Доступність посилання

ТОП новини
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Херсон – в облозі». Як живе місто, окуповане російськими військами

Російські війська почали штурм Херсону 1 березня. З того часу місто – в облозі. Окупаційні сили готувалися провести у Херсоні псевдореферендум зі створення так званої «ХНР» і телефонували депутатам Херсонської обласної ради із запитанням, чи готові ті співпрацювати. На тлі цих повідомлень облрада провела екстрене онлайн-засідання і схвалила звернення про те, що Херсонщина – це Україна. Не підтримує ідеї створення «ХНР» і місцеве населення, активно протестуючи проти дій російських військових. Майже щодня містяни виходять на мітинги з українською символікою. Під час однієї з таких акцій загарбники відкрили вогонь. Поранили одного з жителів.

Ті ж активісти, які давно працюють у регіоні і висвітлюють діяльність окремих проросійських політиків, зараз намагаються не з’являтися на публічних заходах – через все частіші повідомлення про викрадення проактивно налаштованих херсонців. Тож частина активістів намагається залишатися «непомітною», щоб мати можливість й надалі спостерігати за подіями у місті і фіксувати злочини окупантів. З однією з таких активісток на умовах анонімності поговорили журналісти Радіо Свобода.

Війська РФ використали у районі Ірпеня заборонені фосфорні боєприпаси – мер

Російські війська використали фосфорні боєприпаси у районі міст Ірпеня та Гостомеля Київської області у вівторок увечері, повідомив середу мер Ірпеня Олександр Маркушин.

«22 березня пізно ввечері російські окупанти застосували над північно-західною околицею Києва заборонені фосфорні боєприпаси. Орієнтовна зона ураження – Гостомель-Ірпінь», – повідомив Маркушин у Telegram і прикріпив до допису фотографію.

Він нагадав, що використання таких видів зброї проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

Українська влада і раніше повідомляла, що військові РФ використовують у війні проти України заборонені фосфорні бомби. Повідомлялося про такі факти у Краматорську, в районі Попасної.

ЗСУ розбили російську армію під Ізюмом – Генштаб

На Харківщині, під містом Ізюм, Збройні сили України розбили російську армію, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

«У результаті боїв силами оборони України знищено до 60 відсотків особового складу і військової техніки окупаційних підрозділів», – повідомляє українське військове командування.

18 березня радник голови Офісу президента Олексій Арестович повідомив, що Росія залучила до бойових дій під Ізюмом курсантів.

Російські війська кілька днів штурмували місто Ізюм, бо його взяття могло відкрити для них дорогу на підконтрольну Україні частину Донецької області. В результаті бойових дій вони майже повністю зруйнували місто, але отримати над ним контроль так і не змогли.

Після невдачі зі штурмом Ізюму російські війська намагаються обійти його із заходу й вийти на лінію Барвінкове-Лозова.

Радник Байдена щодо можливого виключення Росії з G20: США вивчають питання

Сполучені Штати Америки вивчають питання про можливе виключення Росії з міжнародних інституцій, зокрема «Групи 20», й обговорять його зі своїми союзниками і партнерами, заявив радник президента США з безпеки Джейк Салліван.

На думку Саллівана, Росія більше не може брати участь у міжнародних інститутах і в міжнародному співтоваристві як завжди.

«Але що стосується конкретних установ і конкретних рішень, ми хотіли б проконсультуватися з нашими союзниками, проконсультуватися з нашими партнерами в цих установах, перш ніж робити будь-які подальші заяви», – сказав радник Джо Байдена.

Раніше Reuters із посиланням на польського міністра розвитку і технологій Петра Новака повідомив, що влада Польщі запропонувала США вивчити питання виключення Росії з G20 через вторгнення в Україну, і отримала «позитивну відповідь».

Питання про участь Росії в G20 може бути розглянуте на самітах ЄС і «Групи семи» у Брюсселі.

Проте, на думку аналітиків, перспективи виключення Росії є сумнівними: при голосуванні з цього питання такі країни, як Китай, Індія або Саудівська Аравія, ймовірно, скористаються правом вето. Представник МЗС Китаю Ван Веньбінь уже заявив, що Пекін виступає проти цієї ініціативи.

G20 – це група найбільших економік світу, метою якої є координація дій із найважливіших питань, що впливають на світову економіку.

Черговий саміт «Групи двадцяти» відбудеться наприкінці року в Індонезії. Президент Росії Володимир Путін має намір брати участь у ньому, повідомляв Reuters із посиланням на російського посла в Джакарті Людмилу Воробйову. Минулого року Путін брав участь у саміті G20 у Римі через відеозв’язок.

ДБР розслідує дії митників, які без огляду пропустили братів Суркісів до Угорщини

Державне бюро розслідувань повідомило 23 березня, що порушило кримінальне провадження щодо інспекторів митного посту «Вилок» Закарпатської митниці, які пропустили через кордон машини братів Суркісів без перевірки.

«26 лютого 2022 у зону митного контролю прибули дві автівки, за кермом яких перебували Григорій та Ігор Суркіси з чотирма пасажирами в кожній машині. Інспектори не оглянули багаж та особисті речі, не виконали інші дії передбачені законодавством під час воєнного стану. Декларування будь-яких коштів та речей під час митного оформлення вказаними особами не проводилось. Водночас, за попередніми даними, на митному пості в Угорщині бізнесмени задекларували до ввезення в країну великі суми готівки», – вказано в повідомленні.

У межах досудового розслідування, що проводиться за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки) встановлюється, чому митники допустили незаконне переміщення через державний кордон України коштів у великих розмірах. Процесуальне керівництво здійснює Закарпатська обласна прокуратура, вказано в повідомленні ДБР.

ДБР порушило провадження після того, як раніше цього тижня видання «Українська правда» з посиланням на джерела в правоохоронних органах повідомило, що Григорій та Ігор Суркіси виїхали з України на початку збройного вторгнення Росії, вивізши на своїх машинах, серед іншого, своїх родичів-чоловіків віком від 18 до 60 років – попри указ президента про загальну мобілізацію.

Як свідчить документ прикордонників, який опинився в розпорядженні журналістів, Суркіси виїхали до Угорщини окремо на двох автівках 26 лютого між 22:40 і 23:00. Співрозмовники в Держприкордонслужбі сказали, що Суркіси виїхали без декларування готівки на митниці, хоча на угорському митному пункті оформили готівку на суму 17,6 мільйона доларів.

У суботу-неділю на Миколаївщині дозволять продаж алкоголю – Кім

На Миколаївщині дозволять продавати та купувати алкоголь на вихідні, повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім у Telegram.

«У суботу та неділю можна буде купувати та продавати алкоголь. Починаємо послаблювати обмеження», – написав він.

Влада у регіонах незабаром після вторгнення РФ в Україну заборонила продаж спиртного в умовах воєнного стану. Втім днями, зокрема, на Кіровоградщині, Волині, Черкащині почали послаблювати цю заборону.

Росія нарощує війська в анексованому кримському Джанкої – ЗСУ

Росія нарощує війська в окупованому Криму, у районі міста Джанкой, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.

За його даними, там «зафіксоване прибуття та зосередження особового складу і військової техніки підрозділів збройних сил Російської Федерації».

Раніше Генштаб ЗСУ повідомляв, що для розміщення своїх військ Росія зупинила навчання у загальноосвітніх навчальних закладах Джанкоя. Окрім того, на аеродромі Джанкоя, за даними українського командування, було розгорнуто збірний пункт пошкодженої російської техніки. Також цей аеродром Росія використовує для атаки на Україну з повітря, вказували військові.

Зеленський закликав Японію посилити санкції проти Росії, особливо у сфері торгівлі

Президент Володимир Зеленський звернувся до Японії з проханням посилити санкції проти Росії за її неспровоковане вторгнення в Україну.

Виступаючи зі зверненням у парламенті Японії (через відеоконференцію) 23 березня, Зеленський подякував японським законодавцям за те, що вони «стали першими в Азії, хто почав справді сильно тиснути на Росію для відновлення миру».

При цьому президент додав, що можна зробити більше, включаючи запровадження торгового ембарго на всі російські товари, що імпортуються в країну.

«Відповідальні держави обʼєднуються заради захисту миру… Закликаю обʼєднувати зусилля держав Азії – ваших партнерів, щоб стабілізувати ситуацію. Щоб Росія шукала мир і зупинила цунамі свого жорстокого вторгнення в нашу державу, в Україну. Потрібне ембарго на торгівлю з Росією. Потрібно забирати компанії з російського ринку, щоб гроші не йшли на російську армію», – сказав Зеленський.

Зеленський, який виступив уже з кількома подібними зверненнями до законодавчих органів по всьому світу, сказав, що через війну Росії проти України «світ – дестабілізований».

«Світ – на порозі багатьох нових криз. І хто зараз упевнений, яким буде завтра? Турбулентність на світових ринках несе проблеми для всіх країн, які залежать від імпорту сировини. Екологічні та продовольчі виклики – безпрецедентні. А головне, зараз вирішується, чи переконаються усі агресори на планеті – явні й потенційні, що за розв’язану ними війну буде таке потужне покарання, що їм і починати війну не варто», – заявив він.

Пізніше сьогодні Зеленський має виступити перед Національними зборами Франції. 24 березня президент України виступить на спеціальному саміті НАТО в Брюсселі, а також перед шведським парламентом. Усі звернення відбуватимуться через відеоконференції.

Захарова: між Росією та Україною відбулося 2 обміни полоненими. Київ про таке не повідомляв

Речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова стверджує, що російське Міністерство оборони «щоденно організовує гуманітарні коридори та евакуацію мирних жителів із населених пунктів», а також, що між Росією та Україною «проведено два обміни полоненими». Про це Захарова заявила 23 березня.

Про таке число обмінів полоненими українська сторона ще не повідомляла. Єдиний обмін, про який стало публічно відомо, – це повернення на свободу затриманого окупантами мера Мелітополя Івана Федорова. За словами речниці голови Офісу президента Дарії Зарівної, за міського голову «Росія отримала дев’ятьох своїх полонених солдатів 2002-2003 років народження». «Це фактично діти. Строковики, яких, за словами російського Міноборони, в Україні немає, але весь світ бачить, що вони тут є», – додала Зарівна.

Українська сторона також щодня повідомляє про те, які гуманітарні коридори діятимуть для виходу цивільних із зони бойових дій. Попри запевнення російської сторони, не завжди користування такими коридорами є безпечним. Зокрема, четверо дітей зазнали поранень у понеділок, 21 березня, через обстріли військами РФ родин, які автобусами намагалися евакуюватися з Донеччини, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух.

У Миколаєві через нічні обстріли РФ загинули двоє цивільних – голова ОВА

Внаслідок російських обстрілів у ніч на 23 березня в Миколаєві загинули двоє цивільних жителів, повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.

У відеозверненні у соцмережах він додав, що цивільні загинули внаслідок влучання снаряда в житловий комплекс.

Крім того, за словами Кіма, в місті триває комплектація Сил територіальної оборони.

«Наразі в області зареєстровано вісім батальйонів територіальної оборони. Продовжуємо реєструвати та комплектувати», – повідомив він.

Російські військові обстріляли Харків 32 рази за добу – голова ОВА

Минулої доби російські військові обстріляли Харків 32 рази, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Окупанти війну за Харків програли, тому єдине, що їм залишається – це завдавати удари із далеких відстаней. За добу таких було 32. Штаб оборони відзначив підвищену активність противника у застосуванні РСЗВ – 280 разів і танкових ударів – 9 разів», – написав Синєгубов у телеграмі.

За його словами, вперше військові РФ обстрілювали ракетами Лозову, постраждали щонайменше восьмеро цивільних, з них четверо – у тяжкому стані.

«ЗСУ тримають під контролем переміщення збройних сил окупантів, у напрямку Ізюма ті намагаються сконцентрувати свої сили. Наші ЗСУ не допускають їхнього просування, росіяни там вже не раз отримували ганебні поразки. Під час останніх атак ворог втратив близько 400 осіб особового складу та десятки одиниць техніки», – додав Синєгубов.

Росія спробує взяти ЗСУ у велике оточення на Донбасі. Чи зможе?

Розвідка Міністерства оборони Великобританії повідомляє, що російські війська намагатимуться взяти в оточення українські сили на Донбасі. Радіо Донбас.Реалії коротко пояснює, про що йдеться і як можуть виглядати плани Росії на Донбасі.

Польська контррозвідка вимагає вислати з країни 45 російських дипломатів

Польська контррозвідка склала список із 45 російських дипломатів, запідозрених у шпигунстві. Їх рекомендують вислати з країни, повідомив речник міністра-координатора польських спецслужб Станіслав Жарин.

Як повідомило польське видання Onet.pl, російського посла викликали в МЗС Польщі, там йому можуть передати вимогу про вислання дипломатів. Якщо це станеться, видворення стане найбільшим в історії відносин двох країн.

Напередодні у соціальних мережах поширилися фото- та відеозаписи диму над російським посольством у Варшаві, який може означати масштабне спалення службових документів. Це може відбуватися перед значним скороченням або закриттям дипломатичної місії.

Речник російського посольства підтвердив російській державній агенції ТАСС виклик посла, але коментувати інформацію про вимогу польських спецслужб відмовився.

У Бердянську повідомляють про викрадення військами РФ депутата Верховної Ради Пономарьова

Бердянська міська рада на своїх офіційних сторінках у соцмережах заявляє про викрадення російськими військовими депутата Верховної Ради Олександра Пономарьова, який перебував у місті.

«Сьогодні останні працюючі промислові підприємства міста зупинили свою роботу. Без зарплати і без будь-яких перспектив залишилися понад 3 000 бердянців та всі їхні сім'ї. Підприємства зупинили роботу, оскільки був затриманий і досі утримується засновник і натхненник цих підприємств, відомий у нашому місті меценат – Олександр Пономарьов. Подібні заяви опублікували на своїх офіційних сторінках заводи «Азмол», «Бердянські жниварки» та інші містоутворюючі промислові підприємства міста», – йдеться у заяві Бердянської міської ради.

На офіційній сторінці громадської приймальні Пономарьова також повідомляється, що звʼязок із ним зник увечері 20 березня, до цього Пономарьов упродовж дня працював у міському гуманітарному штабі Бердянська.

У Запорізькій ОВА поки ані підтверджують, ані спростовують інформацію про викрадення російськими військовими народного депутата.

Олександр Пономарьов входить до фракції ОПЗЖ у Верховній раді України. Тричі обирався нардепом за мажоритарним округом, до якого входить Бердянськ – у 2012, 2014 та 2019 роках. В грудні минулого року журналісти «Схеми» (спільний проєкт Радіо Свобода та UA:Перший) виявили у Пономарьова російський паспорт. Підтвердження цієї інформації «Схеми» отримали одразу з двох незалежних одне від одного джерел, у яких є доступ до системи «Роспаспорт».

Національна поліція повідомила про відновлення своєї роботи в Ірпені на Київщині

«Бійці полку поліції особливого призначення в Київській області на території цього багатостраждального міста готові до виконання своїх поліцейських функцій. Розпочинаються зачистки території від диверсантів, але головне завдання зараз – допомога та евакуація мирним мешканцям, які ще досі залишаються в Ірпені», – йдеться в повідомленні.

Крім того, у поліції додали, що спецпризначенці «тісно взаємодіють» з українськими військовими підрозділами і допомагають відновлювати роботу органів місцевої влади на території міста.

«Російські окупанти й далі нещадно обстрілюють Ірпінь. Але поліцейські продовжують служити, захищати та допомагати мирним людям мирного міста», – йдеться в повідомленні.

13 березня мер Ірпеня Олександр Маркушин повідомив, що 70% міста контролюють Збройні сили України, за 30% тривають бої.

Генштаб ЗСУ про втрати РФ: близько 15 600 осіб, 517 танків, понад 100 літаків

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив орієнтовні втрати російських військ станом на 22 березня. Згідно з цими даними, Росія втратила близько 15 600 осіб зі складу своїх військ, а також:

  • 517 танків
  • 1578 бойових броньованих машин
  • 267 артилерійські системи
  • 80 РСЗВ
  • 47 засобів ППО
  • 101 літак
  • 124 гелікоптери
  • 1008 одиниць автомобільної техніки
  • чотири кораблі /катери
  • 70 цистерн із ПММ,
  • 35 БПЛА оперативно-тактичного рівня
  • 15 одиниць спеціальної техніки.

Раніше, 17 березня, видання The New York Times повідомило, що, за оцінками американської розвідки, від початку російського масштабного вторгнення в Україну загинули понад 7 тисяч російських військових. Це більше, ніж кількість американських військових, які були вбиті протягом 20 років в Іраку та Афганістані разом узятих.

Росія називає значно менші цифри втрат своєї армії в Україні. Свої дані Міноборони Росії оприлюднювало один раз, ще 2 березня, визнавши втрату 498 солдатів.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.​

Масштабна війна Росії проти України триває 27-й день. Росія називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».

В ОП назвали гуманітарні коридори, заплановані на 23 березня

На 23 березня погоджено низку гуманітарних коридорів для евакуації людей із Маріуполя, Київської і Луганської областей, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

Донецька область, евакуація з Маріуполя до Запоріжжя:

  • Бердянськ – Запоріжжя. Місце зборів: Спорткомплекс, вул. Мелітопольське шосе, 27. З 10:00 подані автобуси.

Маршрути евакуації в Запорізькій області:

Пологи – Запоріжжя. Місце зборів – міська рада. Автобуси для евакуації будуть відправлені з Запоріжжя

Гуляйполе – Запоріжжя. Місце зборів – міська рада, вул.Шевченка, 15/2. Автобуси для евакуації будуть відправлені з Запоріжжя.

Маршрути евакуації в Київській області:

  • Велика Димерка – Бровари. Місце зборів: Будинок сільради, вул. Бобрицька,1. Автобуси для евакуації будуть направлені з Броварів
  • Богданівка – Бровари. Місце зборів: сільрада, вул. Богдана Хмельницького, 219. Автобуси для евакуації будуть відправлені з Броварів
  • Бородянка – Біла Церква. Місце зборів: вул. Центральна, 331. Автобуси для евакуації будуть відправлені з міста Біла Церква
  • Світильня – Бровари. Місце зборів: сквер імені Марченко. Автобуси для евакуації будуть відправлені з міста Бровари.

Маршрути евакуації в Луганській області:

  • Рубіжне – Бахмут. Місце зборів: вул. Чехова, 11
  • Нижнє – Бахмут. Місце зборів: Паркова, 13.

Ці маршрути проходитимуть іншими містам, де робитимуться зупинки для збору людей:

  • Лисичанськ (місце зборів: вул. Сосюри, 324 та РТІ, 40 років Перемоги)
  • Сєвєродонецьк (місце зборів: Будинок культури, вул. Хіміків, 28)
  • Гірське (місце зборів: вул. Гагарина, 13).

Українська влада щоденно намагається вивезти з охоплених бойовими діями районів мирне населення та завезти туди речі першої необхідності і продовольство. Російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.

Російські війська знищили під Броварами склади з овочами і мʼясом

Поблизу міста Бровари Київської області російські військові знищили кількадесят тонн продукції на продовольчих складах. За попередніми оцінками, сума завданої шкоди становить понад 600 мільйонів гривень. Про це повідомив у ніч на 23 березня Євген Коломієць, керуючий партнер VDA Group, якій належали склади.

«Під час обстрілу Броварського району Київської області, який вчергове сьогодні влаштували орки, згорів овочевий склад «Вегі Тренд Інвест» та м‘ясний склад «Вел Міт Інвест». Знищені десятки тонн продукції. Це ще один удар по забезпеченню потреб Київщини та всієї України у харчуванні. Щойно вогнеборці завершать роботу, ми працюватимемо над відновленням виробництва», – зазначив Коломієць у фейсбуці.

Також упродовж останньої доби обстрілів зазнали Святошинський і Шевченківський райони української столиці.

Українські журналісти просять іноземних колег не називати вторгнення РФ «війною Путіна» чи «українською кризою»

Представники української журналістської спільноти звернулися з відкритим листом до іноземних колег, які висвітлюють війну Росії в Україні, в якому закликали не вживати помилкової термінології, яка підтримує російську дезінформаційну кампанію про війну.

Зокрема, українська медіаспільнота закликає не називати вторгнення Росії в Україну «кризою», «конфліктом», «військовою операцією» і не називати їх «українськими» («українська криза» чи «конфлікт в Україні»). «Це – повномасштабне вторгнення до України, або ж війна проти України. Ми просимо вас коректно вказувати роль Росії у війні, вживаючи терміни «війна Росії в Україні» та/або «російське вторгнення в Україну», – йдеться у зверненні.

Його підписанти також закликали «не вживати повсюдно термін «війна Путіна». Навіть коли хочеться вірити, що цю війну було розпочато виключно через президента Росії, кілька опитувань, що їх здійснили різні центри та організації (Savanta ComRes, ВЦИОМ, дослідницький проєкт «Чи хочуть росіяни війни?»), показали, що мовчазна більшість росіян – близько 60% – підтримують війну».

Крім того, іноземних журналістів просять чітко вказувати, що «Крим та окремі частини Донецької і Луганської областей були анексовані та окуповані російськими силами у 2014 році», не подавати російську пропаганду як одну з позицій «рівноправних сторін» і залучати українських експертів.

«Наратив, який описує війну як таку, що точиться між Росією і Заходом, заперечує суб’єктність України – те, що народ України чітко демонструє своїм опором вторгненню Росії. НАТО – це альянс, базований на праві суверенних націй на колективну безпеку, закріпленому в Статті 51 Хартії ООН. Фокусуючись на «розширенні», медіа закріплюють кремлівське виправдання війни й ігнорування демократичного вибору народу України, який хоче жити в мирі та бути вільним від агресії з боку Росії», – додали автори звернення.

Медики-волонтери, що прибули в Україну з Ізраїлю: «У нас є моральне зобов’язання допомогти українцям»

Неподалік українсько-польського кордону Ізраїль розгорнув польовий госпіталь для дорослих і маленьких українських переселенців і місцевих жителів. У разі потреби тут рятуватимуть поранених громадян. Допомагати Україні приїхали сто ізраїльських медиків-волонтерів. Майже у кожного з них – своя історія, пов’язана з Україною.

Мобільний госпіталь назвали «Яскрава зірка» – на честь колишньої прем’єр-міністерки Ізраїлю Голди Меїр, яка народилася в Києві і створила Національну ізраїльську агенцію гуманітарної допомоги.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG