Раніше 25 березня представники України та Росії заперечили слова президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана про компроміс на двосторонніх переговорах.
25 березня президент Туреччини Реджеп Ердоґан заявив, що Україна готова погодитися на чотири вимоги росіян із шести, зокрема відмовитись від членства в НАТО й визнати російську мову як другу державну.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що консенсусу в переговорах із Росією наразі немає. Він вказав на розбіжності в позиціях: Україна вимагає припинення вогню, гарантій безпеки і відкидає будь-які компроміси щодо територіальної цілісності.
«Але Росія тримається за ультиматуми. Аби стимулювати більш конструктивний підхід, нам потрібні дві речі: більше санкцій та більше військової допомоги України», – заявив голова МЗС.
У Будапешті вшанували пам’ять загиблих у драмтеатрі Маріуполя
У Будапешті 27 березня вшанували пам’ять загиблих внаслідок російського авіаудару по Драматичному театрі у Маріуполі, де переховувалися містяни. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«Сьогогдні в Будапешті відбулася акція вшанування пам’яті загиблих у Маріуполі, де Росія влаштувала варварство, якого Європа не знала з часів Другої світової війни», – заявив Кулеба.
Акція відбулася біля меморіалу «Взуття на березі Дунаю», де вшановано пам’ять угорських євреїв, знищених нацистами: перед вбивством вони змушували людей знімати взуття.
«Сьогодні поруч із бронзовою скульптурою з’явилося 300 пар ношеного взуття. В пам’ять про щонайменше 300 жінок, дітей і людей похилого віку, яких вбила російська авіабомба, скинута нелюдами на сховище у Драматичному Театрі в центрі Маріуполя», – зазначив міністр.
На його думку, на таку акцію активістів надихнула промова президента України Володимира Зеленського, який згадував про це місце у своєму звернення до учасників саміту ЄС.
«Він закликав усвідомити, що звірства росіян в Маріуполі зараз, у 21 сторіччі, нічим не відрізняються від звірств нацистів у Будапешті в 1944-1945 роках. Цей заклик відгукнувся в серцях не лише українців, але і багатьох європейців та угорців. Меседж України простий. Європейські лідери з року в рік повторюють «Ніколи знову». Але історія вже повторюється, просто зараз, на наших очах. Тому зараз мало співчувати, потрібно конкретними справами довести, що справді «Ніколи знову». А для цього ми закликаємо партнерів: запровадьте ще більше ще жорсткіших санкцій, дайте Україні усю необхідну зброю, заженіть Росію в ще глибшу ізоляцію, підтримуйте Україну в усьому до самої нашої перемоги», – закликав глава МЗС України.
27 березня мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що місто перебуває під контролем Збройних сил України, а російські військові, які оточили місто, контролюють деякі околиці.
Він додав, що, за оцінками влади, Росія примусово вивезла на свою чи підконтрольну їй територію «від 20 до 30 тисяч» маріупольців.
Бойченко також заявив, що число загиблих у місті можна оцінити в «тисячі людей». Точної цифри він не навів.
Маріуполь перебуває в облозі від початку березня, за нього тривають бої. За даними влади Маріуполя, за час війни Росії проти України в місті загинули понад 2 тисячі людей, але багато хто може перебувати під завалами. У місті бракує води (ще на початку березня люди топили сніг, зараз і його немає), їжі, немає жодних комунікацій і зв’язку. Зруйновано 90% будівель. Місто перебуває у стані гуманітарної катастрофи, загиблих ховають у братських могилах.
Актор Шон Пенн закликав надати слово Зеленському під час церемонії вручення «Оскарів»
Американський актор Шон Пенн закликав надати слово президенту України Володимиру Зеленському під час церемонії вручення премії «Оскар», лауреатом якої він сам ставав двічі. Про це повідомляє CNN.
«Немає нічого кращого, що може зробити кіноакадемія, як надати йому можливість звернутися до усіх нас», – заявив Пенн.
Він додав: якщо цього не станеться, це буле «найсумніший момент в історії Голівуду».
На думку актора, це може стати висловленням протесту Американської кіноакадемії проти російської агресії в Україні.
«Я молюся, щоб так сталося. Якщо ж цього не відбудеться, коли повернуся, публічно розплавлю свою нагороду», – зазначив Пенн.
Американський актор закликав учасників церемонії бойкотувати її, якщо Зеленському не дадуть можливості виступити.
Церемонія вручення премії «Оскар» відбудеться в ніч з 27 на 28 березня (за українським часом).
В останні тижні президент України Володимир Зеленський онлайн виступив у парламентах багатьох країни, зокрема, США, Великої Британії та Ізраїлю.
Мінцифри: за програмою «єПідтримки» виплатили 17,9 млрд гривень
За програмою підтримки населення під час війни проти Росії «єПідтримка» вже виплатили 17,9 млрд гривень. Про це 27 березня повідомили у Міністерстві цифрової трансформації України.
У міністерстві нагадали, що послугу запустили 8 березня, а подати заявку на отримання коштів можна до 31 березня включно.
На сьогодні свої кошти вже отримали 2,7 млн українців.
«Послуга доступна для найманих працівників, за яких сплачується ЄСВ та ФОП усіх груп із населених пунктів, де активно ведуться бойові дії: Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Київська, Житомирська, Одеська, Волинська, Дніпропетровська та місто Київ», – зазначили у Мінцифри.
У своєму зверненні 26 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що за програмою «єПідтримка» людям, які втратили роботу через війну, виплатили загалом понад 20 мільярдів гривень.
7 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що уряд розробив план підтримки бізнесу на час війни, який звільняє від сплати низки податків на період воєнного стану і мінімум на рік після його завершення.
Крім того, за словами голови держави, відтерміновується сплата податків для всіх підприємств, які не спроможні їх заплатити.
Армія РФ застосувала заборонені касетні боєприпаси на Дніпропетровщині – прокуратура
Російські військові застосували заборонені касетні боєприпаси на Дніпропетровщині. Про це повідомили 27 березня у Офісі генерального прокурора України.
Зазначається, що Дніпропетровською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).
«За даними слідства, 27 березня 2022 року збройні сили РФ, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, здійснили заборонений реактивний артилерійський обстріл системою залпового вогню «Торнадо-С» одного з населених пунктів Криворізького району Дніпропетровської області. Ракета була оснащена забороненими касетними боєприпасами. В ході огляду місця подій правоохоронцями та працівниками вибухотехнічної служби виявлено та вилучено фрагменти ракети. Повна інформація щодо постраждалих та пошкодженої інфраструктури уточнюється. Будь-які військові об’єкти на даній території відсутні», – мовиться у повідомленні ОГП.
У прокуратурі наголосили, що подібні дії російської армії становлять пряму загрозу життю та здоров’ю цивільного населення та суперечать нормам міжнародного гуманітарного права.
«Прокурори продовжують вживати всі можливі та належні заходи для документування воєнних злочинів, вчинених представниками збройних сил Російської Федерації», – заявили в Офісі генпрокурора.
Перевірити цю інформацію з незалежних джерел наразі неможливо.
За даними Офісу генпрокурора України, від часу масштабного вторгнення військ Росії зареєстровано 2905 «злочинів за статтею 438 КК України – порушення законів та звичаїв ведення війни».
Російське масштабне військове вторгнення в Україну продовжується з ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території і називає це «спеціальною операцією», яка має на меті «демілітаризацію та денацифікацію».
Арестович повідомляє про «маленький, але контрнаступ» ЗСУ
Радник керівника Офісу президента України Олексій Арестович повідомляє 27 березня про контрнаступальні дії Збройних сил України на окремих напрямках.
«Протягом доби стан положення та характер дій противника українських військ не змінився, за єдиним маленьким виключенням – наші війська розпочали маленькі тактичні, але контрнаступальні дії на Сумській, Харківській областях, продовжують їх, відповідно, в Київській області і в Херсонській області. Тобто, ми йдемо в маленький, але контрнаступ», – наголосив він.
Арестович додав, що наразі російські війська вдаються до двох головних завдань на сході і півдні України.
«Перше – це оточити наші війська в зоні ООС, добити Маріуполь, і утримати оборону в районі Херсона на півдні, тому що ці питання пов’язані між собою. Якщо впаде оборона противника на півдні, то його становище навколо Маріуполя сильно погіршиться. Вони це розуміють, вони це роблять вони це офіційно заявили», – додав він.
За словами радника керівника Офісу президента України, дії військ РФ, з одного боку, дають українським військам «надію в районі Києва, Чернігова, Сумщини, Харківщини, що ми позбудемося тут ворога, виб’ємо його звідси». З іншого боку, українські військові не виключають можливого ускладнення ситуації навколо Маріуполя і зони ООС.
Арестович додав, що в Україні добре розуміють цю ситуацію і вживають відповідних заходів.
26 березня голова Сумської обласної військової адміністрації заявив про звільнення від російських військ міста Тростянця.
Міський голова Славутича на Київщині заявив 26 березня про окупацію міста військами Росії.
26 березня українські військові повідомили про зупинення підрозділів російських військ у напрямку на Бровари Київської області.
Маріуполь впродовж минулої доби був серед «найгарячіших точок» Донеччини, повідомили правоохоронці. Мер Маріуполя Вадим Бойченко перед цим заявив, що місто перебуває під контролем Збройних сил України, а російські військові, які оточили місто, контролюють деякі околиці.
Російські військові обстріляли меморіал жертвам Голокосту під Харковом – поліція
Російська армія обстріляла меморіал жертвам Голокосту в Дробицькому Яру під Харковом. Про це 27 березня повідомили у Національній поліції України.
«Попередньо, снаряди влучили в Менору і постамент. Поліція зафіксувала подію і продовжуватиме документувати воєнні злочини росії на території міста Харкова та області», – мовиться у повідомленні поліції.
Дробицький Яр – місце масового вбивства єврейського населення Харкова нацистами у Другу світову війну. Меморіальний парк і музей Дробицький Яр присвячені цим подіям.
«Сьогодні українців знищує російська армія – з важкого озброєння російські окупанти обстрілюють так звані «спальні райони», де немає жодного військового об’єкту, черги цивільних людей за гуманітарною допомогою, меморіальні комплекси, встановлені в пам’ять про жертв, які загинули від рук фашистів під час Другої світової війни», – заявляють українські правоохоронці
1 березня російська армія обстріляла телевежу в Києві, під час обстрілу постраждала також місцевість Бабин Яр. Тут німці масово розстрілювали євреїв, ромів та українців під час Другої світової війни.
МЗС Британії: санкції з Росії можуть зняти після виведення військ з України
Велика Британія може зняти санкції з Росії, якщо президент Володимир Путін виведе війська з України та зобов’яжеться «не здійснювати подальшої агресії». Про це заявила глава МЗС Британії ліз Трасс виданню The Telegraph.
Зокрема, за словами Трасс, йдеться про санкції проти російських банків, фірм і олігархів.
Вона наголосила, що Путін має погодитися утримуватися від майбутньої військової агресії, в іншому випадку Росії загрожуватиме швидке повернення санкцій.
Як зазначає видання, слова Трасс є першим офіційним підтвердженням, що Лондон може скасувати накладені на Росію жорсткі санкції у випадку мирного врегулювання війни між Росією та Україною.
24 березня Велика Британія додала кілька високопоставлених російських осіб і компаній до свого санкційного списку у той час, як прем’єр-міністр Боріс Джонсон пообіцяв посилити «економічний тиск» навколо президента РФ Володимира Путіна через неспровоковане вторгнення Москви в Україну.
Британський уряд заявив, що до санкційного списку внесені 59 фізичних і юридичних осіб, їхні активи заморожені, а також запроваджені обмеження на в’їзд.
До розширеного списку увійшли російські олігархи Євген Швідлер, фінансист Олег Тіньков і керівник найбільшого російського банку «Сбербанк» Герман Греф. Серед компаній, які зараз у списку, є «Газпромбанк», «Альфа-Банк» і державна судноплавна компанія «Совкомфлот».
США і їхні союзники запровадили проти Росії кілька пакетів економічних і фінансових санкцій після того, як вона розпочала війну проти України 24 лютого.