Речник Путіна повідомив про виняток із рішення про торгівлю газом за рублі
Доручення президента Росії Володимира Путіна приймати оплату за російський газ за європейськими контрактами в рублях стосувалося лише компанії «Газпром», заявив 25 березня речник російського лідера Дмитро Пєсков.
Він відзначив, що ще один експортер російського газу, «Новатек», є приватною компанією, і «туди навряд чи може бути пряме доручення».
«Це директива «Газпрому». Це міжнародна компанія, де головним власником є держава, тому така директива «Газпрому» дана. Про «Новатек» президент нічого не говорив», – сказав Пєсков.
Відповідаючи на запитання, чи Росія продовжуватиме постачати газ до ЄС, якщо європейські країни відмовляться від оплати в рублях, речник Путіна сказав: «Протягом тижня, а точніше, фактично протягом чотирьох днів, «Газпром» має здійснити контракти і розробити прозору, зрозумілу систему, як це можна здійснювати технічно і логістично. Ця інформація буде доведена до покупців продукції «Газпрому», а далі подивимося».
У Маріуполі відкрили штаб «Единой России» – мерія з посиланням на маріупольців
У Маріуполі в приміщенні торговельного центру «Метро» відкрили штаб владної російської партії «Единая Россия». Про це 25 березня повідомляє Маріупольська міська рада із посиланням на жителів, які залишаються у місті.
«У штабі роздають партійні газети, агітують за Росію, а також видають картки мобильного оператора «Фенікс», який з 2014 року працює на окупованій території Донецька. Свій штаб російські окупанти називають гуманітарним», – зазначають вони.
З огляду на бойові дії редакція Радіо Свобода не може отримати незалежного підтвердження про свідчення людей
У Генштабі ЗСУ розповіли про ситуацію на різних напрямках фронту станом на полудень 25 березня
Військам РФ не вдалося досягти основних цілей широкомасштабної війни – блокади Києва і виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, повідомляє Генштаб ЗСУ станом на полудень 25 березня.
Водночас, згідно з повідомленням, частково російські війська «досягли успіху» зі створення сухопутного коридору між тимчасово окупованими Кримом та частиною Донецької області.
На Волинському напрямку війська РФ активних дій не проводили. Ймовірність залучення збройних сил Білорусі до агресії проти України «оцінюється як висока», каже Генштаб.
На Поліссі – без наступальних дій. Військові РФ зосереджують зусилля на обстрілах позицій ЗСУ в районах н.п. Нова Буда, Наливайківка, Озерщина. Відбувається переміщення підрозділів, логістичне забезпечення з метою закріпитися на захоплених рубежах. В районі Чорнобиля розгорнуто тиловий район (польовий табір) угруповання військ Східного військового округу.
На Сіверському напрямку війська РФ продовжують утримувати раніше захоплені рубежі, намагаються наростити угруповання та блокувати Чернігів. Не припиняють обстріли інфраструктури міста.
Просування у напрямку Броварів успіху не дало – війська РФ перейшли до оборони та намагаються закріпитися на зайнятих позиціях.
На Слобожанському напрямку – тривають спроби утримати позиції на підступах до Сум та Харкова. Не припиняється застосовання авіації та артилерії для знищення житлових кварталів міст.
У районі міста Ізюм відбулася спроба прориву оборони військ ЗСУ з півдня, в районі Кам’янки, – війська РФ зупинені в районі Тихоцького.
На Донецькому напрямку війська РФ продовжують відновлення втрат, перегрупування підрозділів з одночасним застосуванням вогню артилерії та авіації по інфраструктурі мирних міст.
На Таврійському напрямку, на тимчасово зайнятих територіях тривають «заходи з підготовки до встановлення окупаційної влади», зокрема силами підрозділів «Росгвардії». Проведено заходи з ізоляції залізничної станції Херсон.
«Противник нарощує корабельний склад флоту в акваторії Азовського моря. Зафіксовано прохід Керченською протокою у північному напрямку малого тральщика «Валентин Пикуль», ракетного катера «Набережные Челны» та двох десантних катерів», – розповіли у Генштабі ЗСУ.
Вперше папа Римський проведе акт посвяти Росії й України Богородиці
25 березня папа Франциск разом із єпископами всієї Католицької церкви вперше оголосить молитву про посвячення і доручення Росії та України Непорочному Серцю Богородиці. Що означає цей акт посвячення Росії, який вперше буде проведений понтифіком в історії Католицької церкви?
Кремль про можливе виключення Росії з G20: «нічого смертельного»
У Кремлі заявляють, що «нічого смертельного» не станеться, якщо Росію виключать із «Групи 20» найбільших економік світу.
«Формат G20 – важливий, але за нинішніх умов, коли більша його частина перебуває з нами в стані економічної війни, нічого смертельного не станеться, якщо ми залишимо формат», – цитують російські ЗМІ заяву речника президента Росії Дмитра Пєскова.
Він також звинуватив США у проведенні політики, спрямованої на «ізоляцію Росії».
Президент США Джо Байден напередодні в Брюсселі заявив, що, на його думку, Росію слід виключити з «Групи двадцяти».
«Моя відповідь – так», – сказав Байден, додавши, що остаточне рішення залежить від представників G20».
G20 – це група найбільших економік світу, метою якої є координація дій із найважливіших питань, що впливають на світову економіку.
Черговий саміт «Групи двадцяти» відбудеться наприкінці року в Індонезії.
У Харкові війська РФ обстріляли з «Градів» поліклініку, є жертви – голова ОВА
У Харкові російські війська обстріляли поліклініку, де видавали гуманітарну допомогу. Про це 25 березня повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Він також додав, що внаслідок цього обстрілу є жертви: постраждали 7 осіб, з яких 4 – померли.
«Очевидно, що ворог хоче посіяти паніку та перешкоджає отриманню гуманітарної допомоги. Вчора вдень російські війська так само обстріляли пункт видачі «Нової пошти», 6 осіб загинули, 17 – постраждали», – зазначив Синєгубов.
24 березня війська Росії завдали 44 удари по Харкову, зокрема, обстріляли центр міста ракетами «Калібр» із кораблів Чорноморського флоту РФ.
Росія: «АвтоВАЗ» оголосив про скорочення робочого часу своїх співробітників
Найбільший у Росії виробник легкових автомобілів, «АвтоВАЗ», оголосив про намір із 6 червня перевести на чотириденний робочий тиждень усіх працівників заводів у Тольятті та Іжевську. Про це йдеться у повідомленні на сайті компанії.
Цей захід запроваджується на три місяці «у звʼязку з прогнозом російського автомобільного ринку і значним дефіцитом поставок електронних компонентів», повідомили в компанії.
Для збереження рівня доходів співробітників керівництво АвтоВАЗу звернулося по підтримку до уряду Росії. За словами компанії, кошти на підтримку вже виділені.
Раніше цього місяця, в «АвтоВАЗі» заявили про намір відправити частину співробітників у так звану «корпоративну відпустку» у квітні – замість традиційної, яка припадала на літні місяці. Поясненням цього простою також була «тривала криза в постачанні електронних компонентів».
МОН: розробка механізму вступу-2022 перебуває на «фінальній стадії»
Міністерство освіти і науки заявляє, що розробка механізму вступу до вишів у 2022 році перебуває на «фінальній стадії».
«МОН спільно з Комітетом освіти, науки та інновацій ВРУ, освітянами, експертами і батьками в оперативному режимі працює над остаточним механізмом вступу у 2022 році. Його розробка перебуває на фінальній стадії, і вже найближчим часом він буде презентований», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому ввечері 24 березня.
У МОН нагадали, що Верховна Рада 24 березня ухвалила законопроєкт №7132, який дозволяє одноразову зміну алгоритмів вступу до університетів і складання ДПА.
«Держава, у першу чергу, висловила довіру педагогам, які в цьому навчальному році виставлять учням підсумкові оцінки без державної підсумкової атестації. Головним для нас є забезпечення максимальної безпеки учасників освітнього процесу. На жаль, це означає неможливість проведення зовнішнього незалежного оцінювання в традиційному форматі у 2022 році. Доступність вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти для всіх громадян України незалежно від місця їх перебування є нашим найвищим пріоритетом», – сказав міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
За його словами, завдяки цифровізації будуть створені «максимально безпечні» умови для учасників вступної кампанії, а під час офлайн-процедур будуть максимально дотримані безпекові протоколи.
Шкарлет додав, що заклади освіти мають докласти всіх зусиль, щоби вступна кампанія «пройшла на засадах доброчесності, а прагнення вступників були реалізовані на засадах максимальної прозорості».
28 лютого Міністерство освіти і науки повідомило, що через масштабне вторгнення російських військ в Україну очільник МОН Сергій Шкарлет підписав наказ, яким звільнив від проходження Державної підсумкової атестації учнів, що завершують здобуття початкової і базової загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році.
Фінляндія зупиняє залізничне сполучення з Росією
Залізнична компанія Фінляндії VR Group з 28 березня зупиняє рух поїздів Allegro, які курсують між російським Санкт-Петербургом і Гельсінкі.
«За рішенням уряду Фінляндії в понеділок, 28 березня, буде припинено рух поїздів Allegro. У неділю, 27 березня, з Гельсінкі до Санкт-Петербурга піде лише ранковий поїзд Allegro, а денний поїзд AE786 скасовується. У неділю обидва заплановані рейси прослідують із Санкт-Петербурга до Гельсінкі», – йдеться в повідомленні на сайті компанії.
«Досі ми продовжували використовувати Allegro відповідно до офіційних інструкцій, і ціль полягала в тому, щоб забезпечити безпечний проїзд для громадян Фінляндії. За ці тижні люди, які хотіли залишити Росію, встигли залишити країну. Тепер через санкції ми припиняємо послугу», – заявив директор із пасажирських перевезень VR- Group Ltd Топі Сімола.
На початку березня виробник поїздів Allegro, французька компанія Alstom, оголосила про зупинку всіх поставок до Росії. 22 березня Siemens також припинив контракт на постачання нових електропоїздів «Сапсан».
ЗСУ відкинули російські війська на 35 км на схід від Києва – британська розвідка
Українські війська повернули контроль над населеними пунктами на схід від Києва, а російські війська відступили в бік своїх розтягнутих на сотні кілометрів ліній постачання. Про це 25 березня повідомляє агенція Reuters із посиланням на оприлюднені владою Великої Британії дані розвідки.
Лінія фронту поблизу Києва була заморожена впродовж кількох тижнів, план Москви зі встановлення контролю над столицею України за кілька днів провалився. Але впродовж першого місяця бойових дій російські військові загрожували Києву з північного заходу та сходу.
«Українські контратаки та відхід російських сил… дозволили Україні повернути контроль над містами та оборонними позиціями на відстані до 35 км на схід від Києва», – йдеться у повідомленні.
У ньому сказано, що українські сили також, імовірно, спробують відтіснити російських військових на іншому напрямку, з північного заходу від Києва. Тим часом, на думку британських аналітиків, на півдні Росія все ще може планувати атакувати Одеський порт – після того, як припинила спроби взяти Миколаїв.
Українські військові також утримали місто Чернігів, обласний центр на північний схід від Києва, заважаючи просуванню росіян у напрямку столиці.
У нічному зведенні, на початку доби 25 березня, Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що противник може намагатися «вчергове відновити наступальні дії у напрямку на міста Бровари та Бориспіль з метою блокування столиці України, міста Києва, зі східного напрямку».
ЄС домовився про додаткове постачання скрапленого газу зі США, щоб зменшити залежність від РФ
Європейський союз і США оголосили про нову домовленість щодо додаткового постачання скрапленого газу в ЄС для того, щоб зменшити залежність Європи від російських енергоносіїв.
Сполучені Штати взяли на себе зобов’язання надати Євросоюзу додаткові 15 мільярдів кубометрів скрапленого газу цього року, при цьому обидві сторони прагнуть з часом збільшити поставки до 50 мільярдів кубометрів на рік, повідомляє Reuters.
«Ми прагнемо зменшити залежність від російських енергоносіїв і позбутися її… Ми, європейці, хочемо диверсифікуватися від Росії до постачальників, яким ми довіряємо, які є нашими друзями, які надійні», – сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на спільній пресконференції з президентом США Джо Байденом.
«Ця ініціатива зосереджена на двох ключових питаннях: по-перше, це допомога Європі якомога швидше зменшити залежність від російського газу, а по-друге – скорочення попиту Європи на газ загалом», – сказав Байден.
Напередодні лідери країн «Групи семи» (G7) оприлюднили заяву проти російського вторгнення в Україну за підсумками саміту в Брюсселі, в якій пообіцяли «здійснювати подальші кроки щодо зниження залежності від російських енергоносіїв».
Київ неодноразово закликав європейські країни відмовитися від російських енергоносіїв. Нещодавно про такий крок заявили Сполучені Штати та Велика Британія.
20 березня Німеччина підписала енергетичну угоду з Катаром на тлі прагнень зменшити залежність від російських поставок.
Росія забезпечує близько 40% попиту на газ Європейського союзу, близько третини цього газу проходить через Україну.
«Люди відчувають трупний запах». Чому від кримчан неможливо приховати війну Росії проти України
В українців, які тікають від війни до окупованого Росією українського Криму, забирають паспорти. На півострові відбулися одиночні протести проти війни з Україною. Поранених російських солдатів відправляють на лікування до Криму. Все це – із повідомлень Представництва президента України у Криму, які воно щодня публікує на своїй сторінці в соцмережах.
З початком повномасштабного російського вторгнення Росії в Україну 24 лютого – на тлі масованих атак і масових смертей – увага до того, що відбувається в окупованому Росією українському Криму, послабла. Проте щодня Представництво президента України у Криму робить свій інформаційний внесок у те, щоб про півострів не забували. Про те, що відбувається на півострові сьогодні, журналісти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії поговорили із заступницею постійного представника президента України у Криму Тамілою Ташевою.
Рубіжне під контролем України, військових РФ вдалося вибити з одного із флангів – Гайдай
Російським військам не вдається повністю зайняти місто Рубіжне на Луганщині, розповів в ефірі Радіо Свобода голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.
За його словами, обстріли не припиняються, Росія використовує авіацію.
«Вчора п’ять літаків літало над областю. Випускали ракети, скидали бомби. Один долітався, його збили. Решта... побачимо, скільки їм ще залишилося. Справа в тому, що нічого не виходить у російських військ. Вони не можуть повністю зайняти Рубіжне. Більше того, наші захисники позиційно з одного з флангів вже вибили їх, тому вони перейшли до своєї улюбленої тактики – нищити все на своєму шляху. Впевнений, що найближчим часом, будемо їх гнати назад», – розповів Сергій Гайдай.
Станом на ранок у Рубіжному – четверо нових загиблих цивільних, уточнив він.
Генштаб ЗСУ: втрати армії РФ в Україні перевищують 16 тисяч осіб
Росія втратила у війні з Україною близько 16 100 своїх військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України 25 березня.
Крім того, РФ втратила:
- 561 танк
- 1625 бойових броньованих машин
- 291 артилерійську систему
- 90 РСЗВ
- 49 засобів ППО
- 115 літаків
- 125 гелікоптерів
- 1089 одиниць автомобільної техніки
- 5 кораблів /катерів
- 72 цистерни з ПММ
- 53 БПЛА оперативно-тактичного рівня
- 18 одиниць спеціальної техніки.
«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – наголосили в Генштабі.
Масштабна війна Росії проти України триває 29-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України». І хоча Україна та Захід заявляють про суттєві втрати РФ у війні проти України, Росія називає значно менші цифри. Cвої дані Міноборони Росії оприлюднило один раз, 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.
Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.
Москва опинилася на межі розриву відносин із Болгарією після заяв посла Росії щодо війни
Президент Болгарії Румен Радєв назвав логічним кроком у нинішній ситуації відкликання посла Болгарії в Росії на консультації у відповідь на різкі та недипломатичні заяви російського посла Елеонори Митрофанової. Про це болгарський президент заявив 24 березня після участі в саміті НАТО у Брюсселі, передає болгарське видання «Дневник».
«Щодо заяв Митрофанової він повторив позицію уряду, що ніхто не має права привласнювати собі право виступати від імені болгарського народу», – ідеться в повідомленні.
Вторгнення в Україну посольство Росії в Болгарії супроводжувало випадами на адресу офіційної Софії, повідомляє російська служба Радіо Свобода. У фейсбуці дипломатичного представництва болгарське керівництво було назване «євроатлантичними прихвостнями», оскільки за його розпорядженням на другий день війни припинив мовлення телеканал RT, а незабаром і «Спутник». Згодом посол Митрофанова у відеопривітанні болгарам з приводу національного свята, Дня визволення від османського ярма, порівняла російсько-турецьку війну 1877–78 років, коли за сприяння російської армії Болгарія була відновлена на політичній карті Європи, з нинішньою війною проти, як вона висловилася, «нацистського київського режиму».
Голова уряду Кіріл Пєтков викликав посла на бесіду і дуже різко висловився з приводу такої аналогії. «Нашу подяку російському народу за звільнення не можна принизити шляхом порівнянь із сьогоднішньою братовбивчою війною в Україні», – наголосив Пєтков. Премʼєр наполягав також на тому, щоби посольство Російської Федерації не втручалося у внутрішню політику Болгарії.
Згодом Митрофанова в інтервʼю каналу «Россия 24» стверджувала, що болгарський народ не підтримує «ані риторику, ані дії свого уряду проти Росії». Глава російської дипломатичної місії поводиться в Болгарії як російський генерал-губернатор, заявила Атлантична рада Болгарії. У ЗМІ та громадських колах стали лунати заклики про висилку Митрофанової.
У негативний бік через воєнне вторгнення в Україну змінили своє ставлення до Росії 40% болгар, свідчать дані дослідження агентства Trend, проведеного в період з 5 до 12 березня. Тільки 16% вважають, що російське вторгнення виправдане, 61% дотримуються протилежної думки.
В Україні на 25 березня погоджені гуманітарні коридори з Маріуполя та Мелітополя – Верещук
В Україні на 25 березня погоджені два гуманітарних коридори для евакуації людей із Маріуполя (Донецька область) і Мелітополя (Запорізька область), повідомила віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
За її словами, з Маріуполя до Запоріжжя запланована евакуація тих, хто виїжджатиме на власному транспорті, також відбуватиметься централізована евакуація на автобусах із Бердянська.
«Зараз там перебуває 48 автобусів. Вони стоять на в’їзді до міста Бердянська. Ми зробимо все від нас залежне, щоб автобуси, заповнені нашими маріупольцями, сьогодні прибули до Запоріжжя», – сказала Верещук.
На в’їзді до Бердянська також перебуває бензовоз. За словами віцепрем’єрки, після його допуску в місто маріупольці зможуть дозаправити власний транспорт за адресами: просп. Східний, 4А та вул. Мелітопольське шосе, 87Б.
Крім того, погоджено евакуацію з Мелітополя до Запоріжжя. Місце збору – пожежна частина № 9.
За словами Верещук, автобуси з гуманітарною допомогою зранку заїхали в місто і після розвантаження будуть подані до місця збору для евакуації населення.
Напередодні вона повідомила, що протягом дня 24 березня спрацювали всі раніше погоджені гуманітарні коридори, ними вдалося евакуювати 3 343 людини. Зокрема, власним транспортом із Маріуполя до Запоріжжя дісталися 2 717 людей.
Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.
Частина «високоточних» російських ракет має коефіцієнт відмови 60% – дані розвідки США
Сполучені Штати вважають, що Росія зазнає 60% відмов під час застосування деяких ракет із точним наведенням, які використовуються для нападу на Україну, Про це агенція Reuters повідомляє з посиланням на трьох американських чиновників, обізнаних із даними розвідки.
Ці свідчення можуть пояснити, чому Росія не змогла досягти ураження основних цілей, наприклад, нейтралізації українських Військово-повітряних сил, попри очевидну перевагу проти значно менших Збройних сил України.
Офіційні особи США не надали доказів на підтримку оприлюдненої оцінки і не розкрили, що саме спричиняло високі показники відмов російських ракет. Агенція Reuters не змогла самостійно перевірити ці дані.
Кремль і міністерство оборони Росії наразі не відповіли на запит про коментар.
Такий високий рівень відмов може включати будь-які проблеми – від невдач під час запуску до того, що ракета не вибухнула при ударі.
Представники оборонного відомства США повідомили журналістам цього тижня, що, за оцінками Пентагону, Росія запустила понад 1100 ракет усіх видів від початку війни. Американські офіційні особи досі не сказали, скільки з них уразили цілі.
Сполучені Штати вважають, що Росія запустила крилаті ракети повітряного базування з російського повітряного простору на початку цього місяця, коли вона атакувала українську військову базу поблизу польського кордону (ідеться про Міжнародний центр миротворчості та безпеки, Яворівський полігон). Один із американських високопосадовців повідомив Reuters, що під час цієї атаки коефіцієнт відмови був особливо високим. За даними української влади, внаслідок того удару загинули 35 людей, а радник керівника Офісу президента Олексій Арестович заявляв, що з 30 запущених ракет на територію бази влучили лише вісім, решта не спрацювали або були збиті силами української протиповітряної оборони.
Військові РФ пропустили гуманітарну колону в Мелітополь – мер
Російські військові пропустили гуманітарну колону до окупованого ними Мелітополя, повідомив мер міста Іван Федоров.
«Вчора ввечері, о 19:00 вони не пустили гуманітарний конвой на в’їзді до Мелітополя… Пустили лише сьогодні вранці», – повідомив він у відеозверненні вранці 25 березня.
За словами Федорова, зараз колона перебуває в пожежній частині, де розвантажують речі першої необхідності для мелітопольців: зокрема, медикаменти, харчі, засоби особистої гігієни.
На зворотному шляху з Мелітополя в Запоріжжя автобуси з колони зможуть забрати близько 350 людей, додав мер.
Федоров повідомив, що охочих виїхати є більше, і висловив сподівання на те, що такі гуманітарні конвої будуть регулярні.
Напередодні мер повідомив, що гуманітарна ситуація в Мелітополі погіршується.
«Такого ніхто в світі не робив». Як ЗСУ вдалося знищити корабель РФ біля Бердянська
В Україні вже понад місяць триває війна. Росія після повномасштабного вторгнення продовжує обстріли, Україна продовжує оборонятися і нищити російських сили, наголошують у Генштабі. ЗСУ повідомили 24 березня про одну з успішних (для багатьох несподіваних) операцій українських військ – знищення російського десантного корабля в порту Бердянська, що зараз перебуває під контролем окупаційних сил. Про успіхи ЗСУ та поразки Росії, до чого готуватися Україні у війні з РФ? Про це журналісти проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» поспілкувалися з керівником військових програм українського Центру глобалістики «Стратегія ХХI» Павлом Лакійчуком.
Австралія і Японія запровадили нові санкції проти Росії й Білорусі через війну в Україні
Австралія і Японія запровадили нові санкції через вторгнення Росії в Україну, повідомили представники влади двох країн.
Австралія внесла до чорного списку «російських пропагандистів і розповсюджувачів дезінформації». У цьому списку 22 особи, зокрема, під санкції потрапили головна редакторка російського державного телеканалу RT Маргарита Симоньян, телеведучі Тигран Кеосаян і Ольга Скабеєва. Загалом Австралія запровадила проти Росії близько 500 санкцій.
Крім цього, МЗС Австралії оголосило про нові санкції проти Білорусі: обмеження наклали на Олександра Лукашенка, його дружину Галину та сина Віктора.
«Уряд Білорусі на чолі з Лукашенком продовжує надавати стратегічну підтримку Росії та її збройним силам у їхньому нападі на суверенітет та територіальну цілісність України», – пояснила голова австралійського МЗС Маріс Пейн.
Японія ввела санкції проти 80 компаній і 25 фізосіб, у чорному списку опинилися речник президента Росії Дмитро Пєсков, його дружина Тетяна Навка та їхні діти Єлизавета і Микола. До списку також додані родичі секретаря Ради безпеки РФ Миколи Патрушева і першого заступника керівника адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка.
У список компаній, проти яких запроваджені санкції, потрапили: Міаський автозавод, суднобудівний завод «Вимпел», Амурський суднобудівний завод, виробник електроніки «Байкал Електронікс», виробничий комплекс «ПО «Стрела», машинобудівний завод «Звезда» та інші. Загалом у чорному списку Японії 101 прізвище і 130 організацій із Росії.