Генасамблея ООН схвалила резолюцію з вимогою захисту цивільних в Україні
Генеральна асамблея ООН ухвалила необов’язкову резолюцію з вимогою захисту цивільного населення та громадянської інфраструктури в Україні та негайного припинення війни.
Резолюцію, схвалену 24 березня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, підтримали 140 країн в асамблеї, яка складається з 193 членів. Чотири країни – Сирія, Білорусь, Північна Корея та Еритрея – приєдналися до Росії у голосуванні проти, а 38 країн утрималися.
Резолюція «вимагає негайного припинення бойових дій Російської Федерації проти України, зокрема будь-яких нападів на громадянське населення та цивільні об’єкти».
Документ також наполягає на захисті цивільних осіб, медичного персоналу, гуманітарних працівників та журналістів.
Аналогічна резолюція, що не має обов’язкової сили, від 2 березня вимагала від Росії негайного припинення застосування сили. Цю резолюцію підтримала 141 країна.
Постійний представник США в ООН Лінда Томас-Грінфілд охарактеризувала голосування 24 березня як «вражаючий успіх». Вона сказала, що нинішня резолюція звертається до «єдиної людини, яка здатна зупинити насильство, це – Володимир Путін».
У резолюції Росія розкритикована за створення «жахливої» гуманітарної ситуації після того, як місяць тому вторглася до України.
«Галя з підвалу», колишній замполіт та «мер-самозванець»: гауляйтери півдня України
Російські сили продовжують проводити таку собі окупацію влади на півдні України, в містах, які вони взяли під свій військовий контроль. Це відбувається шляхом викрадень чинних мерів та призначення інших з місцевих колаборантів. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов'я» зібрали дані про колаборантів, зокрема Мелітополя, Бердянська та Нової Каховки (Херсонська область), яку вони мають вагу в регіоні та як до них ставиться місцеве населення.
Бердянськ
В окупованому Бердянську вже ширяться повідомлення про буцімто нового голову міста. Такий собі Олександр Сауленко заявив, що він тепер виконуватиме обов'язки мера.
Запорізька поліція здійснює розслідування за фактом колабораційної діяльності в Бердянську. На сайті відомства сказано, що 21 березня до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області надійшла інформація про те, що у мережі інтернет опубліковане відео з особою, яка представляється як Сауленко Олександр Федорович.
Чоловік повідомляє, що бере на себе обов’язки тимчасового виконувача обов’язків голови міста Бердянська. Тим самим, за повідомленням поліції, чоловік проголошує, що буде здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
У повідомленні поліції Запорізької області вказано, що за даним фактом розпочато досудове розслідування за статтею «Колабораційна діяльність» Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади.
Далі читайте тут
Серед військ РФ шириться пропаганда про необхідність закінчити війну до 9 травня – Генштаб ЗСУ
У Генеральному штабі Збройних сил України стверджують, що серед російських військ, які вторглися в Україну, нині поширюється пропаганда про необхідність закінчення війни до 9 травня.
«За наявною інформацією, серед особового складу збройних сил Російської Федерації постійно проводиться пропагандистська робота, яка нав’язує думки, що війну необхідно завершити до 9 травня 2022 року», – йдеться в повідомленні.
Підтвердити це твердження з інших джерел немає можливості.
Водночас Генштаб вказує, що наразі «у терміновому порядку ворог вживає заходів для відновлення боєздатності військових частин повітряно-десантних військ, що зазнали критичних втрат як в живій силі, так і в бойовій техніці».
Також штаб каже, що у «невизнаній придністровсько-молдавській республіці російськими кураторами місцевої влади поширюються чутки про втягування Придністров’я у війну з Україною».
«У місті Докучаївськ Донецької області окупантами створено фільтраційний табір для цивільних осіб, які намагаються залишити Маріуполь. Із затриманими людьми каральні органи ФСБ РФ проводять так звані фільтрувальні заходи. В районах населених пунктів Кремінна та Рубіжне зафіксовано факти насильної евакуації окупантами громадян України та вивезення їх на територію Воронезької області», – вказує Генштаб ЗСУ.
Українські військові підсумовують, що у Харківській області російська батальйонно-тактична група зі складу 59-го танкового полку Західного військового округу, яка діяла у напрямку Харкова, потрапила під вогонь української артилерії – зведеному підрозділу завдано значних втрат у живій силі та техніці.
На закритому засіданні ВР розглянула понад 20 законопроєктів
24 березня Верховна Рада провела закрите пленарне засідання, під час якого розглянула 24 законопроєкти.
Зокрема, народні депутати запровадили кримінальну відповідальність за публікацію інформації про переміщення Збройних сил України та за нецільове використання гуманітарної допомоги.
Окрім того, встановили покарання для осіб, які допомагають державі-агресору та обмежили для них доступ до посад державного та місцевого рівнів.
Також парламентарі на час воєнного стану спростили набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та процедуру присвоєння спеціальних звань поліції.
На пленарному засіданні також проголосували і за низку питань, пов’язаних з військовослужбовцями: зокрема врегулювали соцзахист для ветеранів війни та пенсії для членів сімей колишніх військовослужбовців, у тому числі добровольців, загиблих (померлих) під час участі в АТО/ООС.
Окрім того, Рада розширила перелік посадовців, яким може надаватись державна охорона, а також скасувала кримінальну відповідальність у випадках добровільної здачі зброї, бойових припасів, вибухових речовин або пристроїв
Спікери парламентів України, Естонії, Латвії та Литви закликали закрити небо над Україною – заява
Спікери парламентів України, Естонії, Латвії та Литви Руслан Стефанчук, Юрі Ратас, Інара Мурнієце та Вікторія Чміліте-Нільсен закликали міжнародну спільноту негайно закрити небо над Україною. Така вимога міститься у спільній заяві керівників законодавчих органів України та країн Балтії, підписаної в Києві у четвер.
«Заява закликає міжнародну спільноту негайно створити заборонену для польотів зону над Україною, щоб запобігти масовим жертвам серед мирного населення», – йдеться в повідомленні на сайті українського парламенту.
Спікери парламентів також підтримали прискорення членства України в ЄС і продовження політики відкритих дверей НАТО.
Крім того, вони запропонували міжнародній спільноті запровадити повне торговельне ембарго проти Росії, закликали країни збільшити постачання зброї, необхідної Україні для перемоги у війні, яку розпочала Росія.
Повідомляється, що підписанти заяви наголошують на необхідності напрацювання шляхів відбудови України та комплексного плану допомоги для відновлення економіки.
СБУ виявила керовану Росією ботоферму, псевдоволонтера та проросійське злочинне угруповання
Служба безпеки України виявила керовану Росією ботоферму, проросійське організоване злочинне угруповання та псевдоволонтера, який знижував обороноздатність української армії, повідомила пресслужба за підсумками роботи минулої доби.
За даними СБУ, «боти» розпалювали ворожнечу та ненависть в Україні: використовуючи sim-карти українських операторів, вони масово розсилали українцям анонімні повідомлення.
У СБУ зазначають, що встановили усіх причетних до цього осіб та проводять у них обшуки.
«Зловмисники задіяли спеціальне телекомунікаційне обладнання, що розміщувалось у Києві, Дніпрі, Одесі, Вінниці. Керував їхньою діяльністю уродженець столиці, який наразі переховується за кордоном. Він найняв близько 20 осіб, які працювали у вказаних регіонах», – повідомляють у СБУ.
Також українські спецслужби нейтралізували проросійське злочинне угруповання, учасники якого, за даними СБУ, «підбурювали українських військових до антидержавних дій».
«Його організатор – місцевий авторитет на прізвисько «Футболіст». Наприкінці лютого він втік до Ростова, де його зустріла ФСБ. За вказівкою російських спецслужб він переформатував «роботу» угруповання: закликав не допомагати ЗСУ та сприяти диверсійним групам. А після свого повернення обіцяв налагодити співпрацю з окупантами та захистити кожного», – зазначають у Службі безпеки.
Верещук повідомила про перший повноцінний обмін полоненими з РФ у форматі 10х10
Віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій України Ірина Верещук повідомила у четвер, що відбувся перший повноцінний обмін військовополоненими – Україна повернула 10 військовослужбовців в обмін на 10 військових РФ.
«Сьогодні, за наказом президента Зеленського, відбувся перший повноцінний обмін військовополоненими. В обмін на 10 захоплених у полон окупантів ми витягнули 10 наших військовослужбовців», – повідомила Верещук у фейсбуці.
Крім того, вона повідомила про обмін цивільними.
«Сьогодні відправили до РФ 11 цивільних російських моряків, яких врятували із затопленого судна біля Одеси. У результаті цього обміну додому повертаються 19 українських цивільних моряків із рятувального судна «Сапфір», які були захоплені окупантами при спробі забрати наших військових з острова Зміїний», – додала Верещук.
За її словами, за умовами обміну, сам рятувальний корабель також буде повернутий Україні і відправлений до порту в Туреччині.
В ефірі інформаційного телемарафону Верещук зазначила, що звільнені з полону українців будуть вдома вже «сьогодні-завтра».
«Зараз вони вже повертаються у безпечне місце, до своїх рідних. 19 наших моряків і 10 військовослужбовців вже сьогодні-завтра будуть вдома. Але залишилося дуже багато людей, у тому числі і з острова Зміїний...», – сказала Верещук.
Напередодні в інтерв’ю Суспільному мовленню Верещук казала, що українська влада сподівається «найближчим часом» обміняти українських військових, взятих у полон на острові Зміїний на російських моряків. Українські військові раніше захопили 11 російських моряків, яких Київ готовий віддати в обмін на захисників Зміїного, вказувала Верещук.
США, ЄС і «Група семи» запровадили санкції проти депутатів Держдуми та оборонних компаній Росії
Сполучені Штати спільно з Європейським союзом та країнами «Групи семи» запровадили санкції проти депутатів Державної думи та оборонних підприємств Росії. Про це 24 березня йдеться на сайті Білого дому.
Під санкціями опинилися понад 600 фізичних та юридичних осіб. Серед них — голова «Сбербанку» Герман Греф, олігарх Геннадій Тимченко та його компанії, 17 членів правління «Совкомбанку» та 48 оборонних підприємств, які виробляють військову техніку, що використовується під час бойових дій в Україні.
Також обмеження стосуються угод із золотом із боку Центробанку. «Будь-яка угода із золотом, повʼязана з Центральним банком Російської Федерації, підпадає під дію чинних санкцій», – ідеться в повідомленні.
Тиждень тому ЄС запровадив четвертий пакет санкцій проти Росії за бойові дії в Україні. Активи заморозили девʼяти компаніям і 15 особам, які причетні до постачання військової техніки або російських державних ЗМІ. Також обмеження наклали на ввезення до Росії предметів розкоші – преміальних автомобілів, побутової техніки, коштовного каміння, предметів мистецтва тощо. Крім того, Брюссель заборонив прямо чи опосередковано імпортувати до ЄС російські залізо та сталь.
Президент Росії Володимир Путін оголосив про початок «спеціальної воєнної операції» проти України вранці 24 лютого. З різким засудженням дій Росії виступили США, члени НАТО та Євросоюзу, а також багато інших країн, які згодом запровадили проти Москви санкції.
НАТО продовжить надавати підтримку Україні – заява саміту
НАТО має і надаватиме подальшу підтримку Україні, повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ на пресконференції за результатами позачергового саміту глав держав та урядів країн НАТО у Брюсселі у четвер.
«Сьогодні лідери НАТО погодилися, що ми маємо і надаватимемо подальшу підтримку Україні. Ми продовжимо покладати безпрецедентні витрати на Росію. Ми посилимо стримування та оборону союзників», – сказав Столтенберґ.
Лідери країн НАТО домовилися, зокрема, зміцнити безпеку країн-членів Альянсу в Центральній та Східній Європі – у Румунії, Болгарії, Угорщині та Словаччині будуть розміщені нові бойові групи Альянсу.
Столтенберґ заявив, що НАТО допомагатиме Києву зброєю та обладнанням, а Росію попередив про наслідки можливого використання хімічної зброї чи будь-якої іншої зброї масового ураження.
«Ми занепокоєні, частково тому, що ми бачимо риторику, і ми бачимо, що Росія намагається створити привід, звинувативши Україну, США, союзників по НАТО в підготовці використання хімічної та біологічної зброї. Ми бачили раніше, що цей спосіб звинувачення є способом створити привід для того, щоб зробити це самим», – сказав генсекретар НАТО.
За його словами, альянс надасть Україні допомогу у сфері кібербезпеки та обладнання для захисту України від біологічних, хімічних, радіологічних і ядерних загроз.
Столтенберґ заявив, що союзники, як і раніше, виступають проти подальшої ескалації конфлікту, не спрямовуватимуть в Україну війська і не вводитимуть безпольотну зону. Він наголосив, що це загрожує прямим зіткненням військ НАТО та Росії. Раніше Польща пропонувала відправити в Україну миротворчу місію, але ця пропозиція на саміті активно не обговорювалася.
На запитання, чи Україна отримає від озброєння, про яке раніше попросив президент України Володимир Зеленський, Столтенберґ сказав, що не розкриватиме деталі.
Номінований у доларах фондовий індекс Росії впав на 9%. Ринок відкрився вперше після початку війни
Номінований у доларах російський фондовий ринок РТС на першій після кількатижневої паузи торговій сесії впав на 9%. Натомість номінований у рублях індекс «Мосбіржі» показав зростання більш як на 4%, свідчать дані торгів.
Певну частку покупок становили так звані «байбеки», коли компанія сама викуповує свої акції за зниженою ціною. Ще одним активним покупцем став Центробанк, який отримав на викуп акцій російських компаній 1 трильйон рублів із «Фонду національного добробуту».
Фахівці відзначили, що компанії-експортери виглядали набагато краще, ніж компанії, орієнтовані на внутрішній ринок. Це пояснюють заявою російського президента Володимира Путіна, що тепер іноземні покупці російських товарів купуватимуть їх виключно за рублі. Першим таким товаром став газ. На тлі рішення зміцнився рубль, курс переступив «психологічну» позначку 100 рублів за долар. Вартість американської валюти на біржі за добу знизилася зі 103 до 96 рублів, європейської – зі 110 до 106 рублів.
Із парламентської фракції ОПЗЖ продовжують виходити депутати: ще мінус 5
Із фракції «Опозиційна платформа – За життя» продовжують виходити депутати: 24 березня під час закритого засідання Верховної Ради про таке рішення оголосили Валерій Гнатенко, Ігор Кісільов, Олександр Лукашев, Володимир Мороз та Наталія Приходько.
15 березня стало відомо, що зі складу фракції «Опозиційна платформа – За життя» вийшли чотири депутати: Ігор Абрамович, Тетяна Плачкова, Вадим Столар та Олександр Фельдман.
У коментарі Радіо Свобода Вадим Столар зазначив, що заяву на вихід з фракції написав ще 24 лютого, а Олександр Фельдман пояснив, що його рішення було зумовлене тим, що політичні заяви ОПЗЖ суперечать реальності, і він цього не поділяє.
У ОПЗЖ Радіо Свобода тоді повідомили, що вважають вихід депутатів із фракції наслідком переформатування влади всередині неї.
«Це – відповідь депутатів-утікачів на те, що політрада під головуванням Бойка на період воєнного часу підпорядкувала керівнитво фракції та партії під тих, хто залишився в Україні», – так у коментарі Радіо Свобода відреагував на вихід колег із фракції член ОПЗЖ Нестор Шуфрич, додавши, що має на увазі насамперед Вадима Столара та Ігоря Абрамовича.
Вадим Столар такі закиди заперечує. Ігор Абрамович на запитання Радіо Свобода про це не відповів.
У ОПЗЖ також наголосили, що «депутати, які виявили слабкість, зрадили своїх виборців та товаришів, будуть виключені з партії».
Більшість депутатів міськради Енергодару склали свої повноваження – мер міста
В місті Енергодар, поряд з яким розташована Запорізька АЕС, більшість депутатів міськради склали свої повноваження, повідомив мер міста Дмитро Орлов.
За його словами, про складання сповноважень заявили депутати від фракцій «Слуга народу», «Європейська солідарність», «За Майбутнє», «Нова політика» та частина депутатів «ОПЗЖ».
Точну кількість депутатів, які склалаи повноваження, Орлов не назвав.
«Це непросте, але виважене рішення депутати різних фракцій пояснюють неможливістю сумлінно та ефективно, в рамках чинного законодавства України, виконувати свої обов’язки. Саме в такі умови вони поставлені зараз, через місяць після початку війни. Для недопущення використання їхніх голосів під примусом – для створення будь-яких незаконних «народних республік» на території м. Енергодар під керуванням країни-агресора, а саме така тенденція з боку окупантів прослідковується в місті в останні дні, кожним особисто було ухвалене таке рішення», – повідомив Дмитро Орлов.
У Києві 650 укриттів мають Wi-Fi – КМДА
У Києві 650 укриттів у Києві підключено до Wi-Fi. Як повідомив керівник цифрової трансформації Києва, заступник голови КМДА Петро Оленич, це майже 70% отриманих заявок.
«Оформлення заявки для підключення доступне в міському застосунку «Київ цифровий» та на офіційній платформі», – повідомили у КМДА.
Раніше влада столиці повідомляла про отримання пристроїв глобальної супутникової системи Starlink, яку запустила компанія SpaceX для забезпечення високошвидкісним супутниковим доступом в інтернет у місцях, де він недоступний.
Великий десантний корабель (ВДК) «Орськ» Чорноморського флоту РФ, про знищення якого зранку 24 березня повідомили українські військові моряки, був пришвартований до сьомого причалу морського порту Бердянська, повідомляє кореспондент Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода).
На території порту немає цивільних, співробітників змусили залишити територію порту після того, як туди зайшли російські військові. За свідченнями кореспондента, «від першого потужного вибуху в деяких будинках, розташованих на ближніх вулицях до порту, вибило шибки, вибух відчувався в приватних будинках на відстані понад кілометр від порту».
Українські військові також повідомили, що ще двома кораблями, які на момент ураження «Орська» перебували в акваторії порту, командують колишні українські військові моряки, які після окупації Криму в 2014 році зрадили присязі.
«Командир ВДК «Саратов» капітан 2 рангу Володимир Храмченков, колишній командир СДК «Кіровоград» українських ВМС, у 2014 році зрадив присязі та перейшов на бік окупантів. Його «товариш» капітан 2 рангу Павлов Юрій Вікторович, командир ВДК «Новочеркаськ», на момент зради був старшим помічником командира ВДК «Костянтин Ольшанський». Сьогодні ж усі ми бачили, як кораблі накивали п’ятами з порту Бердянська. На «Саратові» пожежа, здетонував БК. На «Новочеркаську» 3 загиблих та 3 поранених», – ідеться в повідомленні Військово-морських сил Збройних сил України, яке наразі неможливо перевірити.
Керівник моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко вважає, що після вибуху та пожежі порт Бердянська якийсь час не зможе функціонувати у повному обсязі.
«БДК «Орськ», зважаючи на все, затонув або притоплений. Швидше за все, щонайменше кілька днів порт не зможе приймати судна. Місце вибуху – 7-й та 8-й причали. Обробка танкерів з нафтопродуктами та індустріальними мастилами проводиться на причалі №7. Тобто якщо вибухом пошкоджено резервуари з нафтою або резервуари для мастил, то можна говорити, що якийсь час не функціонуватимуть причали № 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Теоретично можуть залишитися неушкодженими причали 1 та 2. Вхід до гавані знаходиться між північно-західним краєм хвилелому і мілиною з глибинами менш як пʼять метрів», – пояснив Андрій Клименко.
У порту Бердянська, який перебуває під контролем російських військових, знищений російський десантний корабель «Орськ». Про це зранку 24 березня повідомили Військово-морські сили ЗСУ. Повідомлення доповнене кадрами фото- та відеофіксації ураження обʼєкта. На інших доступних у соцмережах відеокадрах видно, як від корабля, який палає поруч із причалом, віддаляються ще два кораблі.
Куди зник Шойгу? У Кремлі прокоментували тривалу відсутність на публіці міністра оборони Росії
Кремль прокоментував зникнення міністра оборони Сергія Шойгу з публічного простору.
«У міністра оборони зараз багато клопоту. Йде спеціальна військова операція. Звичайно, зараз не зовсім час для медійної активності, це цілком зрозуміло», – заявив у четвер речник президента Росії Дмитро Пєсков.
Як передають російські ЗМІ з посиланням на Пєскова, Шойгу сьогодні на нараді Володимира Путіна з Радою безпеки доповів про перебіг «спецоперації» в Україні. Було викладено відео, на якому Шойгу розмовляє з Путіним по відеозв’язку. Автентичність такого відео перевірити неможливо.
Востаннє очільник міноборони Росії з’являвся у новинах 11 березня, повідомило напередодні видання «Агентство». Через тиждень на «Першому каналі» з’явився сюжет з його участю, але там використовувався запис від 11 березня. Цього ж дня вийшла остання новина із Шольгу на сайті міністерства оборони. До зникнення Шойгу з’являвся у пресі кілька разів на день, стверджує «Агентство». Видання повідомляє, що в оточенні Шойгу не виключають, що можуть мати місце проблеми із серцем.
Різке скорочення публічної діяльності 66-річного міністра оборони збіглося в часі із невдачами російської армії на війні проти України.
Росія намагається взяти штурмом місто-супутник Чорнобиля – «Енергоатом»
Російські війська намагаються взяти штурмом місто-супутник Чорнобиля – Славутич. Про це 24 березня повідомляє державне підприємство «Енергоатом».
«Триває обстріл українських блокпостів із боку загарбників. Є чергова загроза артилерійського обстрілу», – йдеться у заяві компанії.
Про спроби російських військ захопити Славутич 24 березня повідомили також і в Генштабі ЗСУ.
13 березня ремонтна бригада «Укренерго» відремонтувала високовольтну лінію електропередачі, яка живить Чорнобильську АЕС та місто Славутич. Але згодом вона була знову пошкоджена російськими військовими.
«Новий етап терору»: МЗС закликає світ відреагувати на примусове вивезення Росією жителів Маріуполя
МЗС України назвало новим етапом російського терору проти Маріуполя примусове вивезення вцілілих від бомбардувань військ РФ жителів на територію РФ.
«В особливій небезпеці опинилися 15 тисяч мешканців Лівобережного району Маріуполя, яких російські окупанти нині силоміць змушують виїхати на російську територію. Загарбники відбирають у людей паспорти та інші документи, що засвідчують особу. За наявною інформацією, російська армія примусово депортувала до російських фільтраційних таборів вже близько 6 тисяч маріупольців, аби використати їх як заручників для політичного тиску на Україну. Паралельно збройні сили Росії обстрілюють евакуаційні колони, які намагаються виїхати із Маріуполя на неокуповану територію України. Російські війська продовжують утримувати гуманітарний конвой автобусів, який кілька днів тому прибув за маріупольцями із Запоріжжя», – йдеться у заяві МЗС України.
Українські дипломати називають дії Росії грубим порушенням законів і звичаїв ведення війни та норм міжнародного гуманітарного права.
«Ми закликаємо світових лідерів, які сьогодні зібралися в Брюсселі на саміти НАТО, «Групи семи» та ЄС, вжити термінових заходів, аби врятувати життя мешканців Маріуполя та інших українських міст, які опинилися в негуманній облозі російської армії. Міжнародна спільнота має ухвалити нові жорсткі санкції проти РФ, аби зупинити її смертоносну воєнну машину, а також припинити будь-які бізнес-зв‘язки з російськими компаніями задля припинення фінансування війни Росії проти України», – йдеться в заяві.
Раніше сьогодні у Маріупольській міській раді повідомили про примусове вивезення тисяч маріупольців на територію Росії. За даними влади, під незаконну депортацію потрапили майже 15 тисяч місцевих жителів, вже вивезено до РФ понад 6 тисяч людей. За інформацією міськради, загарбники в ультимативній формі людей сідати в автобуси, також є повідомлення про вилучення паспортів та інших документів, що засвідчують особу.
«Вивезених людей спочатку доправляють до так званих фільтраційних таборів, звідки перерозподіляють у різні віддалені міста Росії», – розповіли у міськраді.
У Маріупольській міськраді заявили, що останні 20 днів загарбники блокують евакуаційну колону та не дають змоги безпечно врятувати людей. Росія заявляла, що то українська сторона перешкоджає евакуації.
Повноваження Столтенберґа на посаді генсекретаря НАТО продовжать на рік – ЗМІ
Норвезькі ЗМІ повідомляють, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ залишиться на посаді ще на рік і не піде у відставку 30 вересня, як планувалося, – через війну Росії проти України.
Норвезька телекомпанія TV2 і щоденна газета Dagens Naeringsliv 24 березня з посиланням на неназвані джерела повідомили, що всередині Альянсу існує «повна згода» щодо такого рішення.
Столтенберґ, кваліфікований економіст, який також колись був прем’єр-міністром Норвегії, після відходу з посади генсекретаря НАТО мав очолити норвезький центральний банк. Він погодився завершити свій термін у Брюсселі, перш ніж обійняти нову посаду приблизно 1 грудня.
24 березня, коли Столтенберґ прибув до штаб-квартири Альянсу для проведення позачергового саміту, він відмовився відповідати на запитання про можливе продовження терміну його повноважень у НАТО.
«Я залишу це рішення на розгляд 30 лідерів [НАТО]», – сказав Столтенберґ журналістам.
Вторгнення Росії в Україну місяць тому спровокувало найбільший військовий конфлікт у Європі з часів Другої світової війни, що призвело до того, що Альянс почав переосмислювати свою оборонну політику.
Водночас на прохання вищого керівництва України «закрити небо» над країною для російських військових літаків НАТО та особисто лідери більшості західних країн відповідають відмовою, заявляючи, що не хочуть втягувати альянс у війну з Росією.
ВООЗ зафіксувала 64 напади на медустанови за місяць війни Росії проти України
Всесвітня організація охорони здоров’я зафіксувала 64 атаки на медичні установи в Україні з часу повномасштабного вторгнення Росії, повідомила ВООЗ у своєму пресрелізі, дані в якому актуалізовані станом на 22 березня.
Організація підтверджує 15 смертей і 37 поранень унаслідок цих атак і «найрішучіше засуджує ці напади».
«Напади на охорону здоров’я є порушенням міжнародного гуманітарного права, а також тривожно поширеною тактикою війни – вони руйнують критичну інфраструктуру, але, що ще гірше, вони руйнують надію, – сказав д-р Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні. – Вони позбавляють і без того вразливих людей турботи, яка часто є питанням життя чи смерті. Медзаклади і медпрацівники не є – і ніколи не повинні бути – мішенню».
Близько 1000 медичних закладів знаходяться поблизу ліній конфлікту або перебувають у змінених зонах контролю. Наслідок цього – обмежений доступ або відсутність доступу до ліків, закладів та медичних працівників – означає, що лікування хронічних захворювань майже припинилося.
Держсекретар США Ентоні Блінкен і – окремо від нього – голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель – 17 березня звинуватили Росію у скоєнні воєнних злочинів в Україні.
Блінкен сказав, що погоджується з оцінкою президента США Джо Байдена, який назвав президента Росії Володимира Путіна «воєнним злочинцем».
Частковий відступ в Ізюмі, пауза в бік Волині, наступ на Донбасі – ЗСУ про маневри військ РФ
У Генеральному штабі Збройних сил розповіли, якими станом на денні години четверга, 24 березня, є тактика і маневри російських військ у їхній війні проти України.
На Волинському, Поліському, Сіверському напрямках війська РФ вимушено відмовилися від ведення наступальних дій, здійснюють перегруповування військ та утримання раніше зайнятих рубежів. Ведеться розвідка.
«Підрозділи збройних сил Республіки Білорусь продовжують залучатися до прикриття окремих ділянок білорусько-українського кордону», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється про спроби блокувати Чернігів та захопити місто Славутич.
На Слобожанському напрямку триваж блокування Сум загарбниками. У напрямку на Харків активних дій немає – основні зусилля військ РФ зосереджені на руйнуванні цивільної інфраструктури міста.
На Ізюмському напрямку – без успіху, є втрати серед російських військових, вони відступили в район південної частини міста.
На Донецькому напрямку війська РФ ведуть наступальні дії, щоб вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей.
На Південнобузькому напрямку російські військові займають оборону для відновлення боєздатності, поповнення боєприпасів та ПММ.
«Російські загарбники здійснюють призов офіцерів запасу, осіб рядового та сержантського складу з числа військовозобов’язаних. Зберігається практика залучення найманців, набір яких здійснюють російські приватні військові компанії... На тимчасово зайнятих ворогом територіях фіксуються непоодинокі випадки вилучення вантажних автомобілів та спеціальної сільськогосподарської техніки у приватних підприємців та фермерів», – йдеться в повідомленні.