Російські військові обстріляли два райони Києва, є травмовані
У Києві 23 березня внаслідок обстрілу російськими військами пошкоджені торговий центр, приватні будинки і багатоповерхівка у Святошинському та Шевченківському районах, четверо людей травмовані. Про це повідомила Київська міська державна адміністрація.
«Уночі зазнав обстрілу торговий центр та приватний сектор у Святошинському районі. Пожежі ліквідовано, постраждалих не виявлено. Пошкоджено приміщення торгового центру та два приватних будинки», – ідеться в повідомленні.
Зранку обстрілу зазнав Шевченківський район.
«На місці працюють рятувальники та медики. Наразі є загоряння кількох приватних будинків та в багатоповерхівці. Четверо людей травмовані. Інформація про постраждалих та характер руйнувань уточнюється», – зазначили в КМДА.
Переслідувана в Росії фрілансерка Радіо Свобода виїхала з країни
Журналістка з російського міста Псков Світлана Прокопʼєва, яка співпрацює з сайтом «Север.Реалії» (це проєкт Радіо Свобода), виїхала з Росії. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив головний редактор газети «Псковская губерния» Денис Камалягін.
Згодом журналістка опублікувала пост у фейсбуці, де повідомила, що перебуває в Ризі. За її словами, вона стурбована долею близьких, що залишилися в Росії, а заспокоює себе тим, що вона не в тюрмі і що в неї залишилася професія. «Хрін тепер мене заткнеш. І я повернуся. Як тільки – так одразу», – написала Світлана Прокопʼєва.
Уранці 18 березня поліцейські прийшли до журналістки з обшуком. Вони вибили двері в її дачному будинку, звалили Прокопʼєву з ліжка обличчям у підлогу, одягли кайданки та відвезли на допит. Обшуки одночасно проводилися у місцевих незалежних журналістів та опозиційних політиків. Прокопʼєва перебуває у статусі свідка у справі про наклеп на адресу губернатора Псковської області Михайла Ведернікова.
Поліцейські вважають відомостями, що є наклепом на губернатора, запис в анонімному телеграм-каналі «Гремячая башня» від 10 березня. Його автори критикували політику очільника області щодо незалежних ЗМІ та писали, що вважають недоречними публікації про загибель псковських військових в Україні, які Ведерніков робив у своїй інстаграмі.
Активісти та журналісти повʼязують обшуки з їхньою критикою «так званої спецоперації, яку російська влада проводить в Україні».
2020 року Світлану Прокопʼєву звинуватили у публічному виправданні тероризму через міркування про причину теракту в будівлі ФСБ Архангельська, де загинув 17-річний Михайло Жлобицький. Звинувачення вимагало журналістки 6,5 років колонії. Суд визнав її винною та оштрафував на 500 тисяч рублів.
На підтримку Прокоп'євої виступили міжнародні правозахисні та журналістські організації, російські політики та громадянські активісти.
«Розстріляна» промисловість півдня України. Втрати та шанси на відновлення
Як російське повномасштабне вторгнення в Україну вплинуло на промисловість південного регіону? Що відбувається з підприємствами, які перебувають в зоні бойових дій або під контролем російських військ? Чи можна буде відбудувати зруйнований у Маріуполі завод «Азовсталь»? Це обговорювали в новому випуску проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Парламент Німеччини вшанував 96-річного в’язня концтаборів, убитого військами РФ у Харкові
Парламент Німеччини 22 березня вшанував Бориса Романченка, який був в’язнем кількох нацистських концтаборів під час Другої світової війни, але загинув минулого тижня під час обстрілу Харкова російськими військами.
Романченку, який був віцепрезидентом Міжнародного комітету Бухенвальд-Дора, було 96 років, коли він загинув після потрапляння російського снаряда в багатоповерховий житловий будинок, у якому він жив.
Відкриваючи сесію парламенту, віцеспікер Катрін Герінг-Екардт повідомила, що Романченка вивезли до Дортмунда, Німеччина, для примусових робіт у 1942 році, а через рік відправили до концтаборів після спроби втечі.
«Його смерть нагадує нам, що Німеччина несе особливу історичну відповідальність перед Україною», - сказала Герінг-Екардт.
«Борис Романченко – один із тисяч загиблих в Україні. Кожне втрачене життя нагадує нам робити все можливе, щоб зупинити цю жорстоку війну, яка порушує міжнародне право, і допомогти людям в Україні та з неї», – додала вона.
Про загибель Романченка 18 березня, повідомив 21 березня мер Харкова Ігор Терехов.
Про те, що після потрапляння снаряда в багатоповерховий житловий будинок загинув Борис Романченко повідомила також адміністрація меморіального комплексу Бухенвальд з посиланням на його внучку.
У Міноборони України заявили, що вбивством Романченка, президент Росії Володимир «Путін зумів «зробити» те, чого не зміг навіть Гітлер».
У 1942 році Борис Романченко потрапив у концтабір Бухенвальд, а в наступні три роки пройшов концтабори Пенемюнде, Дора-Міттельбау та Берген-Бельзен. Як повідомила адміністрація меморіального комплексу, Романченко виступав за те, щоб люди пам’ятали про нацистські злочини і був віцепрезидентом Міжнародного комітету Бухенвальд-Дора.
Від початку вторгнення Росії в Україні загинула 121 дитина – Офіс генпрокурора
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні загинула 121 дитина, поранень різного ступеня тяжкості зазнали 167 дітей, повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора вранці 23 березня.
«Найбільше постраждало дітей у Київській – 61, Харківській – 41, Донецькій – 40, Чернігівській – 32, Миколаївський – 24, столиці – 16, Житомирській – 15, Херсонській – 15 та Сумській – 14 областях», – йдеться в повідомленні.
За даними Офісу генпрокурора, внаслідок щоденних бомбардувань і обстрілів пошкоджені 548 закладів освіти, 72 із них зруйновано повністю.
«Найгірша ситуація у Донецькій, Харківській, Миколаївській, Сумській, Київській, Херсонській, Чернігівській областях та у місті Київ. Крім того, постраждали від ворожого вогню понад 40 закладів для дітей, серед яких лікувальні, школи мистецтв, спортивні об’єкти, бібліотеки», – повідомили в ОГП.
У прокуратурі додали, що ці дані не є остаточними, оскільки відсутня можливість огляду місць обстрілів в районах активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.
Британська розвідка: РФ намагатиметься силою придушити протести на окупованих територіях
Росія буде вдаватися до більш насильницьких силових заходів для придушення опору з боку місцевого населення на українських територіях, які вдалося окупувати її військам, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.
«Українське цивільне населення в окупованих Росією містах продовжує протестувати проти російського контролю. Спроби Росії підкорити населення шляхом маніпулювання ЗМІ, поширення пропаганди і встановлення маріонеткових, прокремлівських лідерів поки що провалилися. Росія, ймовірно, відповість на ці невдачі, вдаючись до все більш насильницьких і примусових заходів у спробі придушити українське населення», – йдеться в повідомленні.
Акції протесту проти присутності російських військ неодноразово відбувалися у Херсоні, Новій Каховці, Бердянську, Мелітополі. Під час акцій надходять повідомлення про те, що російські військові стріляють у людей, була інформація про загиблих.
У Рубіжному через обстріли РФ загинули троє людей, зокрема дві дитини – ОВА
Внаслідок обстрілів російськими військами Рубіжного 22 березня загинули троє людей, двоє з них – діти, повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.
За його словами, російський снаряд влучив у багатоповерхівку.
«Трагедія сталася увечері, коли армія РФ посилила обстріли. Близько 20:00 ворог вдарив по багатоповерхівці в Рубіжному. Снаряд розірвався на п’ятому поверсі. Рятувальниками були знайдені троє загиблих, двоє з них діти. Ворог не зупиняється і продовжує уперто цілити по мирних жителях», – написав Гайдай у телеграмі.
Він додав, що триває «поступове знищення інфраструктурних об’єктів» Луганщини. «При цьому, останніми днями росіяни б’ють по наших підприємствах прицільно, майже безпомилково. Тому будьте дуже уважними: якщо зустрічаєте на вулиці людину, схожу на навідника чи коригувальника, – повідомляйте в поліцію або військовим», – написав він.
В Офісі генпрокурора повідомляли, що станом на 22 березня через збройну агресію РФ в Україні загинули 117 дітей, понад 155 – поранені.
Генштаб: у Білорусі триває «активне переміщення» військової техніки РФ
На території Білорусі триває «активне переміщення» російської і білоруської військової техніки і подальше її накопичення вздовж українського кордону, повідомив вранці 23 березня Генеральний штаб Збройних сил України. Про кількість техніки не повідомляють.
Водночас, за повідомленням, на території Білорусі «представники опозиційних сил і небайдужі громадяни, які засуджують сприяння діючої нелегітимної влади Російській Федерації у війні з Україною, частково вивели з ладу залізничне сполучення між Білоруссю та Україною. Інформація уточнюється».
Макрон провів окремі розмови з Зеленським і Путіним, каже, що «домовленостей» не досягли
Президент Франції Емманюель Макрон провів окремі телефонні розмови з президентом України Володимиром Зеленським і російським президентом Володимиром Путіним щодо умов, необхідних для потенційного припинення вогню, повідомляє офіс президента Франції.
Згідно з повідомленням, оприлюдненим 22 березня, «домовленості не досягли», але Макрон «залишається впевненим у необхідності продовження своїх зусиль» і «підтримує Україну» в її боротьбі проти російського вторгнення.
У Єлисейському палаці повідомили, що розмова Макрона з Путіним стосувалася «умов безпеки щодо суттєвих питань», але подробиць там не навели.
Київ спорожнів: посилена комендантська година в денний час (відео)
Ситуація у Києві: в столиці другий день поспіль триває посилена комендантська година. За словами міського голови Віталія Кличка, вона завершиться в середу о 7 годині ранку.
«Магазини, аптеки, заправки, установи працювати завтра не будуть. Тому прошу всіх залишатися вдома, або в укриттях – при сигналі тривоги. Містом зможе пересуватися тільки транспорт за спецперепустками», – написав Кличко в своєму телеграм-каналі 21 березня. Минулого тижня голова військової адміністрації Києва Микола Жирнов повідомив, що із початку повномасштабного вторгнення військ РФ у Києві затримали 127 диверсантів, у тому числі 14 груп. Українська влада неодноразово заявляла, що Київ для російських військ є однією з найбільших мішеней. (Відео Reuters)
Миколаїв: війська РФ розбомбили психіатричну лікарню (відео)
Російські війська обстріляли ракетами психіатричну лікарню в Миколаєві, ракети з боку Миколаївського морського торговельного порту 21 березня.
Зазвичай в лікарні перебуває близько 50 хворих, але в цей день працівники лікарні встигли перевести пацієнтів в безпечне місце буквально за 20 хвилин до ракетного обстрілу, повідомляє агенство Reuters.
Російські війська не змогли захопити жодне велике українське місто більше ніж за чотири тижні після широкомасштабного вторгнення, і все частіше вдаються до масового знищення житлових районів за допомогою авіаударів, ракет великої дальності та артилерії.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцією». (Відео Reuters)
Пентагон: російські солдати в Україні мерзнуть, а у військових кораблів проблеми з паливом
Російські військові мають в Україні проблеми з запасами – їжею та паливом. Деякі солдати потерпають від обмороження, тому що не мають відповідного спорядження, а російським військовим кораблям у Чорному морі не вистачає палива. Про це заявив високопосадовець Міністерства оборони США під час закритого брифінгу в Пентагоні 22 березня.
«Сьогодні 27-ий день (повномасштабної війни РФ з Україною – ред.), і ми продовжуємо бачити, що вони мають проблеми з паливом та їжею. Вони також мають проблеми з запасами та з високоточними боєприпасами. Ця велика й масштабна операція, якої вони ніколи раніше не проводили, триває вже місяць, а вони досі не вирішили проблему поповнення ресурсів», – повідомив високопосадовець Пентагону.
Він зазначив, що ці труднощі виникли вже за тиждень після початку вторгнення РФ. Також, за його словами, російські військові мають проблеми з логістикою, зв’язком та комунікацією і навіть теплим одягом.
«Виявлені ознаки того, що деякі з їхніх солдатів страждають від обмороження, тому що їм не вистачає належного спорядження для холодної погоди. Це на додачу до їжі та палива. Постійні проблеми із забезпеченням. Ми також вважаємо, що росіяни мають проблеми з командуванням і контролем. Без зв’язку важко налагодити такі речі, як логістика та просування», – заявив чиновник.
Окремо в Пентагоні звертають увагу на проблему з нестачею палива у російських військових кораблів: «У них проблеми з паливом навіть на морі. Вони переймаються тим, як заправляти свої кораблі».
Зеленський запросив папу Франциска відвідати Україну
Президент України Володимир Зеленський запросив папу Римського Франциска приїхати з візитом до України. Про це голова держави сказав у зверненні пізно ввечері 22 березня.
«Вранці говорив з Його Святістю Папою Франциском про пошук миру для України, для нашої держави, про звірства окупантів, про гуманітарні коридори до оточених міст. Подякував Його Святості за чітку й сильну позицію проти війни і за молитви за Україну. Запросив відвідати нашу державу у цей найвідповідальніший час. Вірю, що зможемо організувати цей важливий візит, який однозначно підтримає кожного з нас, кожного з українців», – сказав президент.
Чи прийняв папа запрошення, голова держави не уточнив.
Після розмови з понтифіком вранці 22 березня Зеленський заявив, що Україна вітала б посередницьку роль Святого Престолу у «припиненні людських страждань».
Папа Франциск неодноразово засуджував війну, розв’язану Росією в Україні, і закликав припинити «вбивства і звірства», а також назвав «містом-мучеником» Маріуполь, який блокують російські військові.
Військові РФ «розграбували і знищили» новітню лабораторію в Чорнобилі – держагентство
Російські окупанти розграбували і знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в Чорнобилі вартістю шість мільйонів євро, повідомило Державне агентство України з управління зоною відчуження.
За повідомленням, лабораторія «є унікальним комплексом із потужними аналітичними можливостями, може надавати послуги на будь-якому етапі поводження з РАВ, від кондиціонування до захоронення, а також на стадії досліджень і розробки технологій».
«На базі лабораторії були високоактивні проби і зразки радіонуклідів, які сьогодні перебувають у руках ворога, чим сподіваємось він нашкодить собі, а не цивілізованому світу», – заявили в Держагентстві.
«Звичайний рашизм»: Путін відверто і послідовно наслідує Гітлера»
«Точка зору» оглядача Віктора Варницького
«Росія абсолютно бездоказово звинувачує Україну у нацизмі, і у той же час рівняє із землею українські міста авіабомбами та крилатими ракетами. Розстрілює вагітних жінок, немилостиво вбиває дітей, не зупиняється перед бомбардуваннями монастирів і катуванням священиків. Що ж спільного між рашизмом та нацизмом? Спойлер – багато чого...»
Речник Путіна назвав привід для можливого використання РФ ядерної зброї
Росія може використати ядерну зброю у разі загрози існуванню держави, заявив 22 березня в інтерв’ю американському телеканалу CNN речник російського президента Дмитро Пєсков.
Пєсков під час інтерв’ю неодноразово відмовлявся виключити, що Росія розглядатиме можливість використання ядерної зброї через те, що Москва розглядає як «екзистенційну загрозу». На запитання, за яких умов Володимир Путін використає ядерний потенціал Росії, Пєсков відповів: «Якщо буде екзистенційна загроза для нашої держави, тоді можливо».
Крім того, речник Путіна визнав, що Росія ще не досягла жодної зі своїх військових цілей в Україні, але додав, що «спеціальна військова операція» (як Кремль називає вторгнення Росії в Україну) «відбувається в суворій відповідності з планами і цілями, які були встановлені заздалегідь».
Супутникові знімки фіксують наслідки бомбардування Росією українських міст (фотосвідчення)
Свіжі супутникові знімки від Maxar Technologies, зроблені 18-21 березня, показують руйнування житлових кварталів Чернігова, Маріуполя, Києва та передмість внаслідок російських бомбардувань і ракетних обстрілів. Від дій російської армії найбільше потерпає цивільне населення, гинуть діти. Маріуполь уже двадцять днів в облозі: без води, їжі, тепла і ліків.
Повітряні сили повідомили про знищення понад 100 літаків РФ від початку вторгнення
Повітряні сили України від початку повномасштабного вторгнення Росії знищили понад 100 російських літаків, повідомило у ніч на 23 березня Командування Повітряних сил ЗСУ.
«22 березня протиповітряна оборона не зупинилася на 100-му збитому літаку російських окупантів і завдала ворогу суттєвих втрат в повітрі. Ударна авіація Повітряних сил Збройних сил України завдала удари по наземних цілях: скупченню техніки і живій силі ворога. Винищувачі здійснювали прикриття з повітря і збили дві крилаті ракети ворога. Символічно, що сотий, ювілейний літак окупантів – на рахунку героїчних захисників міста-героя Маріуполя», – йдеться в повідомленні.
За добу 22 березня, за даними ЗСУ, знищено шість російських літаків, один вертоліт, п’ять БпЛА (ОТР) і п’ять крилатих ракет.
Зеленський подякував голові МЗС Греції за намір супроводжувати гуманітарну місію до Маріуполя
Президент України Володимир Зеленський прокоментував повідомлення про намір міністра закордонних справ Нікоса Дендіаса долучитися до гуманітарної місії до блокованого російськими військами Маріуполя.
«Я вдячний міністру закордонних справ Греції, який першим серед європейських офіційних осіб вирішив підтримати роботу наших гуманітарних коридорів у Маріуполь, щоб урятувати наших людей із міста й довезти туди гуманітарний вантаж, дуже важливий для кожного і кожної», – сказав Зеленський у зверненні в ніч проти 23 березня.
Він вказав на те, що в місті під обстрілами наразі перебуває близько 100 тисяч людей без доступу до їжі, води та медикаментів. При цьому російська сторона зриває гуманітарні коридори до міста.
«Вже не перший тиждень ми намагаємось організувати стабільні гуманітарні коридори для маріупольців. І майже всі наші спроби, на жаль, зриваються російськими окупантами. Обстрілами або свідомим терором. Сьогодні одна з гуманітарних колон була просто захоплена окупантами», – зазначив президент.
На цьому тлі він висловив вдячність за готовність високопосадовця європейської держави особисто взяти участь у гуманітарній місії.
«Очікуємо реалізації цього задуму керівника грецького МЗС вже найближчими днями», – додав Зеленський.
Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас 22 березня повідомив журналістам про намір особисто долучитися до гуманітарного конвою до Маріуполя. За його словами, він вже повідомив про це українську та російську сторони.
За даними міської влади, в місті, заблокованому російськими військами, загинули щонайменше 2,3 тисячі людей, але багато хто може перебувати під завалами. У місті бракує води (ще напочатку березня люди топили сніг, зараз і його немає), їжі, немає жодних комунікацій і зв’язку.
Прокуратура повідомила про першу підозру російського військового в зґвалтуванні – Венедіктова
Прокуратура Київської області встановила особу військовослужбовця Росії, який вбив цивільного та ґвалтував його дружину, повідомила увечері 22 березня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.
Вона написала на своїй фейсбук-сторінці, що прокурори отримують оперативну інформацію про статеві злочини російських військових у окупованих районах та в зонах активних бойових дій. Прокурори Київської області встановили особу підозрюваного у першій такій справі.
«В одному із сіл Броварського району цей нелюд вдерся до приватного будинку та застрелив господаря. Після цього п’яний окупант разом зі своїм співслужбовцем неодноразово ґвалтував дружину вбитого мирного мешканця, при цьому погрожуючи їй насильством та зброєю. Навіть погрожував її малолітній дитині, яка була разом з потерпілою», – розповіла Венедіктова.
Вона додала, що російського військового підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни. Правоохоронці оголосили його в розшук, до суду подали клопотання про затримання.
Про те, що російські окупанти ґвалтують жінок на окупованих українських територіях, міжнародні медіа повідомили 4 березня із посиланням на міністра закордонних справ Дмитра Кулебу.
При цьому під час війни випадки зґвалтувань верифікувати практично неможливо, адже на окупованих територіях саме загарбники не дають повноцінно працювати не тільки правозахисникам, а й правоохоронцям та лікарям.