Обстріл села Станіслава на Херсонщині: загинули двоє чоловіків – ОГП
Внаслідок обстрілів збройними силами РФ села Станіслава на Херсонщині загинули двоє чоловіків. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора 27 березня.
«Пошкоджена інфраструктура та житлові будинки. Такі дії становлять пряму загрозу життю й здоров’ю мирного населення, суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, а саме ст. 51, 52 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, які прямо забороняють напади на цивільне населення та цивільні об’єкти», – йдеться у повідомленні.
За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розпочате кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України), наголосили в ОГП.
І додали, що «наразі правоохоронці вживають всі можливі та належні заходи для документування воєнних злочинів, вчинених представниками збройних сил Російської Федерації».
За даними Офісу генпрокурора України, від часу масштабного вторгнення військ Росії зареєстровано 2905 «злочинів за статтею 438 КК України – порушення законів та звичаїв ведення війни».
Управління Верховного комісара ООН із прав людини змогло підтвердити загибель 1081 і поранення 1707 цивільних людей через війну Росії проти України. Це дані від 24 лютого до півночі 24 березня. УВКПЛ ООН додало, що реальні цифри – «значно вищі», оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою, а багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження.
У Міноборони Росії заявили, що вдарили по Львову «високоточною зброєю великої дальності»
Міністерство оборони Росії підтвердило, що здійснило ракетний удар по Львову 26 березня. За словами речника відомства Ігоря Конашенкова, удари були завдані «високоточною зброєю великої дальності».
Ввечері 26 березня голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що російські війська завдали ударів по двох об’єктах Львова – нафтобазі та заводу. Влада Львова також повідомила про п’ятьох постраждали і серйозні пошкодження об’єктів інфраструктури.
У Командуванні Повітряних сил ЗСУ повідомили, що по Львову були випущені шість ракет. «Зрозуміло, чому саме Львів став нині мішенню Путіна. Це промовистий політичний ляпас президенту США, який саме в той час перебував у якихось 10 хвилинах польоту ракет окупантів від атакованого Львова», – йшлося в повідомленні.
Мер Львова Андрій Садовий ввечері 26 березня заявив, що зі Львова ще до 25 лютого вивели об’єкти мілітарної інфраструктури, тому «сьогодні агресор б’є по цивільних».
Він також додав, що ракети, які вдарили по Львову, були запущені з окупованого Севастополя.
Британська розвідка: війська РФ хочуть оточити українські сили на сході
Британська розвідка заявила, що просування російських військ на сході України свідчать про те, що Москва сподівається оточити українські сили на Донбасі.
«Схоже, що російські війська зосереджують свої зусилля на спробі оточення українських сил, які перебувають біля сепаратистських регіонів на сході країни, просуваючись із напрямку Харкова на півночі й Маріуполя на півдні», – повідомило Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки.
За повідомленням, поле бою на півночі України «залишається в основному статичним, а місцеві українські контратаки перешкоджають спробам Росії реорганізувати свої сили».
Раніше схожу заяву зробили в Пентагоні. Як повідомило агентство Reuters із посиланням на представника Міністерства оборони США, Росія змінила цілі своєї війни і націлена вже не на Київ, а на Донбас і має намір «відрізати» українські сили на сході.
25 березня в Міноборони Росії заявили, що будуть концентруватися на «повному звільненні Донбасу». Там додали, що «від початку» не планували штурму Києва і інших великих міст України, «але таку можливість не виключають».
Верещук: на 27 березня заплановані гуманітарні коридори з Маріуполя і Рубіжного
Станом на 27 березня погоджено два гуманітарних коридори для евакуації населення: з Маріуполя (Донецька область) і Рубіжного (Луганська область), повідомила віцепрем’єрка – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Із Маріуполя до Запоріжжя передбачається виїзд на власному автотранспорті, також погоджено централізовану евакуацію на автобусах з Бердянська до Запоріжжя. Місце збору – вулиця Мелітопольське шосе, 27 (біля міського спорткомплексу).
За словами Верещук, 15 автобусів мають бути відправлені за маршрутом із Запоріжжя.
«Час їхнього прибуття до місця зборів залежатиме від швидкості проходження блокпостів окупантів», – додала віцепрем’єрка.
Вона нагадала, що за адресою: вулиця Мелітопольське шосе, 87Б у Бердянську для маріупольців працює безкоштовна дозаправка.
У Луганській області погоджено евакуацію з Рубіжного до Бахмута. Вона відбуватиметься по вулицях Київська, Шкільна, Харківська, Сонячна, Слов’янська, Хлібозаводська, Шевченка, Сосюри і в районі залізничного вокзалу міста.
Як зазначила Ірина Верещук, рятувальники намагатимуться дістати людей зі сховища під руїнами хлібозаводу і зі сховища школи № 5.
«Ми працюємо над іншими маршрутами. Чую всі ваші звернення. Робимо все можливе, щоб окупанти припинили стріляти, дали змогу людям вибратися з підвалів, бомбосховищ та пропустили гуманітарний конвой», – цитує віцепрем’єрку пресслужба Офісу президента.
Напередодні через гуманітарні коридори в Київській, Донецькій і Луганській областях вдалося вивезти 5208 людей.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Генштаб ЗСУ: втрати військ РФ в Україні склали близько 16 600 осіб
Росія втратила у війні з Україною близько 16 600 своїх військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України 27 березня.
Крім того, серед втрат РФ:
- 582 танки
- 1664 бойових броньованих машин
- 294 артилерійських систем
- 93 РСЗВ
- 52 засоби ППО
- 121 літак
- 127 гелікоптерів
- 1144 одиниць автомобільної техніки
- 7 кораблів /катерів
- 73 цистерн з ПММ
- 56 БПЛА оперативно-тактичного рівня
- 21 одиниця спеціальної техніки
- 4 пускові установки ОТРК/ТРК.
«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – наголосили у Генштабі.
25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1351 російський військовослужбовець загинув, ще 3825 – зазнали поранень.
За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Луганський медуніверситет переїхав на Рівненщину – голова ОВА
Луганський державний медичний університет переїхав на Рівненщину у зв’язку з воєнними діями, повідомив голова Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.
«Для них уже знайшли приміщення. Керівництво та викладачі – в обласному центрі. Приймаємо і перших студентів. Працюємо і над переміщенням науково-технічної бази. Наразі навчання проходитимуть в дистанційному форматі. Практичні заняття відбуватимуться на базі медичних закладів області», – написав Коваль у телеграмі 27 березня.
Генштаб: ЗСУ відбили 7 атак на Донецькому і Луганському напрямках
Українські військові минулої доби на Донецькому і Луганському напрямках відбили сім атак російських військ, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
«Українськими воїнами знищено 8 танків, 8 одиниць броньованої та 3 – автомобільної техніки противника, один міномет. Втрати загарбників у живій силі уточнюються», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому вранці 27 березня.
У 32-у добу війни Росії проти України, за даними Генштабу, попри значні втрати, російське військово-політичне керівництво «не відмовляється від продовження злочинних дій».
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
Прокуратура: від початку вторгнення РФ в Україні загинули 139 дітей
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні загинули 139 дітей, щонайменше 205 – були поранені, повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора станом на ранок 32-го дня війни.
«Найбільше постраждало дітей у Київській – 65, Харківській – 45, Донецькій – 53, Чернігівській – 38, Миколаївській – 29, Луганській – 25, Запорізькій – 19, Херсонській – 21, столиці – 16, Житомирській – 15 та Сумській – 14 областях», – йдеться в повідомленні.
За даними ОГП, щоденні бомбардування та обстріли призвели до пошкоджень 733 закладів освіти, 74 з них зруйновані повністю. Найгірша ситуація у Донецькій, Харківській, Миколаївській, Сумській, Київській, Херсонській, Чернігівській областях та місті Київ.
«Ці дані не є остаточними, оскільки відсутня можливість огляду місць обстрілів в районах активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях», – додали в прокуратурі.
У Празі пройшла акція «Росіяни проти війни з Україною»
Декілька тисяч людей 26 березня зібралися в центрі столиці Чехії Праги на акцію «Росіяни проти війни з Україною». Люди тримали плакати з написами «Ні війні», «Росіяни проти Путіна», «Путін – це війна» російською, чеською та англійською мовами.
Учасники з біло-синьо-білими прапорами, що символізують російський антивоєнний протест, пройшли маршем центром міста – від площі Миру через Вацлавську площу до Староміської площі.
Там відбувся мітинг, на якому закликали зупинити бойові дії на території України. Учасники мітингу скандували «Путіна в Гаагу» та інші антивоєнні гасла.
У Білому домі пояснили слова Байдена про те, що Путін «не може залишатися при владі»
Представник Білого дому заявив, що слова президента США Джо Байдена про те, що російський президент Володимир Путін «не може залишатися при владі» не означають зміни в політиці Вашингтона.
«Президент мав на увазі, що Путіну не можна дозволити мати владу над своїми сусідами чи регіоном. Він не обговорював владу Путіна в Росії чи зміну режиму», – заявив чиновник, якого цитує агентство Reuters.
Тим часом, речник Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи слова Байдена, заявив: «Це не вирішувати Байдену. Президента Росії обирають росіяни».
Президент США Джо Байден у своїй великій промові у варшавському Королівському замку 26 березня звинуватив президента Росії Володимира Путіна у «незацікавленості» та «брехні» у відповідь на спроби Заходу вести «справжню дипломатію» щодо конфлікту.
«Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі», – сказав Байден, завершуючи свою промову за підсумками триденної поїздки до Європи.
Ткаченко: зафіксовано понад 100 випадків пошкодження об’єктів культурної спадщини в Україні
Міністерство культури й інформаційної політики зафіксувало і підтвердило вже понад 100 випадків пошкодження російськими військами об’єктів культурної спадщини в Україні, повідомив міністр Олександр Ткаченко.
«Повний масштаб поки оцінити дуже проблематично через відсутність повноцінного доступу до інформації на тимчасово непідконтрольних територіях. Російські окупанти зробили новий виклик для програми Велика реставрація. Але завдяки стягнутим із них репараціям (інакше і бути не може) та за міжнародної підтримки (якою ми продовжуємо заручатись) – будемо робити усе можливе для відновлення нашої культурної спадщини», – написав він ввечері 26 березня у телеграмі.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
ЗСУ: військові РФ випустили 6 ракет по Львову
Російські військові вдаються до «повітряного терору», запускаючи по українських містах десятки крилатих і балістичних ракет, заявили у Командуванні Повітряних сил Збройних сил України.
«Шість таких ракет російські окупанти сьогодні випустили по Львову, влучивши у базу зберігання пального і по території бронетанкового заводу. Втім, зрозуміло, чому саме Львів став нині мішенню Путіна. Це промовистий політичний ляпас президенту США, який саме в той час перебував у якихось 10 хвилинах польоту ракет окупантів від атакованого Львова», – йдеться в повідомленні.
У Командуванні ПСУ заявили, що зараз – «саме час» ухвалити рішення і «передати Україні сучасні зенітні ракетні комплекси західного виробництва, а також літаки F-15, F-16, або ж F-18».
«Щоб українські захисники неба на рівні билися із переважаючими силами противника, як у кількості, так і в технологічності озброєння. Ми самі закриємо небо, дайте нам трохи зброї», – заявили у ЗСУ.
Через те, що військові Росії «знизили авіаційну активність» у повітряному просторі України і завдають масованих ракетних ударів, Повітряні сили за добу 26 березня збили «всього один літак» РФ. Крім того, за повідомленням, знищено 12 БпЛА різних типів, п’ять крилатих ракет. Росія дані про збиття своїх повітряних об’єктів не коментує.
Ввечері 26 березня голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що російські війська завдали ударів по двох об’єктах Львова – нафтобазі та заводу. Влада Львова також повідомила про п’ятьох постраждали та серйозні пошкодження об’єктів інфраструктури.
Київ неодноразово просив НАТО закрити небо над країною, щоб зупинити бомбардування та авіанальоти російської армії. Однак на прохання «закрити небо» над Україною НАТО та особисто лідери більшості західних країн відповідають відмовою.
У Генштабі розповіли, де війська Росії «перейшли до оборони», а де – «встановили блокпости»
Російські війська продовжують вести повномасштабну збройну агресію проти України, втім, жодного з поставлених завдань повністю не виконали, але частково досягли успіху на окремих напрямках. Про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України наприкінці доби 26 березня.
У напрямку на Бровари Київської області підрозділи російських військ зупинені, повідомляють в Генштабі.
«Ворог вимушено перейшов до оборони, здійснює інженерне обладнання позицій. За результатами бойових дій в районах Лук’янівка та Рудницьке, підрозділи зі складу БТГр 30-ї окремої мотострілецької бригади зазнали значних втрат та відійшли у район населених пунктів Піски та Нова Басань. Для поповнення втрат озброєння і техніки відзначено висування колон у напрямках населених пунктів Великий Самбір, Дептівка, Голінка та напрямку на Дубов’язовку. Прикриття колон з повітря здійснювали вертольоти», – йдеться у повідомленні.
На в’їздах у місто Славутич на Київщині російські військові встановили блокпости, кажуть українські військові.
«Фіксуються заходи посилення охорони тилових районів і логістичних маршрутів, а також заходи з посилення адміністративно-поліцейського режиму на тимчасово зайнятій місцевості», – кажуть у Генштабі.
Російські військові не полишали впродовж минулої доби спроб блокування міста Чернігова силами окремих підрозділів зі складу 41-ї загальновійськової армії та 90-ї танкової дивізії Центрального воєнного округу, наголошують у Генштабі. І додають, що російська армія продовжувала обстріли житлових кварталів в районах Чернігова, Іванівки та Ніжина.
У напрямку на Слов’янськ російські війська діють силами до трьох БТГр, намагаються закріпитись в районах населених пунктів Кам’янка, Синичине, Суха Кам’янка; відзначається ведення наземної розвідки розвідувальними підрозділами у напрямку населеного пункту Барвінкове та, імовірно, у напрямку на місто Слов’янськ, додають українські військові.
Противник продовжує перегрупування та нарощування ударних угруповань, кажуть у Генштабі ЗСУ, для відновлення наступальних дій з метою виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей.
«Основні зусилля зосереджує на взятті під контроль населених пунктів Попасна, Рубіжне, виході до районів населених пунктів Вугледар, Новотроїцьке, а також захопленні міста-героя Маріуполя. В Рубіжному, за підтримки артилерії, здійснює утримання займаних позицій в північній та північно-західній частинах міста. В Попасній, за підтримки артилерії, намагався провести штурмові дії, успіху не мав, зазнав втрат. Мінометним вогнем, через відсутність взаємодії, здійснив обстріл власних позицій. У напрямку населеного пункту Красногорівка робив спроби розпочати штурмові дії. Успіху не мав. Зазнав втрат та відійшов», – пояснюють українські військові.
Російська армія продовжує здійснювати штурм Маріуполя, наносить авіаційні, артилерійські удари по об’єктах цивільної та військової інфраструктури: успіху не має, додають в Генштабі.
«За наявною інформацією, з метою вирішення проблем логістичного забезпечення окупаційних угруповань на території України розгорнуто до 9 батальйонів матеріально-технічного забезпечення та до 5 основних логістичних центрів», – йдеться в повідомленні.
За наявними даними, додають у Генштабі, проводиться перегрупування окремих підрозділів 35-ї загальновійськової армії Східного воєнного округу, які зазнали значних втрат в ході ведення наступальних дій.
«Декілька підрозділів відведено в район Чорнобиля з подальшим переміщенням на територію Білорусі для проведення заходів відновлення боєздатності. Не виключається, що після проведення зазначених заходів, перегрупування та посилення угруповання військ окупантами буде відновлено дії щодо блокування Києва із південно-західного напрямку», – зауважують українські військові.
«Говоримо окупантам одне: ідіть додому, поки ще можете ходити» – президент України
Президент України Володимир Зеленський 26 березня, наприкінці 31-го дня повномасштабного вторгнення Росії, у своєму зверненні до українського народу згадав окупований відсьогодні військами РФ Славутич.
«Вільний Славутичу, який загарбникам не підкорити! Сьогодні ми були всі разом з тобою – на твоїх вулицях, у твоєму протесті. І всі разом говоримо окупантам одне: ідіть додому, поки ще можете ходити. Російські загарбники увійшли у Славутич і зустріли там таку ж реакцію, як і на півдні нашої держави, як і на сході нашої країни», – зауважив глава держави.
Президент додав, що Україна єдина у прагненні жити вільно й незалежно.
«Кожен день нашої боротьби за Україну, кожен прояв нашого спротиву в усіх районах, куди окупанти поки що зайшли, доводять, що Україна – це сповнена життя держава, яка має історичне коріння та моральну основу на всій своїй території».
І наголосив, що відповідь російським військам буде тільки одна:
«Ненависть і презирство. І неминуче прийдуть наші Збройні сили України. Окупантам не допоможе нічого, що вони роблять. Відключення нашого телебачення й підключення камлання московських телеведучих, листівки з пропагандою, роздача рублів. Рублів, які й у Росії скоро прийматимуть на вагу, а не за номіналом. Не допоможе й підкуп маргіналів, яких окупанти шукають по всіх смітниках, щоб зображати нібито проросійську владу...»
Міський голова Славутича, представник «Слуги народу» Юрій Фомічев заявив ввечері 26 березня про окупацію міста російськими військами.
Перед тим голова Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк повідомив, що російські військові вторглися в місто Славутич і захопили міську лікарню. Також він додав, що жителі міста вийшли на проукраїнський мітинг з національною символікою. За його словами, російські військові відкрили вогонь у повітря, кидали світлошумові гранати, але жителі не розходились.
Славутич розташований на 200 кілометрів північніше від Києва, біля кордону з Білоруссю. Місто збудували спеціально для персоналу ЧАЕС одразу після аварії, і досі більшість його населення пов’язана з атомною галуззю.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія вже взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції.
Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».
Протиповітряна оборона збила 3 ракети у небі над Волинню – Погуляйко
У небі над Волинню сили протиповітряної оборони (ППО) ввечері 26 березня збили три ракети. Про це у телеграмі повідомив очільник Волинської ОВА Юрій Погуляйко.
«Щодо вибухів, які було чутно сьогодні близько 21:00 години. З повітряних цілей над територією Республіки Білорусь відбувся обстріл 4-ма ракетами. Три ракети з чотирьох були збиті у небі над Волинню», – йдеться в повідомленні.
Подробиці щодо четвертої невідомі.
Перед тим 26 березня Волинська ОВА повідомила, що за десять кілометрів від Луцька сили ППО збили безпілотний літальний апарат, не виключено, що це була ракета.
Ввечері 26 березня очільник Рівненської ОВА повідомив, що російські війська влучили в нафтобазу міста Дубна.
Дещо раніше цього ж дня голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що російські війська завдали ударів по двох об’єктах Львова – нафтобазі та заводу. Влада Львова також повідомила про п’ятьох постраждали та серйозні пошкодження об’єктів інфраструктури.
26 березня «cпрацювали всі погоджені гуманітарні коридори», евакуювали 5208 людей – Верещук
Віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук 26 березня ввечері повідомила про евакуацію за день 5208 людей.
- Донецька область: 331 маріуполець, за її словами, власним транспортом дістався Запоріжжя, а також 4 тисяч людей, яких вчора евакуювали з Бердянська.
«Через блокування автобусів на блокпості у Василівці сьогодні не могли проїхати маріупольці на приватному транспорті. Щиро сподіваюсь, що завтра вранці вони зможуть дістатися Запоріжжя», – зауважила Верещук.
- Київська область: евакуйовано 351 людину (з с. Плесецьке, Северинівка, Червона Слобода, Ситняки та Рожев – 289 осіб, ще 62 – з Бородянки).
- Луганська область: 526 людей з м. Рубіжне, Лисичанськ, Попасна, Сєвєродонецьк, Гірське та с. Нижнє дісталися Бахмута, додала віце-прем’єр, під час евакуації в зазначені міста було передано 80 тонн гуманітарної допомоги.
За словами Ірини Верещук, 26 березня «cпрацювали всі 10 погоджених гуманітарних коридорів».
Раніше міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих ситуацій Ірина Верещук і заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко повідомляли, що на 26 березня в Україні погоджено 11 гуманітарних коридорів.
Напередодні двома гуманітарними коридорами – з Маріуполя і Мелітополя – виїхала 7 331 людина, повідомила Ірина Верещук.
За даними Кирила Тимошенка, за тиждень із заблокованих міст гуманітарними коридорами евакуйовано 37 606 людей.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Обстріл Барвінкового на Харківщині: п’ятеро загиблих – прокуратура
26 березня близько 11:00 російські військові обстріляли місто Барвінкове у Харківській області. Загинули четверо українських військових та один цивільний житель. Кількість поранених встановлюється. Про це повідомляє Харківська обласна прокуратура.
«Внаслідок цього пошкоджено приміщення ліцею. Наразі ліквідовано пожежу приміщень навчального закладу», – йдеться в повідомленні.
У відомстві додали, що за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури слідчими СВ Управління СБ України в Харківській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
Управління Верховного комісара ООН із прав людини змогло підтвердити загибель 1081 і поранення 1707 цивільних людей через війну Росії проти України. Це дані від 24 лютого до півночі 24 березня. УВКПЛ ООН додало, що реальні цифри – «значно вищі», оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою, а багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження.
«Нарешті Тростянець звільнено» від військ РФ – Живицький
Голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький заявляє про звільнення від російських військ міста Тростянця.
«Офіційно. Нарешті Тростянець звільнено від орків! Дякую ЗСУ та всім причетним! Подробиці згодом», – йдеться у повідомленні.
«Сьогодні силами 93-ї бригади «Холодний Яр», за допомогою територіальної оборони і місцевих партизанів, місто Тростянець на Сумщині звільнили від російських окупаційних військ. «Холодноярцям» вдалося вигнати з місця «еліту» російських сухопутних військ – Кантемирівську танкову дивізію. Цьому передувало ураження командного пункту разом із керівним складом 96-ї окремої розвідувальної бригади ще в перші дні оборони Охтирки і боїв за Тростянець. Зазнавши низки невдач, російська армія втікала з Тростянця, лишаючи озброєння, техніку та боєприпаси, які 93-а бригада використає для звільнення інших українських міст від окупації», – йдеться у фейсбук-повідомленні цієї бригади.
Вдень 25 березня голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький повідомив, що тривають бої за звільнення міста Тростянець.
Російські військові окупували місто Тростянець Сумської області 1 березня 2022 року.
Міський голова Славутича заявляє про окупацію міста військами Росії
Міський голова Славутича, представник «Слуги народу» Юрій Фомічев заявив ввечері 26 березня про окупацію міста російськими військами. Крім того, він підтвердив загибель трьох жителів міста, однак зазначив, що не всіх ще обізнали.
«Так, Славутич – від сьогоднішнього дня в окупації. Ми стійко боронили наше місто. Три дні тому ми отримали ультиматум – здати без бою. Але наші військові, наша Нацполіція ухвалили рішення відстоювати місто. Вони не могли інакше... Наші сили були абсолютно нерівні. Коли ворог підійшов до міста, коли почались обстріли житлових кварталів, ми ухвалили рішення не прикриватися мирними жителями... Сьогодні місто окуповане, але ми заявили свою позицію щодо цього, ми заявили свою позицію до окупації, стосовно ворога, стосовно окупантів, які сьогодні в Славутичі. Все місто – ті, хто залишився, вийшли на вулицю з прапорами України, з гаслами, що Славутич – це Україна... І сьогодні Славутич залишається українським містом... Багато що зробити треба буде далі», – сказав Фомічев.
У Славутичі, додав він, комендантську годину, яка триває з 19:00 до 7:00, контролюють окупанти. Крім того, додав, російські військові обстежують будівлі на предмет наявності зброї.
У місті відновили видачу гуманітарної допомоги 26 березня, зауважив Фомічев. І додав, що наразі тривають переговори про гуманітарні коридори для охочих виїхати зі Славутича. Також, за його словами, центральна влада займається питанням обміну полоненими.
Дещо раніше цього дня мер Славутича, якого сьогодні викрали російські військові, але потім звільнили, повідомив, що війська РФ покинули центр міста і відійшли на околиці.
Перед тим голова Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк повідомив, що російські військові вторглися в місто Славутич і захопили міську лікарню. Також він додав, що жителі міста вийшли на проукраїнський мітинг з національною символікою. За його словами, російські військові відкрили вогонь у повітря, кидали світлошумові гранати, але жителі не розходились.
24 березня російські військовослужбовці обстріляли блокпост на в’їзді до Славутича та почали спроби захопити місто. 25 березня тамтешня міська рада закликала жителів не виходити з домівок, бо у місті працюють снайпери.
Славутич розташований на 200 кілометрів північніше від Києва, біля кордону з Білоруссю. Місто збудували спеціально для персоналу ЧАЕС одразу після аварії, і досі більшість його населення пов’язана з атомною галуззю.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія вже взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції.
Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».
Волинська ОВА: за 10 км від Луцька сили ППО збили безпілотник, не виключено – ракету
За десять кілометрів від Луцька сили протиповітряної оборони (ППО) збили безпілотний літальний апарат, не виключено, що це була ракета, повідомляє Волинська обласна військова адміністрація.
«За попередньою інформацією, орієнтовно за 10 км від Луцька силами ППО було збито БПЛА. Не виключено, що це могла бути ракета. Наразі інформація уточнюється. Повідомимо згодом», – йдеться в повідомленні.
11 березня під обстріл військ РФ потрапив аеродром у Луцьку, загинули четверо військовослужбовців і шестеро зазнали поранень. Пізніше Генштаб ЗСУ повідомив, що у Луцьку російськими бомбардувальниками Ту-95 були застосовані крилаті ракети.