Вдома краще: Чи повернуться українці до рідних міст після війни?
Закордонні відрядження, подорожі, відвідини розкиданих по світу знайомих для багатьох українців були основними причинами виїжджати за кордони своєї держави. Віднедавна, а саме з 24 лютого, в переліку з‘явилась ще одна причина – війна. Мільйони людей, переважно похилого віку, а також жінки з дітьми були змушені тікати, аби вберегтися від нападу Росії.
Вони зірвались зі своїх теплих постелей і рушили у дорогу, не знаючи, де ночуватимуть наступного дня, і чи він для них взагалі настане.
Хтось їхав до знайомих або рідних, хтось – просто подалі від війни, загрози життю, гуманітарної катастрофи.
Західні країни гостинно прийняли до себе вимушених переселенців.
Найбільше їх прибуло до Польщі, Угорщини, Словаччини та Молдови, однак, багато хто подався далі на Захід.
Далі читайте тут
Війна в Україні на супутникових знімках: руйнування у Маріуполі і затоплені землі під Києвом
Супутникові знімки, зроблені компанією Maxar Technologies 22 березня, показують руйнування і пожежі у заблокованому й обстрілюваному російською армією Маріуполі. А ще – підтоплені землі та населені пункти на північ від Києва. Підтоплення почалося внаслідок підриву дамби 26 лютого, що також виконувала функції автомобільного мосту, у місці впадіння річки Ірпінь у Дніпро.
Супутникові фото дивіться тут
Цього тижня запланували засідання ВР, місце і час не розголошується – Корнієнко
Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко повідомив, що парламент цього тижня збереться на засідання. Місце і час не розголошується задля безпеки, сказав він в ефірі національного телемарафону.
Корнієнко повідомив, що депутати мають намір розглянути питання податкової і митної реформ для спрощення ввезення гуманітарних вантажів, товарів першої необхідності, продуктів харчування, палива; відповідальності за некоректне поводження з гуманітаркою; законопроєкт щодо посівної; про відповідальність за оприлюднення пересування військової техніки тощо.
На запитання, щодо подальшої роботи «ОПЗЖ» в парламенті з огляду на заборону її з боку РНБО на час воєнного стану Корнієнко сказав: «Ми працюємо над законопроєктом, який би включав призупинення реєстрацій таких партій і давав би відповідь на питання, що робити виборцям місцевих рад».
Корнієнко додав, що «ОПЗЖ» зможе брати участь у голосуванні.
«Будемо шукати рішення, взивати до моральних сторін цього питання. Як можна в парламенті представляти заборонену партію, ну, це для мене теж питання, будемо адресувати його колегам», – сказав Корнієнко.
20 березня президент Володимир Зеленський повідомив, що Рада національної безпеки і оборони вирішила зупинити на час воєнного стану діяльність низки партій:
- «Опозиційна платформа – За життя»
- «Партія Шарія»
- «Наші»
- «Опозиційний блок»
- «Ліва опозиція»
- «Союз лівих сил»
- «Держава»
- «Прогресивна соціалістична партія України»
- «Соціалістична партія України»
- партія «Соціалісти»
- «Блок Володимира Сальдо»
Зеленський додав, що Міністерство юстиції отримало доручення невідкладно вжити заходів щодо заборони діяльності цих політичних сил.
Попереднє засідання Верховна Рада проводила 15 березня.
Кличко повідомив про обстріл парковки на Подолі у Києві: 1 людина загинула, 2 – поранені
Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що у середу російські війська здійснили черговий обстріл у Києві.
«Ворог продовжує обстрілювати столицю. Буквально нещодавно обстрілу зазнала парковка торгового центру в Подільському районі. Одна людина загинула, двох постраждалих госпіталізували», – повідомив Кличко у фейсбуці.
Чи є руйнування, і наскільки масштабні, мер Києва не вказав. Столичні рятувальники наразі також нічого не повідомляють.
Сьогодні у Києві внаслідок обстрілу російськими військами були пошкоджені торговий центр, приватні будинки і багатоповерхівка у Святошинському та Шевченківському районах, четверо людей травмовані.
Генштаб про війська РФ: зірвані терміни наступу, крадіжки палива та «гумдопомога» під дулом
У Генеральному штабі Збройних сил прозвітували про ситуацію, пов’язану з вторгненням російських військ станом на вечір 28-го дня вторгнення в Україну.
«Росія, зірвавши всі терміни наступальної операції, продовжує розглядати можливість оточення окремих угруповань військ ЗСУ для висування чергових ультиматумів під час переговорного процесу. Водночас російські окупанти в порушення норм міжнародного гуманітарного права не припиняють вогнем артилерії, ударами ракет та авіації цілеспрямоване знищення інфраструктури міст, а хаотичне мінування місцевості та знищення сільськогосподарської техніки ставить під загрозу початок посівної кампанії в окремих регіонах України», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу:
На Волині, Поліссі, Сіверщині й Таврійському напрямку дії військ РФ змін не зазнали;
На Слобожанському напрямку, в місті Вовчанськ, російські військові організовували показову роздачу так званої «гумдопомоги» місцевим мешканцям під особистий підпис та за наявності паспорта громадянина України;
На тимчасово зайнятих територіях Запорізької області через проблеми з логістичним забезпеченням війська РФ намагаються поповнити запаси палива шляхом його вилучення у цивільного населення та аграріїв;
«Сили оборони України продовжують боронити Україну як на землі, так і в повітрі, поступово звільняючи її від російських окупантів», – підсумовує Генштаб ЗСУ.
Україна отримала 50 автомобілів швидкої допомоги з-за кордону – МОЗ
Україна отримала 50 машин швидкої допомоги від міжнародних партнерів, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.
«Автівки Mercedes мають високу прохідність, відповідний рівень захисту та обладнання, необхідне для порятунку життя в умовах бойових дій. «Швидкі» дозволяють евакуювати до 4 поранених одночасно», – зазначають у відомстві.
У МОЗ додають, що машини передадуть для потреб Збройних сил України. Частину автівок вже доставлено в регіони, де тривають активні бойові дії.
З початку вторгнення РФ Україна отримує гуманітарну, військову та іншу допомогу від країн Заходу для протистояння загарбникам.
Путін доручив перевести в рублі оплату за російський газ на експорт «недружнім» країнам
Президент Росії Володимир Путін доручив перевести у рублі платежі за газ для «недружніх країн». Про це, як повідомляють російські агенції ТАСС та «Інтерфакс», він заявив на нараді з урядом.
«Ухвалено рішення в найкоротший час реалізувати комплекс заходів щодо переведення оплати – почнемо з цього – нашого природного газу, що постачається до так званих «недружніх країн», за російські рублі», – сказав Путін.
За його словами, «недружні країни»-покупці газу за тиждень мають визначити «порядок операцій із придбання рублів на внутрішньому ринку РФ».
Розпорядження Путіна означає, що покупці російського газу в Європі повинні будуть для оплати поставок купити на російському ринку рублі і ними сплатити поставки.
7 березня Росія внесла до списку «недружніх» 50 країн – це, зокрема, країни Євросоюзу, Великобританія, Канада, США, Японія, Швейцарія та інші. До списку потрапили країни, які запровадили проти Росії санкції через вторгнення в Україну.
Так, країни Заходу заборонили ввезення в РФ євро та долара, а також заморозили російські резерви у доларах та євро. Також багато російських банків були відключені від системи міжнародних розрахунків SWIFT, що ускладнило розрахунки в іноземній валюті. Через це Росія опинилася в ситуації нестачі готівкової валюти і була змушена запровадити обмеження на продаж валютної виручки експортерами та на зняття готівкових доларів та євро із вкладів у російських банках.
Як відреагують на нинішню ідею Володимира Путіна з оплатою постачання газу в рублях покупці в Європі наразі невідомо. Частково ситуацію може пом’якшити те, що в багатьох країнах ЄС «Газпром» працює через свої дочірні компанії, яким буде легко оплачувати постачання в російській валюті. Також багато країн зараз реалізують програми з повної відмови від російських нафти та газу – нові заходи оплати можуть спонукати їх прискорити реалізацію цих програм.
Російські війська знищили Художній музей у Маріуполі – міськрада
Російські війська знищили у Маріуполі Художній музей імені Архипа Куїнджі, де зберігалися оригінали картин всесвітньо відомих художників, повідомляє у середу міська рада.
«Оригіналів робіт Архипа Куїнджі на момент обстрілу в музеї не було – там залишалися лише копії авторства Андрія Яланського й Олександра Ольхова. Водночас у музеї зберігалися оригінали робіт інших художників – Івана Айвазовського, Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Михайла Дерегуса та інших. Їхня доля наразі невідома», – зазначає влада Маріуполя.
«Нам побажали «доброго пути» і обстріляли з мінометів». Врятовані з Маріуполя. Історія четверта
За її даними, фонд музею налічував приблизно 2 тисячі експонатів: серед них – твори живопису, декоративно-ужиткового мистецтва, графіки та скульптури.
Під час наступу російських військ у районному центрі Іванків Київської області згорів історико-краєзнавчий музей, де зберігалося близько двох з половиною десятків робіт всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко.
У Львові волонтери намагаються врятувати історичну та культурну спадщину від російської агресії: будівлі «одягають» у риштування і бляху, а твори мистецтва виносять у сховища.
Чому Путін б’є по національних святинях і символах України?
9 березня Міністерство культури та інформаційної політики України оголосило про збір інформації щодо пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими військами на території України.
Скабєєвій і Кисельову загрожує довічне ув’язнення, їх оголосять у міжнародний розшук – СБУ
Слідчі Служби безпеки України розслідують кримінальне провадження щодо ведучої каналу «Росія-1» Ольги Скабєєвої та директора державного агентства «Росія сьогодні» Дмитра Кисельова. Їх підозрюють у посяганні на територіальну цілісність та недоторканність України. Обом фігурантам загрожує довічне позбавлення волі.
Лондон запровадив санкції проти ще однієї групи чиновників, бізнесменів і пропагандистів РФ
«Ці особи давно перебувають у полі зору Служби безпеки. Але основою даного кримінального провадження стали їхні останні дії та заклики щодо війни в Україні. Зокрема, в ефірі російської мультимедійної онлайн-платформи «Смотрим» Скабєєва та Кисельов публічно закликали до зміни меж території України. Вони свідомо виправдовують війну РФ проти нашої країни», – наголошують в СБУ.
У відомстві також додають, що обом фігурантам уже повідомлено про підозру українською та російською мовами і незабаром їх оголосять у міжнародний розшук.
ЄС запровадив санкції проти «медійних осіб» Кремля і бізнесменів
«Це означає, що обоє пропагандистів будуть закриті на території РФ, а якщо захочуть виїхати хоч в одну із цивілізованих країн – їх одразу затримає Інтерпол», – наголошують у СБУ.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн 27 лютого повідомила про рішення Євросоюзу заборонити трансляцію російських державних медіа RT (раніше Russia Today) та Sputnik на території ЄС. Також ЄС запровадив персональні санкції проти 26 «медійних осіб» і бізнесменів, близьких до Кремля, в тому числі Скабєєвої.
Відеоплатформа YouTube 11 березня розширила міжнародне блокування російських державних медіаканалів після того, як спочатку заборонила їх лише в Європі після нового вторгнення Москви до України.
«Ми очікуємо від вас лідерства» – Зеленський звернувся до парламенту Франції
Президент України Володимир Зеленський звернувся до парламенту Франції. В ефірі інформаційного телемарафону він заявив, що очікує від Франції лідерства, яке б змусило Росію шукати миру.
«Ми вдячні Франції за допомогу. Ми вдячні за зусилля президенту Макрону, який виявив справжнє лідерство. Ми постійно спілкуємося з ним, координуємо деякі наші кроки. Українці бачать, що Франція також цінує свободу, як це було завжди. І ви захищаєте її. Ви пам’ятаєте, що таке свобода, рівність та братерство. Кожне з цих слів для вас наповнене силою. Тому ми очікуємо від вас, від Франції, від вашого лідерства, що ви зможете зробити так, щоб Росія шукала миру, щоб завершила цю війну проти свободи, проти рівності, проти братерства, проти всього, що зробило Європу єдиною», – заявив Зеленський.
Також він запропонував Франції стати одним із гарантів безпеки.
«Потрібні гарантії, шо безпека буде непохитною, а війни справді не буде. І в цілому війни будуть неможливими. Ми створюємо таку систему гарантій, нову систему безпеки, в якій Франція, я вірю, матиме провідну роль», – сказав Зеленський.
Також він визнав, що 24 лютого після вторгнення Росії в Україну було знищено діалог у «нормандському форматі» (Україна, Росія, Німеччина та Франція).
«Правди не знайшлося у кабінетах, тому зараз доводиться її шукати та відвойовувати на полі бою», – сказав Зеленський.
Президент України наполіг, що нині потрібен новий санкційний пакет проти Росії з боку Франції.
«Французькі компанії мають піти з російського ринку – Renault, Auchan, Leroy Merlin та інші мають перестати бути спонсорами для російської військової машини. Людські цінності коштують дорожче, чим прибуток на крові», – сказав президент.
Без зв’язку залишаються Маріуполь, Ізюм, Ворзель, Ірпінь, Буча і Гостомель – Держспецзв’язку
У Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомили, що через активні бойові дії без зв’язку залишаються Маріуполь на Донеччині, Ізюм на Харківщині та кілька міст Київщини.
«Мобільні оператори Київстар, Vodafone та Lifecell продовжують відновлення та утримання покриття мобільним зв’язком та доступом до інтернету українців. Однак, на жаль, без зв’язку поки залишаються місто Маріуполь (Донецька область), населені пункти на Київщині – Ворзель, Ірпінь, Буча та Гостомель, а також місто Ізюм Харківської області», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що критична інфраструктура та мережа «Укртелекому» працюють, послуги електронних комунікацій надаються усюди, крім Чернігівської та Луганської областей.
«Компанія шукає можливості для відновлення телекомунікаційних послуг в цих областях. Продовжуються ремонтні роботи з відновлення послуг у Фастові, Білій Церкві та Боярці Київської області», – повідомили у Держспецзв’язку.
В Україні нещодавно запустили національний роумінг, який дозволяє перемикатися між мережами, щоб залишатися на зв’язку.
НБУ просить SWIFT відключити російський Центробанк від обміну повідомленнями
Національний банк України 23 березня звернувся до керівництва міжнародної системи SWIFT із закликом відключити Центральний банк Росії від системи обміну фінансовими повідомленнями. На думку керівників українського регулятора, це посилить міжнародну фінансову ізоляцію РФ та стане дієвим інструментом максимальної протидії агресії Росії у фінансовій сфері.
«Ми просимо SWIFT доєднатися до міжнародного співтовариства та посилити фінансовий тиск на державу-агресора. Сподіваємося на вашу підтримку та допомогу заради збереження життів тисяч українців та захисту суверенітету нашої країни», – наголосив голова Національного банку України Кирило Шевченко.
Із 12 березня Рада ЄС ухвалила рішення відключити сім російських банків від фінансової системи SWIFT. Це банки «Открытие», «Новикомбанк», «Промсвязьбанк», Банк «Россия», «Совкомбанк», ВЭБ и ВТБ.
З 20 березня від міжнародної платіжної системи SWIFT відключили три білоруські банки – «Белагропромбанк», «Банк розвитку Білорусі» і банк «Дабрабыт».
SWIFT – це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Послуги системи використовують близько 11 тисяч банків і фінансових установ у понад 200 країнах світу.
Наслідки обстрілу армією Росії Шевченківського району Києва (фотосвідчення)
Зранку 23 березня обстрілу зазнав Шевченківський район Києва.
«На місці працюють рятувальники та медики. Наразі є загоряння кількох приватних будинків та багатоповерхівки. Четверо людей травмовані. Інформація про постраждалих та характер руйнувань уточнюється», – зазначили в КМДА.
Пожежу ДСНС вдалося загасити.
Українська влада неодноразово заявляла, що Київ для російських військ є однією із найбільших мішеней.
Попри запевнення Росії, що метою так званої «спецоперації є знищення української військової інфраструктури», а не українського населення, російська армія уже четвертий тиждень продовжує завдавати ударів по цивільних об’єктах: житлових будинках, школах, лікарнях, дитячих садочках, продуктових базах, об'єктах енерго, водо та теплопостачання міст і сіл. Зазнають руйнувань і церкви та об'єкти культурної і історичної спадщини.
Дивіться фото тут
Компанія Nestle залишиться в Росії за принципом «базового права на їжу»
Швейцарська компанія Nestle заявила 23 березня, що кілька її брендів, серед яких KitKat і Nesquik, не будуть представлені на російському ринку через війну в Україні. Інші бренди у прес-релізі Nestle не згадані. Компанії належать, зокрема, бренди Maggi, Nescafe, Nestea, Orion.
У компанії заявили, що сконцентрують свою діяльність у Росії не на заробітку, а на наданні необхідного продовольства (такого як дитяче чи медичне харчування) відповідно до принципу «базового права на їжу».
Nestle запевнила, що в разі отримання прибутку в Росії передасть його благодійним організаціям, однак у найближчому майбутньому компанія не планує заробляти в Росії і, відповідно, сплачувати податки з прибутку.
Влада України та активісти, які підтримують Україну, критикували Nestle за відмову піти з російського ринку за прикладом інших найбільших світових компаній. Президент Володимир Зеленський говорив про Nestle у виступі перед парламентом Швейцарії.
Раніше Nestle оголосила, що не ввозитиме до Росії товари, які не є життєво необхідними.
Більшість українців оптимістично налаштовані щодо відбудови України після війни – опитування
Більшість українців доволі оптимістично налаштовані щодо відбудови України після війни, свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».
«51% вважає, що вистачить 5 років, 13% – до року. Більш впевнені в цьому на заході країни, молодь та ті, хто вимушено покинув своє місто. Молодь зазвичай більш оптимістично налаштована. На заході, на відміну від сходу, війна не нанесла суттєвих руйнувань та дозволила більшою мірою зберегти звичне життя і теж додає оптимізму. Люди, які покинули свої домівки, живуть надією, що з їхнім домом все буде добре. При цьому українці також готові не лише чекати, а й долучитися до відбудови країни – 61% хочуть фінансово підтримати або піти працювати на будівництво. 33% хотіли б, але не мають такої можливості. І лише 5% вважають, що це справа винятково влади», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що більше до відбудови готові долучитися мешканці центру, віком від 18 до 50 років та ті, хто покинули своє місто.
«90% опитаних вважають, що компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України внаслідок війни повинна Росія. Окрім цього, 21% українців вважає, що до цього мають долучитися країни Європи, 17% – міжнародні організації, 12% – США і лише 10% – Україна», – вказують дослідники.
Також соціологи наголошують, що плани на життя після війни в основному пов’язані із подорожами.
«Подорожувати країною після війни планують 55% українців – це виглядає як бажання засвідчити своє ставлення та «обійняти» країну, цінність якої підвищилася разом з ціною, яку доводиться платити за те, що ми – громадяни України. Професійний розвиток, нові знання в цілому є другим дуже актуальними напрямком планів, бо попереду відновлення країни, в професійній площині та структурі зайнятості відбудуться зміни, отже, громадяни це розуміють і вже 49% роздумують як отримати додаткову освіту чи нові знання, а 38% – освоїти нову професію», – йдеться в повідомленні.
Серед українців, які мали роботу до війни, 53% нині не працюють – соціологи
Також 27% мріють після війни відкрити свою справу, 21% – піти нову роботу... 25% після війни хочуть завести домашнього улюбленця – так втілюється бажання піклуватися, отримувати теплі емоції та оточувати себе життям. Майже всі хочуть або залишитися вдома або повернутися додому, кажуть соціологи.
Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування «Адаптація українців до умов війни» 19 березня методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера серед тисячі повнолітніх респондентів у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Похибка репрезентативності – не більше ніж 3,1%.
Bloomberg та Reuters: Анатолій Чубайс виїхав із Росії
Російський високопосадовець Анатолій Чубайс пішов із посади спеціального представника президента Росії з питань сталого розвитку та виїхав з країни. Про це 23 березня повідомляють агенції Bloomberg та Reuters із посиланням на два анонімні джерела. За твердженням видання, чиновник висловив незгоду із вторгненням Росії в Україну.
Про звільнення Чубайса з посади повідомляє також державне російське агентство ТАСС із посиланням на анонімне джерело. Якщо відставка підтвердиться, Чубайс стане найбільш високопоставленим російським чиновником, який звільнився після початку війни в Україні. Журналу Forbes вдалося додзвонитися до Чубайса, але той кинув слухавку після запитання про відʼїзд.
66-річний Чубайс був першим заступником голови уряду, міністром фінансів та головою Адміністрації президента за президента Бориса Єльцина. Він був однією з ключових постатей та ідеологом приватизації російських підприємств на початку 90-х років ХХ століття.
Колишній голова адміністрації Бориса Єльцина Валентин Юмашев стверджує, що у 1997 році Чубайсу належала ідея влаштувати Володимира Путіна на роботу до адміністрації, після чого майбутній російський лідер переїхав до Москви з Санкт-Петербурга.
Він, як стверджується, рекомендував його Юмашеву як надійну людину. Через рік Єльцин призначив Путіна головою ФСБ, потім секретарем Ради безпеки, а після цього премʼєр-міністром. Обіймаючи цю посаду, Путін став виконувачем обовʼязків президента після відставки Єльцина.
Низці сіл Бучанського району Київщини загрожує гуманітарна катастрофа – РДА
Низці сіл Бучанського району на Київщині загрожує гуманітарна катастрофа через окупацію Росією, повідомляє у фейсбуці Бучанська районна державна адміністрація.
За інформацією місцевої влади, у мешканців низки населених пунктів не залишається продуктів, медикаментів, гігієнічних товарів, дитячого харчування. Зокрема, йдеться про села Клавдієво-Тарасове, Северинівка, Березівка, Миколаївка.
Під окупацією російських військ також перебувають села Загальці, Галинка, Качали, Стара Буда, Мирча, Тальське Бородянської громади Бучанського району.
«Села без зв’язку. Окупанти вдираються у хати, шукають їжу та алкоголь... Мародерять, відстрілюють собак, худобу ріжуть на м’ясо», – повідомляють у Бучанській районній державій адміністрації.
Місцева влада також повідомляє про проблеми у Немішаєвській громаді.
«Немає світла, газу, зв’язку. Потребують продуктів, води, медикаментів. Великий запит на евакуацію. Окопується ворог», – зазначають у Бучанській РДА.
Наразі Ірпінь, Буча, Гостомель, як стверджують у Бучанській РДА, взяті в кільце Збройними силами України.
Пізно увечері 22 березня війська РФ використали у районі Ірпеня заборонені фосфорні боєприпаси, про що повідомив мер міста.
Сама Росія інформацію про можливе застосування своєю армією фосфорних боєприпасів під час війни в Україні не коментувала.
Серед українців, які мали роботу до війни, 53% нині не працюють – соціологи
Серед українців, які мали роботу до війни РФ проти України, більш ніж половина (53%) сьогодні не працюють, свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».
«22% працюють у звичному режимі, 21% – віддалено або частково, лише 2% – знайшли собі нову роботу. Це показник не лише економічних проблем, але і соціально-психологічних. Робота – це не лише економіка, це звичний спосіб життя, спілкування та взаємодія з іншими, структурованість часу, те, що стабілізує, надає впевненості, знижує тривогу і підвищує самооцінку. Суттєва частина громадян втратили таку підтримку і більш вірогідно отримали вищий рівень дезадаптації. Найбільше це торкнулося мешканців сходу (74%), молоді до 35 років (60%) та тих, хто покинув своє місто (66%)», – йдеться в дослідженні.
За даними соціологів, економічне становище внаслідок війни РФ проти України не змінилося лише у 18% громадян, у 52% значно погіршилося, у 28% скоріше погіршилося.
«40% опитаних вважають, що їх заощаджень вистачить лише на місяць. Проте пандемія COVID-19 навчила українців заощаджувати і відсоток тих, хто підвищив свою матеріальну безпеку в кризу виріс», – кажуть експерти.
Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування «Адаптація українців до умов війни» 19 березня методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера серед тисячі повнолітніх респондентів у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Похибка репрезентативності – не більше ніж 3,1%.
Речник Путіна: «військові не стріляють у цивільних, поки цивільні не беруть до рук зброю»
У Кремлі заявили, що російські військові не стріляють у мирних жителів України, про це 23 березня повідомив речник російського президента Дмитро Пєсков.
«Ми не віримо Генеральній прокуратурі України. Російські військові не завдають ударів і не стріляють у цивільних… Військові не стріляють у цивільних доти, доки цивільні не беруть до рук зброю і не ціляться у наших військових», – твердить Пєсков.
Раніше цього тижня мер Харкова Ігор Терехов повідомив, що 18 березня під час обстрілу багатоповерхового будинку в Харкові загинув 96-річний Борис Романченко, який пережив нацистські концтабори Бухенвальда, Пенемюнде, Дора-Міттельбау та Берген-Бельзен.
Загалом, за даними ООН, з початку бойових дій в Україні станом на початок доби 22 лютого загинули щонайменше 953 цивільних. За даними Офісу генерального прокурора, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні загинула 121 дитина, поранень різного ступеня тяжкості зазнали 167 дітей.
За даними Офісу ООН, фактичні цифри можуть бути «значно вищими, особливо на території, яка контролюється урядом, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою, та багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження».
Управління верховного комісара ООН із прав людини повідомило, що це стосується, зокрема, міста Маріуполя, «де є звинувачення у численних жертвах серед цивільного населення», але точна статистика наразі неможлива.
Росія 24 лютого розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Російські війська обстрілюють та знищують об'єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Москва стверджує, що метою ударів є військові обʼєкти, що суперечить численним свідченням і фактам, зібраним у тому числі і журналістами Радіо Свобода.
Військові РФ викрали директора драмтеатру у Херсоні – Мінкульт
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко рповідомив, що російські військові викрали та відвезли у невідомому напрямку директора Херсонського обласного музично-драматичного театру і депутата Херсонської облради Олександра Книгу.
«Сьогодні вранці російські терористи у притаманній їм фашистській манері викрали і вивезли у невідомому напрямку директора Херсонського обласного музично-драматичного театру і депутата Херсонської облради Олександра Книгу. Засновника одного з найвідоміших міжнародних театральних фестивалів в Україні – «Мельпомена Таврії», – написав Ткаченко у Telegram.
Міністр закликав світову культурну спільноту докласти всіх зусиль для його якнайшвидшого звільнення чоловіка.